Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Poštovani, dobro došli.

Ja pokušavam temu da sagledam samo u kontekstu Reči Božije. A tekstovi Pisma su mi jedini vodič za pravilno razumevanje bilo koje doktrine.

Zato pozivam svakoga da iznese argumentaciju na osnovu svoga razumevanja Pisma.

Ne pripadam antitrinitarnom pokretu.
Hvala na dobrodošlici.

Pa da li biste bili ljubazni da mi odgovorite na pitanja Jovane bez obzira na to da li pripadate ili ne ASD non-trini. pokretu jer koliko sam shvatila vi pripadate ASD crkvi a ne vjerujete u trojstvo, pa valjda znate nešto o prošlosti i pokretu vaše ASD crkve kao i prije organizirane crkve o ASD pokretu, nisam adventista ali smatram da sam temeljito pregledala i pročitala obje strane novčića. Najlakše je tako nekome uopćeno odbrusiti odmah pa se onda čudite da vas netko vrijeđa, čemu to zar ne možemo na pristojno i kulturno
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Uostalom pa i ja gledam na Bibliju i to onako kako je pisano, Biblija jest Božje pismo nama ako smo vjernici ili smo na putu da to postanemo i Isus je rekao da je dostupna svima i da će zapravo oni koji su jednostavni i skrušenog srca i ponizne duše a to našom srećom prosuđuje samo i jedino sveznajući Bog koji poznaje svako srce a ne običan čovjek koji često u stanju svoje pale prirode bude zao i okrutan i sudi krivo, biti otkriveno a neće otkrivati to samodopadnim pismoznancima i farizejima licemjerima koji ne vide brvno u oku svome a rado vide trun u oku svog brata ili sestre koji rade od Biblije nešto što ne možemo razumjeti, ali zapravo svatko tko to iskreno želi može razumjeti Riječ Božju. U Bibliji neke su stvar jednostavne i onakve su kako je pisano, neke treba proučavati a neke nećemo moći spoznati sve dok smo ovdje, recimo poput Trojstva, tako je i pisano u Bibliji Ponovljeni zakon 29,29a Tajne su stvari u Gospoda, Boga našega.
Problem je kad se od jednostavnih stvari koje jesu doslovno onako kako je pisano radi filozofija u stilu "ja znam nešto što ti ne znaš" taj princip je majka svakog vjerskog kulta, žalosno ali je tako.
Na primjer: Tako je i David Koresh namamio mnoge naivne moguće i dobronamjerne bivše adventiste sedmog dana kao i ljude iz sekte Shepherd's Rod koja je izdanak ASD crkve u svoju kult sa strašnim, tragičnim završetkom po njih.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Poštovana, ja bih se sa vama zadržao na temi razumevanja Pisma. Zato sam vam i rekao, da ovo verujem na osnovu onoga što kaže Biblija i kako sam je razumeo.

Da li bismo u tom kontekstu mogli razmeniti mišljenja a ne na kontu toga, šta koji adventista misli ili što je dominantno u ASD pokretu. To je meni lično irelevantno za diskusiju. Zato sam vam rekao da možemo razgovarati na temelju stihova iz Biblije.

A što se EGW tiče, uvek treba razumeti kontkest rečenoga, i naravno razumeti da je i njen stav po mnogim pitanjima se oblikovao vremenom. Tako da to nije sada toliko važno za našu diskusiju.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Hvala na dobrodošlici.

Pa da li biste bili ljubazni da mi odgovorite na pitanja Jovane bez obzira na to da li pripadate ili ne ASD non-trini. pokretu jer koliko sam shvatila vi pripadate ASD crkvi a ne vjerujete u trojstvo, pa valjda znate nešto o prošlosti i pokretu vaše ASD crkve kao i prije organizirane crkve o ASD pokretu, nisam adventista ali smatram da sam temeljito pregledala i pročitala obje strane novčića. Najlakše je tako nekome uopćeno odbrusiti odmah pa se onda čudite da vas netko vrijeđa, čemu to zar ne možemo na pristojno i kulturno
Ovo ko da piše neki slapov klon ili neko koga je on poslao. Isto tako koristi termin "proročica Jelena" - kao neko podrugivanje. Isto tako meni odgovara na temi "Religijske vijesti" i spominje antitrinitarni pogled. Neko ko je napisao 6 postova, odjednom sve zna o svakom članu ko šta vjeruje i objašnjava da li je to ispravno. Oktri se malo više, ko te poslao, jesi katolik, jesi slapov klon, prijatelj neko koga je on poslao. Pazi se Jovane, kako jedan neadventist toliko brine o nama na forumu, a tek se registrirao i napisao par postova.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Isto tako bez_imena je napisala Jovanu ovo - "Najlakše je tako nekome uopćeno odbrusiti odmah pa se onda čudite da vas netko vrijeđa, čemu to zar ne možemo na pristojno i kulturno"

Opet član bez imena zna da su svi adventisti na forumu vrijeđani, i još veli onda se čudimo što nas vrijeđaju - da li misli na slapa i ekipu, sigurno. Opet neko ko je napisao par postova zna previše....znači zbog našeg vjerovanja se trebamo čuditi što nas drugi vrijeđaju. Ovo da je pravi forum, davno bi slapa banirali ili obrisali sve njegove teme poštovana kolegice. Na jednom forumu ne bi smjelo biti vrijeđanja, a ti pišeš da se mi još trebamo čuditi zbog toga što nas vrijeđaju...
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ali sama tema govori o tome da se slobodno može pitati i razgovarati o povijesti adventističkog pokreta tako da ne razumijem.

Što se tiče Ellen G. White, proučavajući povijesti ASD pokreta i kasnije crkve moj zaključak jest da je ona progurala crkvu prema nekom vidu trojstva (protestantskog trojstva -Godhead three persons), termin Godhead ima dva značenja u engleskom jeziku jedan od tih je trojstvo, u našem jeziku nema to značenje ali ne daje nam to pravo da to jednostavno nije tako u drugom jeziku, možete pogledati u definiciji nekog engleskog rječnika da je tako

Ovdje je svjedočanstvo ASD pastora imenom M.L Andreasen koji govori o tome kako je i u vrijeme njegove mladosti bila velika debata oko svega toga u ASD crkvi, on je otišao kod Ellen White da se uvjeri samostalno i nakon što je temeljito proučio njene spise otišao je čvrsto uvjeren u Kristovo božanstvo i biblijsko Trojstvo.

 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Ovo ko da piše neki slapov klon ili neko koga je on poslao. Isto tako koristi termin "proročica Jelena" - kao neko podrugivanje. Isto tako meni odgovara na temi "Religijske vijesti" i spominje antitrinitarni pogled. Neko ko je napisao 6 postova, odjednom sve zna o svakom članu ko šta vjeruje i objašnjava da li je to ispravno. Oktri se malo više, ko te poslao, jesi katolik, jesi slapov klon, prijatelj neko koga je on poslao. Pazi se Jovane, kako jedan neadventist toliko brine o nama na forumu, a tek se registrirao i napisao par postova.

Ima smisla u tvom zapažanju. Zna dosta toga, možda je čitala puno ovde komentare a možda je nadrugim forumima diskutovala sa adventistima :). Ja bih pomislio pre da je drugarica Izabeliti. Mada neću da sudim, meni je važno da vidim argumente iz Pisma za tvrdnje koje želi da opravda. Jer meni deluje da njen pristup je pogrešan, bar za moje standarde, s obzirom da tretira sporedne stvari (koji je adventista šta verovao nekada itd..) a ne one bitne (ono što Biblija govori).
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
nije izrugivanje čak i znam neke ASD teologe koji su pristojni i kulturni ljudi, ne poznajem ni tko je to Slap osim toga što vidim da je možda iz Hrvatske na način kako piše. Da li se možemo vratiti temi, ispričavam se ako sam vas uvrijedila znam kako je to doživjela sam i sama mnogo gore od nekih pojedinaca. Da čitala sam ponekad vaše rasprave jer me zanimalo trojstvo i adventizam samo je to istina u vašoj spekulaciji. Nemam zle namjere. Ne znam ni tko je Izabelita. Ovaj koji ti stavlja lajkove joj znam tu knjigu i neke historic adventiste starog kova s kojima sam komunicirala i Benjamin Wilkinson je vjerovao u Godhead three persons trojstvo
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Ma naravno, može se i to pitanje tretirati. Istorijat ASD pokreta po pitanju trojstva. Nikakava tajna nije da su adventisti imali različita mišljenja po tom pitanju. I sada je tako. A zašto se na ovoj temi došlo do mog ličnog stava, naravno, to je dug proces, s obzirom, da često na ovom forumu se izlazi iz strogog konteksta teme pa se teme razvodnjavaju.

Naravno, slobodno piši i iznesi svoj stav o tome kako ti rezonuješ ove različite poglede na pitanje Trojstva kod ASD.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Ima smisla u tvom zapažanju. Zna dosta toga, možda je čitala puno ovde komentare a možda je nadrugim forumima diskutovala sa adventistima :). Ja bih pomislio pre da je drugarica Izabeliti. Mada neću da sudim, meni je važno da vidim argumente iz Pisma za tvrdnje koje želi da opravda. Jer meni deluje da njen pristup je pogrešan, bar za moje standarde, s obzirom da tretira sporedne stvari (koji je adventista šta verovao nekada itd..) a ne one bitne (ono što Biblija govori).
Pojma nemam ko se krije iza tog imena. Čudno je što je citirala i tvog Benjamina Wilkinsona, jer njegova knjiga ti je jedna od omiljenijih. To ne zna puno ljudi, jer njegov citat imaš kao potpis na drugom forumu. Kako god, previše smo oštroumni pa ćemo vidjeti kamo vodi njena diskusija. Umjesto što se bavi što su pioniri vjerovali po pitanju trojstva, bolje da kaže što ona vjeruje po pitanju trojstva i neka iznese biblijske citate, pa da pokušamo osporiti Biblijom.
 
Natrag
Top