Acronis True Image 2019

Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Kolege, da li neko ima uputstvo kako se radi backup systema (windows 10 je u pitanju) sa ovim programom?

Instalirao sam Acronis true image 2019 full, ali ne znam kako da odradim backup. Ako idem na prvu opciju u gornjem desnom uglu, on mi nudi vise mogucnosti, tj sledece:
1. ENTERE PC (Backup of your operating system, aplications, and data)
2. DISKS AND PARTITIONS (Protect separate disks or partitions of your computer)
3. FILES AND FOLDERS ( Back up specific files and folders)

Ako kliknem na prvu opciju ENTERE PC (Backup of your operating system, aplications, and data) onda mi izbaci da je selektovao bukvalno sve,tj pise DESCTOP-C0TJ4S6 336gb sto ispada da radi backup svih particija, a meni to nije potrebno jer mi treba samo windows i programi i podaci od programa, a nisu mi potrebne slike i fiolmovi koji se nalaze na drugoj particiji. Kada je izabrana ta prva opcija ne vidim mogucnost da npr odstikliram jednu particiju SKLADISTE gde mi se nalaze svi ti podaci koji zauzimaju puno prostora, a nisu mi potrebni.

Ako izaberem drugu opciju za backup, tj DISKS AND PARTITIONS (Protect separate disks or partitions of your computer) onda imam mogucnost da stikliram samo Local disk (C) na kome su instalirani windows i programi i onda prikaze da radi backup samo 67gb koliko mi i zauzima C particija gde se nalazi windows sa programima, ali u okviru ove opcije DISKS AND PARTITIONS (Protect separate disks or partitions of your computer) ne stoji kao u prvoj da radi Backup of your operating system, aplications, and data pa ne znam da li bih takvim backupom uradio ono sto zelim, tj da na novi ssd imam instaliran ovaj vec postojeci windows sa obicnog hdd-a sa programima koji su vec instalirani.

Ako odaberem trecu opciju da radi FILES AND FOLDERS ( Back up specific files and folders) opet ne znam da li cu odraditi backup windows i programa koji cu posle moci da restore na ssd.

S druge strane kada se pokrene Acronis 2019 sa leve strane postoji ikonica sa cetiri kvadratica, a to je TOOLS i u njoj ima puno pcija od kojih je jedan CLONE DISK.
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Hvala, probacu sutra da odradim sve kao po ovom uputstvu.

Kupio sam hdd caddy i u njega ubacio ssd i caddy fiokicu ubacio umesto dvd citaca.

Hdd na kome se nalazi trenutno instalirani windows je i dalje na mesto kojeje fabricki predvidjeno za hdd.

Da li moze tako da ostane jer zelim da odradim backup vec postojeceg sistema i da ga posle acronisom vratim na ssd?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
... pise DESCTOP-C0TJ4S6 336gb sto ispada da radi backup svih particija, a meni to nije potrebno jer mi treba samo windows i programi i podaci od programa
Podaci o većini programa se nalaze u sistemskoj (unutar windows\system32 direktorijuma) i u korisnikovoj redžistri bazi (unutar users direktorijuma) i "porazbacano" po user direktorijumu.

Pretpostavljam da je problem sa veličinom bekapa to što je program u taj bekap uključio kompletan users direktorijum. Unutar njega se nalaze temp, downloads, documents, desktop, razni keš i sl direktorijumi. Vrlo verovatno da su oni "naduvali" veličinu bekapa. Njih sve treba isključiti iz bekapa.
To isključivanje (a i uključivanje sistemskih fajlova) ćeš najverovatnije moći da uradiš pomoću "3. FILES AND FOLDERS ( Back up specific files and folders)" stavke.

S obzirom na sve gore spomenuto, možda bi ti bilo najjednostavnije da uzmeš neki live cd (win ili linux), sa njega podigneš računar i jednostavno prekopiraš windows, program files i users direktorijume, s time što iz user direktorijuma "zaobiđeš" gore spomenute direktorijume.

BTW, bekap koji želiš da napraviš je dosta ograničene upotrebljivosti, pa mi nije baš jasno u kojim situacijama i kako si planirao da ga iskoristiš?
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Hdd na kome se nalazi trenutno instalirani windows ... zelim da odradim backup vec postojeceg sistema i da ga posle acronisom vratim na ssd?
Ako se pravi bekap sistema koji se nalazi na hdd-u, tada se taj bekap vraća na isti taj hdd, a ne na ssd.
Nije mi jasno šta tačno želiš da postigneš? Da li samo želiš da bekap hdd-a čuvaš na ssd-u ili je nešto drugo u pitanju?
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Bas lepo kbrazlozeno kolega. Hvala puno!

Konkretno, problem je viber koji imam instaliran na hdd-u tog laptopa i koji ne mogu ponovo da aktiviram.

Mislio sam da acronis moze da odradi backup, a ja samo da odradim restore backupa na tom novom ssd-u i da na taj nacin zadrzim windows i konkretno taj viber koji imama instaliran.

Da nije toga ne bih se zezao sa svim ovim i jednostavno bih instalirao windows na ssd, a posle i potrebne pograme i imao bih cist i stabilan system sa programima.

Dugo sam tragao za nekim programom koji bi mogao da odradi backup nekog konkretnog programa i podesavanja unutar njega, ali nisam naisao na pozitivan odgovor i resenje.

Nije mi jasno kako tako nesto ne postoji za windows na kompu, a na andrpid telwfonima lepo imas titanium baxkup kojim odradis backup svi programa i za cas odradis restore ne bilo koji drugi telwfon i svi programi ostanu sa starim podesavanjima.

Samo iz navedenih razloga zelim ovo da uradim.

Nervira me sto mi laptop radi sporo zbog tih losih sektora na hdd-u, a da nije toga nista ne bih dirao i cackao dok konkretno taj viber radi.



Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374

snimio sam video kako sam uradio backu. da li je ovo ispravan nacin?
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Ja obicno radim sa Acronis boot cd i u njemu imate opciju za kompletan backup izabranih diskova i particija. To ovako ide(nije potpuno isti interface, jer je na videu starija verzija).

Kod:
https://youtu.be/pw-YoKl24G4?t=339
Eventualno prilikom vracanja slike cete morati da ucitate drajver za ssd(ukoliko je potreban).


Imate i ovde recimo jos dva nacina za macrium reflect, i easeus todo:

Kod:
https://www.howtogeek.com/199068/how-to-upgrade-your-existing-hard-drive-in-under-an-hour/


https://www.howtogeek.com/97242/how-to-migrate-windows-7-to-a-solid-state-drive/
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Znaci li to da je moguce da windows radi stabilo i kako treba bez obzira sto sam odradio backup cele particije na starom hdd-u, a restore bih uradio na drugi ssd?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Ja sam poslednji put instalirao Win na svom racunaru 2015-te godine mislim. Par puta sam vratio backup sistema bez ikakvih problema.
 
Natrag
Top