Zanimljivosti iz sveta fudbala

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Najveća fudbalska sujeverja

Najveća fudbalska sujeverja

Fudbal je pun sujeverja koja se kreću od ustaljene pojave da igrači dodirnu teren i prekrste se pred ulazak na stadion, do trenera koji uzima u obzir horoskopski znak igrača za izbor prvog tima, zatim od igrača koji pred utakmicu čita Dostojevskog u toaletu, do onih koji smatraju da im se ništa loše ne može desiti ukoliko nose veš naopako.

25k5r3o.jpg


Dejvid Džejms je izjavio da su mnogi igrači sujeverni do granice koja je izvan normalnog. “Sujeverne navike su mentalna mašinerija toliko složena da ispuni čitavu stranicu. Počinju u petak uveče pred utakmicu, i nastavljaju se sutradan, celodnevnim zviždukom”, rekao je Džejms. Takođe, pored toga što ni sa kim ne razgovara, Dejvid ima običaj da sačeka da se toalet isprazni i da pljune na zid.

Johan Krojf, legendarni fudbaler Holandije imao je običaj da potapše svog golamana Gerta Balsa po stomaku dok je bio u Ajaksu, a zatim da ispljune žvaku na protivničku polovinu terena pred početak utakmice. Jednom je zaboravio žvaku, u finalu Evropskog prvenstva 1969. godine i Ajaks je izgubio 4:1.

Čak je savetovao upravu kluba da ne dozvoli igračima da budu sujeverni, jer ako na njih to bude uticalo, ne smeju igrati u narednoj utakmici.

Francuzi su na Svetskom prvenstvu 1998. godine koristili telo Fabijena Barteza kao primitivni totem, dodirujući ga za sreću.

Njihovi sujeverni rituali podrazumevali su sedenje uvek na istim sedištima u autobusu, slušanje pesme Glorije Gejnor „I will survive” u svlačionici.

Takođe, Loran Blan je ljubio Fabijena Barteza u glavu pre svakog početka. Francuska je bila prvak na tom prvenstvu.

Pele, brazilska fudbalska legenda je zamolio prijatelja da pronađe obožavaoca kome je on poklonio svoj dres, nakon primećenog oslabljenog učinka u igri.

Prijatelj mu je vratio dres, a Pele je odmah povratio snagu.

Međutim, prijatelj je zaboravio da mu kaže da je potraga bila uzaludna i da mu je jednostavno dao dres u kome je igrao prethodni meč.

Bivši engleski kapiten, Bobi Mur je insistirao da bude poslednji koji će u svlačionici obući šorc i dres.

Dezmond Moris je 1981. godine napisao kako je Martin Piters, saigrač, bio fasciniran Bobijem koji stoji u ćošku sa dresom u rukama i čeka da se svi obuku kako bi se on pripremio. Piters bi ponekad svukao svoj dres i šorc, a Bobi bi na to odgvorio svlačenjem i čekanjem da se ovaj opet obuče.

Trener kluba Midlands Portland Siment je poslao 17 igrača u reku Zambezi pretrpanu krokodilima kako bi se duhovno očistili. Samo se 16 igrača vratilo iz reke. Neiznenađujuće, izgubili su narednu utakmicu.

Mnogi igrači imaju sujeverja u vezi sa mokrenjem.

Mario Gomez uvek koristi najudaljeniji pisoar sa leve strane.

Džon Teri, recimo, uvek koristi isti pisoar u toaletu, pa je spreman da sačeka dok ne bude slobodan, čak i ako ima drugih slobodnih.

Gari Nevil ima previše sujevernih navika da bi ubrzo morao da smanji njihov broj jer postaju ometajuće. Ne menja losion posle brijanja ukoliko mu sve polazi za rukom. I sam je rekao da mora da smanji njihov broj tj. da nosi istu obuću, isti kaiš, isti losion čitave sezone.

Gari Lineker nikada nije pokušavao da da gol u toku zagrevanja da ga ne bi uzalud iskoristio. A kada bi dao gol u prvom poluvremenu, promenio bi dres. Kada ne bi imao dobar period, utočište je pronalazio u promeni frizure.

Vizualizacija je Dejvidu Bekamu uvek bila na prvom mestu. Moglo bi se reći da je opsesivno kompulsivan jer sve predmete uređuje na poseban način. Čak i hrana u frižideru je poređana na poseban način. Ako bi imao 3 konzerve soka, jednu bi sigurno bacio, da bi mu ostao paran broj.

Menadžer Sanderlenda, Stiv Brajs ne može da posmatra izvođenje penala njegovog tima. „Znam da je glupo“, izjavio je Brajs, ali sasvim je moguće da su tu naviku podstakli promašaji pojedinih igrača Sanderlenda.

Loran Blank, defanzivac Francuske reprezentacije redovno je tokom Svetskog prvenstva 1998. godine ljubio glavu golmana Fabiena Barteza pre svake utakmice.

Ova, naizgled, čudna navika ipak je donela sreću reprezentaciji koja je na kraju i osvojila ovo takmičenje.

Geri Lineker, televizijski voditelj, započinjao je svaku emisiju rečenicom „Da li je ovo za stvarno?”.

“Ta rečenica je proizvod lošeg iskustva dok smo snimali emisije u prošlosti. Započeli bi šou, ja bih se okrenuo svom kolegi i postavio mu pitanje koje je trebalo da otvori emisiju, ali on bi me svaki put ignorisao. Problem je bio u tome što je moj ko-voditelj mislio da se radi samo o probi, tako da nije puno obraćao pažnju na to šta mu govorim”, rekao je Lineker.

On je dodao da je svaki put sam u panici morao da gleda producenta i svojim pogledom pita da li su u programu, na šta bi dobijao odgovor da jesu.

“Znam da sada to možda zvuči smešno , ali i dan danas imam tu naviku da pitam da li smo u programu izjavio je Geri Lineker.

Tokom svojih fudbalskih dana Lineker je kao kapiten Engleske reprezentacije odbija da tokom zagrevanja pre početka utakmice šutira na gol, pošto se plašio da će sve svoje dobre šuteve iskoristiti pre meča..

Golman Bristol Roversa, Stiv Filips nije mogao da se odvoji od svoje boce sa vodom koju bi po ulasku u svlačionicu uzeo.

“Imao sam tu lošu naviku da ceo dan čuvam prvu flašu vode koju u svlačionici uzmem bez obzira na to koliko se ona tokom utakmice uprlja”, izjavio je Filips.

Istog trenutka kada bi se boca ispraznila, član tima, Rodžer Harding, bio je zadužen da je istog trenutka ponovo napuni vodom iz nove flaše.

“Rodžer je bio jedina osoba kojoj je bilo dozvoljeno da uzima moju bocu”, dodao je on.

Napadač Totenhema, Džermejn Defo, pre svake utakmice obavezno poseti frizera kako bi skratio svoju kosu jer veruje da ga kratka frizura čuva od povreda.

“Jednostavno pre svake utakmice moram da posetim frizera pošto izgleda da povrede dobijam isključivo kada imam dužu kosu”.

Menadžer Kvins Park Rejndžeras, Nil Vornok, svaki put kada se njegov tim nalazi u pobedničkoj seriji obavezno mora da zaustavi svoj automobil ispred svakog semafora na putu kući pa čak i kada je uključeno zeleno svetlo.

Melvin Kamara, napadač Hadersfilda, pre svake utakmice obavezno pogleda film “Willy Wonka and the Chocolate Factory”.

“To je film koji mi uvek podigne raspoloženje i nakon svakog gledanja imam utisak da mogu da postignem gol bez obzira na to protiv koga igramo”.

Argentinski golman, Serđo Gukočea imao je običaj da tokom izvođenja penala preskoči odlazak u kupatilo i malu nuždu obavi odmah na terenu.

“Ako imate prirodan poriv, mislim, da mesto gde ćete nuždu obaviti, uopšte nije bitno, svaki put sam bio izuzetno suptilan i niko se nikada nije žalio”, objasnio je Gukočea.

Foto: tvathiel, www.sxc.hu

B92
 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2009
Poruka
152
Ovo niste videli sigurno nikada :)

Najlidja proslava gola

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Šokantni" fudbalski dresovi

Nova fudbalska sezona počinje krajem avgusta, što naravno znači i novi izgled dresova većine timova u Evropi.


Za lojalne navijače kupovina novog dresa je gotovo moralna obaveza, bez obzira na cenu i bez obzira na dizajn - koji je često toliko loš, ekstravagantan ili prosto neukusan da zaista stavlja na probu i vernost najzaluđenijih fudbalskih pristalica.
O tome da li će to biti slučaj i ove sezone BBC je razgovarao sa fudbalskim komentatorom londonskog Gardijana, Martinom Kelnerom, koji kaže da su neki klubovi rešili da ove godine budu vrlo ekstravagantni:
"Sumnjiv mi je novi dres Mančester junajteda, koji ove godine ima novog sponzora. Čini mi se da je logo koji stoji preko prsa suviše veliki. Kada uzmete u obzir globalnu popularnost tog kluba, deca širom sveta će tražiti taj dres i izgledaće kao "reklame na nogama" pošto logo sponzora zauzima skoro polovinu prednje strane dresa. Tu je Evertonov dres za gostovanja, koji je i ove sezone kombinacija crne i ružičaste - s tim što ima više ružičaste boje nego prošle godine koja je uz to i fluorescentna. Mogao bi da bude koristan za vožnju biciklom kasno noću."

Veliki iznosi od sponzora


Treba reći da je Mančester Junajted od novog sponzora, američke osiguravajuće kuće i konsalting kompanije AON dobio oko 95 miliona evra. Martin Kelner kaže da uprkos vemu gotovo nema te donje granice lošeg ukusa ispod koje pravi navijači ne bi bili spremni da odu:
"Toliko smo opsednuti klubovima Premijer lige za koje navijamo da smo spremni da kupimo sve što oni izbace na tržište. Moguće je da prodaja posebno ružnih dresova malo opadne, odnosno, da bude manja u poređenju sa prodajom dresovima koji mogu da se nose i drugim prilikama, a ne samo na stadionu."
Ali, šta je sa igračima - kako dresovi deluju na njih? Na primer, dres Njukasl junajteda za gostovanja je prošle godine bio kombinacija žute i krem-bele boje.
Lako prepoznavanje saigrača
Martin Kelner kaže da je u slučaju žuto-belih dresova fudbalerima bilo lako da prepoznaju svoje saigrače:
"Tu je i priča sa dresom Mančester junajteda iz 1995. godine, koji je bio sive boje. Klub je doživeo težak poraz od Sautemptona, što je bilo velike iznenađenje, a igrači su posle meča rekli da im je bilo veoma teško da na terenu vide saigrače. Prema tome, taj Njuksalov žuto-beli ili Evertonov ružičasto-crni dres i nije obavezno tako loše rešenje."
Na kraju, Kelner kaže da ružni i neprimereni dresovi nisu nova pojava u fudbalu: "Ako pogledate unazad, videćete da uvek ima nekog ko iz nekog neobjašpnjivog razloga napravi šokantno ružne dresove. Najveći favorit mora biti Koventri, čija je klupska boja prelepa nebeskoplava. Ne znam zašto, ali krajem 70-ih su napravili dres za gostovanja koji je bio boje čokolade, tako da su igrači ličili na nekakve kolače kada biste ih gledali sa tribina. Moram da pomenem još i Hal siti , čij ije nadimak "Tigrovi". E pa njihovi igrači su jedne godine imali narandžasto-crne dresove u kojima su i bukvalno izgledali kao velike mačke. Međutim, najveća greška je bila dozvoljavati golmanima da dizajniraju sopstvene dresove - nekadašnji golman meksičke reprezentacije, Horhe Kampos, imao je dres sa psihodeličnom kombinacijom boja koja je šezdesetih godina mogla asocirati isključivo na eksperimentisanje s drogom", kaže Martin Kelner na kraju razgovora za BBC.



BBC
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Reporterka pogođena sa pola terena!
26. avgust 2010. | 14:51

U poslednje vreme mnogi video snimci oduševljavaju, tako se i mnoge zabaviti neprijatnost koju je doživela sportska reporterka Džesika Kastrop.

Sve se dogodilo na utakmici između Štutgarta i Majnca, tačnije pre nego što je ona počela, a Kastropovu je pogodila lopta upućena sa pola terena.

Pre utakmice, uz teren je postavljen pult televizije Sky Sports, a Džesika je na tom mestu razgovarala sa sportskim direktorom Štutgarta Fredijem Bobičem.


U trenucima dok je Džesika razgovarala sa Bobičem u glavu ju je udarila lopta i to poprilično jako, da se i njen sagovornik trznuo.

„Nije bilo lepo iskustvo, jer ko bi tako nešto uopšte očekivao. Ali, brzo sam se od svega oporavila. Znam i ko je šutirao, u pitanju je Kalid Bularuž, bilo je sasvim slučajno, tako je rekao, i odmah je došao i uputio mi izvinjenje“, rekla je Džesika Kastrop.


Izvor: B92

------------------------------------------------

Upišah se od smeha :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Slomio korner zastavicu, pa od sudije dobio naređenje da je popravi

Napadač Sao Paula Fernandinjo nakon izliva frustracije i besa slomio je zastavicu u duelu protiv Vasko da Game. Sudija Karlos Simon nije se odlučio da ofanzivcu izrekne odgovarajuću kaznenu meru, već ga je naterao da se vrati i popravi štetu nakon sopstvenog gesta.
Fernandinjo je uspeo nekako da zaglavi polomljeni deo zastavice i natera je da miruje.
Posle meča napadač Sao Paula je rekao da se uznemirio zato što je izgubio loptu i zahvalio se sudiji što je dotrčao i rekao mu da popravi zastavicu, jer da nije, "ne bi učinio pravu stvar".
Arbitar je sigurno Fernandinja naučio barem jednu životnu lekciju - nemoj da lomiš korner zastavicu ako ne možeš da je popraviš.

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Novo radovanje Stjarnana - proslava gola u toaletu!

Igrači islandskog Stjarnana nastavili su i ove nedelje da uveseljavaju ljubitelje fudbala širom sveta svojim radovanjima poslepostignutih golova.
Stjarnan je nažalost izgubio kod kuće od Frema 3:2, ali to nije smetalo navijačima da krenu kući zadovoljni što su videli novi štos.
Domaći su posle postignutog pogotka improvizovali obavljanje velike nužde uz nezaobilazno čitanje novina u tolaetu!
Navijači i posetioci JuTjuba oduševljeno su pozdravili novu proslavu Stjarnana, zbog čega se s nestrpljenjem čeka njihova nova utakmica.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Nejmar će razmisliti pre nego što sledeći put pokuša pas "štiklom"

Supertalentovani napadač Santosa Nejmar ponovo se našao u centru pažnje u duelu sa Avai-em.
Sjajni Brazilac namestio je i postigao gol u pobedi Santosa od 2:1 nakon koje je njegov tim izbio na treće mesto brazilskog prvenstva.
Ipak, Nejmarova potreba da stalno bude atraktivan, dovela ga je do situacije u kojoj se prilično obrukao.
Lucidni dribler je hteo petom da proigra saigrača, ali umesto dodavanja završio je na zemlji promašivši loptu.

Ovog puta Nejmar je na travnjak pao svojom krivicom, a ne zahvaljujući defanzivcima koji mu i skidaju sorc u nameri da ga zaustave.

 
Poslednja izmena od urednika:
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369

Dečkić se zove Noa Šoun, igra za Bajern ima sedam godina. Novi Maradona? Novi Mesi? Nemojte se smejati, trejler je obišao svet...
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Džerarda ponovo "ispalio" klinac

Kapiten Liverpula Stiven Džerard je 2007. godine morao uz osmeh da odreaguje na "mošu" Čelsijevog klinca, a ove sezone je nešto slično učinio "petlić" Vest Bromvič Albiona.
Džerard se pre meča sa timom iz Birmingema tradicionalno rukovao sa protivnicima, a ruku je uredno pružio i omalenoj maskoti koja ga je na to samo bledo pogledala kao da se ne radi o kapitenu Engleske reprezentacije.
Fudbaler Liverpula je ubrzo uvideo da ga dečkić neće udostojiti potrebne pažnje, pa je nastavio sa pozdravljanjem rivala.

Ipak, mora se priznati da je Celzijev klinac bio mnogo simpaticniji i inovativniji.

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top