Zanimljivosti iz sveta fudbala

Učlanjen(a)
26.10.2009
Poruka
646
Top 10 najvećih skandala u istoriji Mundijala

00028496.jpg
Svetske šampionate u fudbalu nisu obeležile samo majstorije glavnih proizvođača, igrača i selektora. Prethodnih 18 Mundijala potresale su i razne afere, a sudijske greške i razne spletke neretko su odlučivale i ko će biti šampion planete. Specijalizovani sajt Goal.com napravio je listu Top 10 najkontroverznijih detalja u istoriji prvenstava sveta u režiji moćnika (sudija), koji su izazvali revolt fudbalskih zanesenjaka i vernika u fer-plej.

10. Pad Fabija Grosa (Italija - Australija - 2006)

Pitajte prosečnog australijskog navijača, a da nije poreklom Italijan, ko mu se nalazi na vrhu liste najomraženijih fudbalera. To je sigurno levi bek "azura" Fabio Groso. U meču osmine finala SP 2006. u Nemačkoj, Italija je bila u teškom položaju protiv "kengura", pošto je isključen Marko Materaci, a bližili su se produžeci. Groso je krenuo u napad u nadokandi vremena i pao kao pokošen još pre klizećeg starta Lukasa Nila. Sudija je pokazao na belu tačku, a Frančesko Toti je postigao gol, koji je poveo Italijane ka osvajanju Svetskog kupa. Na "čizmi", međutim, tvrde da je Matercai prestrogo dobio crveni karton, a da je njihov nacionalni tim bio mnogo bolji pre isključenja oštrog defanzivca.
groso.jpg


9. Sramota u Hihonu (Nemačka - Austrija - 1982)


Alžir je na Mundijalu u Španiji 1982. godine napravio senzaciju savladavši evropskog šampiona Nemačku na otvaranju šampionata. Afrikanci su posle tri kola sakupili četiri boda (dva boda za pobedu) što im je garantovalo prolaz dalje ukoliko Nemačka ne savlada Austriju sa golom ili dva razlike. Minimalan trijumf Nemaca donosio je prolaz dalje i njihovim alpskim komšijama. Hrubeš je u 10. minutu doneo vođstvo "pancerima", a u preostalom delu utakmice obe selekcije nisu ni pokušale da napadnu protivnika, pošto im je rezultat na semaforu u potpunosti odgovarao. Publika u Hihonu je bila zgrožena, alžirski navijači su mahali novčanicama i belim maramicama. Neutralna španska publika je skandirala "Napolje, napolje". Postiđeni nemački navijač zapalio je čak zastavu svoje zemlje! Alžir se žalio FIFA, ali uzalud. Posle ovog skandala utakmice poslednjeg kola na velikim takmičenjima počele su da se igraju u istom terminu kako ne bi došlo do sličnih zloupotreba.

8. Sorensenov nepostojeći penal (Španija - Jugoslavija - 1982)

Španija,domačin Mundijala 1982. godine, imala je samo pobedu u pet utakmica i četiri postignuta gola, od kojih su dva bila postignuta iz kontroverznih penala. "Crvena furija" ne bi ni prošla grupu da nije bilo sudija. Prvo su arbitri pogurali Španiju do remija (1:1) protiv autsajdera Hondurasa sumnjivim penalom. Severna Irska savladala je domaćina 1:0, a prolaz u drugi krug "crvenoj furiji" doneo je na sraman način danski sudija Hening Lund Sorensen. Jugoslavija je vodila 1:0 golom Gudelja, a već u 15. minutu Danac je pokazao na belu tačku "plavih", iako je Zajec faulirao Alonsa metar ispred šesnaesterca. Ufarte nije iskoristio poklon pošto je šutirao pored gola, ali je Sorensen ponovio udarac. Navodno, golman Pantelić se kretao po gol liniji. Huanito je ispravio grešku Ufartea, a Španija je potom slavila 2:1. Jugoslavija je eliminisana, iako je slovila za jednog od favorita turnira.

7. Dva ofsajda protiv Sovjeta (Belgija - SSSR - 1986)

Mundijal u Meksiku 1986. iznedrio je mnogo kontroverznih odluka sudija, a dve su se dogodile na meču osmine finala Belgija - SSSR 4:3. Belgijanci su slavili posle produžetaka, što nije bilo pošteno, s obzirom na to da je SSSR stvarao priliku za prilikom i bio superioran na terenu. Međutim, Belgijanci su prošli dalje zahvaljujući linijskom sudiji koji je dva puta u regularnom delu pustio golove iz ofsajda za izjednačenje. Drugi gol Kulemansa u 77. minutu postignut je iz "nevidljivog" ofsajda od pet metara.

6. Pad Rudija Felera (SR Nemačka - Argentina - 1990)

Detalj iz finala Svetskog prvenstva 1990. godine u Italiji po mnogima je kosmička pravda zbog događaja u Meksiku četiri godine ranije, ali i zbog slavlja Argentinaca posle penal ruleta u dve runde (u četvrtfinalu protiv Jugoslavije). Verovatno najveći rivalitet u istoriji šampionata u Italiji je odlučen sudijskim odlukama. Prvo je Argentinac Monzon postao prvi igrač sa crvenim kartonom u istoriji Mundijala, posle očiglednog simuliranja Jirgena Klinsmana. A, pet minuta pre isteka regularnog vremena Nemci su dobili i jedanaesterac posle olakog pada Felera. Andreas Breme je pogodio za titulu, a Argentinci su tvrdili da niko nije želeo njihovu pobedu zbog eliminacije domaćina Italije u polufinalu.

5. Šnelingerova "super odbrana" (SR Nemačka - Urugvaj - 1966)

Urugvaj je ubedljivo poražen od SR Nemačke 4:0 u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u Engleskoj. Međutim, utisak je da nije bilo tendecioznijeg suđenja od onog na meču ove dve selekcije. Južnoamerikanci su dominirali u ranoj fazi meča i zaslužili su da povedu, ali je defanzivac Nemačke Karl-Hajnc Šnelinger "letećom odbranom" rukom sprečio loptu da završi u gornjem uglu gola. Neverovatno, engleski sudija Džim Fini je samo odmahnuo rukom. Englez je kasnije u drugom poluvremenu isključio dva Urugvajca, a "panceri" su iskoristili poklon i postigli još tri gola.

4. "Jezik nasilja" Antonija Ratina (Engleska - Argentina - 1966)


Argentinci tvrde da je "Božija ruka" Maradone u Meksiku 1986. osveta za duel sa Engleskom u četvrtfinalu Svetskog kupa 20 godina ranije, kada su se "gaučosi" osećali prevarenim. Enleska je slavila 1:0 golom Džefa Hrsta u 78. minutu. Prethdono je u 35. minutu skandalozno isključen kapiten Argentine Antonio Ratin zbog prigovora sudiji Rudolfu Krejtlejnu. Nemac nije razumeo "gaučosa" i poslao ga je u svlačionicu. Rutin prvo nije hteo da napusti teren, a kada je pošao uvredio je kraljicu. Selektor Engleza ser Alf Remzi uvredio je posle meča protivnika izjavivši da su Argentinci delovali kao životinje. Međutim, statistika je bila neumoljiva: "gaučosi" su napravili samo 19 faulova, a domaćin 33. Ispostavilo se čak i da sudija nije znao španski, pa nije ni mogao da razume šta mu je Ratin prigovorio.

3. Italija, Španija i Portugal plaču zbog zavere (Japan i Južna Koreja - 2002)
moreno.jpg
Tokom Svetskog prvenstva 2002. u Japanu i Južnoj Koreji, Italija, Španija i Portugal imali su primedbe na račun suđenja u mečevima protiv suorganizatora turnira Koreje. Italijani su u osmini finala naleteli na izabranike Gusa Hidinka. Na ovom meču isključen je Frančesko Toti zbog simuliranja, a sviran je i sumnjiv penal za domaćina posle starta Kristijana Panućija. Koreja je prošla dalje zlatnim golom An Jung Hvana, ali je suđenje Ekvadorca Bajrona Morena bilo u prvom planu. Italijani su se žalili na zaveru, a pridružili su im se i Španci, kojima su u narednoj rundi poništena dva gola, pa su eliminisani posle jedanaesteraca. Na kraju meča, saigrači su jedva zadržali Ivana Elgeru da fizički ne napadne sudiju. Italijani i Španci nisu bili jedine "žrtve zavere". Portugal se takoće žalio na pristrasno deljenje pravde u duelu sa Korejom u meču u grupi.

2. Fantomski gol Džefa Hrsta (Engleska - SR Nemačka - 1966)

Pitanje koje decenijama hara širom sveta jeste da li je Englezima "preko veze" priznat treći gol u finalu Svetskog kupa 1966. protiv Nemačke na domaćem terenu. Pri rezultatu 2:2, u osmom minutu produžetka, Džef Hrst je uputio loptu ka golu protivnika, a ona se od prečke odbila. Misterija, ispred linije ili iza nje? Glavni sudija iz Švajcarske Gofrid Dinst konsultovao se sa pomoćnikom Tofikom Behramovom iz SSSR-a i gol je priznat. Engleska je jedini put u istoriji postala prvak sveta, pobedom od 4:2. Tehnologija je vremenom napredovala i utvrđeno je da lopta nije prešla gol liniju! Kada su pomoćnika Behramova na samrti upitali zašto je odlučio da je gol regularan, navodno je odgovorio: "Staljingrad!". Aluzija na najkrvaviju bitku ikada, u kojoj je ubijeno ili ranjeno više od dva miliona ljudi tokom borbi Sovjeta i nacista u Drugom svetskom ratu.

1. Božija ruka Maradone (Argentina - Engleska - 1986)
diego-maradona-hand-of-god1.jpg
Najozloglašeniji gol svih šampionata postignut je na četvrtfinalnom meču Argentina - Engleska, na Mundijala u Meksiku, 1986. godine. Pri rezultatu 0:0 u ranoj fazi drugog poluvremena Dijego Armando Maradona skočio je ispred golmana "gordog Albiona" Pitera Šiltona i levom pesnicom poslao loptu u gol! Sudija nije primetio sporni udarac i priznao je pogodak, Odmah posle prvog, Maradona je dao i drugi gol, pošto je od centra predriblao pola engleske reprezentacije i poentirao. Bio je to "gol veka", a Južnoamerikanci su pobedili sa 2:1. Maradona je izjavio posle meča da je gol postigao zahvaljujući "malo svojoj glavi, a malo "Božijoj ruci" i da pogodak predstavlja osvetu za Foklandski rat između dve zemlje četiri godine ranije". Posle ovog incidenta postao je državni neprijatelj "broj jedan" na Ostrvu. I danas, 24 godine kasnije, "El Pibe" je omražena ličnost na engleskom tlu.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Maradona: Drogom sam zaribao obitelj
Diego Armando Maradona rođen je 30. listopada 1960. godine kao peto dijete Diega i Tote, prvi sin. Majka mu je uvijek govorila: “Sine nemoj igrati od 11 do 17 sati, tada je sunce najveće”. No, Diego ju nije slušao.

Jedne noći u Havani kada je ljubio ruku Fidelu Castru, posljednjem svjetskom diktatoru na samrtničkoj postelji, Diego Armando Maradona je zavrtio kotač svog života: “Potekao sam sa samoga dna, ali kao i moj Don Diego (otac op.p.), koji je radio u mesnici od četiri ujutro do tri sata poslijepodne, sve sam uživotu postigao - borbom. Pa i ovu najtežu s drogom ću dobiti.

Gentile me ubio

U svojoj biografiji za mnoge najbolji svjetski nogometaš Diego Armando Maradona proveo nas je kroz sva svoja svjetska prvenstva. Kao osamnaestogodišnjak, 1978. Diego je bio na širem popisu izbornika Menottia. Koji mu nije vjerovao.

Kempes, Kempes! - vikao sam i trubio dok sam se vozio u kombiju svoje Claudije (buduća supruga, op.p.) slaveći naslov svjetskog prvaka na ulicama Buenos Airesa. Da, ljubio sam Kempesovu sliku, iako on nije bio jedan od onih argentinskih nogometaša koji su me došli utješiti nakon što me El Flaco (izbornik Luis Cesar Menotti op.p.) prekrižio. Morao sam biti mundialist, morao sam biti svjetski prvak. Kada sam se vratio doma, svi su plakali. I La Tota (majka) i otac Don Diego, braća, sestre. Ali, ljutnja, bijes - bili su moje gorivo.

Četiri godine kasnije Pelusa (kovrčavi op.p.), kako su kao klinca zvali Maradonu, dočekao je svoj premijerni SP 1982. u Španjolskoj.

- Sve sam dogovorio s Barcelonom te otišao na pripreme za svoje prvo svjetsko prvenstvo. Majci i supruzi sam obećao - loptu ću sljedeća četiri mjeseca udarati samo desnom nogom kako bih sačuvao ljevicu. Ali, nije mi pomoglo. Gentile me protiv Italije istukao kao balavca, a kada sam ga pitao: “Što ti je, čovječe?” - rekao mi je:

- Samo radim svoj posao.

Pa, zar je to gaženje mojih gleženjeva - pitao sam ga.

- Lopta može proći, ali ti ne!

Protiv Brazila, koji je svoje prilike zabio, zamračilo mi se pred očima, pa sam opalio tog Batista. Neslavan kraj zbog kojeg sam patio.

A onda je stigao trenutak za koji se Diego rodio, živio, igrao nogomet. SP, Meksiko 1986.

- Sve je počelo tri godine prije, u razdoblju kada sam se oporavljao od hepatisitisa u Španjolskoj me posjetio izbornik Carlos Bilardo.

- Koliko novca tražiš za nastup - pitao me Bilardo?

- Za mene je čast igrati za Argentinu - odgovorih mu.

Mislio sam da budeš kapetan - nudio je vrpcu Bilardo.

- Hvala vam, šefe, neću vas razočarati - uzvratih sretno.

Na samom početku priprema došlo je do velike svađe s Passarelom, slavnim kapetanom iz 1978., koji me prozvao da sam narkoman. Da, drogiram se, ali ne govorim igračima iza leđa i ne spavam s njihovim suprugama - ispalio sam.

Valdano, koji je bio Passarelin čovjek, na kraju je rekao: “S tobom sam, Diego”.

Sto puta sam se ispričao Valdanu jer sam ga vidio kako paralelno trči sa mnom u čudesnom slalomu prema golmanu Schiltonu, ali sam želio sve učiniti sam. I bog mi je pomogao, bio je to gol mog života. I onda pod tušem mi je pričao suigrač Negro Enrique i rekao:

- Čujem kako te puno hvale, ali nakon onakvog dodavanja nisi mogao promašiti. Prokleti Negro, pa dodao mi je na našoj polovici. Svi smo se smijali. I gol rukom me ispunio zadovoljstvom. Nazvali su ga Božja ruka. Ma, vraga, bila je moja. Bilo mi je glupo što sam slavio. Ali, želio sam taj naslov, to je uz brak s Cladijom i moju djecu najbolje što sam učinio u životu. Hoće li zlato ostati u Buenos Airesu? Pitanje koje se postavljalo 1990. uoči SP-a u Italiji.

- Nismo igrali dobro, ali smo bili ponosni. No, gorčina iz rimskog finala je ostala. Na početku me Buchwald tako udario da sam sve zvijezde vidio. Ali, batine sam naučio dobivati i trpjeti, ali nepravdu - ne. Meksički sudac Codesal je najveća ‘hijo de puta’ (kurvin sin, op.p.) kojeg sam ikada vidio. Zapamtio sam i zvižduk u Rimu i Milanu, tamo su me kao igrača Napolia uvijek mrzili. Odlučio sam zauvijek napustiti Italiju.

Efedrin nije droga

Nogometno je ušao u veteranske godine. Znao je da je SAD, 1994. posljednje igračko prvenstvo. Želio je kćerima, koje su narasle pokazati kako tata igra. Svratio je prije SP-a i do Zagreba. Hrvatska - Argentina 0:0. A onda gol Grcima i ‘breaking news’. Na dopinškom testu Diego Armando Maradona je pozitivan.

- U SAD sam došao čišći no ikad. To je bila samo jedna pogreška mog privatnog trenera Daniela Cerrinia. Uzimao sam efedrin jer sam imao problema s prehladom, obični, prokleti efedrin. Ali svima je valjda već bilo dosta Maradone. Mislio sam da će mi srce puknuti 78. kada nisam bio izabran, ali moje je srce krvarilo sada. Vratio sam se u Argentinu odsječenih nogu, krvavog srca. Tako je završio nogometnu karijeru. U međuvremnu je imao velikih problema s drogom, već je bio u božjim rukama. No, svima je poslao poruku:

- Najsretniji sam bio kada sam igrao za Argentinu, najnesretniji kada je patila moja supruga Claudija, djeca, roditelji. Svakoga u životu mogu pogledati u oči, jer sam zaribao samo sebe i svoje najbliže.

No, nikada nikog neću pustiti da određuje moj život. Broje se sati do prvog SP-a na kojem će Maradona nastupiti kao izbornik. Ima sjajne igrače, ali u kvalifikacijama se vidjelo da on nije na nivou najvećih svjetskih trenera. Ili čuda postoje?

Preuzeto sa vecernji.hr
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Od 0:3 do 3:3 u sudijskoj nadoknadi

Fudbaleri norveškog Lilestroma napravili su najveći preokret sezone pošto su zaostatak od tri gola na meču sa Moldeom, stigli u nadoknadi vremena.

Domaći Molde je posle 70 minuta igre vodio sa 3:0, ali su gosti posle devedesetog minuta golovima Udžaha, Kipea i Eljunusija došli do boda.

Molde zauzima 12. poziciju u norveškom šampionatu, dok je Lilestrom četvrtoplasirana ekipa.

Meč je dobro poćeo za domaćine kada je Đibi Baje Fal postigao prvi gol u 15. minutu, a vođstvo je duplirano deset minuta posle poluvremena kada je Aksel Berget Skjolsvik dobro reagovao na centaršut. Dvadeset minuta pre kraja izgledalo je da će domaćini ostvariti ubedljivu pobedu, kada je Senegalac Baje Fal postigao i treći gol.

Ipak, ekipa Heninga Berga, bivšeg igrača Blekburna i Mančester Junajteda, bila je spremna za neverovatan preokret.

Entoni Udžah smanji je na 1:3 posle kornera, koji je izveden odmah po isteku regularnih 90 minuta. Bukvalno nekoliko sekundi kasnije, kapiten Lilestroma Frode Kipe smanjio je na 2:3 posle sjajne akcije Edvina Ezijodavea. Konačno, centarfor Tarik Eljunusi u 94. minutu dao je gol glavom posle kornera i tako bukvalno oteo pobedu domaćoj ekipi.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=M-45cQQSwgU]YouTube - Outstanding Comeback: Molde 3-3 Lillestrøm[/ame]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Deset nezaboravnih poteza Svetskih Prvenstava

Deset nezaboravnih poteza Svetskih Prvenstava

11lilco.jpg


FIFA je posle Svetskog prvenstva u Nemačkoj 2006. godine organizovala anketu u kojoj je izabrano 10 najupečatljivijih moemnat sa svih dosadašnjih 18 Mundijala.
Prva dva mesta je, očekivano, zauzeo Dijego Armando Maradona, a u pitanju je bila legendarna utakmica sa Engleskom.
Među nezaboravnim potezima našli su se kontroverzni pogodak Džefa Harsta u finalu SP 1966. godine, kao i Zidanovo udaranje Materacija.
1. Maradonin „gol veka“, SP Meksiko 1986

Neverovatna akcija, u kojoj je argentinski fudbalski genije Dijego Maradona, u prodoru sa svoje polovine terena, predriblao gotovo čitavu odbranu engleske reprezentacije, u brojnim anketama progašena je za gol 20. veka i po mnogima je najupeačatljiviji trenutak svih dosadašnjih šampionata sveta.

Šou kontroverznog Argentinca mediji su okarkaterisali kao pravu fudbalsku poeziju.

[YOUTUBE]P7oRz8VxGvc&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

2. Maradonina „božija ruka“, SP Meksiko 1986

Samo dva minuta pre te spektakularne akcije Maradona je pokazao i tamniju stranu svoje sportske ličnosti, kada je rukom ubacio loptu u mrežu engleskog golmana Pitera Šiltona.

Jedan od najboljih fudbalera svih vremena levom rukom je, isped šokiranog engleskog golmana izboksovao loptu u njegovu mrežu, i to nakon što je na vreme shvatio da neće moći da je dohvati glavom.

Maradona je posle toga nezainteresovano posmatrao engleske igrače kako se svadjaju sa sudijom, a dugo vremena je odbijao da objasni na koji način je postigao taj gol.


[YOUTUBE]-eZhBCqh8l8&feature=player_embedded[/YOUTUBE]


3. Harstov gol na meču sa Engleskom, SP Engleska 1966

Pogodak kojim je Džef Harst u produžetku finalnog meča sa Nemačkom doveo svoj tim u vodjstvo od 2:1 najkontroverzniji je gol svih dosadašnjih Mundijala.

U 101. minutu finalnog susreta Harst je primio loptu u blizini jedanaesterca, prevario protivničkog igrača i snažno opalio po njoj. Ona se od prečke, odbila do zemlje i pala na gol liniju, a sporenja da li je lopta punim obimom prešla crtu aktuelna su i danas.


[YOUTUBE]tIhQF9wl-fs&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

4. Peleov završni pas Karlosu Albertu, SP Meksiko 1970

Sjajna akcija brazilskog tima u finalnom duelu sa Italijom i gol kojim je Karlos Alberto postavio konačnih 4:1 često se navode kao školski primer brazilske igre kratkih pasova.

U sjajnoj akciji, pre nego što je Karlos Alberto, nakon savršenog pasa Pelea, snažnim šutem poslao loptu u mrežu, učestvovali su gotovo svi brazilski reprezentativci, lako i vešto kombinujući pored nemoćnih Italijana.

[YOUTUBE]NZkR5Wb2KQs&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

5. Šok na Marakani, SP Brazil 1950

Trijumf Urugvaja nad domaćim timom u odlučujcuhem meču za titulu svetskog prvaka na turniru u Brazilu bacio je u očaj skoro 200.000 navijača na Marakani.

Tuga, šok i neverica sa najvećeg stadiona na svetu proširili su se po čitavom Brazilu, a lokalni mediji danima su prenosili informacije o ljudima koji su doživeli srčani udar nakon poraza brazilskog tima, kao i o navijačima koji su se zbog tog neuspeha odlučili na samoubistvo.

[YOUTUBE]q-Rph3ZVKo0&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

6. Zidanov udarac protivnika glavom u grudi, SP Nemačka 2006

Nepromišljen udarac Zinedina Zidana glavom u grudi italijanskog reprezentativca Marka Materacija obeležio je poslednje prvenstvo sveta u Nemačkoj.

Tužan kraj jedne sjajne fudbalske karijere mesecima po završetku šampionata privlačio je pažnju svih svetskih medija i inicirao brojne spekulacije o tome kojom uvredom je Materaci uspeo da isprovocira Zidana na tako nerazuman potez.

[YOUTUBE]zAjWi663kXc&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

7. Gol kojim je sve počelo, SP Urugvaj 1930

Pogodak Lusijena Lorana zauzima posebno mesto u hronikama svetskih prvenstava. Na prvoj utakmici prvog šampionata u Urugvaju Loran je u 19. minutu savladao meksičkog golmana Oskara Bonfilja i obezbedio sebi mesto u istoriji svetskog fudbala.

[YOUTUBE]9t4rSDA3Os0&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

8. Krojfov dribling, SP Zapadna Nemačka 1974

Slavni holandski fudbaler Johan Krojf zadivio je svet neverovatnim driblingom na meču sa Ssvedskom, na šampionatu u Zapadnoj Nemačkoj.

Krojf je na bočnoj ivici šesnaesterca primio loptu, a zatim na nesvakidašnji način prevario švedskog reprezentativca Gunara Olsona. U trenutku dok je bio ledjima okrentu ka protivniku Krojf je napravio fintu, pa je izgledalo kao da će desnom nogom uputiti centaršut u švedski šesnaesterac, ali je on, nakon što je Olson istrčao da blokira loptu, sebio petom neočekivano dao pas na potpuno drugu stranu, ostavivši nasamarenog protivnika da leži na travi.

Taj elegantni dribling Krojf je kasnije često upotrebljavao, a u fudbalsku terminologiju ušao je pod imenom ’Krojfov okret’.

[YOUTUBE]2pTgHDjf_4I&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

9. Getjensov gol Engleskoj, SP Brazil 1950

Reprezentacija SAD, golom Džoa Getjensa stigla je do pobede koja se smatra za najveće iznenadjenje svih dosadašnjih Mundijala.

Svetsko prvenstvo u Brazilu bilo je prvo mundijalsko učešće Engleza, koji su na takmičenje došli sa najjačim timom, uvereni u konačnu pobedu.

Tim, koji je na terenu predvodio legendarni Stenli Metjus, poklekao je već u drugom meču, u duelu sa potpunim autsajderom, a koliko je taj rezultat bio neočekivan svedoči i činjenica da su neki engleski mediji, smatrajući da su izveštači iz Brazila greškom izostavili jedinicu preneli da je konačan rezultat bio 10:1 za njihov tim!

[YOUTUBE]tYFl6oOad3E&feature=player_embedded[/YOUTUBE]

10. Tardelijeva proslava gola, SP Španija 1982

Način na koji je Marko Tardeli proslavio gol kojim je Italiju doveo u vodjstvo od 2:0 u finalu svetskog prvenstva u duelu sa Zapadnom Nemačkom i danas se prepričava. Jedan od najoštrijih i najbeskompromisnijih igrača tog doba posle postignutig gola, sa suzama u očima i rukama podignutim u visini grudi, potrčao je ka klupi ’azura’ neprekidno uzvikujući svoje ime.

U tim momentima Tardeli nije ličio na profesionalnog sprotistu, već je podsećao na dečaka koji je uspeo da ostvari svoj san.

[YOUTUBE]_8vrqAhJ7Wk&feature=player_embedded#![/YOUTUBE]

Izvor: B92
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Svjetska prvenstva
Do sada postignuto 48 hat-trickova

Na dosadašnjih 18 izdanja svjetskih nogometnih prvenstava zabilježeno je 48 hat-trickova, a prvi nogometaša koji je na jednoj utakmici zabio tri gola bio je Amerikanac Bert Patenaude 1930. godine. Zadnjem je to uspjelo Portugalcu Pauleti prije osam godina u susretu protiv Poljske.
100608024.jpg
Gabriel Batistuta


Patenaude je zabio tri gola u pobjedi SAD-a protiv Paragvaja (3:0) u junu 1930. godine. Dva dana kasnije u argentinskoj pobjedi protiv Meksika (6:3) hat-trick je ostvario i Argentinac Guillermo Stábile.

Mađar László Kiss najbrže je postigao hat-trick na svjetskim prvenstvima. U susretu protiv Salvadora na SP-u 1982. godine zabio je tri gola u razmaku od svega sedam minuta. Prvi gol je zabio u 70. minuti, drugi u 74., a treći u 77. minuti, a zanimljivo u igru je ušao u 55. minuti. To je ujedno i jedini slučaj u historiji svjetskih prvenstava da je jedan rezervni igrač zabio tri gola na jednoj utakmici.

Englez Geoff Hurst jedini je nogometaš kojem je uspjelo upisati hat-trick u finalu SP-a. Na slavnom Wembleyu 1966. godine zabio je tri gola u pobjedi Engleske protiv Njemačke 4:2. Nad njegovim drugim, a engleskim trećim golom u toj utakmici još uvijek stoji oblak sumnje jer nikada nije utvrđeno je li lopta prešla crtu ili nije. Sudac je na intervenciju pomoćnika gol priznao.

Argentinac Gabriel Batistuta jedini je nogometaš koji je zabilježio hat-trick na dva uzastopna svjetska prvenstva. To mu je uspjelo 1994. i 1998. godine. Zanimljivo, ovje utakmice igrane se 21. juna – prvo je zabio tri gola Grcima (4:0), a četiri godine kasnije i reprezentaciji Jamajke (5:0).

Dva puta su hat-trick upisali i Mađar Sándor Kocsis protiv Sjeverne Koreje i Sr Njemačke na SP-u 1954. godine, Francuz Just Fontaine četiri godine kasnije protiv paragvaja i SR Njemačke, te Nijemac Gerd Müller na SP-u 1970. godine protiv Bugarske i Perua.


(FENA)
 
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
21-godisnji fudbaler iz Bremena, procenite sami ;)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=7E7z7Jcr-6g"]YouTube- Mesut Özil - World's Best Young Playmaker ![/ame]
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Mafija progovorila: Tukli smo igrače izdajnike!


'Postojali su oni koji su pregovarali samo sa sucima, ili samo s igračima. Nije bilo problema platiti igraču ili vrataru da zabiju autogol. A imali smo i posebnu strategiju kako prodati igrača. Na utakmicu bi došli strani menadžeri, a mi bismo dogovorili da igrač kojeg su došli gledati briljira.'

Kako se namještaju utakmice? Oni bliski kladionicama prilično su dobro upoznati kako funkcionira svijet u kojem se godišnje okreću milijarde eura, no kada to čujete iz prve ruke, od ljudi koji su i sami sudjelovali u prljavim poslovima, sve izgleda još crnje.

Večernji donosi priču bivšeg mafijaša koji je pristao progovoriti kako je nekad namještao utakmice, dok danas živi mirnim obiteljskim životom.

"Namještalo se prije šest, sedam godina. Hrvatska, Slovenija, BiH, Srbija, Mađarska, Češka... Jasno da je bilo teško regrutirati ljude za takve projekte. No, moglo se zaraditi i po 500 tisuća eura po trima utakmicama. Princip je bio da se dogovore tri susreta i najvažnijim igračima i sucima tih dvoboja podijeli se 100.000 eura. Netko bi primio 30.000, netko 20.000, netko manje."

"No, znalo se dogoditi da jedna od triju utakmica ne završi kako smo htjeli. U takvim slučajevima gubici su bili golemi, jer osim 100.000 eura, gubili smo i novac koji smo uplatili na kladionici, još najmanje toliko. Novac se uplaćivao na Cipru, a nekad i u hrvatskim kladionicama. Jedna takva morala je isplatiti pet milijuna eura zbog dogovorene kombinacije", prenosi Večernji priču koja baca novo svjetlo na akciju Ofsajd, u sklopu koje je USKOK od utorka priveo 22 osumnjičenih za namještanje.

Problem za udružene kriminalce nastaje kad se ekipa obogati i polakomi.

"Jasno, onda svi počinju pričati, hvaliti se ili, najgore, igrači dogovore utakmicu i odmah isti dan uplaćuju velike iznose na taj susret. Izuzetno glupo... Treba imati hladnokrvne ljude i ne smijete biti pohlepni. Mnogi od tih tipova do prije nekoliko godina nisu imali za kavu, a vrlo brzo pokupovali su stanove i bijesne automobile. To ih je i odalo. A vrlo važni ljudi u cijeloj priči su Slovenci, koji još nisu niti spomenuti", ispričao je bivši mafijaš te potkrijepio ovu krimi-priču iskustvom iz Mađarske.

"U Mađarskoj smo čak tukli igrače koji bi izigrali dogovor! Nema tu milosti jer preveliki je novac u igri. A problemi i gubici nastajali su kad bi nas prevarili suci. Uzimali su novac za pobjedu obiju momčadi. Ja sam izgubio više milijuna eura, zbog čega mi se život i promijenio."

U cijeloj priči zvuči nevjerojatno kako su kriminalne grupe vukle cijelu sportsku javnost za nos. Dok se po kafićima, novinama i TV-studijima ozbiljno raspravljalo o nogometu, ispada da su ljudi iz sjene režirali znatan dio sportske stvarnosti.

"Vani se uvijek bilo najlakše dogovoriti s ljudima iz bivše Jugoslavije. A ljude za vezu imali smo i u Srbiji i Grčkoj. Svatko je imao svoj sektor. Postojali su oni koji su pregovarali samo sa sucima, ili samo s igračima. Nije bilo problema platiti igraču ili vrataru da zabiju autogol. Ma ima tu milijun štoseva. Posebno smo imali i razrađenu strategiju kako prodati igrača. Na utakmicu bi došli strani menadžeri, a mi bismo dogovorili da igrač kojeg su došli gledati briljira. I, naravno, uzeli proviziju."

Preuzeto s Net.hr
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Klasa optimist: Uplatio je 120 000 eura na Francuze
Svjetsko prvenstvo nije ni počelo, a kladionice trljaju ruke i zbrajaju zaradu. Kako i ne bi kad osim ‘sitnih riba‘, novce stavljaju i naivci poput izvjesnog Francuza, koji vjeruje kako će njegovi sunarodnjaci osvojiti naslov prvaka u Južnoafričkoj Republici.

Optimist je uplatio čak 120.000 eura, a ako nekim čudom loši ‘tricolori’ podignu trofej, bit će bogatiji za 1,7 milijuna eura (oko 12 milijuna kuna).
- Bit će to najveći dobitak u povijesti Mundijala - rekao je Graham Sharpe, glasnogovornik William Hill kladionice.


Francuska već dugo igra ‘kriminalno‘, a u pripremnim utakmicama također nisu briljirali. Prvu utakmicu protiv Kostarike su pobijedili 2-1, a onda su odigrali samo neodlučeno s Tunisom, bilo je 1-1. Dno su dotaknuli prije šest dana kada su izgubili od slabašne Kine 1-0.

Ako nisu mogli protiv takvih suparnika, onda je jasno da će se pomučiti i da prođu skupinu s domaćinom JAR-om, Meksikom i Urugvajem.

Preuzeto sa 24sata.hr
























F
 
Natrag
Top