Za Pravoslavce...

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pre nekoliko dana - slusajuci radijo, cini mi se emisiju pod naslovom "VECERAS ZAJEDNO" za Srbe u inostranstvu, gostovao telefonskim putem jedan svestenik, i govorio nesto o kulturi i duhovnosti Srba.

Na kraju kratkog izlaganja je izgovorio sledecu poruku:

"IZGRADIMO CARSTVO NEBESKO U SEBI.
KRENIMO U ISTRAZIVANJE, U POZORISTA, BIOSKOPE, MUZEJE, U KULTURNE USTANOVE, NA KONCERTE, I TO CE NAS SIGURNO DOVESTI EKSCELIBRIJUM, U CARSTVO NEBESKO"

Rec Bozja kaze "ne gledajte ono sto je na zemlji, vec ono sto je na nebesima, odakle i spasitelja Gospoda Isusa ocekujemo"

Ocigledno je da je drustvo potpomognuto crkvom prihvatilo savremeni nacin zivota i ponasanja kao nestoo normalno, smatrajuci sve duhovnoscu, i kulturnim uzdizanjem koje Bog prihvata kao sredstvo spasenja, ne prepoznajuci razliku izmedju zivota u Bogu ili sa Bogom, i bezbostva.

Tako se duhovnoscu i kulturom naziva sve i svasta, od posete pozoristima i bioskopima, koncertima i festivalima narodne i zabavne pop i rock muzike - tradicionalno nazvanim POP KULTURA, kafancenjem i boemskim zivotom..itd..

Tako drustvo tavori i propada u grehu i bezakonju, gajeci u sebi iskrivljena niska merila, za sta crkva ima najvecu odgovornost, sto smo videli iz gore opisanog primera.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Pre nekoliko dana - slusajuci radijo, cini mi se emisiju pod naslovom "VECERAS ZAJEDNO" za Srbe u inostranstvu, gostovao telefonskim putem jedan svestenik, i govorio nesto o kulturi i duhovnosti Srba.

Na kraju kratkog izlaganja je izgovorio sledecu poruku:

"IZGRADIMO CARSTVO NEBESKO U SEBI.
KRENIMO U ISTRAZIVANJE, U POZORISTA, BIOSKOPE, MUZEJE, U KULTURNE USTANOVE, NA KONCERTE, I TO CE NAS SIGURNO DOVESTI EKSCELIBRIJUM, U CARSTVO NEBESKO"

Rec Bozja kaze "ne gledajte ono sto je na zemlji, vec ono sto je na nebesima, odakle i spasitelja Gospoda Isusa ocekujemo"

Ocigledno je da je drustvo potpomognuto crkvom prihvatilo savremeni nacin zivota i ponasanja kao nestoo normalno, smatrajuci sve duhovnoscu, i kulturnim uzdizanjem koje Bog prihvata kao sredstvo spasenja, ne prepoznajuci razliku izmedju zivota u Bogu ili sa Bogom, i bezbostva.

Tako se duhovnoscu i kulturom naziva sve i svasta, od posete pozoristima i bioskopima, koncertima i festivalima narodne i zabavne pop i rock muzike - tradicionalno nazvanim POP KULTURA, kafancenjem i boemskim zivotom..itd..

Tako drustvo tavori i propada u grehu i bezakonju, gajeci u sebi iskrivljena niska merila, za sta crkva ima najvecu odgovornost, sto smo videli iz gore opisanog primera.

Boze me sacuvaj kako vi izvrcete tudje reci!

Naravno da poseta muzejima pozoristima astronomskim ustanovama, kulturnim istorijskim i dr.. doprinosi oplemenjivanju covekove duse do izvesne mere je to i korisno.

Na primer sta je lose otici u muzej i pogledati neka umetnicka dela? Covek ima osecaj za lepo, Bog ga je obdario darom zapazanja, i on posmatrajuci moze videti simetricnost u slici u cvetu na licu drugog coveka, takodje moze zapaziti osecaje, moze videti sklad boje, i druge aspekte koji su odraz Bozjeg stvaranja, a sve to moze proslaviti Gospoda Boga.

Vi imate zelju da svaku temu zagadite svojom mrznjom, i da tudje reci izvrnete , omalovazite i predstavite zlim, zato sto sami u srcu nemate duhovnosti..

Da je ovo kojim slucajem izjavio neki adventista onda bi poseta kulturnih ustanova bila pozeljna, ali posto je izjava nekog pravoslavnog onda je ona losa.

Kao da adventisti ne posecuju kulturne ustanove i ne neguju svoju dusu, kao da ne citaju korisne knjige i ne uzivaju u lepom.. I kao da pastori ne preporicuju sve ovo.

Uzas zivi!

Osim toga obrnuli ste stranicu , namerno pisuci o drugim temama da sakrijete cinjenicu da je vas Martin Luter pozivao na ubijanje katolika , na bicevanje anabaptista i nasilno prisiljavanje ljudi da slusaju evandjelje!

Nametanje evandjelja macem bila je ideologija protestanata i vaseg zacetnika Martina Lutera, kao i njegovog bliskog saradnika Melanhtona koji je predsedavao protestantskom inkvizicijom.

Te reformatore vasa crkva velica svecima, a oni pozivali na ubijanje i proterivanje katolika i gusenje slobode savesti.

Koji apsurd da su najveci borci za slobodu vere i veroispovesti i sami kasnije u sprezi sa drzavnim aparatima cinili najgnusnije zlocine i ubistva!

Ovamo tvrde da je papa antihrist kad sprovodi represiju i ubija a sami su pokazali svoje djavolsko lice cim su seli u fotelju!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Na primer sta je lose otici u muzej i pogledati neka umetnicka dela? Covek ima osecaj za lepo, Bog ga je obdario darom zapazanja, i on posmatrajuci moze videti simetricnost u slici u cvetu na licu drugog coveka, takodje moze zapaziti osecaje, moze videti sklad boje, i druge aspekte koji su odraz Bozjeg stvaranja, a sve to moze proslaviti Gospoda Boga.

Pa vi i ne proslavljate Boga (većina) kroz sve to nego baš to proslavljate, zato ste sebi i stavili ikone i brojne druge predmete da im se divite da vam daju psihološku utjehu jer vas je strah suočiti se sa Božjim karakterom jer bi vas Duh Sveti osvjedočio da ste neobrezanog srca.

ikone, brojanice, lusteri, svijeće, voda itd. vas ne mogu ukoriti za grijehe.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire se pravi naivan.

Naravno da je donja izjava data sa ciljem da ukaže na sve pomenuto u njoj kao na sredstvo spasenja.

"IZGRADIMO CARSTVO NEBESKO U SEBI.
KRENIMO U ISTRAZIVANJE, U POZORISTA, BIOSKOPE, MUZEJE, U KULTURNE USTANOVE, NA KONCERTE, I TO CE NAS SIGURNO DOVESTI EKSCELIBRIJUM, U CARSTVO NEBESKO"

Na osnovu biblijskog učenja - čovek ne bi trebao da posećuje ni pozorišta, ni bioskope, pa ni ostalo, jer Božja reč kaže "SVE ŠTO JE ŽELJA OČIJU, I TELA, I PONOS ŽIVOTA - NIJE OD OCA, NEGO JE OD OVOGA SVETA"

Čovek ne bi trebalo da bude potpuno isključen iz svakodnevice, ali treba da se moli Bogu, da on upravlja čovekovim koracima.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
ŠAMARI, PESNICE, TOLJAGE, VILE Opšta tuča u porti crkve kod Ivanjice NA BOŽIĆ
B. Bojović | 08. 01. 2018 - 20:20h
| Komentara: 22
Tokom trajanja svete liturgije i pripreme za osvećenje i paljenje badnjaka u crkvi posvećenoj Pokrovu Presvete Bogorodice u Lukama, sinoć je došlo do tuče u kojoj je učestvovalo više lica. Nemili događaj desio se u porti ove crkve, na zaprepašćenje prisutnih meštana.


-F7ktkqTURBXy84MTRhOWRkYWZjOTJlMTUzNGUyMzk5ODJiMzY0NjVmZi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Foto: B. Bojović / RAS Srbija
Dok je trajala sama liturgija koju je vršio paroh Vidan Karaklajić, nedolično ponašanje određenog broja građana Luka, ukazivalo je na moguće incidente. Desetak prisutnih se smejalo, guralo, provociralo i ometalo službu. Razlog za to verovatno je bio alkoholisano stanje većine prisutnih.

Opštoj tuči u kojoj je učestvovalo petnaestak izgrednika prethodio je niz incidenata koje je kako očevici kažu izazvao G. K. na samoj kapiji crkvene porte.

Prema njihovom svedočenju, on je nakon toga počeo da maltretira sve redom i da šamara svakoga ko ga je popreko pogledao. U opštu gužvu se onda umešalo njih petnaestak i tada je počeo haos. Brzo su stvorena dva tabora, koji su se međusobno počeli tući pesnicama, ali i dostupnim rekvizitima pronađenim oko crkve, kao što su toljage, metle, lopate i vile. Incident je trajao oko sat vremena.

Meštani Luka su posramljeni i zgroženi ovim događajem.

- Ne možemo da verujemo šta se sinoć dogodilo i to na jednom ovako svetom mestu. Sramota me je što ovakvi ljudi žive u ovom selu i što sam njihova sugrađanka. Zahtevam da im se zabrani ulazak u crkvu i da se svi učesnici tuče strogo kazne - kaže ovdašnja meštanka.

S obzirom na masovnost tuče, srećom nije bilo teže povređenih. Intervenisala je policija, ali prilikom njihovog dolaska na mesto događaja, većina se bila razišla.

Prema našim nezvaničnim saznanjima, od dvojice aktera događaja uzete su izjave, dok još njih petoricu čeka saslušanje. Očekuje se da se povodom incidenta oglasi i javni tužilac.
--------------------------

Žalosno izvor BLIC.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Pa vi i ne proslavljate Boga (većina) kroz sve to nego baš to proslavljate, zato ste sebi i stavili ikone i brojne druge predmete da im se divite da vam daju psihološku utjehu jer vas je strah suočiti se sa Božjim karakterom jer bi vas Duh Sveti osvjedočio da ste neobrezanog srca.

ikone, brojanice, lusteri, svijeće, voda itd. vas ne mogu ukoriti za grijehe.

Tripo,i adventisticke crkve su lepe gradjevine, sa prelepim lusterimai vitrazima. Znas li samo koliko je kostao luster u crkvi u Novom Sadu? Lep program, ugodna atmosfera, muzika...

Ja mogu reci da vecina adventista ide u crkvu jer im se svidja atmosfera i ugodan program, lusteri i oslikani vitraz na prozorima. To zaistai i jeste tako za vecinu adventista! Osim za manjinu pravih vernika, koji izbegavaju i da odlaze u crkvu zbog licemerja.

To o cemu ti govoris, uvek je kod vecine tako.

A ja sam govorio o sasvim drugom, pa si to okrenuo protiv nas..

Ja sam istakao da i adventisti pozivaju svoje vernike da se kulturno uzdizu, tj. da proucavaju istoriju umernost, kulturu i nauku.. jer dosta toga iz tog segmenta obogacuje covekovu dusu, jer kultura vecinom jeste zasnovana na bibliji, i vecina umetnika svoju inspiraciju i nalaze upravo tamo - u veri, kao i vecina naucnika..

Zato ti nemas sta prigovoriti tome, pa si to okrenuo protiv nas, skrecuci temu..

Zasto uvek moras sve da izokrenes u kontranapad , preterano revnujuci?

Mire se pravi naivan.

Naravno da je donja izjava data sa ciljem da ukaže na sve pomenuto u njoj kao na sredstvo spasenja.

"IZGRADIMO CARSTVO NEBESKO U SEBI.
KRENIMO U ISTRAZIVANJE, U POZORISTA, BIOSKOPE, MUZEJE, U KULTURNE USTANOVE, NA KONCERTE, I TO CE NAS SIGURNO DOVESTI EKSCELIBRIJUM, U CARSTVO NEBESKO"

Na osnovu biblijskog učenja - čovek ne bi trebao da posećuje ni pozorišta, ni bioskope, pa ni ostalo, jer Božja reč kaže "SVE ŠTO JE ŽELJA OČIJU, I TELA, I PONOS ŽIVOTA - NIJE OD OCA, NEGO JE OD OVOGA SVETA"

Čovek ne bi trebalo da bude potpuno isključen iz svakodnevice, ali treba da se moli Bogu, da on upravlja čovekovim koracima.

Ja se ne pravim blesav, nego si ti reci ovog coveka izvrnuo!

On je rekao da trebamo da "krenemo u istrazivanje..kulturnih ustanova", jer je svima poznato da su umetnici jos od srednjega veka svoju inspiraciju crpeli iz biblije. Tako zaista istrazujuci kulturu i umetnost ovoga sveta mozemo biti privuceni Bogu!

Ti zanemarujes cinjenicu da i adventisti podsticu svoje vernike da rade isto, da se kulturno uzdizu i istrazuju sve segmente kulture i drustva, kao i nauke, jer to upravo coveka vodi blize Bogu i bibliji!

Vecina vernih ljudi u proslosti nisu bili neobrazovani ljudi, vec upravo obrazovani. Gotovo svi naucnici su bili verni.

Nisam ja tebi kriv sto si ti sklon da sve izvrnes da bi odrzao svoju istinu, i sto svaku suprotstavljenu misao izgonis iz glave.. A to se strucno u medicini naziva "kognitivna disonanca"!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Izgrađivanje carstva nebeskog u čoveku se vrši proučavanjem reči Božje, molitvom, u prirodnom okruženju daleko od sveta, ali i u gradu - svedočenjem i radom za Gospoda.

Nikako posetom bioskopima, pozorištima, igrankama, itd..

Ja lično posetim po koju izložbu slika u prolazu gradom, i volim lepe slike pejzaža, ili klasičnu muziku, ali trebamo se moliti Bogu, jer sve što nije po veri - greh je.

U svetu sam bio veliki filmofil, i filmovi mogu imati edukativni karakter, ali linija razgraničenja mora postojati, jer SVET JE SVET, A SLUŽBA BOGU NEŠTO SASVIM DRUGO ŠTO NEMA VEZE SA SVETOM.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tripo,i adventisticke crkve su lepe gradjevine, sa prelepim lusterimai vitrazima.

Ni blizu stilu koji je u PC pa gdje ja idem je ko obična kuća crkva.

Znas li samo koliko je kostao luster u crkvi u Novom Sadu?

To će da oslobodi krivicu za silne mozaike, zvona i gomilu nepotrebnih stvari u PC.

Lep program, ugodna atmosfera, muzika...

Naprotiv kod vas sama arhitektura nakićenost stvara atmosferu ugodnosti, ne lupaj bezveze himnična muzika ne stvara to i razlikuj himnu države od himnične muzike. To nema veze jedno sa drugim.

Ja mogu reci da vecina adventista ide u crkvu jer im se svidja atmosfera i ugodan program,

Besmislena tvrdnja, koja glupost da neko dolazi radi toga u crkvi u kojoj se čita Biblija i u kojoj se ljudi ukoravaju za grijehe, gdje svaka pouka takva, a pouke se proučavaju.

Zato mnogi i idu tamo jer ih niko ne ukorava za grijehe.

To zaistai i jeste tako za vecinu adventista! Osim za manjinu pravih vernika, koji izbegavaju i da odlaze u crkvu zbog licemerja.

Tvrdnja oborena u dijelu komentara iznad.

Ja sam istakao da i adventisti pozivaju svoje vernike da se kulturno uzdizu, tj. da proucavaju istoriju umernost, kulturu i nauku.. jer dosta toga iz tog segmenta obogacuje covekovu dusu, jer kultura vecinom jeste zasnovana na bibliji, i vecina umetnika svoju inspiraciju i nalaze upravo tamo - u veri, kao i vecina naucnika..

Zato ti nemas sta prigovoriti tome, pa si to okrenuo protiv nas, skrecuci temu..

jedno je kulturno izdizanje, a drugo je idolopoklonstvo.

Zasto uvek moras sve da izokrenes u kontranapad , preterano revnujuci?

Zato što ste od svega napravili idole.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Postavio bih jedno pitanje Hrišćanima tradicionalnih crkava.

Često sam čitao ili slušao takozvana "žitija svetaca" i u njima sam zapazio jednu pojedinost, o kojoj želim da čujem vaše mišljenje.

Naime, tamo se govori o progonu Hrišćana, i često se napominje - da su pojedini "mučenici" sami sebe svesno predavali vlastima, i čak - kada su ovi hteli da ih puste, bilo da se radi o carevima ili vojnicima - da su ovi to odbijali, već da su molili da ih osude i ubiju.

Reć Božja recimo govori o progonstvu, i odvođenju Hrišćana pred careve i sudove, i da će ih ubijati radi vere u Hrista, ali ona ni na jednom mestu ne traži da se Hrišćani svesno sami od sebe predaju vlastima, i da mole da ih ovi ubiju kako bi postali mučenici.

Ona čak napominje u odnosu na progonstvo "da Hrišćani treba da beže pred progoniteljima"

Pojedini apostoli su bežali od progonstva, i bili spasavani od drugih od progonitelja.

Zapisano je - da Isus čak nije odlazio u pojedine gradove, jer kako reč Božja kaže "TAMO GLEDAHU DA GA UBIJU"

Apostol Pavle svestan progonstva, na jednom mestu napominje "VOLEO BIH UMRETI, ALI OSTATI POTREBNIJE JE RADI VAS" misleći na propovedanje jevanđeoske istine, i službe pastira Božje crkve.

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, svima!

Ovo je jako dobro zapažanje sa tvoje strane.
Nije logično hitati tamo gde nas neće saslušati kada im
govorimo o Bogu Jedinome, Ocu i Sinu i Svetome Duhu,
a umesto toga - ubiće nas. Osim ljudske logike, ovo stoji zapisano
kako u Svetom Pismu, tako i u pojedinim žitijima svetitelja
tokom vekova... Da, mnogi Hrišćani su tako živeli.

Sa druge strane mi verujemo da "iz krvi svetitelja raste Crkva".
Pa i to vidimo kako u Svetom Pismu (od Hrista, Sina Božijeg kao Prvog)
tako i na dalje, u pojedinim žitijima Hristolikih vernika.

Imaš u jednom od žitija, ne sećam se imena, kada je neki oficir saznao
da mora sutradan ujutro da ode na tu-i-tu livadu i da tamo
pobije sve Hrišćane koji se tu redovno okupljaju na Liturgiji.
On je, premda tada još uvek idolopoklonik, bio "mekanog srca"
i dojavio je svima u tom mestu šta će uraditi sledećeg jutra.
Nadao se da će došavši na livadu, nju zateći potpuno praznu.

Sledećeg jutra, tek što je svanulo, on je sa odredom vojnika na konjima
krenuo prema livadi. Uz put je naišao na mladu ženu koja je sa
detetom u naručju trčala u istom smeru. Zaustavivši je, upitao ju je
zar nije čula da će na toj livadi biti pokolj Hrišćana, ona je žurno
odgovorila: "Da, čula sam, i zato i žurim da ni ja a ni moje dete
ne propustimo da mučenički stradamo za Hrista Vaskrsloga"!

Oficir se prenerazio na ove reči, i vratio je celu vojnu jedinicu nazad,
sa obrazloženjem da se ovoliki verski fanatizam ne može pobediti mačem.
Ali utisak je bio toliko jak da se on, milošću Božijom, i sam se krstio i postao Hristolik.

brat Toma
 
Natrag
Top