Za Pravoslavce...

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Ti imas formu, oblik Bogosluzenja koji godi ljudskom oku , usima i podstice na samoljublje. Ti si otisao u sektu gde te svi tapsu po ramenu i nazivaju bratom "profesorom".

Mislis da je to ljubav, a ono sve licemeri oko tebe koji se keze jedni drugima! Spoljasnja poboznost. Toga nema kod nas.

A tebi to mnogo godi, zato si i otisao iz crkve gde to ne cine, gde te ukoravaju i pozivaju na svakodnevno nosenje krsta Hristovog, na muku patnju i strah Bozji!

Tebi su nasa Bogosluzenja bila dosadna pa si zato i otisao tamo gde je zanimljivije i gde je zabava.. Nisi cak ni Trojstvo prihvatio, ni ucenja svoje sekte, nego si na krstenju lagao da sve prihvatas, zato da bi te drugi prihvatili i nazvali "profesorom". Sve je zbog zabave i slave, jer je tamo ugodna atmosfera!

Opijas se emocijama svaki dan kad odes tamo, obozavas muzicki i umetnicki program i mlataranje biblijom. Nek ti sad golicaju usi i cula muzikom!

Bog ti je ovo dopustio, jer ljubav prema istini nisi primio, vec si trazio samoljublje i da te tapsu po ramenu. Hoces da se istices!

Sto je najgore, nas optuzujes za ono sto i sam cinis!

Izvadi prvo gredu iz svoga oka!

Sam si formalista, bukvlno tumacis zapovesti , posebno drugu zapovest do u "slovo", sto Mojsije nije radio, vec je pravio likove za posredno obozavanje kao i mi, konkretno zmiju.

Ti si bio formalista Pravoslavac, a i dalje si formalista subotar. Iz jedne krajnosti si otisao u drugu..

I ti ces nama da pricas o formalizmu, nama koji duh i smisao zakona gledamo i razumevamo srcem..

Zalosno je to Tripo..

Molim se samo Bogu da ti pomogne. Jer ja ti ne mogu pomoci, moje reci ne slusas, ma koliko se ja trudio! Do Boga je da li ce ti se smilovati i ukazati na istinu.

Nadam se da ti savest nije postala potpuno neosetljiva, i da Sveti Duh nije odstupio od tebe. Mislim da nije.. Ali vreme ce pokazati..

I ti umesto da slusas, da cutis i ucis, ti mislis da si od Boga dat ucitelj. Poneo si se u svom bezumlju.. Dragi moj Tripo u veoma si zalosnom stanju...
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao svima i svuda!

Danas je u Crkvi, izmedju ostalog, čitano i ovo:

"Dom moj dom molitve neka se zove; a vi načiniste od njega pećinu razbojničku" (Mt.21,13).

Svima je poznato da hram zahteva pobožnost, sabrane misli, udubljeno bogomislije i stajanje u prisustvu Božijem. Kako to ispuniti? U hram se ide sa željom za molitvom, da se kratko i sa toplim usrđem odstoji. Međutim, misli brzo počinju da lutaju i u glavi postaje još šumnije nego što je to bilo u hramu Jerusalimskom kada ga je Gospod pohodio. Zbog čega je tako?
Zbog toga što su boravak u hramu i misli koje u njemu imamo – odraz sveg našeg života.
Kako se živi, tako se i u hramu ponaša. Hram utiče i unekoliko podržava duhovne potrebe, ali običan tok duhovnog nastrojenja preovladava. Stoga, ako hoćeš da tvoj boravak u hramu bude dostojano prebivanje pred licem Božijim, pripremi se još u svakodnevnom običnom životu. Koliko god možeš, hodi u molitvenom raspoloženju. Taj trud će te dovesti dotle da ćeš i u hramu sve vreme da provedeš u pobožnosti. Ta pobožnost će, opet, da te pobuđuje i na pobožnost u običnom životu. Tako ćeš ići sve više i više. Gospod će pomoći. Ti samo počni!

sv. Teofan Zatvornik
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Bog pomogao svima i svuda!

Danas je u Crkvi, izmedju ostalog, čitano i ovo:

"Dom moj dom molitve neka se zove; a vi načiniste od njega pećinu razbojničku" (Mt.21,13).

Svima je poznato da hram zahteva pobožnost, sabrane misli, udubljeno bogomislije i stajanje u prisustvu Božijem. Kako to ispuniti? U hram se ide sa željom za molitvom, da se kratko i sa toplim usrđem odstoji. Međutim, misli brzo počinju da lutaju i u glavi postaje još šumnije nego što je to bilo u hramu Jerusalimskom kada ga je Gospod pohodio. Zbog čega je tako?
Zbog toga što su boravak u hramu i misli koje u njemu imamo – odraz sveg našeg života.
Kako se živi, tako se i u hramu ponaša. Hram utiče i unekoliko podržava duhovne potrebe, ali običan tok duhovnog nastrojenja preovladava. Stoga, ako hoćeš da tvoj boravak u hramu bude dostojano prebivanje pred licem Božijim, pripremi se još u svakodnevnom običnom životu. Koliko god možeš, hodi u molitvenom raspoloženju. Taj trud će te dovesti dotle da ćeš i u hramu sve vreme da provedeš u pobožnosti. Ta pobožnost će, opet, da te pobuđuje i na pobožnost u običnom životu. Tako ćeš ići sve više i više. Gospod će pomoći. Ti samo počni!

sv. Teofan Zatvornik

Brate moj, on ce ti reci da je dom Bozji prepun idola. Napravice od tebe paganina.

Ne ceni on ni Hram ni crkvu, on veruje da sveta mesta uopste ne postoje. Jer po njemu, zasto bi Bog bio na jednom mestu, i zasto bi se covek molio na jednom mestu, kad to moze ciniti i u svojoj kuci!

Zaboravlja on pri tom, da su se Jevreji molili kod svoje kuce, ali su takodje isli na hodocasce u Jerusalim i u hram u sinagogu, i to je bilo obavezno bar jednom godisnje.

Zalosno je njihovo stanje!

Njemu je i banja Siloamska opisana u bibliji, gde je Hristos izlecio oduzetog, bila steciste demona. Pise da je andjeo mutio vodu, ali on tvrdi da je to cinio demon.

Oni sve paganizuju i demonizuju..

I hram, i hodocasce, i sveta mesta, za njih ne postoje, kao ni sveti predmeti u crkvi..

Iako su i Jevreji sve to imali, i Hristos nije govorio protiv toga, on to sve porice, i mrzi na to..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, nije lepo indoktrinirati druge ljude ( mislim na TomuD ), iznoseći im neistine o drugima i njihovim stavovima, jer iznosiš neistine kada kažeš: "Ne ceni on ni Hram ni crkvu, on veruje da sveta mesta uopste ne postoje. Jer po njemu, zasto bi Bog bio na jednom mestu, i zasto bi se covek molio na jednom mestu, kad to moze ciniti i u svojoj kuci"

Ovo što si izneo je neistinita tvrdnja, jer i mi imamo mesto gde odlazimo da slušamo propovedi na biblijske teme, i učestvujemo u Bogosluženju pesmom i molitvom.

Istina, to mesto ili crkva nije jedino gde se to čini, jer to sve čovek može činiti i kod svoje kuće, moliti se u kleti, jer je to i Isusova zapovest, da se verni mole u svojoj kleti.
Moe čitati reč Božju, ili pak slušati snimljene propovedi, ili ako ima internet - otići na sajt crkve i u vreme Bogosluženja pratiti direktan prenos propovedi iz crkve.

Što se tiče paganizacije, nismo mi nikoga paganizovali, već reč Božja razotkriva takve pojave, i ukazuje na to - šta je paganizam a šta ne, a istorijski kontekst govori kako se on pojavio i ustalio u crkvi.

Evo samo dva od mnoštvo drugih takvih tekstova:

"Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,
Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom"
( 5 Mojsijeva 4. 10 - 19 )


"A Pavle stavši nasred Areopaga reče: ljudi Atinjani! po svemu vas vidim da ste vrlo pobožni;
Jer prolazeći i motreći vaše svetinje nađoh oltar na kome bješe napisano: Bogu nepoznatome. Kojega dakle ne znajući poštujete onoga vam ja propovijedam.
Bog koji je stvorio svijet i sve što je u njemu, on budući gospodar neba i zemlje, ne živi u rukotvorenijem crkvama,
Niti prima ugađanja od ruku čovječijeh, kao da bi onome trebalo što koji sam daje svima život i dihanje i sve.

I učinio je da od jedne krvi sav rod čovječij živi po svemu licu zemaljskome, i postavio je naprijed određena vremena i međe njihovoga življenja:
Da traže Gospoda, ne bi li ga barem opipali i našli, premda nije daleko ni od jednoga nas;
Jer kroz njega živimo, i mičemo se, i jesmo; kao što i neki od vašijeh pjevača rekoše: jer smo i rod njegov.
Kad smo dakle rod Božij, ne treba da mislimo da je Božanstvo kao ikone zlatne ili srebrne ili kamene, koje su ljudi majstorski načinili po smišljanju svome.
Ne gledajući dakle Bog na vremena neznanja, sad zapovijeda svima ljudima svuda da se pokaju;
Jer je postavio dan u koji će suditi vasionome svijetu po pravdi preko čovjeka koga odredi, i dade svima vjeru vaskrsnuvši ga iz mrtvijeh"
( dela Apostola 17. 22 - 31 )
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog milostiv bio i ostao svakome!

Bilo bi možda dobro kada bi svako od nas ... eh, barem na 40 sekundi!,
pogledao ovaj svet Božijim Svesvetim Očima!
Onda bi videli da li On koristi nekakav .... "svetomer", pa pojedine
ambijente i prostore vidi svetijima (= Sebi bližima i bliskijima) u odnosu na druge.

Istina je da se Bogom osvećuje (čak i beslovesni) prostor, kako to Crkva
pamti po rečima sv. Apostola Petra: "I mi čusmo ovaj glas ("Ovo je moj ljubljeni Sin,
Koji je po Mojoj volji") gde siđe sa neba - kad smo bili s njim na svetoj gori." (1. Pet.1,18).
I vidimo koliko im je to bilo bitno kad je i drugi sv. Apostol, Pavle, žurio da
za praznik Pedesetnice bude u Jerusalimu. I da mu je bilo bitno "samo" zajedništvo
sa Crkvom, onda nebi želeo da prodje "mimo Efesa" (Dela Ap. 20,16).

Sa druge strane, jedan od 3 Božija "atributa" (sačuvaj me Bože da želim da
Neograničenog - ograničim!) jeste i - sveprisutnost. Obećanje Hristovo stoji:
"Ja sam s vama u sve dane do svršetka sveta!" (Poslednji stih, Jev. po Mateji).
I Crkva u Korinti su bili svi "...koji prizivaju ime Gospoda našega Isusa Hrista
na svakom mestu..." (1 Kor. 1, 2).
I Crkva je bila ta koja:"... na svakom mestu preko nas širi miris svoga poznanja".
(2. Kor. 2,14).

Umesto zaključka (jer ne želim da zatvorim ono što nisam ja započeo), jeste:
*) Ako ti se Bogu moliš samo u pojedinim "ambijentima", poradi na sebi, jer
Bog je rad da te čuje i usliša svuda i stalno.
*) Ako ti nemaš drugačiji doživljaj u jednom ambijentu u odnosu na drugi,
poradi na sebi jer i Hristos je propovedao ekskluzivno u sinagogama.
*) A ako ti ne želiš da se menjaš (tačnije da te Gospod Bog menja), ignoriše
sve gorenapisano!

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Ovo što si izneo je neistinita tvrdnja, jer i mi imamo mesto gde odlazimo da slušamo propovedi na biblijske teme, i učestvujemo u Bogosluženju pesmom i molitvom.

Nemoj molim te da se pravis. Sve gore napisano ste vi sami izgovorili, cak postoji tema o tome, mislim da se zove "hodocasce"! To su vase licne reci a ne moje. I nikog ja ovde ne indoktriniram, vec to radite vi.

A brata Tomu znam od ranije i vi njega ne mozete indoktrinirati, iako to pokusavate svo vreme. Smesno je kako mu se lukavo priblizavate, jer on je pravi vernik, Bozji iskreni sluga, a vi mu niste ni blizu. I tu vase manipulacije ne prolaze..



Sto se tice ikona, Pavle nije bio protiv slika, vec protiv misljenja da su one same bozanstvo!

Bog nije kip ili drvo!

I mi ne verujemo da su te ikone "bozanstva" vec te slike "predstavljaju nebesku stvarnost", kao sto su bile predstave i statue dva andjela nad kovcegom zaveta i svecnjaci, kadionica, oltar, sveto posudje..

Sve su to "slike" ili predstave "nebeskih stvarnosti", jer rece - "gledaj sve da nacinis prema slici koja ti je pokazana"!

Dakle, ove stvari su bile "sveti predmeti" (kopije - ikone) koje su sluzile jevrejima u bogosluzbene svrhe i preko njih se "posredno obozavao Bog"!

Ti predmeti se zato i postuju, celivaju i ljube u znak postovanja a ne idolopoklonicki kao sto vi mislite!

Isto tako i slike, jer i jevreji su imali zmiju koja je bila "predstava Hrista" i preko nje su oni "posredno iskazivali veru u Boga"!

Dakle, oni su "gledali u zmiju" i preko nje iskazivali veru u Hrista - "posredno"!

Dakle - "posredno obozavanje je dozvoljeno"!

Kad bi bilo zabranjeno praviti "predstavu Boga" (ikonu) i nju koristiti u obozavanju, sam Mojsije bi bio bezakonik. Jer je nacinio "predstavu Boga", sto je bilo zabranjeno raditi!!!

Nije bilo zabranjeno! Vec vi ne razumete smisao te zapovesti i necete da razumete.

Sta vredi objasnjavati vam smisao kad ste formalisti i vatate se za slovo!?

Mi dakle ne gresimo kada posredno obozavamo Boga preko ikone ili slike, jer su to radili i Jevreji! Ceo Stari Zavet i sluzba u hramu ti je posredno obozavanje uz pomoc predmeta!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Postovanje brate Mire!

Odavno se nismo culi. Prvi put sam otvorio ovu temu da vidima sta ovde rade nasa braca pravoslavci?

Mire, iznenadio sam se! Sta se to sa tobom delilo? Ti toliko neistina iznosis protiv adventista, da to mema nikakvog smisla.
Blatiti nekoga da bi sam bolji izgledao, ne cini nikaoga boljim i vernijim.
Zato ne zelim da vam se pridruzim u ovoj diskusuju,jer mislim da nije dostonja pravog hriscanina.

Samo bih vas kao bracu pozvao da se promenite, promenite svoj pristup diskusiji ili bilo bi bolje da nista i ne pisete.
Svidjaju mi se komantari barata Tome. On pravilno pristupa diskusiji.On prvo pise sebi, a ne pruiza prst na druge. Zato molim da bi bilo dobro da sve slede njegov primer jer je zaista dobar.


Sve najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I mi ne verujemo da su te ikone "bozanstva" vec te slike "predstavljaju nebesku stvarnost",

Kao što i proždrljivci ne misle da je trbuh bukvalno Bog. Pa je to opet obožavanje kako se oni ponašaju, a isto tako i vi prema ikonama.

Dakle, ove stvari su bile "sveti predmeti" (kopije - ikone) koje su sluzile jevrejima u bogosluzbene svrhe i preko njih se "posredno obozavao Bog"!

Nema posrednog obožavanja, slike su ukazivale na nebesku stvarnost, a ne da bi se Bog preko njih obožavao.

Dakle, oni su "gledali u zmiju" i preko nje iskazivali veru u Hrista - "posredno"!

Ali joj se niko nije klanjao, a vi se klanjate. Jadni su vaši arg. svaki dan dokazujete da je pravosl. ukočilo razum svojim vjernicima.

Sta vredi objasnjavati vam smisao kad ste formalisti i vatate se za slovo!?

Pa baš vi formalno shvatate zapov. pa formalno ne smatrate da je Bog, iako obožavate predmet.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, ti kao da nikad nisi procitao Deset Bozjih zapovesti.

Svaka od Deset zapovesiti je jednostavna i jasna i nijednoj nije potreban komentar.

"Ne gradi sebi lika rezana niti kakave slike od onoga sto je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. NEMOJI IM SE KLANJATI NITI SLUZITI." 2. Mosjijeva 20,4.5.

Mire, pokusaj sada da uskladis svoj komentar sa ovom zapovescu.


Sve najbolje
 
Natrag
Top