Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Čekaj. Okupi svoje, Laodikeja će datum izračunati, nađite kakvo kukuruzište i čekajte.

Važi, čekamo te:). Nadam se da će odgovor biti Biblijski.

Kako nisu žrtve bile jedino i isključivo u Hramu. Hram je bio kameni "šator", tačnije mesto sastanka, boravište Boga. Hram je bio isključivo mesto žrtvovanja.

Nazarenski koncept i kod ove tvrde struje nije podrazumevao Hram čak i kada su hrišćanima nejevrejima nametali žrtvu i prinos. Bar iz Novog Zaveta to ne vidimo. Mada nije ni čudo s obzirom na to da je Isus najavio mesto molitve koje nije vezano za Hram u budućnosti pa su ovi tradicionalisti iz nazarenskog pokreta to mogli primeniti u praksi i u pogledu krvne žrtve pa Kološanima ukazivati na potrebu za žrtvom ali nevezano za Hram.

Bilo kako bilo Pavle jasno identifikuje "sen" budućih dobara u Jevrejima 10,1.4 pa kada ukazuje u Kološanima 2,16.17 na taj sen zna se na šta se misli da je Kološanima nametano pa shodno tome ono što Pavle osuđuje.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Što većina Adventista nezna o Adventizmu i suboti

"Istinu o suboti" niti su adventisti iznjedrili, niti im ju je Bog otkrio, nego ju je Josep Bates "došlepao" adventistima od Baptista sedmog dana. Joseph Bates, bivši pomorac, odredio je da subota počinje i završava u 18 sati, a ne zalaskom sunca kako je to određeno u Bibliji. Bates je bio pomorac, pa je vrijeme početka dana računao onako kako su računali pomorci. A kako je u to vrijeme Bates imao veliki utjecaj na Ellen White, onda se i Ellen White "pričinjalo" baš ono što joj je "Bates pokazao". Gle ironije, Ellen White će napisati kako oni koji ne svetkuju subotu "otimaju Bogu njegovo sveto vrijeme", a ona sama i ostali adventisti će punih devet godina "otimati Bogu sveto vrijeme" počinjući i završavajući subotni odmor u 18 sati, samo zbog toga jer joj je tako došapnuo Joseph Bates. Po vlastitim tvrdnjama adventističkih apologeta 9 godina im je trebalo proučavati Bibliju kako bi otkrili da je Židovima zalazak sunca razgraničenje između dva dana.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ono što Stvarnoslap ne zna je sledeće.

Nije Bates pokazao Adventistima da je Subota bitna, već sam Bog.

Naime, ni Ellen White ni Adventisti nisu u početku smatrali da je Subota bitna, dok sam Bog nije dao proročka otkrivenja u vezi važnosti Subote, i ustanovio je u crkvi.

U Adventizmu se uvek Subota poštovala od zalaska do zalaska sunca.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
O što Stvarnoslap ne zna je sledeće.

Nije Bates pokazao Adventistima da je Subota bitna, već sam Bog.

Izvadak iz Priručnika teologije Adventista sedmog dana:

Najistaknutiji među pojedincima koji su proizašli iz mileritskog pokreta i poveli u osnivanju Crkve adventista sedmog dana bili su Joseph Bates i James i Ellen White.

Godine 1839. Bates je prihvatio Millerova gledišta o drugom Kristovom dolasku. .... Godine 1844. prodao je kuću, sredio račune i postao propovjednik. Početkom 1845. Bates je pročitao članak T. M. Preblea o suboti, upravo objavljen u časopisu The Hope of Israel (Nada Izraela). Na to je otputovao u Washington u državi New Hampshire, gdje je cijelu noć proveo u proučavanju s Frederickom Wheelerom, prije nego što je odlučio svetkovati subotu. Iduće je godine Bates napisao traktat od četrdeset i osam stranica pod naslovom “Subota kao sedmi dan, trajan znak” (The Sevent-day Sabath, a Perpetual Sign). U njemu je prikazao subotu na temelju Deset zapovijedi kao moralnog vodiča i mjerila za kršćane.

Još prije razočaranja White je sreo Ellen Harmon. Njihova se veza, međutim, razvila kasnije, nakon što su se zajedno borili protiv fanatizma u istočnom dijelu države Maine 1845. Vjenčao ih je mirnovi sudac 30. kolovoza 1846. u Portlandu, u državi Maine. Ubrzo nakon toga počeli su svetkovati subotu.

Bates 1845. počinje svetkovati subotu, A James i Ellen White 1846. Dakle, nije im subotu naredio Bog, nego im je subotu podvalio Joseph Bates.

U Adventizmu se uvek Subota poštovala od zalaska do zalaska sunca.

1855. god. nakon što su J. N. Andrews i Konferencija odlučili da subota ne počinje petkom u 18 sati nego zalaskom sunca u petak, Ellen White je "imala viđenje" u kojem joj je anđeo rekao da je zalazak sunca bilo pravo vrijeme! Sve ovo u potpunosti je „pojasnio“ starješina Smith u "Viđenja – Odgovori na prigovore". Smith kaže: "Nakon Konferencije, 20. studenoga, dobiveno je viđenje, kako bi učvrstilo one neodlučne oko vremena zalaska sunca, kao početka subote." Ovo je Ellen White dovelo u nezgodnu situaciju. Tako se ona u tom viđenju požalila anđelu i pitala za objašnjenje. Ona kaže: "Raspitivala sam se zašto je bilo tako, da sada moramo promijeniti vrijeme početka subote, a anđeo je rekao: "Razumijet ćeš, ali ne još, ne još." (Svjedočanstva, Vol. I., str 116).

:mig: Vidiš Laodikeja da sam ja ipak istinu govorio. Ti si svima ovdje lagao.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne, ti si slagao, jer si prikrio otkrivenja koja je Bog dao crkvi u vezi svetkovanja subote.

Hajde potrudi se da ne bih ja citirao te reci iz svedocanstva E. G. White.
 
Natrag
Top