Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja sam samo konstatirao da kršćani o čijoj je vjeri i rastu u vjeri Pavao vodio brigu, kršćani u Korintu, kršćani u Galaciji, kršćani u Efezu, kršćani u Kolosima i kršćani u Solunu nikada nisu svetkovali subotu.

Ovo je nepoznavanje istorije.

Hajde da vidimo šta kažu istorijski podaci vezani za veliki raskol između istočne I zapadne crkve 1054 godine, koji je nastao između ostalog i zbog svetkovanja subote, i posta u subotu.

Da napomenem - da je istočna crkva u to vreme svetkovala subotu.

Dakle, zapadna crkva je u to vreme u odnosu na svetkovanje subote istočne crkve - uputila jedno pitanje istočnom patrijarhu Mihajlu Kerulariju u vezi ovoga koje glasi: "Mi poštujemo nedelju i u subotu postimo i radimo sve poslove.
A vi Grci ne postite i ne radite kao i Jevreji.
Kažite nam - zašto Judaizirate"

Usledio je odgovor patrijarha Kerularija: "Nama je Bog u svojoj reči zapovedio da svetkujemo subotu...."

Subota se do današnjeg dana sačuvala po manastirima istočne crkve.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
IZVRTANJE
> Kako možeš tvrditi da Sabat nije Sen na Krista kad ti citiram Pavla,

Heb 4,9.

-----------------------------
OSPORAVANJE
Sabat znači odmor i sve ceremonijalne subote su ukazivale na odmor od grijeha koji nam Isus donosi ispunjenjem plana spasenja. Svaka od tih subota je vezana za određen događaj iz plana spasenja, i zato je njihovo svetkovanje klizno i hronološki vezano za događaje plana spasenja, pa su se zato svetkovale nezavisno od sedmičnog ciklusa.

Kako su ti obredi ukazivali na Isusovu žrtvu, normalno je da budu ukinuti onda kada se ta žrtva prinela u stvarnosti. Zato i apostol Pavle kaže:


"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo." (Kološanima 2,16-17)


Međutim, kakve veze imaju te subote sa sedmičnom subotom iz Četvrte Božje zapovesti?


Nikakve!


U sadržaju Četvrte Božje zapovjesti se vidi sasvim drugi smisao njenog svetkovanja, uspomena na stvaranje, a ne proročko ukazanje na budući plan spasenja:


"Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijednog posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga." (2.Mojsijeva 20,8-11)


Zaista je besmisleno da na osnovu sadržaja Četvrte Božje zapovjesti iko može da zaključi da sedmična "Subota predstavlja Hrista koji je u nebu na prestolu Božijem raširenih ruku i čeka da mu dođemo", a ne odmor od šestodnevnog stvaranja sveta.

Odmor od stvaranja je uspomena na stvaranje a ne odmor od grijeha. Sedmična Subota ukazuje na odmor od radnih aktivnosti, a kada bi njena funkcija bila da predstavi odmor od grijeha, onda bi krivo predstavljala da je šestodnevni rad grijeh ili da je Bog grešio dok je šest dana stvarao svijet, a u sedmi dan je našao mir u Hristu, kao da je tih šest dana grešio.

Sedmična subota je uspostavljena prije pada u grijeh i zato ne može biti ukinuta obrednim zakonima koji su se pojavili naknadno samo da ukažu na Hristovo iskupljenje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo." (Kološanima 2,16-17)


Međutim, kakve veze imaju te subote sa sedmičnom subotom iz Četvrte Božje zapovesti?


Nikakve!

The Seventh-day Adventist Bible Commentary tumači “subote” kao oznaku godišnjih obrednih, a ne tjednih subota (Levitski zakonik 23,6-8, 15,16,21,24,25,27,28,37,38). Činjenica je da se i za subotu i za Dan pomirenja u hebrejskom koristi sintagma shabbath shabbath.n, što znači “subota” (Izlazak 31,15; Levitski zakonik 23,3.32; 16,31), ali u Septuaginti ovaj izraz je preveden grčkom sintagmom koja ima drugi smisao od jednostavnog izraza u Kološanima 2,16. Stoga se ovaj potonji izraz jezično ne može protumačiti kao da se misli na Dan pomirenja ili neku drugu obrednu subotu budući da se oni nikad ne imenuju tim izrazom. (Samuele Bacchiocchi, Od subote do nedjelje)

Evo, vaš adventistički profesor kaže da su subote u Kol 2,16 tjedne subote.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovo je nepoznavanje istorije.

Hajde da vidimo šta kažu istorijski podaci vezani za veliki raskol između istočne I zapadne crkve 1054 godine, koji je nastao između ostalog i zbog svetkovanja subote, i posta u subotu.

Da napomenem - da je istočna crkva u to vreme svetkovala subotu.

Dakle, zapadna crkva je u to vreme u odnosu na svetkovanje subote istočne crkve - uputila jedno pitanje istočnom patrijarhu Mihajlu Kerulariju u vezi ovoga koje glasi: "Mi poštujemo nedelju i u subotu postimo i radimo sve poslove.
A vi Grci ne postite i ne radite kao i Jevreji.
Kažite nam - zašto Judaizirate"

Usledio je odgovor patrijarha Kerularija: "Nama je Bog u svojoj reči zapovedio da svetkujemo subotu...."

Subota se do današnjeg dana sačuvala po manastirima istočne crkve.

Izvori? Gde su izvori? Prosto i jednostavno, to što je napisano nije istina, nego izmišljotina kojom se ide na ruku Sabatanistima. Keruralije nije čak ni udostojio bilo kakvog odgovora Humbolta de Silva Kandidu, što je i bio razlog da ovaj besno stavi bulu anateme na oltar Hagaia Sophie.

Ps. Ne veruj svemu što piše, i ne pravi scenario tamo gde ga nije bilo. Pa čak i Fotius, ne napada Crkvu Zapada nego:

" Tako na primer, kako neki mogu drzati subotne obicaje iako su Hriscani a ne Jevreji? Ili, ko se sme drznuti da se gadi zakonitog braka, koji dobrota Tvorceva stvori i ustanovi, osim onoga koji ide za naukom necestivih i bezboznih ljudi? Ili, ko moze i sme Gospodnje i Otacke i Saborske dogmate, — da ih sve ovde ne nabrajamo pojedinacno —, prezirati i nipodastavati ?
Sto se pak tice uzvodjenja nekoga od mirjanina na stepen arhijereja, neka se zna da je to sasvim saglasno sa bozanskim Ocima, jer je potvrdjeno ne njihovim recima, nego samim delima i postupcima, i jer je to posluzilo u raznim vremenima na veliku korist Neveste Hristove — Crkve. Sve ovo mi pak rekosmo i navedosmo, ne radi prepiranja, nego da pokazemo pravo stanje stvari. Ako li pak i to nekoga sablaznjava, onda se iz ljubavi prema braci moze uciniti i promena u onome sto, kad se ispravi, ne nanosi veliku stetu. Tako ce se od sada i kod nas saborskom odlukom zavesti obicaj da se niko od laika ne uzvodi odmah na stepen episkopa(29). "
Pismo Patrijarha Fotija- Focija, papi Nikoli I u kome će on izneti svoje zamerke. Gde je ovde subotarenje?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Izvori? Gde su izvori? Prosto i jednostavno, to što je napisano nije istina, nego izmišljotina kojom se ide na ruku Sabatanistima.

Čim nemaš nauku odmah se pozivaš na izvore. Iz ovo sabat. se vidi mržnja, dobro sam rekao da pred tebe ne treba davati stihove iz Biblije.

Odmah sam te u početku ocijenio, Laodik. baš i nije po tom pitanju stručan.

Sa ovim SABATANISTIMA aludiraš na satanistima. Znači da si pun mržnje.

Zato vam se dešava opet Ukrajina, a bude haos i u Brazilu, Meksiku.

Tako da se vidi gdje najviše ima NISTIMA sa SATA ispred.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Čim nemaš nauku odmah se pozivaš na izvore. Iz ovo sabat. se vidi mržnja, dobro sam rekao da pred tebe ne treba davati stihove iz Biblije.

Odmah sam te u početku ocijenio, Laodik. baš i nije po tom pitanju stručan.

Sa ovim SABATANISTIMA aludiraš na satanistima. Znači da si pun mržnje.

Zato vam se dešava opet Ukrajina, a bude haos i u Brazilu, Meksiku.

Tako da se vidi gdje najviše ima NISTIMA sa SATA ispred.

Biblija nije knjiga poezije, nije je pisao "nepismeni" trgovac Muhamoed, kao što je pisao kuran, pa da bude u stihovima.

Mržnja? Ja nikoga ne mrzim, samo govorim istinu. O duhovnim stvarima možemo raspravlji tek onda kada prestanu napadi na Crkvu i njene vernike, kada prestanu pokušaji obraćenja onih koji pripadaju Crkvi.

Pokrali ste Crkvu i napadate je (ne vi lično) nego vaša "crkva", koristeći najperfidnije laži, izvrćete teologiju naglavačke, istoriju okrećete naopako. Od Hebreja uzimate sve, osim činjenice da oni ne veruju da je Isus mesija, i Otelotovoreni Bog. Relativizujete Boga, izjedančavate Sotonu muhamedanaca sa Bogom, Isusa smeštate na rang anđela, pismo čitate kao knjigu poezije, i posle smo mi ovakvi i onakvi.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Od Hebreja uzimate sve, osim činjenice da oni ne veruju da je Isus mesija, i Otelotovoreni Bog.

Kao da tripi Isus nešto znači? Pa vidiš da se na desetak različitih tema angažirao dokazivati kako Novi zavjet ne donosi baš ništa novoga što Židovi već nisu imali u Starom zavjetu. Strašno. Po njemu nema razlike između krvi jaraca i Isusove krvi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Biblija nije knjiga poezije, nije je pisao "nepismeni" trgovac Muhamoed, kao što je pisao kuran, pa da bude u stihovima.

Ali nije ni za formalni nivo razmišljanja kao tvoj.

Mržnja? Ja nikoga ne mrzim, samo govorim istinu.

Ono što si rekao je taman kao kada bih ja rekao da ste vi nedeljari ili krivoslavci.

Dakle mržnja je kod tebe i džihadisti kažu da ne mrze, ali njihova djela svjedoče da mrze.

O duhovnim stvarima možemo raspravlji tek onda kada prestanu napadi na Crkvu

To je dokaz idolopoklonstva, obožavanje crkve umjesto Hrista.

i njene vernike,

Samo kosntatujemo vaš rod. Većine naravno.

Pokrali ste Crkvu i napadate je (ne vi lično) nego vaša "crkva", koristeći najperfidnije laži, izvrćete teologiju naglavačke, istoriju okrećete naopako.

Znači tebi je izvrtanje što mi tvrdimo da se drži subota, a tako i piše, što kažemo da se ne jede svinjetina, a tako i piše.

Pokrali ste Crkvu i napadate je (ne vi lično) nego vaša "crkva",

Ko vam je kriv što obožavate crkvu. Vas pokrali u kom smsislu? Pa mi smo pobjegli od vas.

Od Hebreja uzimate sve, osim činjenice da oni ne veruju da je Isus mesija,

Da baš se obrezujemo, kidamo glave (a da to ste vi radili).

Da stvarno Isus je rekao da je subota samo za Jevreje, nije rekao po vama da je za čovjeka.

Relativizujete Boga, izjedančavate Sotonu muhamedanaca sa Bogom,

Vaš bog je lažni bog koji će da muči zauvijek ljude koji su činili grijehe 20, 30, 50 godina zavisi koliko ko.

Vaš bog je nepravedan, ubije nekog za nešto, a nekog drugog poštedi za to isto. Mijenja se vaš lažni bog, mijenja moralne kriterijume.

Isusa smeštate na rang anđela, pismo čitate kao knjigu poezije, i posle smo mi ovakvi i onakvi.

Pa zar nije postao čovjek, što ne bi bio arhanđel Mihailo. Šta može biti čovjek, a ne može anđeo.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U sadržaju Četvrte Božje zapovjesti se vidi sasvim drugi smisao njenog svetkovanja, uspomena na stvaranje, a ne proročko ukazanje na budući plan spasenja:


"Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijednog posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga." (2.Mojsijeva 20,8-11)

Sa ovim je vaša nauka oborena da je sedmična subota ukazivala na plan spasenja.

1. Korincanima 5,7Očistite dakle stari kvasac, da budete novo tijesto, kao što ste prijesni; jer i pasha naša zakla se za nas, Hristos.

Na šta je Pasha ukazivala? Na Isusa. A ne subota.

Ovo je sjenka, a ne subota, koja je uspomena na stvaranje.
 
Natrag
Top