Sveto Trojstvo

Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Za AApocketz-a

ja mislim da je Najteža stvar u vezi Hrišćanskog koncepta Trojstva je taj da ne postoji način da se ono adekvatno objasni. Trojstvo je koncept koji je za bilo koje ljudsko biće nemoguće u potpunosti shvatiti, a kamoli objasniti. Bog je definitivno veći od nas, samim tim ne treba da očekujemo da smo u stanju da ga u potpunosti razumemo. Biblija uči da je Otac Bog, da je Isus Bog i da je Sveti Duh Bog. Biblija takođe uči da postoji samo jedan Bog. Iako možemo da shvatimo neke odnose između različitih osoba Trojstva, u krajnjoj liniji, ono je neshvatljivo ljudskom umu. Međutim to ne znači da ono nije tačno ili da se ne osniva na Biblijskom učenju.

Imajte na umu dok proučavate ovu temu da reč "Trojstvo" nije korišćena u Pismu. Ovo je termin koji je korišćen u pokušaju da se opiše trojedini Bog, činjenica da postoje 3 koegzistirajuće, večne osobe koje čine Boga. Treba da shvatite da ovo NIJE ni na koji način sugestija o 3 Boga. Trojstvo je 1 Bog u tri osobe. Ne postoji ništa pogrešno ako se koristi termin "Trojstvo" iako reč nije nađena u Bibliji. Jednostavnije je reći reč "Trojstvo" nego "3 koegzistirajuće večne osobe koje čine Boga." Ako ovo predstavlja problem za tebe, možeš da razmotriš ovo: reč deda nije korišćena u Bibliji isto tako. A opet, mi znamo da je bilo deda u Bibliji. Avram je bio deda Jakovu. Tako da, nemoj da se zakačiš samo za termin "Trojstvo". Ono što je stvarno bitno, je da koncept predstavljen rečju "Trojstvo" postoji u Pismu. Uz ovaj širok uvod, biće dati Biblijski stihovi u diskusiji o Trojstvu.

1) Postoji jedan Bog: Peta Mojsijeva 6:4; 1 Korinćanima 8:4; Galatima 3:20; 1 Timoteju 2:5.

2) Trojstvo podrazumeva tri Ososbe: Prva Mojsijeva 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaija 6:8; 48:16; 61:1; Matej 3:16-17; Matej 28:19; 2 Korinćanima 13:14. U odlomcima iz Starog zaveta, poznavanje Jevrejskog je od pomoći. U prvoj Mojsijevoj 1:1, imenica "Elohim" je korišćena u množini. U Prvoj Mojsijevoj 1:26; 3:22; 11:7 i Isaiji 6:8, korišćena je zamenica "nas"(mi) u množini. Nema sumnje da "Elohim" i "nas" se odnosi na više od dve osobe. Na Engleskom, postoje samo dve forme, jednina i množina. U Jevrejskom, postoje, jednina, dvojina i množina. Dvojina je SAMO za dva. U jevrejskom ova dvojna forma je kororišćena za stvari koje dolaze u paru kao oči, uši, i ruke. Reč "Elohim" i zamenica "nas" su u množini – definitivno više od dva – i mora se odnositi na tri ili više (Otac, Sin i Sveti Duh).

U Isaiji 48:16 i 61:1, Sin govori o Ocu i Svetom Duhu. Uporedite Isaiju 61:1 sa Lukom 4:14-19 da vidite da je to Sin koji govori. Matej 3:16-17 opisuje događaj Isusovog krištenja. U ovom se vidi Bog Sveti Duh kako silazi na Boga Sina dok Bog Otac proglašava svoje zadovoljstvo Sinom. Matej 28:19 i 2 Korinćanima 13:14 su primeri 3 različite osobe Trojstva.

3) Članovi Trojstva prepoznaju jedan drugog kao jedno u različitim pasusima: U Starom zavetu, "GOSPOD" je prepoznat od "Gospoda" (Prva Mojsijeva 19:24; Osija 1:4). "GOSPOD" ima "Sina" (Psalam 2:7, 12; Priče Solomonove 30:2-4). Duh je prepoznat od "GOSPODA" (Četvrta Mojsijeva 27:18) i od "Boga" (Psalam 51:10-12). Bog Sin je prepoznat od Boga Oca (Psalam 45:6-7; Jevreji 1:8-9). U Novom Zavetu, u Jovanu 14:16-17 Isus govori Ocu o slanju Pomoćnika, Duha Svetog. Ovo pokazuje da Isus nije sebe smatrao Ocem ili Svetim Duhom. Uzmite u obzir sva druga mesta u Evanđeljima kada Isus govori sa Ocem. Da li je On pričao sam sa sobom? Ne. On je govorio sa drugom osobom Trojstva - Ocem.

4) Svaka osoba Trojstva je Bog: Otac je Bog: Jovan 6:27; Rimljani 1:7; 1 Petrova 1:2. Sin je Bog: Jovan 1:1, 14; Rimljani 9:5; Kološani 2:9; Jevreji 1:8; 1 Jovanova 5:20. Sveti Duh je Bog: Dela 5:3-4; 1 Korinćani 3:16 (Onaj koji prebiva je Sveti Duh – Rimljani 8:9; Jovan 14:16-17; Dela 2:1-4).

5) Potčinjenost unutar Trojstva: Pismo pokazuje da je Sveti Duh potčinjen Ocu i Sinu a Sin je potčinjen Ocu. Ovo je jedan unutrašnji odnos koji ne poriče božanstvo bilo koje osobe Trojstva. Ovo je jednostavno oblast u kojoj naš ograničen um ne može da razume sve što se tiče beskonačnog Boga. U vezi Sina vidi: Luka 22:42; Jovan 5:36; Jovan 20:21; 1 Jovanova 4:14. U vezi Duha vidi: Jovan 14:16; 14:26; 15:26; 16:7 i posebno Jovan 16:13-14.

6) Uloge individualnih članova Trojstva: Otac je krajnji izvor ili uzrok: 1) univerzuma (1 Korinćanima 8:6; Otkrivenje 4:11); 2) božanskog otkrivenja (Otkrivenje 1:1); 3) spasenja (Jovan 3:16-17); i 4) Isusovog ljudskog dela (Jovan 5:17; 14:10). Otac je taj koji INICIRA sve ove stvari.

Sin je posrednik kroz koga Otac čini sledeće stvari: 1) stvaranje i održavanje univerzuma (1 Korinćanima 8:6; Jovan 1:3; Kološanima 1:16-17); 2) božansko otkrovenje (Jovan 1:1; Matej 11:27; Jovan 16:12-15; Otkrivenje 1:1); i 3) spasenje (2 Korinćanima 5:19; Matej 1:21; Jovan 4:42). Otac čini sve ove stvari kroz Sina koji je Njegov posrednik.

Sveti Duh je onaj kroz koga Otac čini sledeća dela: 1) stvaranje i održavanje univerzuma (Prva Mojsijeva 1:2; Jov 26:13; Psalam 104:30); 2) božansko otkrivenje (Jovan 16:12-15; Efescima 3:5; 2 Petar 1:21); 3) spasenje (Jovan 3:6; Tit 3:5; 1 Petrova 1:2); i 4) Isusova dela (Isaija 61:1; Dela 10:38). Znači Otac čini sve ove stvari, silom Svetog Duha.

Ni jedna od popularnih ilustracija nije u potpunosti tačan opis Trojstva. Jaje (ili jabuka) nije dobra ilustracija jer su ljuska, žumance i belance delovi jajeta a ne jaje za sebe. Otac, Sin i Sveti Duh nisu delovi Boga, svaki od njih je Bog. Ilustracija sa vodom je malo bolja ali još uvek nedovoljno adekvatna da opiše Trojstvo. Tečnost, vodena para i led su tri forme vode. Otac, Sin i Sveti Duh nisu forme Boga, svaki od Njih je Bog. Tako da, dok nam ove ilustracije mogu dati sliku Trojstva, slika nije u potpunosti ispravna. Jedan beskonačan Bog se ne može u potpunosti opisati jednom ograničenom ilustracijom. Umesto da se fokusiraš na Trojstvo, pokušaj da se usmeriš na činjenicu Božije veličine i beskonačno više prirode od naše. "O dubino bogatsva i mudrosti, i znanja Božijeg! Kako su nedokučljivi njegovi sudovi i neistražljivi njegovi putevi! Jer ko je upoznao Gospodnju misao? Ili ko je bio Njegov savetnik?" (Rimljani 11:33-34)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Па ја то њима сво вријеме и говорим. Наравно да је немогуће објаснити 3 лица једног Бога. То човјек никада неће схватити. И Бога заиста нико никада видио није у свој Његовој слави и величини, јер човјек би одмах био мртав.
Зато нам се појављује у тим лицима. 1. Тимотију 1,17 свједочи да се Бог не види. "и мене познајете и знате откуда сам и сам од себе не дођох, него има истинити који ме посла, којега ви не знате
." Ја га знам, јер сам од њега и он ме посла" (Јован 7,28-29) Бога може да ЗНА само неко ко је безгрешан а то је Исус. Знамо да и анђели могу згријешити. Сасвим је јасно да је овдје главни покретач Отац на пријестолу, али што изађе од Бога је Бог. Исус је у Оцу и Отац у Њему што је јасно да Они имају исто постојање и
"Вјерујте мени да сам ја у оцу и отац у мени"(Јован 14,11) Овдје уопште не треба разбијати главу зашто је то тако.
Зашто нам се ЈЕДАН БОГ појављује у три лица?
То никада у потпуности нећемо схватити, али је јасно да Он жели да нас спаси, утјеши итд. Да постоје три лица једног Бога је јасно. Јер прије стварања је постојао само Бог, и само је стварање јединствено Богу. И кроз цијели Нови з. се иста слава даје Оцу и Исусу. Једино је Бог могао доћи у тијело постати човјек и спасити нас. Једино Бог може бити на пријестолу увијек. Само Бог може имати власт на небу и на земљи. И само име Исус означава Јахвеа а то је Бог.
То је природан закон да оно што излази од нечега мора бити као и оно од чега излази. Исус излази од Бога, од Бога може само да изађе Бог. Али то нису 2 Бога. Јер је евидентно да сва лица једног Бога дјелују у потпуном складу и јединству.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Za AApocketz-a i tripo 41

tripo ti si dobro sve shvatio, samo teraj dalje.

Ali šta cemo s imenom boga, kako boga treba zvati u trojstvu?

U kom imenu treba da smo spašeni?

isus a naš gospod Božiji Sin kaže: "Ako ustrajete u mojoj nauci... upoznaćete istinu..." (Jn. 8,31-32). Na ovom svetu postoji samo jedan izvor koji nam donosi istinu od Boga: Božija reč, onako kako nam je objavio Božiji Sin. Kroz Isusa Hrista nam je Bog rekao sve što je želeo da nam saopšti. "U davnim vremenima Bog je govorio preko proroka očevima, danas govori kroz svog Sina." (Jev. 1,1-2). Zato Njegova večna reč sama odlučuje o tome da li su "Svedoci kule stražare" svedoci istine ili svedoci Bruklinskog društva traktata u Americi.

šta je ime?

Naše ljudsko divljenje nas zbog toga ne bi trebalo lišiti trezvenosti, kako bi mogli ispitati "udruženje Novog sveta" koja se trudi da utiče na javnost pomoću najmodernije propagandne tehnologije na javnim skupovima, u rezolucijama i intenzivnim uključivanjem nebrojenih propagatora - ispitati je po Božijem merilu: Koje je to ime u kome bivamo spašeni? Isus Hrist ili Jehova? Ako "Verni sluga" kako sebe "Društvo Kule stražare" (centrala) sebe naziva, u ovome greši, onda je razotkriven i u svojim ostalim tvrdnjama kao "neveran" - lažan.šIme je ono što karakteriše pojedino biće radi njegovog razlikovanja od drugih (npr. 1. Moj. 2,20: "I čovek dade ime svakoj životinji i svakoj ptici nebeskoj i svakoj zveri poljskoj...").


Ime kao karakteristika bića

Pažljivi čitalac Biblije zna da imena u Pismu pre svega karakterišu bića. Adam je, na primer, nazvao svoju ženu Eva (heb. Havva, od reči HAJ - život; Živka, Živana), zato što je ona majka svih živih (1. Moj. 3,20). Otac verujućih Avram, dobio je od Boga novo ime - Abraham (otac mnoštva). Slično je Bog učinio i Jakovu kad mu je dao ime Izrael (Božiji borac).

I kod nas se dešava da ljudi imaju ime, kasnije prezime po onome što je bilo karakteristično za njih. Najlakše je to pokazati na prezimenu Kovačević gde je nekad bio neki kovač, pa su po njegovom zanatu svi ukućani bili kovači, pa Kovačevići. Ili Mlinarčić, po nekom mlinaru. Danas u toj porodici nema ni jednog kovača, ili mlinara, slično kao što se i mnogi nazivaju hrišćanima ali, nažalost, nisu svi i hrišćani.


Božije ime - izraz i objava njegovog bića

Razna Božija imena, onako kako ih nalazimo u Bibliji, nisu imena kao Kovačević i Mlinarčić, nego su izraz i objava Njegovog božanskog bića. Izraz "Ime Božije" zato često znači isto što i Bog lično (vidi 1. Car. 8,43; 5. Moj. 12,11). Da bi objasnili da su ova razna Božija imena u Starom i Novom zavetu trebala da služe za objašnjenje i objavu Njegovog bića, moramo ih navesti po mogućnosti kompleksno. S tim u vezi, koristićemo listu Božijih imena u predgovoru drugom izdanju "Elberfeldske Biblije" (1891), koju "Društvo Kule stražare" (u nemačkom govornom području) često citira. Na objašnjenje prevodioca iz 1891. godine (kad se radi o reči "Jehova"), nažalost, "Jehovini svedoci" nimalo ne obraćaju pažnju - ovo ime su sebi nadenuli tek 1931. U protivnom, uz korišćenje ove Biblije, ne bi mogli da dođu do pogrešnih zaključaka i tumačenja.


Božija imena u Starom zavetu

1. El - Bog silni (naročito kod Jova i u Psalmima).

2. Eloah - Moćan, neograničen, takođe onaj od koga dolazi strah (naročito kod Jova).

3. Elohim - Množina od Eloah - Bog, Stvoritelj i održavalac sveta (najčešće korišteno ime. Samo u Prvoj Mojsijevoj je korišteno 200 puta.).

4. Adon ili Adonaj - Gospodar ili Moj Gospodar/Gospod (Ps. 2,4; Sud. 6,15 itd.).

5. Cur - Stena - (5. Moj. 32,4; 5. Moj. 32,15; 5. Moj. 32,18.).

6. Kadoš - Sveti (Isaija je ovo ime upotrebio 32 puta).

7. Šaddaj - Svemogući (često upotrebljavano od strane patriarha i Jova, 2. Moj. 6,4).

8. Jahve - "On jeste" (značenje imena Jahve nam je poznato iz Druge Mojsijeve 3,14 gde se Bog predstavlja Mojsiju u gorućem grmu rečima: "Ja sam onaj koji jesam" i dalje: "Kaži dakle deci Izraela: "Ja jesam" me je poslao vama, tj. "onaj koji je aktivan, koji se objavljuje kao živ i koji pomaže, On me je poslao vama" - vidi Real-naučni rečnik 8. tom, str. 534). "Jahve" je ova reč u trećem licu, dakle: "On je" (ja sam, ti si, on je). Kako su ovu reč koristili Jevreji, Isus i njegovi apostoli, navešćemo kasnije.).

9. Jahve Sevaot - (Tačnije: J'HVE C'BAOT, ne zna se kako se izgovara, /ovo je samo prepis ali nedostaju znaci za pravilno čitanje - prim. prev./) Ime Savaot (Gospod nad vojskama) veoma često koriste proroci, dva puta je upotrebljeno u Novom zavetu (Jak. 5,4 i Rim. 9,29) i tamo se to nalazi doslovce prepisano sa hebrejskog na grčki (Sabaot), dok prva reč ovog složenog imena, "Jahve" nije ni prepisana ni prevedena, nego je nadomeštena rečju KIRIOS (Gospodar /sa hebrejskog Adonaj, kako su se jedino jevreji usuđivali da izgovore ime koje je bilo zapisano slovima JHVH - prim. prev./).


Božija imena u Novom zavetu

Mnoštvo imena Božijih kako ih nalazimo u Starom zavetu je u Novom zavetu znatno redukovano. Novi zavet se ograničava posebno na dva imena:

1. Theos - Bog: Ova reč je upotrebljena više od hiljadu puta i odgovara starozavetnom El, Elohim...

2. Kirios - Gospodar (Gospod): Ova reč je upotrebljena u vezi s Bogom više od 600 puta i odgovara reči Jahve ili Adonaj u Starom zavetu. Osim ova dva imena nalazimo još i imena koja Božije biće bliže opisuju, kao na primer: "Svevišnji" ili "Bog na visini" (Lk. 1,32; Lk. 1,35; Lk. 1,76; Lk. 2,14 itd.). "Svemogući (ili Svedržitelj)" (2. Kor. 6,18; Otk. 1,8), "Otac" (Mt. 6,9; Mt. 11,25; Jn. 17,25; 2. Kor. 6,17 itd.), "Kralj" i "Kralj kraljeva" (1. Tim. 1,17; 1. Tim. 6,15 itd).

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------



Dali je isus izgovarao ime jahve?


Smisao Isusove misije je bilo da otkrije i propoveda ljudima Božije ime (Jn. 17,6; Jn. 17,12; Jn. 17,26). zato moramo pretpostaviti da bi se Isus suprotstavio svakoj novotariji koja bi bila protivna volji njegovog Oca i časti Njegovog imena. Isto kao što je u svom svetom gnevu isterao trgovce iz hrama svog Oca, suprotstavio bi se i odbacivanju ili obeščašćivanju Božijeg imena. Iznova i iznova nas fascinira kako Hrist uspeva da upotrebi Stari zavet kao mač u svakoj situaciji protiv svih iskušitelja, neprijatelja i za pouku svojim učenicima. Poznavao je Pismo kao niko drugi na Zemlji.

Pogledajmo dakle, u evanđeljima, koja nam posredstvom Duhom inspirisanih očevidaca, oslikavaju život Božijeg Sina, kako je on nazivao Boga, kako se obraćao svome Ocu. Otrežnjujuća činjenica koja bi trebala da prodrma svakog istinoljubivog "svedoka": U svim evanđeljima - to znači u izvornom grčkom tekstu nedostaje reč Jahve, ne pojavljuje se ni jednom. Isus, tokom iskušenja u pustinji (Mt. 4,4-10), suprotstavlja se satani citirajući tri mesta iz Starog zaveta u kojima je, u originalnom hebrejskom tekstu napisana reč Jahve. Novi zavet ipak govori da je Božiji Sin upotrebio reč Bog (gr. Theos) ili Gospod (gr. Kirios), upravo tako kako je to bio običaj među Jevrejima. Time bi trebalo da je ovo pitanje jednom za svagda rešeno, za svakog onog kome je Isus Gospod i primer!

Kad je Isus čitao u sinagogi svog rodnog grada spis proroka Isaije, po Luki 4,18 je čitao: "Duh Gospoda" a ne, kako je stajalo u originalnom hebrejskom tekstu "Duh Jahve"... dalje je čitao "godinu milosti Gospodnje" a ne "godinu milosti Jahvine". Ako bi ovde upotrebili logiku i nauku Društva kule stražare, morali bi da optužimo Isusa da je "izbacio" lično Božije ime iz originalnog teksta proroka Isaije. Da, morali bi da zaključimo da je Isus svojim primerom i ponašanjem porekao ono što je bio: svedok boga "Jehove".
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Ја ти кажем да ни то не обара чињеницу да Бог има више лица. Зашто онда у 1. Мојсијевој јасно се каже "да начинимо човјека по својему обличју као што смо МИ..."
По вама да је Бог само једна појавност писало би да НАЧИНИМ човјека по својему обличју као што сам ЈА. Ви ЈС врло лукаво постујете, тамо гдје немате ама баш никаквог одговора ладно прелазите преко тога.
Што значи да нисте у праву.
Сасвим је јасно да постоје 3 лица ЈЕДНОГ Бога. Јер Дух Свети и не може да дође док Исус не оде на небо.

Већ сам рекао ријеч за Бога из Постања је ЕЛОХИМ крај ријечи ИМ је у множини, то је именица у множини са значењем једнине, сугеришући да ЈЕДАН Бог има више лица. Касније кроз Библију откривају се та лица, а то су Бог Отац, Бог Син Исус и Бог Свети Дух. Име Исус значи ДОСЛОВНО Јахве. Уопште немате никакав директни коментар зашто се људи клањају Исусу, а Он их не кори? Зашто је Тома рекао Исусу Господ мој и Бог мој? И на бројна друга питања немате никакав одговор. Ваша Кула стражара је Кула од карата врло лако се обара.



Dragi moj tripo 41 ja bi tebi verovao kada bi ti bio u stanju da priložiš taj biblijski stih odakle se jasno da videti da ELOHIM (množina Bogova jednine) ima tri lica, pošto to nisi u stanju uraditi moram reći da to nije biblijska nauka već kako sam priložio "CRKVENA" gde su ubacili slova da bi podržali "CRKVENU dogmu" jesi pročitao šta sam tu gore priložio? evo samo za tebe ako jednom nije dosta ja ću se ponoviti, još ću i boldovati ono važno da ti ne promakne.

The verse which the Christians and theologians use, to prove the concept of trinity is this verse: 1 John 5:7. This verse doesn't exist in the earliest and most reliable manuscripts, since it was added in as a marginal note in about 300-400 CE in Spain in a Latin manuscript, and it ultimately it got into a late Greek manuscript in 1500-1600 CE. This was a certain note, made by a certain of Vigilius Tapensis in the 4th century. When the publishers came across this manuscript, the marginal note came into the text. This is why very few late manuscripts has this verse.
When the 1st scholar to put together a printed Greek New Testament (Erasmus was his name, & he was from Rotterdam, who lived from 1466-1536), in the year 1516, he had his New Testament in Greek. This never included the verse, because his edition never had the verse, at that time. The Latin theologians went ballistic, and according to a story that circulated, Erasmus said: "Look, it's (the verse) not in any if the previous Greek manuscripts."

The theologians said: "Yes, but it is part of the church's doctrine, so we need to include it in there, otherwise you would have got rid of the trinity." Erasmus said: "If you can produce a Greek manuscript which has it (the verse) in it, I'll include it in my next edition." And so, the theologians produced a Greek manuscript, by adding the verse in, themselves. When the theologians copied the Latin, they took the verse which was in Latin, translated it back into Greek, and stuck it at 1 John 5:7,


Dragi moj ovo je fakat sve dok ne dokaž kako ovo je izmišljeno da vam kvari dogmu Svete Trojce!
A što se tiče ELOHIMA, ja sam tebi ledo dao iz TEOLOGIJA šta znači ELOHIM i na koga se to odnosi, nisam ja kao ti iz stomaka ono što prijatelji i poznanici kažu kao ti što radiš.
Nosi ovo u filološki fakultret da i oni provere, daj i tvojoj braći fakyju i poelbusteru da čitaju i ako imate koji komentar ja bi voleo da ga čujem.

Dodato posle 14 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

tripo 41
Име Исус значи ДОСЛОВНО Јахве.


Dragi moj ovu neistinu ti ponavljaš već nekoliko puta i ja te uvek uljudno ispravljam, vidi nemam običaj nikoga nazivati lažovom dok se ne neistinama ne ponavlja isto kao što se ti ponavljaš.
Zato ti ja opet tražim da postiraš ono na osnovu čega tvrdiš kako Isus DOSLOVNO znači Jahve.
I zapamti dragi moj da nisi ni malo ubedljiv šta ovde svedočiš, bar da govoriš u ime filološkog fakulteta ili recimo crkvenog teološtva pa da to preispitamo.

Dragi moj vidi šta hrišćanska teologija govori da znači JHWH
3068 hw"hoy> Y@hovah {yeh-ho-vaw'} • from 01961; TWOT
- 484a; n pr dei • AV - LORD 6510, GOD 4, JEHOVAH 4,
variant 1; 6519 • Jehovah = "the existing One" 1) the
proper name of the one true God 1a) unpronounced
except with the vowel pointings of 0136

A ovo je ono šta doslovno znači Isus
2424 VIhsou/j Iesous {ee-ay-sooce'} • of Hebrew origin 03091;
TDNT - 3:284,360; n pr m • AV - Jesus 972, Jesus (Joshua) 2,
Jesus (Justus) 1; 975 • Jesus = "Jehovah is salvation" 1) Joshua
was the famous captain of the Israelites, Moses' successor 2)
Jesus, son of Eliezer, one of the ancestors of Christ 3) Jesus, the
Son of God, the Saviour of mankind, God incarnate 4) Jesus
Barabbas was the captive robber whom the Jews begged Pilate to
release instead of Christ 5) Jesus, surnamed Justus, a Jewish
Christian, an associate with Paul in the preaching of the gospel


E sada kaži forumu ko to od nas dvoje "doslovno" ovde laže?

Dodato posle 21 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Za AApocketz-a

ja mislim da je Najteža stvar u vezi Hrišćanskog koncepta Trojstva je taj da ne postoji način da se ono adekvatno objasni. Trojstvo je koncept koji je za bilo koje ljudsko biće nemoguće u potpunosti shvatiti, a kamoli objasniti. Bog je definitivno veći od nas, samim tim ne treba da očekujemo da smo u stanju da ga u potpunosti razumemo. Biblija uči da je Otac Bog, da je Isus Bog i da je Sveti Duh Bog. Biblija takođe uči da postoji samo jedan Bog. Iako možemo da shvatimo neke odnose između različitih osoba Trojstva, u krajnjoj liniji, ono je neshvatljivo ljudskom umu. Međutim to ne znači da ono nije tačno ili da se ne osniva na Biblijskom učenju.

Imajte na umu dok proučavate ovu temu da reč "Trojstvo" nije korišćena u Pismu. Ovo je termin koji je korišćen u pokušaju da se opiše trojedini Bog, činjenica da postoje 3 koegzistirajuće, večne osobe koje čine Boga. Treba da shvatite da ovo NIJE ni na koji način sugestija o 3 Boga. Trojstvo je 1 Bog u tri osobe. Ne postoji ništa pogrešno ako se koristi termin "Trojstvo" iako reč nije nađena u Bibliji. Jednostavnije je reći reč "Trojstvo" nego "3 koegzistirajuće večne osobe koje čine Boga." Ako ovo predstavlja problem za tebe, možeš da razmotriš ovo: reč deda nije korišćena u Bibliji isto tako. A opet, mi znamo da je bilo deda u Bibliji. Avram je bio deda Jakovu. Tako da, nemoj da se zakačiš samo za termin "Trojstvo". Ono što je stvarno bitno, je da koncept predstavljen rečju "Trojstvo" postoji u Pismu. Uz ovaj širok uvod, biće dati Biblijski stihovi u diskusiji o Trojstvu.

Dragi moj gerakules gde je tu logika i obijektivnot? pa zar ta vaša vera se bazira na ništa?? na pitanje zašto vam teško da obijasnite predrasudu o TROJSTVU leži u tome da to nije biblijska nauka već sotonina smicalica, laž i prevara gde se zabluđeni zavode prevarom!
E a ako vi niste u staju svatiti i adekvatno obijasniti tu vašu nauku kako će onaj koji nije TRINITANAC to onda svatiti?
Vidi dragi moj ja u po noći mogu na osnovu biblije tebi adekvatno dokazati da "BOG" nije ime isto da Sveto Trojstvo je crkvena dogma i kao tako CRKVA stoji iza te prepravke i ubacivanja slova u bibliji da bi podržali svoje zablude. Evo to ovde jasno piše da je crveni teolog adekvatno svatio Sveto Trojstvo, zar to nije adekvatan odgovor šta je Sveto Trojstvo, meni jeste dali i vama?

"Yes, but it is part of the church's doctrine, so we need to include it in there, otherwise you would have got rid of the trinity."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ево видиш да значи.

Име Исус потиче од грчке речи Ίησους (Iēsous), која је хеленизација хебрејске речи יהושע (Јехошуа) од хебрејско-арамејског ישוע (Јешуа), што значи Јахве спасава. Христос је титула која потиче од грчке речи Χριστός (Christós), односно помазаник, што се подудара са хебрејским називом речи месија (машиах). Тако да постоји Свето тројство.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Ево видиш да значи.

Име Исус потиче од грчке речи Ίησους (Iēsous), која је хеленизација хебрејске речи יהושע (Јехошуа) од хебрејско-арамејског ישוע (Јешуа), што значи Јахве спасава. Христос је титула која потиче од грчке речи Χριστός (Christós), односно помазаник, што се подудара са хебрејским називом речи месија (машиах). Тако да постоји Свето тројство.



Dragi moj potpuno se slažem! ime Isus znači "JEHOVA JESTE SPASITELJ NAŠ" Aleluja, slava mu.

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Nego ipak nije "to, to" ono doslovno kako si tu malo gore tvrdio, priznaš li ti da ta prvobitna tvrdnja ti nije bila na mesto?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Za AApocketz-a Dragi moj prijatelju.

Za hrišćanina je bitno: Šta kaže Božiji Sin, kojem je, nakon što se uspeo na nebo, dana svaka vlast na nebu i na Zemlji, koji je glava svoje zajednice i čiju Reč imamo i danas u Novom zavetu?

Poslanica Jevrejima jasno govori da je Bog "nekad" govorio precima preko proroka, ali danas nam govori kroz Sina (Jev. 1,1-2). Hristos je zadnja reč koju je Bog uputio čovečanstvu, završetak objave njegovog bića (Gal. 3,15). Zato što nam je objavio Boga u najsavršenijem obliku - i jedino Sin, koji poznaje svog Oca, jedino je On mogao da nam preda i Božije ime. Tako on kaže u svojoj prvosvešteničkoj molitvi: "Ljudima, koje si mi dao iz sveta, otkrio sam tvoje ime." "Dok sam bio s njima, ja sam ih čuvao u tvome imenu, koje si mi dao." "Obznanio sam im tvoje ime i još ću ga obznaniti..." (Jn. 17,6; Jn. 17,12: Jn. 17,26).

Prema Društvu Kule stražare, ovo ime koje Isus otkriva je "Jehova" (vidi "Erwachet" str. 25 od 22. marta 1957.). Pre nego budemo proveravali, da li su Hrist i njegovi apostoli izgovarali ovo ime i propovedali ga, dobro je da bliže pogledamo ime "Jehova" po kome je "Društvo novog sveta" dobilo ime.


"Jehova" nije reč

"Svedoci" sa ovim imenom dovode u vezu spasenje i stalno ga izgovaraju. One koji ovo ime ne koriste označavaju za neposlušne i za one koji uklanjaju Božije ime. Ipak, sami moraju priznati da tačan izgovor ovog imena nije poznat (Erwachet, str 25, 23. Avgust 1957.). Razmislite kakvu besmislicu "svedoci" pripisuju Bogu: Bog nam zapoveda da propovedamo ovo ime, ali će nas držati u nesigurnosti po pitanju tačnog izgovaranja tog imena.

Treba razumeti da reč "Jehova" nije nikakva reč. Zašto? Pa zato, što se Bog Mojsiju predstavio u gorućem grmu imenom Jahve - što na hebrejskom znači "On Jeste". Posle povratka iz Vavilonskog ropstva, uzevši u obzir šta je dato u Drugoj Mojsijevoj 20,7 (kako bi se zabranila zloupotreba Božijeg imena "Jahve") postalo je uobičajeno da se ovo ime nikako ne izgovara i tako je svugde, gde se ovo ime nalazi u Starom zavetu, počelo da se koristi novo ime koje je nastalo spajanjem suglasnika reči "Jahve" sa samoglasnicima reči "Adonaj" (Gospod). Objasnićemo to na primeru:
J a H V e (On jeste)
| | |
| | \
J A H O V A
| | |
| | |
A d O n A j (Gospod)
Iz ovoga se jasno vidi da ime Jehova, uobičajeno naročito u pesmama, nije nikakva reč u uobičajenom smislu, nego mešavina suglasnika reči "Jahve" i samoglasnika reči "Adonaj".


Ovaj pogrešan izgovor je po prvi put zastupao ispovednik pape Lava X 1518. godine

"Jehovini svedoci" koji tako radikalno osuđuju rimsku crkvu, za svoje ime mogu da zahvale upravo njoj (kakav paradoks!) - i to upravo ispovedniku pape Lava X, Petru Galatinu. On je taj koji je godine 1518. prvi branio pogrešan izgovor "Jehova". Poznato je da je ova "kovanica" prodrla skoro svugde u crkveni rečnik, iako pre 1518. nijedan hrišćanin, a takođe i nijedan Jevrej, nije čitao Jehova.

"Svedoci", kao i obično u ovakvim slučajevima, počnu da pričaju o falsifikovanju istorije, pa ćemo mi odmah to onemogućiti i navesti da ova informacija potiče iz "Realne enciklopedije za protestanstsku teologiju i crkvu", koja je izdata još 1900. godine, dakle 31 godinu pre nego što je Društvo kule stražare uopšte i pomislilo da svoje sledbenike nazove "Jehovini svedoci". Poznato je da je ovaj pokret imao i razna druga imena, kao na primer, "Narodna propovedaonica iz Bruklina", "Ljudi početka hiljadugodišnjeg carstva" ili "Međunarodni savez ozbiljnih proučavaoca Biblije".

Očigledno je: Ni istorijski, ni lingvistički ne može da opstane da je izgovor "Jehova" jedno od Božijih imena, jer kako je već često pomenuto, "Jehova" je samo pogrešna "kovanica" od originalnog imena "Jahve". Upravo "Ebelferdska Biblija" koju "svedoci" preferiraju zbog toga što se u njoj koristi ime "Jehova" naglašava već 1891. godine, u predgovoru drugom izdanju da je ovo ime zadržano, "jer je čitalac tokom godina na njega navikao". Dalje objašnjava: "Skoro svi savremeni učenjaci pretpostavljaju da umesto Jehova ili Jehovi, treba da se čita "Jahve" (= večno postojeći, nepromenljivi)". Preporučujemo da se "svedocima" ovaj predgovor u "njihovoj" sopstvenoj Bibliji pokaže ("Ebelferdska Biblija", str. IV.).

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Smisao Isusove misije je bilo da otkrije i propoveda ljudima Božije ime (Jn. 17,6; Jn. 17,12; Jn. 17,26). zato moramo pretpostaviti da bi se Isus suprotstavio svakoj novotariji koja bi bila protivna volji njegovog Oca i časti Njegovog imena. Isto kao što je u svom svetom gnevu isterao trgovce iz hrama svog Oca, suprotstavio bi se i odbacivanju ili obeščašćivanju Božijeg imena. Iznova i iznova nas fascinira kako Hrist uspeva da upotrebi Stari zavet kao mač u svakoj situaciji protiv svih iskušitelja, neprijatelja i za pouku svojim učenicima. Poznavao je Pismo kao niko drugi na Zemlji.

Pogledajmo dakle, u evanđeljima, koja nam posredstvom Duhom inspirisanih očevidaca, oslikavaju život Božijeg Sina, kako je on nazivao Boga, kako se obraćao svome Ocu. Otrežnjujuća činjenica koja bi trebala da prodrma svakog istinoljubivog "svedoka": U svim evanđeljima - to znači u izvornom grčkom tekstu nedostaje reč Jahve, ne pojavljuje se ni jednom. Isus, tokom iskušenja u pustinji (Mt. 4,4-10), suprotstavlja se satani citirajući tri mesta iz Starog zaveta u kojima je, u originalnom hebrejskom tekstu napisana reč Jahve. Novi zavet ipak govori da je Božiji Sin upotrebio reč Bog (gr. Theos) ili Gospod (gr. Kirios), upravo tako kako je to bio običaj među Jevrejima. Time bi trebalo da je ovo pitanje jednom za svagda rešeno, za svakog onog kome je Isus Gospod i primer!

Kad je Isus čitao u sinagogi svog rodnog grada spis proroka Isaije, po Luki 4,18 je čitao: "Duh Gospoda" a ne, kako je stajalo u originalnom hebrejskom tekstu "Duh Jahve"... dalje je čitao "godinu milosti Gospodnje" a ne "godinu milosti Jahvine". Ako bi ovde upotrebili logiku i nauku Društva kule stražare, morali bi da optužimo Isusa da je "izbacio" lično Božije ime iz originalnog teksta proroka Isaije. Da, morali bi da zaključimo da je Isus svojim primerom i ponašanjem porekao ono što je bio: svedok boga "Jehove".
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Dragi moj gerakules ovo nije tema o Jehovinm svedocima i šta oni naučavaju!

Ovo je tema o SVETOJ TROJCI!

Tako da svedočite vi nama koliko BOgova imate u Svetu Trojci i kako ih sabirate da to troje bude jedan?
Drugo imate komentar o tome kako je CRKVENA TEOLOGIJA ubacivala i dodavala pismu slova da podrže Sveto Trojstvo?

Šta mislite o ovim tvrdnjama?
1 Tim 3:16
Beyond all question, the mystery of godliness is great: He appeared in a body, was vindicated by the Spirit, ...
And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit ...
The word "God" is not used in the Sinaiticus.
Translated as "Who".
[Greek in KJV was altered. See Letter to a Friend 14 Nov 1690 by Sir Isaac Newton - "An historical account of two notable corruptions of Scripture". (+1 Jn 5:7)]

Dali je istina da je CRKVA ubacivala i dodala slova kako bi od Isusa pravila Boga u pomenutim stihovima?

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Kada već kvarite temu onda idemo ovako:

4:18 The Spirit of
HisName.gif
is upon me, because he hath anointed me to preach the gospel to the poor; he hath sent me to heal the brokenhearted, to preach deliverance to the captives, and recovering of sight to the blind, to set at liberty them that are bruised,

A ovde i cela glava po Mateju pa mi reci gde to piše GOSPOD jer nije JHWH?
Matthew 4
4:1 Then was
SonName.gif
led up of the Spirit into the wilderness to be tempted of the devil.

4:2 And when he had fasted forty days and forty nights, he was afterward an hungred.
4:3 And when the tempter came to him, he said, If thou be the Son of Elohim, command that these stones be made bread.
4:4 But he answered and said, It is written, Man shall not live by bread alone, but by every word that proceedeth out of the mouth of
HisName.gif
.

4:5 Then the devil taketh him up into the holy city, and setteth him on a pinnacle of the temple,
4:6 And saith unto him, If thou be the Son of Elohim, cast thyself down: for it is written, He shall give his angels charge concerning thee: and in their hands they shall bear thee up, lest at any time thou dash thy foot against a stone.
4:7
SonName.gif
said unto him, It is written again, Thou shalt not tempt
HisName.gif
thy Elohim.

4:8 Again, the devil taketh him up into an exceeding high mountain, and sheweth him all the kingdoms of the world, and the glory of them;
4:9 And saith unto him, All these things will I give thee, if thou wilt fall down and worship me.
4:10 Then saith
SonName.gif
unto him, Get thee hence, Satan: for it is written, Thou shalt worship
HisName.gif
thy Elohim, and him only shalt thou serve.

4:11 Then the devil leaveth him, and, behold, angels came and ministered unto him.
4:12 Now when
SonName.gif
had heard that John was cast into prison, he departed into Galilee;

4:13 And leaving Nazareth, he came and dwelt in Capernaum, which is upon the sea coast, in the borders of Zabulon and Nephthalim:
4:14 That it might be fulfilled which was spoken by Isaiah the prophet, saying,
4:15 The land of Zabulon, and the land of Nephthalim, by the way of the sea, beyond Jordan, Galilee of the Gentiles;
4:16 The people which sat in darkness saw great light; and to them which sat in the region and shadow of death light is sprung up.
4:17 From that time
SonName.gif
began to preach, and to say, Repent: for the kingdom of heaven is at hand.

4:18 And
SonName.gif
, walking by the sea of Galilee, saw two brethren, Simon called Kepha, and Andrew his brother, casting a net into the sea: for they were fishers.

4:19 And he saith unto them, Follow me, and I will make you fishers of men.
4:20 And they straightway left their nets, and followed him.
4:21 And going on from thence, he saw other two brethren, James the son of Zebedee, and John his brother, in a ship with Zebedee their father, mending their nets; and he called them.
4:22 And they immediately left the ship and their father, and followed him.
4:23 And
SonName.gif
went about all Galilee, teaching in their synagogues, and preaching the gospel of the kingdom, and healing all manner of sickness and all manner of disease among the people.

4:24 And his fame went throughout all Syria: and they brought unto him all sick people that were taken with divers diseases and torments, and those which were possessed with devils, and those which were lunatick, and those that had the palsy; and he healed them.
4:25 And there followed him great multitudes of people from Galilee, and from Decapolis, and from Jerusalem, and from Judaea, and from beyond Jordan.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620


Upravo Sin Božiji je bio taj koji je svojim životom dao savršeno svedočanstvo za svog Oca, tako da je svojim učenicima mogao da kaže: "Ko vidi mene, vidi Oca." (Jn. 14,9). On je jedini ko je na savršen način živeo deo molitve Očenaš: "Sveti se ime tvoje!" Kako je to učinio? Da li tako što je po trgovima, ulicama i dvorištima izgovarao ime "Jehova", ili ispravno "Jahve"? Ne! Prema pouzdanim rečima Novog zaveta znamo da ovo ime nije upotrebio ni u prostorijama za bogosluženja u sinagogi, ni u jerusalimskom hramu. Svetio je ime svog Oca tako što se ponizio, odrekao se svega i bio je poslušan do smrti. I to do smrti na krstu! Osnovni stav njegovog života prema Ocu je bio: "Ali neka bude, ne moja, nego tvoja volja!" Iako je Božiji Sin, kroz ono što je propatio, naučio je lekciju poslušnosti. I samo zbog toga što je "svetio ime" svog Boga na taj način: "postao je svima, koji mu se pokoravaju uzrok večnoga spasenja." (Jev. 5,8-9).

Za ovu bezuslovnu poslušnost "ga je Bog i uzdigao na najviše mesto i dao mu ime iznad svakog imena, da se u Isusovo ime savije svako koleno na nebu, i na zemlji, i pod zemljom, i da svaki jezik prizna da je Isus Hristos Gospod (gr. Kirios - heb. Adonaj), na slavu Boga Oca." (Fil. 2,9-11). Kako onda obeščašćujemo Božije ime? Tako što nismo poslušni Božijoj objavi koja je otkrivena kroz Isusa. Mojsije je obesčatio Boga tako što ga nije poštovao, nego je svojevoljno, u neposlušnosti prema Bogu, udario u stenu umesto da joj se obrati, onako kako mu je bilo zapoveđeno (vidi 4. Moj. 20,8-12; 5. Moj. 28,58). Zbog ove nevere nije smeo da uvede Izraelce u obećanu zemlju.

Božije ime dakle, "svetimo" kada verujemo i kada smo poslušni rečima njegovog Sina koji nam kaže: "Moj otac će biti proslavljen time, što ćete donositi mnogo roda i biti moji učenici."
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
gerakules
Svetio je ime svog Oca tako što se ponizio, odrekao se svega i bio je poslušan do smrti. I to do smrti na krstu! Osnovni stav njegovog života prema Ocu je bio: "Ali neka bude, ne moja, nego tvoja volja!" Iako je Božiji Sin, kroz ono što je propatio, naučio je lekciju poslušnosti. I samo zbog toga što je "svetio ime" svog Boga na taj način: "postao je svima, koji mu se pokoravaju uzrok večnoga spasenja." (Jev. 5,8-9).


Dragi moj ovde se svedoči da je Isus Tomi svemogući Gospod Bog! kako ti onda govoriš da se taj svemogući Gospod Bog naučio je lekcije?

Gde je logika razuma gde je objektivnost?
Ako naučavate da svevišnji Gospod Bog propati samo da bi bio uzrok večnog spasenja čija je to nauka?
 
Natrag
Top