Šta je to neukus?

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Na pitanje po čemu se odvaja kič od običnih stvari i umetnosti. Motiv svakako jeste bitan jer sadrži tu samoproglašavajuću umetničku pretencioznost ali suština je u formi (ali ne samo u formi). Forma ne zadovoljava umetničke kriterije . I obične stvari ne zadovoljavaju umetničke kriterije ali pošto nemaju tu pretenioznost one nisu kič - već prosto obične stvari (na primer obična stolica ).
Ispada da je ugađanje većinskom (ne)ukusu= kič, a kič sa (ironičnom) porukom= umetnos
Govorio sam o korišćenju kiča kao predloška, kao sredstva a ne o kiču sa porukom . Jer kič sa bilo kakvom porukom je i dalje kič. Osim toga konkretno za pop art zaista je pitanje da li je to umetnost ili antiumetnost? Sam Vorhol je insistirao da nije ništa od toga, samo hladna dijagnostika.
E sad pričati o modernoj umetnosti , govorimo o jako fluidnim stvarima, ona je raznovrsna i sadrži u sebi različite periode, koncepcije i prakse.
U svakoj umetnosti (i renesansnoj) zanat je samo osnova na koju se nadograđuje nešto što je teško definisati a ne uči se, niti se stiče. Neki to nazivaju nadahnuće , neki epifanije, neki inspiracija , sam naziv nije bitan a po svemu sudeći ima izvanpsihičko poreklo. Baš se udaljih od teme.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Zaista sam htela da preskočim ovu temu i više se ne uključujem ali... Pažljivo sam sve pročitala i postoje čitave rečenice koje su mi nekako zasmetale... Naš ukus ili neukus je ogledalo nas samih, nema veze sa stepenom i vrstom obrazovanja, nacijom veroispovešću... To što po obrazovanju nisam profesor književnosti, knjiševni kritičar ili što nisam završila Likovnu akademiju ne znači da nemam svoj stav o umetničkim delima ili da je taj stav pogrešan. Banalan primer - meni se ne dopada "Ana Karenjina" da li me to automatski svrstava u neznalicu i nekog ko nema ukusa?! Ili Pikaso - meni se njegov rad manje više ne dopada - da li je to problem? Ko može da me ubedi da ako je neko likovni, književni ili filmski kritičar da je po automatizmu i u pravu?Šta postižemo time što raspravljamo o okusima ili neukusima? Da li ja nemam ukusa ako se moje viđenje lepog ne podudara sa mišljenjem većine? Ako neko nema ukusa da li je to njegava mana, da li je on zbog toga loš čovek?... Tja, čini mi se da smo pomešali neukus sa nekulturom i nevaspitanjem...
I dalje je za mene zalazak sunca kičerica bio u konceptu ili van njega... da li sam zbog toga grozna osoba?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zaista sam htela da preskočim ovu temu i više se ne uključujem ali... Pažljivo sam sve pročitala i postoje čitave rečenice koje su mi nekako zasmetale... Naš ukus ili neukus je ogledalo nas samih, nema veze sa stepenom i vrstom obrazovanja, nacijom veroispovešću... To što po obrazovanju nisam profesor književnosti, knjiševni kritičar ili što nisam završila Likovnu akademiju ne znači da nemam svoj stav o umetničkim delima ili da je taj stav pogrešan. Banalan primer - meni se ne dopada "Ana Karenjina" da li me to automatski svrstava u neznalicu i nekog ko nema ukusa?! Ili Pikaso - meni se njegov rad manje više ne dopada - da li je to problem? Ko može da me ubedi da ako je neko likovni, književni ili filmski kritičar da je po automatizmu i u pravu?Šta postižemo time što raspravljamo o okusima ili neukusima? Da li ja nemam ukusa ako se moje viđenje lepog ne podudara sa mišljenjem većine? Ako neko nema ukusa da li je to njegava mana, da li je on zbog toga loš čovek?... Tja, čini mi se da smo pomešali neukus sa nekulturom i nevaspitanjem...
I dalje je za mene zalazak sunca kičerica bio u konceptu ili van njega... da li sam zbog toga grozna osoba?
U pravu si, što se tiče većine. Nikada joj ne teba povlađivati. Kada bi bilo moguće od cijelog puka zamijesiti tijesto i od toga napraviti jednog jedinog čovjeka, to bi bio najveći kreten pod kapom nebeskom!
Uostalom, zar većina nije razapela i Isusa?
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Zaista sam htela da preskočim ovu temu i više se ne uključujem ali... Pažljivo sam sve pročitala i postoje čitave rečenice koje su mi nekako zasmetale... Naš ukus ili neukus je ogledalo nas samih, nema veze sa stepenom i vrstom obrazovanja, nacijom veroispovešću... To što po obrazovanju nisam profesor književnosti, knjiševni kritičar ili što nisam završila Likovnu akademiju ne znači da nemam svoj stav o umetničkim delima ili da je taj stav pogrešan. Banalan primer - meni se ne dopada "Ana Karenjina" da li me to automatski svrstava u neznalicu i nekog ko nema ukusa?! Ili Pikaso - meni se njegov rad manje više ne dopada - da li je to problem? Ko može da me ubedi da ako je neko likovni, književni ili filmski kritičar da je po automatizmu i u pravu?Šta postižemo time što raspravljamo o okusima ili neukusima? Da li ja nemam ukusa ako se moje viđenje lepog ne podudara sa mišljenjem većine? Ako neko nema ukusa da li je to njegava mana, da li je on zbog toga loš čovek?... Tja, čini mi se da smo pomešali neukus sa nekulturom i nevaspitanjem...
I dalje je za mene zalazak sunca kičerica bio u konceptu ili van njega... da li sam zbog toga grozna osoba?

Potpuno podržavam ovo mišljenje, a rollmilan...
Mislim da je moj stav isuviše krut u svom relativizmu za dalji razvoj rasprave. Prosto smatram da ne postoji nešto kao ispravan stav po pitanju dobrog ukusa ili lepote.
Što se umetnosti tiče tu ću samo reći da smatram da mora imati i formu pored poruke koju se trudi da prenese. Zapakovani izmet Manconija koji se prodavao za stotinak hiljada dolara sve sa njegovim potpisom i nazivom ,,Artist's shit'' svakako je imao poruku i svakako je našao svoje mesto u enciklopedijama moderne umetnosti... Ne idem tolio daleko da Vorhola s njim iznednačim, ofc, ali... Zajednička je stvar koja obojci nedostaje.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Zaista sam htela da preskočim ovu temu i više se ne uključujem ali... Pažljivo sam sve pročitala i postoje čitave rečenice koje su mi nekako zasmetale... Naš ukus ili neukus je ogledalo nas samih, nema veze sa stepenom i vrstom obrazovanja, nacijom veroispovešću... To što po obrazovanju nisam profesor književnosti, knjiševni kritičar ili što nisam završila Likovnu akademiju ne znači da nemam svoj stav o umetničkim delima ili da je taj stav pogrešan. Banalan primer - meni se ne dopada "Ana Karenjina" da li me to automatski svrstava u neznalicu i nekog ko nema ukusa?! Ili Pikaso - meni se njegov rad manje više ne dopada - da li je to problem? Ko može da me ubedi da ako je neko likovni, književni ili filmski kritičar da je po automatizmu i u pravu?Šta postižemo time što raspravljamo o okusima ili neukusima? Da li ja nemam ukusa ako se moje viđenje lepog ne podudara sa mišljenjem većine? Ako neko nema ukusa da li je to njegava mana, da li je on zbog toga loš čovek?... Tja, čini mi se da smo pomešali neukus sa nekulturom i nevaspitanjem...
I dalje je za mene zalazak sunca kičerica bio u konceptu ili van njega... da li sam zbog toga grozna osoba?
Pa svako ima pravo na svoj stav, pa i na vlastiti neukus. Ako neko voli Grand i grozi se bilo kakve umetnosti to mu niko ne može zabraniti. Dakako da je takav stav ogledalo njega samog , tu se slažem. A sad da li je on loš čovek to je drugo pitanje.
Da ne bude nesporazuma , mislim da sam bio sasvim jasan iz predhodnih postova da je većinski ukus blizak kiču. Ne verujem da većina ljudi ima naklonost prema Pikasovim slikama , zapravo većina ne zna ništa o tome, posebno da njegova umetnost nema nikakve veze sa lepotom. Zbog svega ovog smatram da je demokratski princip po pitanju neukusa neprihvatljiv (ovo sam već napisao).
Nigde ovde nisam pročitao da neko tvrdi da kritičari treba da imaju monopol nad ukusom (to je jedna duga priča koja izlazi iz ove teme). Međutim o ukusu u umetnosti mišljenje nepismenih ili polupismenih potpuno je irelevantno (čast izuzecima).
A rasprave su potrebne jer u njima se mogu doneti neki zaključci a neko može nešto i naučiti.
Potpuno podržavam ovo mišljenje, a rollmilan...
Mislim da je moj stav isuviše krut u svom relativizmu za dalji razvoj rasprave. Prosto smatram da ne postoji nešto kao ispravan stav po pitanju dobrog ukusa ili lepote.
Što se umetnosti tiče tu ću samo reći da smatram da mora imati i formu pored poruke koju se trudi da prenese. Zapakovani izmet Manconija koji se prodavao za stotinak hiljada dolara sve sa njegovim potpisom i nazivom ,,Artist's shit'' svakako je imao poruku i svakako je našao svoje mesto u enciklopedijama moderne umetnosti... Ne idem tolio daleko da Vorhola s njim iznednačim, ofc, ali... Zajednička je stvar koja obojci nedostaje.
Znači ne postoji ispravan stav po pitanju ukusa tj. neukusa, znači ukus i neukus su isto , što opet znači da ni kič ne postoji i ne može se prepoznati.Čudno krut stav?
Što se tiče Manconija to nema veze sa umetnošću to je antiumetnost. Uopšte konceptuala nema veze sa tradicionalom umetnošću jer ne stvara umetnička dela. Na kraju formu u umetnosti ne treba izjednačavati sa fizičkim oblikom. No ove ekstremne prakse nemaju veze sa temom, ni sa kičom.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Rollmilan
Kao da je mišljenje nepismenih ili polupismenih relevantno po pitanju ukusa recimo u u književnosti . Onda, neko ko se ne razume u slikarstvo , kako njegovo mišljenje može biti bitno o ukusu u slikarstvu?

Rollmilan
Nigde ovde nisam pročitao da neko tvrdi da kritičari treba da imaju monopol nad ukusom (to je jedna duga priča koja izlazi iz ove teme). Međutim o ukusu u umetnosti mišljenje nepismenih ili polupismenih potpuno je irelevantno (čast izuzecima

Šta znači to "neko ko se ne razume u slikarstvo"? Ne moram znati koja je tehnika, koja epoha, koji slikar - nešto mi se dopada, nešto ne? Zašto misliš da su "nepismeni i polupismeni" imuni na lepotu? (sem ako si ove izraze koristio kao karekterne osobine) Zašto moramo sve analizirati i rastavljati na deliće?
Zašto stalno Grand? Zašto misliš da neko ko sluša Grand automatki se grozi umetnosti? Ne želim da se bilo kome pravdam ili dokazujem ali u društvu u kom se krećem većina su intelktualci, mnogi od njih su diplomirani muzičari, likovni umetnici... Puno sam od njih čula i naučila ali oni nisu tako kategorični u svojim stavovima. Nisu gadljivi na "narodnjake", umeju da naruče pesmu koja nema veze sa Mocartom da razbiju čašu... Da li su zbog toga manje umetnici?
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Joj.. potpuno sam krivo shvaćen. Prvo ja prvi ne slušam takozvanu ozbiljnu muziku i naravno da će neko ko ode u kafanu da naruči narodnjake, pa to je normalno . Čovek ode u kafanu da se provede i tamo sluša šta mu se sluša . Nemam ništa ni protiv narodnjaka pa ni protiv kiča tamo gde mu je mesto. Recimo Šabačkoi vašara ili Guča (kao manifestacije). Imam protiv nametanja kiča kao osnovnog modela življenja. Imam protiv promovisanja kiča u umetnosti i kulturi (gde mu nije mesto) kao vrhunskih umetničkih dela.
Drugo, nikakvim administrativnim merama se kič ne može uništiti, možda se može suzbiti ali to je kratkog daha (bar mi se tako čini).
Treće, nepismeni i polupismeni recimo u književnosti nisu razvili svoj kritički aparat a to nema veze sa lepotom.Oni mogu imati svoje mišljenje(to im niko ne može zabraniti) ali to mišljenje ne može biti relevantno. To isto važi za nekoga ko se ne razume u slikarstvo. To naravno važi i za mene, moje mišljenje o nekom muzičkom delu (ozbiljne muzike) je potpuno nebitno.
Rasprava o kiču i neukusu je svakako potrebna jer kada se ne vode takve rasprave onda se najgori kič ili prosečna dela proglašavaju kao vrhunska. Onda nam se desi Tapi ili Ljiljana Habjanović Đurović ili Vuk Drašković ili Dobrica Ćosić (mislim pre svega kao pisce) ima ih još dosta.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Možda je moj stav krut- mada je takav samo po jednom pitanju da ne postoji opštevažeći kriterijum odnosno definicija lepog ukusa i kiča.
Prosto bojim se da se slažem s Kantom da je lepo sve ono što nam se bez interesa dopada. Lepo nama. Ako drugima nije... Ko je nadležan da nam kaže da nismo u pravu?
Takođe, činjenica da nas mnogo ljudi podržava ni u kom slučaju ne znači da jesmo.
Zato i podržavam poslovicu ,,o ukusima ne treba raspravljati''.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Definicija kića postoji i kič se prepoznaje.
Pitanje lepog , to estetsko pitanje ne bih direktno povezivao sa dobrim ukusom a pogotovo ne sa umetnošću.
Što se tiče izreke "O ukusima se ne treba raspravljati " evo šta o njoj kaže profesor estetike Sreten Petrović . Pa citiram izjavu koju sam skinuo sa drugog sajta;
"Ova izjava koja predstavlja da postoje različiti ukusi i ne treba raspravljati o tome jer smo svi različiti, itd...
POGREŠNO!
Grčka izreka "o ukusima se ne raspravlja" jednostavno znači da se zna šta je ukus i zna šta je neukus, i o tome se ne raspravlja".
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Hm,interesantno pitanje, ali ne znam iz koje oblasti da odgovorim, gastronomije, etike, slikarstva, književnosti, muzike, mode, arhitekture, načina življenja i razmišljanja ili....... :dntknw:
 
Natrag
Top