Srodne duše

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
KARMIČKE DUŠE

Karmičke srodne duše su najčešći tip srodnih duša, jednostavno zato što ljudska bića imaju tendenciju da prave mnogo grešaka tokom svog evolucijskog procesa. Ovo su duše koje su imale barem jednu prethodnu inkaranciju skupa koja je završila nesretno. Ponovno se sada sreću u određenom životu sa namjerom da razriješe prošle lekcije ispravljajući bilo kakvu neprijateljsku karmu, a što im donosi priliku da stave tačku na to iskustvo i idu dalje.


Za ovakve duše moguće je i da napreduju ka sljedećem nivou ujedinjenja i eventualno postanu prijateljske srodne duše, umjesto što će se odvojiti, i to jedino ako obje strane snažno to žele i ulažu zajednički napor u takvu vezu.


Međutim, najčešće barem jedan od partnera ne želi ići tim putem jer postići sve te ciljeve (ispraviti prethodnu karmu, pročistiti je i dovršiti) i dalje imati dovoljno želje ili privlačnosti da se bude sa drugom stranom često je zastrašujuće.


Ustvari, nije neuobičajeno da karmičke srodne duše ustvari čak stvore nove lekcije i nagomilaju više neprijateljske karme što je suprotno od onog prvobitnog cilja – da se riješe prethodne neprijateljske karme.


To je slučaj kao i što smo maloprije rekli – kad obje strane ne ulože dovoljno napora i odlučnosti da izliječe svoj odnos. Takav odnos, bio on platonski, romantični ili poslovni, može imati više prekida prije nego se okonča i raskine međusobna vezanost.


Iako su neke karmičke srodne duše – ljubavnici (čak mogu biti i u braku) ili su prijatelji ili rade zajedno jako dugo vremena kako bi postigli prethodno postavljene duhovne ciljeve – ujedinjenje je nesretno, problematično i ciklično (čas bolje, čas gore, miješa se ljubav i mržnja, itd)


Čak i ako ove karmičke veze krenu lijepo i završe lijepo uvijek između početka ikraja postoji više faza u kojima dolazi do neprijateljstva a što može biti veoma uznemirujuće.


Često također unatoč staroj karmi ili lekcijama koje su savladane svaka strana neumitno ide svojim vlastitim odvojenim putem da bi bila slobodna susresti druge srodne duše koje nju /njega očekaju. To je opet zato što je uglavnom namjera karmičkih srodnih duša ne da budu dugogodišnji partneri nego da pobijede ranije nesklade i nesporazume i zatim postignu zavrčetak i tada tek krenu dalje.


Ako ovo nije postignuto mogu završiti tako što će se ponovno susretati u narednim životima, sve dok konačno ne urade kako treba ili jedno od njih ne odluči da u potpunosti otpusti drugo za sva vremena.


Sljedeći elementi utječu na ujedinjenje karmičkih srodnih duša:


- fizička ili geografska udaljenost ili raskid

- uplitanje treće strane
- kronična neodlučnost i/ili nemogućnost jednog od partnera da ima čvrstu opredjeljenost
- vremensko nepodudaranje(koje ovisi o ljudskoj slobodnoj volji, a ne o «Božanskom tajmingu»

Na primjer: ako se zaljubiš u nekog znajući da je ona/on već u braku, i ako vam druga strana kaže: Volio bih da provedem život s tobom ali već sam oženjen i vrijeme nije moglo biti gore odabrano, jer sam oženjen, to ustvari znači: Ja odabirem da ne napustim svog bračnog druga zbog tebe u ovo vrijeme (ako i ikad poslije). Dakle, vremensko nepodudaranje znači da i jedno i drugo imate izgovore zašto ne dajete drugoj strani ono što ona/on želi i treba u vrijeme kada to treba.
izvor:alternativa-forum

__________________
 
Učlanjen(a)
17.03.2011
Poruka
1
.... srodna dusa ... ?? pre sam sklona verovanju da je to urbana legenda kojom se zaluđuju dokoni idealisti
 
Član
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruka
87
:vorred:Lepo je pronaci svoju srodnu dusu,ali neide tako lako ipak treba biti uporan i strpljiv...
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.820
Ova tema me podseca na jedan fazon ...

Skoci lik sa desetog sprata. I kako pada prema zemlji, normalno prolazi pored svih ostalih spratova. kod svakog sprata je izgovorio "za sada je dobro".

Mislim da ne treba zuriti, naci srodnu dusu po svaku cenu. Jednostavno ce se ili desiti ili nece yes3
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Kako naći srodnu dušu?

Izvor: B92 | Ratko Topalović

O ljubavi sanjaju čak i oni koji ne veruju da ona postoji. Jednostavno je nazovu drugim imenom i nastave da sanjaju. Nazovu je slavom, uspehom, trgovinom, ekonomskom zajednicom, seksom, fantazijom, prijateljstvom, doktoratom, letovanjem, updejtom, povišicom... Ljubav ima bezbroj sinonima. Onaj koji upotrebimo utiče na način na koji se to sanjanje pretače u javu i naš način života.


13075619884dc31adc4ab0a052496559_orig.jpg


Koncept srodnih duša je raširen i u prostoru i u vremenu, naći ćemo ga po svim delovima sveta kao i u vrlo starim spisima. Doduše češće ćemo ga naći u fantaziji nego u stvarnosti.

On je jedan od onih univerzalnih, možemo reći arhetipskih, snova koji se ponavljaju u bezbrojnom mnoštvu ljudskih životnih iskustava. Jedan od odgovora na ovakve snove je njihova potpuna negacija. Srodne duše, kao uostalom i snovi, nisu realni, to su snovi. Na takvo stanovište se nastavlja dalje uverenje da bavljenje snovima i fantazijama, preteran boravak u njima, dovodi do ludila. Ono se dalje dokumentuje mnoštvom primera ljudi koji su tragajući za srodnom dušom i sličnim fantazijama upropastili svoje živote.


Ako se priklonimo tom stanovištu, teško da ćemo želeti da tražimo i nađemo ono što mislimo da ne postoji, posebno ako je cena ludilo i upropaštavanje života.


S druge strane su oni ljudi koji ma kakve im se činjenice i dokazi o realnosti prezentuju, ne odustaju od tih imaginarnih ciljeva, ne odustaju od snova, fantazija. Neki od njih i ponekad tokom života mogu zaista da posluže kao dokaz da je verovanje u fantazije opasno i da vodi u ludilo.


Ipak, našoj deci i dalje pričamo i puštamo da gledaju bajke. Kao odrasli gledamo filmove sa savršeno nemogućim scenarijima i ložimo se na njih. Stvaramo porodice, ženimo, udajemo i pravimo decu, nadajući se da će se naši snovi o porodici, o našoj deci ostvariti.


Negirali ih ili ih veličali – snovi su naša psihološka stvarnost.


Čak i kad nisu realni, stvarni su.


San o srodnim dušama je san o savršenoj ljubavi.


Java je... sasvim nesavršena. Ljubav se ostvari kao koristoljublje, kao iskorišćavanje, kao bol, kao prevara i izdaja, kao zlostavljanje, kao nasilje, kao sebičnost, kao ekonomska zajednica, kao prinudna zajednica, kao unakrsna masturbacija, kao strah od samoće, kao nesposonost da kažemo ne, kao netvork poluzadovoljenih potreba.


Šta se to dogodi u pretakanju snova u javu kad, želeći hladne vode da se okrepimo, otvorivši flašu i nasuši u čašu umesto osveženja dobijemo ustajali, buđavi, skoro pa otrovni napitak koji izbljunemo čim ga prinesemo usnama jer nam pripadne muka?


Šta je ono što mi učinimo krećući se od snova ka javi da omogućimo ovakav ishod? Kakve greške pravimo?


Pre svega koliko god da zvučalo banalno, osnovna greška je nerazlikovanje sna od jave. San negiramo kao nerealan ili afirmišemo kao nama važniju psihološku stvarnost, ali lako zaboravljamo da pored određivanja ove valence sna, razvijemo misao dalje i dovedemo ga u vezu i odnos s javom. Jednostavno izaberemo prečicu. Ne znajući kako je san upleten u čvor s javom, presečemo ga birajući jedno od ta dva i pravila koja važe samo u njemu.


Praktično ovo znači da
često ne razlikujemo potragu za srodnom dušom od potrage za svojom dušom.

Nema mnoštva saveta, koraka, pravila – za nalaženje srodne duše postoji samo jedan važan korak i milion manevara koje pravimo ne želeći da napravimo baš taj korak. Ne želimo da ga napravimo jer smo uvereni da to mora da bude korak ka spolja, a nikako ka unutra. Verujemo da je srodna duša negde van nas, da to nužno i nedvosmisleno znači da je i korak koji treba da napravimo ka van.


Bezbroj manevara koje napravimo iskoračujući ka spolja, ka drugima, često za ishod ima da pregazimo svoju dušu kad potrčimo za onim ko nam se učini našom srodnom dušom.


Za srodnom dušom ne moramo da trčimo.


Onoliko koliko smo blizu svojoj duši toliko smo blizu i srodnoj.


Onoliko koliko smo daleko od svoje duše toliko smo daleko i od srodne duše.


Češće nego što to želimo da mislimo, srodna duša je već tu pred nosem, odmah pored, par laganih koraka napred. Češće nego što to priznajemo, trčeći od svoje duše pregazimo srodnu dušu s jednakim naletom kao što smo pregazili svoju misleći da je ono tamo bolje, lepše, ovog puta pravo.


Da li može izdaja svoje duše da bude cena za suživot sa srodnom dušom?


Ako je koncept srodnih duša kao božanski predodređenih parova tačan i istinit, onda je nerazdvojnost ovih duša nužna, a traženje svog para na zemlji se ne svodi na traženje te druge osobe čija je duša uparena s našom, već na oslobađanje svoje duše. Postepeno upoznavanje i razvijanje poštovanja prema njoj. Ako je spojena s drugom u nekom nadljudskom realmu, čim ispliva ispod svega čime smo je zatrpali ona će tačno znati kuda treba da ide i gde je njen par.


Preispitivanje načina potrage za srodnom dušom ne mora nužno da znači odbacivanje ideje srodnih duša.


Ono može da znači pažljivo gledanje u sebe, svoje postupke, načine, osećanja – kako ne bismo u traženju srodne duše preskočili svoju trčeći za nekim... ko zna kim, sve da bismo, kad stignemo, razočarano uvideli da smo tačno tamo odakle smo i krenuli, pred istom lekcijom koja nam se ponavlja dok bezglavo jurimo iz odnosa u odnos.


Znači i pažljivo negovanje svojih osećanja i misli, osluškivanje zvukova, znakova i značenja koji izviru iz naše duše i pokušavaju da teku kroz nas, ostvare se kroz nas – stvore kroz nas – kako ne bismo poverovali u sve priče koje možemo da ispričamo sebi samima zaboravljajući da su i one, kakve god da su, o čemu god da su, priče o ljubavi koja može da ima bezbroj sinonima.
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Cesto se desava da istim recima komentarisemo nesto,u usto vreme krenemo da uradimo istu stvar,nastavimo zapocetu misao.....Da li smo srodne duse? ili se samo dobro poznajemo?:dntknw:
 
Član
Učlanjen(a)
18.04.2011
Poruka
366
ja verujem da postoje ljudi koji prodju kroz nas zivot,a lako izblede i ne ostave neki trag...dok postoje oni retki,da li da kazem odabrani,karmicki,ne slucajni..kako got..koji imaju neizbrisiv trag i sa kojima smo uvek na neki nacin povezani..mozda je to ta energija koja spaja,koja se podudara...nisam idealista po pitanju srodne duse..ja mislim da postoje srodni ljudi..upravo ti koji ne nestaju iako mozda nekad i odu..naravno neki se i zadrze,u najsretnijim okolnostima..retki nadju retke;)
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2010
Poruka
47
Ne verujem da postoje srodne duse. Kad prodje toliko idiota kroz vase zivote, onda vam postaje jasno da ljudi mogu da se slazu i razumeju i da je to nekada sasvim dovoljno. a srodna dusa mozete biti i sa svojim kucnim ljubimcem ili sutra decom :)

interpretacija onog "pravog"
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Sam izraz "srodne duše" nosi neku specifičnu težinu koja povlači za sobom ideju nadrealnog uklapanja van vremena i prostora...a u to nema razloga verovati i sanjati , ako je za tako nešto uopšte potreban razlog. Ko je doživeo takvu ekstazu može biti srećan da je našao nešto pravo ali šta se dešava kad se posle vremena ispostavi da to nije to? Onda "srodna duša" nema više takvo uzvišeno značenje i svodi se na ovozemaljsku ljubav.
Uopšte težnja ka takvoj vrsti sličnosti i dopunjavanja dve osobe je samo potreba zadovoljenja emotivnog života i svesti da je ljudima to preko potrebno. Zato i postoji nagon da se naglašava i da je "tako nešto" moguće, kao motiv za bolji izbor i veću sreću koja nas sutra čeka :)
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
10 načina da saznate da li ste upoznali srodnu dušu

10 načina da saznate da li ste upoznali srodnu dušu

Zar ne bi bilo lepo kada bismo odmah mogli da znamo da li je osoba sa kojom razgovaramo naša srodna duša i čovek sa kojim bismo mogle da provedemo ostatak života? Naravno, to nikako ne možete sa sigurnošću znati, ali možete se bar malo približiti odgovoru, tako što ćete pomoću sledećih 10 tvrdnji proveriti da li bi muškarac kog ste nedavno upoznali mogao biti onaj pravi za vas.​

zena.blic

17367_shutterstock_75178795_if.jpg

1. Kod njega prepoznajem crte ličnosti koje i ja imam.

2. Osećam se veoma prijatno kada smo zajedno.

3. Primećujem da smo kompatibilni u većini stvari.

4. Ponekad, kada ga gledam, kao da vidim sebe.

5. Pored njega se osećam kao da mogu da postignem sve što poželim.

Ako ste se identifikovali sa najmanje pola ovih tvrdnji, velika je verovatnoća da ste pronašli svoju srodnu dušu, ili bar osobu sa kojom biste mogli da provedete neke lepe trenutke.
6. Iako smo se tek nedavno upoznali, osećam se kao da smo prijatelji još odavno.

7. Čini mi se da bismo bili veoma uspešni kada bismo zajedno obavljali neki posao.

8. Sposobni smo da jedno drugom pružimo podršku i u lepim i u teškim trenucima.

9. On me prihvata ovakvu kakva sam i ne zahteva od mene da se menjam.

10. Sigurna sam da prema meni oseća isto što i ja prema njemu.
 
Natrag
Top