spajanje visokotonaca

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
kontam ja to truze,al moj radio ta dva zvucnika i dva visokotonca kostaju svega 20eura,tako da nebih niista komplikovano,samo da radi
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
u ovom tvom primeru,kondenzator ima funkciju da zastiti zvucnik-to jest, da visokotonac ne emituje one najnize(bass)frekvencije-zvuke...pored toga, ovaj elektrolit ne dozvoljava prolaz(eventualnih) jednosmernih komponenti koje "bas ne prijaju" visokotoncu.ne znam kakav je kvalitet tog zvucnika i koliko "drapas"taj radio ? -u principu moze i bez kondezatora.
" (zalemim kondenzator na +visokotonca ,- spojim na izlaz s radija)"
minus zvucnika spojis na minus izlaz radija a + kondenzatora na + izlaz radija...na slici se sve lepo vidi...ne znam u cemu je problem ?
___________________________________________________________________________________________

" (koje mi je bolje,prvi nacin je jednostavni a neznam koji je bolji?) "
koji je nacin konkretno u tvom slucaju bolji,zavisi od kvaliteta radija,zvucnika i izvora muzike i ne postoji jedinstveno resenje-ovo sam moras da probas,testiras menjas vrednosti itd...ako tezis nekoj perfekciji ?
"Mozda" ce kod tebe taj visokotonac najbolje da radi
direktno spojen na izlaz bez eletrolita.
Simulacija bipolarnog kondenzatora kao i ovi obicni elektroliti su se nekada upraznjavali,kada se do bipolarnih kondezatora tesko dolazilo.Danas ovakvi bip.elektroliti kostaju 50-100din tako da...
__________________________________________________________________________________________

" (a kontam da naponska vrednost nepredstavlja nikakvi znacaj jer je to samo snaga izolacionog materijala ploca?) "
pa nije bas tako-ne mozes kondenzator kome je radni napon 50v da stavis u el.kolo gde "trci" 300-500 i vise volti.Primera radi pogledaj samu velicinu elektrolita od 10uF/50v i istog takvog od 10uF/400v koji je desetak puta(fizicki veci)sta mislis zbog cega ?
Na izlazu radija je naizmenicni napon ali(u zavisnosti od koncepcije NF pojacala)ima i primesa jednosmerne komponente.Kada se pojacava volume(zvuk)raste i ovaj napon-sta mislis koliki je ? odabir veceg radnog napona(od ocekivanog)na kondenzatoru osigurava da on nece da se greje i na kraju probije...
" (gledo sam sad,imam neke po 100, 220, 660, 1000 i vece, jel da da nemoze tako nesto?) "
Vec smo napomenuli da veci kapacitet moze da "ugusi" visokotonac...
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
sve je to meni jasno sto si napiso,sto se tice radnog napona kondenzatora nismo se razumeli,mislio sam reci ako je radni napon veci da nesmeta to,logicno ako je manji da nece izdrzati.ja cu naci taj jedan kondenzator i zalemit tako kako si reko,imam u glavi sliku samo je problem u komunikaciji,jer nezam prenet sliku dobro,ajde kad napravim ubacicu slike,hvala ti druze mnogo
 
Natrag
Top