spajanje visokotonaca

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
pozdrav
u autu na zadnjim vratima imam jedan zvucnik i iznad njega imam otvor za visokotonac mali, al nema zvucnika.ja sam kupio visokotonce e sad me zanima kako da ga spojim,smem li spojiti +na+ i -na- dole na ovaj zvucnik u vratima.
radio je obicni cd nista posebno a zvucnici su fabricki,al moram da vadim tapacirung pa kad vec skidam konto sam ubacit visokotonce tu,a da ih spojim da zvucnik ispod paralelno.
raspitivao sam se i znam da bi trebala skretnica da se kupi,al nenameravam nista kupovati i nabidzivati dodatno
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
121
Stavljanje skretnice nije budzenje. Za visokotonac ti je dovoljan elektrolitski kondenzator od 10 mikrofarada, na red sa zvucnikom.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
tako je...
po pravilu,to bi trebao biti bipolarni kondenzator (ili dva elektrolita spojena redno)-koji ce da simuliraju bipolarni kondenzator.Osim sto ovo nije "budzenje" ovaj kondenzator moze samo da ti sacuva visokotonac...
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
kondenzatora imam nekih,a kako da ih povezem,a nebih skretnicu,dole mi je obicni zvucnik oko 30ili 50W pa necu to,da imam neki dobar zvuucnik i neke dobre visokotonce sigurno bi se odlucio za skretnicu.al ja sam kontao spojit visokotonac paralelno sa zvucnikom ovim velikim na njegov izlaz,ajte mi molim vas objasnite kako da izvedem to s kondenzatorima,kako da zalemil i sta da uradim
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
minus izvodi oba zvucnika su spojeni zajedno i idu na minus izlaz(ulaz)zv.u radio.Plus bas zv.ide preko zavojnice-L1-(ili bez nje)na plus ulaza u radio.Isti taj plus izvod se spaja na plus elektrolita(C1)a minus kondenzatora se lemi na plus visokotonca.
Ovo je inace skretnica 6dB.

skretnica.jpg


Na drugoj slici su elektrolit-kondenzatori.Na njima imas oznake koliki je kapacitet(uF) i radni napon(V).Isto tako oblezeni su plus-minus izvodi(obicno minus). Kapacitet probaj oko(10uF)kao sto ti je kolega predlozio,a radni napon neka bude(50V)-moze i veci..
Ako nadjes bipolarni kondenzator(bas za skretnice) (+-)izvode(ako su oznaceni) je sve jedno kako okrenes(na sebi imaju oznaku bip. ili sl).
Za "simuliranje" bipolarnog kondenzatora sa dva elektrolita(njihove minuse spojis zajedno)plus jednog na ulaz zv.a plus drugog lemis na visokotonac
Ovi elektroliti ce malo da "odseku" one najvislje frekvencije.Ako se visokotonac "udavio"i radi suvise priguseno smanji kapacitet(uF)elektrolita.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
kontam,elektro tehnicar sam po struci pa razumem kako radi kondenzator,tako da razumem to.al nisam nikad informiso se oko muzike i zvucnika,znaci ako sam ja dobro skonto zalemim kondenzator na +visokotonca ,- spojim na izlaz s radija.

dal da zalemim jedan kondenzator na +visokotonca,ili da zalemim 2 da simuliram bipolarni,posto sumnjam da imam bipolarni.
koje mi je bolje,prvi nacin je jednostavni a neznam koji je bolji?
i druga stvar kad pravim simulirani bipolarni dal oba kondenzatora moraju biti istog kapaciteta,a kontam da naponska vrednost nepredstavlja nikakvi znacaj jer je to samo snaga izolacionog materijala ploca?
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
gledo sam sad,imam neke po 100, 220, 660, 1000 i vece, jel da da nemoze tako nesto?
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
121
Bice prevelik to kapacitet. Nadji od 10uF i sa njim probaj. Ako pravis bipolarni stavi ih istog kapaciteta. Nadji gde imas u blizini kupiti elektronske kopmponente i kupi nove kondenzatore, oni su ti par centi. Mozes videti i kod nekog rtv servisera.
 
Član
Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruka
23
Auto pojačala veče snage imaju u sebi inverter napona koji diže napon kako bi dobili veču snagu na 4 ohma.
To imaju i neki auto radio prijemnci novije geberacije koji imaju onda pojačala u AB klasi ili najčešče digitalna pojačala,i ako radi u AB klasi,onda na zvučnik nemate istosmjernu struju več izmjeničnu.
Zato bih vam preporučio da u skretnicu stavite bipolarni (ili blok) kondnzator koji je za izmjeničnu struju čisto iz sigurnosnih razloga.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top