Sola Scriptura- da li je dovoljno

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Između ostalog vjeruje "i u jednu svetu katoličku i apostolsku crkvu".

I radi sve ono što sam naveo:

- Prihvati nedelju
- da se klanja ikonama, i kipovima
- da prihvati svece i Mariju kao posrednike pred Bogom.
- da praznuje praznike koji proslavljaju svece, događaje iz biblije, ili tradicionalnih nacionalnih junaka.
- da praznuju Božić i uskr.
- da spremaju određena jela za određeni praznik, a druga ne jer nije dozvoljeno.
- da poste nemasnom hranom
- da pale sveće za mrtve i za žive.
- da uzimaju svetu vodu.
- da ljube ruku svešteniku i da ga nazivaju "oče"

itd..itd, mnoge druge običaje i verovanja.

-----------------------------------------------

Sada nek svako sagleda ovaj paradox, gde Stvarnoslap govori protiv jedne biblijske zapovesti "subote" a potom podržava mnoštvo ljudskih zapovesti I filozofija koje su uveli ljudi.



 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Sada nek svako sagleda ovaj paradox, gde Stvarnoslap govori protiv jedne biblijske zapovesti "subote" a potom podržava mnoštvo ljudskih zapovesti I filozofija koje su uveli ljudi.

Ne govorim ja protiv subote. Ja samo kažem da ne obvezuje kršćane, zapravo citiram svetog Pavla koji kaže da je subota sjena i kao takva ne obvezuje kršćane. Evo:

Kol 2,16-17: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Obveznost Mojsijeva zakona, svetkovanje svih židovskih blagdana, obrezivanje i još drugi elementi židovske tradicije, i kažeš Pavao je bio nazaren koji je ovako vjerovao i ovo prakricirao!?!?!?

Gal 5,212: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon. Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati; iz milosti ste ispali.... A ja, braćo, ako sveudilj propovijedam obrezanje, zašto me sveudilj progone? Onda je obeskrijepljena sablazan križa! Uškopili se oni koji vas podbunjuju!

Zar se Nazarenom, koji se obrezuju i opslužuju Mojsijev zakon, može nazvati nekoga tko kaže: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. Zar se Nazarenom, koji opslužuju Mojsijev zakon, može nazvati netko tko kaže: Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati, i na kraju za one koji inzistiraju na obrezanju i Mojsijevu zakonu kaže: Uškopili se!

Nazareni nisu nametali obrezanje nejevrejima. To apostol Pavle govori. To nazareni nisu tražili ni 318 n.e kada su otišli kod pape Silvestera i pozvali ga da se vrati izvrnom učenju. Dakle, nazareni i posle 300 godine slede apostola Pavla ali su tražili poštovanje sabata, praznika:).

Opet prenebregavaš ono što smo već rekli..samo "farisejska stranka" u okviru nazarena je tražila obrezanje:)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nazareni nisu nametali obrezanje nejevrejima. To apostol Pavle govori.

Neki jesu, to ti vrlo jasno piše sveti Luka, vidi: Dj 15,5: Onda ustanu neki od onih što iz farizejske sljedbe bijahu prigrlili vjeru pa reknu: "Treba ih obrezati i zapovjediti im da opslužuju Zakon Mojsijev."

Dakle, nazareni i posle 300 godine slede apostola Pavla ali su tražili poštovanje sabata, praznika:)

Ne slijede oni Pavla. Pavao ne odbacuje samo obrezanje, nego između ostalog i šabat.

Kol 2,16-17: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo.

Opet prenebregavaš ono što smo već rekli..samo "farisejska stranka" u okviru nazarena je tražila obrezanje:)

Ne samo obrezanje, nego čitav Mojsijev zakon. Vidi još jednom: Dj 15,5: Onda ustanu neki od onih što iz farizejske sljedbe bijahu prigrlili vjeru pa reknu: "Treba ih obrezati i zapovjediti im da opslužuju Zakon Mojsijev." A okupljeni apostoli odlučuju, parafraziram - Ništa od toga, samo uzdržavati se od mesa žrtvovana idolima, od krvi, od udavljenoga i od bludništva. (Dj 15,28-29)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne govorim ja protiv subote. Ja samo kažem da ne obvezuje kršćane, zapravo citiram svetog Pavla koji kaže da je subota sjena i kao takva ne obvezuje kršćane. Evo:

Kol 2,16-17: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo.

Nije subota TIPOS ili predslika, u rečima apostola Pavla "SEN" već je SEN ili TIPOS obredni zakon sa obrednim pravilima o prinošenju žrtava u vreme kakvog praznika, mladina, I subota.

To je I snmisao Pavlovih reči iz Kološanima:

"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ( KOJE SU SE PRINOSILE ) za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
Koje je sve bilo sjen od onoga što šćaše da dođe, i tijelo je Hristovo"

Ovo potvrđuje sam kontekst biblije, koji govori o SENU ili TIPOSU, ili JELIMA I PIĆIMA iz Kološanima 2 glave - kao starozavetnim žrtvama, predslici Hristovog tela.

Tu nema govora o deset zapovesti I suboti:


"Ovijem pokazivaše Duh sveti da se još nije otvorio put svetijeh, dokle prva skinija stoji;
Koja ostade prilika za sadašnje vrijeme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savjesti onoga koji služi,
Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tijela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.
Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovoga stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe vječni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na tjelesnu čistotu;
Akamoli neće krv Hrista,
koji Duhom svetijem sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savjest našu od mrtvijeh djela, da služimo Bogu živome i istinome?" ( Jevrejima 9. 8 - 14 )

Dakle, jedno je biblijsko pravilo u novom zavetu, a ono glasi:

HRISTOVIM DOLASKOM PROMENJEN JE SISTEM OPRAVDANJA OD GREHA, A ONO SE U STAROM ZAVETU VRŠILO PRINOŠENJEM KRVNIH ŽTAVA U ZEMALJSKOJ SVETINJI - SVAKODNEVNO, ZA VREME KAKVOG PRAZNIKA, MLADINA, I SUBOTA.
U NOVOM ZAVETU SISTEM OPRAVDANJA U NEBESKOJ SVETINJI JE HRISTOVA ŽRTVA I NJEGOVA KRV PRINESENI NA KRSTU.

Deset zapovesti radi kojih se i vrši opravdanje u starom i u novom zavetu su postojali i u zemaljskoj, ali postoje i u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama, i greh i u staro I u novom zavetu je prekršaj ovih zapovesti, i zato i postoji system opravdanja, u starom zavetu to je obredni system prinošenja žrtava u zemaljskoj Svetinji, u novom zavetu to je Hristova žrtva.

Amin!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Neki jesu, to ti vrlo jasno piše sveti Luka, vidi: Dj 15,5: Onda ustanu neki od onih što iz farizejske sljedbe bijahu prigrlili vjeru pa reknu: "Treba ih obrezati i zapovjediti im da opslužuju Zakon Mojsijev."

101 put ponavljam..da, jesu ali "farisejska stranka" a ne apostoli i ostali nazareni. To nije bila nazarenska praksa već samo ovog dela koji i apostoli osuđuju.

Ne slijede oni Pavla. Pavao ne odbacuje samo obrezanje, nego između ostalog i šabat.

Kol 2,16-17: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo.


Pavle kaže:"Niko da vas ne osuđuje za jelo ili piće ili delove praznika, mladina ili subota koji predstavljaju telo Hristovo i koji su sen"


Ne samo obrezanje, nego čitav Mojsijev zakon. Vidi još jednom: Dj 15,5: Onda ustanu neki od onih što iz farizejske sljedbe bijahu prigrlili vjeru pa reknu: "Treba ih obrezati i zapovjediti im da opslužuju Zakon Mojsijev." A okupljeni apostoli odlučuju, parafraziram - Ništa od toga, samo uzdržavati se od mesa žrtvovana idolima, od krvi, od udavljenoga i od bludništva. (Dj 15,28-29)

Već objasnih...na dnvenom redu su samo stvari koje su pomenute a ne one koje nisu.:)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pavle kaže:"Niko da vas ne osuđuje za jelo ili piće ili delove praznika, mladina ili subota koji predstavljaju telo Hristovo i koji su sen"

Ako u biblijski tekst možemo dodavati ovako kako ti dodaješ, onda Biblijom možemo dokazati i da je Muhamed savršeniji prorok od Isusa.

Već objasnih...na dnvenom redu su samo stvari koje su pomenute a ne one koje nisu.:)

I ja sam objasnio. Na dnevnom redu je čitav Mojsijev zakon: Dj 15,5: Onda ustanu neki od onih što iz farizejske sljedbe bijahu prigrlili vjeru pa reknu: "Treba ih obrezati i zapovjediti im da opslužuju Zakon Mojsijev."

P.S. Malo mi je čudno da ti kao SS-poklonik, vrlo rijetko, da ne kažem nikada, svoje teze ne potkrijepljuješ citatima iz Biblije.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ako u biblijski tekst možemo dodavati ovako kako ti dodaješ, onda Biblijom možemo dokazati i da je Muhamed savršeniji prorok od Isusa.

Grčki izraz "merei" ukazuje na "delove". Šta ja mogu kada se to ne uzima u obzir a postoji u grčkom prevodu. No, to nije jedini primer koji se izostavlja iz prevoda ili pogešno tumači. I u Ignjaciju Antiohijskom u poslanici Magnežanima 9,1 se umesto "keriake zonta" (Gospodnji život) ubacuje ono što ne piše Gospodnji dan-"Keriake himera", kao što se i u Didache 15 ubacuje prevod Dan Gospdodnji-Keriake himera a u originalu stoji "keriake kiriou"-Gospoda Gospodnjeg"...ali šta se tu može, postoji tradicija pogrešnih prevoda kao i nepotpunih prevoda-Kološanima 2,16 tako da to što se vekovima tako radi ne znači da je ispravno.

Eto zato se ti čudiš kada ja ove stvari iznosim, čine ti se neverovatne zato što to nisi nikada čuo. Ali opet kažem, to što postoji neka tradicija ne znači da je ispravna. Drago mi je pak da možemo sve proveriti i danas je saznanje o ovakvim stvarima dostupnije.

I ja sam objasnio. Na dnevnom redu je čitav Mojsijev zakon: Dj 15,5: Onda ustanu neki od onih što iz farizejske sljedbe bijahu prigrlili vjeru pa reknu: "Treba ih obrezati i zapovjediti im da opslužuju Zakon Mojsijev."

Ok, ako tako smatraš nemam ništa protiv. Ja sam objasnio da ono što se ne pominje ne može se izvući..jer to je onda obično nagađanje i špekulacija. Pitanje Zakona Mojsijevog se ne može sagladati i razumeti kroz tradiciju antijudaiuzma od sredine II veka koju je uveo Justin Martir ili pseudo-Varnava. To su potpuno iskrivljeni pogledina judaizam. Oni se moraju sagledati kroz Biblijiu i učenje apostola i naravno potpuno razumevanje Tore. To je osnova za razumevanje apostola.

Da je Justinova antijudaistička teologija potpuni promašaj svedoči recimo njegova izjava u vezi obrezivanja. On kaže da je obrezivanje bio znak po kome su Jevreji obeleženi da bi mogli biti kažnjavani, njihovi gradovi razarani kao što je u njegovo vreme bilo-parafrazirano iz Justinovog Dijaloga sa Trifonom, XVI poglavlje. Međutim, okrenemo li stranice Tore videćemo da je ovo "znak saveza između Boga i Avrama" te kasnije između semena Avramovog i Boga. Odakle, sad Justinu ovako bizarno objašnjene i iskrivljavanje Božijijh reči? Potpuno pogrešna i nebiblijska koncepcija. Postoje i druga zastranjenja kod Justina kao i kod pseudo-Varnave da je jasno da njihovi pogledi su daleko od apostolskog. I ne zaboravimo, u pogledu samog Zakona, Jevreja i Tore oni dele gotovo identično mišljenje kao i gnostici poput Kerinta ili Markiona. A onda kada dodamo da je ta tradicija antijudaizma i antitore preovladala u crkvi tokom III i IV veka da li je onda čudno kada danas verujući teško mogu da izbrišu ove fleke antijudaiuzma zasnovanog na potpunom zastranjivanju od izvornog puta apostola i Pisma. Nije čudno jer Justinovski antijudaizam zašao duboko u pore i tkivo dogmatike i onda se Pismo tumači u tom duhu a ono nije pisano u tom duhu jer su ga pisali članovi nazarenske zajednice. Nemoguće je pomiriti Justina i nazarene. Ako su nazareni pisali Jevanđelje onda se ono mora tumačiti u nazarenskom duhu.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Zar taj pseudo Barnaba veli da se treba svetkovati neki osmi dan... od nedjelje pa 8 dana je ponedjeljak....kako on to racuna Boze mili...
 
Natrag
Top