Sinovi Božji

Učlanjen(a)
12.03.2015
Poruka
25
Nigde u bibliji ne postoji dokaz da su pali andjeli - demoni, ulazili u bracne odnose sa zenama na zemlji i da su se iz tih bracnih odnosa radjala deca.

Kontekst biblije govori o tome da su to bili ljudi.

"А кад се људи почеше множити на земљи, и кћери им се народише.
Видећи синови Божји кћери човечије како су лепе узимаше их за жене које хтеше.
А Господ рече: Неће се дух мој до века прети с људима, јер су тело; нека им још сто двадесет година.

А беше тада дивова на земљи; а и после, кад се синови Божји састајаху са кћерима човечијим, па им оне рађаху синове; то беху силни људи, од старине на гласу.
И Господ видећи да је неваљалство људско велико на земљи, и да су све мисли срца њиховог свагда само зле,
Покаја се Господ што је створио човека на земљи, и би му жао у срцу.
И рече Господ: Хоћу да истребим са земље људе, које сам створио, од човека до стоке и до ситне животиње и до птица небеских; јер се кајем што сам их створио" ( 1 Mojsijeva 6. 1 - 7 )

Bitna pojedinost o kojoj govori tekst je taj - da su ovi sinovi Bozji ulazili u bracne odnose sa zenama, sto bi znacilo da su oni ziveli na zemlji i ziveli porodican zivot u pravom smislu te reci.
Bilo bi i suludo pomisliti da su to bila demonska bica, jer biblija govori o ljudima cija su srca bila svagda zla, sto je dovelo do troga da Bog unisti zemlju i ljude potopom.

Ideja koju danas propagira zajednica Jehovinih svedoka da su navodno demoni silazili i imali odnose sa ljudima - ima svoje poreklo u mnogobozackoj filozofiji, jer upravo mnogobostvo propagira da bozanska bica mogu imati odnose sa ljudima i dasu se iz tih odnosa radjali poluljudi - polubogovi.
Poznata je prica o Herkulesu ili Heraklu, koja je pandan biblijskoj prici o Samsonu, a kao sto znamo - Samson je bio samo covek, dok je Herkules po mitologiji bio si boga zevsa i alkmene - cerke kralja Amfitriona.
Ova ideja ima korene i u okultizmu, ge se veruje da demon prilikom prizivanja moze imati intimni odnos sa devojkom vesticom.


Tacno tako! Sve odlicno receno.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Tacno tako! Sve odlicno receno.

Idi begaj.
Ovo nije mesto za komedije već za razgovor sa verujućim ljudima.

Ivančo ti tvrdiš da pali anđeli nisu sinovi Božji...šališ se po običaju ili svesno pokušavaš proturiti neistinu?

Opet jedan dan dođoše sinovi Božji da stanu pred Gospodom, a dođe i Sotona među njih da stane pred Gospodom.
2:2 I Gospod reče Sotoni: Od kuda ideš? A Sotona odgovori Gospodu i reče: Prohodih zemlju i obilazih.
2:3 I reče Gospod Sotoni: Jesi li video slugu mog Jova?

Koji to sinovi behu u društvu sa satanom i gde to stadoše na nebu ili na zemlji pred Bogom?

Pisao si još mnoge neistine ali nebih se osvrtao jer ne zaslužuju vreme.

Laki u pravu si da se pominju i ljudi jer piše da SVAKO STVORENJE pokvari svoj put a i čovek je stvorenje.
Adam i Eva su imali potomstvo i ono se širilo i po vama dvojici Bog odjednom loše ljude zove Božjim sinovima koji trčakaraju na nebo sa satanom...a oni poslušni su zli i zbog poslušnih zatire zemlju i stanovnike...šta vam je?
Mire ima strpljenja da sluša sve tevaše gluposti ali ja nebih.

Čitajte zbog koga Bog daje potop i recite otkud divovi na zemlji koji nisu kao ogromna većina ostalog naroda...koji su to bezobrazni sinovi Božji što uzimaju koju htedoše....ima ih i danas u javnim kućama samo sad plaćaju jel na te sinove Božje mislite...baš lep naziv imaju a dela još bolja...hajdemo i mi prozvati se sinovima Božjim zato skoknimo do prve komšinice pa redom...o čemu vi pišete?

Iz malog prsta ako se dobro povuče može stići znanje kao recimo klima odgovarala onoj grupi a ostali se nisu adaptirali na umerenu klimu i zakržljali....kolika je to samo krivulja potrebna za te mahinacije od tete Jelene...
Znači Rusi su zbog toga metar i žilet a Australci tri metra još ako bi ih redovno zalivali....ponoviću:
Za nošenje Jelenine nauke potrebne su četiri noge jer su dve malo.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To je jednostrano sagledavanje pisma.

Izraz sinovi Božji se odnosi na ljude, one koji su u zavetnom odnosu sa Bogom.

"Tako dakle, braćo, nismo dužni telu da po telu živimo.
Jer ako živite po telu, pomrećete; ako li duhom poslove telesne morite, živećete.
Jer koji se vladaju po duhu Božijem oni su sinovi Božiji"
( Rimljanima 8. 12 - 14 )

"A koji Ga primiše dade im vlast da budu sinovi Božiji, koji veruju u ime Njegovo" ( Jovan 1. 12 )

"Blago onima koji mir grade, jer će se sinovi Božji nazvati" ( Matej 5. 9 )

Pošto ne postoje cvrsti dokazi koji bi dokazali tvrdnju u vezi teksta iz starog zaveta o kome je reč - ta tvrdnja je u tom slučaju samo teorija zasnovana ljudskom filozofiranjeu a ne na čvrstim biblijskim temeljima.
lg.php
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
To je jednostrano sagledavanje pisma.

Izraz sinovi Božji se odnosi na ljude, one koji su u zavetnom odnosu sa Bogom.

"Tako dakle, braćo, nismo dužni telu da po telu živimo.
Jer ako živite po telu, pomrećete; ako li duhom poslove telesne morite, živećete.
Jer koji se vladaju po duhu Božijem oni su sinovi Božiji"
( Rimljanima 8. 12 - 14 )

"A koji Ga primiše dade im vlast da budu sinovi Božiji, koji veruju u ime Njegovo" ( Jovan 1. 12 )

"Blago onima koji mir grade, jer će se sinovi Božji nazvati" ( Matej 5. 9 )

Pošto ne postoje cvrsti dokazi koji bi dokazali tvrdnju u vezi teksta iz starog zaveta o kome je reč - ta tvrdnja je u tom slučaju samo teorija zasnovana ljudskom filozofiranjeu a ne na čvrstim biblijskim temeljima.
lg.php

Slavko,Bog je OTAC SVIMA i On nema problem SVE sinove nazvati sinovima ali postoje poslušni i ne poslušni sinovi kad to shvatiš biće sve drugačije.
Jel ti to citiraš kako ćeš postati onaj sin Božji koje Jov opisuje sa satanom?
I sad Mirko ti malo đus praviš te želiš postati Božji koji odlazi sa satanom u nebo i zbog kojih Bog zatire svet vodom....zar ne primećuješ da postoje dve grupe sinova?

Kako ne postoje čvrsti dokazi...pa reč Božja ti svedoči a i arheologija?
Uzmi malo pa slušaj TomislavaTerzina za promenu ima mnoštvo predavanja pa i po pitanju artifakata možemo zajedno i otići do njegada ti objasni malo neke stvari sa naučne strane i da se odmoriš od Jelene.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Upravo se sam drzis razno raznih ideja. A ne mozes da ih dokazes Biblijom.
Kazes mnostvom "dokaza"? Lepo, a o kojem mnostvu dokaza govoris? I gde su?

Pa koliko ti imas dokaza za svoju ''teoriju'', toliko imam i ja za svoju ''teoriju''.
Ovde ni jedna opcija nije sigurna , i ja sam kao razuman i objektivan covek ocekivao da se obe uzmu u razmatranje.
Ne drzim se ni jedne ideje, a znam dobro sta ti govoris i odakle si pokupio ucenje, bas zato i govorim, da biblijski dokazi koje ti iznosis su labavi..

U isto vreme, neces da odstupis od svojih zabluda isto kao i veliko mnostvo koje zastupa iste, ili bar neke slicne zablude. Zasto? Moguce da je jedan od razloga, sto se u mnostvu osecas sigurnije kao i mnogi drugi. Ipak, sto si vise u manjini, vise si u istini. Uzak je put koji vodi u zivot, jesi li to zaboravio?

I znas li da je Katolik - Katolik, samo zato sto su i "svi ostali" Katolici?
Pravoslavac jer su "svi ostali" pravoslavci. Itd.

Molim te ne donosi sud o meni, jer ja sam veoma objektivan kada je biblija u pitanju.
Nicije tumacenje ne odbacujem dok se ne dokaze suprotno, a tvoje tumacenje koje si pokupio od drugih znam vrlo dobro i bas zato i kazem da nisi u pravu.
Ne povodim se ja za vecinom, i to mi je potpuno nebitno, mogu biti i protiv celoga sveta..

Ta rec ima zacenje "oni koji su pali". I kakva teorija o radijaciji? Sasvim je ocigledno da ne citas sta ja pisem.

Nisi ti rekao ali vrlo dobro znam sta tvrdi Miroljub Petrovic i njemu slicni od kojih si i pokupio ucenje.
I sta sad zelis reci, da kosmicka radijacija po vasoj teoriji nije bila uvecana nakon potopa?
Naravno da jeste, a posto ona igra ulogu i ja sam je spomenuo.

Nigde nisam rekao da je uticaj radijacije uticao na smanjenje ljudi.

Onda ces morati da izjavis da ''nije bilo radijacije, i da ona uopste nije uticala'' , sto bi bio tvoj stav.
Ali po toj teoriji koju zastupas(kao i tekstovima koje si postavio ranije), ovo je jedno od glavnih uslova za ''degeneraciju'' , osim ''greha''.

Vec da se nakon potopa i gubitka vodenog omotaca desila velika promena u uslovima na zemlji, sto ne obuhvata samo radijaciju. Zaboravio sam da kazem; da su ljudi pre svega GENETSKI degenerisani. Ljudi su degenerisani iz razlicitih razloga. Ovo sto radis govoreci o radijaciji; to je klasicno izvrtanje mojih reci. Isto ko i u Bibliji sto se uhvatis za jedno, tako isto cinis i sa mojim recima; predstavljas ih na pogresan nacin.

Ne izvrcem ja tvoje reci prijatelju.
Ti iznosis teoriju koju si cuo od drugih, i ja sam uzeo samu teoriju da testiram.
Ako ti imas drugaciju teoriju, izvoli iznesi naucno sta se desilo?
Dotle, mi imamo kreacionisticku teoriju i nju mozemo da testiramo.

Za tu tvrdnju o ''genetskoj degeneraciji'' molim te da izneses dokaze, i sta pod tim razumes.
Izjava ''ljudi degenerisani iz raznih razloga'' nije dovoljna za bilo kakvu naucnu proveru.
Biblijski, se zivotni vek smanjivao, i to opet nije dokaz za ''degeneraciju pod grehom'' , vec je pre uticaj zivotnih uslova, a ja sam upravo o tome i govorio, o kosmickoj radijaciji i odsustvu vodenog omotaca, koji je promenio kompletnu klimu na planeti, usled cega su ljudi poceli rapidno da propadaju.
Ovakvi uslovi nikakav uticaj nemaju i ne mogu imati na ''smanjivanje'' i degeneraciju ljudi o kojoj ti pricas, i to je naucno dokazano, prvenstveno danas kada astronauti u zemljinoj atmosferi bivaju i vise nego izlozeni toj radijaciji..

Ja itekako citam, dobro znam da si rekao da nisu u pitanju ljudi, nego andjeli. Ali to je skroz pogresno! Nego sta su nego ljudi!
Ja teram samo ono sto uci i sama Bozja Rec, za tebe se to nebi moglo reci.

Vidim da teras i isterao si do kraja, samo bez dokaza...

Nije se on utelovio u zmiju, nego je zmiju iskoristio kao medijum (kanal). I to nije utelovljenje.

A ti kao znas da je zmija bila ''medijum''?
Gde pise da je bila ''samo medijum(kanal)''?
Ali nebitno..

I sta, Sotona je bio na zemlji i zatim pravio eksperimente zajedno sa svim svojim sledbenicima (demonima)? A to si inace pokupio iz apokrifa kao i svojih zamisli, zar ne?

Pre svega nisam nista od ovoga pokupio iz apokrifa, tek kasnije sam to pronasao u apokrifima koji ovde i nisu bitni.
Ima dovoljno dokaza i u samoj bibliji , koje sam ja prvobitno uvazio, kao i grcku septuagintu, koja ponavljam nije apokrif...

Sotona i demoni; vise nikad i nikako ne mogu biti sinovi Bozji.

Pa bili su ''sinovi Bozji '' sve dok nisu ''odlucili da napuste svoje polozaje na nebesima i krenu u pobunu protiv Boga'' , a to su i ucinili silaskom na zemlju. Oni su i imali pristup nebu sve do Hristovog raspeca, bar tako veruje vecina teologa danas..
A sa tim se slaze i Biblijski tekst.. Dakle nazivati ih ovde ''sinovima Bozjim'' je sasvim prikladno..

Sotona PRE PADA U GREH, nije mogao da deluje na covekove misli. ALI NAKON PADA U GREH - VEC JESTE. U rajskom vrtu je morao da deluje preko zmije. Ali NAKON PADA; on vec moze da deluje na covekove misli. I to je nesto sto je sasvim jasno, kristalno jasno.

Mozes ti filozofirati ovde, ali je cinjenica da je njegova namera i zelja da direktno komunicira sa ljudima, sto mu nije dozvoljeno. Vec ce mu to biti dozvoljeno na kraju kada se i bude pojavio kao ''antihrist''.

Jesu vezani lancima, ali ne pravim lancima, vec lancima okolnosti.

Da lancima okolnosti :)

Ulazak mu moze biti omogucen kroz nemoralan nacin zivota. Sotoni i demonima nije cilj da se za njih zna, vec upravo suprotno.

Naravno da im je cilj da se za njih zna, ali kada se predstavljaju, oni se lazno predstavljaju kao Bogovi.
Ista je prevara i tada bila, a efekat mnogo jaci...

satanisti danas isto tako satanu predstavljaju kao dobrog.
Otidji na njihove sajtove, zaviri malo, nisu oni ludaci razbarusene kose, koji zrtvuju decu, vec se predstavljaju kao dobri, sve sa satanom na celu. A biblijski Bog im je izmisljeni Bog... Imaju cak i materijal za malu decu, satana je kao dobar..
Valja se upoznati sa taktikom neprijatelja...

Covek zivi u zabludi misleci da sluzi Bogu, i da se Bogu moli, dok je zapravo idolopoklonik.

Tako je bilo i onda, mislili su da sluze ''prave bogove'' i to vidljive.

Ako vec nesto treba da prihvatis, to je iskljucivo ono sto uci Biblija. Ako hoces materijalne dokaze, onda ces vec morati da ides svuda po svetu, da obilazis sva mesta na kojim se isti nalaze.

Necu ja da obliazim svet, ja od tebe trazim dokumentovane naucne dokaze.
Jel to tesko postaviti ovde u vidu slika i naucnih materijala?

Nego daj ti meni materijalne, mada, materijalne vec i ne moras. Daj Biblijske dokaze da su sinovi Bozji andjeli, i da su Sotona i demoni vrsili tzv. eksperimente i tome slicno. To je ono sto nemas niti ces imati.

Nemas ni ti ''divovske biljke i zivotinje'' , a nemas ih ni u bibliji.
I sta cemo sada?

Odavno bi ti ovde postavio bilo kakve naucne dokaze da imas, ali posto nemas, onda prebacujes teret dokazivanja na mene..

Da neces mozda da ti i one zaledjene mamute donesem ovde na forum?

Sta ce mi zaledjeni mamuti? :)
Ja ti trazim fosilizovane ''divovke biljke'' i ''divovke zivotinje''?
Imas ih ili ne? Zasto ti je tesko priznati da ih nemas, pitam se?

Naravno da moras i ti da dokazes svoje tvrdnje, jer i ti sam iznosis neke tvrdnje, i to tvrdnje koje ne mozes dokazati ni na koji nacin, a pogotovo ne mozes Biblijom. A Biblija je merilo pre svega!

A ti si kao biblijom dokazao?
Nemoj me zasmejavati..
Moja tvrdnja je jednako ista kao i tvoja, bez cvrstih dokaza..
Ali ti to neces priznati, dok ja priznajem i ostavljam mogucnost greske, ti si apsolutno siguran!
Tako je i tvoja tvrdnja ''cinjenica'' a moja ''glupost''.
Tako ti i ne dozvoljavas sebi pogresku, pa neces ni shavtiti u kolikoj si zabludi, jer zatvaras oci pred stvarnoscu da ne vidis...

Upravo sam najvise i koristio Biblijske tekstove, i to brdo tekstova, dok ti jako malo. Jos si pokusao da ih pretvaras da govore o necemu o cemu zapravo ne govore. Ja zaista ne znam na sta bi to licio tekst iz Postanja 6-te glave, kada bi primenili sve ono sto tvrdis.

A koje si ti to ''brdo tekstova koristio''?
Isao si redom, od 1. poglavlja, pa do 6. i sta si mi postavio? Rodoslovlja , Kainovo i Sitovo potomstvo, i time tvrdis da su bile dve grupe ''sinovi Bozji''(koji su Adamovo potomstvo) i ''nefilimi''( koji su deca Kaina).
Medjutim, ovaj izraz ''Sinovi Bozji'' u SZ se ''nigde ne primenjuje na ljude''.
Dakle, nigde se ne koristi za ljude!
Dakle ako sad ti po NZ tvrdis da su ''sinovi Bozji'' ''ljudi'', a ja isto tako po SZ tvrdim da su ''sinovi Bozji'' ''andjeli'', sta je verovatnije za ove koji su citali SZ?
PA LJUDI STAROGA ZAVETA NISU POD IZRAZOM ''SINOVI BOZJI'' SMATRALI LJUDE!
SINOVIMA BOZJIM SMATRALI SU ''ANDJELE''!


A sta ti radis, ti skaces na Novi zavet dokazujuci? Ne mozes skakati sa perioda na period, jer su i shvatanja ovog izraza kod ljudi bila drugacija...


Nemam sta da budem u pravu, vec je u pravu Biblija. Inace, izgleda da upravo ti zelis da budes u pravu i neces nikako da priznas da ipak nisi. Ne sumnjam u ono u sta sam se dobro uverio. Jer ako u nesto nebi bio siguran, ako bi sumnjao, onda nebi bilo u redu da o tome i govorim. Na taj nacin bi odveo mnoge u zabludu, ukljucujuci i samog sebe.

Bas zato sto si ''siguran'' ti nisi otvoren za konstruktivan razgovor, ne dopustas bibliji da govori, vec podrsku za svoje ideje trazis u tekstu. Ja to ne cinim. Ja ovde nisam dosao da budem ''ucitelj'', ali ti jesi.
Ja sam na forumu prvenstveno da bi nesto i naucio, ja istina govorim o svojem verovanju, ali Bog svakog coveka vodi do razumevanja svojim Svetim Duhom. Stoga ja nemam razlog da budem ''uveren ili siguran'' pa da o tome ucim druge.
Ucitelji ce mnogo vise biti sudjeni, zato ja i necu da budem taj...

Nemam ja dokaze kod sebe, tako da, kao sto sam ti vec i rekao; ako hoces da vidis dokaze, ti ako imas novca lepo za putovanja, idi i obilazi nalazista, muzeje itd, pa ih vidi uzivo.

A gde su ti dokazi?
Ja te pitam gde, ja nemoram ici po muzejima i lutati, ako postoje snimci i ako je vec sve dokumentovano, a hvala Bogu jeste i imamo internet, danas su stvari mnogo lakse nego pre samo 10 god. Ja trazim da mi ti ovde postavis.
Znaci dokaza nema, jer ti ne postavljas, dakle nema ih.
Hvala na odgovoru!

Pre svega treba verovati iskljucivo u onako kako Bozja Rec govori, bez toga da se traze bilo kakvi dokazi spolja. A ako ces samo po dokazima u nesto verovati, to je onda jako labavo.

Da mogu se sloziti sa tobom, kada je u pitanju vera u Boga, vera u cuda, u ono sto ne mozemo naucnim metodama testirati.
Ali ako je u pitanju nesto sto mozemo proveriti, pa jos ako je ta tvrdnja vezana za nauku kao ova, onda ja trazim dokaze, a pogotovo kada je to neophodno da bismo testirali dve oprecne teorije, kao ovde.
Dakle naucni dokazi bi ovde pokazali ko je u pravu.
Buduci da naucnih dokaza za tvoje tvrdnje nema, ja zakljucujem da je i tvoja teorija neistinita..

I ajde pokusaj samo da citas Bibliju, bez apokrifnih ucenja. Onda ces videti o cemu zapravo Biblija govori kada su u pitanju sinovi Bozji, itd. A ovako, ti citas Bibliju, tacno, ali na tekstove iz nje, primenjujes apokrifna ucenja i dolazis u problem. Dakle, otarasi se apokrifnih ucenja.

Ja apokrifima nisam ni dosao do ovakvog ucenja, vec Biblijom...
Sinovi Bozji u SZ su ''andjeli'' a to sto se u NZ i ljudi nazivaju ''sinovima'' pisci Staroga Zaveta kao i citaoci onog vremena nisu poznavali.
Zato oni pod tim izrazom razumeju i pisu ''andjeo'' , i to samo potvrdjuje ''septuaginta''.
To sto ti pod uticajem Novoga Zaveta , pokusavas da tumacis drugacije, to je skakanje sa perioda na period...
Prvo hemeneuticko pravilo u tumacenju Biblije jeste da se ''stih prvo postavi u knjigu iz koje je uzet, a ako ni tada nije jasan onda u celokupni kontekst i period u kojem je nastao''. Sledeci ovo pravilo, ne mozes ti tekst postavljati u kontekst NZ , kada on u tom periodu nije nastao...

Evo i nesto jako dobro, pa da odgledas kada budes imao vremena.

Nemam vremena, ali kada budem imao pogledacu, inace vec znam o cemu je rec...
Pozdrav.

To je jednostrano sagledavanje pisma.

Izraz sinovi Božji se odnosi na ljude, one koji su u zavetnom odnosu sa Bogom.

"Tako dakle, braćo, nismo dužni telu da po telu živimo.
Jer ako živite po telu, pomrećete; ako li duhom poslove telesne morite, živećete.
Jer koji se vladaju po duhu Božijem oni su sinovi Božiji"
( Rimljanima 8. 12 - 14 )

"A koji Ga primiše dade im vlast da budu sinovi Božiji, koji veruju u ime Njegovo" ( Jovan 1. 12 )

"Blago onima koji mir grade, jer će se sinovi Božji nazvati" ( Matej 5. 9 )

Pošto ne postoje cvrsti dokazi koji bi dokazali tvrdnju u vezi teksta iz starog zaveta o kome je reč - ta tvrdnja je u tom slučaju samo teorija zasnovana ljudskom filozofiranjeu a ne na čvrstim biblijskim temeljima.
lg.php

Laodikeja.. Vec sam rekao, to sto se u Novom Zavetu , kaze ''sinovi Bozji'' za ljude , ne moze se literarno postaviti u kontekst Staroga Zaveta. Jer ljudi u Starom Zavetu nisu izraz ''sinovi Bozji'' razumeli kao mi danas.
Dakle ne mozemo ''skakati sa perioda na period''.

U Starom Zavetu nemas niti jedan jedini primer ''da se 'sinovi Bozji' koristi za ljude''.
Stoga je i pisac i citalac uvek pod tim izrazom razumevao ''andjela''.
To potvrdjuje i grcka septuaginta, koja ovaj izraz prevodi: ''andjeli istinitog Boga''.
Mi mozemo prihvatiti ili ne taj prevod, ali je cinjenica da su ljudi Staroga Zaveta , taj izraz uvek razumeli kao ''andjeo''.
Trebamo li sada mi ovaj tekst tumaciti pod uticajem Novoga Zaveta?
To bi bilo vise nego pogresno! Mojsije kao pisac teksta sigurno nije tako razumevao, a ne trebamo ni mi danas....

I pitanje za tebe:
Ako su ''Sinovi Bozji'' = ljudi.
Sta su ''kceri covecje''?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I pitanje za tebe:
Ako su ''Sinovi Bozji'' = ljudi.
Sta su ''kceri covecje''?

Sinovi Božji su ljudi u zavetnom odnosu sa Bogom, dok su kćeri čovečije potomci ili potomkinje onih ljudi koji su krenuli putem Kainovog greha.

Evo objašnjenja koji rešava ovu dilemu.

Posle pada u greh odmah su se pokazale razorne posledice greha. Već u prvoj generaciji dogodilo se ubistvo. Kajin, ubica svog brata, postao je rodonačelnik odmetnika od Boga (1. Mojsijeva 4,1-24). Njihovo bezakonje brzo se širilo i Zemlja je ubrzo bila preplavljena buntovništvom usmerenim protiv Boga.
Tek od rođenja Sitovog sina, Enosa, počelo se prizivati ime Gospodnje (1. Mojsijeva 4,26). U 5. poglavlju postoji genealogija onih koji su poštovali Boga. Zanimljivo je da se Kajinova genealogija završava Lamehom, koji je predstavljen kao veliki pobunjenik protiv Boga (1. Mojsijeva 4,19.23-24), dok se Sitova genealogija završava Nojem, koji je jednako živeo po Božijoj volji (1. Mojsijeva 5,32; 6,9).
Dakle, već u to vreme jasno su se odvojile dve grupe ljudi, čiji su predstavnici bili: Lameh (predstavnik puta zlih) i Noje (predstavnik puta pravednih). Na početku šestog poglavlja čitamo o kulminaciji velike borbe između dobra i zla.
Na početku šestog poglavlja (stihovi 1-4) predstavljeni su prvi učesnici: sinovi Božiji i kćeri ljudske, iz čijih brakova su nastali tzv. divovi. Ko su zapravo ovi učesnici? Neki smatraju da su sinovi Božiji - anđeli koji nisu mogli da odole lepoti kceri ljudskih, pa su stupili u zabranjene odnose sa njima iz kojih su nastali divovi, polubožanska bića.
Najpre pogledajmo zašto navedeno tumačenje nije ispravno. Prvo, Hristos je jasno rekao da se anđeli ne žene (Jevanđelje po Luki 20,34-36). Drugo, kada se prouči stil pisanja 1. Mojsijeve knjige jasno se vidi da je pisac, Mojsije, pažljivo nastojao da izbegne mitske elemente. To se, na primer, vidi u Mojsijevom izboru termina za Sunce (nazvao ga je "velikom lampom" a ne Šemeš – Sunce jer je to bilo ime paganskog mitskog bozanstva), Mesec, bezdan, itd. i treće - takvo tumačenje nije u saglasnosti sa porukom iz izveštaja. Naime, izveštaj o Potopu završava se Božijim sudom nad grešnim ljudima. Bog, otkriven u Svetom Pismu, nikada ne bi kaznio čovečanstvo zbog greha koji su počinili anđeli.
Koga, onda, predstavljaju navedene grupe? Ključno pravilo u tumačenju biblijskog teksta je sagledavanje stiha u njegovom kontekstu, tj. u svetlosti okolnih stihova, a zatim i celog poglavlja, biblijske knjige i, na kraju, celog Svetog Pisma.U 1. Mojsijevoj 1. i 2. poglavlju dat je izveštaj o stvaranju, u 3. poglavlju izveštaj o padu čoveka u greh, u 4. poglavlju data je genealogija onih koji su odstupili od Boga, a u 5. poglavlju genealogija onih koji su ostali verni Bogu. Stoga, kada se u 6. poglavlju susrećemo sa terminima "sinovi Božiji" i "kćeri ljudske" mi smo već ranije upoznati sa podelom čovečanstva na one koji služe Bogu i one koji su se odmetnuli od Boga. O tome da je termin "sinovi Božiji" već poznat od ranije pokazuje i gramatički član koji se u jevrejskom tekstu nalazi uz taj termin. Osim toga, genitiv u jevrejskom jeziku pored toga što označava pripadnost (sinovi koji pripadaju Bogu i kćeri koje pripadaju ljudima), takođe označava kvalitet ili karakter (sinovi koji odražavaju karakter Božiji; kćeri koje odražavaju karakter ljudi). Dakle, "sinovi Božiji" su Sitovi potomci, a "kćeri ljudske" su Kajinove kćeri.
Pored "sinova Božijih" i "kćeri ljudskih" postoji još jedna zagonetna grupa, a to su "divovi" (4. stih). Neki smatraju da se ovde radi o grupi polubožanskih bića. Međutim, jevrejska reč "nefilim" prevedena kao "divovi" u nastavku 4. stiha objašnjena je sa "silni ljudi od starine na glasu". Reč je o potomcima Sitovih potomaka koji su napustili Boga. Sveto pismo njih naziva "nefilim". Ovde se krije ironija: oni koje su ljudi smatrali silnima, poznatima, bili su u Božjim ocima "nefilim", što u prevodu sa jevrejskog znaci "oni koji su pali". Mnogi Kajinovi potomci bili su izumitelji različitih veština: gudači, svirači, kovači (1. Mojsijeva 4,21.22). Iako poznati i veliki u očima svoje okoline, ovi ljudi su u Božijim očima bili samo pala stvorenja.
Peti stih opisuje potpunu degradaciju čovečanstva. Dijagnoza je više nego zastrašujuća: sve misli ljudi bile su svagda samo zle. Ali, nisu samo misli ljudi bile zatrovane zlom. Stihovi od 11. do 13. pokazuju da se Zemlja napunila bezakonjem (u originalu stoji nasiljem). U 4. stihu za mlade ljude se tvrdi da su bili "silni ljudi", izraz koji u jevrejskom znači "nasilnici", "ratnici". Kada je Bog pogledao na Zemlju "ona beše pokvarena (uništena), jer svako telo pokvari svoj put na zemlji" (12. stih).
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Na žalost dilemu o ovom pitanju kao i o svim drugim prepustili ste starim adventima. Ovde je jasan njihov temelj tumačenja a sve zavrzlame u odbrani tog temelja daju bednu sliku bezuspešne odbrane onoga što se pokazalo kao obmana i laž. Naime na temelju starih otrcanih adventističkih fraza postojale su dve linije čovečanstva jedna je usmerena na Lameha a druga je usmerena ka Noju prva je uništena a druga preživljava potop. Prvo pitanje koje se postavlja odakle onda opet te simbolične kćeri čovečije kada su već uništane u potopu. Drugo, zar ovo nije izrazito glupo poređenje za tako jednu ozbiljnu knjigu kao što je sveto pismo. Treće, nezajažljivi adventu, tu dilemu su razjasnili apostoli u poslanicama koje vi zanemarujete zarad vaših ličnih interesa jer oni su ostavili poruku za buduća pokolenja da to nije nikakva simbolika već doslovno ukrštanje duhovnih bića sa ljudskom vrstom. To se najbolje vidi u poslanici apostola Jude a zatim apostola Petra.

Juda 6,7. I anđele koji ne držaše svojeg starešinstvanego ostaviše svoj stan čuva u večnim okovima pod mrakom za sud velikog dana. Kao i Sodom i Gomor i okolni njihovi gradovi koji su se prokurvali onako kao i oni i išli za drugim mesom postaviše se za ugled time što su osuđeni za večno uništenje.

Ako ste toliko ograničeni da ne vidite, ovaj stih govori na koji način su se sinovi Božiji pomešali sa kćerima čovečijim u 1. Mojsijeva 6.1-2. Međutim advantima ovo razjašnjenje ne odgovara a sad ću vam reći zbog čega. Oni tvrde da su oni ti Sinovi Božiji ili njihovi potomci međutim čak i ovako uvrnuta neistina ako se uzme kao istina govori da su se baš oni odavali bludu i pokvarili zemlju koju i dalje kvare. Dakle neistina u svim kombinacijama ostaje ono što jeste... veća ili manja glupost.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nema tu govora o obmanama i lažima, već o nedopuštanju savesti da prihvati mnogobožačke filozofije i nešto što u bibliji ne postoji, već je proizvod pogrešnog tumačenja pisma i dodavanja pismu.
Nikada čovek nije imao intimne odnose sa duhovnim svetom niti će.
Sama biblija i razum to svedoče, i ko ima zajednicu sa Bogom shvata ovu realnost.

Što se tiče postavljenog teksta - njegov smisao se grubo izvrće da bi se dokazala nebiblijska teorija.

Hajde da vidimo snisao samog teksta.

Juda 6,7.

"I anđele koji ne držaše svojeg starešinstvanego ostaviše svoj stan čuva u večnim okovima pod mrakom za sud velikog dana"

Anđeli se čuvaju na ovoj zemlji do dana kada će Hristos doći i nakon svih dešavanja održati se sud.

"Kao i Sodom i Gomor i okolni njihovi gradovi koji su se prokurvali onako kao i oni i išli za drugim mesom postaviše se za ugled time što su osuđeni za večno uništenje"

Ovde se spominju gradovi Sodom i Gomor kao i okolni gradovi koji su se prokurvali isto kao i ova dva grada Sodom i Gomor, i oni su postavljeni za ugled i čuvaju se za uništenje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Laodikeja, nisi mi odgovorio na moj kompletan post.
Ja dobro znam sta uče adventisti, tj. kako to objasnjavaju.
Ali takvo objašnjenje je pogrešno.
Kao prvi razlog naveo sam da izraz "sinovi Bozji" u starom zavetu, nigde, ama baš nigde nema znacenje "pobožni ljudi".
Zato i Septuaginta u skladu sa starozavetnim razumevanjem prevodi "andjeli istinitog Boga".
Tu se lepo vidi da jevreji, a takodje ni Mojsije kao pisac nikada nije tim izrazom smatrao "ljude".

Dakle, sto se tiče ovog izraza "sinovi Bozji ", stari zavet i novi ove izraze drugačije tumače, medju njima nema sklada po ovom pitanju, i mi im ne možemo pridavati sopstveno tumacenje pod uticajem novog zaveta, jer u vreme pisanja, starozavetni ljudi uopšte nisu na umu imali ovakvu predstavu koju mi danas imamo..

Da li me razumeš?
Da su Apostoli, ili bilo koji pisac novoga zaveta citirali ili ovako tumačili tekst i mi bismo to mogli, ali posto ni jedan ovom izrazu u starom zavetu "nije pripisivao znacenje ljudi" ne možemo ni mi.

To što je znacenje te reči prošireno u NZ, ne igra ulogu, i ne daje nama za pravo da menjamo njeno znacenje u Starom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Laki,daj reci gde se to Kainovi sinovi sa satanom pred Bogom sabraše istadoše:
1.Nebo?
2.Zemlja?
 
Natrag
Top