Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-45

IZJEDNAČAVANJE UVEĆANIH IVICA SLIKE

Nekada se pojavi potreba da neku forografiju uvećamo, to jest, da uvećamo njene ivice, bilo da se radi o vertikalnim ili horizontalnim ivicama. U ovom tutorijalu ćemo pokazati kako se to može uraditi u Photoshopu, a da uvećani prostor zadrži isti tonalitet boje i ostale karakeristike kao što su na originalu.
Screenshot_1170c10d.jpg


Kao što vidite, slika 1 uvećana je po horizontalnim ivicama za nekih 25%. (Slika2) Za one koji možda ne znaju, uvećavanje se radi na sledeći način: Prvo pritisnite Ctrl + D, da u kolor setu dobijete čistu crnu i bijelu boju. Kada otvorite fotografiju na kojoj želite raditi, u meni traci otvorite Image > Canvas Size, a zatim u dijaloškom prozoru koji će se pojaviti, u polje Width ukucajte vrijednost za koju želite da povećate sliku. Ako želite da povećate vertikalne ivice, onda ćete vrijednost uvećanja ukucati u polje Height.

Screenshot_118d6c2f.jpg

Kada ste uvećali ivice slike, odaberite alatku Magic Wand Tool (slika 3) i kliknite na jedno od bijelih proširenja na fotografiji da ga selektujete. Dobićete situaciju kao na slici 4.

Screenshot_119437c0.jpg

Sada idete na meni traku, otvorite Edit > Fill i u dijaloškom prozoru koji će se pojaviti ( slika 5) podesite sve vrijednosti kao na slici 5 i kliknite na OK. Isto uradite i sa drugom stranom proširenja. Slika 6 pokazuje rezultat koji smo dobili.

Screenshot_120f1c94.jpg

Kao što vidite na slici 6, primjećuje se tamnija sjena na desnoj strani slike. Sve takve slučajeve možete korigovati tako što ćete alatkom Lasso Tool selektovati površinu oko detalja koji želite ukloniti, - vidite kako je to urađeno na slici 6, a zatim ponoviti radnje Edit > Fill > OK. Krajnji rezultat pokazuje slika 7.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-46

GRAFIČKI RADOVI U PHOTOSHOPU

U Photoshopu se, pored animacija i obrada fotografija, mogu uspješno raditi i razne vrste grafike, zahvaljući, prije svega, izvanrednim alatkama koje to omogućavaju. U ovom primjeru ćemo pokazati kako se ovakve vrste grafike, kao što je ova na slici 1 mogu relativno lako uraditi, uz malo strpljivog rada i inventivnosti, naravno, koja je uvijek potrebna u "umjetničkim poduhvatima"!
Screenshot_12235c4e.jpg

Važno je da na ovom primjeru shvatite postupak, a onda možete sami kreirati i druge varijacije na ovu temu.

Da pređemo na posao. Otvorite novi dokumenat bijele boje, veličine 500x500 i sa rezolucijom od 100 px. Kreirajte novi Layer. Odaberite alatku Elliptical Marquee Tool, pritisnite tipku Shift na tastaturi i napravite selekciju kružnice na dokumentu, kako to pokatuje slika 2. Obojite kružnicu bojom po želji.

Screenshot_135af260.jpg

Aktivirajte alatku Move Tool, a potom pritisnite Ctrl+A. Pomoću alatki Align Horizontal i Vertical koje će se pojaviti u traci menija (slika 3), centrirajte krug na sredinu dokumenta kako to pokazuje slika 4.

Screenshot_1368a388.jpg

Sada je potrebno da postavite markirne linije po sredini vertikale i horizonale kruga, kao što vidite na slici 5. (Za one koji ne znaju: Markirne linije možete postavljati tek onda ako imate aktiviran Rulers [metričku traku] - pokazuju ga stelice na slici 5. Rulers aktivirate tako što u meni traci otvorite opciju View i čekirate tu ociju, a markirne linije postavljate kursorom miša. Odete mišom na unutrašnju ivicu linije Rulersa, pritisnete lijevi taster miša i povučete prema sredini dokumenta. Ove linije uklanjate aktiviranjem alatke Move Tool tako što odete kursorom miša na liniju i jednostavno je prevučete prema ivicima Rulersa.) Radi lakšeg rada, možete sada alatkom Pen Tool povući i dijagonalne linije na dokumentu, ali to nije neophodno.

Napravite alatkom Elliptical Marquee Tool, selekciju male kružnice i uz pomoć alatke Move Tool, centrirajte je na sredinu dokumenta, kako to pokazuje slika 6. Kliknite na alatku Elliptical Marquee Tool, a potom na Apply. Odaberite u set sa bojama dvije boje po želji (ja sam odabrao crnu i crvenu), a zatim aktivirajte alatku Gradient Tool i čekirajte opciju Angle Gradient - slika 7, strelica 2.

Screenshot_137d9bd7.jpg

Idite kursorom na centar selekcije kruga i držeći pritisnut lijevi taster miša, povucite vertikalno gore, do ivice selekcije. Dobićete situaciju kao na slici 8.

Glavni posao smo uradili. Sada je potrebno malo strpljenja i preciznosti. Pritisnite istovremeno Ctrl i Alt, idite kursorom miša unutar selektovanog kruga, pritisnite lijevi taster i povucite na bilo koju stranu. Imaćete kopiju kruga! Na mjestu gdje krug postavite i pustite taster miša on će tu i ostati. Sa tog kruga kopirate na isti način i ostale i ređate ih prema želji. Na slikama 9 i 10 vidite kako sam ja to počeo, a kako završio. Napomena: Kada kopirate jedan krug, možete ga pomoću alatke Move Tool rotirati po želji, prije nego ga fiksirate na željeno mjesto.
Screenshot_1380da6d.jpg

Još nam preostaje da primijenimo filter Liquify.

Dakle, idemo na meni traku: Filter > Liquify. (slika 11)
Screenshot_139069c1.jpg

U radnom prozoru koji će vam se otvoriti, odaberite i podesite sve opcije kao na slici 11. Idite potom sa kursorom miša na centralni mali kružić, tako da kružnica alatke približno podjednako obuhvata cijeli dokumenat. Sada samo pritisnite lijevi taster miša, držite ga pritisnutog i posmatrajte kao se vaša grafika uobličava! Pazite, nemojte pretjerati! Ako se to ipak desi, kliknite na komandu Restore All i sve će se vratiti u prvobitno stanje. Kada ste zadovoljni rezultatom, kliknite na OK.

Evo ješ nekih radova koji su urađeni ovom metodom:

Screenshot_14082308.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-47

SVEMIRSKI MOTIV

U ovom tutorijalu ćemo "naslikati" jedan zanimljiv svemirski motiv. Ono što ovom prilikom još može biti zanimljivo i poučno za vas koji namjeravate koristiti Photoshop u slične svrhe, jeste upoznavanje sa pojedinim alatima Photoshopa i njihovoj upotrebi; što kasnije možete koristiti i za druge kreacije u Photoshopu.

Kreirajte novi dokumenat dimenzija 1000x600 px. i sa rezolucijom 72 px. Dokumenat obojite crnom bojom, a potom dodajte novi Layer sloj. Aktivirajte alatku Elliptictal Marquee Tool, držite pritsnut Shift i napravite pravilnu selekciju kruga približne veličine u odnosu na veličinu dukumenta, kao što vidite na slici 1. Sad idete na meni traku: Select > Modify > Feather i kada vam se otvori prozor Feather Selection, u polje Feather Radius ukucajte broj 50 i kliknite na OK. (za toliko piksela će biti omekšana ivica kruga kada ga obojite)

Screenshot_152d3d32.jpg

Odaberite alatku Gradient Tool (Strelica 1 na sl.2): Čekirajte opciju Radial Gradient (strelica 3 na sl.2) , a potom otvorite Gradient Editor (strelica 2 na sl.2) Gradient Editor otvarate klikom na obojeno polje koje pokazuje strelica 2 na sl.2. Otvoriće vam se radni prozor (slika 3), gdje treba da unesete boje - bijelu, crvenu i plavu, u polje koje vidite na slici 3. Boje unosite tako što npr. kliknete na mali klizač koji pokazuje strelica 1, potom klinete na polje koji pokazuje strelica 4 i u paleti boja koja će se pojaviti odaberete bijelu boju i potvrdite na OK. Na isti način birate i ostale boje. (Napomena: Ako prilikom otvaranja Gradient Editora na budete imali tri mala klizača ispod polja sa bojama, samo kliknite mišem na neko mjesto ispod polja, i klizač će se pojaviti.) Kada odaberete boje, potvrdite na OK. Idete potom kursorom na sredinu kruga, pritisnete lijevi taster miša i povucite na bilo koju stranu do ivice selekcije. Dobićete situaciju kao na slici 4. Pritisnite Ctrl + D, da se riješite selekcije. Potom pritisnite Ctrl + T i kada vam se pojavi selekcija oko kruga, pomoću nje ga transformišite u oblik kakav vidite na slici 5. To ćete uraditi povlačenjem mišom malih kvadratića na selekciji u smjeru koji pokazuju

Screenshot_1539ad23.jpg

strelice na slici 5. Sada idete na meni traku: Edit > Transform > Perspective, i samo kursorom povucite donji desni kvadratić u desnu stranu, da dobijete poziciju kakvu vidite na slici 6. Kliknite na Enter da skinete slekciju.

Screenshot_154efd06.jpg

Idemo na meni traku: Filter > Distort > Twirl. U radnom prozoru koji će vam se pojaviti, povucite klizač Angle u krajnju desnu stranu (999), i potvrdite na OK. Dobićete situaciju kao na slici 7. Sada ponovo idite na meni traku: Edit > Transform > Distort i povucite srednju gornji kvadratić na selekciji prema unutra ili dole, da dobijete približnu poziciju slike kao na slici 8. Kada to uradite, uđite kursorom miša unutar selekcije i držeći pritisnut lijevi taster miša, možete sliku pomjerati po želji, pa je tako centrirajte na sredinu radnog prostora. Potom kliknite na Enter, da odstranite selekciju.

Screenshot_155ced92.jpg

Idete ponovo na meni traku: Filter > Blur > Gussian Blur i u radnom prozoru koji će vam se otvoriti, podesite klizač Radius na vrijednost 5,3 px. Potvrdite na OK. Ponovo idite na Filter > Blur > Lens Blur, podesite sve vrijednosti kao na slici 9 i potvrdite na OK. Rezultat bi trebao da bude kao na slici 10. Pritisnite Ctrl + J.

Screenshot_156f91ee.jpg

Dodajte novi Layer sloj. Pomoću Shift i alatke Elliptictal Marquee Tool, napravite novu kružnu slekeciju i popunite je bojom #081726, a veličinu i poziciju toga novog kruga odredite približno kao na slici 11. Kada odaberete boju pod navedenom šifrom ili približno takvu, pritisnite Alt + Delete i selektovani krug će biti popunjen tom bojom, - kao što vidite na slici 11. Pritisnite zatim Ctrl + D, da izađete iz selekcije.

Kliknite duplim klikom na Layer sloj 2 (zadnji na kome ste radili) i kada vam se pojavi radni prozor Layer Style, prvo odaberite opciju Inner Shadow, pa potom podesite sve ostale vrijednosti kao na slici 12. Sve potvrdite na OK.

Screenshot_15756fe0.jpg

Sada na Layer sloju na kome ste radili, kliknite na "oko" isped riječi Effects, da privremeno oslijepite sve što ste radili u Layer Stylu. Strelica na slici 13 pokazuje na koje "oko" trebate kliknuti. Potom klinite na ikonicu Add wector Mask - pokazuje je strelica u dnu Layers kartice, na slici 13.

Screenshot_158a87c8.jpg

Obratite pažnju na set sa bojama u alatnoj traci. Trebalo bi da vam je prva boja (foreground) crna a zadnja bijela. Ukoliko nije tako, kliknite na X da boje zamijenite. Odaberite alatku Brush Tool i podesite joj sve Setting-e kao na slici 15. Sada vam predstoji malo pravog "slikanja". Pažljivo prevlačite alatkom (kao kistom) preko dijelova slike na koje ukazuju strelice na slici 14, - dok ne skinete gornji sloj na tim mjestima, - kao što vidite na primjeru u sl.14. (Napomena: crna boja u foreground color setu, skidate gornji sloj na slici, a bijela boja u ovom color setu, vraćate drugi sloj) Kada ste zadovoljni rezultatom, vratite "vid" oslijepljenom oku klikom na njega, a potom selektujte sve Layer slojeve izuzev Background sloja.

Screenshot_1591a09e.jpg

Pritisnite Ctrl + T. Dobićete selekciju oko "planete". Idite kursorom miša na gonji vanjski lijevi ugao selekcije i kada se pojavi kružna strelica, samo rotirajte sliku za dvadesetak stepeni, kao što vidite na slici 16. I u ovoj situaciji, ako uđete kursorom unutar selekcije, možete sliku pomjerat po želji. Klinite na Enter da izađete iz selekecije, a potom kliknite na najgornji Layer sloj u Layers kartici. Dodajte novi Layer sloj i cijelu sliku obojite crnom bojom (Alt + Delete). Sada "slikamo" zvijezde.

Idite na meni traku: Filter > Noise > Add Noise i kada vam se otvori dijaloški prozor (slika 17), podesite sve settinge kao na slici i potvrdite na OK. Potom ponovo idite na Filter > Blur > Gaussian Blur i Radius na tom prozoru podesite na 0,4 px. Potvrdite na OK. Pritisnite Ctrl + L. Na radnom prozoru Levels, pomjerite lijevi klizač Input Levels skoro do kraja desne strane, tako da dobijete vrijednosti: u prvom polju 209, u drugom 1,00 i u trećem 255. Potvrdite na OK. Ove vrijednosti su relativne, zavisno od tipa Photoshopa, pa ćete najbolje sami ocijeniti kada budete pomjerali klizače, šta ja najbolje.

Screenshot_16044e74.jpg

Kliknite na Set Blending mode u Layrs kartici (slika 18) i kada vam se pojavi dijaloški prozor odaberite opciju Screen. Alatkom Eraser Tool, obrišite "zvijezde" sa površine naše "zvijede". Selektujte prvi Layer sloj (Background). Ponovo idete na meni traku: Filter > Render > Lens Flare i u radnom prozoru koji će se pojaviti (slika 19), podesite sve opcije kao na slici, a zatim kursorom prevucite u radnom prozoru svjetleći far u vrh gornjeg lijevog ugla (pokazano strelicom) i kliknite na OK. Time smo konačno zavrišli. Rezultat vidite na slici 20. Napomena: Ako vam planeta bude isuviše istaknuta u prvom planu, selektujte Layere od 1 do dva, pritisnite Ctrl + T i pomoću selekcije koju ćete dobiti, smanjite sliku po želji.

Screenshot_17320a73.jpg

Slika 20
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-48


BOJA NEBA

Ako želite da na nekoj slici - pejsažu promijenite izgled neba, odnosno, da izgled neba sa jednog pejsaža prenesete na drugi, u ovom trutorijalu ćemo pokazati kako to možete uraditi u Photoshopu, na vrlo jednostavan način.

Otvorite fotografije na kojima ćete raditi, to jest, fotografiju na kojoj želite promijeniti izgled neba, i fotografiju sa koje želite prenijeti taj izgled. U ovom primjeru, to su fotografije 1 i 2. Monotono nebo na fotografiji 1, zamijenićemo nebom sa fotografije 2.

Screenshot_1796bf94.jpg


Prvo što trebate uraditi je da ove dvije fotografije spojite. To možete uraditi na više načina, a evo jednog od tih načina: Kao što vidite na slici 3, otvorena je fotografija na kojoj želimo mijenjati nebo, a to je u meni traci označeno svjetlijim napisom. Tamniji napis, koji pokazuje strelica 1, označava fotografiju na kojoj je nebo (slika2).

Screenshot_1809bc56.jpg


Stavite, dakle, kursor miša na taj natpis, pritisnite lijevi taster miša i povucite u smjeru na koji pokazuje strelica 2 u slici 3. Na slici 4 vidite redosled daljih radnji - označen strelicama. Pošto ste izvukli sliku iz meni trake, aktivirajte alatku Move Tool, idite potom kursorom na tu sliku i jednostavno je prevucite na glavnu sliku. Dobićete izgled kao na slici 4. Sada vratite izvučenu sliku nazad - u meni traku, a potom kliknite na drugu oznaku slike u meni traci, da u radnom prozoru dobijete spojene slike. Prevucite sliku sa nebom u gornji lijevi ugao, a zatim pritisnite Ctrl + T (slika 5). Stavite kursor miša na donji desni kvadratić selekcije i razvucite fotografiju tako da približno njeno nebo prekrije nebo osnovne gotografije.(Napomena: ovu poslednju radnju nećete, naravno, raditi, ukoliko su vam domenzije slika na kojima radite, jednake.)

Screenshot_181a6014.jpg


Kako je to ovdje urađeno, vidite na slici 6. Pritisnite Enter da izađete iz selekcije. Layers kartica bi sada trebala da ima izgled kao na slici 7. Oslijepite oko (klikom na njega) Layer 1, na koje pokazuje strelica 1 na slici 7. Idite na meni traku: Select > Color Range.

Screenshot_1820bda8.jpg


U radnom prozoru koji će vam se otvoriti (slika 8), podesite sve settinge kao na slici, a zatim upotrijebite Color Picker označen strelicom 1 na slici 8 i njime kliknite na površinu neba na slici, ako zatreba više puta, držeći pri tome pritisnut Shift, tako da nebo dobije bijelu površinu - ne na slici, nego na displeju radnog prozora Color Range, - što možete vidjeti na slici 8, označeno strelicom 2. Kada to postignete, kliknite na OK. Kliknite potom na ikonicu Add vector mask u dnu Layers kartice, (strelica 2 na sl.7) i vratite "vid" oslijepljenom oku u Layer-u 1. To je sve. Dobićete rezultat kao na slici 9.

Screenshot_183dc981.jpg



Ako želite, možete se i dalje igrati sa nijansma boja na nebu. Kliknite na ikonicu Create new fill... ( pokazuje je srelica 3 na slici 7) i u dijaloškom prozoru odaberite Hue/Saturation. Dobićete radni prozor kao na slici 10. Prvo čekirajte ikonicu na koju pokazuje strelica na slici 10, a zatim pomjeranjem klizača možete se igrati sa nijansama boja neba po želji.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-49



BOJE NEBA 2

Ovo je nastavak prethodnog tutorijala - još jedan način kako možete promijeniti izgled neba na nekoj fotografiji, ali u ovom primjeru, ne kopiramo nebo sa druge fotografije, nego ga sami kreiramo. Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. U ovom primjeru uzeta je ista fotografija kao u prethodnom tutorijalu (slika 1).

Screenshot_172e6d7f.jpg


Prvo idemo na meni traku: Select > Color Range. Na radnom prozoru koji će se pojaviti (slika 2) prvo podesite sve settinge kao na slici, a zatim odaberite Color Picker označen strelicom na slici 2, pritisnite Shift i kliknite dva-tri puta na različitim mjestima neba na fotografiji, dok ne dobijete potpunu bjelinu, a što možete kontrolisati na displeju radnog prozora i što možete vidjeti na slici 2. Potvrdite na OK. Pritisnite Shift + Ctrl + I (i), da selekciju sa neba prebacite na ostatak fotografije.

Idite ponovo na meni traku: Select > Rafine Edge. U radnom prozoru (slika 3), prvo otvorite dijaloški okvir - pokazuje ga strelica 1 i odaberite opciju Overlay. (Napomena: ovo ćete uraditi u slučaju da vam nebo na fotografiji nije pocrvenilo kada ste otvorili Rafine Edge. Ako jeste, onda ovu radnju proskočite.) Zatim podesite sve settinge kao na slici 3 i kursorom koji će se pojaviti, držeći pritisnut lijevi taster miša, pređite ivicom između neba i ostatka fotografije. Vidite kako je to urađeno na slici 4. Nemojte da vas zbuni to što će bijeli trag koji vidite na slici 4, odmah nestati čim pustite taster na mišu. Sada je potrebno da čekirate kućicu ispred Decontaminate Colors - pokazano strelicom 4 na slici 3, a potom pomjerite klizač na opciji Amount na 72% . Kliknete na OK. Na mjestu gdje je bilo nebo, sada ste dobili transparentnu površinu. Sada kliknite na kućicu u Layers kartici na sloju Background, da mu dodate "oko", (strelica 1 na sl.5) a potom kliknite na drugi prozor u kopiranom sloju (strelica 4 na sl.5) da ga selektujete. Pritisnite Ctrl + I (i). Selektujte potom prvi prozor klikom na njega ( strelica 2 na sl.5).

Screenshot_173b7e7e.jpg




Posle toga, kliknite u alatnoj traci na set sa bojama, da dobijete izbornu paletu boja, i na toj paleti odaberite neku nijansu plave boje (približno boji neba), recimo, #59c2f8 i potvrdite na OK. Pritsnite Alt + Delete. Nebo će se obojiti plavom bojom koju ste izabrali. Pritisnite Ctrl + J, a potom slovo D, da u setu boja na alatnoj traci dobijete čistu crnu i bijelu boju. Neka vam prozor u trećem sloju (označen strelicom 2 na sl.5) ostane selektovan.

Screenshot_1747b4fe.jpg


Sada idemo na meni traku: Filter > Render > Clouds. U Blending setu na Layers kartici otvorite dijaloški prozor i odaberite opciju Overlay. Kliknite potom na Indicates Layer mask... - pokazan strelicom 3 na sl.5, da ga eliminišete. Kliknite potom dvostrukim klikom na prozor označen strelicom 1 na slici 6. Pojaviće vam se radni prozor Layer Style. Podesite sve Settinge na njemu kao što vidite na slici 7, a zatim pritisnite Alt i povucite klizač This Layer u desno - do vrijednosti 130, kao što vidite na slici 7. Potvrdite na OK.

Screenshot_17520cb3.jpg


Pritisnite Ctrl + T, a zatim idite na meni traku i u polju Horizontal... (pokazano strelicom na sl.8) ukucajte vrijednost od 200%. Pritisnite Enter, a zatim Ctrl + A. Idite sada na meni traku: Image > Crop. Ctrl + D. > Ctrl + T. > Ctrl + tipka minus. Meni traka: Edit > Transform > Perspective. Povucite lijevi (ili desni) kvadratić na selekciji, kao na slici 9.

Screenshot_1761a996.jpg



Pritisnite Enter, a potom Ctrl + T. Stavite kursor miša na srednji donji kvadratić selekcije i povucite prema gore, otprilike do polovine slike, kao što vidite na slici 10. Pritisnite Enter, a potom Ctrl + 0, da povećate sliku. Dodajte novi Layer sloj. Stavite kursor na prozorčić označen strelicom 2 na slici 6, pritisnite Alt i prevucite prozor na sloj iznad, pored novog Layera. Selektujte prozorčić novog Layera koji ste dodali (klikom na njega), a zatim u Blending setu otvorite dijaloški prozor i odaberite opciju Overlay.

Screenshot_177a2679.jpg


Aktivirajte alatku Gradient Tool. Strelice na slici 11 pokazuju redosled radnji koje trebate uraditi. Posle toga, idite kursorom otprilike na sredinu gornje ivice slike, pritisnite Shift i povucite do sredine slike. Slika 12 pokazuje kakvo smo nebo dobili. Napomena: Ako seleketujete drugi sloj na Layer kartici, Background Copy, možete se, kao i u prvom primjeru, igrati nijansama boja neba, pomoću opcije Create new fill... ili meni traka > Image > Adjustments > .....
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-50


NAMIGNITE SA FOTOGRAFIJE!

Ako poželite nekad da nekome namignete sa svoje fotografije, ili da neko namigne vama sa njegove/njezine fotografije, ovdje ćemo naučiti kako se to može uraditi pomoću animacije u Photoshopu.

Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. Na slici 1 vidite fotografiju na kojoj ćemo raditi u ovom primjeru. Kada otvorite fotografiju, duplirajte Layer u Layers kartici i ostavite ga selektovanog. Idite potom na meni traku: Filter > Liquify.

Screenshot_184e2599.jpg

Screenshot_185cf630.jpg



Otvoriće vam se radni prozor kao na slici 2. Prvo odaberite alatku Pucker Tool, (pokazana strelicom) a potom podesite sve settinge kao na slici 2. Sada je potrebno malo pažljivog i strpljivog rada, kao i vaše kreativnosti, prvo sa alatkom Pucket Tool, a potom i drugim aklatkama. Dakle, postavite kursor alatke na oko, kao što vidite na slici 3 i kliknite jednom ili dva puta, pa pomjerite malo kursor na desno i ponovite iste radnje, dok se oko skoro ne "zatvori", kao što vidite da je to urađeno na slici 3. Potpuno se neće moći zatvoriti, to ćete uraditi u nastavku dugim alatkama.

Screenshot_186db293.jpg


Ako prilikom ovog rada pogriješite, a to se obično dešava prvi put, kliknite na opciju Restore All, koja se nalazi na desnoj strani, i sve će se vratiti u prvobitno stanje. Kada ste zadovoljni postignutim rezultatom, kliknite na OK. Sada aktivirajte alatku Smudge Tool, podesite joj sve opcije kao na slici 5, i sa njome do kraja zatvorite oko, kao što vidite da je to urađeno na slici 4. Ovo je alatka za razmazivanje boje. Postavite njen kursor, recimo, na samu ivicu donjeg kapka na oku i malo povucite prema gore - do sredine otvora na oku. Uradite to onoliko puta koliko bude trebalo, dok do polovine ne "podignete" donji kapak. Isto to uradite i sa gornjim kapkom, s tim što ćete sada alatku vući prema dole. Naravno, nećete moći idealno sastaviti kapke, zato upotrijebite alatku Burn Tool. Podesite joj opcije kao na slici 6 i pređite sa tom alatkom dva-tri puta po liniji sastavljenih kapaka, tako da se dobije utisak tamne sjene, kao što vidite na slici 4. Možete upotrijebiti i druge alatke da zatvoreno oko izgleda savršenije.

Alatka Pucker Tool smanjuje piksele na slici, alatka Smudge Tool ih razmazuje - širi, a alatka Burn Tool ih zatamnjuje. Bilo bi uputno da, prije nego počnete raditi, isprobate ove alatke i osjetite kako one funkcionišu.

Screenshot_187c28ed.jpg



Još jedna napomena. Veličinu pojedinih alatki koja je ovdje data, shvatite uslovno. Naime, ta veličina zavisi od veličine slike na kojoj radite, pa ćete prema tome i prilagođavati veličinu alatki.

Idemo sada na animaciju. Prvo "oslijepite" Layer na kome smo radili - klikom na oko ispred ikonice na sloju (slika 7).

Idite na meni traku: Window > Timeline > Create Frame > Animation. Treba da dobijete u podnožnju radnog prostora Frame traku kao na slici 8.

Screenshot_1887218a.jpg



Na slici 9 vidite redosled ranji označen strelicama, koji trebate uraditi. Prvo kliknite na ikonicu označenu strelicom 1 da duplirate fram. Kliknite potom na oko u Layers kartici koje smo prethodno "oslijepili" (slika 7), da mu vratite "vid". Zatim otvorite dijaloški prozor (klikom na trokutić na koji pokazuje strelica 2) i odaberite vrijeme trajanja prvog frama od 2 sekunde. To isto uradite i na drugom framu (strelica 3), stim što ćete na njemu odabrati vrijeme trajanja od 0,2 sekunde. Otvorite na kraju i dijaloški okvir na koji pokazuje strelica 4 i odaberite opciju Forever. To je sve! Pokrenite animaciju i uživajte u namigivanju ove ljepotice!

namigivanje.gif




 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-51


ODRAZ U VODI

U ovom tutorijalu ćemo pokazati kako nekom pejsažu možete dodati vodu i odraz toga pejsaža u vodi. Postupak je dosta jednostavan, a rezultat vrlo efektan.

Otvorite u Photoshopu fotografiju nekog pejsaža na kojoj želite raditi. Odaberite alatku za selekciju Lasso Tool i selektujte površinu na fotografiji gdje želite da bude voda. Na slici 1 vidite fotografiju koju sam ja odabrao i kako sam tu površinu selektovao.

Screenshot_189bdb02.jpg



Sada aktivirajte alatku Eyedropper Tool (slika 2) i kliknite njome na površinu neba na gotografiji, da u setu boja u alatnoj traci dobijete prvu (foreground) boju jednaku boji neba na fotografiji. Dodajte novi Layer sloj. Pritisnite Alt + Delete. Selektovana površina će biti obojena bojom koju ste odabrali. Idite na meni traku: Filter > Noise > Add Noise. Na dijaloškom prozoru koji će se pojaviti, podesite sve settinge kao na slici 3 i potvrdite na OK. Ponovo idite na meni traku: Filter > Blur > Motion Blur, podesite sve settinge kao na slici 4 i potvrdite na OK. Opet meni traka: Select > Inverse. Selekcija će se prebaciti na dio fotografije koji do tada nije bio selektovan.

Screenshot_190403af.jpg



Selektujte na Layers kartici sloj Background. Meni traka: Edit > Copy... Edit > Paste. Sada bi vam Layers kartica trebala da izgleda kao na slici 5. Prevucite Layer 2 iznad Layer 1, kako pokazuje strelica na slici 5, tako da Layers kartica dobije izgled kao na slici 6. Sada kliknite na sloj Layer 1, da ga seleketujete.

Screenshot_19125118.jpg



Idete potom na meni traku: Edit > Transform > Perspective. Stavite kursor na donji desni ili lijevi kvadratić selekcije i razvucite je približno onako kao što vidite na slici 8. Pritisnite Enter da izađete iz selekcije. Kliknite na sloj Layer 2 da ga selektujete, a potom pritisnite Ctrl + J. Layers kartica sada mora izgledati kao na slici 7.

Screenshot_19233584.jpg



Selektujte sloj Layer 2. Idite na meni traku: Edit > Transform > Distort. Stavite kursor miša na gornji srednji kvadratić selekcije i povucite prema dole do donjeg ruba fotografije. Dobićete situaciju kao na slici 9.

Screenshot_193213e5.jpg



Sada ponovo stavite kursor miša na gornji srednji kvadratić selekcije i vucite prema gore, dok ne podvučete obrnutu kopiju pod obalu, tako da dobijete izgled kao na slici 10. Otvorite na Layers kartici dijaloški prozor Belnding mode (strelica na sl.7) i odaberite opciju Hard Light. Pomjerite klizač Opacity na Layers kartici između vrijednosti 50 do 80% - ocijenite sami koja pozicija daje bolji izgled.

Idete ponovo na meni traku: Filter > Blur > Gaussian Blur. Kada vam se otvori radni prozor, pomjerite na njemu klizač Radius na 1,6 px. i potvrdite na OK.

Selektujte sloj Layer 2 copy i kliknite na njega dvostrukim klikom.

Screenshot_19415e6d.jpg



Kada vam se pojavi radni prozor Layer Style, prvo odaberite opciju Drop Shadow (slika 11 ) i podesite sve settinge kao na toj slici. Strelica i broj ispod nje, pokazuje gdje ćete odabrati boju i šifru te boje.

Screenshot_19515c5b.jpg



Posle toga, odaberite opciju Inner Shadow (slika 12 ), podesite sve settinge kao na toj slici. Sve potvrdite na OK. Gotovo! Rezultat vidite na slici 13.

Screenshot_19677ef8.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-52


NATPIS U OBLIKU VODENOG ŽIGA

U Photoshopu možete na vrlo jednostavan način napraviti neki natpis, logo i sl. u obliku vodenog žiga. Kada to radite sa natpisom kao što je u ovom primjeru, nije potrebno da dodajte nove Layer slojeve, jer kada nešto napišete dobićete poseban sloj na Layers kartici. Evo kako to uraditi:

Screenshot_197adf0d.jpg


Kao što vidite na slici 1, na nekoj gotografiji ili grafici koju ste sami kreirali, posatavite napis u bijeloj boji i sa fontom koji vam se najviše sviđa. Kliknite potom dvostrukim klikom na Layer sloj na kome je natpis i kada vam se pojavi radni prozor Layer Style, prvo odaberite opciju Drop Shadow (slika 2) i podesite sve settinge kao na slici.

Screenshot_198c090a.jpg



Potom odaberite opciju Bevel & Emboss (slika 3) i podesite sve settinge kao na slici. Sve potvrdite na OK.

Sada idite na Layers karticu i podesite vrijednosti na opcijama Opacity i Fill, kao što vidite na slici 4. To je sve. Na slici 5 vidite rezultat.

Screenshot_19970742.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-53


ORNAMENTI

U Photoshopu postoji dosta zanimljivih i moćnih alatki, a jedna od takvih je i Pen Tool. U ovom tutorijalu ćemo pokazati kako uz pomoć te alatke možete, između ostalog, raditi i zanimljive ornamente.

Otvorite novi dokumenat File > New ili Ctrl + N, veličine 500 x 500 px., bijele boje i sa rezolucijom od 72 px. Pritisnite slovo D na tastaturi, da na setu boja u alatnoj traci dobijete čistu crnu i bijelu boju. Aktivirajte alatku Brush Tool i podesite joj vrijednosti kao na slici 2. Zatim aktivirajte alatku Pen Tool. Napravite sa njom ovalne linije približno onim koje vidite na slici 1.

Screenshot_2003a156.jpg



Naravno, kada savladate ovaj način koji ćemo u nastavku pokazati, možete praviti i drugačije oblike linija. To zavisi od vaše mašte. Brojevi na slici 1, označavaju redosled klikova koji je učinjen u ovom slučaju, a kose prave crte, način na koji su linije oblikovane. Napomene: upotreba alatke Pen Tool, detaljno je objašnjena u tutorijali T-21 na ovoj temi.

Kada ste oblikovali liniju, dodajte novi Layer sloj, a zatim kliknite desnim klikom na dokumenat i kada vam se pojavi dijaloški prozor, odabarite opciju Stroke path. Pojaviće vam se novi radni prozor, kao na slici 3. Podesite sve opcije kao na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_2014e399.jpg



Trebalo bi da dobijete rezultat kao na slici 4. Kliknite na alatku Move Tool (slika 5).Dodajte novi Layer sloj, a zatim pritisnite Ctrl + T.(Važno je da ovo zapazite i zapamtite. Selekcija koju u ovom slučaju dobijate komandom Ctrl + T, odnosi se samo na markirne linije koje ste postavili Pen Tool-om. Pomoću ove selekcije, te linije možete rotirati, smanjivati, povećavati i premještati po želji. Selekcija koju u ovom slučaju dobijate aktiviranjem Move Tool-a, odnosi se na već iscrtane linije na dokumentu. I njih možete tom selekcijom korigovati po želji.)

Screenshot_2021e09c.jpg



Na slici 6 vidite kako je ovdje korigovana linija Pen Tool-a. Pritisnite Enter da izađete iz selekcije. Sada postupak ponavljate: desni klik na dokumenat, Stroke path i potvrda na radnom prozoru. Dobićete situaciju kao na slici 7.

Screenshot_2030b7d1.jpg



Sada aktivirajte selekciju za liniju pen Tool-a - Ctrl + T i pomoću nje postavite tu liniju približno onoj koju vidite na slici 8. Dodajte novi Layer sloj. Aktivirajte alatku Brush Tool i kliknite na ikonicu označenu strelicom na slici 9.

Screenshot_204a2deb.jpg



Dobićete dijaloški prozor kao na slici 10. Pomjerite klizač Spacing u desno, kao što vidite na slici 10, da razredite Brush Tuul. Ponovo aktivirajte Pen Tool i ponovite već poznati postupak: desni klik na dokumenat i td. Sada će dokumenat izgledati kao na slici 11, a Layers kartica kao na slici 12. Sada se riješite linije Pen Tool-a. (Kliknite u Layer kartici na opciju Paths, a potom na kantu u dnu Layer kartice i potvrdite na OK. Ako nemate opciju Paths u Layers kartici, idite na meni traku: Window > Paths)

Screenshot_205cf331.jpg



Dok je selektovan Layer 3, pritisnite istovremeno Ctrl + Alt i idite kursorom miša na liniju sa tačkicama. Pritisnite lijevi taster i povucite na bilo koju stranu. Dobićete kopiju linije. Aktivirajte Move Tool i pomoću selekcije koju ćete dobiti, oblikujte tu liniju - smanjite je i premjsite na poziciju koju vidite na slici 13.

Screenshot_206a434b.jpg



Sada seleketujte Layer 2 i ponovite postupak sa drugom punom linijijom i postavite je približno kao što vidite na slici 13. Selektujte sve slojeve u Layers kartici izuzev Background sloja i pritisnite Ctrl + E, da ih sve slijepite u jedan sloj. Sada ponavljamo postupak kopiranja cijele slike: Ctrl + Alt i kursorom miša pomjerimo sliku u neku stranu. Vidite na slici 14 kako je to urađeno u ovom slučaju. Prtitisnite Ctrl + T. Idite potom na meni traku: Edit > Transform > Flip Horizonral. Aktivirajte Move Tool i prevucite kopiju na lijevu stranu postojeće slike, tako da dobijete situaciju kao na slici 15.

Screenshot_207f8220.jpg



Ponovo slijepite slojeve na Layers kartici, kopirajte cijelu sliku, idite na Edit > Transform > Flip Vertical i spojite slike kako vam bude najljepše izgledalo. Nastavite tako dalje da se igrate. Kopirajte zadnju kopiju, pomoću Transform funkcije rotirajte je za 90° i spojite sa lijeve strane sa postojećom slikom, a kada to kopirate, rotirajte za 180° i spojite sa desne stane postojeće slike. Na slici 16 vidite kakav je ornamet ispao. A ako na početku kopiranja i spajanja elemenata ( slika 15) rotiramo isti za 180° i tako nastavimo, dobićemo sasvim drugi, takođe interesantan oblik, koji vidite na slici 17.

Screenshot_20827470.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-54


ZAOBLJENE IVICE FOTOGRAFIJE

Ako poželite da na nekim fotografijama promijenite oštre uglove u zaobljene, te na takvim izmjenama ostavite oštre ili osjenčene ivice, ovdje ćemo pokazati jedan od načina kako to možete uraditi u Photoshopu. Na donjim slikama možete vidjeti kako izgledaju tako obrađene fotografije. Fotografija br.1 pokazuje original, a fotografije 2 i 3 su obrađene.

Screenshot_210e33b6.jpg



Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. Duplirajte u Layers kartici Background sloj - desnim klikom na njega i odabirom opcije Duplicate Layer, ili jednostavno prevucite mišom taj sloj na ikonicu Create a new layer, koja se nalazi u dnu Layers kartice. Odaberite potom alatku za selekciju Elliptictal Marquee Tool (slika 4) podesite vrijednost Feather kao na slici i napravite ovalnu kružnicu, približno onoj koju vidite na slici 6.

Screenshot_211beb2e.jpg



Pristisnite Ctrl + J, a zatim oslijepite oba donja Layera: Background i Background copy. Dobićete situaciju kao na slici 7. Sada idite na File > Save As..., odaberite datoteku gdje ćete sačuvati fotografiju i JPEG format i kliknite na Save ili Sačuvaj, a potom na OK.

Screenshot_2124fa84.jpg



U datoteci koju ste odabrali, imaćete fotografiju kao na slici 2.

Ako želite jasne zaobljene uglove na fotografiji, kao na slici 3, odaberite alatku Rectangular Marquee Tool ( slika 5) podesite vrijednost Feather kao na slici i selektujte cijelu fotografiju. Dobićete situaciju kao na slici 8.

Screenshot_213c2264.jpg



Dalji postupak je isti kao i u prvom slučaju, s tom razlikom što ćete sada fotografiju sačuvati u formatu GIF.

Napomena: Vrijednost Feather znači veličinu ugla zaobljenosti. Što je vrijednost veća, veći je i ugao zaobljenosti i obrnuto. Podrazumijeva se da možete ostaviti jasne (neosjenčene) uglove i u prvom slučaju - kod elipsaste selekcije, ako je sačuvate u formatu GIF, umjesto u formatu JPEG.
 
Natrag
Top