Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-35

KONVERZIJA FORMATA

Prilikom izrade animacija ili objedinjavanja i kombinovanja fotografija u Photoshopu, često se ukaže potreba da se JPG format, u kome se najčešće nalaze fotografije, pretvori u GIF format, odnosno, da se samo neka figura, detalj ili lik, izdvoje sa slike, a da se poništi pozadina fotogradfije na kojoj se oni nalaze. Postoji više načina kako se ovo može uraditi. Ovdje ćemo pokazati neke od tih načina.

ATMP4Fy.jpg

Na slici 1, koja je u JPG formatu, vidite ujednačenu pozadinu na kojoj se nalazi ruža. Kada imate ovakav slučaj – ujednačena tekstura, onda je pretvaranje ove slike u GIF format veoma jednostavno. Odaberite alatku Magic Eraser Tool (slika 2) i kliknite njome na bilo koji dio crne površine. Dobićete situaciju kao na slici 3. Sada je samo potrebno da sliku 3 sačuvate u GIF formatu - idete na meni traku: File > Save As..., kada vam se pojavi dijaloški prozor, odaberete datoteku u kojoj ćete sačuvati sliku, a potom odaberete GIF format. Ta operacija je prikazana na slici 4.

rjShtDJ.jpg


Međutim, kada imate fotografiju kao na slici 5, a želite da izdvojite samo neki detalj. Kao npr. jednu laticu, prvo što trebate uraditi jeste da taj detalj selektujete.

8YC53tBApZ.jpg

Selekciju možete izvršiti nekim od prigodnih alata za tu namjenu, ali najlakše ćete to uraditi alatkom Quick Selection Tool (slika 6). Pri tome vodite računa da vam, po odabiru te alatke, bude čekirana ikonica sa znakom + (pokazana strelicom na slici 6). Ako vam prilikom selektovanja selekcija „pobjegne“, - ode dalje od površine koju želite selektovati, a to se dešava, onda čekirajte ikonicu sa znakom - (minus), postavite kursor sa vanjske strane „pobjegle“ selekcije i laganim povlačenjem alatke, držeći pritisnut lijevi taster miša, možete vratiti selekciju na željenu poziciju. Kada ste selektovali željenu površinu (slika 5), idete na meni traku: Select > Inverse. Dobićete još jednu selekciju oko rubova slike (slika 7)

VhLsHd7cq.jpg


Ponovo odaberite alatku Magic Eraser Tool i kliknite jednom unutar slike. Ovoga puta će biti obrisan samo dio slike jednakog tonaliteta na mjestu gdje ste kliknuli, kao što vidite na slici 7. Sada iz istog seta alatki odaberite Eraser Tool, povećajte mu veličnu na šezdesetak px. i tom alatkom jednostavno pobrišite ostatak slike. Slobodno vucite alatku preko cijele površine, jer selektovana latica neće biti pobrisana. Na kraju ćete imati rezultat kao na slici 8. Po istom postupku kao i u prvom slučaju, memorišite sliku kao GIF format.

Neće biti suvišno napomenuti, za one koji počinju raditi u Photoshopu, da ne morate uvijek raditi na prethodno opisane načine, kada samo želite naki detalj sa jedne fotografije prenijeti na drugu. Npr. kada selektujete dio (slika 5) koji želite prenijeti na neki drugi dokumenat, u tom slučaju, dovoljno je da idete na meni traku: Edit > Copi, potom otvorite dokumenat na koji želite prenijeti taj detalj, idete ponovo na meni traku: Edit > Paste. Prenijeti detalj možete zatim povećavati, smanjivati, rotirati, mijenjati mu poziciju, jednom riječju, prilagođavati ga po želji, a sve to, koristeći alatku Move Tool i njene mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-36

SELEKCIJA ALATKOM PEN TOOL

Alatkom Pen Tool ( slika 1) u Photoshopu možemo vršiti selekcije raznih oblika, što i jeste osnovna namjena ove alatke. Kada se radi o selektovanju nekog objekta pravih linija, bez obzira koliko one bile izlomljene, selekcija ovom alatkom je dosta jednostavna, ali to nije slučaj kada trebamo selektovati neku površinu sa ovalnim linijama. U narednom uputstvu, pokazaćemo kako se selekcije mogu vršiti sa ovom alatkom.

5aSw9H.jpg


Kada odaberete alatku Pern Tool (slika 1, strelica 1), prvo obratite pažnju na alternativnu meni traku i provjerite da li je postavljena opcija Path (slika 2). Ukoliko nije, postavite je. Kada želite selektovati neku površinu pravih ili izlomljenih linija, kao u primjeru na slici 4, postavite vrh kursora na mjesto odakle želite početi selekciju – na slici 4 ta tačka je označena brojem 1, i kliknete jednom lijevim tasterom miša. Na mjestu gdje ste kliknuli, ostaće oznaka u obliku malog kvadratića. Zatim postavite kursor na sledeću tačku (u primjeru na slici 4, to je tačka 2) i opet kliknite. Pojaviće se tanka prava linija između tačaka. Nastavljate dalje, prateći konture objekta, a na slici 4 vidite kako je to rađeno u ovom primjeru.

op2OGy5tL.jpg


Kada ste kliknuli na mjesto koje označava broj 9, kursor zatim postavljate tačno na mali kvadratić odakle ste počeli selekciju i takođe kliknete. Kvadratići će nastati, a ostašće samo tanka linija oko slike, kao na slici 5. Postoje dvije mogućnosti da ovu liniju pretvorite u selekciju, koja će dobiti izgled kao na slici 6.

hHfJTW.jpg

Prva je da kliknete na opciju Selection u alternativnoj meni traci ( slika 3) i kada vam se pojavi dijaloški prozor (slika 7), kliknite na OK. Druga mogućnost je da kliknete desnim klikom bilo gdje unutar selektovane površine i kada vam se pojavi dijaloški prozor kao na slici 8, odaberite Make Selection. Dobićete isti prozor za dijalog kao u prvom slučaju.

Sada ćemo pokazati kako se vrši selekecija ovom alatkom, na slikama ovalnih linija. Pen Tool je upravo idealna alatka za takvu vrstu selekcije. Kao što vidite, uradićemo selekciju ove jabuke. Prvo ćemo odrediti polaznu tačku i jednom kliknuti na to mjesto. Na slici 9 vidite da je ta tačka tik uz peteljku jabuke, a druga tačka je pokazana strelicom na istoj slici.

JGEFt2.jpg

Za razaliku od prvog primjera, kada samo naizmjenično klikovima obilježavali liniju selekcije, ovdje to moramo raditi sasvim drugačije. Naime, kada drugi put klinemo, ne puštamno taster miša, nego ga i dalje držimo pritisnutog, a pomijeranjem kursora u raznim pravcima, možemo buduću liniju selekcije oblikovati po želji i prilagođavati je ivicama slike. Na slici 10 vidite kako je to urađeno. Dakle, kada liniju prilagodite po želji, pustite taster miša, i dobićete situaciju kao na slsici 10. Ne možemo nastaviti po istom principu, jer kada bi kliknuli na neko sledeće mjesto, program alatke bi automatski formirao liniju koju je prethodno uradio, što je onda pomjeranjem kursora teško prilagoditi novom obliku. Da bi to izbjegli, (i zavarali program) treba uraditi sledeće: pritisnite Alt i kliknite tačno na drugu tačku. Dio markirne linije će nestati, pa ćete dobiti situaciju kao na slici 11. Sad tek možemo nastaviti po istom principu. Dakle, odaberemo drugu tačku, pritisnemo taster miša i držeći ga pritisnutog, i ovu liniju prilagođavamo kao što smo radili u prvom slučaju. ( slika 12)

Hj0E.jpg


Cvijet jabuke, pošto su to izlomljene prave linije, uradimo uzastopnim klikovima kao što smo radili na slici 4, a dalje nastavljamo na način kako smo i počeli (slika 13). Na slici 14 vidite situaciju prije nego su spojene tačke 1 i 14. Kada to uradimo, dobićemo samo buduću liniju selekcije oko jabuke, bez kvadratića koji označavaju naše klikove. Dalji postupak je isti kao i kod prvog primjera – odaberete Make Selection i potvrdite na OK. Dobićete selekciju oko jabuke, kao na slici 15.

OkRJ7.jpg


Na slici 16 imate situaciju kada je izvršena selekcija Pen Tool-om, prije nego je pomoću komande Make Selection, pretvorena u normalnu selekciju. Ako iz bilo kog razloga niste zadovoljni tom selekcijom, možete je korigovati pomoću alatke Add Anchor Point Tool, koja se nalazi u istom setu gdje je i Pen Tool, a koja je označena strelicom 2 u slici 1. Kada odaberete tu alatku, kliknite njome na crnu liniju koju ste napravili Pen Tool-om. Pojaviće se nekoliko kvadratića po liniji. Možete kliknuti i više puta na različitim mjestima, da dobijete više kvadratića. Postavljanjem kursora na kvadratić i držeći pritisnut lijevi taster miša, možete pomjerati dio linije po želji, kao što je prikazano na slici 17.
Na kraju, kada završite selekciju Pen Tool-om, kao na slici 16, pritisnite Ctrl i kliknite alatkom na neki dio selekcione linije. Dobićete situaciju kao na slici 11. Držeći i dalje pritisnut Ctrl, kliknite još jedamput, ovoga puta na kvadratić selekcije koji će se pojaviti nakom prvog klika i sada ćete imati situaciju kao na slici 10. Ne puštajući Ctrl, povlačenjem kursora (strelice), možete oblikovati selekciju po želji.


Alatkom Pen Tool takođe možete nacrtati savršenu spiralu. Kreirajte novi dokumenat veličine 400x500 px. Podijeli te ga markirnim linijama kao na slici 18. Odaberite alatku Pen Tool i kliknite jednom na mjesto označeno brojem 1 na slici 19. Pustite taster miša i ponovo kliknite na mjesto označeno brojem 2, ali sada ne puštate taster nego ga držite pritisnutog i njegovim pomjeranjem, u ovom slučaju na lijevu stranu, oblikujete početak linije spirale. Kada ste zadovoljni oblikovanom linijom, pustite taster. Posle toga, samo kliknite na mjesto značeno brojem 3 i alat će automatski formirati lijevi oblik spirale, posve identičan prethodnom. Kada kliknete na mjesto broj 4, morate ponovo držati pritisnut taster i, kao i na početku, njegovim pomjeranjem u lijevu stranu, oblikovati liniju spirale. Kada klinete na mjesto broj 5, alat će to opet automatski sam uraditi. I td. Primjetili ste da desnu stranu spirale obikujete sami, a lijevu alat oblikuje automatski. Kada ste oblikovali spiralu, kliknite desnim klikom na bilo koji kvadratić i u dijaloškom prozoru koji će se pojaviti, odaberite opciju Stroke Path, pri tome vodite računa da vam je na dijaloškom okviru u polju Tool postavljena alatka Brsh Tool, a potom potvrdite na OK. Dobićete spiralu kao na slici 20. Debljina i boja linije spirale, zavisiće od toga kako ste podesili veličinu alatke Brush Tool, odnosno koja vam je boja u Foreground color setu.

fhxyEw5.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-37

NAPRAVITE MASKU ZA LICE


U Photoshopu se možete igrati na razne načine sa fotografijama, a u ovom tutorijalu ćemo pokazati kako možete napraviti masku lica koja odgovara originalu.
Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi i selektujte lice, na način kao što je urađeno na slici 1. Idite na meni traku: Edit > Copi, pa ponovo na Edit > Paste. Na Layer kartici ćete dobiti novi sloj (Layer 1). Kliknite na alatku Move Tool i idite kursorom unutar selekcije koju ćete dobiti i pomjerite zalijepljenu kopiju lica, kao na slici 2.

nseoPTq.jpg


Sledeći korak je da selektujete oči nekim od alata za selekciju, a najbolje da to uradite Pen Tool-om, a potom alatkom Eraser Tool obrišite sadržaj unutar selekcija, u ovom slučaju oči, a vidite kakao je to urađeno na slici 2. Izađite iz selekcije (Ctrl + D), idite na meni traku i otvorite Filter > Liguify, odaberite alatku Forward Warp Tool, (pokazana strelicom na slici 3) i podesite joj veličinu na 20 px. Tom alatkom izvucite linije na licu, kao što vidite na slici 3 i potvrdite na OK.

jVvkoUf0q.jpg


Dobićete situaciju kao na slici 4. Pritisnite Ctrl + J. Time ste kopirali Layer sloj 1, tako da sada u Layer kartici imate tri sloja. „Oslijepite“ taj novi sloj i kliknite na sloj Layer 1 da ga selektujete. Potom idite na meni traku: Image > Adjustments > Black & White i podesite vrijednosti na dijaloškom prozoru kao na slici 5. Potvrdite na OK. Imaćete sada situaciju kao na slici 6.

WiyV2.jpg


Idete ponovo na meni traku: Filter > Filter Gallery > Artistic > Plastic Warp, podesite vrijednosti kao na slici 7 i potvrdite na OK. Sada bi izgled „maske“ trebao da izgleda kao na slici 8. Napomena: Možete probati i druge opcije u setu Artistic, da dobijete drugačiji izgled maske, a možete ovdje i prestati sa daljim radom i ovaj izgled maske postaviti na lice. Ali, idemo dalje.

P2n9ZlY.jpg


Vratite oko na Layer sloj Layer 1 copy i selektujte ga. Potom u setu Blend Mode otvorite dijaloški prozor i kliknite na opciju Overlay (slika 9). Selektujte dva gornja sloja Layer 1 copy i Layer 1. Kliknite desnim klikom na bilo koji od njih i kada vam se pojavi dijaloški prozor, odaberite Merge Layers. Tako smo slijepili oba sloja u jedan. Ostavite selektovanim taj sloj i otvorite alatku Move Tool. Uđite kursorom u slekciju i vratite masku na lice (slika 10). Alatkom Blur Tool izjednačite ivice maske sa licem i to bi bilo uglavnom sve. Možete se još igrati i otvoriti u meni traci: Image > Adjustments > Hue/Saturation ili Color Balance, te mijenjati boju maske po želji. Vidite na slikama 11 i 12 kako to može izgledati.

QE9D8BHPYG.jpg

4Crq0Od8Rj.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-38

PRILAGOĐAVANJE TEKSTA U PHOTOSHOPU
POMOĆU ALATKE PEN TOOL




Nekada dok radimo u Photoshopu i manipulišemo sa fotografijama, kreiramo prigodne čestitke i pišemo tekstove, ukaže se potreba da tekst prilagodimo nekom obliku ili situaciji koji zahtijevaju drugačiju postavku teksta od uobičajene – linijarne. U Photoshopu, doduše, postoji opcija (Create warped text) za tu namjenu, ali ni ona nekada nije dovoljna, pošto sa tom opcijom tekst možemo prilagođavati samo u pravilnim ovalnim ili perspektivnim oblicima. Ali zato, pomoću alatke Pen Tool, tekst možemo postavljati kako god želimo. U ovom tutorijalu ćemo pokazati kako se to može efektno raditi.

2U1ZHzg.jpg

Na primjer, ako poželimo da unutar srca (slika 1) napišemo neki tekst i da taj tekst prati konture srca, onda prvo alatkom Pen Tool markiramo unutrašnju liniju po kojoj će biti postavljena slova. Vidite na slici 2 kako je to u ovom primjeru urađeno. Tačka označena brojem jedan je početna pozicija od koje smo krenuli. Naravno, liniju budućeg teksta, možete kreirati i sa vanjeske strane slike. Kada ste kreirali markirnu liniju za budući tekst, otvorite alatku Type Tool, odaberite vrstu, veličinu i boju fonta, a potom postavite kursor tačno na tačku, ili kvadratić, koji označava početak rada na označavanju linije. U ovom primjeru to je kvadratić označen brojem 1 na slici 2. Kada kursor promijeni izgled i pojavi se tanka spiralna linija, tada kliknite na lijevi taster miša. Kada se pojavi trepćući kursor, možete početi sa pisanjem teksta. Slova će ići linijom koju ste označili Pen Tool-om.

Na slici 3 vidite kako to izgleda.

6RMpn5sfv.jpg


Nije potrebno posebno naglašavati da na ovaj način možete formirati bilo kakav oblik postavljanja teksta, a ovim primjerom je pokazan način kako se to radi.

Možda ovdje nije suvišno naglasiti da u bilo kom tekstu u Photoshopu, možete mijenjati veličinu pojedinih slova u riječima, tako što postavite kursor na određeno slovo, pritisnete lijevi taster miša i prevučete preko slova. Time selektujete određeno slovo, a to će vam pokazati i tamna boja koja će se pojaviti na slovu. Potom na meni traci odaberete veličinu fonta, isto kao što je birate na početku svakog pisanja teksta. U ovom slučaju, razlika će biti u tome što će se povećati ili smanjiti samo slovo koje ste prethodno selektovali. Podrazumjeva se da na ovaj način možete selektivno povećavati ili smanjivati i dijelove teksta – čitave riječi ili rečenice.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-39

EFEKAT RADARA



U ovom tutorijalu ćemo pokazati kako da napravite zanimljivu animaciju sa efektom radara ili sonara. Ja sam u ovom primjeru izabrao tekstualnu poruku, što ne znači da se i vi morate ograničiti samo na takvu vrstu animacije. Možete prezentovati bilo šta, bitno je da shvatite princip kako se mogu raditi ovakve animacije.

Dakle, kreirajte u Photoshopu novi dokumenat dimenzija 400x400 px., sa rezolucijom od 72 px. Pritisnite slovo D na tastaturi. Kreirajte novi Layer sloj klikom na ikonicu Create a new layer, u dnu Layer cartice. U traci sa alatkama otvorite Rectangle Tool i iz seta alatki odaberite Cusom Shape Tool (slika 1). Potom u meni traci orvorite opciju Shape (strelica 1 na slici 2) i iz seta alatki odaberite Cirde (strelica 2 na slici 2).

ZJ7gwhmf0L.jpg


Idite kursorom u gornji lijevi ugao dokumenta, pritisnite Shift i lijevi taster miša, te povucite dijagonalno prema donjem desnom uglu, pri tome vodite računa da vam se kružnica uklopi u dokumenat, tj. da ne pređe njegove ivice. Rezultat će biti kao na slici 3. Pritisnite Ctrl i kliknite na ikonicu Layer sloja da dobijete selekciju oko dokumenta, a potom idite na meni traku: Select > Save Selection, dajte selekciji neko ime i potvrdite na OK. Pritisnite Ctrl + D.

Klinite dvostrukim klikom na Layer sloj Shape 1. Otvoriće se radni prozor Layer Style (slika4). Strelicama je na toj slici pokazan redosled radnji koje trebate uraditi. Posle tih radnji, dokumenat bi trebao da ima izgled kao na slici 5.

D4E8BaePsf.jpg


Nastavljamo dalje raditi na istom radnom prozoru Layer Style. Na slici 6 vidite redosled daljnih radnji koje su označene strelicama od 1 – 6. Strelica 1 pokazuje da prvo moramo otvoriti Gradient Editor i to klikom na crno-bijelo polje. Kada se otvori prozor Gradienet Editor, postavimo kursor približno na mjesto označeno strelicom 2 i kada se pojavi kursor u obliku ruke, kliknemo. Pojaviće se nova ikonica- klizač Color Stop. Tu ikonicu prevučeno otprilike na mjesto koje pokazuje strelica 3. Zatim postvimo kursor na mjesto označeno strelicom 4, i tu kliknemo i postavimo novi klizač, koji ćemo, kako to strelica pokazuje, prevući u suprotnu stranu, prema klizaču koji smo prethodno postavili. (Napomena: klizače koje kreirate, na morate prevlačiti desno i lijevo, ako ih odmah možeze postaviti (klikom) na pozicije označene strelicama 3 i 4). Posle toga, kliknemo na klizač označen strelicom 5. Idemo sada kursorom na kolor traku i to na njenu krajnju lijevu stranu (gdje je crna boja najtamnija). Pojaviće nam se kursor za izbor boja. Kliknemo samo jednom, i time smo obojili sav dokumenat crnom bojom. Posle toga kliknemo na ikonicu-klizač označenu strelicom 3, a potom na Color polje označeno strelicom 6. U prozoru za izbor boja, odaberemo neku svjetliju plavu boju i potvrdimo na OK. Posle ovih radnji, dokumenat bi trebao da izgleda kao na slici 7.

dAu7fwOoX.jpg


Napomena: Prije nego poslednju radnju potvrdite na Gradient Editoru, možete pomjeranjem klizača koje ste postavili, u desnu i lijevu stranu, povećavati, odnosno smanjivati veličuinu spektra.

Nastavljamo dalje rad na istom prozoru (slika 8). Strelice i njihovi brojevi pokazuju redosled radnji koje još trebamo uraditi: 1) selektujemo Iner Glow; 2) kliknemo na Color ikonicu i odaberemo čistu bijelu boju i potvrdimo na OK; 3) otvorimo dijaloški prozor Blend Mode; 4) odaberemo opciju Overlay; 5) postavimo klizač Opacity na 100%; 6) postavimo klizač Size na 25 px. Sve na kraju potvrdimo na OK.

GlYwLUTca.jpg


Sada prelazimo na animaciju. Otvorite na meni traci Window > Time Line i kada vam se u dnu radnog prozora pojavi traka za animaciju, kliknite na Create Video Timeline. Dobićete radnu traku kao na slici 10. Prije nego počnete raditi na njoj, kliknite desnim klikom na Layer sloj Shape 1 i kada vam se pojavi dijaloški prozor, kliknite na opciju Convert to Smart Object.

VGh4KF5.jpg


I ovdje vam je strelicama i njihovim brojevima onačen redosled ranji koje se trebaju uraditi: 1) kliknite na trokutastu ikonicu isped naziva Shape 1; 2) kliknite na okruglu ikonicu ispred naziva Transform; 3) pomjerite pokazivač do pozicije označene strelicom. Pritisnite Ctrl + T. (pojaviće se selekcija oko dokumenta) U polje uglomjera na meni traci (slika 9) ukucajte 180,00°. Pritisnite Enter. (alternativa je da kliknete na Rectangular Marquee Tool, a potom na Place). 4) ponovo pomjerite pokazivač do pozicije označene strelicom. Pritisnite Ctrl + T i ponovite prethodnu radnju. 5) Pomjerite klizač do pozicije koju pokazuje strelica.
Sada idite na File > New... i kreirajte novi dokumenat istih dimenzija kao i ovaj na kome smo do sada radili, ali u transparent varijanti. Otvorite potom u meni traci Select > Load Selection, potražite selekciju koju samo na početku memorisali, kliknite na njen naziv i potvrdite na OK. Selekciju koja će se pojaviti na dokumentu, možete obojiti bojom po želji. Imajte na umu, kakvom bojom obojite ovaj dokumenat, takva boja će i preovladavati na „radaru“. (U ovom primjeru, dokumenat je obojen crvenom i plavom bojom. Primjer na slikama je sa crvenom bojom, a varijanta sa plavom bojom će biti prikazana na kraju tutorijala, samo kao animacija.) Označite Pen Tool-om kružnu putanju budućeg teksta (kako se to radi objašnjeno je u prethodnom tutorijalu), i plavom bojim ispišite tekst. (Osim teksta, možete dodati i neku zgodnu stilizaciju, sličicu i sl. a i sam tekst možete ukršavati po želji) Selektujte sve slojeve na Layer kartici, kliknite desnim klikom na jedan od njih i u dijaloškom prozoru kliknite na Merge Layers. Alatkom Rectangular Marquee Tool, selektujte cijeli dokumenat, idite ma meni traku: Edit > Copi. Otvorite izvorni dokumenat, idite na menei traku: Etid > Paste.

nLqF2.jpg


Preostaje još da na Layer kartici otvorite dijaloški okvir Blend Mode i odaberete opciju Overlay (slika 11). Time je animacija završena. (Napomena: u Blend Mode možete, osim opcije Overlay, probati i opcije Multiply, Color Burn i Linear Burn, i one daju zanimljive rezultate.) Ako želite da usporite brzinu animacije. Kliknite na ikonicu označenu strelicom 6 na slici 10, a kada vam se pojavi dijaloški prozor, kliknite na Set Timeline Frame Rate. U novom dijaloškom okviru (slika 12) dobićete za odabir vrijednosti brzine animacije. Veća vrijednost znači manju brzinu animacije i obrnuto.
Evo na kraju kako izgledaju animacije i sa crvenom i sa plavom bojom:

radar.gif


radarplavi.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-40

COLOR EFEKAT NA CRNO-BIJELOJ FOTOGRAFIJI


Zanimljivu kombinaciju color efekta na crno-bijeloj fotografiju, možemo uraditi u Photoshopu na dosta jednostavan način, koristeći odgovarajuće funkcije i alatke koje nam stoje na raspolaganju. Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. Vidite na slici 1 kakvu sam fotografiju ja odabrao. Na Lyer sloj kliknite desnim klikom i u dijaloškom prozoru kliknite na Duplicate Layr.

screenshot183.jpg


Sada idemo na meni trku: Image > Adjustments > Hue/Saturation. Na radnom prozoru pomjerimo klizač na opciji Saturation u krajnju lijevu stranu (slika 2) i time smo kolor fotografiju pretvorili u crno-bijelu (slika 3). Na tastaturi kliknemo na slovo D, da u kolor setu na alatnoj traci dobijemo čistu crnu i bijelu boju.

screenshot184.jpg


Ponovo idemo na meni traku: Layer > Layer Mask > Reveal All. Posle toga, aktiviramo alatku Brush Tool - Hard Round (slika 4) i podesimo Hardness na 50%. Veličinu alatke (size) podešavamo prema potrebi, odnosno, prema površinama na kojima ćemo njome raditi. Sada alatkom pažljivo prelazimo preko površine kojoj želimo vratiti originalni kolor. Ako želite, ili ako vam je lakše, možete te površine prethodno selektovati nekom alatkom za selekciju. Ako tokom rada pređete alatkom na površinu na koju niste htjeli, to možete popraviti tako što ćete zamijeniti boje u kolor setu, (da prva bude bijela) vratiti Hardness na vrijednost od 100% i ukloniti dijeleove gdje kod prethodne radnje niste bili precizni.

Na slici 5 vidite rezultat ovoga rada.

screenshot185.jpg

Slika 5
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-41

ULJEPŠAVANJE FOTOGRAFIJA U PHOTOSHOPU
UPOTREBOM FILTERA


U Photoshopu možete osvježiti i izoštriti fotografije na više načina, a jedan od tih načina pokazaćemo ovdje. Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. Možete duplirati Layer sloj da bi kasnije imali bolji pregled onoga što ste uradili.

Kada ste otvorili fotografiju, idite na meni traku: Filter > Blur > Surface Blur.

screenshot173.jpg


Na dijaloškom prozoru podesite vrijednosti kao na slici 1 i potvrdite na OK. Posle toga, ponovo otvorite Filter > Nosie > Add Nosie, podesite vrijednosti na radnom prozoru kao na slici 2 i potvrdite na OK. To je sve. Na slikama 3 i 4 vidite rezultat ovih intervencija.

screenshot174.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-42

ŠMINKA


Kao što vidite na slici 1, ova dama ima našminkane usne, ali ne u potpunosti i oči. Nisu osjenčene. Hajte da mi to uradimo pomoću alata u Photoshopu! Ko zna, možete nekada poželjeti da nekoj svojoj fotografiju, ili bilo kojoj drugoj, dodate šminku, koju niste imali u trenutku fotografisanja.

screenshot175.jpg


Kada otvorite fotografiju na kojoj želite raditi, kreirajte novi Layer sloj. Odaberite alatku Brush Tool ( Soft Mechanical), recimo, veličine 21 px. (slika 2). Odaberite takođe boju šminke. Kao što vidite na slici 3, ja sam odabrao boju približnu boji učiju ove dame. Nanesite boju u obliku buduće šminke. Vidite na slici 3 kako je to u ovom slučaju urađeno.

screenshot176.jpg


Odaberite potom alatku Eraser Tool (slika 4), podesite joj vrijednost Opacity na 9%, a veličinu (size) na 17 px. i pređite pažljivo tom alatkom po rubovima postavljene šminke, ali tako da vam otprilike polovina kursora bude na nanijetoj šminki a polovina na licu. Posle te radnje, otvorite Blend Mode na Layer kartici i u dijaloškom prozoru odaberite opciju Vivid Light. Ovdje jedna napomena: zavisno od tipa Photoshopa, kod nekih tipova ovdje bolji rezultat daje opcija Overlay. Probajte i jednu i drugu, pa vidite koja vam bolje odgovara. Posle ove radnje, odaberite alatku Blur Tool ( slika 5) i pređite sa njom nekoliko puta po rubovima šminke, da što više izjednačite rubove šminke i lica.

screenshot177.jpg


Sada idemo na meni traku: Image > Adjustments > Hue/Saturation i podesimo vrijednosti kao na slikama 6 i 7: Vrijednosti kao na slici 6 podešavamo ako smo u Blend Mode-u na Layer kartici odabrali opciju Vivid Light, a vrijednosti kao na slici 7, podešavamo ako smo odabrali opciju Overlay. Preostaje još da na Layer kartici smanjimo vrijednost Opacity između 70-80 %. Na slici 8 vidite rezltat prethodnih radnji.

screenshot178.jpg


Sada ćemo ovu damu našminkati na drugačiji način. Kada otvorite fotografiju, kliknite na ikonicu Create new fill... u dnu Layer kartice (slika 9) i kada vam se pojavi dijaloški prozor, odaberite Hue/Saturation. Pojaviće vam se radni prozor kao na slici 10. Pomjeranjem klizača možete fotografiju „obojiti“ bilo kojom nijansom boje. Imajte na umu da će šminka biti one boje koju sada odaberete. Na slici 11 vidite kako je u ovom slučaju fotografija obojena.

screenshot179.jpg


Prije nego dalje nastavite, kliknite na slovo D na tastaturi da dobijete čistu crnu i bijelu boju u setu sa alatkama. Promijenite im pozicije tako da bijela boja bude u prvom planu (Foreground). Pritisnite Ctrl i kliknite na tipku Backspace
screenshot180.jpg
. Odaberite potom alatku Brush Tool i podesite joj odgovarajuću veličinu, te kao i u prvom slučaju (slika 3) nanesite oblik šminke. Na slici 12 vidite kako je to urađeno.

screenshot181.jpg



Kliknite zatim na ikonicu Masks (neposredno ispred napisa Hue/Saturation) u lijevom gornjem uglu prozora na kome radite. Otvoriće vam se novi radni prozor kao na slici 13. Obratite pažnju, ako ista takva ikonica na desnoj strani, iza napisa Layer Mask nije čekirana, čekirajte je. Preostaje još da klizačem na opciji Feather podesite sjenku po želji. Kako je to u ovom slučaju ispalo, vidite na slici 14.

screenshot182.jpg

Slika 14

I konačno, najjednostavniji način na koji možemo postaviti šminku. Za primjer ćemo uzeti sliku 3. Dakle, kada otvorite fotografiju, prvo kreirajte novi Layer sloj, a potom nanesite oblik šminke kao na slici 15. Idite na meni traku: Filter > Blur > Gaussian Blur. Na radnom prozoru podesite vrijednost kao na slici 16 i potvrdite na OK.



screenshot188.jpg


Preostaje još da na Layers-u smanjite vrijednost Opacity na 75%, i to bi bilo sve. Rezultat vidite na slici 17. Naravno, vrijednost Opacity možete smanjivati po želji, onako kako se vama učini najbolje.

screenshot189.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-43

OBJEDINJAVANJE FOTOGRAFIJA


Pisali su mi neki članovi Foruma i molili da podrobnije objasnim kako se u Photoshopu mogu objedinjavati fotografije, to jest, kako od više fotografija napraviti jednu zajedničku? Postoji više načina kako se to može uraditi u Photoshopu, a ovdje će biti data objašnjenja za nekoliko tih načina.


Kada otvorite Photoshop, idite na meni traku: File > New, ili Ctrl + N i u prozoru koji će se pojaviti (slika 1) odredite veličinu buduće zajedničke fotografije. Pri tome, vodite računa o veličini fotografija koje namjeravate objediniti, ne u smislu da im obezbijedite isti prostor, nego njihove buduće jasnoće, budući da ćete ih morati prilagođavati (uglavnom, smanjivati), na novoj lokaciji. Takođe je poželjno da je veličina dokumenta u standardnim vrijednostima, odnosno proporcijama.

screenshot1.jpg

Slika 1

Kada ste kreirali novi dokumenat, otvorite u Photoshopu sve fotografije koje namjeravate spajati. (Napomena: ovo nije nužno, možete isto raditi da ne otvarate sve fotografije istovremeno, nego da radite jednu po jednu.) Fotografije u Photoshopu možete otvarati na dva načina. Prvi je, koji se preporučuje, da idete na meni traku: File > Open i kada vam se pojavi dijaloški prozor, odaberite datoteku gdje vam nalaze fotografije, kliknite na fotografiju koju želite otvoriti, a potom kliknite u dnu dijaloškog prozora na Open. Drugi način je da otvorite datoteku sa fotografijama, kliknete desnim klikom na fotografiju i u dijaloškom okviru idete na opciju: Open with...(Otvori pomoću...) i u novom dijaloškom prozoru odaberite Photoshop.

screenshot2.jpg

Slika 2

Na slici 2 vidite pomoćnu meni traku na kojoj su označeni nazivi svih otvorenih fotografija, uključujući i Background – prvi dokumenat koji smo kreirali. Klikom na bilo koju od njih, na radnoj površini će se ta fotografija i pojaviti. Svijetli napis na traci, označava koja je fotografija trenutno otvorena. U ovom slučaju, to je gotografija označena brojem 4. Naravno, ne možete u ovoj fazi otvoriti istovremeno dvije ili više fotografija. Na slikama 3, 4 i 5, vidite koje su fotofrafije nalaze u pomoćnoj meni traci.

screenshot3.jpg


Kliknite u pomoćnoj meni traci na natpis slike koju prvu želite prenijeti na kreirani dokumenat. Kada se slika otvori, selektujte je alatkom Rectangular Marquee Tool, a potom idite na meni traku: Edit > Copy. Sada otvarate prvobitno kreirani dokumenat (klikom u pomoćnoj meni traci na njega), idete ponovo na Edit > Paste i kopirana fotografija će se pojaviti na novom dokumentu. Na slici 6 vidite kako će to izgledati u ovom slučaju, što ne mora biti uvijek tako, jer nekada kopirana fotografija može biti veća od dokumenta na koji je kopiramo. Kako god, sada aktiviramo alatku Move Tool i pomoću nje prilagodimo kopiranu fotografiju po želji – samanjujemo je, povećavamo i pomijeramo po površini dokumenta. Kako je to u ovom slučaju urađeno, vidite na slici 7.

screenshot4.jpg


Slijedi isti postupak sa preostale dvije fotografije. Pomoću alatke Move Tool i njih ćemo prilagoditi prostoru koji je preostao, tako da na kraju dobijemo kompoziciju kao na slici 8.

screenshot5.jpg


Drugi način da prenesemo fotografiju na osnovni dokumenat (ili, uostalom, jednu fotografiju na drugu) je da nekom alatkom za selekciju selektujemo fotografiju, ili jedan njen dio, koju želimo prenijeti, pritisnemo Ctrl + C, potom otvorimo dokumenat na koji tu fotografiju prenosimo i pritisnemo Ctrl + V. Selektovana fotografija (ili njen dio, ovisno o tome šta smo selektovali) pojaviće se na novom dokumentu.

Treći način na koji možemo uraditi sve ovo što smo prethodno uradili, je sledeći:
Otvorite dokumenat koji ste kreirali. Idite potom kursorom na naziv slike u pomoćnoj meni traci, u ovom slučaju, fotografija označena rednim brojem 2 (slika2), pritisnite lijevi taster miša i prevucite naziv (sliku) na radnu površinu, pored otvorenog dokumenta. Dobićete situaciju kao na slici 9. Sada aktivirajte alatku Move Tool i kursorom prevucite sliku na bijelu površinu, kako to pokazuje strelica na slici 9, posle čega će radna površina imati izgled kao na slici 10.

screenshot6.jpg


Sledeće što treba uraditi je da kursor postavite na okvir prethodno prevučene slike iz pomoćne meni trake i prevučete sliku nazad gdje je i ranije bila. Zatim kliknite u pomoćnoj meni traci na Beckground dokumenat (prvi koji smo kreirali) i dobićeti istu situaciju kao i na slici 6, a što sada pokazuje slika 11. Dalji potupak je isti kao i u prvom slučaju. Pomoću alatke Move Tool podesite veličinu i položaj prenijete fotografije, a zatim nastavljate iste radnje sa sledećim fotografijama.

screenshot7.jpg


Posle svih ovih radnji, bilo da su urađene po jednoj ili drugoj varijanti, Layers kartica će imati izgled kao na slici 12. Selekcijom bilo kojeg sloja na Layers kartici i aktiviranjem alatke Move Tool, možete naknadno vršiti prekompoziciju slike i dotjerivati je po želji.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-44

UKLANJANJE NEŽELJENIH DETALJA SA FOTOGRAFIJE


U Photoshopu možete na nekoliko načina ukolniti naki detalj sa fotografije koji vam se ne sviđa. Ovdje ćemo pokazati jedan vrlo jednostavan i efektan način kako to možete uraditi.

Pogledajte sliku 1. Uklonićemo automobol koji dolazi putem, tako da nam na fotografiji ostane samo automobil koji se survao u rupu na putu.

Screenshot_2818913.jpg


Prvo što trebamo uraditi jeste da alatkom Lasso Tool (ili nekom drugom alatkom za selekciju) selektujemo detalj koji želimo ukloniti. U ovom slučaju to je pomenuti automobil koji prilazi putem. Na slici 2 vidite kako je on selektovan.

Kada ste selektovali detalj, idete na meni traku: Edit > Fill... Kliknite na opciju Fill i pojaviće vam se dijaloški prozor kao na slici 3.

Screenshot_29ff318.jpg


Podesite sve vrijednosti kao na slici 3 i kliknite na OK. Dobićete rezultat kao na slici 4.

Jednostavno a efektno, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top