Promašaji Adventne crkve

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Postovanje Mire,
Tarammana nije slucajno upotrebio los izraz, nego je namerno, zamotano, izneo cistu laz o advnetistima i sa punim pravom od njega trazi ili da to dokaze ili da se izvine.
Ako ti uporedjujes Taramanu sa prorocima onda se pitam sta se sa tobom desilo?

Ne smatram Taramanu prorokom :)

Vec te pitam, da li bi se ti sablaznio da ti Bozji prorok kaze: "sine preljubnicki.. prevarntu i lazovu.. grobe okreceni"!

A da je to istina..

Zar bi ti rekao: "ti nisi Bozji covek", samo zato sto ti se ne svidja obracanje i ukor za greh koji primas???

Hocu reci, takve reci mogu doci..
Umilne reci ne dolaze uvek.

Nego da te nesto drugo pitam:

Kad sam pregledao komentare ove teme ba bih ustanovio koliko je puta Taramana upotrebio istui tekst, naisao sam na tvoj komentar koji je privuklao moju paznju, a u to vreme kada si ti to napisao ja nisam ucestvovao na forumu:
Rekao si otprilike ovako: "Adventisti nisu crkva, nego sekta. Crkvu je osnovao Hristos i ona ima svoj kontinuitet."
Dali se secas te svoje izjave?
Ako je tako, ja nemam problema ako ces moju Crkvu nazivati sektom, dokazao sam a i ti si se s tim slozio da je Hristova Crkva u pocetku bila sekta.

Dragi Marko..

Secam se izjave, i ne zanm zasto sam bas upotrebio taj izraz "sekta". Inace, ja taj izraz ne koristim, vec koristim izraz "zajednica" ili "protestant" (verovatno sam hteo da istaknem i naglasim razliku, izmedju "glavne religije" i onih koji su se "odvojili") .

Rekao sam tamo i ponavljam ovde, da ja taj izraz ne smatram "podrugljivim", vec
koristim tu rec iskljucivo da oznacim "religioznu stranku", kao sto i zvanicno tumacenje te reci navodi..

Taj izraz nije negativan, vec je u danasnje doba poprimio sasvim jedno iskrivljeno znacenje, te se koristi da se oznaci "destruktivna grupacija", "kult" ili cak nesto sto je "opasno po zdravlje".

U izvornom tumacenju tog termina (a koji ja smatram ispravnim), nesto takvo ne postoji.

Dakle, adventisti jesu "sekta" (izdvojena grupacija) , istorijski se moze cak i dokazati da je do izdvajanja doslo, jer su oni sami pozivali, i sirili sledecu poruku: "odvojte se od njih" (sto je inace Biblijski termin)..

Rekao sam, moja upotreba tog termina nije zlonamerna, niti sluzi da adventiste izvrgne ruglu..

I ja zaista ne vidim zasto bi se vi stideli tog naziva i od njega se toliko branili, jer je i samo Hriscanstvo (kako si izjavio) u pocetku bilo sekta.

Da sam ja adventista, ja bih se izrazom "sekta" hvalio, a ne bih se branio od tog izraz..

Mislim "sekta" smo pa sta.
To u Bozjim ocima ne mora biti, vec u ocima ljudi...


Prema mom misljenju (a mislim da je to i zvanican stav), kada neka sekta po brojnosti postane "veca" ili "jednaka" religiji iz koje je potekla, ona prestaje da bude sekta i postaje "zasebna religija".

Hriscanstvo je steklo status zasebne religije jer je ispunilo taj uslov, (nas ne mozes zvati sektom), dok adventiste mozes, jer nisu..


Nego mozes li nam objasniti sta je to kontinuitet?

Mislim da i sam znas.

Kontinuitet, je "neprekinuti niz", i on se posmatra iskljucivo kao "nastavljanje necega" ili "odrzivost necega"!

U ovom slucaju odrzivost "ustrojstva"..
U slucaju Hriscanstva, apostoli su bili postavljeni od Boga kao oni koji "odlucuju" i odluke o tackama vere su se donosile na saboru, naravno uz Bozji blagoslov i uticaj Svetoga Duha..

Ja znam da ces ti meni kazati, da "ne postoji kontinuitet", jer se ne moze istorijski dokazati i sl.. Ili da se "Papski primat" ne moze dokazati. Svejedno..

Papu Pravoslavna crkva ne priznaje, i on je sve do 1054. bio jedan od "patrijarha". Ali je pozeleo da bude prvi, i zapoceo spor, te rascep nastaje.

Zapadna crkva "izopstava istocnu" a da na to nije imala nikakvo pravo, jer Papa u jednini nema vlast da ikoga izopstava, vec se takvo nesto radi na saboru uz prisustvo "svih patrijarha". I zato istocna sa punim pravom izopstava Rimokatolicku, i zato je jedino Pravoslavna odluka validna i opravdana.

Ti bi meni sad rekao: "ako ste se vi podelili medju sobom, koja je od vas sekta a koja crkva (i koja nastavlja kontinuitet)" ?

Odhovor je: Rimokatolicka je sekta, jer jer je prisilno izazvala rascep, ne postujuci procedure i nacin odlucivanja i crkvi.

Pravoslavna u ovom slucaju ostaje cista i nastavlja kontinuitet apostolske crkve..

Sto se tice protestanata, oni uopste nemaju nikakav kontinuitet.

Jer oni nastaju i dele se medju sobom, i to od vec odeljene rimokatolicke sekte. Dakle ne od Pravoslavne.

Da su bar nastale iz Pravoslavne, pa da o necemu imamo i pricati, a ovako nemamo o cemu razgovarati, oni su sekta - sekte...

Jednostavno, nacin odlucivanja, nacin na koji su prvi apostoli donosili vazne odluke u pogledu vere, te crkveno ustrojstvo, je zapravo taj kontinuitet koji je kod nas odrzan, a kod vas niti ne postoji..

Ps. - sada ce se katolici naljutiti sto i za njih koristim termin "sekta", ali rekoh, to je u svrhu jasnijeg objasnjenja..

Mire, nije lose da si ustao u odbranu Taramane. Medjutim, meni se cini da ti nisi razumeo sta je Taramana izjavio zato sto je on to malo zamotao da bi neuki lakse progutali.

E
vo sta je Taramana izjavio o adventistima: "SVI što nude bilo kakvo pomagalo uzBibliju kao veću svetlost od Božje reči čine zlo."

Mire sta si ti iz ove recenice razumeo?

Ovim je Taramana hteo da kaze da Adventisti nude pomagalo uz Bibliju kao VECU SVETLOST OD BOZIJE RECI. Taramana ovde aludira na spise Elene Vajt i tvrdi da advenbtisti nude njene spise uz Bibliju KAO VECE SVETLO OD BOZJE RECI.

Ti dobro poznajes adventiste, da li si ti cuo ijednog adventistu da je ikad rekao da su spisi Elene Vajt svetlost iznad Bozje reci? TO JE TARAMANINA CISTA LAZ.

Jos dok je zivela Elen Vajt neki vernici trazili od nje da im objasni da li su njeni spisi dodatak Bibliji, ravni biblijskim prorockim spisima ili su iznad Biblije?
U odgopvoru vernicima na ovo pitanje, Elen Vajt je jasno odgovorila da su njeni spisi MANJE SVETLO OD BIBLIJE. Evo sta je ona rekla: "Bibliji se poklanja malo paznje, PA JE ZATO GOSPOD DAO MANJE VIDELO DA LJUDE I ZENE VODI KA VECEM." Evangelizam str. 258.


Taramani je dobro poznata ova izjava kao i ucenje Adventisticke crkve po ovom pitanju, ali je iz pakosti izopacio tu izjavu i prikazao je potpuno u drugom smislu, od onoga kao je EGW izjavila i kako Adventisti uce, zato je Taramanina izjava otvorena laz.

Zato od Taramane trazim dokaze da je njegova izjava istinitsa ili da se izvine za ovakav bezobrazluk.

Niti sam ja procitao sta je on pisao, niti sam procitao sta si ti njemu odgovorio, sad vidim..

Egw, nije govorila da je ona "vece svetlo od biblije", vec da je ona "manje svetlo koje potvrdjuje bibliju". Ali ipak smatram Taramaninu izjavu preuvelicanu i ne zlonamernu ( on nekad pretera)..

Niko ne bi namerno lagao..

On je verovatno hteo reci : "da iako ona za sebe kaze da je manje svetlo, to u praksi kod adv. i nije tako, jer oni vise vrednuju njene spise nego bibliju - odnosno tumace bibliju na osnovu spisa Egw, a ne obrnuto"..

Mislim da on ovde nije aludirao na "izjave" vec na "cinjenicno stanje"..

A on ce sam reci sta je time mislio..

Ps. - to nije i moje misljenje, ja smatram da vecina adventista vrednuje bibliju iznad njenih spisa, ali postoji i manjina koja radi ovo drugo, zavisi sa kim se susretnes...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.10.2016
Poruka
122
Nostrouomo, zao mi je ali nisi u pravu. EGW 95 posto u svom tumacenju slaze se sa svim protestantima. Isto tako prihvata vecinu ucenja Paravoslavne i Katolicke crkve. Ona ima neka posebna gledeista, ali to je mali deo u odnosu na vecinu.
Adventisti sedmog dana koji slijepo slijede tzv. proroštva Ellen White ne prestaju osporavati učenja Pravoslavne i Katoličke Crkve kao i ostalih tradicionalnih Crkvi (imaš na Wikipediji i drugdje). Smatraju se protestantima a razlike ogromne (nedjelja i subota, čista i nečista hrana, itd., itd.). A Ellen White ima mnoga posebna gledišta ako ne i sva pa je između ostalog smatrala da su neki ljudi pa čak i cijele rase (npr. afrički Bušmani) nastale ukrštavanjem ljudi i životinja čega se i subotari danas srame pa pokušavaju te neke njene sulude izljeve drugačije tumačiti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Većina forumaša ovdje tumače Bibliju (prenose biblijske vijesti o spasenju u Isusu Hristu i učenje pisma), svatko na svoj način. Ellen White je isto tako imala neko svoje viđenje biblije, drugačije od svih ostalih i to nakon teške ozlijede glave kamenom dok je još bila dijete. Bibliju ne bi trebalo omalovažavati zbog nečijih čudnovatih tumačenja.

To su teorije protivnika.

Nije imala povredu glave - vec nosa.

Ne postoji pojam ljudskog samoinicijativnog tumacenja biblije kada se ona uzima u kontekstu, jer tada ona sama sebe tumaci.

Vecina protestantskih crkava tumaci bibliju van konteksta, gradeci dogmu na pojedinacnim tekstovima, koja se u kontekstu rusi, i obelodanjuje kao potpuno pogresna.

Tradicionalne crkve to isto cine, s time - sto ovakvu dogmu opravdavaju i jos jednim pridodatim elementom, a to je vanbiblijska tradicija.

A Ellen White ima mnoga posebna gledišta ako ne i sva pa je između ostalog smatrala da su neki ljudi pa čak i cijele rase (npr. afrički Bušmani) nastale ukrštavanjem ljudi i životinja.

Ovo je gruba neistina.

Ellen White nigde ona ne govori o ukrstanju ljudi i zivotinja, vec o ukrstanju zivotinjskih vrsta, kojim su nastale druge konfuzne rase, i sa druge strane - o ukrstanju izmedju potomaka Adamovih, i kasnije sitovih - koji su u bibliji nazvani SINOVI BOZJI, sa potomcima Kaina koji je ubio brata Avelja, kojim su nastale druge rase ljudi.

Postoje falsifikati ovih navoda Ellen White, kojima joj se ova laz zeli pripisati.

Mika je svojevremeno prilozio neke originalne tekstove koji ovaj pokusaj obelodanjuju.

Kontinuitet, je "neprekinuti niz", i on se posmatra iskljucivo kao "nastavljanje necega" ili "odrzivost necega"!
U ovom slucaju odrzivost "ustrojstva"..
U slucaju Hriscanstva, apostoli su bili postavljeni od Boga kao oni koji "odlucuju" i odluke o tackama vere su se donosile na saboru, naravno uz Bozji blagoslov i uticaj Svetoga Duha..

Mire, ne postoji kontinuitet Pravoslavne crkve od 1 veka posle Hrista i kasnije, jer u to vreme nije postojala Pravoslavna crkva niti podela na istocno i zapadno Hriscanstvo.

Postojala je samo jedna Hristova apostolska crkva sa sedistem u Jerusalimu.

Od te prve crkve u velikom otpadu - odvojila se lokalna crkva u Rimu i pojedine u Aleksandriji, napravivsi kompromis sa mnogobozackim Rimom, i ta lokalna crkva u Rimu, uz pomoc Rimskih svetovnih vlasti - preuzela je primat nad celim Hriscanskim svetom, ubijajuci one koji nisu saucestvavali u otpadu, niti prihvatali autoritet Rimskog biskupa.

Istocni deo Rimokatolicizma se odvojio od maticnog zapadnog 1054 godine, i tada je nastalo Vizantijsko Pravoslavno Hriscanstvo.

Dakle, postoji ocigledno odvajanje od Hristove crkve koje vi nazivate sektastvo.

Prvo se odvojila Rimska lokalna crkva i postala Rimokatolicka, a potom se od Rimokatolicke odvojio deo te Rimokatolicke, i postala je istocna Pravoslavna.

Postoji kontinuitet prve Hristove apostolske crkve, i taj kontinuitet su od polovine drugog veka pa kroz istoriju nastavili potomci prvih Hriscana, koje je otpalo Hriscanstvo nazvalo Protestantima.

Adventisti su nastavljaci tog prvobitnog Hriscanstva, i protestantskih Hriscana koji su ga nasledili, oni su crkva Bozja poslednjeg vremena.

Bog ti dao da ovo spoznas i prihvatis.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne smatram Taramanu prorokom :)


Mislim da i sam znas.

Kontinuitet, je "neprekinuti niz", i on se posmatra iskljucivo kao "nastavljanje necega" ili "odrzivost necega"!

U ovom slucaju odrzivost "ustrojstva"..

Mire, hvala ti na opsirnom odgovoru. O Taramaninim ispadima smo dosta diskutovali, nego sada de se osvrnemo na "KONTINUITET".
Nisam siguram da razumem tvoj izraz "ustrojstvo". Da li ti pod tim izrazom razumes i hirotonoju, kojom se rukopolozenje svestenih lica prenosi od kolena na koleno? Ja mislim da je to najvaznije u pravoslavnoj Teologiji.

Nije vazno da li je to kontinuitet ili hirotonija, mozemo uzeti oboje.

Sad ja pitam: Moze li iskljuceni episkop koji bi rukopolozio jednog svestenika, prenositi tu hirotoniju ili kontinuitet?
Npr. ja visoko cenim vladiku Artimiju. Nekakav novinar mu je kopirao 4 poglavlja iz moje knjige i poslao i on se odusevio tim tvrdnjama. Zamolio je svoga sekretara Simeuna da pronadje nacina da stupi u kontakt sa mnom. Ovaj me je pronasao pa smo razmenili nekoliko pisama, a on je pisao u saglasnosti sa vladikom. Ja sam se veoma odusevio Artemijevom izjavom na skupu pravoslavnih crkava u Solunu, kada je izjavio sta bi onaj skup trebao da odluci. Veoma mi je zao sto su tako grubo postupili s njim. Na internetu video sam clanak gde se tvrdi da je vladika pred iskljucenjem iz Crkve. To je zalosno, ja mislim da on to uopste ne zasluzuje.

E sada ako bi smenjeni vladika Artemije rukopolozio jednog svestenika, da li bi to rukopolozenje po tvome misljenu bilo validno ili punovazno?

Slican je slucaj i u Katolickoj crkvi. Posle Drugog vatikanskog koncil, ne secam se da li je to bio nadbiskup ili kardinal, Le Fevr , koji se odvojio od crkve, i nezavisno od Crkve prenosio hirotoniju na mlade svestenike. Sta mislis da li je njegovo rukopolozenje punovazno?
Da li on kao i vladika Artemije ipak prenose taj kontinmuitet, jer i oni su rukopolozeni od onih koji su tvrdili da ga imaju
? [/QUOTE]
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
To su teorije protivnika.

Nije imala povredu glave - vec nosa.

Ne postoji pojam ljudskog samoinicijativnog tumacenja biblije kada se ona uzima u kontekstu, jer tada ona sama sebe tumaci.

Vecina protestantskih crkava tumaci bibliju van konteksta, gradeci dogmu na pojedinacnim tekstovima, koja se u kontekstu rusi, i obelodanjuje kao potpuno pogresna.

Tradicionalne crkve to isto cine, s time - sto ovakvu dogmu opravdavaju i jos jednim pridodatim elementom, a to je vanbiblijska tradicija.



Ovo je gruba neistina.

Ellen White nigde ona ne govori o ukrstanju ljudi i zivotinja, vec o ukrstanju zivotinjskih vrsta, kojim su nastale druge konfuzne rase, i sa druge strane - o ukrstanju izmedju potomaka Adamovih, i kasnije sitovih - koji su u bibliji nazvani SINOVI BOZJI, sa potomcima Kaina koji je ubio brata Avelja, kojim su nastale druge rase ljudi.

Postoje falsifikati ovih navoda Ellen White, kojima joj se ova laz zeli pripisati.

Mika je svojevremeno prilozio neke originalne tekstove koji ovaj pokusaj obelodanjuju.



Mire, ne postoji kontinuitet Pravoslavne crkve od 1 veka posle Hrista i kasnije, jer u to vreme nije postojala Pravoslavna crkva niti podela na istocno i zapadno Hriscanstvo.

Postojala je samo jedna Hristova apostolska crkva sa sedistem u Jerusalimu.

Od te prve crkve u velikom otpadu - odvojila se lokalna crkva u Rimu i pojedine u Aleksandriji, napravivsi kompromis sa mnogobozackim Rimom, i ta lokalna crkva u Rimu, uz pomoc Rimskih svetovnih vlasti - preuzela je primat nad celim Hriscanskim svetom, ubijajuci one koji nisu saucestvavali u otpadu, niti prihvatali autoritet Rimskog biskupa.

Istocni deo Rimokatolicizma se odvojio od maticnog zapadnog 1054 godine, i tada je nastalo Vizantijsko Pravoslavno Hriscanstvo.

Dakle, postoji ocigledno odvajanje od Hristove crkve koje vi nazivate sektastvo.

Prvo se odvojila Rimska lokalna crkva i postala Rimokatolicka, a potom se od Rimokatolicke odvojio deo te Rimokatolicke, i postala je istocna Pravoslavna.

Postoji kontinuitet prve Hristove apostolske crkve, i taj kontinuitet su od polovine drugog veka pa kroz istoriju nastavili potomci prvih Hriscana, koje je otpalo Hriscanstvo nazvalo Protestantima.

Adventisti su nastavljaci tog prvobitnog Hriscanstva, i protestantskih Hriscana koji su ga nasledili, oni su crkva Bozja poslednjeg vremena.

Bog ti dao da ovo spoznas i prihvatis.

Vi nemate kontinuitet.

Laodikeja ja znam tvoju pricu, koja je nicim utemeljena. Ponovio si mi ovo isto do sada najmanje 30 puta. Nemoj me zasmejavati molim te..

Shvatam ja da ti verujes da je adv. crkva Bozja , veruj. Ali ovo sto pricas je neutemeljeno...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Mire, hvala ti na opsirnom odgovoru. O Taramaninim ispadima smo dosta diskutovali, nego sada de se osvrnemo na "KONTINUITET".
Nisam siguram da razumem tvoj izraz "ustrojstvo". Da li ti pod tim izrazom razumes i hirotonoju, kojom se rukopolozenje svestenih lica prenosi od kolena na koleno? Ja mislim da je to najvaznije u pravoslavnoj Teologiji.

Nije vazno da li je to kontinuitet ili hirotonija, mozemo uzeti oboje.

Sad ja pitam: Moze li iskljuceni episkop koji bi rukopolozio jednog svestenika, prenositi tu hirotoniju ili kontinuitet?
Npr. ja visoko cenim vladiku Artimiju. Nekakav novinar mu je kopirao 4 poglavlja iz moje knjige i poslao i on se odusevio tim tvrdnjama. Zamolio je svoga sekretara Simeuna da pronadje nacina da stupi u kontakt sa mnom. Ovaj me je pronasao pa smo razmenili nekoliko pisama, a on je pisao u saglasnosti sa vladikom. Ja sam se veoma odusevio Artemijevom izjavom na skupu pravoslavnih crkava u Solunu, kada je izjavio sta bi onaj skup trebao da odluci. Veoma mi je zao sto su tako grubo postupili s njim. Na internetu video sam clanak gde se tvrdi da je vladika pred iskljucenjem iz Crkve. To je zalosno, ja mislim da on to uopste ne zasluzuje.

E sada ako bi smenjeni vladika Artemije rukopolozio jednog svestenika, da li bi to rukopolozenje po tvome misljenu bilo validno ili punovazno?

Slican je slucaj i u Katolickoj crkvi. Posle Drugog vatikanskog koncil, ne secam se da li je to bio nadbiskup ili kardinal, Le Fevr , koji se odvojio od crkve, i nezavisno od Crkve prenosio hirotoniju na mlade svestenike. Sta mislis da li je njegovo rukopolozenje punovazno?
Da li on kao i vladika Artemije ipak prenose taj kontinmuitet, jer i oni su rukopolozeni od onih koji su tvrdili da ga imaju
?

Vidi brate moj, rukopolaze Sveti Duh, tako je i Biblijski. Ne moze iskljuceni vladika da prenosi kontinuitet. Taj kontinuitet je u okviru crkve. Jer Duh je u crkvi, i cim se neko odvoji od crkve, ili ga crkva iskljuci, on vise nema pravo u njeno ime delovati, odnosno u ime Hrista.

Znas da je Juda bio jedan od apostola, i on je otpao, izdao je Hrista.. To je kao da me sad pitas, da li bi juda koji je izdao Hrista, mogao da prenosi kontinuitet.

Pa svasta!

Tako i ovi, koje pominjes, nemaju prava ista prenositi, jer su iz raznoraznih razloga otpali..

Crkva deluje kao "telo", a ne nikako pojedinacno, kao da svaki pojedinac moze nezavisno da prenosi kontinuitet, to tako ne moze..

Zato je i moj odgovor tebi tacan, kontinuitet se prenosi samo preko onih koji su clanovi crkve, a koji su u njoj ostali, a ne od onih koji su iskljuceni ili je napustili..

To sto ste vi zamislili, je "otpad", da neko moze van crkve prenositi kontinuitet, toga nema...

Ja znam da bi vi voleli da je to moguce..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, u bibliji u otkrivenju postoji sedam crkava koje predstavljaju sedam stvarnih crkava u ono vreme, kojima Isus svedok verni i istiniti salje sedam pisama.

U duhovnom smislu - ove crkve predstavljaju sedam istorijskih razdoblja u kojima rkva deluje.

Poslednja od ovih crkava ili razdoblja je Laodikejska crkva.

Pravoslavna crkva ovo prihvatta, ali oni kazu "da mi zivimo u vremenu Filadelfijske crkve"

Biblijski i istorijski kontekst govori - da mi zivimo u vremenu Laodikejske crkve.

Mire, ti crkvu gledas kroz zgradu i organizaciju, i to sve ima svoje mesto, ali problem je u sledecem.

Crkva je od polovine drugog veka zivela u ilegali, i nije mogla da stvori jaku organizaciju, niti da sagradi zgradu, sto ne znaci da crkve nije bilo, vec je ona radila u tajnosti, skrivajuci se pred progonstvom.

Citaj istoriju protestanata, recimo "Valdenzana" koji su imali organizovano telo po planinama skandinavije.. odakle su slali misionare u sve krajeve sveta.
Po nekim komentatorima - Adventisti poticu od ovih hriscana.

Nakon reformacije i proklamovanjem verskih sloboda, i crkva je konacno mogla da izadje iz ilegale, i Bog je tada podigao svoju crkvu, poslednji segment Hristove sedmostruke crkve iz otkrivenja nazvan Laodikeja, sto znaci "narod suda" odnosno - oni koji 'e ziveti u vreme istraznog suda i Hristovog drugog dolaska u slavi.

Dakle, postoji kontinuitet, ali on se ne sagledava kroz cigle i crkvene odore, vec u misiji koju crkva obavlja, pa bilo to i iz kolibe u sumi, ili pecine u brdima.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
To su teorije protivnika.

Nije imala povredu glave - vec nosa.
Ili stvarno neznaš , ili se praviš da neznaš ? Mi svi ovde znamo dasi ti dobar vjernik , a isto tako i glumac . Evo što sama Jelena kaže o povredi , tićeš reći da i ona sama laže


O tome ona sama podrobno piše na početku opisa svoga života: »Dok sam sa svojom sestrom bliznakinjom i jednom školskom drugaricom prelazila preko jednog trga u Portlandu, neka devojčica od oko 13 godina, naljutila se zbog neke sitnice i uputila za nama, preteći da će da nas tuče. Naši roditelji su nas naučili da se nikad ne svađamo ni sa kim, već da odmah požurimo kući ako nam preti opasnost da bi nas neko mogao uvrediti i povrediti. Mi smo tako i postupile, idući što smo brže mogle, ali je devojčica isto tako brzo išla za nama, noseći u ruci kamen. Okrenula sam se da vidim koliko se daleko nalazimo od nje, i u tom trenutku ona je bacila kamen koji me je povredio i ja sam onesvešćena pala na zemlju.«

Mlada Helena je tri sedmice provela ležeći u nesvesti. Kada je se probudila zaprepastila je se videvši u ogledalu svoje unakaženo lice i slomljenu nosnu kost. Izgubila je mnogo krvi. U spisu 'Duhovni darovi' ona naznačuje: »Dve godine nisam mogla disati na nos.« - Svaki poremećaj u disajnom procesu težak je atak na zdravo funkcionisanje moždanih ćelija, odnosno pospešuje njihovo odumiranje i intoksinaciju. Nedostatak kiseonika u njima, kao pri davljenju, povlaći erupciju podsvesnih, akumuliranih misaonih taloga, time i fantazija. Takva osoba može početi da sanja na javi, pogotovo ako izgubi zdrav noćni san, kao što je bio slučaj kod Helene, o čemu ona sama svedoči. Od jednih, metodističkih i katoličkih slika o paklu Helena bezi u drugi svet slika i fantazija, ... Od opisane povrede glave počinju teći Helenine noćne 'utvare', odnosno 'bogonadahnuti' sni
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Mire, u bibliji u otkrivenju postoji sedam crkava koje predstavljaju sedam stvarnih crkava u ono vreme, kojima Isus svedok verni i istiniti salje sedam pisama.

U duhovnom smislu - ove crkve predstavljaju sedam istorijskih razdoblja u kojima rkva deluje.

Poslednja od ovih crkava ili razdoblja je Laodikejska crkva.

Pravoslavna crkva ovo prihvatta, ali oni kazu "da mi zivimo u vremenu Filadelfijske crkve"

Biblijski i istorijski kontekst govori - da mi zivimo u vremenu Laodikejske crkve.

Mire, ti crkvu gledas kroz zgradu i organizaciju, i to sve ima svoje mesto, ali problem je u sledecem.

Crkva je od polovine drugog veka zivela u ilegali, i nije mogla da stvori jaku organizaciju, niti da sagradi zgradu, sto ne znaci da crkve nije bilo, vec je ona radila u tajnosti, skrivajuci se pred progonstvom.

Citaj istoriju protestanata, recimo "Valdenzana" koji su imali organizovano telo po planinama skandinavije.. odakle su slali misionare u sve krajeve sveta.
Po nekim komentatorima - Adventisti poticu od ovih hriscana.

Nakon reformacije i proklamovanjem verskih sloboda, i crkva je konacno mogla da izadje iz ilegale, i Bog je tada podigao svoju crkvu, poslednji segment Hristove sedmostruke crkve iz otkrivenja nazvan Laodikeja, sto znaci "narod suda" odnosno - oni koji 'e ziveti u vreme istraznog suda i Hristovog drugog dolaska u slavi.

Dakle, postoji kontinuitet, ali on se ne sagledava kroz cigle i crkvene odore, vec u misiji koju crkva obavlja, pa bilo to i iz kolibe u sumi, ili pecine u brdima.

Istorija ne poznaje kontinuitet protestanata i TACKA.

Ti mozes "teoretisati'' kao sto neprestano i radis, ali cak ni za teoriju nemas osnove.
Vama je inace sve "teorija" , i kad nas optuzujete za paganizam i to je "teorija". Meni je iskreno dosta da slusam ta izmisljanja..

Zasto ne baratamo cinjenicama, a zna se sta su cinjenice, to su "citati i izjave savremenika", vi jednostavno u njima nemate podrsku za svoje tvrdnje i onda izmisljate kako je neko "spaljivao , unistavao" i tako stvarate "fiktivnu istoriju".

Sve ste to culi i naucili od Hislop-a.

Kontinuitet ima crkva, nemaju kontinuitet protestanti, vas kontinuitet je "izmisljotina" i "teorija" , kao i sve drugo..
 
Natrag
Top