Povijest nedjeljnog bogoštovlja

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda si ti kontradiktoran, jer kazes da tu Pavle misli na celo pretoknizje.
To znaci da je Pavle ispunjavao celo petoknjizje, odnosno sve pojedinacne zakone u njemu, i obredni zakon i moralni i obrezanje i sve drugo, jer on jasno kaze da nije bez zakona Bozjeg, sto u tvojoj projekciji znaci da je on ispunjavao celo petoknizje.

1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.

To je providna nauka.

On tu misli na deset zapovesti koje se nalaze u petoknizju kao jedan od pojedinacnih zakona.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Onda si ti kontradiktoran, jer kazes da tu Pavle misli na celo pretoknizje.
To znaci da je Pavle ispunjavao celo petoknjizje, odnosno sve pojedinacne zakone u njemu, i obredni zakon i moralni i obrezanje i sve drugo, jer on jasno kaze da nije bez zakona Bozjeg.

Ja kažem da je Zakon = Petoknjižje (Tora). A ti nekoga pitaj što je Zakon.

1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.

Izvrsno, evo zacrvenio sam ti svako mjesto gdje je riječ o Zakonu (Petoknjižju).
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Greska, tu se radi o deset zapovesti, jer biti pod zakonom znaci biti pod osudom koju krsenje zakona donosi.

Biti u zakonu Bozjem znaci drzati zakon.

Pavle kaze "ja nisam pod zakonom vec sam u zakonu" sto znaci da nije bio pod osudom jer ga savrseno ispunjava i tu se ne moze raditi o petoknizju jer Pavle nije ispunjavao petoknizje odnosno sve zakone koje ono sadrzi, vec u kontekstu novog zaveta deset zapovesti na koje upucuje ceo novi zavet.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Greska, tu se radi o deset zapovesti, jer biti pod zakonom znaci biti pod osudom koju krsenje zakona donosi.

Biti u zakonu Bozjem znaci drzati zakon.

Pavle kaze "ja nisam pod zakonom vec sam u zakonu" sto znaci da nije bio pod osudom jer ga savrseno ispunjava i tu se ne moze raditi o petoknizju jer Pavle nije ispunjavao petoknizje odnosno sve zakone koje ono sadrzi, vec u kontekstu novog zaveta deset zapovesti na koje upucuje ceo novi zavet.

Evo pa vidi:

Mt 5,17: Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon (grčki – νόμον) ili Proroke.

1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom (νόμον), kao da sam pod Zakonom (νόμον) - premda ja nisam pod Zakonom (νόμον) - da one pod Zakonom (νόμον) steknem; onima bez Zakona (ἄνομος), kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona (ἄνομος), nego u Kristovu zakonu (ἔννομος) - da steknem one bez Zakona (ἄνομος).

Vidiš li kod Mateja što je Zakon? Ćitava Tora. A pogledaj kako Pavao imenuje Zakon - potpuno isto.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda si ti potpuno kontradiktoran, jer ako Pavle u tom tekstu i u celom novom zavetu govori o celoj tori kao zakonu, onda on u tom slucaju sam drzi celu toru i upucuje Hriscane da drze celu toru, da se obrezuju, prinose zrtve, praznike..itd.

To je potpuno pogresno jer ceo novi zavet upucuje na DESET ZAPOVESTI kao na uslov spasenja a ne na neku drugu vrstu zakona.
O obrednim zakonima govori iskljucivo kao SEN-u ili TIPOSU Hristovog tela koji je uklonjen.

U tori postoji vise vrste zakona - obredni ili ceremonijalni i moralni deset zapovesti, s time da u obrednom zakonu postoji vise pod zakona.

Ovo moras da razlikujes u kontekstu novog zaveta
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Hoćeš reći povijest unošenja neistina. Kako to da niko ni poslje 3-4 vijeka nakon Isusa nije znao da treba da pređe na nedelju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.

Sto kaze Slap "izvrsno". Pavle je lepo napravio razliku izmedju Tore(zakona) i "Hristovog Zakona" koji nije Tora!

Toliko je jasno i precizno, da svako i malo dete moze razumeti.

Kakav dekalog, nema tu dekaloga!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.

I gdje ovdje svetkovanje nedelje? Stih govori o pridobijanju ljudi za Jevanđ. a ne da Pavle nije držao Zakon.

Sto kaze Slap "izvrsno". Pavle je lepo napravio razliku izmedju Tore(zakona) i "Hristovog Zakona" koji nije Tora!

U vašoj mašti da. Mašta može svašta. Ali ne može promijeni činjenice.

Toliko je jasno i precizno, da svako i malo dete moze razumeti.

Kakav dekalog, nema tu dekaloga!

Pa stihovi nisu dati radi dekaloga nego radi pridobijanja ljudi za Jevanđ. što imamo primjer kada je Pavle došao u Atinu, gdje je govorio o jednom natpisu koji se nalazio prije ulaska u grad. I kojeg je upotrebio da pridobije Atinjane za Jevanđ. u kome ja pričam, to je za vas teška nauka.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne biti pod zakonom ne znaci krsenje zakona, a to tvrde oni koji propagiraju da to to znaci.

Ne biti pod zakonom znaci ne biti pod osudom.

Sa druge strane biti u zakonu, znaci DRZATI ZAPOVESTI.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
I gdje ovdje svetkovanje nedelje? Stih govori o pridobijanju ljudi za Jevanđ. a ne da Pavle nije držao Zakon.

A ko je rekao da tekst govori o svetkovanju nedelje? Tekst govori o Tori (Mojsijevom Zakonu) nasuprot "Hristovom Zakonu".

To je dokaz da postoji ono sto nazivamo - "Hristov Zakon"

Naravno da Pavle govori da nije drzao Zakon (Mojsijev Zakon), jer je to neobavezno! A ti si slep pa to ne vidis!

U vašoj mašti da. Mašta može svašta. Ali ne može promijeni činjenice.

Tvoja masta o nekakvoj suboti koja nije 'sena' itekako ne moze promeniti cinjenicu da ona to jeste!

Pa stihovi nisu dati radi dekaloga nego radi pridobijanja ljudi za Jevanđ. što imamo primjer kada je Pavle došao u Atinu, gdje je govorio o jednom natpisu koji se nalazio prije ulaska u grad. I kojeg je upotrebio da pridobije Atinjane za Jevanđ. u kome ja pričam, to je za vas teška nauka.

Pa to je za tebe teska nauka, bas ti ne diskutujes kao Pavle sa Atinjanima! Nego pristupas sagovornicima sa omalovazavanjem. Dokaz da se ti ne drzis Pisma!

Ne biti pod zakonom ne znaci krsenje zakona, a to tvrde oni koji propagiraju da to to znaci.

Ne biti pod zakonom znaci ne biti pod osudom.

Sa druge strane biti u zakonu, znaci DRZATI ZAPOVESTI.
A Pavle bas kaze da ga nije drzao. I da je onima "bez zakona" bio kao da je "i sam bez zakona". Na koji nacin mozes biti jednak s paganima u neobdrzavanju zakona? Samo ako ne drzis Jevrejske propise.

Dakle, Pavle itekao govori da se nije drzao Tore i judejskih obicaja! A ovo ne iskljucuje moralnost kao sto ti mislis, nije Pavle ucio bludu!

Kako je i sam rekao, Pavle je drzao "Hristov Zakon", cega se i pagani drze po savesti, kako je jednom naveo u svojoj poslanici da se - "i neznabošci, koji nemaju zakon, po prirodi drže onoga što je u zakonu... premda nemaju zakon. Oni pokazuju da je ono... zapisano u njihovom srcu" po savesti zive!

A to su zakoni o moralnosti a ne o sabatu i kojecemu!

Evo jos jednom (Pavle je jasan) :

1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.

Hristov zakon se ne odnosi na sabate i kojesta! Pagani su "oslobodjeni zakona"! I Pavle je ziveo kao i oni dok je bio sa njima, drzeci se jedino moralnih propisa!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top