Povijest nedjeljnog bogoštovlja

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap, sam sebe demantujes jer prvo kazes jedno a posle to dematujes sasvim razlicitom izjavom od prve.

Pervo si napisao da su se apostoli okupljali svaki dan da lome hleb,a potom si sam sebe demantovao izjavom da su oni za to odabrali Nedelju.

Napomena da je ovo tvoje licno dodavanje biblijskom tekstu, jer u bibliji nema dokaza da su Hristos ili apostoli odabrali Nedelju za uzimanje euharistije, sto si ti i izjavio u svojoj kasnije demantovanoj izjavi "Dasu se oni okuoljali svaki dan"

Ono sto sam ja napisao u prethodnom komentaru a sto si ti izvadio iz konteksta je to, da sam ja naveo da apostoli i prvi Hriscani nisu mogli da se sakupljaju ISKLJUCIVO u prvi dan Nedelju da uzimaju euharistiju da bi obelezavali Hristovo vaskrsenje, jer euharistija simbolicno podseca vernika na Isusovu smrt i u tom slucaju Nedelja ne moze biti dan koji obelezava Isusovu smrt na krstu jer Isus nije umro na krstu u Nedelju.

Ja potvrdjujem ono sto si ti nesvesno porekao u svom demantu, a sto je ucenje biblije - da su se apostoli okupljali svakoga dana a ne samo u odredjeni dan - u ovom slucaju Nedelju i to ne sa razlogom da bi proslavljali Hristovo vaskrsenje, vec upravo iz razloga koji je sam Hrist napomenuo a koji je sadrzan u sledecem biblijskom navodu:

"Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, da Gospod Isus onu noć u koju bivaše predan uze hleb.
I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dođe" ( 1 Korincanima 11. 23 - 26 )

Dakle, euharistija - uzimanje hleba i vina, podseca vernika na Isusovu smrt na krstu a ne na njegovo vaskrsenje.

Dakle, kada bi Hriscani trebali da obelezavaju odredjeni dan i da u njemu uzimaju euharistiju koja je simbol Hristove smrti, to bi trebao da bude Cetvrtak ili Petak, jer i Isus je u Cetvrtak odrzao poslednju veceru sa ucenicima a u Petak je bio razapet.

Nedelja se dakle tu nikako ne uklapa kao ISKLJUCIVI DAN okupljanja radi uzimanja euharistije i obelezavanja Hristovog vaskrsenja.

Ucenici se jesu okupljali i u prvi dan Nedelju, ali su to cinili i svih ostalih dana.

---------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice izjava pojedinaca koje si naveo da Pagani nisu imali dane u kojima su slavili svoje Bogove, ja mogu reci da te je neko dobro obmanuo tim izjavama- bile one istinite ili ne.
Mada sumnjam da su te izjave istinite, jer jedan isoricar koji povrsno poznaje istoriju tako nesto ne moze da izjavi jer da je u osnovnoj skoli iz istorije bi sigurno pao na ispitu.

Navescu samo jednu od tih izjava:

Pitanje: Jesu li poganski Rimljani i Grci imali bilo koji redoviti dan u tjednu kada su se okupljali na pogansko bogoštovlje?

Odgovor: Ne. (F. N. Pryce, British Museum, Department of History, London, England)

Upravo je suprotno, da su i Rimljani i Grci imali ne jedan - nego vise dana u kojima su proslavljali paganske svetkovine u cast svojih Bogova i mnogi od tih svetkovina su kasnije prenesene u Hriscanstvo i bile posvecene Hriscanskim dogadjaima, svecima..i slicno.

Moze se navesti mnogobozacki praznik DISES SOLIS NATALIS INVICTI koji se slavio 25 decembra a obelezavao je rodjenje Boga sunca Mitre - Vavilonskog mitoloskog Tamuza, a kasnije prenesen u Hriscanstvo kao dan Hristovog rodjenja ili Bozic.

Kao sto je napomenuto - pagani su ovaj praznik rodjenja Boga sunca proslavljali 25 decembra kao DIES SOLIS NATALIS INVICTI - Rodjendan Boga sunca, i tom prilikom praktikovali razlicite obicaje poput pecenja okruglih kolaca u obliku suncevog diska, secenja i unosenja grana drveca u domove, jer se verovalo da Bog sunca i prirode zivi u svetom drvecu i da time mogu osigurati napredak doma, kicenja jelki i malih drveca, paljenja baklji, verovanja da Bog sunca u odredjenim periopdima tokom ovog praznika prelazi preko neba u svojim vatrenim kolima koje vuku irvasi i donosi darove...itd
Sve je ovo pronaslo mesta u Hriscanstvu, poput pecenja slavskog kolaca, secenja i unosenja badnjaka u domove, kicenja Bozicne jelke, paljenje prskalica i ukrasnih sceca, verovanje u deda mraza i Bozic batu...itd.

Postoje i druge svetkovine u cast bogova i dani u kojima su se oni slavili.

Rimske svetkovine

Još su stari Rimljani slavili blagdan božice Juno (rimskog pandana grčkoj Heri) na 14.2. Svetkovina je bila takva da su muškarci i žene stavljali svoja imena u dvije različite kutije i onda su izvlačili imena. Ona dva imena koja se spoje moraju biti povezani kao par tijekom festivala i određenih datuma te godine. Time se slavila plodnost i ciklus života.

Sljedećeg dana ritual se nastavio, i to slavljem Luperkalija u čast Fauna, boga plodnosti. Muškarci bi odlazili u predio gdje su po predaji Romul i Rem sisali vučicu. Tamo bi žrtvovali kozu, oderali je i trčali oko nje simultano udarajući žene s malim bičevima čime su osiguravali plodnost.

Dionis je bio trački bog biljaka, vina, života i uživanja, koji je kasnije prihvaćen i u grčkoj i rimskoj mitologiji. Takođe je poznat i kao osloboditelj (izbavitelj), koji oslobađa pojedinca od samoga sebe (od uobičajenog sopstva), ludilom, ekstazom, opijanjem. Najstarije Dionisovo ime, sačuvano na mikejskim tablicama glasi "DI-WO-NI-SO-JO".

Božanska misija Dionisa je bila da zvucima svoje svirale donese kraj svim brigama. Pošto je izumeo pravljenje vina, Dionis je sa svojom pratnjom, započeo svoj pohod. Na putu Trakije od Egipta i od Španije do Indije on je širio nove običaje i poučavao ljude gajenju loze i pravljenju vina. Glavno obeležje Dionisovog kulta je orgijazam, a središte kulta nisu bili hramovi, već planine. Dionis je najviše bio obožavan među ženama, koje su posle dugih lutanja i velikih napora, pod dejstvom igre, muzike i opojnih sredstava, padale u zanos. Njegove pratilje menade (ili bahantkinje) su lutale planinama i šumama, ispunjene božanskim nadahnućem.

Dionis

Dionisove pomahnitale i orgijastičke svetkovine nikada nisu potpuno prihvaćene u staroj Grčkoj, a u nekim gradovima-državama su bile zabranjene. Dionisove misterije, kada su stigle u Grčku, obuhvatale su opojna sredstva i druge tehnike za izazivanje transa, poput plesa i muzike, što je služilo oslobađanju pojedinca od društvenih stega i povratku prirodnijem i iskonskijem bivstvu. Dionis nije bio prigodno božanstvo ni za sve Grke ali su Rimljani još više bili uznemireni njegovim orgijastičkim svetkovinama. U rimskoj mitologiji je predstavljan kao Bah (Bahus), od čega potiče naziv bahanalije, rimski naziv za Dionisove misterije. Bahanalije su bile orgijastičke noćne svečanosti, upražnjavane nekoliko puta godišnje. Rimski senat je 186. pne. doneo oštar zakon protiv bluda i Dionisovih sledbenika i sledbenica. Nekoliko hiljada ljudi je pogubljeno pre nego što je kult Bahusa, boga vina, odbacio date aspekte Dionisa kojima su se zvaničnici usprotivili.
U kasnijem obliku, dionisove misterije su prerasle u orfejske misterije.

Luperkalije

Luperkalije (latinski: Lupercalia) je naziv za drevni rimski vjerski praznik, odnosno svetkovine koje su se po tradiciji održavale od 13. do 15. februara godine, i čija je svrha bila duhovno "očistiti" grad, zaštititi ga od zlih duhova i donijeti plodnost i zdravlje. Vjeruje se kako je svetkovina nastala od još ranije slične svetkovine poznate pod imenom Februa, a od koje dolazi naziv mjeseca februar. Luperkalije su, u svakom slučaju, bile slične nekim drugim pastoralnim svetkovinama klasičnog svijeta, uključujući starogrčke gdje se slavio bog Pan. Bog koji se slavio na Luperkalijama bio je Luperk (Lupercus), za koga neki tvrde da je bio istovjetan Faunu, odnosno Panovom rimskom ekvivalentu, ali se počast također i odavala znamenitoj Kapitolskoj vučici, a rituali održavali ispred pećine Luperkala gdje je, po predaji, podojila Romula i Rema.

Svetkovinu su vodili svećenici zvani Luperci ("vučja braća"). Nakon žrtvovanja dva jarića i psića, po dva mlada svećenika - obično iz aristokratskih porodica - bi se presvukli u odranu kožu žrtava i počeli trčati po gradu udarajući građane Rima štapom. Prema svjedočanstvima antičkih pisaca žene i djevojke bi im se pri tome namjerno stavljale na put, vjerujući kako dodir od svećenika za vrijeme luperkalija garantira plodnost i/li siguran porod.

Dok svjedočanstva iz 1. vijeka pne. sugeriraju kako su Luperkalije bile važan dio rimskog društvenog života, odnosno da su u njima sudjelovala ugledna imena kao Marko Antonije i Julije Cezar, u kasnijim vijekovima je rimska viša klasa za njih izgubila entuzijazam. S druge strane su Luperkalije ostale izuzetno popularne među rimskim plebsom i održavale njegovu tradiciju čak i nakon što je kršćanstvo postalo službena religija. Luperkalije, koje su nadživjele mnoge institucije i običaje koje je Crkva smatrala paganskim su konačno ukinute tek krajem 5. vijeka, i to zahvaljujući papa Gelaziju I (vl. 492 - 496), koji je u nužnost zabrane tog običaja uvjerio senatora Andromaha. Historičari religije vjeruju da je kršćanski blagdan Svijećnica, između ostalog, uveden i kao svojevrsna zamjena za Luperkalije.

ITD..ITD..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ono sto sam ja napisao u prethodnom komentaru a sto si ti izvadio iz konteksta je to, da sam ja naveo da apostoli i prvi Hriscani nisu mogli da se sakupljaju ISKLJUCIVO u prvi dan Nedelju da uzimaju euharistiju da bi obelezavali Hristovo vaskrsenje, jer euharistija simbolicno podseca vernika na Isusovu smrt i u tom slucaju Nedelja ne moze biti dan koji obelezava Isusovu smrt na krstu jer Isus nije umro na krstu u Nedelju.

Sada si izmislio i dodao, i to još velikim slovima, riječ isključivo. Ništa ja nisam izvadio iz konteksta. Svatko može otići na tvoj post i pročitati što si napisao. A napisao si, citiram: Hriscani nisu mogli da se sakupljaju u prvi dan Nedelju da uzimaju euharistiju, jer euharistija simbolicno podseca vernika na Isusovu smrt i u tom slucaju Nedelja ne moze biti dan koji obelezava Isusovu smrt na krstu i Isus nije umro na krstu u Nedelju.

I, što sam ja izvadio iz konteksta? Gdje si ti bio napisao "ne mogu se okupljati ISKLJUČIVO...."? Lažeš na očigled svih ljudi i još mene optužuješ da ti ja "vadim nešto iz konteksta". Čovječe, zašto to činiš?

Stvarnoslap, sam sebe demantujes jer prvo kazes jedno a posle to dematujes sasvim razlicitom izjavom od prve.

Pervo si napisao da su se apostoli okupljali svaki dan da lome hleb,a potom si sam sebe demantovao izjavom da su oni za to odabrali Nedelju.

Napomena da je ovo tvoje licno dodavanje biblijskom tekstu, jer u bibliji nema dokaza da su Hristos ili apostoli odabrali Nedelju za uzimanje euharistije, sto si ti i izjavio u svojoj kasnije demantovanoj izjavi "Dasu se oni okuoljali svaki dan"

Ovo da demantiram sam sebe, ako se slučajno demantiram, mogao sam naučiti samo od tebe. Naravno da ja u svom prethodnom postu nisam demantirao ništa što sam prije toga tvrdio. Evo prilike pa neka prosude svi koji čitaju, na vrlo jednostavan način. Evo što sam tvrdio u prethodnom postu, a ti kažeš da sam time demantirao neke svoje prijašnje tvrdnje:

Sveti Pavao propovijeda Krista raspetoga, ali bez Uskrsnuća sve bi bilo uzalud. Zbog toga se kršćani, posebno svečano, okupljaju u nedjelju.

Svaki dan, a nedjeljom svečanije i uz brojnije prisustvo vjernika.

A sada pogledajmo što sam ja o ovome tvrdio još prije:

Okupljali su se kršćani svaki dan na lomljenje kruha, ali okupljanja nedjeljom (u prvi dan) bila su brojnija i svečanija.


Svaki dan
su se prvi kršćani okupljali i slavili Krista, ali je periodično okupljanje u prvi dan tjedna bilo svečanije i, naravno, brojnije.

Što je demant? Je li demant kada skoro do u slovo ponovite svoju tvrdnju?

Ja potvrdjujem ono sto si ti nesvesno porekao u svom demantu, a sto je ucenje biblije - da su se apostoli okupljali svakoga dana a ne samo u odredjeni dan -

Što sam ja demantirao? Pročitaj ponovo moje gornje četiri izjave u periodu od 10 dana.

u ovom slucaju Nedelju i to ne sa razlogom da bi proslavljali Hristovo vaskrsenje, vec upravo iz razloga koji je sam Hrist napomenuo a koji je sadrzan u sledecem biblijskom navodu:
Dakle, euharistija - uzimanje hleba i vina, podseca vernika na Isusovu smrt na krstu a ne na njegovo vaskrsenje.

Ovo inače ne koristim, ali morao sam: :roll::roll::roll::roll::roll:
Lažući kako sam ja sam sebe demantirao, evo demantira ti sam sebe. Tvrdio si kako se u nedjelju i ne mogu okupljati, jer se apostoli i kršćani okupljaju zbog podsjećanja na Isusovu smrt koja se dogodila u petak, a ovdje sada ipak mogu u nedjelju.

Ja mislim da je to bilo zapravo ovako. Apostoli i kršćani počeli su se okupljati u nedjelju. Onda je netko došao i pitao ih: "Zašto se okupljate, što obilježavate"? Petar, onako prgav, kaže mu: "Isusovo uskrsnuće, a osim toga što tebe briga". Tada onaj, uvrijeđen Petrovim "što te briga", potegne svoje veze i onda kršćanima zabrane okupljanje nedjeljom. Na to su apostoli podnijeli žalbu, ali rekli su im da će im dopustiti okupljanje nedjeljom samo pod jednim uvjetom, moraju nedjeljom slaviti Isusovu smrt. Apostoli tako i učiniše. Nastavak priče znamo.:roll::roll::roll:

Dakle, kada bi Hriscani trebali da obelezavaju odredjeni dan i da u njemu uzimaju euharistiju koja je simbol Hristove smrti, to bi trebao da bude Cetvrtak ili Petak, jer i Isus je u Cetvrtak odrzao poslednju veceru sa ucenicima a u Petak je bio razapet.

Nedelja se dakle tu nikako ne uklapa kao ISKLJUCIVI DAN okupljanja radi uzimanja euharistije i obelezavanja Hristovog vaskrsenja.

Kad nije bilo tebe da te apostoli priupitaju: Laodikeja, uklapa li ti se nedjelja?

Sto se tice izjava pojedinaca koje si naveo da Pagani nisu imali dane u kojima su slavili svoje Bogove, ja mogu reci da te je neko dobro obmanuo tim izjavama- bile one istinite ili ne.

Evo, čovjek se razgolio do kraja. Laodikeji je i istina obmana, ako mu se tako uklapa.

Navescu samo jednu od tih izjava:

Pitanje: Jesu li poganski Rimljani i Grci imali bilo koji redoviti dan u tjednu kada su se okupljali na pogansko bogoštovlje?

Odgovor: Ne. (F. N. Pryce, British Museum, Department of History, London, England)

Upravo je suprotno, da su i Rimljani i Grci imali ne jedan - nego vise dana u kojima su proslavljali paganske svetkovine u cast svojih Bogova i mnogi od tih svetkovina su kasnije prenesene u Hriscanstvo i bile posvecene Hriscanskim dogadjaima, svecima..i slicno.

Jesi li slijep? Pitanje je: Jesu li poganski Rimljani i Grci imali bilo koji redoviti dan u tjednu kada su se okupljali na pogansko bogoštovlje? A odgovori glase:

Odgovor: Ne. (F. N. Pryce, British Museum, Department of History, London, England)

Odgovor: Ne. (R. Rathborn, Smithsonian Institute, Washington)

Odgovor: Utvrđeni dani za okupljanje zajednice na bogoštovlje nisu postojali, osim praznika prema lokalnim kalendarima. (George F. Moore, Divinity Ave., Cambridge, Mass)

Odgovor: Nikad nisu imali poseban dan u tjednu u koji bi se molili poganskim bogovima. (W. H. Westerman, University of Wisconsin)

Moze se navesti mnogobozacki praznik DISES SOLIS NATALIS INVICTI koji se slavio 25 decembra a obelezavao je rodjenje Boga sunca Mitre - Vavilonskog mitoloskog Tamuza, a kasnije prenesen u Hriscanstvo kao dan Hristovog rodjenja ili Bozic.

Kao sto je napomenuto - pagani su ovaj praznik rodjenja Boga sunca proslavljali 25 decembra kao DIES SOLIS NATALIS INVICTI - Rodjendan Boga sunca, i tom prilikom praktikovali razlicite obicaje poput pecenja okruglih kolaca u obliku suncevog diska, secenja i unosenja grana drveca u domove, jer se verovalo da Bog sunca i prirode zivi u svetom drvecu i da time mogu osigurati napredak doma, kicenja jelki i malih drveca, paljenja baklji, verovanja da Bog sunca u odredjenim periopdima tokom ovog praznika prelazi preko neba u svojim vatrenim kolima koje vuku irvasi i donosi darove...itd
Sve je ovo pronaslo mesta u Hriscanstvu, poput pecenja slavskog kolaca, secenja i unosenja badnjaka u domove, kicenja Bozicne jelke, paljenje prskalica i ukrasnih sceca, verovanje u deda mraza i Bozic batu...itd.

I???? 25.12. je rodoviti dan u tjednu???

Osim toga, navodiš nešto što datira s konca 3. stoljeća, i to su onda kršćani preuzeli od pogana!? A vidjesmo da se kršćani u nedjelju okupljaju još od apostolskih vremena.

Sve ove tvoje škrabotine, sad me već zasmijavaju, vrijede koliko bi vrijedilo da si naveo ovakav argument: "Ja imam susjeda, sam kaže da je poganin, i kaže da nedjeljom slavi svoga poganskog boga. To je dokaz da su kršćani nedjelju preuzeli od pogana".

Postoje i druge svetkovine u cast bogova i dani u kojima su se oni slavili.

Rimske svetkovine

Još su stari Rimljani slavili blagdan božice Juno (rimskog pandana grčkoj Heri) na 14.2. Svetkovina je bila takva da su muškarci i žene stavljali svoja imena u dvije različite kutije i onda su izvlačili imena. Ona dva imena koja se spoje moraju biti povezani kao par tijekom festivala i određenih datuma te godine. Time se slavila plodnost i ciklus života.

Bravo! Rimljani slavili božicu Juno na 14.2. Kud ćeš bolji dokaz da su kršćani nedjelju preuzeli od pogana.

Sljedećeg dana ritual se nastavio, i to slavljem Luperkalija u čast Fauna, boga plodnosti. Muškarci bi odlazili u predio gdje su po predaji Romul i Rem sisali vučicu. Tamo bi žrtvovali kozu, oderali je i trčali oko nje simultano udarajući žene s malim bičevima čime su osiguravali plodnost.

Ovo je još bolji dokaz da su kršćani nedjelju preuzeli od pogana. I dan danas kršćanima se rađaju djeca koja sisaju majčino mlijeko.

Dionis je bio trački bog biljaka, vina, života i uživanja, koji je kasnije prihvaćen i u grčkoj i rimskoj mitologiji. Takođe je poznat i kao osloboditelj (izbavitelj), koji oslobađa pojedinca od samoga sebe (od uobičajenog sopstva), ludilom, ekstazom, opijanjem. Najstarije Dionisovo ime, sačuvano na mikejskim tablicama glasi "DI-WO-NI-SO-JO".

Još jedan izvrstan dokaz da su kršćani preuzeli nedjelju od pogana. Kršćani ni do dana današnjega nisu prešli s vina na grožđani sok.

Božanska misija Dionisa je bila da zvucima svoje svirale donese kraj svim brigama. Pošto je izumeo pravljenje vina, Dionis je sa svojom pratnjom, započeo svoj pohod. Na putu Trakije od Egipta i od Španije do Indije on je širio nove običaje i poučavao ljude gajenju loze i pravljenju vina. Glavno obeležje Dionisovog kulta je orgijazam, a središte kulta nisu bili hramovi, već planine. Dionis je najviše bio obožavan među ženama, koje su posle dugih lutanja i velikih napora, pod dejstvom igre, muzike i opojnih sredstava, padale u zanos. Njegove pratilje menade (ili bahantkinje) su lutale planinama i šumama, ispunjene božanskim nadahnućem.

Sada je meni jasno. Njih je Jelena pronalazila i hvatala po planinama. Od njih je preuzela "pravu vjeru".

Dionisove pomahnitale i orgijastičke svetkovine ...

Luperkalije (latinski: Lupercalia) je naziv za drevni rimski vjerski praznik, odnosno svetkovine koje su se po tradiciji održavale od 13. do 15. februara godine, ....

Evo još jednog neoborivog dokaza kako su kršćani nedjelju preuzeli od pogana. Od 13. do 15. februara kršćanima uvijek padaju nedjelje.

Dok svjedočanstva iz 1. vijeka pne. sugeriraju kako su Luperkalije bile važan dio rimskog društvenog života, odnosno da su u njima sudjelovala ugledna imena kao Marko Antonije i Julije Cezar, ......Luperkalije, koje su nadživjele mnoge institucije i običaje koje je Crkva smatrala paganskim su konačno ukinute tek krajem 5. vijeka, i to zahvaljujući papa Gelaziju I (vl. 492 - 496), koji je u nužnost zabrane tog običaja uvjerio senatora Andromaha. Historičari religije vjeruju da je kršćanski blagdan Svijećnica, između ostalog, uveden i kao svojevrsna zamjena za Luperkalije.

Vidi, vidi. Zahvaljujući papi ukinute poganske prakse!?


Itd, ... itd, ... itd ...

Postoji na dosta mesta reči o DANU GOSPODNJEM i tamo piše o zatiranju i muci i pokliču na gradove a ne piše o odmoru kao šabatu.

Evo nekih primjera iz Starog Zavjeta:

Iz 13,6: Kukajte, jer je blizu Jahvin dan (ημερα κυριου), k'o pohara dolazi od Svemoćnog.

Iz 13, 9: Dolazi nesmiljeni Jahvin dan (ημερα κυριου) - gnjev i jarost - da u pustoš zemlju prometne, da istrijebi iz nje grešnike.

Ez 13,5: Vi se ne popeste na proboje i ne zidaste zida oko doma Izraelova da se održi u boju u dan Jahvin (ημερα κυριου).

Jl 2,1: Trubite u trubu na Sionu! Dižite uzbunu na svetoj mi gori! Neka svi stanovnici zemlje dršću, jer dolazi Jahvin dan (ημερα κυριου).

Am 5,18: "Jao vama što žudite za danom Jahvinim! Što će vam biti dan Jahvin (ημεραν κυριου)? Tama, a ne svjetlost.

Ob 1,15: Jer blizu je Jahvin dan (ημερα κυριου) svima narodima!

Sef 1,7: Tišina pred Jahvom Gospodom, jer je dan Jahvin (ημερα του κυριου) blizu!

Zah 14,1: Gle, dolazi dan Jahvin (ημερα του κυριου) kada će se podijeliti plijen usred tebe.

Mal 3,23: Evo, poslat ću vam proroka Iliju prije nego dođe Dan Jahvin (ημεραν κυριου), dan velik i strašan.

Pogledajte, i ovdje uvijek imamo sintagmu složenu od dan (ημερα) i posvojnog pridjeva (κυριου). Vidjeli smo potpuno istu sintagmu i kod Pavla u 2 Sol 2,2, međutim, svi ovi dani odnose se i govore o "posljednjem danu", Danu suda. Pavao u 2 Sol 2,2 koristi potpuno istu sintagmu koju koriste starozavjetni proroci kada govore o Danu suda. Pavao se niti srami niti libi upotrijebiti istu sintagmu kada govori o istom danu - Danu suda. Međutim, posvojni pridjevi, κυριακὸν kod Pavla u 1 Kor 11,20, i κυριακῇ kod Ivana u Otk 1,10 potpuno su novi u čitavom Svetom Pismu, i odnose se isključivo na Krista (Sina). Kod Pavla da označi "večeru Gospodnju" koju nigdje ne nalazimo vezanu uz Oca, a kod Ivana da označi "dan Gospodnji" koji nije Dan Jahvin, Dan suda, nego nedjelja.

Uspoređujući Kominternu i Kristovu Crkvu, napisao sam kako je „Komunistički manifest i Lenjinove poslanice“ Projekt Kominterne, dok je Novi zavjet Građevinski dnevnik Kristove Crkve. Upravo ovim možemo prispodobiti i adventističku poziciju o danu Gospodnjem u Otkrivenju.

Adventistička pozicija, "Ne možemo dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ) u Otk 1,10 prihvatiti kao nedjelju, jer nedjelja nikada prije nije tako nazvana", izgleda kao kada bi nadzorni inženjer rekao izvođaču na gradnji kuće: "Ne mogu ti prihvatiti ovaj crijep jer ga nigdje prije nisi spomenuo u "Građevinskom dnevniku". Pa naravno, postavljanje crijepa spada u radove koji se izvode na samom završetku gradnje kuće, kako bi se i mogao prije javljati.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Laodikeja pozdrav.
Nemoj gledati na nedelju iz inscenirane predstave.
Pokušaj čitati Bibliju onako kako piše i čućeš jasno kako je Pedesetnica UVAK padala u prvi dan (po astrolozima u dan Sunca) i Bog im tad govori da tog dana ne rade već SVETKUJU.
Čitajući Dela apost. naći ćeš kako su se prvog dana okuplkljali i lomili hleb i to su činili svakog dana ni to nije problem ali opet kaže da jesu i nedeljom to činili a to znači da nisu išli na njive jer tad nije bilo fabrika.

Iscenirani program kaže sledeće:
Bog nije nedelju odredio za dan odmora (i to je tačno ali mora se ubaciti deo istine da bi ideja zaživela i onda kaže dalje) i samim tim ona se ne može svetkovati.Tu se saseca Pedesetnica u korenu ali pratimo dalje radnju.
Sledeći potez je pokazivanja paganskih običaja koje treba ubaciti u apostole i reći kako oni nikako nisu obožavali niti slavili Sunce i opet isti scenario malo istine da bi se prikrila pozadina koja glasi:
NEDELJOM SU SE APOSTOLI SASTAJALI I RADOVALI ZBOG ISUSOVOG USKRSNUĆA.
Znači,navešćemo čitaoca da gleda i vidi ono što mi želimo da vidi a to je astrologiju umesto RAZLOG ZAŠTO SE APOSTOLI OKUPLJAJU.

Ni jedan dan nije loš već je važno koje delo u tom danu obavljamo.Tako jedna osoba pre par godina (ona zna da ja subotom odmaram) dolazi i pita me zašto slavim dan Saturna....da li ti Laodikeja zaista misliš da ja Saturna slavim? Tako i ti one što nedeljom se okupljaju kao apostoli i lome hleb zapravo slave dan Sunca...ja mislim da od te priče nema ništa.
Jesu PAGANI imali dan Sunca i ostala božanstva ali to sa Isusom i sećanjem na Njegovo vaskrsenje i lomljenje hleba nema veze. Nije važno kojeg dana se okupljaju već smisao zašto se okupljaju.

I na ovom forumu mogu zahvaliti Slapu što pomaže Adventistima i pored svih ostalih nesuglasica.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Lažući kako sam ja sam sebe demantirao, evo demantira ti sam sebe. Tvrdio si kako se u nedjelju i ne mogu okupljati, jer se apostoli i kršćani okupljaju zbog podsjećanja na Isusovu smrt koja se dogodila u petak, a ovdje sada ipak mogu u nedjelju.

Ja mislim da je to bilo zapravo ovako. Apostoli i kršćani počeli su se okupljati u nedjelju. Onda je netko došao i pitao ih: "Zašto se okupljate, što obilježavate"? Petar, onako prgav, kaže mu: "Isusovo uskrsnuće, a osim toga što tebe briga". Tada onaj, uvrijeđen Petrovim "što te briga", potegne svoje veze i onda kršćanima zabrane okupljanje nedjeljom. Na to su apostoli podnijeli žalbu, ali rekli su im da će im dopustiti okupljanje nedjeljom samo pod jednim uvjetom, moraju nedjeljom slaviti Isusovu smrt.



Kad nije bilo tebe da te apostoli priupitaju: Laodikeja, uklapa li ti se nedjelja?



Evo, čovjek se razgolio do kraja. Laodikeji je i istina obmana, ako mu se tako uklapa.



Jesi li slijep? Pitanje je: Jesu li poganski Rimljani i Grci imali bilo koji redoviti dan u tjednu kada su se okupljali na pogansko bogoštovlje? A odgovori glase:


Bravo! Rimljani slavili božicu Juno na 14.2. Kud ćeš bolji dokaz da su kršćani nedjelju preuzeli od pogana.



Ovo je još bolji dokaz da su kršćani nedjelju preuzeli od pogana. I dan danas kršćanima se rađaju djeca koja sisaju majčino mlijeko.



Još jedan izvrstan dokaz da su kršćani preuzeli nedjelju od pogana. Kršćani ni do dana današnjega nisu prešli s vina na grožđani sok.



Sada je meni jasno. Njih je Jelena pronalazila i hvatala po planinama. Od njih je preuzela "pravu vjeru".





Evo još jednog neoborivog dokaza kako su kršćani nedjelju preuzeli od pogana. Od 13. do 15. februara kršćanima uvijek padaju nedjelje.



Vidi, vidi. Zahvaljujući papi ukinute poganske prakse!?

Jasam već priznala , dasam malo ograničena , zato se nečudite što ovo pitam , dali sam ja Rimo katolkilja poganka ? Dali su Pravoslavci pogali ? Ili možda svi koji slave Nedelju , tko u stvari spada među pogane .

Nešto sam našla na internetu , ali slabo sam skužila .


Paganstvo, poganstvo ili paganizam je izraz koji vjerniciabrahamskih religija, prije svega kršćani, koriste za politeističke religije. U pravilu ima negativne, odnosno pežorativne konotacije vezane i predstavlja izraz vjerske netolerancije, te se u svakodnevnom govoru izraz pogani počeo koristiti kao sinonim za "pokvarenost" i "nečistoću".

Kroz historiju se uglavnom koristio za grčko-rimski politeizam, odnosno za religije evropskih naroda prije kristijanizacije. Kasnije se počeo koristiti za sve ne-abrahamske religije sa kojima su evropski kršćani počeli dolaziti u dodir - istočne religije, odnosno tradicionalna vjerovanjanaroda Afrike, Centralne Azije, Australije i Amerika.

Izraz pagani je predstavljao kršćansku adaptaciju jevrejskog izraza goyza inovjerce, odnosno ne-jevreje. Prvi kršćani su koristili izraz gentiles, da bi tek kasnije izraz pagani počeli koristiti tek u 4. vijeku, kada je kršćanstvo već postalo dominantnom religijom Rimskog Carstva.
Kod:
http://sh.wikipedia.org/wiki/Paganizam
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap, zadrzavam sve sto sam napisao u prethodnom komentaru.

Ti nesvesno vadis izjave iz konteksta, dodajes reci Bozjoj ono sto u njoj ne postoji i sam sebi protivrecis.

Tvoje lukavstvo moze svako prozreti ko pazljivo cita ono sto je napisano.
Ja sam ga prozreo i nemam sta da dodam jer vako ima razum i uz to i molitvu pa neka sam otkrije sustu istinu, ali ne subjektivnu vec onu pravu biblijsku u kojoj nema ni dodavanja ni oduzimanja.

Mucno je baviti se ovakvim besmislenim sukobljavanjima misljenja i odgovarati na ono sto je vec odgovoreno.

Dodao bih samo jednu pojedinost u vezi Rimskih svetkovina.

Nije bitno da li su Rimljani u odredjeni dan koji je bio posvecen odredjenom Bogu '''slavili tog boga''''
Cinjenica je da je svaki dan u Rimskoj planetarnoj sedmici nosio naziv po odredjenom Rimskom bogu - sto znaci da mu je taj dan bio posvecen, bez obzira da li su Rimljani toga dana odrzavali svetkovinu u cast tom Bogu, isli toga dana u hram koji je bio posvecen tom bogu i tamo mu prinosili zrtve, on je bio zvanicno Rimsko bozanstvo kome je bio posvecen jedan dan u sedmici, njemu su sluzili i njemu se molili, a posto je postojao hram koji je bio posvecen odredjenom bogu oni su tom bogu sluzili, bilo tog dana koji mu je posvecen ili drugog - sasvim je nebitno.

U pogledu Ndelje - ona je bila posvecena Bogu sunca, i ovaj dan sunca je nakon velikog otpada i sa dolaskom Konstantina prenesen u Hriscanstvo i umesto dan posvecen suncu - postao je dan posvecen Hristovom vaskrsenju, kao vaskrslog sunca pravde.

Ovo se odnosi i na sve druge paganske svetkovine.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Jasam već priznala , dasam malo ograničena , zato se nečudite što ovo pitam , dali sam ja Rimo katolkilja poganka ? Dali su Pravoslavci pogali ? Ili možda svi koji slave Nedelju , tko u stvari spada među pogane .
Lako što si poganka, nego ćeš ti još maljem u čelo dobiti i ostat će na čelu žig zvijeri. Laodikeja, je l'da sam u pravu?

Stvarnoslap, zadrzavam sve sto sam napisao u prethodnom komentaru.

Samo ti to zadrži za sebe. Zar misliš da bi takvo što netko preuzeo pod svoje?

Ti nesvesno vadis izjave iz konteksta, dodajes reci Bozjoj ono sto u njoj ne postoji i sam sebi protivrecis.

Jesam, upravo sam gore citirao svoje protivriječnosti. A ovo o dodavanju ti je dobro. Ti ništa Bibliji ne dodaješ, ti si je samo stornirao i zamijenio naučavanjem koje ti je Bog osobno objavio.

Tvoje lukavstvo moze svako prozreti ko pazljivo cita ono sto je napisano.
Ja sam ga prozreo i nemam sta da dodam jer vako ima razum i uz to i molitvu pa neka sam otkrije sustu istinu, ali ne subjektivnu vec onu pravu biblijsku u kojoj nema ni dodavanja ni oduzimanja.

Neka si ti mene prozreo, bar znaš da me se moraš čuvati.

Mucno je baviti se ovakvim besmislenim sukobljavanjima misljenja i odgovarati na ono sto je vec odgovoreno.

Misliš da meni nije mučno?

Dodao bih samo jednu pojedinost u vezi Rimskih svetkovina.

Nije bitno da li su Rimljani u odredjeni dan koji je bio posvecen odredjenom Bogu '''slavili tog boga''''

Evo ga, popustio Laodikeja za "joticu". Sjećaš li se koliko puta sam ti rekao da iznosiš notorne laži, i tražio da izneseš dokaze za svoje tvrdnje. Vidim, odustaješ od tvrdnje, dakle, priznaješ da su to bile notorne laži.

Cinjenica je da je svaki dan u Rimskoj planetarnoj sedmici nosio naziv po odredjenom Rimskom bogu - sto znaci da mu je taj dan bio posvecen, bez obzira da li su Rimljani toga dana odrzavali svetkovinu u cast tom Bogu, isli toga dana u hram koji je bio posvecen tom bogu i tamo mu prinosili zrtve, on je bio zvanicno Rimsko bozanstvo kome je bio posvecen jedan dan u sedmici, njemu su sluzili i njemu se molili, a posto je postojao hram koji je bio posvecen odredjenom bogu oni su tom bogu sluzili, bilo tog dana koji mu je posvecen ili drugog - sasvim je nebitno.

Ovo što si napisao nisu nikakve činjenice nego notorne laži, po tvom običaju. Prvo, nisu dani nosili ime po bogovima nego po nebeskim tijelima. Planetarni kalendar bio je izum astrologa i nije imao nikakav religiozni karakter. Drugo, ni jedan dan u tjednu nije bio posvećen nekom Bogu. Treće, kažeš, sasvim je nebitno u koji dan su slavili i jesu li slavili u određeni dan. Kako su onda kršćani mogli preuzeti nedjelju od pogana ako je ni pogani nisu imali?

Evo još jednom pa pogledaj:

1. Poganski Grci i Rimljani nikad nisu imali tjedni dan odmora.

2. Nikad nisu imali tjedni dan kao praznik.

3. Nikad nisu imali poseban dan u tjednu u koji bi prinosili žrtve ili molitve poganskim bogovima.

4. Nisu prinosili žrtve niti su se molili svojim bogovima u nedjelju ništa više nego u druge dane.

5. Podjela mjeseca na periode od sedam dana nikada nije prihvaćena u kalendar poganskih Grka. Pojavljuje se u rimskom kalendaru nakon vremena Teodozija, ili nakon 391. god. Sedmodnevni tjedan prvi put se pojavljuje u rimskom zakonodavstvu s Konstantinovim ediktom, objavljenom 321. god.

Podjela mjeseca na sedmodnevne periode, kao polazišna točka kalendara, prilično je nezgrapan način podjele, dolazi od drevnih Hebreja čiji je Šabat padao na svaku subotu, i bio je dan odmora. Rani kršćani, na primjer Pavao, ne smatra obveznim za kršćanske zajednice držanje židovske subote, pa je uglavnom nisu ni držali. Tijekom prva dva stoljeća naše ere oni su razvili običaj slavljenja dana Gospodnjeg, u molitvi i zajedničkom blagovanju, te je iz toga i židovskog dana odmora nastala praksa slavljenja nedjelje.

U Konstantinovu Ustavu iz 321. god., u kojem se govori o "časnom danu sunca," Konstantin se osvrće na nedjelju kao nesumnjivo časnu s kršćanskog stajališta. Kršćani su je takvom smatrali kao dan uskrsnuća. Moglo bi biti da je časna i za Konstantina, s obzirom da je već prije legalizirao kršćansku religiju. Ako je na bilo koji način nedjelja bila časna ili dan odmora poganima, koliko moje informacije govore, pogani su tu praksu morali preuzeti od kršćana.

W. H. WESTERMAN, University of Wisconsin

U pogledu Ndelje - ona je bila posvecena Bogu sunca, i ovaj dan sunca je nakon velikog otpada i sa dolaskom Konstantina prenesen u Hriscanstvo i umesto dan posvecen suncu - postao je dan posvecen Hristovom vaskrsenju, kao vaskrslog sunca pravde.

Kako je u kršćanstvo moglo biti preneseno nešto što nije ni postojalo? Vidjeli smo, pogani uopće nisu imali niti jedan redoviti tjedni dan za bogoštovlje. Drugo, kako će se "poganska nedjelja" prenjeti u kršćanstvo za vrijeme Konstantina ili još u 3. stoljeću, kada vidjesmo da je sveti Ivan naziva "danom Gospodnjim", i da se apostoli u nedjelju sastaju s kršćanima?
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Antonijadz pozdrav.

Jevreji su kako si napisala oslovljavali neznabožačke narode po njihovim kipovima i hrani nečistim a to ih je asociralo na svinje otuda izraz GOJE-SVINJE. To nije primereno ali tako su oslovljavali ostale narode i to nisu dobili od Boga kao nalog već od rabina.

Što se tiče izraza neznabožci taj postoji u Bibliji i može se videti i kao drugi izraz recimo pagani jer oba govore o ne poznavanju Boga. Taj izraz je adekvatan i danas i do kraja u svom značenju jer predstavlja one psobe koje ne vrše službu Bogu na ispravan način.
A ono da te neko smatra neznabožcem zato što nedeljom lomiš hleb ili se okupljaš da čuješ nešto iz Biblije nije ispravno.

Uzrok tog zla je jedna žena Jelena Bela koja je iz malog prsta i malog mozga izvadila simboliku subote i nedelje te zaključila kako je subota dan od odmora a onda po tome očigledno joj je bilo da je nedelja dan koji Bog nije odrdio za odmor i taj dan je onda njoj pagansko obeležje i samim tim žig zveri.
Po njoj svako ko odmara nedeljom prima žig zveri samo još se nezna tačno od kad to počinje da se radi.
U jednoj izjavi ta žena je tvrdila kako se 1843 oglasio treći anđeo koji upozorava baš na to (14 gl Otk) a posle kaže da će to zapravo početi nedelja biti žigom od kad amerika ponovo uzdigne nedelju zakonom kao obavezan dan za odmor.Nemoj se trugiti da shvatiš tu ženu jer ona nije nikome razumljiva baš zato što za svaku stvar ima po bar dve različite izjave.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Da čovjeku pamet stane – drugi put

Već smo se naslušali i načitali adventističkih mantri kako je poganstvo opoganilo kršćanstvo. Nedjelja je, naravno, adventistima ipak najveći balvan u oku što se tiče prodiranja poganstva i poganštine u kršćanstvo. Zbog boljeg razumijevanja svega ovoga najprije ćemo vidjeti kakve prilike su vladale u vrijeme nastanka Crkve i u periodu koji slijedi nakon toga. Kristova Crkva se „rađa“ na dan Pedesetnice - silazak Duha Svetoga (Dj 2,1-4). Ovdje valja uočiti još jednu vrlo interesantnu stvar koju nalazimo u opisu događaja na dan Pedesetnice. Pedesetnica je (prvi dan u tjednu), židovski hodočasnički blagdan koji obvezuje sve Židove i kada u Jeruzalem hodočaste Židovi sa svih strana, a apostoli nisu u Hramu sa svojim sunarodnjacima, nego su okupljeni na istom mjestu na kojem ih je Isus susretao i prije Uzašašća. I onda, na tako okupljenu zajednicu apostola, čitamo odmah u nastavku teksta, silazi Duh Sveti. Prvi kršćani (nešto kasnije će se tako nazvati) bili su apostoli i onih „tri tisuće duša“ što se krstiše toga dana (Dj 2,41). Ne saznajemo od Luke u Djelima apostolskim tko su bili onih tri tisuće, ali razumljivo je reći kako je najviše bilo Židova, vjerojatno stanovnika Jeruzalema. U istoj glavi Djela apostolskih čitamo što je karakteristično za apostole i zajednicu koja se okuplja oko apostola već od samog početka Crkve. Luka je to lijepo i jezgrovito opisao u samo nekoliko rečenica, pa evo ih ovdje:

Dj 2,42-47: Bijahu postojani u nauku apostolskom, u zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama. Strahopoštovanje obuzimaše svaku dušu: apostoli su činili mnoga čudesa i znamenja. Svi koji prigrliše vjeru bijahu združeni i sve im bijaše zajedničko. Sva bi imanja i dobra prodali porazdijelili svima kako bi tko trebao. Svaki bi dan jednodušno i postojano hrlili u Hram, u kućama bi lomili kruh te u radosti i prostodušnosti srca zajednički uzimali hranu hvaleći Boga i uživajući naklonost svega naroda. Gospodin je pak danomice zajednici pridruživao spasenike.

Adventisti uporno ponavljaju (mantraju) kako su se kršćani, nakon rimsko-judejskog rata i kasnijeg Bar Kohbina ustanka u 2. stoljeću, zbog omraženosti koja je vladala prema Židovima htjeli distancirati od Židova i svega što je vezano uz židovstvo, pa tako i subote. Hvala Bogu, Luka nam je u Djelima apostolskim ostavio svjedočanstvo kako je do svojevrsnog „distanciranja“ došlo na dan silaska Duha Svetog. Vidjeli smo, Pedesetnica je i Židovi su u Hramu i oko Hrama, a apostoli su na drugom mjestu zajedno okupljeni. Zatim u Djelima apostolskim čitamo što je karakteriziralo apostole i novonastalu zajednicu. Apostoli i kršteni Židovi „svakodnevno hrle u Hram“, ali po kućama „lome kruh“. Odlazili su u Hram i Židovi koji nisu prihvatili Krista i postali kršćani, ali oni nisu bili „po kućama na lomljenju kruha“. Ono što je karakteristično samo i jedino novonastaloj zajednici događa se isključivo za vrijeme okupljanja i zajedništva članova te zajednice, po kućama. Ne misli valjda netko kako bi apostoli okupili i poveli kršćane u Hram na „lomljenje kruha“? Ne misli valjda netko kako su apostoli od glavara židovskih zakupili jedan ćošak u Hramu i onda tamo s kršćanima „lomili kruh“? Što mislite kako bi prošli i apostoli i ostali kršćani da su takvo što priredili u Hramu? Naravno, sve ovo vrijedi i za bilo koju sinagogu. Evo, dakle, apostoli i kršćani su se „distancirali“ od Židova još od dana Pedesetnice, ali ne zbog toga što su im Židovi bili omrznuli nego iz ljubavi prema Kristu. Je li ovo „distanciranje“ novonastale zajednice okupljene oko apostola značilo njihov potpuni prekid sa židovstvom i židovskom vjerskom i religioznom praksom?

Jedna od adventističkih mantri je i ona kako je Isus bio Židov i opsluživao Zakon, pa su onda i apostoli bili Židovi koji su također opsluživali Zakon, a to onda znači da su i odmarali subotom. Naravno da se novonastala Jeruzalemska zajednica nije na dan Pedesetnice distancirala na ovako drastičan način. Naravno da su i apostoli i prvokršteni Židovi odmarali subotom. Pa, Židovi bi ih kamenovali da su obavljali kakav posao u subotu, Židovima je Bog zapovjedio da takve kamenuju. U Novom zavjetu saznajemo da su dvije stvari bile zbog kojih su Židovi „gledali“ da pogube Isusa – pravio se Bogom i kršio je subotu. Međutim, nije poštivanje subotnog odmora bilo jedino što je prva judeokršćanska zajednica zadržala i nastavila prakticirati. Oni su svoju djecu obrezivali, plaćali su hramski porez, sudjelovali su u službi Božjoj u Sinagogi i svetkovali židovske blagdane. Dakle, izvana gledajući ne bi ih se uopće moglo razlikovati od svih ostalih Židova. Razlika i njihovo „distanciranje“ isključivo je opečaćeno „onim novim“ o čemu nas izvještava sveti Luka, „Bijahu postojani u nauku apostolskom, u zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama. .... Svaki bi dan jednodušno i postojano hrlili u Hram, u kućama bi lomili kruh te u radosti i prostodušnosti srca zajednički uzimali hranu hvaleći Boga i uživajući naklonost svega naroda.“

Pogledajte kako vas adventisti pokušavaju zaskočiti. Da bi sačuvali „pionirsku istinu o suboti“ oni vam serviraju selektivnu istinu iz Svetog Pisma i potpuno krivotvorene povijesne činjenice. Kažu vam da ćete primiti „žig zvijeri“ ako ne odmarate subotom, jer su i Isus i apostoli odmarali subotom. Ali vam ne kažu da ćete primiti „žig zvijeri“ ako se ne obrežete, iako su i Isus i apostoli bili obrezani. Nećete, prema adventistima, primiti „žig zvijeri“ ni ako ne plaćate hramski porez, iako su i Isus i apostoli plaćali hramski porez. Ovako servirana selektivna biblijska istina i još garnirana povijesnim krivotvorinama postaje ono što je jedino gore od laži – iskonstruirana istina. Baš onako kao što je jedino „selektivna pravda“ gora od nepravde. „Iskonstruirana istina“ koju vam adventisti serviraju ima ulogu zamagliti vam i istinu i stvarne povijesne činjenice. Adventisti to rade samo zbog jedne stvari, zbog subote. Zbog toga, i samo zbog toga, iskonstruirali su i kao mantru ponavljaju „omraženost Židova“ i kao posljedicu toga „kršćansko distanciranje od Židova i njihovo odbacivanje subote“. Za pretpostaviti je, zapravo točno je, da su Židovi Rimljanima mogli postati omraženi. U razmaku od šezdesetak godina vodili su dva krvava rata, Judejski rat 66. i rat nakon Bar Kohbina ustanka 132., međutim, to nema baš nikakve veze s kršćanima, vjerovanjem kršćana i kršćanskom praksom.

Slijedimo samu logiku i priču adventista. Kada bi adventisti bili u pravu, kako su kršćani zbog „omraženosti Židova“ u Rimskom Carstvu odbacili subotu i prihvatili pogansku nedjelju, morali bismo u povijesti naći činjenice koje kazuju i svjedoče o svojevrsnoj toleranciji i benevolentnosti Rima prema kršćanima. Pazite, nalazimo se i govorimo o 1. i početku 2. stoljeća. A što u povijesti nalazimo? Pa već sam ranije citirao Plinija Mlađeg s početka 1. stoljeća. Kršćani nisu digli nikakav ustanak protiv rimske države, a nalazimo kako ih rimska država progoni i kažnjava do smrti. Plinije ih naziva zarazom, i tjera ih da se „rugaju Kristu“. Kasnije ću pisati detaljnije, pa samo u crticama. U gradu Rimu još polovicom 1. stoljeća (par desetljeća nakon Kristove smrti) kršćane bacaju zvijerima u areni i vješaju ih po stupovima u Rimu. Je li kršćanima ovo nagrada i ustupak Rima zbog toga što su odbacili subotu, sveti dan Rimljanima omraženih Židova, i prihvatili pogansku nedjelju!?!? Svi bačeni zvijerima, obješeni po stupovima u Rimu i oni o kojima piše Plinije okupljali su se na „lomljenje kruha“ u nedjelju. Eto, adventisti nas sviju uvjeravaju da je ipak ovako kako oni kažu. Da čovjeku pamet stane.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Praviš svesne ili nesvesne greške isponova i mene optužuješ da iznosi notorne laži.

Evo mojih reči koje si ti uzeo samo deo i time izvadio iz celine.

Nije bitno da li su Rimljani u odredjeni dan koji je bio posvecen odredjenom Bogu '''slavili tog boga''''
Cinjenica je da je svaki dan u Rimskoj planetarnoj sedmici nosio naziv po odredjenom Rimskom bogu - sto znaci da mu je taj dan bio posvecen, bez obzira da li su Rimljani toga dana odrzavali svetkovinu u cast tom Bogu, isli toga dana u hram koji je bio posvecen tom bogu i tamo mu prinosili zrtve, on je bio zvanicno Rimsko bozanstvo kome je bio posvecen jedan dan u sedmici, njemu su sluzili i njemu se molili, a posto je postojao hram koji je bio posvecen odredjenom bogu oni su tom bogu sluzili, bilo tog dana koji mu je posvecen ili drugog - sasvim je nebitno.

Dakle, ako je određeni dan bio posvećen bogu - to znači da je taj dan imao Bogoslužbeni karakter i veličanje tog boga, bez obzira da li se u narodu toga dana oglašavala svetkovina sveštenici tog Boga su vršili službu u čast tog Boga, a imali su i mnoge druge svetkovine tokom kojih su prinosili žrtve bogovima, jeli i pili, orgijali...itd.. o kojima sam pisao u prethodnim komentarima.

Ti tvrdiš da Rimljani nisu dane u sedmici posvetili svojim bogovima, a činjenice govore sasvim suprotno.

Evo dana u sedmici i imena Rimskih bogova kojima su posvećeni:


SUNDAY Solis (Sunce) dimanche domenica domingo Sun

MONDAY Lunae
(Luna - Mesec) lundi lunedi lunes Moon

TUESDAY Martis
(Mars) mardi martedì martes Tiw (the Anglo-Saxon god of war, the equivalent of the Norse Tyr or the Roman Mars)

WEDNESDAY Mercurii
(Mercur) mercredi mercoledì miércoles Woden (the Anglo-0Saon equivalent of the Norse Odin or the Roman Mercury)

THURSDAY Jovis (Jupiter jeudi giovedi jueves Thor (the Norse god of thunder, the equivalent of the Rofman Jupiter)

FRIDAY Veneris
(Venera) vendredi venerdi viernes Frigg (the Norse god of love and fertility, the equivalent of the Roman Venus)

SATURDAY Saturni
(Saturn) samedi sabato sábado Saterne (Saturn, the Roman god of agriculture)

Rimljani su dali naziv danima po imenima svojih paganskih bogova.
Naravno tu je ukljucena i astrologija jer su planetama data imena istih tih Bogova.

Konstantin je bio poštovalac kulta boga sunca Mitre i da bi napravio ustupak onom delu odpalog Hrišćanstva - on je dan koji je bio posvećen ovom bogu zvanično zakonom uspostavio u odpaloj crkvi.

Deo apostolskih Hrišćana je i dalje poštovao Subotu, a to možemo videti iz različitih anatema koje su kasniji crkveni sabori upućivali Hrišćanima koji svetkuju Subotu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Praviš svesne ili nesvesne greške isponova i mene optužuješ da iznosi notorne laži.

Upravo tako, iznosiš notorne laži. Međutim, imaš ti sada veću nevolju od iznošenja notornih laži. Brukaš se, čovječe.

Evo mojih reči koje si ti uzeo samo deo i time izvadio iz celine.

Hajde da vidimo tvoje riječi. Kad ti nije dovoljno brukanja neka ti bude još.

Nije bitno da li su Rimljani u odredjeni dan koji je bio posvecen odredjenom Bogu '''slavili tog boga''''
.........
Dakle, ako je određeni dan bio posvećen bogu - to znači da je taj dan imao Bogoslužbeni karakter i veličanje tog boga, bez obzira da li se u narodu toga dana oglašavala svetkovina sveštenici tog Boga su vršili službu u čast tog Boga,


Da vidimo što kažu ljudi koji su gotovo čitav život proveli proučavajući upravo ove stvari:

Pitanje:
S obzirom da je nedjelja nazvana prema Suncu, ponedjeljak prema Mjesecu, subota prema Saturnu itd., znači li to da se ova božanstva više častilo u te dane nego u ostale dane?

Odgovor: Ne. Prijašnje obožavanje bogova nestajalo je kada je uvođen sedmodnevni tjedan. Značenje imena dana bilo je astrološko, a ne religiozno.


Pitanje:
Je li Apolon, bog Sunca, bilo među Rimljanima ili Grcima, imao neki poseban dan na koji je štovan molitvama ili prinošenjem žrtava više nego na bilo koji drugi dan?

Odgovor: Postojali su neki određeni praznici u raznim hramovima, i to su bili godišnji, a ne tjedni praznici.

F. N. PRYCE, British Museum, Department of History, London, England
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pitanje: Budući da je svaki dan u tjednu po imenu bio posvećen nekom božanstvu, kao što je nedjelja Suncu, ponedjeljak Mjesecu, subota Saturnu, itd., jesu li se ova božanstva štovala na taj određeni dan više nego u ostale dane?

Odgovor: Ne.

Pitanje:
Je li Apolon imao poseban dan u tjednu ili mjesecu u koji ga se štovalo molitvama i prinošenjem žrtvi više nego u ostale dane?


Odgovor: Ne.

R. RATHBORN, Smithsonian Institute, Washington
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Planetarni tjedan u kojem su dani nazvani prema nebeskim tijelima, Saturday, Sunday, itd., bio je izum astrologa, vjerojatno u drugom stoljeću prije Krista, međutim, nema religijski karakter, niti je religija na to utjecala. Saturna, na primjer, nije se štovalo subotom, niti Jupitea četvrtkom. Praznici pojedinih bogova nisu nikada bili tjedni praznici, niti su padali na određene dane prema nekoj drugoj podjeli mjeseca, recimo deseti dan.

GEORGE F. MOORE, Divinity Ave., Cambridge, Mass
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U Konstantinovu Ustavu iz 321. god., u kojem se govori o "časnom danu sunca," Konstantin se osvrće na nedjelju kao nesumnjivo časnu s kršćanskog stajališta. Kršćani su je takvom smatrali kao dan uskrsnuća. Moglo bi biti da je časna i za Konstantina, s obzirom da je već prije legalizirao kršćansku religiju. Ako je na bilo koji način nedjelja bila časna ili dan odmora poganima, koliko moje informacije govore, pogani su tu praksu morali preuzeti od kršćana.

W. H. WESTERMAN, University of Wisconsin

Evo vidiš, imena dana nisu uopće imala religiozno nego astrološko značenje. Dalje, nije uopće postojala praksa da bilo tko, niti svećenici niti narod, štuju ili prinose žrtve Saturnu u subotu, Suncu ili Apolonu u nedjelju ili Jupiteru u četvrtak. Pogani nikada nisu uopće imali tjedne praznike, bogoštovlja i prinošenje žrtava. Ja ti sve ovo davno pokaza, ali tebi nije dosta brukanja.

Ti tvrdiš da Rimljani nisu dane u sedmici posvetili svojim bogovima, a činjenice govore sasvim suprotno.

Evo dana u sedmici i imena Rimskih bogova kojima su posvećeni:
SUNDAY Solis (Sunce) dimanche domenica domingo Sun

MONDAY Lunae
(Luna - Mesec) lundi lunedi lunes Moon

TUESDAY Martis
(Mars) mardi martedì martes Tiw ......

Ne tvrdim ja. Ja samo prenosim ono što tvrde ljudi koji to znaju. A evo što tvrde vezano uz ova imena koja ti po deseti put kopiraš.

Značenje imena dana bilo je astrološko, a ne religiozno.
(F. N. PRYCE, British Museum, Department of History, London, England)

Planetarni tjedan u kojem su dani nazvani prema nebeskim tijelima, Saturday, Sunday, itd., bio je izum astrologa, vjerojatno u drugom stoljeću prije Krista, međutim, nema religijski karakter, niti je religija na to utjecala. Saturna, na primjer, nije se štovalo subotom, niti Jupitea četvrtkom. (GEORGE F. MOORE, Divinity Ave., Cambridge, Mass)

Rimljani su dali naziv danima po imenima svojih paganskih bogova.
Naravno tu je ukljucena i astrologija jer su planetama data imena istih tih Bogova.

Vidio si gore da nisu dali imena danima po božanstvima, nego po nebeskim tijelima. Također si vidio da ni jedan od tih dana nema nikakve veze niti sa štovanjem božanstava u te dane, niti sa prinošenjem žrtava u te dane. I što se tiče poganskih svećenika i što se tiče širih masa pogana.

Konstantin je bio poštovalac kulta boga sunca Mitre i da bi napravio ustupak onom delu odpalog Hrišćanstva - on je dan koji je bio posvećen ovom bogu zvanično zakonom uspostavio u odpaloj crkvi.

Kojem dijelu otpalog kršćanstva? Onom što se još od vremena apostola okuplja nedjeljom na Euharistiju? I odbaciše li ti "otpali kršćani" Krista i jesu li počeli klanjati se Mitri?

Deo apostolskih Hrišćana je i dalje poštovao Subotu, a to možemo videti iz različitih anatema koje su kasniji crkveni sabori upućivali Hrišćanima koji svetkuju Subotu.

Koji? Albigenzi?
 
Natrag
Top