PC Hladjenje

Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Dakle imam PC koji je dosta jak i imam problem jer kad pokrenem zahtjevnije igre jako jako se grije zadnja strana kucista tamo gdje su oni svi prikljci u maticnu toliko je vruce da se ne moze zadrzati ruka par sekundi , ubacio sam dva ventilatora koja upuhuju zrak unutra i nemam ideju gdje bi i kako usmjerio da izlazi vruci zrak. I takodje me zanima mozeli li ta temperatira osteti ti taj dio :D Inace Procesr ima obican cooler i jako je bucan ali mu drzi temperaturu oko 50 sto je sasvim okej :D
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Mozda ventilatori nisu dobro postavljeni, napred se stavi ventilator da ubacuje vazduh, a pozadi idu oni koji izbacuju, tako da se vrtlozi vazduha ne sukobljavaju, ukoliko stavite pozadi da ubacuju vazduh, onda ce smetati ventilatoru na procesoru i grafickoj kartici, koji vuku sa bocne odnosno donje strane kucista vazduh. U principu zadnji ventilatori imaju funkciju izbacivanja vruceg vazduha, a hladniji ulazi kroz otvore na prednjoj strani i sa bocne strane kucista. Naravno moglo bi i obrnuto, ali ventilator u napajanju ne mozemo okrenuti, pa zbog toga prva psotavka postaje kao jedina pravilna... Eventualno na bocnu stranicu se stavi dodatni ventilator koji ubacuje hladan vazduh.
Sto se tice grejanja, moze se desiti da to izaziva i nesipsravno napajanje recimo, i/ili ako se procesor ili graficka preterano greju, a recimo samo ventilator iz napajanja ima funkciju izbacivanja vazduha, pa ne moze da postigne da izbaci, i zbog toga se greje. Takodje treba ocistit ventilatore na grafikoj kartici i procesoru, i eventualno zameniti termalnu pastu ako nije menjana duze vremena na oba procesora(od racuanra i graficke kartice).
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Najbrze, najjeftinije i najefikasnije resenje - skini bocnu stranicu kucista! Istog trenutka ces spustiti temperaturu procesoru i svim ostalim komponentama za nekoliko stepeni (po pravilu od 2 do 5). Poslednji put sam drzao bocnu stranicu na nekom racunaru pre 15-ak godina a iskreno nisam siguran ni cemu sluze. Zvucna izolacija? Mizerna i zanemarljiva. Zapravo, kompjuter ce ti biti tisi jer neces imati potrebe za dodatnim ventilatorima. Estetika? O ukusima se ne raspravlja ako uopste ima smisla govoriti o lepoti PC konfiguracije.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.333
Najbrze, najjeftinije i najefikasnije resenje - skini bocnu stranicu kucista! Istog trenutka ces spustiti temperaturu procesoru i svim ostalim komponentama za nekoliko stepeni (po pravilu od 2 do 5). Poslednji put sam drzao bocnu stranicu na nekom racunaru pre 15-ak godina a iskreno nisam siguran ni cemu sluze. Zvucna izolacija? Mizerna i zanemarljiva. Zapravo, kompjuter ce ti biti tisi jer neces imati potrebe za dodatnim ventilatorima. Estetika? O ukusima se ne raspravlja ako uopste ima smisla govoriti o lepoti PC konfiguracije.
Nije ni to dobra opcija,jer tako mnogo ulazi sobna prasina i lepi se na unutrasnje kulere,pa se pre zalepi na propelere i dolazi do slabijeg hladjenja unutar kompa.bolja je solucija sto rece Torgandraf sa dva kulera,da jedan ubacuje,a drugi izbacuje vazduh.tako se sobna prasina lepi na ovaj kuler sto ubacuje vazduh i manje ulazi u unutrasnjost kompa.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
To je moje vidjenje problema. Ne moram biti u pravu. Istina je za prasinu ali imajuci u vidu da sta god radio i zonglirao sa ventilatorima komp ce vuci prasinu kroz otvore direktno na hladnjak procesora. Razlika u "prasnjavosti" je veoma mala, gotovo zanemarljiva. Redovno ciscenje coolera je dovoljno. U svakom slucaju nisam slucajno skinuo stranicu na svakom racunaru. Isprobao sam bezbroj kombinacija sa 1, 2 i 3 ventilatora ukljucujuci i gomilu njihovih razlicitih tipova. Na kraju skinem stranicu i temperatura prakticno momentalno padne. To mi je bilo dovoljno. Vise ih nisam vracao.

Zaboravih... ako imate malo dete u kuci drzanje otvorenog kucista nikako nije mudra ideja!
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Dakle imam PC koji je dosta jak i imam problem jer kad pokrenem zahtjevnije igre jako jako se grije zadnja strana kucista tamo gdje su oni svi prikljci u maticnu toliko je vruce da se ne moze zadrzati ruka par sekundi , ubacio sam dva ventilatora koja upuhuju zrak unutra i nemam ideju gdje bi i kako usmjerio da izlazi vruci zrak. I takodje me zanima mozeli li ta temperatira osteti ti taj dio :D Inace Procesr ima obican cooler i jako je bucan ali mu drzi temperaturu oko 50 sto je sasvim okej :D

Visoka temperatura je najveći neprijatelj računarskih komponenti i zbog visoke temperature najčešće i stradaju komponente. Ventilatori kada se postavljaju moraju se pravilno postaviti odnosno nije dovoljno samo da ubacuju hladan zrak nego treba neki ventilator i da izvlači,izbacuje vrući zrak vani....To što kažeš da se grije "tamo gdje su oni svi prikljci u maticnu" mi je nelogično...Pogledaj da se ne grije napojna, odnosno možda njezin ventilator ne radi..
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
eh evo i mene pa da odgovorim dakle cpu i graficka su novi nemaju prasine jer redovno to radim ponekad naidje period kad cistim prasinu jednom sedmicno haha, evo slika mog kucista i strelicama sam pokazao gdje sam postavio 2 ventilatora i obadva upuju zrak SLIKA : http://s7.postimg.org/wazlqjwuz/ooo.png . Znaci tako otprilike se dovodi hladan zrak na cpu i grafikcu ali je problem jer ne znam gdje da ga izbacim vruc zrak i onda on izlazi kroz zadnju stranu pc jer je ona najotvorenija ima dosta rupica itd. napajanje ide dolje znaci niej ono standardno kuciste i ventilator mislim da super radi jer je napajanje gotovo bez ikakvih zvukova. Jednostavno problem je jer vruc zrak izlazi kroz zadnju stranu kucista i grije cjelo kuciste i dio maticne . Rijesenje je svakako da drzim otvoren pc ali prvo bih pokusao ovo da sredim da izgleda lijepo ako ne uspije onda cu ga drzati otvrenim. Takodje zadnja strana je mala da bi se ubacio neki ventilator veci realno moze da stane maximalno velicne ventilatora od obicnog coolera od cpu ili mozda svega par cm veci . Palo mi je napamet pronaci sliku na netu u kojoj je pokazao kako postaviti ventilatore za idealno hladjenje i cirkulaciju zraka.
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Nije on po zadi on je odozgo :D iza pc nemam ventilator, ali nasao sam jednu sliku sa dobro rasporedjenim hladjenjem ali mi treba jos ventilator moram ih nabaviti :D Plus ovo moje kuciste nije bas veliko i nema bas puno prostora takodje uvjek imam problem oko toga kako spojiti ventilator na maticnu.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Isprobavajuci razlicite kombinacije obavezno sam zavrsavao prespajajuci ventilator na preseceni ATA/SATA strujni kablic-adapter. Onda ventilator direktno vezes na ata strujni konektor na napajanju. Naravno, moras voditi racuna o voltazi ventilatora.
 
Natrag
Top