Linux i rad sa njim

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Видим да ми сви препоручујете не Убунту него оперативне системе засноване на њему, па ме интересује разлог томе?
Razlog preporuka ili veca slicnost drugih okruzenja windowsovim ili manja zahtevnost istih u odnosu na unity okruzenje. :)

Takodje dosta linux korisnika preferira druga okruzenja, posebno gnome, u odnosu na unity ili zbog navike ili zbog odredjenih manjkavosti unity-ja, od kojih jedna jeste vece zauzece resursa. Meni licno se svidja unity, mada sam i dalje pocetnik iako koristim vec neko vreme ubuntu, nekako malo sta imam da cackam, jer sam vec sve podesio po ukusu i od tada sve funkcionise kako bi trebalo. Jedva cekam 14.04 pa da krenem ponovo :)
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Видим да ми сви препоручујете не Убунту него оперативне системе засноване на њему, па ме интересује разлог томе?

Убунту-Кубунту-Лубунту-Ксубунту-Убунту Гноме у питању је један оперативни систем али са различитим радним окружењима и самим тим и програмима који долазе уз одређено радно окружење што опет може да утиче и на захтеност по питању процесорске снаге и РАМ меморије...
Обзиром на конфигурацију коју си навео ти немораш да размишљаш о радним окружењима као нешто што ће ти правити проблем већ иста бираш према сопственим афинитетима.
Оно што је проблем код тебе јесте употреба старије верзије Убунтуа у ком вероватно није доољно добро подржан твој процесор AMD apu А10 са пратећом AMD графиком. У новијим Линукс језгрима би требало да је боља подршка а поготово са последњом верзијом Убунтуа 14.04 ЛТС које ће по свему судеће бити поприлично добро „испеглано“ ....

Могу само да ти саветујем да преузмеш 14.04 (било коју варијанту) и пробаш га са диска или УСБ-а.
 
Poslednja izmena:
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Искрено,не знам шта се сматра под Unity!
Unity je korisnički interfejs odnosno okruženje, nešto slično kao što je Aero kod Windows sistema...
Probaj instalirati Fallback (GNOME Classic) okruženje komandom:
sudo apt-get install gnome-session-fallback
pa kasnije prilikom logovanja izaberi Gnome fallback (GNOME Classic), i vidi da li i dalje postoje isti problemi.


Koristim takođe 12.04 na "starijoj" platformi (Intel Core 2 Duo P7450) bez problema.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
Видим да ми сви препоручујете не Убунту него оперативне системе засноване на њему, па ме интересује разлог томе?

Као што рекоше предгороворници, све дистрибуције су са Линуксовим језгром али са разичитим радним окружењима одн. површинама.

Ради лакше оријентације:

ГНУ/Линукс је цјелокупан оперативни систем са многим ГНУ-алаткама и језгром Линукс
Линукс је језгро али постоје и друга језгра као нпр. FreeBSD
Затим долазе дистрибуције као Дебијан, опенСУСЕ итд.
Затим долазе деривати дистрибуција, Убунту је нпр. дериват Дебијана, док је Линукс Минт Убунтуов дериват
И на крају долазе поддеривати као што су Кубунту, Лубунту, Ксубунту

Имаш машину са новим хардвером (новијим у односу на излазак Убунту 12.04) па би ти било боље да користиш и неку свежију верзију односно 13.10 коју ћеш потом надоградити на 14.04лтс за пар недеља.

Друже, 14.04 ЛТС излази за три дана. :)
 
Učlanjen(a)
06.01.2014
Poruka
15
Ево мене да известим какви су резултати. Прво свима да се захвалим на помоћи.
Убунту 12.10 лтс на мом лаптопу је очајно радио. Обичне видео клипове је имао проблем да пушта (да напоменем да сам инсталирао потребне кодаке или како се већ зову у линуксу).
По препоруци sHAKaJaada инсталирао сам Гноме фалбак, где је рецимо се приликом пустања истог клипа чула музика, али и даље је био проблем са сликом. Затим сам скинуо Убунту 13 и приликом пробања лајве диска, приметан је био напредак. Тако да је по мени ДраганЖ био у праву да је Убунту 12лтс преслаб за моју конфигурацију.
После пробања Убунту 13 решио сам да га инсталирам, али пошто је већ било доста касно, мало сам убрзао и направио сам грешку. Жеља ми је била да направим од партиције на којој је био У12 направим више партиција где бих инсталирао више дистрибуција и нашао која најбоље ради на мом лаптопу. Зезнуо сам груб, и по рестартовању рачунара када се завршила инсталација добио сам поруку:
Error: file not found
Grub rescue>
Тада је почело моје вишечасавно решавање проблема. Али кажу да се тако најбоље учи:gl_wacko:
У сваком случају на интернету се може наћи много начина на који се решава поправка груба, али нису сва примењива (да ли зaто што постоје груб1, груб2 или што је моје знање још почетничко). У сваком случају инсталацијом програма Boot-repair, овај проблем се најлакше решава. Ја сам мислио да могу да радим шта хоћу са партицијом на којој је Линукс јер знам да имам В7 и његов Биос неоштећен. Нисам схватао да је Убунту преузео да је његов покретачки програм уједно и за Виндоус. Е сад да сам инсталирао Линукс из Виндоуса, да ли би тада морао да пазим шта радим са партицијом на којој је Линукс?
ПС.
Извињавам се старијим члановима, што пишем овако основне ствари и што не користим одговарајућу терминилогију, али мислим да ово може помоћи почетницима попут мене да разјасне неке ствари и да неправе исте грешке.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Убунту 12.04 није „преслаб“ већ не садржи дадекватне драјвере за твој процесор (кој је изашао у то време или можда и касније), Убунту 13.10 сасвим сигурно има адекватне драјвере и за новији хардвер.

Што се тиче проблема са Грубом највероватније га ниси инсталирао на почетак хард диска (sda) већ на партицију (sdax)или га уопште ниси инсталирао. Упутство за постављање/враћање груб2 у случају сличних проблема.

Лично не препоручујем инсталацију Линукса из Виндовса јер у случају пада Виндовса неће се моћи приступити ни Линуксу...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Убунту 12.04 није „преслаб“ већ не садржи дадекватне драјвере за твој процесор (кој је изашао у то време или можда и касније), Убунту 13.10 сасвим сигурно има адекватне драјвере и за новији хардвер.

Што се тиче проблема са Грубом највероватније га ниси инсталирао на почетак хард диска (sda) већ на партицију (sdax)или га уопште ниси инсталирао. Упутство за постављање/враћање груб2 у случају сличних проблема.

Лично не препоручујем инсталацију Линукса из Виндовса јер у случају пада Виндовса неће се моћи приступити ни Линуксу...
Zapravo, instalacijom sa Wubi, takodje se instalira Grub tako da bi grub i dalje ostao i dalje bi ubuntu mogao da se koristi :). Tako bar je bilo ranije kada sam ja koristio wubi instaler(pre jedno 2 godine). Slazem se da je bolje koristiti klasicnu instalaciju:)


Sto se tice prethodnog pitanja, potrebno je grub instalirati na istoj particiji gde je i u ubuntu, u slucaju da zelimo da kada formatiramo tu particiju iz windowsa ostane nam samo windows boot loader, bez gruba, inace pri instalaciji gruba, se ne brise windows-ov boot loader tako da je on verovatno ostao negde, na windows particiji, ili na system reserved particiji i samo je bilo potrebno izabrati odgovarajucu boot particiju u biosu ili se moglo nastaviti koriscenje windowsa, koji bi se startovao iz grub loadera, bez obzira sto je jedan sistem nedostajao. Takodje postoji i opcija vracanja ili pisanja novog windows boot loadera, iz windows operativnog sistema, programom Easy bcd u 2 klika.
 
Učlanjen(a)
06.01.2014
Poruka
15
Ovaj drugi deo koji si napisao je jako interesantan. Ali da si on odnosi na samo na instalaciju iz Winowsa ili i na klasicnu instalaciju. U mom slucaju Windows boot loader nije bio izbrisan, ali ja nisam znao kako da dodjem do njega posle:
Error: file not found
Grub rescue>
Zapravo, instalacijom sa Wubi, takodje se instalira Grub tako da bi grub i dalje ostao i dalje bi ubuntu mogao da se koristi :). Tako bar je bilo ranije kada sam ja koristio wubi instaler(pre jedno 2 godine). Slazem se da je bolje koristiti klasicnu instalaciju:)


Sto se tice prethodnog pitanja, potrebno je grub instalirati na istoj particiji gde je i u ubuntu, u slucaju da zelimo da kada formatiramo tu particiju iz windowsa ostane nam samo windows boot loader, bez gruba, inace pri instalaciji gruba, se ne brise windows-ov boot loader tako da je on verovatno ostao negde, na windows particiji, ili na system reserved particiji i samo je bilo potrebno izabrati odgovarajucu boot particiju u biosu ili se moglo nastaviti koriscenje windowsa, koji bi se startovao iz grub loadera, bez obzira sto je jedan sistem nedostajao. Takodje postoji i opcija vracanja ili pisanja novog windows boot loadera, iz windows operativnog sistema, programom Easy bcd u 2 klika.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
1)Zapravo, instalacijom sa Wubi, takodje se instalira Grub tako da bi grub i dalje ostao i dalje bi ubuntu mogao da se koristi :). Tako bar je bilo ranije kada sam ja koristio wubi instaler(pre jedno 2 godine). Slazem se da je bolje koristiti klasicnu instalaciju:)


Sto se tice prethodnog pitanja, 2)potrebno je grub instalirati na istoj particiji gde je i u ubuntu, u slucaju da zelimo da kada formatiramo tu particiju iz windowsa ostane nam samo windows boot loader, bez gruba, inace pri instalaciji gruba, se ne brise windows-ov boot loader tako da je on verovatno ostao negde, na windows particiji, ili na system reserved particiji i samo je bilo potrebno izabrati odgovarajucu boot particiju u biosu ili se moglo nastaviti koriscenje windowsa, koji bi se startovao iz grub loadera, bez obzira sto je jedan sistem nedostajao. Takodje postoji i opcija vracanja ili pisanja novog windows boot loadera, iz windows operativnog sistema, programom Easy bcd u 2 klika.

1) Обзиром да је инсталација Убутнуа уз помоћ Вубија везана за Виндовс, нисам сигуран да ли би тако инсталиран Убунту могао да ради и уколико би пао Виндовс? Лично нисам имао таква искуства обзиром да сам Вуби инсталацију одрадио само да бих видео како то функционише и нисам баш био сретан кад сам схватио да је у питању инсталација Убунтуа као једна од апликација у самом Виндовсу што ми говори да би у случају пуцања Виндовса (из ило ког разлога) и тако инсталиран Уунту био неупотребљив без обзира на присуство Груба при подизању Виндовса....
2) у случају да се груб постави на било коју другу партицију а не на почетак харда (mbr), ако се не варам, прво би се учитавао виндовсов подизач (који се по дифолту налази на почетку харда) те се Груб не би ни очитавао. То што си препоручио ради се кад намераваш да користиш Виндовсове апликације за додавање и других оперативних система у виндовсов подизач....
За оне који не желе да зависе од Виндовса и његових бубица дефинитивно је боље да груб буде на почетку харда (обзиром да груб препознаје и друге оперативне системе), наравно то значи мало обраћање пажње на то где се поставља груб при инсталаицји Линукса...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Grub2 je vrsta boot loadera, pa kao i windows-ov funkcionise bez zavisnosti od bilo kog sistema, kao i grub kao i neki drugi :). Posto sam relativno i ja skoro poceo da koristim linux ovo sto sam napisao je iz licnog iskustva, doduse koristio sam 2 razlicita fizicka diska, tako da je to mozda bilo razlog za to, to jest grub je bio pisan na pocetku jednog hdd a win loader na pocetku drugog, tako da sam verovatno zato pomesao. Kao sto rekoh i ja sam Wubi instalaciju radio pre duze vremena, kada sam pocinjao da korisitm linux :) Pa sam tada dosta ekspeimentisao i isprobavoa gomilu linuxa :), znam da mi je windows uvek posle toga radio, ali verovatno si u pravu, i razlog je sto sam koristio 2 hard diska :)

@KIZA, mogao si da bootujes si hirens boot diska i popravis win loader iz mini windows xp ili da bootujes sa hdd u postojeci sistem i da popravis loader, ili si mogao da korisitis boot repair sa live diska :) I ja sam iskusio iste probleme ali sam korisito ova resenja, jer svako izgleda prvo krene da eksperimetise sa LInuxima kada krene da ih koristi :)
 
Natrag
Top