Lekovita ulja i aromaterapija

Član
Učlanjen(a)
03.11.2009
Poruka
984
-s obzirom da se traži eterično ulje cimeta treba precizirati koje ulje i za koju namjenu a evo i zašto:
Postoje dvije vrste ulja koja se razlikuju po kemijskom sastavu i djelovanju,

1.Eterično ulje kore cimetovca - sadrži do 75% cinamaldehida (cimet aldehida) i do 10% fenola (eugenola) zbog toga izrazito agresivno djeluje na kožu i u mješavinama preparata koji se nanose na kožu ne preporučuje se u koncentracijama većim od 0,1%. Neki ga koriste u tretiranju celulita no nema neko posebno djelovanje. Kod inhalacije primjenom difuzera i aromalampica dobar je u slučajevima iscrpljenosti, depresije, letargije, pospanosti...afrodizijak. Nije za svakodnevnu i laičku primjenu!

2.Eterično ulje lista cimetovca -sadrži do 2% cinamaldehida i do 85% eugenola, manje je agresivno od e.u dobivenog od kore. Djeluje imunostimulirajuće povećavajući produkciju Ig A koji štiti sluznice u tijelu. Kod letargija, nervne iscrpljenosti, nedostatka koncentracije. U mješavinama se primjenjuje ali lokalno.
Ne smije se koristiti u trudnoći i na djeci.

Napomena: Cimetovac-Cinnamonum verum, Cinnamomum zeylanicum Bl. je biljka a Cimet je začin

- neznam za koju namjenu trebate e.u cimeta u svakom slučaju postoje i sigurnija ulja
za npr. celulit, koncentracije, nervnu iscrpljenost...

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.11.2009
Poruka
984
Kupovina eteričnih ulja

01.Kupovina eteričnih ulja:
Kad kupujete eterična ulja sa željom da ih koristite u terapeutske svrhe prvo se treba informirati o ulju i steći neka osnovna znanja i saznanja. Kao prvo treba istaknuti razliku između eteričnih i mirisnih ulja.To nisu sinonimi i razlika je ogromna. npr. ne postoji e.u jabuke, kokosa, jagode,breskve,...to su mirisna ulja. Ona mogu biti sintetička a mogu biti i mješavina prirodnih i sintetičkih komponenti. Bez obzira koliko Vam lijepo mirišu ta ulja nisu za aromaterapeutske namjene,njihova svrha je animiranje prostora. Eterična ulja ne smiju biti pakirana u plastične niti u prozirne staklene bočice. Pošto su e.u vrlo složena po sastavu i koncentrirana pa razne komponente ulja mogu ući u interakciju sa plastikom te tako onečistiti ulje. Kod prozirnih staklenih bočica dolazi pod djelovanjem svjetlosti do raznih kemijskih reakcija i na kraju dobijemo nešto deseto a ne e.u.

02.Kako mirisati? - Pošto su e.u jake i koncentrirane tvari i prejaka su da bi se udisala iz bočice ili direktno pod nos. Bočicu s e.u otvorite i držite 20-tak cm ispod nosa te je lagano pomičete lijevo-desno u visini grudi. Nakon mirisanja 4-5 eteričnih ulja gubi se sposobnost razlikovanja mirisnih osobina e.ulja zbog preopterećenja i zasićenja mirisnih receptora našeg nosa.

03.kako prepoznati krivotvorinu?

Kao prvo ne kupujte na mjestima gdje sva ulja imaju istu cijenu. npr.cijene nekih eteričnih ulja u Hrvatskoj: limun 10ml (La Drome) 35 kuna, mandarina 10ml (Pranarom) 72kn, kamilica njemačka 1ml (Primavera) 96kn kamilica rimska 5ml (Pranarom) 182kn, ruža bugarska 2ml (Pranarom) 402kn ružmarin 1.8 cineol 10ml (Oshadhi) 46kn, ružmarin verbenon 5ml (Oshadhi) 84kn.To su ulja aromaterapeutske vrijednosti.
Eterična ulja se najčešće krivotvore tako da im se dodaju bazna ulja, alkohol ilio neka kemijska otapala. Na taj način se povećava količina istog. Ukoliko je eteričnom ulju dodano bazno ulje možemo prepoznati tako da kapnemo kap ulja na bijelu maramicu. Pošto su eterična ulja bezmasne lako hlapljive tekućine i ta jedna kap ostavljena da se osuši ne smije ostaviti mastan trag.Ulja razrijeđena alkoholom je malo teže prepoznati
no izvježban nos će prepoznati malo tanji miris u čijoj je pozadini alkohol, ili ako kapnete kap na prst osjetit će se hlađenje od isparavanja alkohola. Za prepoznati eterična ulja razrijeđena otapalima treba imati iskustva i dobar nos. Nos treba vježbati.

04.Kako čuvati eterična ulja?
Napokon smo kupili svoje bočice i što s njima. Kao prvo ulja čuvamo na tamnom i hladnom mjestu. Eterična ulja citrusa (limun, narandža, mandarina, bergamot, limeta, grejp) igličastog drveća (bor, jela, smreka, čempres, borovica) ako nema dovoljno hladnog mjesta može i u frižideru. Nadalje bočice uvijek zatvarati čim smo otkapali potrebnu količinu.
Tako čuvano ulje ispravno je za aromaterapeotske namjene do 2 godine nakon otvaranja bočice te je zbog toga zgodno na bočicu flomasterom za cd-e napisati kad je otvorena.
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Prirodni lekovi - Ulje crnog kima

Prirodni lekovi - Ulje crnog kima

Sheportal 10.09.2010 10:24



Želimo li upoznati crni kim (Nigella Sativa), njegova svojstva i upotrebu, moramo se vratiti nekoliko hiljada godina unatrag. Vratiti se u vremena kada su se koristili prirodni lekovi i gde je crni kim imao svoje zavidno mesto.

Njegova povijest seže do kulture Egipta i faraona koji su koristili crni kim kao snažan prirodni lijek kod mnogih zdravstvenih tegoba. Liječnici toga vremena uvijek su imali zdjelicu sjemenki crnoga kima za poboljšanje izlučivanja mokraće, protiv nadutosti i bolova u trbuhu.

9594fc202dcaf90ee3a9884701ddadb0.jpg


U grobnici faraona Tutankamona pronađene su bočice ulja crnoga kima. U Nefertitino vrijeme crni kim se koristio kao svestrano ljekovito sredstvo i kao kozmetičko sredstvo za njegu kože. Kleopatra je njegovala svoje zavodničko tijelo uljem crnoga kima.


U Bibliji crni kim je spomenut kao "cumin" i njegove sjemenke su korištene pri izradi kruha kao lijek protiv nadutosti, bolova u trbuhu i plućnih bolesti. Crni kim kao biljku cijenio je i islamski prorok Muhamed koji je u svojoj čuvenoj knjizi "Hadith" napisao: "Crni kim liječi sve bolesti osim smrti."

Gorko znači zdravije

Crni kim je jednogodišnja biljka, obrasla sitnim dlačicama i sjajnim zelenim listovima. Cvat je mliječno bijeli sa plavkastim ili zelenkastim vrhovima. Sjemenke crnoga kima nalaze se u čahurama koje liče na kapsulice, i šire aromatski začinski miris koji podsjeća na komorač, anis; a poneki ga uspoređuju mirisom kamfora i cajeputa. Okus mu je lagano gorak i pikantan i zbog toga se koristi kao zamjena za crni papar u pravljenju kruha.

4f3f0824ff7df7712342fe4638f52131.jpg


Najprikladniji crni kim za svrhe liječenja sadi se u oazama arabijske pustinje, gdje u svome prirodnom, toplom, oborinama siromašnom staništu ostvaruje idealan kemijski sastav.


Crni kim ima sljedeće sastojke: 21% bjelančevina, 35% biljnih masnoća (više od 50% višestruko nezasićenih masnih kiselina koje su dragocjene), 38% ugljikohidrata i 6% drugih sastojaka). Ako bi išli detaljnije gledati, da bi razumjeli vrijednost terapeutskog djelovanja ulja crnoga kima, vidjeti ćemo da crni kim u velikom postotku sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline.

Nezasićene masne kiseline su esencijalne kiseline koje ljudsko tijelo ne može samo proizvesti. S uljem crnoga kima u organizam dospijevaju korisne višetruko nezasićene masne kiseline (linolenska i linoleinska kiselina) koje nam omogućavaju sintezu imunoregulacijskih tvari. Ulje crnoga kima sadrži i saponine čije djelovanje obuhvača protutupalno djelovanje, snižavanje šećera u krvi, antidepresivno djelovanje, ublažavanje nesanice... Jedan od važnijih sastojaka koji karakterizira ulje crnoga kima je eterično ulje Nigelon semohiprepion, čije je domicilno djelovanje kod bronhalne astme i hripavca.

Upotreba crnoga kima danas

Poštivajući poznavanje ljekovitih svojstava crnoga kima u povijesti, danas možemo reći da se crni kim revolucionarno vratio kao medicinska biljka. Više od 200 univerziteta od 1959. godine pa do danas ispitivalo je djelovanje upotrebe crnoga kima. Nekoliko studija u Jordanu i SAD-u pokazalo je ljekovitost kod leukemije. Najveći dio studija pokazale su efekt povišenog imuniteta, opuštanja na pluća i pomoć kod astmatičnih osoba.

51003060078db9d231d4e582d25f8f16.jpg


Ulje crnoga kima možemo koristiti kod raznih zdravstvenih poremećaja. Prije svega, moramo znati da je osnovno djelovanje ulja crnoga kima na harmonizaciji imunološkog sustava, te na taj način ublažava simptome bolesti i postupno uklanja bolest.


Crni kim možemo koristiti kod sljedećih oboljenja; hemerodi, ekcemi, kožne gljivice, neurodermitits, psorijaza, astma, bronhitis, kašalj, sklonost infekcijama, akne, bolovi u zglobovima, upala pluća, boloviu želucu i crijevima, lišajevi, crijevne gljivice, šećerna bolest, upala sinusa, nadimanje, visoki krvni tlak, glavobolje, bubrežni kamenci, poremećaji sna...

Načini na koje se crni kim koristi su; utrljavanje, tj. nanošenje na kožu, inhalacija, te oralna primjena ulja crnoga kima. Za svaku tegobu se određuje količina i vremenski period konzumiranja ulja crnoga kima.

Aromaterapija i crni kim

Prema svojoj osnovnoj definiciji, aromaterapija je grana komplementarne medicine koja kontrolirano koristi eterična ulja u svrhu održavanja i/ili unapređenja zdravlja tijela, misli i duha. Aromaterapija kontrolirano koristi eterična ulja u preventivne i terapeutske svrhe ( smanjenje i otklanjanje raznih tegoba ).
Jedno od njezinih bitnih djelovanja je prevencija, i tu se razne tehnike primjene aromaterapije (masaža, inhalacija, kupka ) dopunjuju oralnim konzumiranjem ulja crnoga kima.

Prevencija znači jačanje našeg imunološkog sustava koji je manje ili više oslabljen utjecajem raznih čimbenika iz okoline. O oslabljenom imunitetu govorimo kada je tijelo podložno čestim infekcijama i upalama, gubitku težine, kada se osjeća vegetativna i tjelesna iscrpljenost i gubitak snage.

6f114d0e69088a9adf782ded504b52fe.jpg


Osnovno načelo aromaterapije je holistički pristup čovjeku, što znači da se bavi čovjekom kao cjelinom sa svim njegovim fizičkim, emotivnim, mentalnim i duhovnim potrebama.


Ovakvim pristupom aromaterapeut pomaže osobi da pronađe uzroke svojih problema i tegoba, te podrškom i poticanjem pomaže osobi da pokrene vlastite resurse u postizanju psihofizičke ravnoteže.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Tajno delovanje aromaterapije

Tajno delovanje aromaterapije

Budi.in 08.10.2010 14:09



Brojni lekari nemaju visoko mišljenje o aromaterapiji, no eterična ulja mogu ublažiti brojne bolove. Pomažu kod nesanice, smanjuju visok krvni pritisak nastao pod uticajem stresa, a u nekim okolnostima mogu pozitivno uticati na dijabetes.

No novija istraživanja provedena na području aromaterapije pokazuju da eterična ulja pozitivno djeluju na kronične bolove. Zemlje poput SAD-a i Francuske već godinama vjeruju u moć aromaterapije.

Eterična ulja djeluju na dva načina. Inhalacijom mirisa putem nosa dolaze do mozga gdje utječu na vegetativni živčani sustav, ali i na hipotalamus. Na drugi način djeluju putem kože gdje uz pomoć masaže ljekoviti sastojci dopiru u krv i do mozga.

Koje eterično ulje je za koje bolove?


Menta je odlična za smanjene bolova. Zbog toga se često koristi u terapiji glavobolje.

Klinčić ulje ublažuje zubobolju. Ima analgetska i protuupalna svojstva koja nemaju gotovo nikakvu iritaciju.

Bosiljak ulje se od davnina koristi za razne bolesti, kao što je gripa i prehlada. Djeluje protuupalno, a ublažit će i bolove u mišićima.

Ulje paprene se koriti za liječenje: glavobolje, migrene, bolova u leđima i ramenima. Ugodno hladi na koži.

Brojne studije su pokazale da eterično ulje methylsalicylat u dodiru s kožom djeluje poput aspirina.

Ulje lavande djeluje kao antiseptik i protuupalno. Izvrsno je za liječenje grčeva mišića, uganuća i reumatskih bolova. Djeluje opuštajuće i smirujuće.

Za lakši san također pozitivno djeluje lavanda, ali i ulja mažurana, geranija, mandarine i kardamoma.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Laneno ulje – izvor zdravlja i vitkosti

Laneno ulje – izvor zdravlja i vitkosti

Sheportal 19.10.2010 10:21



Esencijalno znači neophodno, pa ne treba biti naročito pametan da bi se shvatilo koliko su za zdravlje važne kiseline koje se nazivaju esencijalnim masnim kiselinama. Pogrešna je predodžba o mastima kao neprijateljima zdravlja, jer masti su nužne i za vitkost i za zdravlje, a ključno je u kojem obliku ih unosimo.

Među tzv. zdravim mastima iznimno su važne omega-3 i omega-6 masne kiseline, koje nazivamo esencijalnima jer ih tijelo ne može sintetizirati, pa je nužno unositi ih hranom (eventualno dodacima prehrani). Te kiseline sudjeluju u izgradnji staničnih membrana i brojnih hormona.

Najzastupljenija među omega-6 masnim kiselina je linoleinska kiselina, a ima je puno u suncokretovom ulju, te nešto manje u voću, povrću i žitaricama, piše trigon.hr. Najbolji izvori omega-3 su laneno ulje i plava riba. Kad god možete, uzimajte omega 3 i omega 6 iz prirodnih izvora, no u vremenima kad vaša prehrana nije adekvatna, treba ih uzimati kao dodatke prehrani.

Upoznajte laneno ulje

Iako je laneno ulje izvor i omega-3 i omega-6, kod nas se još uvijek prodaje na rijetkim mjestima (gotovo isključivo u prodavaonicama zdrave hrane). Dosta je skupo, no srećom, dnevne preporučene količine su male, pa će se investicija u konačnici isplatiti.

Kod kupnje lanenog ulja važno je paziti na kvalitetu, jer ga svjetlost i kisik lako mogu uništiti. Zato laneno ulje uvijek treba biti pakirano u tamne, dobro zatvorene staklene boce. Uvijek ga treba držati u hladnjaku, a koristi se za hladna jela, nikad za kuhanje, jer visoka temperatura uništava omega kiseline. Omega-3 i omega-6 preporučuju se i kod mršavljenja, jer pomažu u redukciji tjelesne masti.

Laneno ulje pomaže kod:

1759d61b7c04b41f17fb8aade3a6cafe.jpg


Bolesti srca i krvnih žila
: omega-3 smanjuju kolesterol, trigliceride i ublažavaju aritmiju srca, pa služe za prevenciju bolesti srca i krvnih žila.


Karcinomi
: istraživanja su pokazala da omega kiseline mogu selektivno uništavati stanice raka na tkivima u laboratoriju, bez uništavanja zdravih stanica. Vjeruje se da bi u budućnosti visoke doze omega-3 mogle služiti za usporavanje ili zaustavljanje rasta tumora, a zdravim ljudima hrana bogata omega kiselinama savjetuje se kao prevencija raka


Artritis: kod 2/3 pacijenata s artritisom, koji su uzimali omega kao svakodnevni dodatak prehrani, opažen je značajan napredak, te više nisu morali uzimati lijekove na bazi steroida, a kod daljnjih 20% omogućeno je smanjenje drugih lijekova protiv artritisa.

Problemi s kožom
: psorijaza, akne, egzem, suha koža, kožne alergije i druga stanja kože u velikoj su mjeri povezana s nedostatkom omega kiselina


Osim što je izvor važnih omega kiselina, laneno ulje nudi i brojne druge prednosti: pomaže u zaštiti tijela od upala, sprečava zadržavanje tekućine u tijelu , jača imunitet, skraćuje vrijeme oporavka mišića nakon veliki napora te ubrzava metabolizam stimulirajući tzv. smeđe masne stanice i tako olakšava gubitak tjelesne masti.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Aromaterapijom protiv stresa

Aromaterapijom protiv stresa

07. novembar 2010. 21:00 | Večernje novosti

U borbi sa jesenjom depresijom, umesto lekova, sve češće se primenjuju alterantivne metode



U jesenjem periodu često se javlja depresija, tuga, melanholija, apatija, pad energije, koncentracija je slabija.
Lekari ističu da je to uzrokovano kratkim danima, pa kao što i priroda u tom periodu "miruje", tako i ljudi.
U borbi sa tim, umesto lekova, sve češće se primenjuju alterantivne metode. Jedna od njih je i terapija eteričnim uljima, koja preko čula mirisa stimulišu dobro raspoloženje i opuštaju telo.

Depresija i melanholija
. Kao tipična pojava modernog doba, najčešće je uzrokovana stresom.

Aromaterapeuti savetuju da se protiv nje borite na sledeći način: u toplu kupku dodajte po deset kapi eteričnog ulja jasmina i lavande, lezite, zatvorite oči i opuštajte se dvadeset minuta. I u mleko za telo takođe dodajte nekoliko kapi lavande, koje će vam pomoći da opustite mišiće.

Stres
. Protiv stresa može da pomogne aromatično ulje kamilice, sandalovine, lavande i kardamoma.

Dodajte po tri kapi od svakoga u toplu kupku i opustite se 15 minuta.

Slaba koncentracija
. Jedno od rešenja za ovaj problem je aromaterapija eteričnim uljem ruzmarina.

Stavite nekoliko kapi u mleko za telo i posude sa toplom vodom u domu ili najbolje na radnom stolu. Miris ove biljke stimulativno deluje na male sive ćelije.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Aromaterapijom obrišite celulit i loše raspoloženje

Aromaterapijom obrišite celulit i loše raspoloženje

Bolesti dolaze polako, često neprimjetno oštećuju organizam, posebice neke organe.Nekoliko tipičnih smetnji kao što su umor, povremeni bolovi u zglobovima (osobito jutarnja zakočenost), brzo zamaranje kod nekih uobičajenih dnevnih aktivnosti, češće nesanice, glavobolje za koje mislimo da im ne znamo uzrok, češća razdražljivost ozbiljno nas upozoravaju na to da se trebamo pozabaviti svojim zdravljem.

Aromaterapija, nemojte samo čitati o njoj, prakticirajte ju


a8a5c226eb325a68685e384d4cb37c5b.jpg


Kako piše zdrav-zivot.com.hr., da biste spriječili bolesti i produžili dobru psihofizičku sposobnost bilo bi poželjno uz preporučenu prehranu svakodnevno upotrijebiti nekoliko kapi određenog eteričnog ulja. Način na koji ćemo to primijeniti je potpuno individualan i ovisi o problemu koji želimo riješiti. Aromaterapija je područje nekonvencionalne medicine, profilaktička metoda, način održavanja fizičke kondicije, ublaživanje svakodnevnih tegoba.


Zdravstvena njega i liječenje provode se inhalacijama, masažama, kupkama, oblozima, u sauni, ispiranjem usta i grla, u osobnoj kozmetici, refleksoterapiji. Najvažnije je prepoznati simptome koji nas upozoravaju na narušeno stanje organizma. Evo nekoliko načina na koje upotrebljavamo eterična ulja kada smo zdravi, kako bismo sačuvali zdravlje i svakodnevno zadovoljstvo.

Ulje borovnice pomože u uklanjanju celulita, liječi pretilost i prhut

Za stanje ugode i zadovoljstva, ojačavanje imuniteta, potrebna su eterična ulja: lavande, metvice, ylang-ylanga, geranija, ružmarina, bergamota, sandala, nerolija, melise. U zbrinjavanju trudničkih strija pomaže ulje mandarine. Leukocite popravlja ulje limuna. Na aterosklerozu preventivno djeluje ulje klinčića koje se može miješati s citrusima. Udisanje eteričnog ulja čempresa kroz lampicu prije sna oslobađa organizam od napetosti, a kod astmatične djece smiruje noćne napadaje.

Ulje čajevca stimulira imunološki sustav te olakšava iskašljavanje. Eterično ulje borovice opušta, diuretik je, pomaže u uklanjanju celulita, liječi pretilost i prhut. Najvažnije eterično ulje je timijan koji u mješavini s jednim ili nekoliko ulja, poput ružmarina, bergamota, limuna, melise i uz lavandu stimulativno djeluje na tijelo i psihu, popravlja pamćenje, ojačava imunitet, djeluje kao diuretik.

Aromalampica za zdravlje i ljepotu


74ed7b2f166e6118fc4f0335524be4cb.jpg


Kada se prvi put sretnemo s eteričnim uljima, njihova primjena učinit će nam se zamršena, ali je, zapravo, vrlo jednostavna. Ako svakodnevno želimo uživati u eteričnim uljima, dovoljno je u jesenskim i zimskim danima, danima zatvorenih prozora, izložiti svoj organizam aromalampicama u koje stavimo eterična ulja primjerena tom vremenu i ona će spriječiti bolesti koje donosi hladno i vlažno vrijeme.

Također sva ta eterična ulja možete primijeniti u aromakupkama ili aromamasaži i tako pojačati njihovo djelovanje jer njihove čestice ulaze kroz kožu, izdanke živaca, prodiru u krvotok, limfu i stostruko se ubrzava njihovo blagotvorno djelovanje. Od svakog se ulja uzme nekoliko kapljica i stavi ili u aromalampicu, ili u neko nosivo ulje (npr. bademovo), ili u šaku soli pa u kadu punu vode. To su načini na koje udišemo ulja. Također, možemo ih i umasirati u kožu nakon aromakupke.

Zasigurno je to najbolji način da produbimo svoje dobro raspoloženje i djelujemo na njega, poboljšamo međuljudske odnose, oslobodimo se pogubnih utjecaja stresa i tmurnih misli te tako pomognemo svom mentalnom i fizičkom tijelu da dugo ostane u ravnoteži.

Izvor: Sheportal



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ulje origana nadmašuje učinkovitost modernih antibiotika

Ulje origana nadmašuje učinkovitost modernih antibiotika

Ulje dobiveno iz lišća origana sadrži ljekoviti sastojak carvacrol, koji posjeduje nevjerojatna antibakterijska svojstva. Istraživanja univerziteta Georgetown su pokazala da se ulje origana bori sa infekcijama „sa istom učinkovitošću kao i klasični antibiotici“.

origano.jpg

Čak i mala doza ulja origana bila je efikasna protiv Stafilokoka i po svojim anti-bakterijskim svojstvima mogla se usporediti sa konvencionalnim antibioticima streptomicinom, penicilinom i vankomicinom.
Daljnja istraživanja su potvrdila, da između ostalih prirodnih ulja, samo ulje origana ima jako djelovanje na uobičajene patogene bakterije, kao što su Stafilokok, E-coli i listerija.
Britanski znanstvenici su potvrdili da je ulje origana učinkovito protiv 25 različitih bakterija. Klinička istraživanja u Italiji su pokazala da se ulje origana može koristiti za uništavanje crijevnih parazita.
Broj dokaza o ljekovitim svojstvima ulja origana stalno raste. Između 52 testirane biljke, samo je ulje origana djelovalo na Candidu Albicans, E-coli, Salmonellu i Pseudomonas aeruginosa. Pseudomonas je vrsta bakterije, koju je posebno teško liječiti, jer se razvila u vrste, koje su imune na antibiotike.
Nedavna izvješća pokazuju, da carvacrol, koji sadrži ulje origana, ubija spore bakterija Bacillus cereus i Bacillus anthracis.
Nemojte pomiješati origano koji koristite u kuhinji sa origanom, o kojem se govori u ovom članku! Origano, koji se koristi kao začin, obično pripada porodici
Origanum majorana, dok ljekovito ulje dobiva se iz origana vrste Origanum vulgare.
Rast bakterija imunih na antibiotike zabrinjava medicinske stručnjake. Mnoge bakterije već pokazuju otpornost na vankomicin, posebice crijevne bakterije poput Enterokoka.

Vankomicin se smatra najjačim postojećim antibiotikom, koji se koristi samo u krajnjem slučaju. Jedna doza vankomicina košta 16US$, dok doza najčišćeg ulja origana – 1US$. Za razliku od vankcomicina, bakterije ne mogu razviti imunitet na prirodne antibiotike poput ulja origana i češnjaka.

Preporučeni proizvod:

ulje-origana.jpg
Ulje origana

Izvor: Alternativa



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Blagodeti aromaterapije

05. 07. 2011.
PRESS

Blagodeti aromaterapije


Prirodno - Esencijalna ulja pročišćavaju vazduh, stvaraju prijatnu atmosferu i oslobađaju od stresa, a kada se razrede u biljnom ulju, dobiju se potpuno prirodni preparati za negu kože

AROMA-THERAPY-VELIKA.jpg

Aromaterapija je blaga metoda kojom se održavaju zdravlje i lepota i koja je podjednako dobra i za odrasle i za decu. Ovaj pojam prvi je uveo francuski hemičar Rene Moris Gatefos, koji je 1920. izlečio tešku opekotinu na ruci usled eksplozije hemikalija u laboratoriji tako što je opečenu ruku stavio u posudu sa lavandinim uljem. Posle oporavka zainteresovao se za primenu eteričnih ulja i tako je nastala moderna aromaterapija.Na jednostavan način, uz pridržavanje osnovnih pravila, aromaterapiju možete uključiti u svakodnevni život svoje porodice. Preporučujemo nekoliko vrsta esencijalnih ulja koja mogu da koriste majke i trudnice, a nisu škodljiva ni za decu i bebe starije od šest meseci.

Mandarina

Ulje radosti i smeha, prijatnog i prepoznatljivog mirisa dobrodošlo je u svakoj sveći, difuzoru, kupki... Utiče na dobro raspoloženje i kreativnost, oslobađa telo od nervoze i napetosti.

Lavanda

Eterično ulje koje je najzastupljenije u aromaterapiji. Osim što se koristi za opuštanje, oporavlja umornu i suvu kožu, snižava krvni pritisak, a kod opekotina ili ujeda komaraca dobro je naneti nekoliko kapi nerazređenog lavandinog ulja.

Nemačka kamilica

Plemenito eterično ulje koje ima izrazito protivupalno dejstvo i prava je blagodet za negu osetljive i suve kože. Kod blažih opekotina može da se kombinuje sa uljem lavande.

Ravensara

Jedno od najjačih antivirusnih eteričnih ulja koje se koristi kao prevencija za disajne tegobe, olakšava udisanje i pročišćava vazduh. Koristi se protiv nesanice i napetosti.

Ulje za sprečavanje strija

U flašicu od tamnog stakla sipajte 1 dl hladno ceđenog ulja kajsije i 50 kapi eteričnog ulja mandarine. Ovaj prirodni preparat svakodnevno umasirajte u kožu posle tuširanja.

Za miran san

Ako imate jonizator - električni raspršivač esencijalnih ulja koji može da bešumno radi tokom cele noći - u kućište aparata kanite po pet kapi eteričnog ulja lavande, ravensare i mandarine. Na ovaj način pročistićete vazduh u spavaćoj sobi i olakšati disanje tokom sna. Ukoliko niste u mogućnosti da kupite jonizator, poslužite se jednostavnim aroma-trikom. Na papirnu maramicu sipajte kap ravensare i stavite pored bebinog jastuka, dok u sobi u kojoj spavaju odrasli možete staviti maramicu sa tri-četiri kapi ravensare ili prave lavande.

Ulje za negu osetljive kože kod dece

Pomešajte 1 dl bademovog ili kajsijinog hladno ceđenog biljnog ulja, pet kapi eteričnog ulja nemačke kamilice i 10 kapi esencijalnog ulja lavande i sipajte u flašicu od tamnog stakla. Preparat koristite umesto uobičajenog losiona ili ulja za svakodnevnu negu i masažu kože.

Prirodna kupka za bebe

Pomešajte jednu kašičicu maslinovog ili bademovog hladno ceđenog biljnog ulja sa jednom kapi lavande ili ravensare i sipajte u vodu za kupanje.



 
Natrag
Top