Lekovita ulja i aromaterapija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kantarionovo ulje - crveni eliksir

Kantarionovo ulje - crveni eliksir

1.jpg

Kantarionovo ulje ili ulje gospine trave dobiva se od istoimenog cvijeta gospine trave.
To je sićušna biljka žutih cvjetova koja raste uz rubove šuma, po čistinama, šikarama, livadama i uz živice.
Cvate tijekom cijelog ljeta, od svibnja do rujna, ali najviše tijekom srpnja. Bere se gornji dio u cvatu.
Gospina trava (lat. Hypericum perforatum) je jedna je od najrasprostranjenijih ljekovitih biljaka.

Ljekovitost gospine trave


Gospina trava je jako cijenjena u narodu, jedan je od rijetkih lijekova koji imaju antibakterijsko, antivirusno i antimikotično (protugljivično) djelovanje.
Ljekovitost gospine trave je širokog opsega, zato ne nosi ovo ime uzalud, a njeno ulje posebno je poznato i cijenjeno.
Ulje gospine trave bogato je hipericinom, taninima i flavonoidima koji djeluju protuupalno i pomažu epitelizaciju kože.
Kantarionovo ulje od davnina je poznato kao ulje koje se nanosi na sve rane.
Kantarionovo ulje pomaže kod:


  • rana
  • opekotina prvog stupnja
  • upale jajnika
  • vaginalnih infekcija (gljivica i virusnih infekcija, uključujući HPV, herpes, pa čak i HIV)
  • hemeroida
  • proširenih vena
  • čireva
  • ožiljaka, strija i akni
  • reume i gihta
  • upale mišića i živaca
Kantarionovo ulje je odlično za sprječavanje rana kod bolesnika koji stalno leže. Zavoj s uljem potrebno je mijenjati nekoliko puta dnevno.
Ono se koristi i kod rana koje teško zacjeljuju i protiv lakših opeklina.
Kantarionovo ulje odličan je izbor za masažu radi povoljnog djelovanja na cirkulaciju. Jako je učinkovito kod upale mišića i živaca, reume, išijasa, neuralgija, mialgija, lumbaga i gihta.
Kantarionovo ulje mogu koristiti i trudnice protiv strija i za perinealnu masažu. Trudnice ne smiju piti čaj od kantariona.
Važno je napomenuti da je kantarionovo ulje izvanredan lijek kod različitih ženskih problema poput cista, upale jajnika i gljivica.
Umočite tampon u ulje gospine trave i stavite ga u rodnicu neka stoji par sati. Ako osjećate da još uvijek postoji bol, ponovite postupak. Na tržištu postoje i vaginalete s kantarionovim uljem.
U slučaju kirurškog tretmana raka dojke, kao i liječenju rana nakon završene operacije neki liječnici preporučuju upotrebu kantarionovog ulja u procesu zarastanja rane.
Razlog za ovakvu praksu je znanje o antikancerogenom djelovanju flavonoida (hiperin, kvercetin i rutin) - važnih sastojaka kantarionovog ulja.
Kod hemeroida, čireva, proširenih vena, herpesa, akni, ožiljaka, iritacija i opekotina preporučuje se mazanje uljem nekoliko puta dnevno.
Kantarionovim uljem možete liječiti i kućne ljubimce.

Kako napraviti kantarionovo ulje

Kantarionovo ulje je jedno od rijetkih ulja koje se priprema sa svježim cvjetovima. Omjer je 100 grama cvjetova na litru ulja.
Priprema se u hladno prešanom kvalitetnom ulju, uglavnom maslinovom.
Ostavite svježe cvjetove da odstoje preko noći, tako da svi kukci odu pronaći novi dom.



  1. Stavite ih u prozirnu staklenu bocu i prelijte uljem
  2. Prekrijte bocu gazom i pričvrstite gumicom
  3. Ostavite da stoji 40 dana na suncu, povremeno provjeravajte da li su svi cvjetovi u ulju
  4. Četrdesetog dana dobro procijedite ulje i cvijeće kroz gazu, pritisnite cvjetove da puste svo ulje do kraja
  5. Ulje čuvajte u čvrsto zatvorenim tamnim bocama
  6. Nemojte držati ulje u hladnjaku
Kvalitetno kantarionovo ulje je tamno crvene boje koja čak vuče na ljubičasto.
Ako vam se ne da pripremati ulje kod kuće, možete ga kupiti u bio trgovinama, ljekarnama, drogerijama ili kod ljudi koji ga pripremaju kod kuće. Prije kupnje informirajte se o kvaliteti ulja.

2.jpg

Važno je znati
Kantarionovo ulje je fototoksično, što znači da se nakon mazanje koža ne smije izlagati suncu jer može izgorjeti. Uvijek je neophodno potražiti savjet i dopuštenje liječnika prije nanošenja ulja na kirurške rane.
Kantarionovo ulje se ne smije stavljati na svježe rane.

Ako imate gore navedene probleme, probajte kantarionovo ulje - ugodno ćete se iznenaditi!

Izvor: Alternativa




 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Aromaterapija u lečenju dece

Aromaterapija u lečenju dece

Dejstvo i mirisi biljnih ulja prijaju i deci i odraslima, a posebno su blagotvorni u zimskom periodu kada postoje učestali problemi sa respiratornim sistemom.

aromaterapija_prija_i_deci_484679816.jpg


Bez obzira da li je u pitanju virusna ili bakterijska infekcija, mnoge tegobe nastale usled niskih temperatura i dužeg boravka u zatvorenom prostoru, kao što je zapušen nosić, mogu da se ublaže eteričnim uljima.

Aromaterapija je deo fitoterapije, medicinske discipline koja u svrhu lečenja, prevencije bolesti i očuvanja zdravlja koristi cele biljke ili njene delove, kao i ekstrakte koji se iz njih dobijaju. Biljni ekstrakti se nazivaju esencijalnim (eteričnim) uljima

- Udisanje isparenja opuštajućih etarskih ulja u kućnoj atmosferi, kao i inhaliranje sa par kapi ulja u vodi - uvek je moguće, ali ne i primena topikalnih aromaterapeutskih preparata (masti, kreme i gelovi). Mnogi aromaterapeuti su veoma oprezni kada je u pitanju primena aromaterapije kod dece mlađe od šest godina. Posebno treba biti oprezan sa bebama. Njima je dovoljna kap eteričnog ulja sa 50 mililitara podloge (ulja, krema, kupke). Za decu do pet godina, doza se udvostručuje - dve kapi na 50 mililitara preparata. Do tog uzrasta, najbolje je konsultovati homeopatu ili aromaterapeuta. Posle navršene pete godine, aromaterapija se slobodno primenjuje - kako za negu kože, tako i za lečenje raznih "stanja" kod dece: od prehlade, preko ovčjih boginja, do zaušaka - kaže mr ph. Danijela Pecarski.


Blaga ulja za decu

Roditeljima je danas uglavnom poznato da je rano detinjstvo veoma važan period u razvoju, i da sve što se događa u tom periodu - sigurno ima uticaj na kasniji život deteta. Tako, na primer, ritual nege bebe jača vezu između roditelja i dece, dok dodir razvija uzajamno poverenje i ljubav. Kao što oseća i prepoznaje dodir maminih i tatinih ruku, dete je od najranijeg uzrasta prijemčivo i za mirise, tako da eterična ulja imaju mnogo jači uticaj na decu nego na odrasle. Ipak, ulja za aromaterapiju mogu da se kod dece koriste samo u malim dozama, i sa određenom namerom. U skladu sa dečjom prirodom, mirisi moraju da budu blagi i osvežavajući - kako bi doprineli osećaju topline i sigurnosti.

Osveženje i prostora

Bogat izbor eteričnih ulja (pri kupovini obavezno obratite pažnju na kvalitet) omogućava dobru dezinfekciju prostora u kojem boravi beba - preporuka je da se povremeno uradi. Za to je dovoljan jednostavan raspršivač, dok se doze kreću od tri do pet kapi eteričnog ulja limuna, grejpfruta, čajevca, kamilice, lavande, mandarine ili pomorandže. Naravno, ne morate da koristite sva navedena ulja, već ono čiji vam se miris najviše dopada

- Kada su u pitanju preparati za negu dečje kože, posebna pažnja mora da se pokloni izboru etarskih ulja i njihovoj koncentraciji. Pre svega je važno da su etarska ulja rastvorena u prirodnim podlogama ili biljnim uljima, jer jedino tada može da se govori o aromaterapiji u pravom smislu. Aromaterapijski preparati mogu da budu u formi kreme za negu kože, ulja za nežnu masažu, ili kupki i šampona.

Kada se radi o nezi kože deteta od dve i više godina, veoma su blagotvorna etarska ulja lavande, kamilice, nerola, ruže ili ružinog drveta, sandalovine... Ta ulja mogu da budu rastvorena u baznom ulju kakvo je maslinovo, borago, nevenovo, jojoba ili ulje semenki grožđa. Treba izbegavati ulja koštunjavog voća kao što je badem, na primer, jer su moguće alergije na njega - upozorava Danijela Pecarski.

YUMAMA
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Aromaterapija za kosu

09. 03. 2012
PRESS

Aromaterapija za kosu

Lekovito - Pomoću preparata na bazi eteričnih ulja štetni uticaji vremenskih prilika, nemara i stresa na vašu kosu postaće prošlost

KOSA-1.jpg

Lomljivost, kosa bez sjaja i volumena, čak i opadanje, osim ako nije reč o ozbiljnom medicinskom problemu, pokazuju da vaša kosa „pati". Klasična pakovanja mogu trenutno da oporave hrapavu površinu dlake, ali unutrašnji deo i kožu glave
najbolje bi bilo da tretirate vitaminskim kurama i aromaterapijskim tretmanima pomoću aromatičnih ulja.
Pomoću aromaterapije štetni uticaji vremenskih prilika, nemara i stresa na vašu kosu postaće prošlost.
Eterična ulja - ti aromatični tečni ekstrakti dobijeni iz cvetova, plodova, listova, korenja, semenki i drugih delova biljaka imaju snažan i jedinstven miris. Osim što prijatno utiču na naše raspoloženje, aromatična ulja povoljno deluju i na kosu. Međutim, zbog velike koncentrovanosti, sama eterična ulja nikada ne nanosite direktno na kosu i kožu glave, već ih kombinujte sa šamponom i drugim dodacima. U slučaju suve kože glave najbolje je upotrebiti ulje jojobe kao podlogu, a za masno vlasište dobar je izbor šampon. Preparat napravite neposredno pre upotrebe, a najveća dopuštena koncentracija aromaterapijskog balzama jeste 15 kapi eteričnog ulja na 25 mililitara podloge.

Izbor ulja

Od pregršt ponuđenih ulja na tržištu trebalo bi da izaberete ono koje je vama po meri, odnosno koje odgovara vašem tipu kose i problemu koji želite da rešite.

Suva koža glave

Ukoliko imate problema sa suvom kosom i temenom, veoma je delotvoran eukaliptus, koji stimuliše regenerativnu sposobnost ćelija. Slično svojstvo ima i ružino drvo, jer obnavlja i uravnotežuje rast ćelija vlasišta, pa smiruje osetljivu, nadraženu, suvu i ispucalu kožu. I ulje jasmina takođe pomaže kod problema suve kose. Ono smiruje, vlaži i ublažava ekceme.

KOSA-2.jpg

Masno teme
Za tretiranje masnog vlasišta upotrebljava se limun, jer smanjuje izlučivanje sebuma, osvežava i krepi kožu glave, poboljšava cirkulaciju i ima antiseptičko dejstvo. Ulje lavande jača koren kose, obnavlja ćelije, smiruje iziritiranu kožu i smanjuje izlučivanje sebuma. Na isti način deluje i ulje čajevca, koje je takođe i jak antispetik i sužava raširene pore.

Opadanje kose

Za rešavanje problema opadanja kose poslužiće ruzmarin, jer deluje antiseptički, pospešuje rast kose i obnavlja vlasište.

Masaža

Značajnu ulogu u aromaterapiji ima i masaža vlasišta, koja se preporučuje za sve tipove kose i kože. Masažom vlasišta podstiče se cirkulacija, a time i snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama, što oporavlja funkciju kože glave i omogućava zdrav rast kose. Zato, sledeći put kada posetite svoga frizera, zamolite ga da vam izmasira vlasište i, uz oporavak kose, priušti malu oazu mira.





 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Uticaj eteričnih ulja na zdravlje






Već je poznato da aromaterapija zahvaljujući mirisnim lampama, opuštajućim kupkama i uljima za masažu može da bude veoma dobra za naše zdravlje.

Ipak, za mnoge je i dalje nepoznanica koji je
najbolji način za korišćenje snage mirisa, koji miris ima kakvo dejstvo i da li eterična ulja mogu da budu i štetna.



Bečki pulmolog Volfgang Šteflič otkrio je da postoji 100 različitih vrsta eteričnih ulja sa najrazličitijim dejstvima, koja pomažu protiv nesanice, gripa, stomačno-crevnih i drugih oboljenja, zahvaljujući njihovim sastojcima koji mogu veoma brzo da deluju u organizmu.

Volfgang savetuje da pre kupovine proverite da niste alergični na neki od sastojaka i da obavezno obratite pažnju na
kvalitet ulja, jer sam pojam eterično ulje nije zaštićen i stoga ne postoji garancija kvaliteta.

Na etiketi proverite da li piše i latinsko ime biljke, koji deo nje je korišćen, zamlju porekla i postupak izrade. Važno je da izaberete proizvode organskog porekla, koja su napravljena destilacijom ili hladnim ceđenjem, znači – 100%
prirodno!







Izvor: Lepota&Zdravlje
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ricinusovo ulje - otrov ili lijek?

Ricinusovo ulje - otrov ili lijek?


ricinusovo-ulje.jpg

"Nije li to ulje otrovno?“ - sigurno se pitate kada čujete za ulje ricinusa.

Istina je da je ricin jedan od najjačih otrova na svijetu.
Dobiva se od biljke ricinus (lat. Ricinus communis), a ona je prema Guinnessovoj knjizi rekorda proglašena najotrovnijom biljkom na svijetu.
No ricinusovo ulje nije nimalo otrovno, nego zapravo jako ljekovito.
Ricinusovo ulje zbog svoje ljekovitosti u narodu nosi naziv Kristov dlan.
Kroz povijest, ricinusovo ulje se koristilo u vrlo različite svrhe.
U drevnoj Grčkoj ricinusovo ulje se koristilo u rasvjeti, kao mast za tijelo i za poboljšanje rasta kose.
Kleopatra ga je navodno koristila za izbjeljivanje bjeloočnica. U drevnim egipatskim spisima spominje se kao laksativno sredstvo.
U ayurvedi se ricinusovo ulje koristilo kao sredstvo protiv parazita.

Ljekovitost ricinusovo ulja


Ono što ricinusovo ulje čini posebnim je vrlo rijetka ricinoleična kiselina, ono je sadrži čak 90%.

Vjeruje se da je baš zbog nje ricinusovo ulje toliko ljekovito. Ricinoleična kiselina se pokazala vrlo djelotvornom protiv gljivica, plijesni, virusa, parazita i bakterija.

Ricinusovo ulje se već dugo primjenjuje kod...


  • išijasa
  • ćelavosti
  • artritisa
  • slabe cirkulacije
  • zatvora
  • tumora dojke
  • mioma i cista
  • bradavica
  • bronhitisa i prehlade
  • autoimunih poremećaja
  • Parkinsonove bolesti
  • epilepsije
Ricinusovo ulje poznati je lijek protiv zatvora. Preporučuje ga se piti navečer pomiješano sa sokom radi izbjegavanja neugodnog okusa. Preporučena doza ulja iznosi 0,5 – 1 žlice. Ulje se ne smije konzumirati više od tjedan dana.
Zbog snažnog djelovanja na cirkulaciju ricinusovo ulje se često koristi u oblozima. Sve što vam je potrebno je čista gaza, plastična traka, termofor i ručnik. Uljem natopljenu gazu stavite na kritično mjesto, prekrijte trakom, na to stavite termofor, omotajte ručnikom i držite sat vremena.
Postupak ponavljate toliko često koliko želite - kod ozbiljnijih tegoba preporučuje se staviti oblog 4 puta tjedno tokom mjesec dana.
Kod mioma, cista na jajnicima, benignih tumora, različitih upalnih stanja, menstrualnih bolova, zatvora i proljeva preporučuje se stavljati obloge na donji dio trbuha.
Oblozi se mogu stavljati i na područje jetre u svrhu čišćenja jetre.
Masaža ricinusovim uljem pomaže kod natečenih dojki, raka dojke, artritisa, reumatizma, bronhitisa i prehlade.
Ako imate problema s bradavicama, svake večeri ih masirajte 10-15 minuta ricinusovim uljem dok ne otpadnu.
Ricinusovo ulje pokazalo se korisnim u vanjskoj primjeni kod Parkinsonove bolesti, multiple skleroze i cerebralne paralize.
Može ublažiti tegobe uzrokovane lupusom i sklerodermijom. Korisno je i kod epilepsije, hiperaktivnosti, bolesti jetre i žučnog mjehura te kod kroničnog zadržavanja tekućine.

Ricinusovo ulje se ne preporučuje trudnicama, osobama s osjetljivim želucem i bolestima bubrega. Nemojte ga uzimati u prevelikim količinama, jer može dovesti do proljeva i povraćanja.

Ricinusovo ulje za savršen izgled kože

Ovo ulje ima veliku upotrebu u kozmetici zbog visokog udjela vitamina E i ricinoleične kiseline.

Zbog svojih hidrantnih svojstava idealno je sredstvo za njegu suhe kože i kose.
Potiče stvaranje kolagena i elastina što umanjuje pojavu bora - to ga čini odličnim sredstvom za njegu zrelije kože.
Ricinusovo ulje uklanja prištiće i mitesere, čisti i hidratizira kožu. Potiče rast trepavica, kose i obrva. Redovita primjena ulja također potiče rast noktiju, sprječava opadanje kose i uklanja perut.
Pomaže kod manjih porezotina, opekotina, abrazija, koristi se kao prevencija strija i protiv ekcema.
Ricinusovo ulje odlično uklanja šminku. Evo kako pripremiti sredstvo za skidanje šminke prema vašem tipu kože:

  • Masna koža – 30% ricinusovog ulja, 70% suncokretovog ulja.
  • Normalna koža – 20% ricinusovog ulja, 80% suncokretovog ulja
  • Suha koža – 10% ricinusovog ulja, 90% maslinovog ulja
Ricinusovo ulje ima širok spektar ljekovitog djelovanja i lako je dostupno. Možete ga nabaviti u svim ljekarnama i trgovinama zdrave hrane po vrlo pristupačnoj cijeni.
Ricinusovo ulje nije otrov nego vrijedan prirodni lijek koji možete koristiti za sveopću dobrobit organizma.

Izvor: Alternativa





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Aromaterapija - tretman ljekovitim mirisima

Aromaterapija - tretman ljekovitim mirisima

aromaterapija3.jpg

Aromaterapija je grana alternativne medicine koja primjenjuje esencijalna ulja i biljne ekstrakte za liječenje zdravstvenih tegoba.

Terapija se provodi inhalacijom, mazanjem na kožu, a ponekad i oralnom primjenom esencijalnih ulja.

Esencijalna ulja koriste se u medicinske i kozmetičke svrhe već tisućama godina.

Upotrebljavali su ih Egipćani, Indijci, Kinezi, Grci i Rimljani.

Stari Egipćani su još prije 5000 godina dodavali esencijalna ulja u kreme za lice i pripravke za njegu kose, pa se mogu smatrati prvim aromaterapeutima u povijesti.

Primjena esencijalnih ulja

Premda se esencije biljaka tisućljećima koriste u terapijske svrhe, izraz aromaterapija nastao je tek u prošlom stoljeću.

Naziv je prvi put spomenuo francuski kemičar Rene-Maurice Gattefoše u istoimenoj knjizi iz 1928. godine.

Gattefoše je tijekom 1910. godine doživio nezgodu u laboratoriju tijekom koje je zaradio opeklinu na ruci.

Nakon što je na ranu nanio esencijalno ulje lavande, primijetio je zapanjujuće rezultate, pa se posvetio daljnjem istraživanju djelotvornosti raznih esencijalnih ulja.

Prije Prvoga svjetskog rata uspio je registrirati njihovu primjenu kod opeklina, infekcija, upala i plikova na vojnicima.

U narednim desetljećima mnogi su maseri, kozmetičari, fizioterapeuti, alternativci, kao i velik broj bolničara i liječnika, počeli koristiti esencijalna ulja za tretiranje raznih zdravstvenih tegoba.

Francuz Jean Valnet nastavio je Gattefošeov rad te se koristio aromaterapijom u liječenju gangrene kod ranjenika za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Na zapadu je aromaterapija doživjela procvat prije 35 godina. Princ Charles, veliki pobornik ove terapije, uvjerio je britansku vladu da je uvrsti u službeni sustav zdravstvene skrbi.

Esencijalna ulja možemo koristiti na nekoliko načina.

Masažom i utrljavanjem u kožu omogućujemo da se ulja apsorbiraju u tijelo i na takav način djeluju na uzrok bolesti.

Inhalacija djeluje neposredno na živčani sustav kroz osjetilo njuha.

Kupkom u koju dodamo 8 do 15 kapi ulja postižemo kombinirani učinak inhalacije i apsorpcije kroz kožu.

Miris djeluje najbrže


Ulja najbrže djeluju kad se unose u organizam inhalacijom.

Stručnjaci su proveli istraživanja uz pomoć elektroencefalograma, u kojima su dobrovoljci udisali eterična ulja, a uređaj je pokazivao koji je dio mozga bio aktiviran i kojom brzinom.

Pokazalo se da je od trenutka udisanja mirisa mozak reagirao u roku od četiri sekunde.

Tisuće mirisnih živčanih stanica u nosnoj šupljini brzo prenose mirisne molekule u mozak. Upravo zbog toga od intenzivnih mirisa nas može ponekad zaboljeti glava.

Naše je osjetilo mirisa tisuću puta osjetljivije od bilo kojeg drugog osjetila.

Drugi podražaji, poput dodira, moraju putovati tijelom putem dugih neuralnih mreža i kroz kičmu prije nego što dospiju do mozga, dok je mirisna reakcija trenutačna.

Mirisi se rasprostiru molekulama koje ispuštaju bića ili predmeti, a učinak mirisnih molekula na naš organizam moguć je i kad nemamo sposobnost osjetiti ikakav miris.

Mirisi zaobilaze neokorteks - svjesni mozak - i utječu izravno na naš limbički sustav i hipotalamus, gdje aktiviraju neuronske receptore i utječu na naše raspoloženje i osjećaje.

Ako želite inhalirati ulje, nakapajte ga u toplu vodu prilikom kupke ili pak u aromalampicu, posudicu grijanu svijećom. Ulje možete mirisati i direktno iz bočice.

Pri vanjskoj upotrebi putem masaže, ulja prodiru kroz pore i sitne kapilare kože te se putem krvotoka prenose po čitavom organizmu, do svake stanice.

Aromaterapeuti smatraju da cijeli organizam biva opskrbljen ljekovitim tvarima iz ulja nakon samo 20 minuta.

Ulja koja se koriste za masažu i vanjsku primjenu uvijek se razrjeđuju s biljnim uljem ili vodom, jer se u prirodnom obliku nalaze u vrlo visokoj koncentraciji pa mogu biti opasna.

Dvije škole aromaterapije

Postoji dvije glavne škole aromaterapije - francuska i engleska.

Francuska škola aromaterapije temelji se na radu Renea Mauricea Gattefossea i njegovih sljedbenika Valneta i Penoela.

Ova škola koristi oralni, dermalni, rektalni i inhalacijski način unošenja ljekovitih ulja u organizam i pritom upotrebljava veće doze.

Osim toga, iznimnu pažnju poklanja jasnom definiranju biokemijskog sastava ulja, budući da različite biljne vrste istog roda nekad daju eterična ulja različitog kemijskog sastava.

Začetnica engleske škole aromaterapije je Marguerite Maury, inače Gattefosseova učenica.

Anglosaksonski tip aromaterapije uglavnom se koristi za masažu, opuštanje i dizanje raspoloženja.

Ulja se primjenjuju isključivo dermalno i inhalacijski i to u niskim koncentracijama pa se u smjesi s neutralnim uljem nalazi samo dva do pet posto esencijalnog ulja.

Izvor: Alternativa




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kako odabrati pravo eterično ulje za vaše potrebe

Kako odabrati pravo eterično ulje za vaše potrebe

etericna-ulja1.jpg

Aromaterapijska ili eterična ulja tvore samu mirisnu esenciju biljke.

Ova visoko koncentrirana ulja osnova su aromaterapije, koja počiva na spoznaji da eterična ulja imaju brojna ljekovita svojstva.

Pri odabiru eteričnih ulja važno je uzeti u obzir učinak koji ono postiže na vas, njegovu kvalitetu i cijenu.

Neka je ulja teško izdvojiti iz biljke pa su time manje dostupna i imaju veću cijenu. Odabir eteričnih ulja


Nisu sva eterična ulja iste kvalitete. Neka su pomiješana sa sintetičkim spojevima ili se sastoje od nekoliko različitih ulja kako bi se postigao određeni miris.

Postoji tri načina dobivanja eteričnih ulja.

Prvi je, i najčešći, destilacija vodenom parom. Industrijska eterična ulja dobivena su destilacijom na visokoj temperaturi i pri visokom tlaku.
Zbog toga imaju slabo ili nikakvo ljekovito djelovanje (iako mogu imati ugodan miris). U mnogim takozvanim aromaterapijskim proizvodima koriste se upravo industrijska ili sintetička eterična ulja, jer su najjeftinija.

Drugi način je destilacija pri niskom tlaku i niskoj temperaturi. Na takav način se dobivaju najkvalitetnija eterična ulja (Primavera Life, Pranarom, Oshadi).
Tako u eteričnom ulju ostaju sačuvane stotine ljekovitih prirodnim komponenti. Njihova prisutnost također ublažava miris eteričnog ulja. Do izražaja dolazi njihova prava aroma.

Treći način dobivanja eteričnih ulja je hladno prešanje. Tako se izdvajaju eterična ulja iz kore ploda.
Najpoznatiji primjer su agrumi. I u ovom načinu proizvodnje je bitno da se proces proizvodnje provodi pri niskom tlaku i niskoj temperaturi kako bi se sačuvali svi vrijedni terapeutski sastojci.

Na hrvatskom tržištu uglavnom prevladavaju sintetička ulja niske kvalitete. Zbog toga ulja uvijek nastojte kupovati od uglednog dobavljača ili barem provjerite sve podatke s etikete.

Primijetite li da latinski naziv nije naveden na etiketi bočice ulja, nemojte ga kupiti.
Primjerice, ima mnogo vrsta lavande od kojih svaka ima drugačiji latinski naziv, ali samo nekolicina sadrži eterična ulja s blagotvornim terapijskim učinkom.

Ako vam miris nekog ulja nije ugodan, nemojte ga kupiti jer ga nećete ni koristiti.

Ako ste u nedoumici, pri konačnom odabiru iskoristite vlastitu intuiciju. To je jedna od najvrjednijih smjernica na putu do najboljega izbora.

Najpopularnija eterična ulja

Danas na tržištu možemo pronaći veliki broj aromaterapijskih ulja od kojih svako ima specifična ljekovita svojstva. Potrebno je znati odabrati baš ono koje nam najbolje odgovara.

Iz opsežnog “serijala” eteričnih ulja izdvojili smo deset najčešće korištenih.

Eukaliptus (Eucalyptus globulus ili Eucalyptus radiate)
Pomaže u liječenju dišnih problema, kao što su kašalj, prehlada i astma. Učinkovit je u jačanju imunološkog sustava, kao i pri uklanjanju napetosti u mišićima.

Čajevac (Melaleuca alternifolia)
Prirodno antigljivično ulje, dobro je za liječenje svih vrsta gljivičnih infekcija, uključujući vaginalne, preponske, kao i gljivične infekcije stopala i lišajeva. Uspješno pomaže u jačanju imunološkog sustava.

Lavanda (Lavandula angustifolia ili Lavandula vera)
Korisno je za liječenje rana, opeklina i njegu kože. Pruža izniman relaksirajući učinak.

Metvica (Mentha piperita)
Upotrebljava se za liječenje glavobolje, bolova u mišićima, probavnih smetnji kao što su spora probava, zatvor ili nadutost.

Ružmarin (Rosmarinus officinalis)
Podiže raspoloženje i imunološki sustav, a služi i kao mentalni stimulans. Pomaže pri uklanjanju bolova u mišićima te potiče probavu.

Limun (Citrus limon)
Uspješno podiže raspoloženje, ali istodobno i opušta. Koristi se u liječenju rana i infekcija. Ujedno je i dobar osvježivač prostora.

Ylang ylang (Cananga odorata)
Može smanjiti napetost mišića, pomaže pri relaksaciji. Jako je dobar antidepresiv.

Rimska kamilica (Anthemus nobilis)
Vrlo opuštajuće ulje, može pomoći kod tjeskobe i nesanice. Učinkovito je protiv bolova u mišićima i napetosti. Korisno je i u liječenju rana i infekcija.

Geranij (Pelargonium graveolens)
Pomaže uravnotežiti ženske hormone, a korisno je i za kožu. Djeluje opuštajuće i uspješno pridonosi podizanju raspoloženja. Jedan je od boljih prirodnih antidepresiva.

Muškatna kadulja (Salvia sclarea)
Prirodno je sredstvo za ublažavanje bolova. Vrlo je opuštajuće i može pomoći kod nesanice. Učinkovito je i u balansiranju rada hormona.

Načini primjene

Eterična ulja možete koristiti na tri osnovna načina: primjenom direktno na kožu, inhaliranjem ili gutanjem.

Kod svake ove metode postoji više načina primjene. Moguće ih je primijeniti lokalno pomoću obloga, sprejeva, kupke ili utrljavanjem u kožu.

Izbor načina primjene ovisi o željenom učinku i odabranom eteričnom ulju. Primjerice, neka eterična ulja iritiraju kožu zbog svoga kemijskog sastava.

Takva je ulja potrebno dodatno razrijediti ili, još bolje, koristiti putem inhalacije. Način primjene eteričnoga ulja ovisi o tome što želimo tretirati i kakav učinak planiramo postići.

Primjerice, njega rana ili liječenje gljivičnih infekcija često uključuje lokalnu primjenu. Učinke na raspoloženje možemo postići inhalacijom ili lokalnom primjenom.

Kod očekivanoga brzog djelovanja inhalacija je znatno bolji izbor.

Kupke s eteričnim uljima uključuju i inhalaciju i klasičnu lokalnu primjenu.


[TABLE="width: 550"]
[TR]
[TD] Kupka
[/TD]
[TD] Pet kapljica eteričnog ulja dodajte u kadu napunjenu vodom. Promiješajte da se što bolje rasprši.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Parfemi
[/TD]
[TD] Koristite samo ulja koja su sigurna za kožu. Eterično ulje razrijedite vodom u omjeru 1:3 i ukapajte u ulje jojobe ili rafinirano kokosovo ulje.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Ulje za masažu
[/TD]
[TD] 15 kapljica eteričnog ulja ulijte u 30 grama baznog ulja (može biti ulje, krema, losion ili melem) i promiješajte.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Inhalacija
[/TD]
[TD] Ukapajte nekoliko kapi u raspršivačelektričnog difuzora ili na maramicu i udišite.
Za inhalaciju parom koristite zdjelu vruće vode, dodajte par kapi na površinu i inhalirajte.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD] Prostorna difuzija
[/TD]
[TD] Nakapajte nekoliko kapi u filter pročišćivača zraka i raspršite po prostoriji.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Mjere opreza

Od aromaterapije možemo imati mnogo koristi, ali neophodno je poduzeti i određene mjere opreza prilikom rukovanja eteričnim uljima.

Izdvojili smo nekoliko savjeta kako pravilno postupati:


  1. Koristite samo preporučene količine. Ako sumnjate da ste upotrijebili preveliku količinu ulja, popijte puno vode i duboko udahnite svježi zrak.
  2. Eterična ulja držite podalje od djece, kako ih zbog ugodnog mirisa ne bi pokušala progutati.
  3. Pročitajte upozorenja na pakiranju eteričnih ulja. Neka od njih ne smiju se kombinirati s lijekovima ili alkoholom.
  4. Držite eterična ulja dalje od očiju. Ako ulje dođe u dodir s okom, isperite većom količinom tople vode i zatražite savjet liječnika.
Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Eterična ulja su nektar zemlje

Eterična ulja su nektar zemlje

Eterično ulje treba umereno koristiti jer može da bude i veoma opasno ako se koristi u velikim količinama. Za zdravlje i raspoloženje treba koristiti one arome koje su nam potrebne

10_620x0.jpg
Uspostavite balans između duha i tela

Budućnost estetike, posebno primenjene kozmetike, stručnjaci vide u apsolutnoj harmoniji duha i tela kao celine. U tome veliku ulogu imaju pre svega eterična ulja, čiju je upotrebu u masažama i kupkama za održavanje dobrog zdravlja još zastupao i otac moderne medicine Hipokrat. Danas se ona u velikoj meri, osim u tretmanima, koriste i za pripremu različitih kozmetičkih preparata za negu lica i tela.
Od pojednih biljaka potrebno je na stotine kilograma cveta ili lista da se dobije mala količina ekstrakcije. Zato eterično ulje treba umereno koristiti jer može da bude i veoma opasno ako se koristi u velikim količinama. Osim toga, na kožu ne treba da se nanose direktno, jer mogu da izazovu opekotine i alergiju. Zbog toga ih pre upotrebe treba mešati sa baznim uljima koja se dobijaju iz suncokreta, kukuruza, badema, bundevinog semena, masline, lešnika, avokada, soje, kikirikija... Eterična ulja se čuvaju u dobro zatvorenim aluminijumskim ili tamnim staklenim bočicama jer su isparljiva i veoma osetljiva na svetlost.

Za zdravlje i dobro raspoloženje treba koristiti upravo one arome koje su nam potrebne. Eterična ulja imaju svoju nimalo vrednu sintetičku zamenu koja je jeftinija i brzo gubi miris, zato je najbolje da ih kupujte u specijalizovanim radnjama.

2.jpg

Korišćenje udisanjem Ova ulja su najčistiji izvor prirode, ili nektar zemlje, kako ih je nazvao Džon Stil, arheolog i stručnjak za aromaterapiju. Upravo zbog toga stručnjaci preporučuju da povremeno udišete ove prijatne arome koje će, osim što će vam pomoći da uspostavite balans između duha i tela, pročistiti i vaše disajne puteve. Prema potrebi odaberite ulje, nanesite kap na maramicu i udišite kada god poželite.

Upotreba u sauni

Ako idete u saunu, takođe je poželjno da koristite eterična ulja. Dovoljno je da nakapate malu količinu u vodu kojom se preliva vrelo kamenje. Za saunu su najbolja antiseptična ulja ili ona za osveženje vazduha.

Aromaterapija prilikom masaže tela

Eterična ulja najviše se koriste prilikom masaže tela. Aromaterapija ima umirujuće terapeutsko dejstvo na telo, regeneriše tkiva i menja energetski potencijal. Aroma etarskih ulja utiče na emotivne centre u mozgu koji rukovode našim osećanjima i raspoloženjem. Za masažu se koristi etarsko ulje, od jednoprocentnog do troprocentnog, obavezno u rastvoru baznog ulja, a treba ih birati prema tipu kože i trenutnoj potrebi tela. Najbolje je da sa fizioterapeutom razgovarate o problemima koji vas muče kako bi on odabrao onu mešavinu ulja koja će koristiti vašem zdravlju.

3.jpg

Aromaterapija u kupkama Kupke su još jedan od dobrih načina lečenja ili delovanja na kožu. Mogu da budu veoma blagotvorne ako napravite dobar izbor eteričnih ulja. Možete ih praviti i do tri puta.
U šoljicu stavite mleko ili kremu za telo i nakapajte četiri do pet kapi istog ili različitih eteričnih ulja i sve dobro promešajte. Kako biste odstranili masnoću sa kože, istuširajte se i uradite blagi piling. Na telo prvo umasirajte kremu sa eteričnim uljima. Potom napunite kadu toplom vodom, potopite se i lezite nekoliko minuta. Zatim se peškirom ili lufa rukavicom dobro izmasirajte u vodi. Kada izađete iz kade, malo se prosušite bez brisanja, obucite bademantil i sačekajte da telo upije sva ulja koja su ostala na površini.

UPOTREBA ETERIČNIH ULJA

* Ulja za suvu kožu - kamilica, geranijum, lavanda, ruža, indijsko i malezijsko drvo, sandalovina.
Ulja za masnu kožu - bergamont, kedrovo, čempres, lavanda, limun, tamjan, kleka.
Ulja za normalnu kožu - kamilica, komorač, indijsko drvo, lavanda, limun, ruža, sandalovina.
Ulja za osetljivu kožu - kamilica, neroli, ruža, sandalovina, lavanda.
Ulja za kombinovanu kožu - primenite tretmane prema potrebi kože, tako što ćete masne delove tretirati uljima za masnu, a suve delove uljima za suvu kožu.

4.jpg

Za kožu oko očiju – najbolji efekat postiže se ružinom vodom, kamilicom ili sokom od krastavca. * Za pročišćavanje disajnih puteva: eterično ulje od borovih iglica, jelovih iglica i kamilice
* Za dezinfekciju i osveženje vazduha: eterično ulje od timijana, eukaliptusa, nane, ruže
* Protiv zamora i iznurenosti: eterično ulje bosiljka, ruzmarina,
geranijuma
* Protiv nervoze i napetosti: eterično ulje hmelja, valerijane, matičnjaka
* U menopauzi pomaže eterično ulje timijana, čempresa, ruzmarina
* Protiv celulita pomaže eterično ulje lavande, breze, ruzmarina

Izvor: Večernje novosti




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Devet eteričnih ulja protiv prehlade i upale sinusa

Devet eteričnih ulja protiv prehlade i upale sinusa

essential-oil.jpg

Začepljenje dišnih puteva, glavobolja, dosadni kašalj... prehlade izazivaju niz zdravstvenih problema.

Iako postoji mnoštvo sirupa protiv kašlja i sprejeva za nos, predlažemo da posegnete za prirodnim načinima liječenja.

Jedan od takvih načina je aromaterapija, koja se pokazala iznimno uspješnom u smanjivanju upale, začepljenja nosa, kašlja i pritiska u sinusima.


Olakšajte disanje


Mnoga eterična ulja pomažu pri razbijanju tvrde sluzi.

Ulja eukaliptusa, metvice i bora vrlo su učinkovita u uklanjanju začepljenja sinusa. Riječ je o eteričnim uljima jakoga osvježavajućeg mirisa, što pospješuje njihovo terapeutsko djelovanje.

Eukaliptus olakšava disanje, snažno stimulira imunološki sustav, a ujedno ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje.

Bor djeluje stimulativno, ublažava bolove i osvježava organizam. Ima jako terapeutsko djelovanje kod infekcija dišnih puteva, bronhitisa i astme.

Posebno je djelotvoran u kombinaciji s eteričnim uljem eukaliptusa.

Ulja niaulija i ružmarina također mogu ukloniti začepljenje nosa uzrokovano prehladom.

Vrlo su dobri dekongestivi, što znači da smanjuju neprohodnost dišnih puteva i iscjedak iz nosa. Smatra se i da imaju i učinkovita antiseptička svojstva.

Niaulijevo eterično ulje također može pomoći pri smirivanju nadražene i upaljene sluznice.

Djeluje izrazito antivirusno, ali i antibakterijski. Jedan je od najvažnijih antialergena među eteričnim uljima.

Ružmarin je moćan u borbi protiv bakterija (streptokok, escherichia coli), olakšava disanje, potiče cirkulaciju i ublažava bolove.


Smirite glavobolju


Glavobolja zbog začepljenja nosa i upale sinusa još je jedna česta tegoba koja prati prehlade.

Smanjenju ovakvih tegoba mogu doprinijeti ulja paprene metvice i lavande.

Paprena metvica svojim analgetsko-rashlađujućim svojstvima uspješno ublažava glavobolju i migrenu, a ima i protuupalno djelovanje. Koristite je kod i osjećaja mučnine, umora, vrtoglavice i malaksalosti.

Lavanda je također naglašeno učinkovita za ublažavanje glavobolje kao i za uklanjanje unutarnjeg nemira, razdražljivosti i problema s nesanicom.


Pročistite grlo


Smatra se da je eterično ulje limuna dobro za iskašljavanje i čišćenje dišnih puteva, a može pomoći i kod suzbijanja osjećaja pritiska u prsima.

Eterična ulja cedrovine i niaulija korisna su za ublažavanje tegoba s bronhijama.

Cedrovina uspješno pomaže protiv prehlade, kašlja, bronhitisa i gripe. Djeluje umirujuće, bistri um te jača emotivnu i psihičku stabilnost.

Ulje australijskog čajevca ima snažna antivirusna i antibakterijska svojstva. Ovo ulje se od davnima koristi u tradicionalnoj medicini Australije.

Starosjedioci kontinenta su otkrili da ovo ulje pomaže kod ozljeda i infekcija. Danas efikasnost ulja čajevca kao prirodnog antibiotika potvrđuju brojna istraživanja.

Eterična ulja koja pomažu kod prehlade:


  • lavanda
  • metvica
  • ružmarin
  • cedrovina
  • eukaliptus
  • bor
  • limun
  • niauli
  • cajevac
Primjena

Parna inhalacija, difuzer i topla aromaterapijska kupka tri su vrlo blagotvorna načina za iskorištavanje ljekovitih svojstava eteričnih ulja.

Inhaliranje eteričnih ulja najučinkovitija je metoda kod gripe i prehlade.

Koristite eterična ulja naizmjenično, budući da svako od njih ima ponešto drugačija karakteristična svojstva.

Za maksimalnu učinkovitost obavite pet ili šest inhalacija parom na dan.

Svako ulje ima osobitosti u pogledu korištenja u parnoj posudi, isparivaču ili kupki. Prije upotrebe obratite pozornost na upute kako biste izbjegli neugodne opekline od vruće vode ili vrućega ulja.

Kod ovakve vrste liječenja više ne znači i bolje. Primjerice, dodavanje veće količine ulja metvice može lako uzrokovati iritaciju kože i nelagodu u dišnim putevima prilikom udisanja.

Ako vam para uđe u oči, doći će do peckanja pa ih držite zatvorenima tijekom same inhalacije.

Koncentracija eteričnih ulja može varirati ovisno o proizvodima koje koristite pa uvijek valja slijediti upute za primjenu koje se nalaze na etiketi proizvoda.

Izvor: Alternativa




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Eterična ulja koja podižu raspoloženje

Eterična ulja koja podižu raspoloženje

aromaterapija-depresija1.jpg

Depresija je jedna od najraširenijih bolesti današnjice.
U razvijenim je zemljama među tri najveća zdravstvena problema.

Aromaterapija
može pomoći kod blažih do umjerenih oblika depresije, kao i olakšati mentalni umor i odagnati nesanicu.

Učinkovitija je ako se koristi kao dopunska terapija, uz druge alternativne metode.
Eterična ulja mogu se sigurno koristiti i zajedno s konvencionalnim lijekovima ili psihoterapijom, a vrlo su korisna i u razdoblju skidanja s lijekova.
Depresija nanosi duboke patnje, oduzima energiju te navodi na povlačenje iz društva i poslova, što oboljelom s vremenom dodatno pogoršava duševno stanje.
Neka eterična ulja potiču i bude deprimirani živčani sustav, druga imaju smirujući (anksiolitički) učinak, a treća jačaju apetit i libido.

Antidepresivna ulja sa stimulativnim učinkom


Mnogi se depresivci osjećaju umorno, bezvoljno i pospano. Njima je potreban tretman koji podiže raspoloženje i energiju, vraća nadu i suzbija učmalost.

Antidepresivna ulja sa stimulativnim učinkom su limun, naranča, mandarina, grejp, bergamot, neroli, geranij i ruža.
Ulje ekstrakta cvijeta jasmina (Jasmineum grandiflorum) ima težak, opojan miris koji se dugo zadržava u prostoru.
Emocionalno je topao i poticajan te je jedno od najučinkovitijih za podizanje iz bezvoljnosti i učmalosti.
Ruža (Rosa centifolia i Rosa damascena) vjerojatno je prvi cvijet iz kojeg je destilirano eterično ulje u 10. stoljeću u Perziji. Kao što ružu nazivaju kraljicom cvijeća, tako i njeno ulje slovi kao kralj eteričnih ulja.

Ona je nježan, ali moćan prirodni antidepresiv, živčani tonik i afrodizijak.

Najdjelotvornijom se pokazuje u liječenju depresije uzrokovane stresom kao što su porod, prekid veze ili bilo koji drugi gubitak.

Citrična ulja ulijevaju energiju


Tkogod je sklon depresiji trebao bi kod kuće imati kolekciju ulja limuna, naranče, mandarine i grejpa.

Ulja svih citričnih plodova kao stvorena su za razbuđivanje potištenog i umrtvljenog središnjeg živčanog sustava.
Njihovi osvježavajući mirisi ubrizgavaju energiju i vraćaju volju za životom, pa ih je najbolje udisati odmah nakon buđenja.

Ulja nerolija i bergamota također se dobivaju od citričnih plodova, preciznije od gorke naranče (Citrus aurantium). Neroli se pravi od cvjetova, a bergamot od kore gorke naranče.

Nerolijev je miris gorko-sladak i pomalo metalan, dok je bergamotov nježniji i mekši. Oba ulja razbuđuju, oživljavaju i dižu samopouzdanje, a neroli pomaže i kod depresije u trudnoći ili nakon poroda.
Osim što djeluje antidepresivno, eterično ulje naranče ublažava i tjeskobu. Tijekom jedne studije, u čekaonici kod stomatologa pacijenti su podijeljeni u dvije prostorije.
U jednoj je postavljeno eterično ulje naranče, a u drugoj ne.
Pokazalo se da su pacijenti izloženi mirisu narančinog ulja imali nižu razinu anksioznosti i pozitivnije raspoloženje od pripadnika druge skupine.

Antidepresivna ulja s umirujućim učinkom


Depresija je često pomiješana s tjeskobom, strahom, zabrinutošću, uzrujanošću i nesanicom.

Trpite li od ovog oblika depresije, oslonite se na ulja koja imaju združena antidepresivna i sedativna svojstva: lavandu, kamilicu, muškatnu kadulju, sandalovinu i ylang-ylang.
Lavanda je jedno od najslavnijih antidepresivnih ulja, a smatra se da djeluje tako što njene udahnute molekule potiču lučenje serotonina u mozgu.
Lavandino ulje ulijeva spokoj, uravnotežuje uzburkane emocije i utišava unutrašnji dijalog.
Kao i druga smirujuća ulja, lavandu je najbolje udisati kasno popodne i navečer, jer otklanja nesanicu i uvodi u san.
Lavanda ujedno služi i za poticanje apetita, koji je kod mnogih depresivaca vrlo oslabljen.

Kaduljom do odličnog raspoloženja


Muškatna kadulja (Salvia Sclarea) porijeklom je iz Italije, južne Francuske i Sirije, ali raste gdjegod je tlo dovoljno suho. Ovo eterično ulje ima predivnu aromu koja podsjeća na orah.

Učinak ulja muškatne kadulje opisan je kao spoj euforije, spokoja i opuštenosti. Osim što diže raspoloženje, ojačava otpornost na stres, ublažava psihičku napetost i opušta mišiće.

Ylang-ylang (Cananga odorata) malo je tropsko stablo koje raste na Filipinima, Javi, Sumatri, Madagaskaru.

Ovo ulje, čije ime znači cvijet-cvijet, smanjuje potištenost i tjeskobu, smiruje usplahirenost i razdražljivost i pomaže pri usnivanju.
Ima i afrodizijačka svojstva i budi zamrlo zanimanje za spolnost. Njegov je miris težak i opojan, pa mu se nemojte dugo izlagati, jer bi vas mogla zahvatiti mučnina ili glavobolja.

Antidepresivna ulja primjenjuju se uz pomoć aromatičnih lampi, raspršivača, mirišljavih kupki, masaže.

Možete ih nakapati na jastuk i posteljinu ili na komadić vate ili maramicu, koje potom držite pod nosom.

  • Poticajna ulja: limun, naranča, mandarina, grejp, neroli, bergamot, ruža, ružmarin, geranij
  • Smirujuća ulja: lavanda, kamilica, muškatna kadulja, menta
  • Ulja za samopouzdanje: jasmin, ylang-ylang, neroli, cedrovina, sandalovina
  • Ulja za društvenost i libido: jasmin, ylang-ylang, neroli, ruža i sandalovina
  • Ulja za apetit: lavanda, bergamot, smreka.
Izvor: Alternativa
 
Natrag
Top