Lekarska sujeta

Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
NEKAZNJENE GRESKE LEKARA
Nekažnjeni mito i korupcija
Svi lekari koji su prijavljeni, optuženi ili osuđeni zbog mita ili nesavesnog lečenja mogu i dalje da rade! Nijednom nije oduzeta licenca!
Mada je u poslednje dve godine više desetina lekara u Srbiji uhapšeno, pa čak i osuđeno zbog zloupotrebe službenog položaja, primanja mita ili nesavesnog lečenja, nijedan nije izgubio licencu za rad! Zbog sporosti sudstva, lekari koji su se bogatili na mukama pacijenata ili su napravili fatalne greške mogu neometano da rade!
Kako je za Press objasnila direktorka Lekarska komore Srbije Tatjana Radosavljević, licenca za rad se gubi tek nakon pravosnažne sudske presude.
- Komora postupa tek po dobijanju pravosnažnih sudskih presuda. Ako ona postoji, bilo koji vid korupcije da je u pitanju ili delo koje lekara ne čini dostojnim profesije, oduzima se licenca za rad. Do sada nijedan lekar nije izgubio licencu za rad. Eugen Slavik, koji je osuđen na tri godine i četiri meseca zatvora, žalio se i još čekamo presudu - objasnila je Radosavljevićeva.
Komora postupa tek po dobijanju pravosnažnih sudskih presuda... Tatjana Radosavljević,Lekarska komora Srbije


Provera kvaliteta
U Ministarstvu zdravlja Srbije kažu za naš list da je zdravstvena inspekcija samo tokom 2008. i 2009. godine nadležnim tužilaštvima podnela 19 krivičnih prijava protiv zdravstvenih radnika.- U 2008. godini naša inspekcija je obavila 32 vanredne provere kvaliteta stručnog rada i podnela 16 krivičnih prijava protiv zdravstvenih radnika nadležnim tužilaštvima. Tokom 2009. godine urađena je 51 vanredna provera kvaliteta stručnog rada, a podnete su tri krivične prijave
- naveli su za Press u Ministarstvu zdravlja. Prema podacima Zavoda za statistiku, u toku 2009. godine podneto je 46 prijava protiv lekara za nesavesno pružanje lekarske pomoći, od kojih je sedmoro osuđeno na po dve godine zatvora ili pet godina uslovne kazne, a protiv 22 se još vodi istraga.
- Prošle godine prijave su podnete i protiv sedam osoba zbog neukazivanja lekarske pomoći, od kojih se protiv dvoje vodi istraga. Pod sumnjom da su nesavesno postupali pri pravljenju i izdavanju lekova u toku je istraga i protiv osam osoba - naveli su za Press u Zavodu za statistiku. Od početka 2009. godine pa do danas, javnost je, malo malo, bila šokirana hapšenjem poznatih imena iz ove branše. Nedavno hapšenje grupe lekara Instituta za onkologiju, sa direktorom ove
ustanove Nenadom Borojevićom na čelu, još više je poljuljalo ionako siromašno poverenje građana u srpsko zdravstvo. Pre ovog hapšenja, tačnije 22. oktobra prošle godine, javnost je bila šokirana lišavanjem slobode bivšeg sekretara za zdravstvo Vladana Šubarevića i nekoliko direktora najvećih beogradskih klinika. Uhapšeni su direktor bolnice „Sveti Sava" Milan Savić, bivši direktor KBC „Bežanijska kosa" Nikola Milinić, njegova pomoćnica za nemedicinske poslove Dobrila
Vekić, zatim bivši direktor KBC „Zvezdara" Zoran Ivanković i bivši direktor Doma zdravlja „Palilula" Jasminka Jelić. Svi oni se sumnjiče da su prilikom nabavki nameštaja za bolnice i domove zdravlja zloupotrebom položaja stekli materijalnu korist. Prema našim saznanjima, Šubarević i Milinić su i dalje u zatvoru, dok su ostali posle jednomesečnog pritvora pušteni na slobodu.
Nerešeni slučajevi
Proteklu godinu obeležila su i pojedinačna hapšenja u zdravstvu zbog primanja mita. Najpre je u januaru 2009. uhapšen Eugen Slavik, dečji hirurg Instituta za neurohirurgiju KCS-a, zbog mita od 300 evra za operaciju dečaka koji je imao tumor u grudnom košu. On je osuđen, ali je uložio žalbu na visinu kazne.
Posle njega, u septembru je uhapšen načelnik Osmog odeljenja Prve hirurške klinike KCS i profesor Medicinskog fakulteta Milorad Petrović zbog sumnje da je od pacijentkinje kojoj je operisao žučnu kesu primio 300 evra mita, a u martu ove godine niška policija uhapsila je doktora Kliničkog centra I. T. (55) zbog sumnje da je od jednog pacijenta obolelog od raka primio mito od 100 evra kako bi mu obezbedio tretman zračenja preko reda.



STA JOS DODATI U PRILOG YouTube - Bora Đorđevič i Prijatelji(Bajone)-Boli Me Mrak(1993)HQ

Dodato posle 12 Sati 30 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

SRPSKA POLITICKA MISAO KUDA IDE SRPSKO ZDRAVSTVO

Куда иде српско здравство? | Економска политика

Куда иде српско здравство? | Економска политика

Dodato posle 2 Sati 52 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

MOJA POKOJNA GOGA JE UVEK VOLELA DA JOJ SVIRAM OVU PESMU

YouTube - Bajaga - Moji drugovi
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Uh, opširna tema a vidim i neke teške priče ovde... Imam jedan vrlo kratak i jasan stav po pitanju zdravstva u Srbiji i po pitanju lekara, a to je sledeće...
Iskreno, ne volim priče kao što su: "lekar ne zna/glup je/neobrazovan/glupan". Ipak je to minimum 6 godina studiranja za opštu praksu, plus još minimum 2 godine za specijalizaciju, stažiranje i ostalo. Dakle, verujem da ogromna većina lekara zna da radi svoj posao kako treba.
Zašto ga ne radi? Država je kriva. Da je ova država normalna, plata jednog hirurga bila bi po mojoj slobodnoj proceni, nekih 150.000 dinara, minimum. Zašto toliko? Pa prosto je. Zato što je posao izuzetno težak i odgovoran, a iza njega se gomilaju godine učenja i iskustva. Tako plaćen hirurg ne bi imao potrebe za korupcijom, jer bi u zakonu jasno stajalo da bilo kakvo primanje mita (sa obzirom na visinu plate koja im je data), podleže momentalnom otkazu i uzimanju dozvole za dalji rad, recimo u privatnoj praksi. Ovo bih isto uvela i za političare. Ma neka im je plata i 300.000, ali neka prekinu sa korupcijom i lopovlukom! Neka se to sankcioniše... A ne, ovamo su poslanicima smanjili plate, što mu otprilike dođe, 1 dinar više po glavi stanovnika :) Znači mi Srbi, dobili smo svi po 1 dinar od kad je njima smanjena plata... wow :mrgreen: Meni nekako i ne treba taj dinar (ne znam za ostale), koliko mi treba jedna normalna uređena država, da živim u njoj.
Da se vratim na temu... dakle, dok je god nezadovoljnih doktora, biće i ljudi voljnih da plate to nezadovoljstvo gurkanjem para njima u džep. Pošto mi nismo na vlasti i ne možemo da im povećamo plate, prestanimo sa davanjem mita!

Hey, you!...

 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
POSTO JE KOD SRPSKIH MEDICINSKIH STRUCNJAKA VELIKA KRIZA MORALA POTREBNO JE MALO FILOZOFIJE
YouTube - Agape - Bozanska i ljudska mudrost u Davidovim psalmima (1/5)

Dodato posle 6 Sati 33 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

DA BI GOSPODA "STRUCNJACI" NEZNALICE I UBICE PROMENILA MALO NACIN RAZMISLJANJA O ZIVOTU I SVETU NEOPHODNO JE DA POGLEDAJU OVAJ FILM, NARAVNO AKO ZNAJU ENGLESKI JEZIK, KOJI BI SVAKI INTELEKTUALAC TREBAO DA ZNA

POGLEDAJTE "GOSPODO STRUCNJACI" SA MNOGO TITULA A MALO ZNANJA, UBIJATE NAS NAJMILIJE NEVEROVATNIM NEZNAJEM I JOS LAZETE, SRAMNO PONASANJE ZA "INTELEKTUALCE"

YouTube - DAVID WILCOCK at the Project Camelot Awake and Aware Conference, Los Angeles, Sept 2009
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
NAUKA I TEHNOLOGIJA NAPREDUJE NEVEROVATNIM KORACIMA NAPRED, A NASI DOKTORI U SRBIJI UBIJAJU NEZNANJEM I GLUPOSCU NASE NAJMILIJE
I POSLE JOS KRIJU I LAZU, USKORO TE STVARI NECE BITI MOGUCE, ZNACE SE SVAKA ISTINA 100%
YouTube - Phil Day - Why Doctors Make Mistakes - 1 of 6

YouTube - Phil Day - Why Doctors Make Mistakes - 2 of 6
YouTube - Phil Day - Why Doctors Make Mistakes - 3 of 6
YouTube - Phil Day - Why Doctors Make Mistakes - 4 of 6
YouTube - Phil Day - Why Doctors Make Mistakes - 5 of 6
YouTube - Phil Day - Why Doctors Make Mistakes - 6 of 6

Dodato posle 13 Sati 1:
--------------------------------------------------------------------------

POHLEPA U ZDRAVSTVU, UBIJAJU ZA NOVAC ZAR NE I KOD NAS I U SVETU. POHLEPA=GREED

YouTube - Amazing Greed 2

YouTube - Maryland Says: "I Should Just Die!"

YouTube - Wake the Hell Up America! - Enough is Enough!

Dodato posle 1 31 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

RUZNE LAZI SRPSKOG ZDRAVSTVA
toliko toga ima da mi je vec postalo muka, ai svi su "moralni"???
YouTube - Tomica Milosavljevic,ZC Studenica,skener
YouTube - TV KV.mpg
YouTube - Tv Anketa .mpg
YouTube - "Tomica Milosavljevic" Where is the f.... money ?
YouTube - Serbian health care !
YouTube - Intervju: Tomica Milosavljević - 17.08.2009.
YouTube - Gost vesti: Tomica Milosavljević
YouTube - Kažiprst - 26.11.2009.
YouTube - Milosavljević o zakonu o lekovima
YouTube - Milosavljević: Ne podnosim ostavku jer sam u pravu
YouTube - Intervju sa Jugoslavom Ćosićem - 17.11.2009.
YouTube - Fight back against health insurance lies
YouTube - Medical Malpractice Lawsuits - A debate on the costs of defensive medicine.
YouTube - Medical Malpractice Lawsuits in New York- How they work
YouTube - Why Most Medical Malpractice Victims Never Recover a Dime
YouTube - Medical Malpractice - Overview
YouTube - LEKARSKE GRESKE
YouTube - Lekarske greske
YouTube - Pod velom ljudi u belom
YouTube - Bez uputa - 12.12.2009.
YouTube - Anđelka
YouTube - Iskrenost Jednog Popa
YouTube - What Constitutes Medical Malpractice? | Philadelphia Injury Lawyer | Medication Error, Doctor Negligence
YouTube - First Do No Harm
YouTube - Meryl Streep in First Do No Harm
YouTube - Murdered by ... doctors
YouTube - TV POTRAGA SPECIJAL 4 (06.12.2009.): Nestale bebe - hronika lažne smrti
YouTube - Potraga specijal 3: Nestale bebe
YouTube - Tadić sa lekarima u Kraljevu
YouTube - Boris Tadić u Kraljevu (2/3)
RTS :: Na sudu zbog lekarske greške?
IN MEMORIAM - Video
RTS :: Osiguranje od lekarskih grešaka
Uvecanje 15.07.2009. Video

Dodato posle 20 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

GENETIKA OBUKA

Kary Mullis' next-gen cure for killer infections | Video on TED.com

Dodato posle 25 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

buducnost za nas VIRTUALNA REALNOST
http://video.ted.com/talks/podcast/PhilipRosedale_2008P.mp4

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

TEORIJA STRINGOVA
http://video.ted.com/talks/podcast/BrianGreene_2005.mp4

Dodato posle 3 Sati 29 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

POSTO SAM STRUCNJAK ZA INTERNET, JER SAM OD POCETAKA UCESTVOVAO U NJEGOVOM RAZVIJANJU, MORAM DA KAZEM DA ME GOOGLE NIKAD NIJE PREVARIO. UVEK JE PREDLAGAO SVE MOGUCE SOLUCIJE I NIKADA ME NIJE LAGAO NITI OD MENE NESTIO SAKRIO. ZATO SRPSKI NAROD MORA DA ZNA DA MASINE NE LAZU I SOFTVER NE LAZE, MASINA I KADA POGRESI IZVESTI O GRESCI, DOK LJUDI NE KOMUNICIRAJU, KRIJU, LAZU I JOS SVASTA DRUGO. ZATO SA PAZNJOM PROCITAJTE OVAJ TEKS TO DOKTORU GOOG-E TO JE DIAGNOSTICKI PROGRAM KOJI NE LAZE. VEROVAO SAM LEKARIMA I UBILI SU MI MOJU JADNU SUPRUGU GORDANU TODOROVIC I JOS UVEK KRIJU ISTINU. SRAMNO PONASANJE SRPSKE MEDICINE
Da li nas doktori leče po Hipokratovoj zakletvi?
Mariota Vlaisavljević,
Doktor Nenad Borojević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju uhapšen je pod sumnjom da je primao mito i da su pacijenti na njegovom Institutu neadekvatno lečeni.
Naime, 20 pacijenata, među kojima je bilo i dece, poslužili su dr Bojoviću, njegovom zameniku dr Zoranu Tomaševiću, načelniku pedijatrije dr Zoranu Bekiću i dr Ivani Popović, načelnici apoteke, da im prepišu duple i troduple doze citostatika i lekova. Tako su hteli da opravdaju veću potrošnju medikamenata, povećaju nabavku od određenih proizvođača i distributera za šta su im sledovale „vredne“ nagrade od farmaceuta.
Naravno, tek će istraga utvrditi da li su pacijenti zaista neadekvatno lečeni ili su samo fiktivno prepisane terapije, da bi dr Bojović mogao da naplati „uslugu“ od farmaceutskih kuća „Roš“, „Farma Svis“ i „Astra zeneke“. Vest o njegovom hapšenju, bacila je senku na ionako poljuljano poverenje u lekare. Da li možemo da budemo sigurni da nas doktori leče po Hipokratovoj zakletvi?
Odnos između doktora i pacijenta mora da bude zasnovan na bezrezervnom poverenju
Kada čujete da je doktor uhapšen ili osumnjičen, pod bilo kojom optužbom, to nikada nijedobra vest.
Vladimir Radulović, otac trinaestogodišnjeg Miloša koji je do pre nepunih mesec dana primao terapiju citostatika na Institutu, bio je zatečen vešću o hapšenju lekara, naročito dr Bekića, s kojim je i lično bio u kontaktu. Bilo mu je već toliko teško zbog bolesti sina, da ta vest nije mogla da ga potrese u prvi mah.
– Mito i kupovina lekova je nešto što mogu da shvatim. Ali, kada pomislim na svesno trovanje dece i pacijenata obolelih od karcionoma, to je za mene stravično, šokantno. Ne mogu da verujem. To mi ne dopire do mozga. A ako istraga utvrdi da su pacijenti zaista neadekvatno lečeni, da su dobijali te duple doze citostatika, onda bi svaka sestra i lekar na odeljenju pedijatrije i drugim odeljenjima trebalo da završi iza rešetaka. Načelnik nije sigurno išao sam i davao lekove deci – kaže Radulović ogorčen što ljudi ne shvataju da hapšenje, konkretno dr Bekića, osim ogromnog straha i panike, šalje i veoma negativnu poruku najmlađim pacijentima obolelim od malignih bolesti i njihovim roditeljima.
Bez licence
Ukoliko se ispostavi da su optužbe na račun lekara tačne, bilo po osnovu primanja mita bilo zbog nesavesnog lečenja, oni će izgubiti licence za rad.
KO ĆE DA LEČI DECU OBOLELU OD KARCINOMA
Iako su oni već dovoljno zbunjeni i preplašeni, dodatno zabrinjava činjenica da je dr Zoran Bekić jedan od svega nekoliko pedijatara specijalista u oblasti onkologije.
– U ovakvim situacijama se gubi zdrav razum, logika, reaguje se emotivno i ljudi će sada da sumnjaju u sve i u svakoga – priča naš sagovornik.
On priznaje da nije imao poverenje u lekare, dok mu sin nije oboleo, ali je tokom borbe za zdravlje svog sina učio i gradio odnos sa doktorima. Za dr Bekića kaže da je bio veoma stručan, ali je imao primedbe na njegovo vođenje klinike: nije nosio beli mantil, nije obilazio pacijente, bio je distanciran, sve je radio iza zatvorenih vrata, i nije dozvoljavao da roditelji budu uz decu tokom hemioterapije.
– Za decu do 7 godina je dozvoljeno prisustvo roditelja, a za starije ne. To automatski nije dobro i stvara nepoverenje. Ali, ja i supruga Dragana smo pratili svaki korak u Miloševom sistemu lečenja. Želeli smo sve da znamo, šta prima, kada i koliko. Tako sam bio siguran –priča Vladimir. On veruje da nisu svi lekari isti, i da svako mora ponaosob da gradi odnos sa svojim lekarom.
BOGATE ZAHVALNICE, MRŠAVO POVERENJE
Da na Institutu mnogi vole da budu „nagrađeni“, sumnjalo se još pre dva meseca kada su uhapšene Sandrina Vagner i Katarina Rebrača, koje su trebale da nabave mamograf za ovu ustanovu. Iz afere o humanitarnom radu, počele su da se „otvaraju“ priče o tome ko je i koliko korumpiran. Iako nijedan doktor to neće javno priznati, svedoci smo da svi vole da budu nagrađeni. Strašno je što je za jedne zahvalnica pakovanje kafe, čokolada, dok drugi zbog
novca ne prezaju ni od čega, ni u najdelikatnijim slučajevima.
Dr Milena Jauković kaže da smo svedoci nezamislivih, strašnih slučajeva malverzacija, ali da još ima časnih lekara, starog kova kojima je ljudski život svetinja. Poverenje na relaciji pacijent – doktor je, smatra dr Jauković, nešto što se stiče. Za srozan ugled lekara koji su od neprikosnovenih legendi, dospeli na veoma niske moralne grane, dr Jauković krivi loš zdravstveni sistem, pad moralnih vrednosti i poljuljanu ličnu savest.
– Danas se najviše veruje policiji, koja je do skoro bila omražena, jer su sve ostale institucije sistema ozbiljno poljuljane. Sudije, profesori..., stalno čitamo o nekim ozbiljnim prestupima.
Zdravstvo se, što je nedopustivo, samo uklopilo u opšte nepoverenje – objašnjava dr Jauković koja misli da će biti potrebne decenije da se lekaru, opet, veruje na reč.
Ozbiljno preispitajte optužbe
Nacionalnom Udruženju roditelja dece obolele od raka iskreno se nadaju da će policija i tužilaštvo na najozbiljniji mogući način istražiti sumnje u ovu stravičnu aferu, a da će se celokupna javnost zapitati u kakvoj to zemlji živimo kada se za tako nečovečnu zloupotrebu sumnjiče ljudi koji bi trebalo da budu najhumaniji.
– Više puta smo ukazivali na nehuman pristup roditeljima dece koja se leče na Institutu za onkologiju i radiologiju. Naime, dečje odeljenje na IORS jedino je u Srbiji gde roditelj ne može da bude uz svoje dete u toku terapije. U takvoj situaciji dovoljna je samo stolica uz detetovu postelju, ali u pomenutoj bolnici ni to ne može da se dobije – navode u NURDOR.
Uhapšeni farmaceuti
Među uhapšenima u policijskoj akciji „Kraba“ su i Vojislav Petrović, direktor
beogradskog predstavništva farmaceutske kuće „Roš“, Andrej Soretić, direktor
onkološkog sektora u „Farma Svisu“ i Predrag.

SAVET “STRUCNJAKA”
VEROVATI U NAKAZE I UBICE, A NE U NAUCNE CINJENICE???
Doktor Gugl
Sve više ljudi na internetu otkriva dijagnozu bolesti na osnovu simptoma koje ima.
Pressmagazin vam predstavlja dobru i lošu stranu onlajn zdravstva, ali i savete kako da se svetska mreža pravilno koristi u te svrhe.
Doktor gugl
Svaki sedmi čovek koristi internet kako bi sebi postavio dijagnozu, što se popularno zove „doktor Gugl". Stručnjaci predviđaju da će takav trend sve više da raste jer se broj korisnika interneta svakog dana povećava. Dovoljno je samo da iz svoje udobne fotelje odu na neki od brojnih specijalizovanih portala i ukucaju šta ih boli ili kakvi ih simptomi muče, i dijagnoza se
pojavi za tili čas.
I koliko god to s jedne strane bilo dobro, jer se na taj način donekle rasterećuju lekari i bolnice, s druge, posebno ako je reč o nekim ozbiljnijim oboljenjima, postoji bojazan stručnjaka od toga da bi ljudi vrlo lako mogli sebi da postave potpuno pogrešnu dijagnozu. Sve to, veruju oni,
moglo bi da se spreči ako bi se uspostavila pravilna regulacija i nadzor lečenja preko interneta,pri čemu lekari veruju da bi onlajn zdravstvo trebalo da funkcioniše po ugledu na već razrađeno internet bankarstvo. U međuvremenu bi, ipak, „doktora Gugla" trebalo prihvatati s rezervom.
Ono što je bitno je korišćenje pravih internet stranica, a ono što je posebno korisno su forumi gde ljudi razmenjuju iskustva, koja ipak nikada ne treba uzimati zdravo za gotovo.
Trenutno stanje pokazuje da je gotovo polovina ispitanih u nedavno sprovedenoj onlajn anketi zainteresovana za internet dijagnoze, a čak i više od toga za internet recepte.
Pet razloga zašto treba koristiti internet za zdravstvene savete:
1. Lekar opšte prakse nije uskospecijalizovani stručnjak. Internet pruža ogroman niz specijalizovanih i stručnih sajtova i „guglanjem" po takvim sajtovima mogu da se dobiju i korisnije informacije nego kod lekara opšte prakse ili da se proveri ispravnost uspostavljene dijagnoze.
2. Takođe vam pomaže da se, nakon što vam je uspostavljena dijagnoza, povežete sa ljudima koji imaju sličan ili isti problem kao i vi i da na taj način uporedite simptome i iskustva. Svaki članak na internetu sadrži tragove i reči za pretragu, omogućavajući vam detaljnu pretragu.
3. Studija objavljena u britanskom „Medikal žurnalu" govori da samodijagnoza preko interneta može biti prilično tačna - čak 15 od 26 ljudi je na taj način došlo do ispravne dijagnoze.
4. „Guglanje" ima smisla jer mi sami najbolje znamo kako se osećamo. Dobar lekar nikada neće kriviti pacijenta što je potražio pomoć na internetu, jer i sam može na taj način da dođe do novih informacija i saznanja, naročito u pronalaženju novih tretmana za lečenje.
5. Usavršavanje internet alatki (obaveštenja, napredna pretraga) i sve veće znanje korisnika interneta učinilo je da pretraživači nisu više minsko polje kao što su nekada bili. Uskoro će sortiranje rezultata pretrage biti još rigoroznije i prilagodljivije.
Pet razloga protiv korišćenja interneta za zdravstvene savete:
1. Dijagnoza je lukava. Na primer, poredeći svoj osip sa fotografijom na sajtu verovatno da će vas dovesti do pogrešne informacije, jer fotografija daje samo 10 odsto informacije koje su potrebne da se obezbedi dijagnoza. Dve osobe ne podnose istu bolest na isti način.
2. Doktori uzimaju u obzir vaš izgled, istoriju bolesti, stanje uma, reči i ostalo pri donošenju dijagnoze. Nema kompjuterskih kontrolora simptoma koji će biti jednaki kompleksnosti stručne ocene.
3. Mnogi veb-sajtovi imaju interes da vas dovedu u zabludu. Neki od prevarantskih sajtova pružaju informacije za pacijente i dijagnoze samo da bi im prodali preparate ili svoje usluge.
4. Internet hrani sam sebe. Mitovi i laži se ponavljaju iznova i iznova samo zato što jedan sajt
objavljuje kopije informacija sa drugih.
5. Britanska medicinska asocijacija upozorila je da potrošači ne treba da traže savet od doktora na mreži, jer ako nešto krene naopako nemaju način da se zaštite.
Pet saveta za pretragu:
1. Ne uzimajte ništa što nađete na nekom sajtu zdravo za gotovo. Pre nego što poverujete u nešto, proverite informaciju i preko drugih izvora.
2. Ko pruža pouzdane izvore informacija? Najočiglednije su zdravstvene, humanitarne ustanove ili organizacije za koje ste čuli. Sumnjivi izvori su blogovi, forumi i veb-stranice sa domenima kao što je „com". Kada je o njima reč, malo je verovatno da su zaista korisni. Zbog toga treba koristiti naučne sajtove koji se završavaju sa, na primer, ac.uk, ili vladinih tela, koji se završavaju sa npr. gov.uk.
3. Konsultujte svog lekara pre nego što počnete da primenjujete nešto što ste našli na internetu.
4. Nemojte potceniti vrednost razgovora s ljudima. Internet je dobar početak, ali lekari i dobrotvorne zdravstvene organizacije će vam pomoći da ono što ste pronašli iskoristite na pravi način. Ako vaš lekar odbija da razgovara, možda će na to pristati neki drugi lekar.
5. Upoznajte internet tehnologiju. Ako koristite napredne funkcije za pretraživanje, veća je verovatnoća da pronađete informacije koje su vam potrebne.
Marija Majstorović
INTERNET JE DOBAR POCETAK, A SRPSKO ZDRAVSTVO VODI U SMRT, STA JE BOLJE????

Dodato posle 50 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

KAKO CE SE REGENERISATI TELA U BUDUCNOSTI, NAUKA NAPREDUJE, STRUCNJACI ISTRAZUJU, A NASE ZDRAVSTVO NEZNA NISTA UBIJA PACIJENTE NEZNANJEM

http://video.ted.com/talks/podcast/AlanRussell_2006.mp4
BEZINA MEDICINA

http://video.ted.com/talks/podcast/EricTopol_2009P.mp4

KAKO CEMO REGENERISTAI TELO
http://video.ted.com/talks/podcast/AlanRussell_2006.mp4
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
MEDICINA U SRBIJI NAZALOST PODSECA NA KOMEDIJU, DA NIJE TRAGICNO BILO BI SMESNO, SVI SU MORALNI I BEZGRESNI, A PACIJENTI STRADAJU

YouTube - BEKSTVO U ZATVOR
YouTube - MARATONCI-GDIN. RAJKOVIĆ
YouTube - SPRAVA ZA NUZDU
YouTube - MEDICINSKA EKIPA U OBILAZAK PACIJENATA
YouTube - BEKSTVO U ZATVOR
http://www.youtube.com/watch?v=rXb_q_VZOIA

Dodato posle 10 Sati 15 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

U ZADNJE VREME SVE VISE SHVATAM DA JE NAS NAROD U SVE TEZOJ SITUACIJI JER SE GRESKE LEKARA STALNO NEKAZNJENO DESAVAJU, ZATO SAM SE ODLUCIO DA POTRAZIM STRANE IZVORE, POSTO KOD NAS SVI KRIJU PODATKE I ISTINU. PRONASAO SAM VRLO INTERESANTNU I OZBILJNU PSIHO SOCIALNU ANALIZU PONASANJA LJUDI I ODLUCIO SAM DA JE POSTAVIM NA FORUM, NA ENGLESKOM JE, POSTO VECINA INTELEKTUALACA ZNA ENGLESKI, OMOGUCICE IM DA SHVATE O KAKVM SE ZLU RADI. KADA DOBR COVEK POSTAJE ZAO. TO JE TAKOZVANI LUCIFER EFEKAT ILI EFEKAT DJAVOLA.
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 1
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 2
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 3
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 4
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 5
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 6
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 7
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 8
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 9
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 10
YouTube - Philip Zimbardo- The Lucifer Effect- Part 11

Dodato posle 26 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

stri.jpg teorija stringova. Da li ce raditi animacija

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ocigledno je da je maksimalno osakacen vizualni prikaz, 80 % covek prima vizualno a samo 20% ostalim culima, gif animacija je onemogucena namerno
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
GRESKE KOJE SE DAJU PREDVIDETI
U SRBIJI NE POSTOJE STATISTIKE NI PODACI KOLIKO LJUDI NASTRADA OD LEKARSKIH GRESAKA, ZATO JE INTERESANTNO POGLEDATI OVU ANALIZU, KOJU SU URADILI U USA "SJEDINJENIM AMERICKIM DRZAVAMA" CIJA JE MEDICINA NA DELEKO VISEM NIVOU NEGO U SRBIJI. KOD NAS NIKO NE GRESI??? DOKUMENTACIJA JE NEISPRAVNA, NALAZI SE STIMUJU, A SVE U KONTEKSTU PRIKRIVANJA LEKARSKIH GRESAKA. DA BI KONACNO LJUDI SVATILI O CEMU SE RADI, RADI SE O NEVEROVANOM NEORAZOVNJU I SUJETI MEDICINSKIH RADNIKA, KOJI U INTERESU SVOJEG "ESNAFA" ZRTVUJU UGLED CASNIH LEKARA DA BI PRIKRILI NEVEROVATNO BOLESNU GRUPU U MEDICINI SRBIJE.
Podsmeh je jedino oružje koje se može koristiti protiv nerazumnih predloga. Ideje moraju biti jasne da bi se o njima moglo razumno rasuđivati.
Ne verujem u starca na nebu s dugom belom bradom.“ Taj starac je samo nebitno odvlačenje pažnje od suštine, a brada mu je dosadna koliko i duga.
U samom središtu naše kulture nalazi se veliko zlo. Zbog toga su žene dve hiljade godina izložene preziru u zemljama koje su izmučili nebeski Bog i njegovi zemaljski muški namesnici. Biće: dostojno svoje kosmičke kreacije, otmeno, i u svojoj oholosti nezainteresovano za ljudska zbivanja, uzvišeno i dostojanstveno, daleko je od naših misli i nada, i ne mari za naše grehe i promrmljana pokajanja. Deistički bog je fizičar nad fizičarima, alfa i omega matematičara, apoteoza stvaratelja; savršen inženjer koji definiše zakone i postavlja konstante univerzuma, doterujući ih sa izvanrednom preciznošću i predznanjem. On je pokretač onoga što danas zovemo Veliki prasak. Posle toga se povukao i nikada se više nije pojavio.


YouTube - Are You Safe? (Patient Safety Video)

Dodato posle 4 Sati 47 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

DA PREDJEMO U REALNOST SRBIJE IZ VIRTUALNIH SVETOVA NAUKE I MEDICINE IZ TEORIJE STRINGOVA U TUZNU STVARNOST SRBIJE

YouTube - nspmvideo's Channel
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
BOLEST SE NE POBEDJUJE SUJETOM I GLUPOSCU VEC RAZUMOM I ZNANJEM

REGENERACIJA TELA ALEN RASEL
Alan Russell on regenerating our bodies | Video on TED.com

Dodato posle 47 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

MRACNJASTVO U MEDICINI.... TEHNOLOGIJA JE MNOGO UZNAPREDOVALA KOMUNIKACIJA JE BEZICNA, UZ TO IDU I ODGOVARAKUCI DIAGNOSTICKI BEZICNI UREDJAJI, A KOD NAS JOS KORISTE STEROSKOP ???
Eric Topol: The wireless future of medicine | Video on TED.com

Dodato posle 41 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

MALO O VIRUSIMA ZBOG ZABLUDA U KOJIMA ZIVIMO

Joe DeRisi solves medical mysteries | Video on TED.com

Dodato posle 21 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

INTERESANTAN UZROK SMRTI
Marc Koska: 1.3m reasons to re-invent the syringe | Video on TED.com

Dodato posle 11 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

UTICAJ SOCIJANIH MREZA

Nicholas Christakis: The hidden influence of social networks | Video on TED.com

Dodato posle 22 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

KAPITALIZAM I PACIJENTI


Dodato posle 16 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

KOMPLEKSNOST ZIVOTA CELIJE, DA BI SHVATILI LEKARI KOLIKO JE KOMPLEKSAN ZIVOT CELIJA JE UNIVERZUM

David Bolinsky animates a cell | Video on TED.com

Dodato posle 14 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

lekari neznalice unistavaju svemir zbog svojeg neverovatnog neznanja i sujete, bave se mracnjastvom kao da je doba inkvizicije

ubijaju neznanjem nase andjele sramno i neobrazovano


Dodato posle 28 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ROBOTSKA HIRURGIJA
http://www.ted.com/talks/lang/eng/catherine_mohr_surgery_s_past_present_and_robotic_future.html

ROBOTSKA HIRURGIJA
Catherine Mohr: Surgery's past, present and robotic future | Video on TED.com

Dodato posle 51 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

REGENERACIJA ORGANA I TKIVA NOVE METODE

Anthony Atala on growing new organs | Video on TED.com

Dodato posle 6 Sati 40 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

SVETI GRAL INFORMATIKE VESTACKA INTELIGENCIJA, CUVANJE SVEUKUPNOG SVETSKOG ZNANJA

Henry Markram builds a brain in a supercomputer | Video on TED.com
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
879
OSECAM MORALNU OBAVEZU PREMA SEBI I MASI PACIJENATA U SRBIJI KOJI GUBE ZIVOTE OD NESAVESNOG LECENJA SRPSKIH "BEZGRESNIH" LEKARA DA SVOJA SAZNANJA O PROBLEMATICNOM PONASANU NASIH "BEZGRESNIH" LEKARA OVDE VIZUALNO PREDTAVIM. SVETSKI STRUCNJACI SU URADILI ANALIZE PONASANJA COVEKA U RAZNIM OKOLNOSTIMA I DOSLI DO ZAKLJUCKA DA SE U MNOGO SLUCAJEVA OD EKONOMIJE DO NAUKE, DONOSE POGRESNI ZAKLJUCI. POSEBNO ONDA KADA LJUDI NISU U SITUACIJI DA CESTO DONOSE BITNE ODLUKE I KORISTE RAZUM. POGLEDAJTE OVE ANALIZE IRACIONALNOG PONASANJA LJUDI PA SAMI DODITE DO ZAKLJUCKA. GOSPODA NISU NI SVESNA SVOJIH GRESAKA. A TO I DOKAZUJU, LOSOM DOKUMENATCIJOM I UZ POMOC SVOG OKRUZENJA.
Laurie Santos: A monkey economy as irrational as ours | Video on TED.com
YouTube - We're All Predictably Irrational - Dan Ariely
FORA.tv - Robert Shiller: How Psychology Drives the Economy

Dodato posle 11 Sati 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

KONACNO MALO O PROTOKOLIMA KOJI SU NEOPHODNI ZA USPESNO LECENJE NASIH BOLESNIH LJUDI
18. jun 2010.
Uvođenje protokola lečenja
Protokoli lečenja štite lekare od potencijalne osude za
nesavesno lečenje i istovremeno garantuju pacijentima da su
lečeni u skladu s najboljom lekarskom praksom. Protokoli treba
da osiguraju da svaki lekar koji ih primeni može da kaže da je
uradio sve što predviđaju najbolja svetska iskustva, a da je
eventualni loš ishod lečenja posledica više sile. Lekari traže
usvajanje i primenu protokola jer je sve više odštetnih zahteva
pacijenata za nesavesno lečenje i lekarske greške.
Tekst: Zoran Knežević
Foto: Jelena Vemić, Dragana Đorović
Izvor: FARMAKON
Gotovo da ne postoji lekar kome se tokom karijere nije
dogodilo da neki pacijent ne bude zadovoljan lečenjem ili
krajnjim ishodom terapije. U nekim slučajevima lečenje se nije
završavalo prestankom terapije ili otpustom iz bolnice, već je
epilog dobijalo na sudu pošto pacijenti ili njihova najbliža
rodbina nisu bili zadovoljni načinom i rezultatima lečenja.
Takvih slučajeva poslednjih godina, kako tvrde sami lekari, sve
je više, pa se sve češće čuju zahtevi za zakonsko
standardizovanje načina lečenja donošenjem protokola lečenja,
što je praksa u mnogim razvijenim zemljama. Ti protokoli
trebalo bi da obezbede sigurnost i lekarima i pacijentima i da
pomognu da se u neželjenim situacijama brzo i lako utvrdi da li
je loš ishod lečenja posledica lekarske greške ili više sile.
Protokolima lečenja zapravo se standardizuje lečenje na svim
nivoima zdravstvene zaštite, a propisuju ih najveći stručnjaci
iz različitih oblasti zdravstva na stručnim sastancima.
Protokoli lečenja se, naravno, menjaju na isti način, u skladu
s novim znanjima o određenim bolestima.
– Uvođenjem protokola lečenja lekari bi dobili obavezujuću
sigurnost, a pacijenti standardan, proveren i kvalitetan vid
lečenja – smatra doc. dr Dragoš Stojanović, direktor KBC-a
Zemun.
Protokoli lečenja, kao deo kliničkih puteva od javljanja
pacijenta u zdravstvenu ustanovu do dijagnostikovanja i
određivanja terapije, višestruko su značajni za pacijente, ali
i za lekare.
Naime, kako za Farmakon kaže prim. dr sc. med. Tatjana
Radosavljević, predsednica Lekarske komore Srbije (LKS),
protokoli treba da propišu kako postupati kod konkretne bolesti
ili kliničke slike da bi se u najkraćem roku postavila
dijagnoza i utvrdilo koju vrstu lekova i u kojoj fazi bolesti
treba dati.
Uvođenje protokola je, smatra Zorica Marković, predsednica
Upravnog odbora Srpskog udruženja korisnika zdravstvenih usluga
– Klub Zdravlje, pitanje zdravstvene politike države.
Ona kaže da je zapravo reč o tome da država konačno mora da
odluči da li ćemo imati zdravstveni sistem koji funkcioniše po
svetskim standardima ili ćemo se i dalje zadovoljavati
improvizacijama u zdravstvu.
U velikom broju zdravstvenih ustanova u Srbiji postoje interni
protokoli lečenja – vodiči dobre lekarske prakse – koji,
međutim, nisu obavezujući niti se na osnovu njih može
utvrđivati nečija objektivna odgovornost za eventualnu lekarsku
grešku. Inače, postojeći vodiči dobre lekarske prakse su čitave
knjižice, dok bi protokoli lečenja trebalo da budu kratki i da
se sastoje iz dva lista.
Doc. dr Stojanović kaže da je Ministarstvo zdravlja napravilo
kvalitetne vodiče lekarske prakse kojima je uređeno lečenje
pacijenata u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, ali da nije
dobro što ti vodiči nisu obavezujući i što njihovo uvođenje
nije zakonski regulisano. Direktor KBC-a Zemun smatra da bi
protokole trebalo da formulišu vodeći eksperti u zdravstvu.
Prema njegovom mišljenju, protokoli bi trebalo da budu
definisani multidisciplinarno, u skladu s najnovijim svetskim
pravcima u lečenju, i doneti i primenjeni na nacionalnom nivou.
Kao veoma ozbiljan posao to ne bi moglo brzo da se završi.
– Protokoli lečenja nikako ne suzbijaju kliničku autonomiju
lekara jer daju samo okvire postupanja kod određene bolesti, s
tim što je ordinirajućem lekaru ostavljeno da odredi lek iz
grupe lekova preporučenih za to oboljenje i njegovu dozu na
osnovu kliničke slike svakog pacijenta. Protokoli štite lekare
od potencijalne osude za nesavesno lečenje i predstavljaju zbir
svih koraka koji su neophodni da bi se pacijent na najbolji
mogući način lečio. Oni garantuju da je način lečenja pacijenta
u skladu s najboljom lekarskom praksom. Loš ishod lečenja i
pored potpune primene protokola, može biti samo posledica
prirode bolesti, što se nikako ne sme isključiti. Protokoli
treba da osiguraju da svaki lekar kada ih primeni može da kaže
da je uradio sve što najbolja lekarska praksa poznaje, ali da
je eventualni loš ishod posledica više sile – kaže prim. dr
Radosavljević.
Predsednica LKS smatra da protokoli lečenja nisu do sada
usvojeni jer za to nije bilo političke volje. Ona tvrdi da među
29.000 lekara, članova Lekarske komore, nema otpora da se
protokoli lečenja izrade i usvoje, ali da to resorno
ministarstvo ne prati.
– Usvajanje protokola lečenja treba da pokrene Ministarstvo
zdravlja kako bi bio donet zakonski propis koji bi primenu
protokola učinio obaveznom. Ti protokoli trebalo bi da budu
potpuno u skladu s najvišim svetskim zdravstvenim standardima,
a sada je to ostavljeno menadžerima zdravstvenih ustanova.
Lekari su veoma raspoloženi da se podele u radne grupe i
pristupe izradi protokola – kaže presednica LKS.
Sada postoji tendencija da se protokoli lečenja usvoje zbog sve
većeg broja zahteva pacijenata pred sudovima za novčano
obeštećenje. Interes lekara u takvoj situaciji jeste da se
protokolima lečenja zaštite od apsolutne odgovornosti jer ti
protokoli u svakom sudskom procesu mogu da daju jasne smernice
o tome kako je pacijent lečen i da li je lekar odgovoran za
eventualni loš ishod lečenja.
– Protokoli nisu usvojeni jer je lekarska struka u Srbiji
instrumentalizovana za dnevnopolitičke svrhe, a morala bi da
bude kosmopolitska po duhu i delovanju. Umesto toga, mi se,
kada pričamo o funkcionisanju zdravstva, figurativno rečeno,
bavimo krečenjem i sakupljanjem pikavaca po podu.
Srpsko zdravstvo danas se susreće sa neefikasnošću, velikim
stopama smrtnosti kod obolelih od bolesti koje se uspešno mogu
prevenirati, a istovremeno se hvalimo svetskim stručnjacima i
vrhunskim dostignućima u izvođenju komplikovanih operacija.
Naravno, zbog toga i treba da budemo ponosni, ali je podjednako
važno i da nam ljudi ne umiru od obične prehlade – kaže
Markovićeva.
Primena protokola lečenja omogućava pacijentima da dobijaju
odgovarajući tretman I najkvalitetniju negu kada se obrate
lekaru. Ipak, smatra prim. dr Radosavljević, da bi takav
sistem mogao da funkcioniše, država mora da obezbedi opremu,
lekove i dijagnostička sredstva za sve zdravstvene ustanove jer
u suprotnom usvajanje protokola lečenja gubi smisao pošto se
ti akti ne mogu poštovati.
– Protokoli ne treba da budu previše detaljni već da se njima
postave principi lečenja za svaku bolest: kako se
dijagnostikuje i leči, koja težina bolesti podrazumeva primenu
određene doze lekova... Protokoli zapravo više treba da budu
smernice o redosledu poteza tokom postavljanja dijagnoze i
lečenja nego striktna pravila od kojih se ne sme odstupiti –
objašnjava prim. Dr Radosavljević.
Da protokoli lečenja ne treba da budu previše detaljni smatra i
Zorica Marković, koja kaže da oni treba da obezbede što je
moguće veći stepen zaštite pacijenata od lekarske greške, a u
isto vreme i lekarsku kreativnost. Upravo ta kreativnost jeste
ono što neke lekare čini boljim od drugih.
– Svaki organizam ima određene potencijale koje lekar mora da
uvidi. Upravo znanje I sposobnost da se postavi prava dijagnoza
izdvaja lekare od proseka – kaže Markovićeva.
Naravno, postoje elementarne stvari koje moraju da se urade
kada pacijent dođe i koje ne zavise od kreativnosti lekara, a
upravo se to u Srbiji često ne radi.
– Detaljnost protokola svakako bi trebalo da procene eksperti u
svakoj oblasti zdravstva koja bi njima bila regulisana, ali bi
njihova osnovna odlika trebalo da bude olakšavanje, a ne
otežavanje rada lekara – smatra doc. dr Stojanović.
Inače, mnoge zdravstvene ustanove već plaćaju odštete koje su
sudovi dosudili pacijentima koji nisu bili zadovoljni načinom
na koji su lečeni.
– Toga će biti sve više, a posebno kada se vremenom profilišu
advokatske kancelarije koje će se baviti isključivo zaštitom
interesa pacijenata koji smatraju da su bili žrtve lekarske
greške ili nebrige. Ukoliko se protokoli ne usvoje do tada,
biće mnogo više odštetnih zahteva i mnogo većih kazni za
zdravstvene ustanove, a neke ih i sada jedva plaćaju – kaže
prim. Dr Radosavljević.
Predsednica UO Kluba Zdravlje podseća da iza vodiča dobre
lekarske prakse ne stoji Zakon o zaštiti pacijenata, koji bi
trebalo da definiše na šta sve pacijenti imaju pravo tokom
lečenja.
– Ni protokoli lečenja sami po sebi neće pacijentima obezbediti
zaštitu od lekarske greške. To na zapadu rade osiguravajuće
kuće koje isplaćuju odštete pacijentima koji su bili žrtve
lekarske greške i te osiguravajuće kuće pritiskaju doktore da
budu što savesniji kako bi se greške svele na minimum i
plaćanja smanjila. Kod nas osiguranje u toj oblasti nije
razvijeno, a o konkurenciji da i ne govorimo, pa je pitanje ko
bi, i da se usvoje, mogao da kontroliše primenu protokola. Kada
u Srbiji zaživi osiguranje u zdravstvenom sektoru, to će
naterati lekare da budu ozbiljniji. Osiguravajuća društva na
zapadu prate statistike uspešnosti lečenja u svakoj
zdravstvenoj ustanovi po raznim kriterijumima i to svaka
bolnica ima kao neku vrstu CV-ja po kome se prepoznaje i na
osnovu kojeg se pacijenti opredeljuju gde će se lečiti. Kada
ovde zaživi takav sistem, biće to najbolja zaštita pacijenata
od lekarske greške i najefikasniji način da se nedovoljno
savesni lekari nateraju da rade u korist pacijenata i
zdravstvene ustanove u kojoj su zaposleni. Generalno, protokoli
lečenja služe da smanje rizik od pogrešnog lečenja, ali je osim
njih potrebno urediti i mnoge druge stvari u zdravstvu – kaže
Markovićeva.
Uvođenje protokola lečenja otvoriće i pitanje prava pacijenata
da budu informisanii o svemu što je u vezi s njihovim lečenjem,
pa i obaveze lekara da ih upoznaju s dijagnozom i tokom
lečenja. U najtežim slučajevima, kada su u pitanju operacije
ili drugi zahvati rizični po zdravlje ili život, pacijent će
kao i do sada morati da dâ svoj pristanak, čime će u određenoj
meri lekara osloboditi eventualne odgovornosti.
– Lekar mora da upozna pacijenta s načinima dijagnoze,
potencijalnim rizicima, a kada potpiše pristanak, pacijent time
pokazuje da veruje lekarima – kaže prim. dr Radosavljević.
Pitanje je, međutim, nije li to prebacivanje odgovornosti na
pacijente za eventualne greške i kako pacijent može da bude
siguran da je lečen po protokolu za one bolesti za čije
terapije nije potrebno da potpisuje saglasnost. Ako pacijenti
neće imati uvid u protokole, kako im se može garantovati da će
biti lečeni u skladu s njima, odnosno kako će u slučaju
eventualnih komplikacija moći da dokažu da im je nesavesni
lekar sugerisao nešto što nije po protokolu?
Kada se pacijent primi na pregled, objašnjava prim. dr.
Radosavljević, lekar prati sve promene njegovog zdravstvenog
stanja, tako da prva dijagnoza uopšte ne mora da se podudari sa
konačnom. Zato pacijenti moraju da veruju da svi lekari žele da
urade najbolje što mogu, a ako nemaju poverenja u lekara zbog
kliničke autonomije, onda imaju pravo da ga promene i odu
kod onog kome veruju.
– Lekar je obavezan da radi u najboljem interesu etičkog
kodeksa i kontinuirane edukacije –
kaže prim. dr Radosavljević.
Informisanost pacijenata o njihovim pravima tokom lečenja, u
Srbiji je, smatra Markovićeva,na niskom nivou, a ne bi bila
znatnije popravljena ni usvajanjem protokola.
– Pacijent ne bi trebalo da bude objekat lečenja na kome se
praktično obavljaju eksperimenti već subjekat čija zapažanja o
zdravstvenom stanju lekar mora s dužnom pažnjom da uzme u
obzir prilikom postavljanja dijagnoze i određivanja terapije.
Pacijent mora da bude detaljno upoznat s tokom lečenja i
terapijom i to ne zavisi od poverenja u lekara koji ga leči.
Poverenje u lekare treba da postoji, ali se ono nijednom
lekaru ne može ukazati blanko, već se stiče i zaslužuje dobrim
rezultatima. Krajnje je vreme da se i lekari naviknu da su
odgovorni za zdravlje i živote pacijenata koje leče. Naravno,
uvek treba istaći da u Srbiji ima mnogo savesnih i divnih
lekara i da je važno napraviti razliku između njih i onih koji
se loše odnose prema pacijentima. Onima kojima je problem da
rade u interesu pacijenata i struke treba reći da slobodno mogu
da idu jer ih niko ne tera da rade kao lekari – kaže
Markovićeva.
Govoreći o mehanizmu koji bi pacijentima mogao da garantuje da
će biti lečeni po protokolima, direktor KBC-a Zemun naveo je da
oni treba da budu nacionalnog karaktera I usklađeni s
protokolima u evropskim zemljama.
– Ako je nešto nacionalnog karaktera i obavezujuće, onda je to
garant bezbedne usluge – smatra doc. dr Stojanović.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top