Koji linux instalirati ?

Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Greskom sam prvo instalirao Linux Mint Debian a zatim onaj sto si mi ti reko ali obadva mi sporo rade brzi mi je win xp a citao sam na mnogo mjesta da linux-i trose manje resursa i da brze rade . pronasao sam dosta raznih linux distribucija za slabije racunare ali ne mogu pronaci da li je za njih potreban PAE .
 
Učlanjen(a)
13.10.2013
Poruka
27
Bitno ti je koje desktop okruženje koristis, za slabije računare, XFCE, još bolje LXDE okruženja, imas još neka, ali znaju zezat...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Greskom sam prvo instalirao Linux Mint Debian a zatim onaj sto si mi ti reko ali obadva mi sporo rade brzi mi je win xp a citao sam na mnogo mjesta da linux-i trose manje resursa i da brze rade . pronasao sam dosta raznih linux distribucija za slabije racunare ali ne mogu pronaci da li je za njih potreban PAE .
Da linuxi manje resursa trose od windows sistema, medjutim trebalo bi da uzmes u obzir da si instalirao verziju koja je stara manje od godinu dana, i naravno da je ne treba porediti po koriscenju resursa sa windows xp sistemom koji je star 13+ godina, vec samo sa window 7 i 8. Medjutim opseg razlicitih distribucija linux je prevelik tako da se moze naci dosta razlicitih koje imaju novije kernele a po iskoriscenosti resursa su veom nezahtevne. Pokusaj sa Bodhi linux ili Puppy linux(ubuntu based, iz razloga sto si pocetnik pa ces lakse naci pomoc). Linux distribucije takodje napreduju vremenom i prate trendove i prohteve korisnika, pa vremenom i oni su zahtevniji. Takodje mozes probati i neku lubuntu verziju, preporuka 12.04.
Takodje treba uzeti u obzir, da tvorci raznog software-a manje paznje posvecuju optimizaciji iskoriscenja resursa, pa tako na primer novi flash ima prilicno veliku zahtevnost, kao i browseri, takod ane treba ocekivati cuda :)
 
Poslednja izmena:
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
instaliraj lubuntu, a potom xfce okruzenje, to bi trebalo lepo da ti radi, to ti kazem iz licnog iskustva, jer lxde se kod mene pokazalo kao nestabilno, em sto xfce ima vise mogucnosti za podesavanje desktop-a, ili probaj arch linux, takodje sa xfce okruzenjem, samo da kolko-tolko poznajes bash
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2012
Poruka
97
Da se nadovezem ja sam instalirao Linux Ubuntu 14.04 prvi put sam instalirao taj sistem svidja mi se UI ali je dosta zahtevan za moj racunar Windows 7 mi ide brze nego on.Mada je moj racunar pentium IV tako da ni ne ocekujem da radi nesto brze vreme je za novu masinu definitivno,do sad nisam imao potrebu jer sam koristio samo neke programe za skolu ali sad vidim da je dosla voda do poda :D
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
930
Ja nikad nisam instalirao LINUX, a imam jedans tariji lap-top pa sam hteo da ga koristim samo za XBMC i u dogledno vreme da ga spojim sa TV-om. E zanima me koji je najmanje zahtevan Linux ?

Kako se Linux instalira, jel isto kao i Windows ?

Molio bih nekog da ostavi link najmanje zahtevnog Linuxa. :)
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
1
Ne mogu a da se ne umijesam. Linux broj 1 je Debian. Sve ostalo je pocelo da postaje interesno smece,
a time su iskvarili Linux kojeg poredim sa Rajem na ovoj strani i platformi operativnih sistema koji odmicuci u razvoju sve su vise nesigurni, kao brak koji se otpocinje raspadadati s prvom pojavom nepovjerenja jednog od dva supruznika.
 
Član
Učlanjen(a)
02.01.2013
Poruka
30
Sto rece covek, ako hoces nesto bas da ne zauzima mnogo resursa uzmi Puppy Linux, mada ja sam prezadovoljan mojim Linux Mint MATE 17-icom. Stvarno je izvor preveliki, evo ti sajt pa vidi sta sve imas u izboru:
Kod:
http://distrowatch.com/
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ja sam skoro instalirao Mint 17 Cinnamon valjda i radi dobro za sad samo ga retko koristim.
 
Natrag
Top