Jehovini svedoci!

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
kako mozes biti tako licemerna ako si Krscanka , oktud ti samo takve gluposti i ideje da se mi klanjamo strazarima u kuli , to samo govori koliko svi vi imate mrznje prema JS , odi na nasu stranicu JW.ORG pa pogledaj ko je nas uzor i vodja , nadam se da si pismena i razumna pa ces brzo pronaci , i nemoj lupati proizvoljno, drugo rekao sam o ikonama koje se kace na zidovima i slike svetaca , o njihovom obozavanju , nije bilo reci o osobenoj molitvi Isusu , poznajes li ti pisma pre svega .

Opravdanje za upotrebu religioznih slika i kipova
Ipak, danas će se mnogi koji odaju čast religioznim slikama i kipovima odlučno suprotstaviti tome da ih se nazove obožavateljima slika i kipova. Njihovi prigovori na takvo označavanje, međutim, nisu novi. U 4. stoljeću “sveti” Augustin je izvrgao ruglu zaključivanje nekršćanskih obožavatelja slika: “Ima neki diskutant koji sam sebe smatra učenim i kaže: ‘Ne obožavam ovaj kamen ni onu sliku ili kip bez razuma... Ne obožavam ovu sliku ili kip, ali obožavam ono što vidim i služim njemu kojeg ne vidim.’” Drugim riječima, oni tvrde da obožavaju samo nevidljivu osobu predstavljenu idolom. “Na temelju ovog opisa njihovih slika i kipova”, dodao je Augustin, “oni se smatraju sposobnim diskutantima, jer ne obožavaju idole, a ipak obožavaju đavla” (Enarrationes in psalmos).
Rimokatolički teolozi bili su, doduše, brzo spremni osuditi pogansko idolopoklonstvo, ali kad se radilo o vlastitoj upotrebi slika i kipova, opravdavali su je nerijetko istim argumentima koje su navodili i takozvani pogani. Primjerice, na koncilu u Trientu, održanom u 16. stoljeću, bilo je s obzirom na slike Krista, Marije i “svetaca” rečeno: “Dužnu čast i obožavanje im treba iskazivati, ali ne zato što u njima samima pretpostavljamo unutarnje božanstvo ili silu.” Ali, zašto im se ona pridaje čast? “Jer je njima iskazano strahopoštovanje namijenjeno prauzoru”, bilo je objašnjeno na koncilu, “i kroz slike koje ljubimo i pred kojima skidamo šešir i klečimo obožavamo samog Krista i odajemo čast svecima čiju sliku i priliku oni predstavljaju.”
Još i danas katolička crkva opravdava ovu vrst idolopoklonstva istim obrazloženjem: slike su samo sredstvo za svraćanje pažnje na nebesku osobu predstavljenu kroz njih; slike same po sebi nemaju nikakvu vlastitu snagu ili moć. No, u kojoj mjeri se to slaže s onim što se čini u praksi? Zar nitko od onih koji upotrebljavaju slike ne vjeruje da one posjeduju bilo kakvo ‘unutarnje božanstvo ili silu’?

Treba li da ti izvucem direktno stavak da ne smes da se klanjas kipovima i idolima :cool:

Ja sam na ovo odgovorio.
Samo slep covek, koji je skroz nerazuman moze tvrditi ovakvo nesto.
Cemu ova dugacka pisanija, ovo su gluposti, uzeo si pa kopirao tekst :)

Ja sam lepo odgovorio:

Klanjanje i ljubljenje ikone je znak postovanja -nebeske stvarnosti, a ne idolopoklonstvo kao sto vi predstavljate.
Niko ne ''obozava ikonu'' , vec samo odaje postovanje onome sto ona predstavlja.
To je slicno kao kada zena nosi sliku umrlog muza, pa je izvadi i poljubi.
Da li je to ''idolopoklonstvo'' ili mislis da bi je njen muz osudio ,kad bi video sta radi?
Naravno da je ne bi osudio, jer ona ne ljubi drugog coveka, vec ljubi istog coveka, svog muza.
To nije preljuba, ta zena nije luda , niti je idolopoklonik.
Tako nece ni Bog osuditi onoga koji poljubi ikonu u znak postovanja.
U staro vreme se poljubac i naklon smatrao znakom postovanja..
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
kako mozes biti tako licemerna ako si Krscanka , oktud ti samo takve gluposti i ideje da se mi klanjamo strazarima u kuli , to samo govori koliko svi vi imate mrznje prema JS , odi na nasu stranicu JW.ORG pa pogledaj ko je nas uzor i vodja ,

Vrlo negativno imaš razmišljanje o drugima , ja nikog ne mrzim i nema potrebe da nekog mrzim .
Evo posjetila sam stranicu i prvo štosam pročitala , daste svi jehovni svedoci sveti.
Prilažem tekst:

ZAŠTO JEHOVA ŽELI DA BUDEMO SVETI?

16 Nakon što je Bog izbavio Izraelce iz ropstva u Egiptu, rekao im je: “Ja sam Jehova koji vas je izveo iz zemlje egipatske da vam budem Bog. Budite sveti, jer sam ja svet!” (3. Mojs. 11:45). Izraelci su morali biti sveti jer je i sam Jehova svet. Budući da smo mi Jehovini svjedoci, i mi moramo biti sveti.

Upadljivo je i ovo:“Ja sam Jehova koji vas je izveo iz zemlje egipatske da vam budem Bog.
Znači on nije do tad bijo Bog ,vi tumačite da je Jahve njih zamolijo da im bude Bog .
Zanimljivo je i ovo :
Mi moramo biti sveti.
Vi morate biti sveti , samo po čemu ,moje ali samo moje mišljenje ničije drugo , viste sveti po pogrešnom učenju

Pročitala sam još jedan detalj .
Prilažem tekst:
15 Svatko od nas — mi, neki član naše obitelji ili blizak prijatelj — mogao bi se iznenada naći u situaciji da treba odlučiti hoće li prihvatiti liječenje koje uključuje upotrebu krvi. Naprimjer, možda će trebati donijeti odluke u vezi s transfuzijom krvi. Naravno, trebamo se i moliti u vezi s tim. Sve će nam to pomoći da se čvrsto držimo biblijskih načela ida damo sve od sebe kako ne bismo pogazili svoja uvjerenja. Sigurno ne želimo ražalostiti Jehovino srce tako da pristanemo na nešto što njegova Riječ osuđuje! Mnogi liječnici i drugi zagovornici transfuzije krvi potiču ljude da daruju krv ne bi li tako nekome spasili život. No pripadnici Jehovinog svetog naroda svjesni su toga da samo naš Stvoritelj ima pravo određivati što se smije činiti s krvlju.

Pitam se dali je moguće da tako pogrešno tumačite Bibliju . Gdje u bibliji piše daje spašavanje života zabranjeno , vi svom rođenima nebi pomogli , kako bi pomogli drugima .
Bolje mije ne čitat dalje jer nema smisla.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Imam ovde pitanje:
Šta znače reči PROKLET da je čovek koji bi načinio lik rezan ili liven pa i na skrivenom mestu da ga stavi?
Kad to važi?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Imam ovde pitanje:
Šta znače reči PROKLET da je čovek koji bi načinio lik rezan ili liven pa i na skrivenom mestu da ga stavi?
Kad to važi?

Pa kontekst tih reci se odnosi na paganske bogove.
Uopste se u tekstu ne govori o Bogu Ocu i pravljenju njegovog lika.
Tacno je da postoje tekstovi koji kazu da i Ocev lik ne smemo praviti, ali se to odnosi na period kada ljudi nisu znali kako on izgleda, a buduci da su Isusa kasnije videli, moze li se ta zabrana odnositi na Hriscansku eru?
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Pa kontekst tih reci se odnosi na paganske bogove.
Uopste se u tekstu ne govori o Bogu Ocu i pravljenju njegovog lika.
Tacno je da postoje tekstovi koji kazu da i Ocev lik ne smemo praviti, ali se to odnosi na period kada ljudi nisu znali kako on izgleda, a buduci da su Isusa kasnije videli, moze li se ta zabrana odnositi na Hriscansku eru?
Ovo se odnosi za sva vremena!
Idolopoklonstvo je sve sto se na bilo koji nacin dovodi u vezu sa Bogom, bilo da je u pitanju slika, kip ili bilo kakav drugi predmet koji ujedno predstavlja bilo ciji lik.

Treba otvoriti um i videti da je Bog duh i da se Bog duhom i istinom obozava i nikako drugacije! Zasto Pavle uvek iznova podseca bracu da se cuvaju idolopoklonstva? Da li on u ovom slucaju misli da ne sluze paganskim Bogovima! Ne naravno! Zasto bi ih to nakon krstenja i nakon silaska duha svetoga na njih trebalo da podseca?! Oni su zivot Hristovoj nauci vec predali i dar duha dobili pa koda ne znaju da paganstini ne treba sluziti.

Idolopoklonici carstva Bozijega nece naslediti, zato se treba ovoga dobro paziti! Bolje da ja Bogu sluzim onako kao sto je rekao, onako kako su mu sluzili verni iz Svetog pisma ne koristeci nikakve rekvizite ni sprave. Jer Bog je duh i duhom mu se mora sluziti. Ovako se sigurno ne moze pogresiti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Ovo se odnosi za sva vremena!
Idolopoklonstvo je sve sto se na bilo koji nacin dovodi u vezu sa Bogom, bilo da je u pitanju slika, kip ili bilo kakav drugi predmet koji ujedno predstavlja bilo ciji lik.

Treba otvoriti um i videti da je Bog duh i da se Bog duhom i istinom obozava i nikako drugacije! Zasto Pavle uvek iznova podseca bracu da se cuvaju idolopoklonstva? Da li on u ovom slucaju misli da ne sluze paganskim Bogovima! Ne naravno! Zasto bi ih to nakon krstenja i nakon silaska duha svetoga na njih trebalo da podseca?! Oni su zivot Hristovoj nauci vec predali i dar duha dobili pa koda ne znaju da paganstini ne treba sluziti.

Idolopoklonici carstva Bozijega nece naslediti, zato se treba ovoga dobro paziti! Bolje da ja Bogu sluzim onako kao sto je rekao, onako kako su mu sluzili verni iz Svetog pisma ne koristeci nikakve rekvizite ni sprave. Jer Bog je duh i duhom mu se mora sluziti. Ovako se sigurno ne moze pogresiti.

Niko tebi ne brani da ti ne upotrebljavas rekvizite ako te to sablaznjava.
A ja sam lepo objasnio ovde, da ti rekviziti nisu nista suprotno, do kao kada bi zena izvadila sliku muza koji je umro i poljubila je. To nije preljuba, nije idolopoklonstvo, vec je cin ljubavi i postovanja.
A kao sto je Jurivaka objasnio na drugom mestu, mnogi pozdravljaju i zastavu pa opet niko ne veruje da je u tom platnu moc i slia, vec odaju postovanje onome sta ta zastava predstavlja a to je drzava.
Isto tako Hriscani su svesni da slika nema moc, ali da ona opet predstavlja nebesku stvarnost i toj nebeskoj stvarnosti odaju postovanje.
Nasi stari su takodje imali obicaj poljupca i naklona prema ljudima kad udju u kucu, a on se koristi prema ikonama danas, i kada se udje u crkvu pa se preksrti, sve su to obicaji.
Nikada ti obicaji nisu predstavljali 'cin obozavanja' vec cin 'postovanja'.
Recimo kod Srba je bio obicaj da kada udjes u kucu domacinu kazes 'ljubim ruke' , pa su to cinili i doslovno..
Tako je ostao obicaj i danas, da poljubis ruku popu kada ga vidis, poljubiti ikonu i pokloniti se pred njom isto je zaostatak tog obicaja, i ne predstavlja obozavanje, vec izrazavanje postovanja prema Hramu i svetim predmetima, koji predstvljaju nebesku stvarnost..
Niko od pravih vernika danas, ne veruje da one imaju bilo kakvu cudotvornu moc..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Vazno za J.S. da procitaju:
Kod:
http://www.svjedoci.net/index.php?fnc=Art&aid=D01
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Niko tebi ne brani da ti ne upotrebljavas rekvizite ako te to sablaznjava.
A ja sam lepo objasnio ovde, da ti rekviziti nisu nista suprotno, do kao kada bi zena izvadila sliku muza koji je umro i poljubila je. To nije preljuba, nije idolopoklonstvo, vec je cin ljubavi i postovanja.
A kao sto je Jurivaka objasnio na drugom mestu, mnogi pozdravljaju i zastavu pa opet niko ne veruje da je u tom platnu moc i slia, vec odaju postovanje onome sta ta zastava predstavlja a to je drzava.
Isto tako Hriscani su svesni da slika nema moc, ali da ona opet predstavlja nebesku stvarnost i toj nebeskoj stvarnosti odaju postovanje.
Nasi stari su takodje imali obicaj poljupca i naklona prema ljudima kad udju u kucu, a on se koristi prema ikonama danas, i kada se udje u crkvu pa se preksrti, sve su to obicaji.
Nikada ti obicaji nisu predstavljali 'cin obozavanja' vec cin 'postovanja'.
Recimo kod Srba je bio obicaj da kada udjes u kucu domacinu kazes 'ljubim ruke' , pa su to cinili i doslovno..
Tako je ostao obicaj i danas, da poljubis ruku popu kada ga vidis, poljubiti ikonu i pokloniti se pred njom isto je zaostatak tog obicaja, i ne predstavlja obozavanje, vec izrazavanje postovanja prema Hramu i svetim predmetima, koji predstvljaju nebesku stvarnost..
Niko od pravih vernika danas, ne veruje da one imaju bilo kakvu cudotvornu moc..
O cemu mi pricamo o postovanju slika?
cisto idolopoklonstvo,tu nema nikakvog izgovora?
zasto prave slike,ako ne da ih obozacaju
5.Mojs 4
15 Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne videste nikakav lik u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
16 Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kakvu god sliku od čoveka ili od žene,
17 Sliku od kakvog živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kakve ptice krilate koja leti ispod neba;
18 Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kakve ribe koja je u vodi pod zemljom;
19 I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i videvši sunce i mesec i zvezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svim narodima pod celim nebom;
 
Natrag
Top