Isus o starim zakonima

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U bibliji postoji dve vrste zakona - deset zapovesti koje pretstavljaju moralne kodekse ponasanja, a koji je bio stavljen u kovceg zaveta u svetinji nad svetinjama u koju niko nije smeo da udje osim prvosvestenika jednom godisnje na praznik dan ociscenja.

Drugi set zakona je obredni zakon, i u ovaj obredni zakon spadaju svi drugi zakoni kojih ima cetiri a to su 1. ZRTVENI ZAKONI 2. PRAZNICNI ZAKONI, 3. GRADJANSKI ZAKONI 4. ZDRAVSTVENI ZAKONI.

Ovi zakoni su dati Izrailjskom narodu u odredjenim okolnostima i vremeu odredjenom kao vreme koje prethodi dolasku Mesije, oni ukazuju na dolazak Mesije i na odredjene dogadjaje koji ce se dogoditi a koji ukazuju na identitet i licnost Mesije i na ono sto ce se dogoditi nakon njega.
Tu spadaju odredjeni praznici koji simbolicno ukazuju na ove realnosti.
Takodje, odredjeni zakoni su dati u vremenu kada je Izrailj ziveo u velikoj svetlosti koju mu je Bog dao, takoreci u teokratskom drustvu u prisutnosti samoga Boga i njegove slave.
Tu spadaju gradjanski zakoni.

Dolaskom Isusa ovi zakoni su uklonjeni, jer ono na sta su oni ukazivali a to je vreme pojave Mesije se ispunilo.

Sto se tice zdravstvenih zakona, savremena medicina danas otkriva mnogo toga a sto biblija govori o ishrani i odnosu prema sopstvenom zdravlju, tako da ove zakone treba apsolutno usvojiti.

Moralni zakon je vecan i nepromenjiv, i on ne ukazuje na buduce dogadjaje, vec je to temelj Bozje vladavine, i kodeks ponasanja izmedju stvorenih bica.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Ja sam dao primer u kojem Isus podseca na stare zakone, i koristi za primer jedan vrlo ostri , ti si rekao da nije tako mislio, ali nisi dao ni jedan citat koji eksplicitno kaze da oni vise ne vaze, sve do sada je tvoje tumacenje. Jel je Bog mislio da svi treba da dolazimo sami na zakljucke, a ako pogresno protumacimo nema spasenja ? Sto se tice medicine, citao sam pre neki dan u novom zavetu kako je Hrist izlecio nemog coveka tako sto je isterao demone iz njega, toliko o tome :D
Sto se tice 10 zapovesti, vec smo pricali da ih je nemoguce ispuniti sve, jer sledi kazna za razmisljanje o nekim stvarima, ne samo za dela.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kada se cita novi zavet moze se videti da ni Hristos ni apostoli nisu upucivali da se drze neki od zakona koje postoje u starom zavetu osim deset zapovesti, ukljucujuci i pdsticaj da se zivi zdravim nacinom zivota.
To nije cinila ni druga generacija Hriscana - odnosno Hriscanska crkva s pocetkom drugog veka i dalje kroz istoriju.

Covek sam svojom silom ne moze da odrzi zapovesti, jer je po prirodi gresan i u njemu vladaju strasti razlicite vrste.
Covek to moze iskljucivo samo uz Bozju pomoc ako mu se potpuno preda i dopusti mu da ga on svojim Duhom promeni, da promeni njegovo srce i misli, i to je stanje gde covek dozivljava oslobodjenje od sile koja ga navodi na gresne misli i dela, i daje mu puni pojam o cistoti i svetosti.
To se u bibliji naziva novorodjenje Duhom Svetim.
Bez te promene niko nece uci u carstvo Bozje.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Kada se cita novi zavet moze se videti da ni Hristos ni apostoli nisu upucivali da se drze neki od zakona koje postoje u starom zavetu osim deset zapovesti, ukljucujuci i pdsticaj da se zivi zdravim nacinom zivota.
To nije cinila ni druga generacija Hriscana - odnosno Hriscanska crkva s pocetkom drugog veka i dalje kroz istoriju.

Mene zanima samo sta pise u svetim knjigama, i ja sam ti iz njih dao citate u kojima Isus spominje stare zakone, i uopste ne deluje kao da ih tera u penziju, da je stvarno hteo da ih ukine on bi jasno to rekao, od tebe trazim da mi das jasne citate gde je izjavio da oni vise ne vaze.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mene zanima samo sta pise u svetim knjigama, i ja sam ti iz njih dao citate u kojima Isus spominje stare zakone, i uopste ne deluje kao da ih tera u penziju, da je stvarno hteo da ih ukine on bi jasno to rekao, od tebe trazim da mi das jasne citate gde je izjavio da oni vise ne vaze.

Ovim problemom obrednog zakona se pozabavio prvi apostolski sabor u Jerusalimu, gde se raspravljalo upravo o tome da li neznaboscima - paganima koji su prihvatali novu veru, treba nametati da drze sva pravila obrednog zakona - da se obrezuju, prinose zrtve, praznuju starozavetne praznike..

Donet je zakljucak da ne treba da im se namece ovaj obredni zakon, osim odredjenih starozavetnih pravila koja zapovedaju da se čuvaju od priloga idolskih - odnosno da ne jedu jela koja se prinose laznim Bogovima, i od kurvarstva, i od udavljenog - odnosno da ne jedu meso udavljene zivotinje, i od krvi - da ne jedu krv zivotinje, i što njima nije milo drugima da ne čine.

15:4 A kad dođoše u Jerusalim, primi ih crkva i apostoli i starešine, i kazaše sve što učini Bog s njima, i kako otvori neznabošcima vrata vere.
15:5 Onda ustaše neki od jeresi farisejske koji behu verovali, i govorahu da ih valja obrezati, i zapovediti da drže zakon Mojsijev.
15:6 A apostoli i starešine sabraše se da izvide ovu reč.
15:7 I po mnogom većanju usta Petar i reče: Ljudi braćo! Vi znate da Bog od prvih dana izabra između nas da iz mojih usta čuju neznabošci reč jevanđelja i da veruju.
15:8 I Bog, koji poznaje srca, posvedoči im i dade im Duha Svetog kao i nama.
15:9 I ne postavi nikakve razlike među nama i njima, očistivši verom srca njihova.
15:10 Sad dakle šta kušate Boga i hoćete da metnete učenicima jaram na vrat, kog ni očevi naši ni mi mogosmo poneti?
15:11 Nego verujemo da ćemo se spasti blagodaću Gospoda Isusa Hrista kao i oni.
15:12 Onda umuče sve mnoštvo, i slušahu Varnavu i Pavla koji pripovedahu kolike znake i čudesa učini Bog u neznabošcima preko njih.
15:13 A kad oni umukoše, odgovori Jakov govoreći: Ljudi braćo! Poslušajte mene.
15:14 Simon kaza kako Bog najpre pohodi i primi iz neznabožaca narod k imenu svom.
15:15 I s ovim se udaraju reči proroka, kao što je napisano:
15:16 Potom ću se vratiti, i sazidaću dom Davidov, koji je pao, i njegove razvaline popraviću, i podignuću ga,
15:17 Da potraže Gospoda ostali ljudi i svi narodi u kojima se ime moje spomenu, govori Gospod koji tvori sve ovo.
15:18 Bogu su poznata od postanja sveta sva dela Njegova;
15:19 Zato ja velim da se ne dira u neznabošce koji se obraćaju k Bogu;
15:20 Nego da im se zapovedi da se čuvaju od priloga idolskih i od kurvarstva i od udavljenog i od krvi, i što njima nije milo drugima da ne čine.
15:21 Jer Mojsije ima od starih vremena u svim gradovima koji ga propovedaju, i po zbornicama čita se svake subote.
15:22 Tada nađoše za dobro apostoli i starešine sa svom crkvom da izberu između sebe dvojicu i da pošlju u Antiohiju s Pavlom i Varnavom, Judu koji se zvaše Varsava, i Silu, ljude znamenite među braćom.
15:23 I napisaše rukama svojim ovo: Apostoli i starešine i braća pozdravljaju braću koja su po Antiohiji i Siriji i Kilikiji što su od neznabožaca.
15:24 Budući da mi čusmo da neki od nas izišavši smetoše vas rečima, i raslabiše duše vaše govoreći vam da se obrezujete i da držite zakon, kojima mi ne zapovedismo;
15:25 Zato nađosmo za dobro mi jednodušno sabrani izbrane ljude poslati vama s ljubaznim našim Varnavom i Pavlom,
15:26 S ljudima koji su predali duše svoje za ime Gospoda našeg Isusa Hrista.
15:27 Poslasmo dakle Judu i Silu, koji će to i rečima kazati.
15:28 Jer nađe za dobro Sveti Duh i mi da nikakvih tegoba više ne mećemo na vas osim ovih potrebnih:
15:29 Da se čuvate od priloga idolskih i od krvi i od udavljenog i od kurvarstva, i šta nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi.
15:30 A kad ih opremiše, dođoše u Antiohiju, i sabravši narod predaše poslanicu.
15:31 A kad pročitaše, obradovaše se utesi.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
15:28 Jer nađe za dobro Sveti Duh i mi da nikakvih tegoba više ne mećemo na vas osim ovih potrebnih:
15:29 Da se čuvate od priloga idolskih i od krvi i od udavljenog i od kurvarstva, i šta nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi.
15:30 A kad ih opremiše, dođoše u Antiohiju, i sabravši narod predaše poslanicu.
15:31 A kad pročitaše, obradovaše se utesi.

Cekaj, pa po ovome ne bi trebalo ni da se prate vise ni 10 zapovesti, i one su iz starog zaveta, a ovde se ne spominju ?
 
Učlanjen(a)
14.02.2014
Poruka
13
znas sta djavo radi kada nema sta da radi ?
malo je vulgarno pa necu da pisem ali....vezano je za njegovu mamu
ostavi se batice vise filozofije i radi nesto korisno,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
I jos nesto Laodikeja, ovde Isus opravdava nasilje cak i nad onim robovima koji nisu znali da su uradili nesto pogresno:


Luka 12,47A onaj sluga, koji zna volju gospodara svojega, ali ne radi i ne upravlja po volji njegovoj, dobit će mnogo udaraca.
Luka 12,48A koji ga ne zna i radi što zaslužuje kaznu, dobit će malo udaraca. Kojemu je mnogo dano, od njega će se mnogo tražiti; kojemu je mnogo povjereno, od njega će se još više iskati.

Ovo je vrlo bitno pitanje, mozda cak i najbitnije, zasto onda nigde nije jasno napisano da se ukidaju svi stari zakoni ukljucujuci i ropstvo a ostavljaju se samo 10 zapovesti. Razmisli malo, toliko bitna stvar a ne pise nigde ( iako bi trebalo da pise svuda ).
Meni se cini da nikad nisu ti zakoni otisli u penziju, pored ovog ima jos pasusa koji podrzavaju ropstvo u novom zavetu, a ne vidim nigde da je jasno napisano da se to ukida.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Cekaj, pa po ovome ne bi trebalo ni da se prate vise ni 10 zapovesti, i one su iz starog zaveta, a ovde se ne spominju ?

Apostolski sabor u Jerusalimu se bavio obrednim zakonom a ne moralnim, kojeg je deo i obrezanje koje se spominje u citiranom tekstu.

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

"I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće" ( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

"Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške" (1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

" I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema" (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:

Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest. ( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

"Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu" ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

"Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome" ( Matej 5. 17 - 19 )

Naveo bih jos jedan tekst koji pokazuje da su deset zapovesti ( od kojih je cetvrta zapovest o postovanju dana od odmora Subote ) date i mnogoboscima kao uslov spasenja, i da ce mnogobosci koji drze zapovesti u carstvu Bozjem koje ce on osnovati nakon Hristovog dolaska biti proslavljeni vise nego sami Jevreji koji su krsili zapovesti.

"Благо човјеку који тако чини, и сину човјечијему који се држи тога чувајући суботу да је не оскврни, чувајући руку своју да не учини зла.
И нека не говори туђин који пристане уз Господа: Господ ме је одлучио од свога народа; и нека не говори ушкопљеник: гле, ја сам сухо дрво.
Јер овако вели Господ за ушкопљенике: који држе суботе моје и избирају што је мени угодно, и држе завјет мој,
Њима ћу дати у дому свом и међу зидовима својим мјесто и име боље него синова и кћери, име вјечно даћу свакоме од њих, које се неће затрти.
А туђине који пристану уз Господа да му служе и да љубе име Господње, да му буду слуге, који год држе суботу да је не оскврне и држе завјет мој, Њих ћу довести на свету гору своју и развеселићу их у дому својем молитвеном; жртве њихове паљенице и друге жртве биће угодне на олтару мом, јер ће се дом мој звати дом молитве свијем народима." ( Isaija 56. 2 - 7 )

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tekst koji si postavio govori o Hristovom dolasku i sudu gde ce se ljudima suditi na osnovu zasluga i primljee svetlosti, prihvativsi ili odbacivsi ponudjeno spasenje.

'''I vi dakle držite se spremni; jer u koji čas ne mislite doći će Sin čovečji.
Petar mu reče: Gospode, govoriš li nama ovo poređenje ili svima?
A Gospod reče: Ko je dakle taj verni i mudri nastojnik koga postavi gospodar nad čeljadi svojom da im daje hranu na obrok?
Blago tom sluzi kojega, došavši gospodar njegov, nađe da izvršuje tako.
U istinu vam kažem da će ga nad svim svojim imanjem postaviti.
Ali ako reče taj sluga u srcu svome: Neće moj gospodar još za dugo doći, pa stane biti sluge i sluškinje, i jesti i piti i opijati se, doći će gospodar tog sluge u dan kad se ne nada i u čas kad ne misli, i raseći će ga, i metnuće ga u deo s nevernima.
A onaj sluga koji znajući volju gospodara svoga nije ništa spremio ni učinio po volji njegovoj, biće mnogo bijen; a onaj koji ne znajući je počini nešto što zaslužuje kaznu, biće malo bijen. Kome je mnogo dano, mnogo će se iskati od njega, a kome je mnogo povereno, još će se više tražiti od njega'''
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Opet su kontradiktorni, jer su ocigledno zeleli da zadrze ropstvo, kao jedan od najgorih starih zakona, evo procitajte ( na engleskom je ) sta novi zavet govori o ropstvu : http://www.religioustolerance.org/sla_bibl2.htm
Jel gresim negde Laodikeja, cak i da nadjes citat koji se moze protumaciti kao protivljenje ropstvu, opet ima brdo onih koji ga podrzavaju, jel bi trebale da se ocekuju ( i najmanje ) kontradiktornosti u knjizi koju je sam Bog inspirisao ?
 
Natrag
Top