Isus o starim zakonima

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
On ih kritikuje sto vise postuju formu od sustine, odnosno - vise im je stalo da ispostuju ljudsku zapovest o pranju ruku, nego da iskazu ljubav prema roditeljima.

Da ih je Isus kritikovao zasto ne postuju zapovest da za ne postovanje roditelja ubijaju decu, onda bi on na to upucivao i u drugim tekstovima, i apostoli bi takodje na to upucivali, i mi bi do danas imali tu praksu.
Ali ipak Isus tu govori o ljubavi kao istinskom nacelu vere, naspram prazne forme.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Pa i jeste na to upucivao u drugim tekstovima

Matej 5:17
"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.

Matej 5:19
"Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom."

Luka 16:17
"Lakše će nebo i zemlja proći, negoli propasti i jedan potezić Zakona."
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Misli se na ispunjavanje deset zapovesti, a ne sprovodjenje suda za njihovo nepostovanje.

Sud i kazna u starom zavetu je bila posledica krsenja zapovesti, u novom zavetu sud pa prema tome i kazna se vise ne sprovodi na taj nacin, vec je u novom zavetu zastupljena milost, a sud tek na kraju istorije sveta, gde ce sam Bog suditi ljudima.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Kako dolazis na taj zakljucak kada je i pored ovih podsecanja na stare zakone rekao da je dosao da donese mac a ne mir, kako iz toga izvuces da je hteo da donese milost ?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Тако је Џокер покажи Своје право лице. Čudi me kako ateisti nikako da okrenu svoj stav u smeru ljubavi nego uvek u smeru zla. Moj savet ti je da što pre skloniš ovaj avatar što si postavio. Ne zam da li je u šali ali to je izašlo iz toje unutrašnjosti. Jedan odvratan podal i zlikovački pogled je simbol vašeg protivljenja Bogu. Zašto nisi izabrao neki lep izraz ? Verovatno zato što nije u skladu sa protivljenjem prema Bogu .
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Ovo je lik iz stripa, niko ga ne shvata ozbiljno, problem lezi u onim izmisljenim likovima iz prica koje ljudi shvataju ozbiljno, likovi iz knjiga u kojima se moze naci opravdanje za svakakve zlocine, od genocida do ropstva ;)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kako dolazis na taj zakljucak kada je i pored ovih podsecanja na stare zakone rekao da je dosao da donese mac a ne mir, kako iz toga izvuces da je hteo da donese milost ?

Isus je bio svestan da će oni koji budu prihvatili jevandjelje - radosnu vest spasenja i njega kao spasitelja, da će oni biti progonjeni i ubijani čak i od svojih najbližih.
To nije Božja volja, već je on video kakve efekte će u ljudima proizvesti vera u njega, i zato je rekao da je došao da donese mač.

Na drugom mestu on to i objašnjava:

"А предаће брат брата на смрт и отац сина; и устаће деца на родитеље и побиће их.
И сви ће мрзети на вас имена мог ради; али који претрпи до краја благо њему.
А кад вас потерају у једном граду, бежите у други. Јер вам кажем заиста: нећете обићи градова Израиљевих док дође Син човечији"
( jevanđelje po Mateju 10. 21 - 23 )
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Moze i tako da se protumaci, mada rekao je da ako volis i dobrog brata ili oca vise nego njega, nisi dostojan njega ( kad smo vec kod brace i oceva ). U svakom slucaju nije trebao da bude toliko kontradiktoran, ovako svako moze protumaciti na svoj nacin.
Jel ima negde u bibliji da pise da se stari zakoni trebaju bataliti, ili je to tvoje tumacenje samo ?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da bi se na ovo odgovorilo - čovek mora dobro poznavati biblijski kontekst koji govori o zakonima.
U biblijskom konteksti Isus je postao zamena za obredni zakon o prinošenju žrtava, a Jevrejima poslanica najviše govori o tome.

Deo ovoga sam objasnio u svom poslednjem komentaru u temi "MOŽE LI ZAKON SPASITI, CEMU JE DAT ZAKON"
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Onaj tekst govori o ukidanju prinosenja zrtava, ne o svim starim zakonima.
 
Natrag
Top