Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Marko hvala na odgovoru ali ovo nista ne dokazuje.
To sto je Bog posvetio i blagoslovio subotu jos u raju ne znaci da je Adam taj dan svetkovao.
Ja ne ignorisem jedne, a uzimam druge stihove, vec sve sagledavam kontekstualno..
Ako ne postoji podela zakona u Bibliji i ako je Isus ''sve zapovesti , zakone duhovno afirmisao'', ako Pavle kaze da je subota ''sena'' u kolosanima 2:16, i jos je alegorizuje u Jevrejima poslanici, to je za mene dovoljan dokaz da subota nije zapovedjena Hriscanima.
Svi vasi argumenti se zasnivaju na tvrdnji da subota ''potice jos iz raja'' te da ''postoji podela zakona na obredne gradjanske i moralne''. To Biblija ne podrzava(vec sam pokazao), kao ni tvrdnju da je Adam svetkovao subotu.
Zato i vase tumacenje kolosanima 2:16 i Jevrejima, pada u vodu u svetlu onog sto je Isus govorio o ''isupunjavanju svih zakona i kompletnog SZ'' i svega sto sam do sada rekao sto vi niste uspeli da oborite..

Nedelja nije zapovedjena, i ona i nije zapovest u crkvi, vec je tradicija.
Ti mozes biti Pravoslavac a da ne drzis nedelju..
Crkva svoju tvrdnju o ''zameni subote na nedelju'' temelji na ''duhovnoj afirmaciji svih SZ zapovesti'', to ne ukljucuje samo subotu, to ukljucuje ''sve starozavetne zakone'' i one koje vi nazivate ''obrednim''.
Svi ti obredni zakoni Starog Zaveta su ''ISPUNJENI'' u Hristu, i postoje u ''izmenjenom obliku'' u Pravoslavnoj crkvi'', zato sto ih je Hristos ''preobrazio''(ISPUNIO).
Na primer imas oltar, imas kadioncu, imas sluzbu svestenika, imas svetinju itd..
Sve je to ''preobrazeno'' jer Hristos je to ''ispunio'', pa tako i subota po tom ucenju ''dobija novo znacenje''.

I na kraju, ova primedba ''zamenili subotu na nedelju'', nema ni osnove, ako su sami apostoli ucili da je ''subota sena'' i ako je Hristos ''taj zakon deset zapovesti ispunio'' odnosno ''preobrazio''.

KONSTANTIN NIJE ZAPOVEDIO HRISCANIMA NEDELJU VEC PAGANIMA!
Rekao je: ''na casni dan sunca.. sudije i gradski sluzbenici i sve zanatlije da se odmaraju''
Upotrebio je izraz ''casni dan sunca'' zato sto je hteo ''mnogobosce da natera da slave taj dan'', pa je upotrebio njima poznati termin da bi ukazao kad da odmaraju. Nije on hriscanima ''nametnuo nedelju''(jer Hriscani su decenijama pre toga drzali nedelju) , nego je ''nedelju nametnuo paganima''.
Zato koristi izraz ''casni dan sunaca'' ono sto je paganima bilo poznato..
On je paganima ''nametnuo Hriscansku religiju''.
Da je to tacno vidis i po recima: ''sudije i gradski sluzbenici i sve zanatlije da se odmaraju''(dakle ne govori on Hriscanima).
Da je Hriscanima tim tonom rekao ''slavite casni dan sunca'' - ''oni bi odbili'', jer to znaci slaviti ''laznog Boga''.
Kada je ovaj proglas izasao, Hriscani su tek izasli iz progonstva.
Zar zaista mislis da kad bi im on rekao: ''ima da slavite paganskog Boga'' da bi oni koji su do juce ''umirali za svoju veru'' sada ''prodali Hrista''?
Ovo je falsifikovana istorija, koju vam lazno podmecu.
Hriscani su drzali nedelju po tradiciji od samih pocetaka i ''niko im nije nedelju nametnuo'' jer oni bi radije umrli nego da prihvate kompromis...

Ja od vas ocekujem dokazivanje stihovima, kao sto sam ja to uradio, ali jos nista nisam dobio...
Dotle dok ovo neko ne obori, ostajem pri svom stavu..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Božiji moralni zakon ili Deset zapovesti

1. Naziva se "carski" [Jakov 2,8]
2. Izgovorio ga je Bog [5 Mojsijeva 4,12,13]
3. Napisao ga Bog na dve kamene ploče [2 Mojsijeva 24,12]
4. Bio stavljen u kovceg [2 Mojsijeva 40,20. i 2 Mojsijeva 25,21]
5. Bozji zakon je savrsen [Psalam 19,7]
6. Bozji zakon je vjecan [Psalam 11,7; Matej 5,17]
7. Bozji zakon otkriva grijeh [Rimljanima 3,20; 7,7]

Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]
2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]
3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]
4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]
5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]
6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]
7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha i ukazivao je na Isusa [3 Mojsijeva 3,7]
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko hvala na odgovoru ali ovo nista ne dokazuje.
To sto je Bog posvetio i blagoslovio subotu jos u raju ne znaci da je Adam taj dan svetkovao.

Mire, znaci ti ne verujes da je "Subota stvorna za coveka", kao sto je Isus rekao. Ako nije za Adama, pa svakako da nije ni za Boga, jer sve sto je na zemlji stvorio poverio je upravo Adamu. Nadji mi biblijski tekst gde kaze da Subota nije za Adama. A ja sam ti naveo cetvrtu zapovest u kojoj Bog sastavlja Subotu iz Raja sa Subotom na Sinaju i zapobveda ljudima da je svetkuju.


Do takvog zaklucka samo mozes doci svojim pogresnim tumacenjem isti tekstova. Da te pitam: Da li si u proucavanju Biblije ikad dosao do boljeg saznaja i promenio svoje shvatanje o nekom tekstu? Ja jesam. A to znavci Mire, da se ni ti ni ja ne mozemo osloniti na nase tumacenje Biblije, nego nsase verovanje mora da se zasniva na jasnoj izjavi Svetog pisma.

Svi vasi argumenti se zasnivaju na tvrdnji da subota ''potice jos iz raja'' te da ''postoji podela zakona na obredne gradjanske i moralne''. To Biblija ne podrzava je napisao(la):
Mire, ne slazem se sa tvojom izjavom. Nasi argumenti ne pocivaju na podeli zakona, iako sam ti vec gore dokazo da u Bibliji ipak, postoji podela zakona. Samo Dekalog je napisao BOG! Samo Dekalog je napisan na KAMENU. Samo Dekalog je cuvan u kovcegiu zaveta, a nijeedna druga zapovest NIJE!
Sve druge sapovesti MOJSIJE je napisao u Knjigu, koja je stajala pored kovcega. Da li si u tome ipak, primetio nekakvu razliku ili nisi? Ja jesam i to veliku raz;liku sam primetio.

Nedelja nije zapovedjena je napisao(la):

Mire brate, mnogo ti hvala za ovu izjavu. Znaci ti tvrdis da zaista ni ne postoji nikakva zapovest u Bibliji za svetkovanje nedelje, nego da je ona zasnovana na tradiciji. Jeli tako?
Pa zar zbilja mislis da je dobro zameniti tradiciju za jasnu Bozju zapovest?
Da li si ikad citao Hristove reci: "NO ZALUD ME POSTUJETE UCECI NAUKAMA, ZAPOVESYTIMA LJUDSKIM. JER OSTAVISTE ZAPOVESTI BOZJE, A DRZITE OBICAJE LJUDSKE? DOBRO UKIDSATE ZAPOVESTI BOZJE DA SVOJE OBICAJE SACUVATE."Marko 7,7-8. Mire, mislim da nam je obadvojici Isus u ovom tekstu sve rekao.


Ja od vas ocekujem dokazivanje stihovima je napisao(la):
Mire, upravo to sam do sada stalno radiuo. Vrati se i pregledaj moje komentare, vecina odgovora se nalaze u stihovima Biblije koje sam naveo. A to sto cesa ti i dalje da veruje u ljudke teorije umesto Bozjeg zakonna, to je pravo svih nas da biramo, ali sta ces reci na sudnji dan kad ti pred oci izadje ovaj gornji tekst Hristove izjave o zameni Bozjeg zakona za ljudsker OBICAJE?
[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
PO PITANJU SEDMICNOG DANA ODMORA JA OVAKO VIDIM I VERUJEM OVO STO JASNO PISE U BIBLIJI:

A sveti Pavao piše da je subota sjena. Evo:

Kološanima 2,16-17 je Ahilova peta adventističkog naučavanja. A kako i ne bi bilo kada sveti Pavao pišući Kološanima vrlo jasno kaže da je subota sjena, potpuno jednako kao što su sjena i židovski blagdani i mlađaci i razne odredbe o jelu i piću. Adventisti i dan danas muku muče sa ovim Pavlovim riječima i njegovim označavanjem subote kao sjene. Ako ovu svoju nezgodnu i neugodnu poziciju adventisti ikada riješe, bit će to za njih na jedan jedini mogući način. Naime, kako adventisti ne mogu odbaciti učenje Ellen White, jer bi se naprosto samougasili, kao riješenje ostaje im jedino da iz Pavlove poslanice izbrišu ova dva retka, 16. i 17. redak.

Dok se to ne dogodi, a što drugo mogu, adventisti pokušavaju nemoguće, pokušavaju braniti ono što se nikako ne može braniti. Tako adventisti kažu da „blagdani“ koje Pavao spominje u Kol 2,16 obuhvaćaju tri židovska godišnja blagdana (tri godišnje subote), a onda su subote koje Pavao spominje preostala dva židovska blagdana (godišnje subote), tako da subote u Kol 2,16 nisu tjedne subote. Kad ih upitate, zašto bi Pavao terminom „blagdani“ (praznici) obuhvatio samo tri od ukupno pet židovskih godišnjih blagdana (godišnjih subota), a onda ostala dva imenovao terminom subote, adventisti odgovaraju: Pet židovskih godišnjih blagdana nazvani su sa dva različita termina, tri blagdana jednim terminom a dva preostala drugim terminom, pa ih onda i Pavao tako razvrstava i jedne zove blagdanima (praznicima) a druge subotama. Inače su i blagdani i subote u Kol 2,16 godišnji blagdani (godišnje subote), reći će vam adventisti.

Provjerimo mi za svaki slučaj, ja im baš i ne vjerujem. Idemo ravno tamo gdje su svi ovi židovski blagdani nabrojani.

Lev 23,4: A ovo su blagdani Jahvini - sveti zborovi - koje imate proglasiti u njihovo određeno vrijeme:

Primjetimo najavu blagdana (godišnjih subota) čije će nabrajanje uslijediti. U hrvatskom prijevodu kao što vidimo imamo termin „blagdani“, ali nama je interesantno i važno pratiti termine koje koristi hebrejska Biblija i grčka Septauginta, pa pogledajmo:

Lev 23,4 (hebrejski): מועדי יהוה מקראי קדש אשר־תקראו אתם במו (hebrejski moed) עדם

Lev 23,4 (grčki): αὗται αἱ ἑορταὶ (grčki heorte) τῷ κυρίῳ κληταὶἅγιαι ἃς καλέσετε αὐτὰς ἐν τοῖς καιροῖς αὐτῶν

Pogledajte, kod najave blagdana (godišnjih subota) u hebrejskoj Bibliji imamo hebrejsku riječ moed, a u grčkoj (Septuaginta) imamo grčku riječ heorte. Nakon ovoga slijedi nabrajanje blagdana (godišnjih subota):

1. Lev 23,5: Pasha

2. Lev 23,16: Pedesetnica

3. Lev 23,24: Dan truba

4. Lev 23,27: Dan pomirenja

1. Lev 23,34: Blagdan sjenica

Nakon nabrajanja svih pet blagdana (godišnjih subota) slijedi zaključni redak:

Lev 23,37: To su blagdani Jahvini koje imate sazvati

Lev 23,37 (hebrejski): אלה מועדי יהוה אשר־תק אתם במו (hebrejski moed) קרא

Lev 23,37 (grčki): αὗται αἱ ἑορταὶ (grčki heorte) κυρίῳἃς καλέσετε κλητὰς ἁγίας

Primjetite kako u zaključnom retku (Lev 23,7), nakon nabrajanja svih pet blagdana (godišnjih subota) za blagdane imamo u hebrejskoj Bibliji ponovo riječ moed, a u grčkoj (Septuaginta) imamo ponovo grčku riječ heorte.

Nakon što smo vidjeli da se svih pet blagdana (godišnjih subota) u hebrejskoj Bibliji označavaju istim terminom – moed, te da potpuno konzekvetno i grčka Biblija (Septuaginta) također istim terminom – heorte, označava svih pet blagdana, pogledajmo originalni Pavlov tekst Kol 2,16-17 na grčkom jeziku, na jeziku na kojem ju je Pavao i napisao:

Kol 2,16-17: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo.

Kol 2,16-17: Μὴ οὖν τις ὑμᾶς κρινέτω ἐν βρώσει ἢ ἐν πόσει ἢ ἐν μέρει ἑορτῆς (blagdanima) ἢ νουμηνίας ἢ σαββάτων (subotama), ἅ ἐστι σκιὰ τῶν μελλόντων, τὸ δὲ σῶμα Χριστοῦ.

Pogledajte koju grčku riječ koristi sveti Pavao kada označava blagdane. Koristi potpuno istu grčku riječ (ἑορτῆς – heorte) kojom je prevedena hebrejska riječ moed i koja, vidjeli smo u Lev 23,4-37, obuhvaća svih pet starozavjetnih židovskih blagdana (godišnjih subota). Pogledajte kakvim se mizernim trikovima i podvalma služe adventisti ne bi li obranili ono što se obraniti ne može. Kažu adventisti, nije svih pet blagdana (godišnjih subota) nazvano istim imenom, pa tako blagdani u Kol 2,16 obuhvaćaju samo tri hodočasnička židovska blagdana, a subote u Kol 2,16 su ostale godišnje subote. Zaista smiješno i mizerno.

Sada kada smo vidjeli da Pavlovi „blagdani“ (grčki heorte) obuhvaćaju svih pet godišnjih blagdana (godišnjih subota), ostaje nam vidjeti što su onda subote u Kol 2,16. Uz to da ove subote nisu nikakve godišnje subote, jer su one sve obuhvaćene terminom blagdani (heorte), važno je znati da subote – σαββάτων, izraz koji sveti Pavao koristi u Kol 2,16 uvijek označavaju istotjedne subote. Tjedne subote javljaju se ukupno 166 puta u Svetom Pismu (107 puta u Starom zavjetu i 59 puta u Novom Zavjetu). I kako su nazvane? Svih 166 puta nazvane se upravo izrazom koji Pavao koristi u Kol 2,16 – σαββάτων. Dakle, subote (σαββάτων) u Kol 2,16 jesu upravo ono što su i svih ostalih 165 puta u Svetom Pismu – tjedne subote.

P.S. Zašto onda ASD zaobilaze ovako jasne činjenice? Samo je jedno objašnjenje. Priznanjem kako su Pavlove subote u Kol 2,16 zaista subote (tjedne subote), dovodi neminovno do "domino efekta" koji bi onda potpuno uništio i svaki smisao njihova postojanja. Vidjeli smo kako je adventistički profesor Samuele Bacchiocchi smogao intelektualnog i ljudskog poštenja i priznao da ovo mogu biti samo tjedne subote. Međutim, adventisti koji su bili i ponosni na Bacchiocchi-a i njegovo djelo vrlo brzo shvativši opasnost „domino-efekta“ ponovo se odvraćaju i ponovo pokušavaju braniti ono što se ne može braniti. Zato ja i rekoh da je adventistima jedino rješenje kljaštrenje Biblije. Neka jednostavno izbace ove Pavlove retke iz svojih Biblija.

Prvo, Bog je na kraju sedmice stvaranja odredio sedmi dan subtu za odmor coveku i duhovno uzdizanje i razmisljanje.

"I stvrsi Bog do sedmoga dana dela svoja koja ucini; i POCINU U SEDMI DAN od svih dela svojih koja ucini. I BLAGOSLOVI BOG SEDMI DAN I POSVETI GA, jer u taj dan POCINU od svih dela svojih koja ucini.." 1. Mojsijeva 2,2.3.

Kome je ovdje u ovom citatu Bog odredio i zapovjedio subotni odmor? Nikome.

Za mene je ovo znacajno, da se BOG ODMARAO U SUBOTU, BLAGOSLOVIO JE I POSVETIO. Posvetiti znaci odvojiti za posebnu sluzbu. Dakle, prilikom stvaranja Bog je odredio SUBOTU za Bogosluzenje.

Nije. Ovo što ti tvrdiš, da je "Bog prilikom stvaranja odredio subotu za Bogosluženje", ne piše u Svetom Pismu nego u Jeleninim fikcijama.

Drugo,
Sve ovo je Bog licno ukljucio u svoj zakon Derkalog: Cetvrta Bozja zapovest glasi: "Secaj se da svetkujes dan subotni. Sest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A SEDMI JE DAN SUBOTA. POCINAK POSVECEN JAHVI BOGU TVOJEMU. TADA NIKAKVA POSLA NEMOJ RADITIU NI TI NI....TA I JAHVE JE SEST DANA STVARAO NEBO ZEMLJU MORE I STO JE U NJIMA,A SEDMI JE DAN POCINUO. STOGA JE JAHVE BLAGOSLOVUI I POSVETIO DAN SUBOTNI." Mojsijeva 20,8-11. Stvarnost.

Ovo je Bog zapovjedio samo Židovima.

Da je trebalo menjati Bozji zakon, to bi ucinio sam BOG, ali On to nikada nije uciniuo.

Sveti Pavao piše da se Zakon nužno mijenja kada se mijenja svećeništvo. Kršćani su u Kristovu zakonu, a ne pod Zakonom sa Sinaja.

Trece, U CELOM SVETOM PISMU NE POSTOJI ZAPOBVEST O SVETKOVANJU NEDELJE.

Kršćani ne svetkuju nedjelju, niti bilo koji drugi dan, nego se nedjeljom okupljaju slaviti Krista. Zaista je nevjerojatno kako adventisti nikako ne mogu shvatiti da kršćani ne svetkuju dan nego slave Krista.

1.Mojsije niti ijedan od proroka Starog zaveta nisu dali zapovest o praznovanju nedelje niti promenu od Subote u prvi radni dan Nedelju.

Kršćanima nije Mojsije "zakonodavac", nego Krist.

2. Hristos za tri i po godine doke je bio sa svojim ucenicima, unapred je objavio svoje stradanje, smrt, i uznesenje, ali nista nije rekao o praznovanju nedelje.

3. Posle svoga Vadskrsenje Hristos se javio nekih osam puta svojim ucenicima, putovao s njima, jeo, s njima, savetovao ih i upucivao sta treba da rade, pa ni tada nema nijedne reci o praznovanju nedelje.

Možemo samo nagađati što je Krist sve rekao svojim učenicima pored onoga što čitamo u Svetom Pismu, ali u jedno smo sigurni i ne trebamo nagađati. Apostoli nakon silaska Duha Svetog uvode praksu okupljanja kršćana na nedjeljnu Euharistiju.

4. Apostolski Sabor u Jerusalimu, odrzan je oko 17 godina posle Hristovog vaskrsenja, pa ni on nijednu rec nije rekao vernicima o promeni Subote u nedelju, niti je izdao ZAPOVEST da se nedelja praznoje zato sto je u nedelju Hristos vaskrsao.

Zato su apostoli na Saboru zaključili i odlučili da kršćane uopće ne obvezuje Mojsijev zakon, a u Mojsijevu zakonu je i subotni odmor.

5.Novi zavet pisan je do kraja prvoga veka. Samatra se da je Jovan primio Otkrivenje 95. godine. Pa ni Jovan, niti ijedan od pisaca NOVOG ZAVETA neje dao zapovest o promeni Subote u nedelju, niti je naredo da se nedelja praznuje.

Ali je sveti Ivan nedjelju nazvao danom Gospodnjim (Otk 1,10).

PREMA TOME, U CELOM SVETOM PISMU NE POSTOJI ZAPOVEST O PROMENI SUBOITE U NEDELJU NITI ZAPOVEST O SVETKOVANJU HEDELJE.

Kršćani su sljedbenici Krista i apostola, a ne robovi. Zato im i ne treba zapovijed da slave Krista, dovoljan im je primjer apostola koji prve kršćane okupljaju nedjeljom na Euharistiju.

Zbog toga, ja se drzim onoga sto je Bog odredio, postavio, posvetio i blagoslovio. A Vi?

Samo se ti drži. Tako čine i toga se drže i Židovi koji su odbacili Krista.

Medjutim, ipak, moram reci da postoje zapovesti o praznovanju nedelje.
Da spomenemo samo dve od njih:

1.Zakon cara Konstantina: „Neka sve sudije i gradski ljudi i sve zanatlije pocivaju na casni dan sunca”. (7. Mart 321 n. e. Corpus Juris Civilis Cod.)

Zašto izmišljaš? Konstantin nije nikome propisao i zapovjedio "svetkovanje nedjelje". Konstantin je samo odredio da određene gradske ustanove budu zatvorene, da u nedjelju ne rade. Konstantin baš nikome nije odredio ili zapovjedio da održava bilo kakva bogoštovlja, niti poganima niti kršćanima.

Konstantin, kao mnogobozac izdao je ovaj zakon i normalno je da nedelju naziva Suncev dan.

Svi su dani imali imena po nebeskim tijelima. Tako je nedjelja imala ime po Suncu a subota, na primjer, po Saturnu. I kako Konstantin imenuje nedjelju u svom ediktu? Uz standardni naziv "dan Sunca" (dies Solis) Konstantin dodaje epitet "časni" (venerabili), pa tako imamo "časni dan sunca". Zašto Konstantin uz ime nedjelje dodaje atribut "časni"? Po čemu bi nedjelja bila "časni dan"? Pa upravo po tome što su kršćani nedjelju smatrali časnim danom, jedino su se kršćani nedjeljom okupljali kako bi slavili Krista. Nikom drugom nedjelja nije bila časni dan.

Ja ne zamerim Konstantinu, jer je tako naucen i tako je tada verovao.
Samo ukazujem da je ova zapovest u suprotnosti sa Bozjom zapovesti o Suboti.

Ne zamjeram ni ja tebi, ti si krivo naučen.

Katolici svedoce:
„Mi poštujemo nedelju umesto subote zato što je katolicka crkva na saboru u Laodikeji premestila svetost subote na nedelju.” (The Convert's Catechism of Catholic Doctrine. Trece izdanje, strana 50).

Evo sta je taj “katolicki Sinod izjavio:
"Hriscani ne smeju svetkovati subotu, i odmarati se toga dana, vec treba da toga dana rade, a treba da svetkujiu dan Gospodnji, i kao hriscani, koliko je moguce, treba da se toga dana uzdrzavaju od rada. Ako budu dalje svetkovali subotu da budu prokleti."
Laodikejski Koncil 364. .29. kanon"

Vidiš, ista Crkva koja je ovo gore odredila, odredila je i kanon Svetog Pisma 397. godine na Sinodi u Kartagi. Kako možeš tu istu Crkvu proglasiti otpalom i ovo gore odlukom otpale Crkve, a Bibliju (biblijski kanon) te iste Crkve preuzeti i smatrati Svetim Pismom??? :mig: ;)

KADA SAM JA OBVU LJUDSKU ZAPOVEST UPOREDIO SA BOZJOM IZJAVOM, ZAKLJUCIO SAM DA SU SE SVETI OCU SUPROTSTAVILI BOGU I NJEGOVOM ZAKONU, A TO JE GREH I OTPAD OD VERE, TADA SAM DONEO ODLUKU DA ZIVIM ONAKO KAKO JE BOG REKAO I STO JE ZAPISANO U SVETOM PISMU.

Tvoja odluka je tvoje pravo. Tako su postupili i Židovi koji su odlučili odbaciti Krista i ostati "na suboti".

Ne verujem da je one episkope na Sinodu u Laodikeji vodio Duh Sveti, jer su izjavili jeres koja se suproti Bogu i Njegovom zakonu . To je hula na Boga, i ja je kao takvu potpuno odbacujem.

OK, opet tvoje pravo samoodlučivanja. Samo si idiot kada od tih istih heretičnih biskupa i otpale Crkve preuzimaš njihovu Bibliju i smatraš je Svetim Pismom.

Ukoliko mi u Svetom pismu ne mozete naci zapovest o poromeni Subote u nedelju, ili izricitu zapovesat da se nedelja svetkuje; a tu zapovest samo su merodavni da izdaju: Bog koji je napisao svoj zakon, Hristos pre i posle vaskrsenja, Apostolski sabor u Jerusalimu ili makar jedan od apostola, onda je ovim nasa diskusija o ovom predmetu zavrsena.

OK, završimo je.

Ono sto Slape iznosi, "sakupljali su se nedelju, imali su euharistiju i slicno, nema nikabve veze sa ovim pitanjem. Ako imate direktnu zapovest mozemo diskutovati o njoj, ako je nemate ,ovim je diskusija o promeni Subote u nedelju zavrsena.

Vi ste slobodni sa moje strane da verujete sta hocete i uvek cete biti moji prijatelji, ali u tome, zao mi je, ja vam se ne mogu pridruziti. Vise sam siguran da Boga slusam nego ljude.

Još ti samo jedno nedostaje da budeš dosljedan na "svojoj liniji". Odbaci Bibliju koju su iznjedrili heretični biskupi i otpala Crkva.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
STA ZNACI ISPUNITI BOZJE ZAPOVESTI?

Nas cenjeni brat Mire je izjavio:
''Duhovno afirmisati''.
Sav zakon se ispunjava na njemu, a kad nesto ispunis, to znaci da to vise nema ''vaznost''

Mire, ako ti ispunis jedan formular na kom su pravila ugovora u kupovini imovine, da li taj ugovor posle ispunjenja vise ne vredi? Ne, on tek tada i vredi.
Prvi put od tebe cujem da Bozji zakon koji je Hristos ispunjavao, od Njegovog ispunjavanja vise ne vredi.

Isus je izjavio: “NE MISLITE DA SAM DOSAO DA POKVARIM ZAKON ILI PROROKE, NISAM DOSO D APOKVARIM,NEGOI DA ISPUNIM.” Matej 5,17.
Tu je u originsalu upotrebljerna Gr. rec “plero”, sto znaci napraviti potpunim, a nikako eliminisati ili zameniti, niti uciniti nevaznim.


“Ispuniti zakon znaci BITI POSLUSAN ZAKONU cime je coveku dao primer poslusnosti Bozjoj volji... Hristos je zivro U SKLADU SA ZAKONOM. Nijedna zapovest ga nije imala zasto okriviti. BIO JE BEZ GREHA
.” BC, 6,p 966.

Hristos je SVE ISPUNIO: Ispunio je ono sto su proroci za njega prorokeli. Ispunio je i ono sto su u SZ prerdstavljale zrtve i obredi koji su predskazivali Njegovu zrtvu i mogucnost spasenja i otkupljenja ljudskog roda od greha.

Hristo je takodje ziveo u SAVRSENOJ POSLUSNOSTI BOZJEJM ZAKONU, DEKALOGU.

Upravo zato sto je Isus ziveo u skaldu sa Bozjim zakonom, apostol Petar je mogao slobdno da izjavi: “KOJI GREHA NE UCINI, NITI SE NADJE PREVARA U USTIMA NJEGOVIM.” 1. Petrova 2,22.
Dakle, on je u potpunodsti u svom zivotu ispunjavao Bozje zapovesti.

Apostol Jovan to jos bolje objasnjva: “SVAKI KOJI CINI GREH I BEZAKOINJE CINI I GREH JE BEZAKONJE.” 1. Jovanova 3,4.
Zanaci odbaciti Bozji zakon je greh, Prestup Bozjeg zakona je greh.

A za Isusa Sveto pismo svedoci da je bio BEZS GREHA, jer je ziveo u savrsenoj poslusnosti Ocevoj volji.

Vidis Mire, da to tvoje tumecnje nema nikakvu biblijsku osnovu. ISPUNITI ne znaci odbaciti, nego isvrsiti. Kad Isus kaze “DA ISPUNIM” on je ispunio sva prorocanstva koja su prorecena o Njegovom dolaski i misiji na Zemlji, Kad kaze da je ispunio zakon Mojsijev, ispunio je sve sto je starozavetna sluzba u hramu predstavljala Njega, a BIO JE I POSLUSAN BOZJEM ZAKONU, JER JE TAKO BIO BEZ GREHA STO NIJE PRESTUPAO NIJEDNU OD BOZJE DESET ZAPOVESTI.

Tako ispuniti znavci ziveti u skladu sa istim.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
STA ZNACI ISPUNITI BOZJE ZAPOVESTI?

Nas cenjeni brat Mire je izjavio:
''Duhovno afirmisati''.
Sav zakon se ispunjava na njemu, a kad nesto ispunis, to znaci da to vise nema ''vaznost''

Mire, ako ti ispunis jedan formular na kom su pravila ugovora u kupovini imovine, da li taj ugovor posle ispunjenja vise ne vredi? Ne, on tek tada i vredi.
Prvi put od tebe cujem da Bozji zakon koji je Hristos ispunjavao, od Njegovog ispunjavanja vise ne vredi.

Pozdrav brate.
Ti ne razumes sta sam ja rekao uopste, ali da zanemarimo to jer mi je dugacko objasnjavati sa mobilnog.

Ako ti zaista misliš da "nijednu zapovest nije ukinuo" objasni mi onda zasto ova zapovest ne vazi vise:

"oko za oko i zub za zub"?
To je ono sto vi nazivate gradjanskim zakonom.
A Hristos je navodi i kaze: ''RECENO JE TAKO - A JA VAM KAZEM OVAKO", ukida prvo da postavi drugo.

Zar je nije ukinuo?
Dokazi da nije?

I rekao sam, tu Hristos "ne govori o zakonu" kad kaže "ISPUNIM", vec o "KOMPLETNOM STAROM ZAVETU"(iako je i zakon ukljucen nije samo zakon), vec "sve", sve sto je pisano se na njemu ispunjava, i slika se poklopila, nasla je svoj negativ, ispunjenje, i zato to vise nas ne obavezuje..

Vi sami kažete "ukinuo je obredni zakon", dakle i vi priznajete da je nesto "ukinuto" jer je "na Hristu ispunjeno. Ja tvrdim da je zakon nedeljiv i stoga je ceo zakon ukinut(ispunjen) i zamenjen novim.

Glupo je uopste i reci "ukinut"(to nije prava terminologija) , jer Hristos ne tvrdi da je "ukinuo" vec "ispunio"(uzdigao i poostrio), ali moramo se tako izraziti da bi bilo jasnije o cemu govorimo (samo zato sam upotrebio taj termin)..

Dakle tvoja primedba i komentar, uopste nije na mestu.



Isus je izjavio: “NE MISLITE DA SAM DOSAO DA POKVARIM ZAKON ILI PROROKE, NISAM DOSO D APOKVARIM,NEGOI DA ISPUNIM.” Matej 5,17.
Tu je u originsalu upotrebljerna Gr. rec “plero”, sto znaci napraviti potpunim, a nikako eliminisati ili zameniti, niti uciniti nevaznim.

Upravo tako, ti ovim sam dokazujes ono sto ja tvrdim, da je on svojom smrcu "upotpunio" zapovesti i "uzdigao ih na visi nivo".

“Ispuniti zakon znaci BITI POSLUSAN ZAKONU cime je coveku dao primer poslusnosti Bozjoj volji... Hristos je zivro U SKLADU SA ZAKONOM. Nijedna zapovest ga nije imala zasto okriviti. BIO JE BEZ GREHA

Krenuo si dobro da tumacis i opet skrenuo na adventisticko tumacenje ovog stiha." Ispuniti" nikako ne znaci "drzati" "izvrsiti", vec kako sam i objasnio "ispuniti pisma", ono sto je pisano i proreceno za njega.
Ispuniti sve senke i simbole..
Dokazao sam ti da je on o tome govorio, tj. o dva dela Biblije(i mislio na kompletan SZ).

Hristos je SVE ISPUNIO: Ispunio je ono sto su proroci za njega prorokeli. Ispunio je i ono sto su u SZ prerdstavljale zrtve i obredi koji su predskazivali Njegovu zrtvu i mogucnost spasenja i otkupljenja ljudskog roda od greha.

"Ispunio" je sve, tako je!
A ako " ISPUNITI NE ZNACI UKINUTI" kao sto si tvrdio, onda on "ni zrtve nije ukinuo".
Znaci "i dalje smo pod Mojsijevim zrtvenim sistemom"!
Jel vidis da tako ne ide?
Jel vidis da "ispuniti znaci ukinuti", ali ne doslovno tim recima.
ISPUNITI ZNACI ISPUNITI ZNACENJE SENKE.
DUHOVNA REALNOST(SIMBOLIKA) NASLA JE ISPUNJENJE U FIZICKOJ.

Jel ti sad jasno?

Hristo je takodje ziveo u SAVRSENOJ POSLUSNOSTI BOZJEJM ZAKONU, DEKALOGU.
Upravo zato sto je Isus ziveo u skaldu sa Bozjim zakonom, apostol Petar je mogao slobdno da izjavi: “KOJI GREHA NE UCINI, NITI SE NADJE PREVARA U USTIMA NJEGOVIM.” 1. Petrova 2,22.
Dakle, on je u potpunodsti u svom zivotu ispunjavao Bozje zapovesti.

Nije Isus ziveo samo po dekalogu, on je kao i svaki jevrej "drzao sav Mojsijev zakon". A dokazao sam da "nije pravio podelu zakona" kao vi.

Apostol Jovan to jos bolje objasnjva: “SVAKI KOJI CINI GREH I BEZAKOINJE CINI I GREH JE BEZAKONJE.” 1. Jovanova 3,4.
Zanaci odbaciti Bozji zakon je greh, Prestup Bozjeg zakona je greh.

Fino, a prestup kojeg zakona?
On kaze "zakona" a ti tekstu dodajes rec "deset zapovesti".


Vidis Mire, da to tvoje tumecnje nema nikakvu biblijsku osnovu. ISPUNITI ne znaci odbaciti, nego isvrsiti. Kad Isus kaze “DA ISPUNIM” on je ispunio sva prorocanstva koja su prorecena o Njegovom dolaski i misiji na Zemlji, Kad kaze da je ispunio zakon Mojsijev, ispunio je sve sto je starozavetna sluzba u hramu predstavljala Njega, a BIO JE I POSLUSAN BOZJEM ZAKONU, JER JE TAKO BIO BEZ GREHA STO NIJE PRESTUPAO NIJEDNU OD BOZJE DESET ZAPOVESTI.

Ti si sam sebi kontradiktoran.
Kažeš: "ispuniti ne znaci odbaciti".
A potom spominjes "starozavetnu sluzbu kao primer i zrtve u hramu", koje "jesu odbacene"(tj. ukinute) po bibliji.

Kako ne shvatas "kopija je nasla ispunjenje(original) i zato nas vise ne obavezuje"(ne vazi)?
I Hristos upravo zato menja sve te zakone i preobrazava ih u nove duhovne i uzvisenije zapovesti?

Ovo podrzava cela biblija, navescu samo jedan stih:

" Zakon zapovesti naukama ukinuvši; da iz oboga načini sobom jednog novog čoveka, čineći mir;"


"ZAKON ZAPOVESTI NAUKAMA UKINUVSI"
Tu ti lepo govori da je Hristos "svojim naukama" ukinuo stari zakon.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ja zaista ne vidim svrhu rasprave.Sveti Atanasije Veliki je napravio kanon i isti je prihvatio kao bogonadahnute Didahi, i poslanice IGnatijeve koji govore o praznovanju nedelje, ili odbacite i NZ ili prihvatite i Didahi i Ignatijeve poslanice ili se obrezite i postanite jevreji.Niko nije dan odmora ukinuo vec ga je Hristos ispunio.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Već u temi je postavljeno kao da je Hristov zakon nešto drugo, a Božji zakon iz SZ prevaziđen.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne postoji Hristov zakon kao zamena za deset zapovesti u novom zavetu, već postoje - kako kaže otkrivenje:

1. ZAPOVESTI BOŽJE ( 10 zapovesti )

2. VERA ISUSOVA ( ono što je Isus učio dok je bio na zemlji )
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ja zaista ne vidim svrhu rasprave.Sveti Atanasije Veliki je napravio kanon i isti je prihvatio kao bogonadahnute Didahi, i poslanice IGnatijeve koji govore o praznovanju nedelje, ili odbacite i NZ ili prihvatite i Didahi i Ignatijeve poslanice ili se obrezite i postanite jevreji.Niko nije dan odmora ukinuo vec ga je Hristos ispunio.

Ato onda znaci da se Ignatijeva poslanica neposredno suprotstavalja Bogu i protivi se Dekalogu. Ko je onda vrhovni autoritet, Bog ili covek?

Slape tvrdi:
Medjutim, ipak, moram reci da postoje zapovesti o praznovanju nedelje.

Da spomenemo samo dve od njih:

1.Zakon cara Konstantina: „Neka sve sudije i gradski ljudi i sve zanatlije pocivaju na casni dan sunca”. (7. Mart 321 n. e. Corpus Juris Civilis Cod.)


Slape, mnogo ti havala sto si ovo postirao.
Veoma i je drago da si javno priznao da postoji Ljudska zapovest o praznovanju nedelje, ali ne i Bozja. Pa cak i ta ljudska izdata je u cetvrtom veku - OTPAD!

Za mene je ovo znacajno, da se BOG ODMARAO U SUBOTU, BLAGOSLOVIO JE I POSVETIO. Posvetiti znaci odvojiti za posebnu sluzbu. Dakle, prilikom stvaranja Bog je odredio SUBOTU za Bogosluzenje.

Slape odgovara:
Nije. Ovo što ti tvrdiš, da je "Bog prilikom stvaranja odredio subotu za Bogosluženje", ne piše u Svetom Pismu nego u Jeleninim fikcijama.

Da li je Slape u pravu?

Cetvrda Bozja zapovest glasi:
"Secaj se da svetkujes dan subotni. Sest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A SEDMI JE DAN SUBOTA. POCINAK POSVECEN JAHVI BOGU TVOJEMU. TADA NIKAKVA POSLA NEMOJ RADITIU NI TI NI....TA I JAHVE JE SEST DANA STVARAO NEBO ZEMLJU MORE I STO JE U NJIMA,A SEDMI JE DAN POCINUO. STOGA JE JAHVE BLGOLOVIO I POSVETIO DAN SUBOTNI." 2. Mojsijeva 2o, 8-11. Prevod, Stvarnost

Zar ne vidis Slape da je Subiota povezana sa Stavranjem?
Zar ne vudus da pise da se Bog odmarao u sedmi dan?
A zar ne vidies da je po Bibliji Subota sedmi dan a nedelja prvi?
Jesi li najzad shvatio da to pise i u tvojoj hrvatskoj Bibliji?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top