Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ato onda znaci da se Ignatijeva poslanica neposredno suprotstavalja Bogu i protivi se Dekalogu. Ko je onda vrhovni autoritet, Bog ili covek?

Slape tvrdi:
Medjutim, ipak, moram reci da postoje zapovesti o praznovanju nedelje.

Da spomenemo samo dve od njih:

1.Zakon cara Konstantina: „Neka sve sudije i gradski ljudi i sve zanatlije pocivaju na casni dan sunca”. (7. Mart 321 n. e. Corpus Juris Civilis Cod.)


Slape, mnogo ti havala sto si ovo postirao.
Veoma i je drago da si javno priznao da postoji Ljudska zapovest o praznovanju nedelje, ali ne i Bozja. Pa cak i ta ljudska izdata je u cetvrtom veku - OTPAD!

Za mene je ovo znacajno, da se BOG ODMARAO U SUBOTU, BLAGOSLOVIO JE I POSVETIO. Posvetiti znaci odvojiti za posebnu sluzbu. Dakle, prilikom stvaranja Bog je odredio SUBOTU za Bogosluzenje.

Slape odgovara:
Nije. Ovo što ti tvrdiš, da je "Bog prilikom stvaranja odredio subotu za Bogosluženje", ne piše u Svetom Pismu nego u Jeleninim fikcijama.

Da li je Slape u pravu?

Cetvrda Bozja zapovest glasi:
"Secaj se da svetkujes dan subotni. Sest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A SEDMI JE DAN SUBOTA. POCINAK POSVECEN JAHVI BOGU TVOJEMU. TADA NIKAKVA POSLA NEMOJ RADITIU NI TI NI....TA I JAHVE JE SEST DANA STVARAO NEBO ZEMLJU MORE I STO JE U NJIMA,A SEDMI JE DAN POCINUO. STOGA JE JAHVE BLGOLOVIO I POSVETIO DAN SUBOTNI." 2. Mojsijeva 2o, 8-11. Prevod, Stvarnost

Zar ne vidis Slape da je Subiota povezana sa Stavranjem?
Zar ne vudus da pise da se Bog odmarao u sedmi dan?
A zar ne vidies da je po Bibliji Subota sedmi dan a nedelja prvi?
Jesi li najzad shvatio da to pise i u tvojoj hrvatskoj Bibliji?

Pa to je i poziv nasem Nelsimu da nam se vrati ,jer izgleda da puno nedostaje laodikeji.
U svakom slucaju tema je dobra i znaci da svako izabere.
Ili ce slusati isusove zapovedi,
Ili ce nastaviti da sledi 10 zapovedi kao sto cine i dan danas jevreji.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne postoji Hristov zakon kao zamena za deset zapovesti u novom zavetu, već postoje - kako kaže otkrivenje:

1. ZAPOVESTI BOŽJE ( 10 zapovesti )

2. VERA ISUSOVA ( ono što je Isus učio dok je bio na zemlji )

Već rekoh, pa neko ne čuje.

Zaokret, pročitaj deset zapovesti, pa nam lepo iskreno kaži, koje od zapovesti Isus danas dopušta da kršimo od ovih deset.

Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Već rekoh, pa neko ne čuje.

Zaokret, pročitaj deset zapovesti, pa nam lepo iskreno kaži, koje od zapovesti Isus danas dopušta da kršimo od ovih deset.

Hvala.
Na desetoj zapovedi svi padamo,sem izgleda mi tebe i tvojih adventista jer ste vi izgleda savrseni i bezgresni.???
Ne kaze li Isus u molitvi Oce nas "Oprosti nam grehe nase isto kao sto smo i mi oprostili nasim duznicima"???
Jel se ti ne molis Bogu Ocu da ti oprosti grehe?Nemas ih???
Kome se ti molis Bogu Ocu,ili njegovom sinu???
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pa to je i poziv nasem Nelsimu da nam se vrati ,jer izgleda da puno nedostaje laodikeji.
U svakom slucaju tema je dobra i znaci da svako izabere.
Ili ce slusati isusove zapovedi,
Ili ce nastaviti da sledi 10 zapovedi kao sto cine i dan danas jevreji.

Postovanje Rise!
Drago mi je da si tu sa nama.
Ti pozivas citaoce foruma da izaberu da li ce slusati Hristove zapovesti ili 10 Bozjih zapovesti?
Da li si dobro razmislio kada si ovo napisao?
Prema tvojoj izjavi ti suprotstavljas Boga Oca, YHWEH sa Isusom Hristom. Da li si to hteo da kazees?
Ako je tako, ako Hristos ima svoje zapovesti a Bog Otac svoje i ako su drugacije pa cak i suprotne, onda Njih DVA nisu jedno, nemajuu isto Crstvo, nego su rivali jedan drugome, kao sto su nasi politicari.
Vidis Rise da ta tvoja izjava ne moze se uklopitu u biblijsko ucenje, pa cudi me otkuda da si se pridruzio Slapu?

Sve je Hristos rekao i cinio, bilo je u savrsenom, skladu sa Bozjim zakonom, a da nije tako, onda ne bi mogao biti Spasitelj.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Covek koji je u zajednici sa Bogom "ON NE GRESI" a ako gresi on onda "NE POZNAJE ISUSA" jer tako kazu poslanice apostola Jovana.

Nije pitanje "da li covek ucini neki greh" vec - da li se ODMAH za taj greh kaje i vraca Bogu.

Pitanje je "DA LI KONSTANTNO I KONTINUIRANO ZIVIMO U GREHU"

U tom slucaju - tu nema govora o nikakvoj veri.

Bog nas poziva na savrseno ispunjavanje Bozje pravde zapisane u deset zapovesti, a to je jedino moguce stalnim svakodnevnim podcinjavanjem sebe i svoje volje u Bozje ruke, i gledanjem u Isusam stalnim strazenjem i molitvom - da Duh Sveti deluje u nama, i da nas cisti od greha, i bilo cega sto moze da ucini - da skrenemo pogled od Isusa.


SVETOST - IDEAL BOŽJEG PLANA SPASENJA

Bog je u početku stvorio savršen svet na kome nije bilo senke prokletstva i smrti.
Čovek je stvoren kao savršeno moralno biće, sa svim atributima fizičke i duhovne snage koje je posedovao.
Čovekovim padom koji je bio prouzrokovan njegovom neposlušnošću prema Bogu - on je pokvario u sebi ovaj moralni lik koji ga je do tog trenutka krasio, što je dovelo do toga da bude izagnan iz Edemskog vrta, jer kao grešnik on nije mogao prebivati u prisutnosti Božjoj, i kao takav bio je osuđen da večno umre.
Ipak, Bog je stvorio plan spasenja, čiji je osnovni cilj da kroz duhovnu obnovu vrati čoveka u prvobitno stanje, i obnovi u njemu porušeni moralni lik koji je posedovao pre pada u greh, i da ga na kraju uvede u izgubljeni raj iz koga je padom izagnan.
Smisao Božjeg plana spasenja i Hristovog prvog dolaska na ovaj svet - njegova smrt na krstu, i njegova posrednička služba u nebeskoj Svetinji, nisu bili samo da čoveka oslobode od greha i smrti, već da ga kroz pr0ces duhovne obnove dovedu do savršenstva karaktera i spremnosti za ulazak u carstvo nebesko.
Bog želi da čovek već na ovoj zemlji doživi savršenstvo koje je imao prvi čovek koji je prebivao u Edemskom vrtu u samoj neposrednoj prisutnosti Božjoj, jer jedino je tako čoveku i moguće da uđe u savršeno Božje carstvo, i da prebiva u prisutnosti savršeno svetog Boga i njegove svetlosti i slave koja ga okružuje, i u čijem carstvu nema nečisote, i u kome vladaju savršeni odnosi, u kojima je osnovni princip ljubav koja se prenosi sa Boga na sva stvorenja u svmiru.


BUDITE SVETI:

"Zato, ljubazni, zapregnuvši bedra svojega uma budite trijezni, i zacijelo se nadajte blagodati koja će vam se prinijeti kad dođe Isus Hristos.
Kao poslušna djeca, ne vladajući se po prvijem željama u svojemu neznanju,
Nego po svecu koji vas je pozvao, i vi budite sveti u svemu življenju.
Jer je pisano: budite sveti, jer sam ja svet" ( 1 poslanica Petrova 1. 13 - 16 )

SVETI I BEZ MANE:

"Jer bi volja očina da se u nj useli sva punina,
I kroza nj da primiri sve sa sobom, umirivši krvlju krsta njegova, kroz nj sve, bilo na zemlji ili na nebu.
I vas koji ste nekad bili odlučeni i neprijatelji kroz pomisli u zlijem djelima,
A sad vas primiri u tijelu mesa njegova smrću njegovom, da vas svete i bez mane i bez krivice izvede preda se;
Ako samo ostanete u vjeri utemeljeni i tvrdi, i nepokretni od nada jevanđelja, koje čuste, koje je propovijedano svoj tvari pod nebom, kojemu ja Pavle postadoh sluga" ( Kološanima poslanica 1. 19 - 23 )

ČISTI, PRAVEDNI I BEZ GREHA - KAO ISUS:

Vidite kakvu nam je ljubav dao otac, da se djeca Božija nazovemo i budemo; zato svijet ne poznaje nas, jer njega ne pozna.
Ljubazni! sad smo djeca Božija, i još se ne pokaza šta ćemo biti; nego znamo da kad se pokaže, bićemo kao i on, jer ćemo ga vidjeti kao što jest.
I svaki koji ovaj nad ima na njega, čisti se, kao i on što je čist.
Svaki koji čini grijeh i bezakonje čini: i grijeh je bezakonje.
I znate da se on javi da grijehe naše uzme; i grijeha u njemu nema.
Koji god u njemu stoji ne griješi; koji god griješi ne vidje ga niti ga pozna.
Dječice! niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je on pravedan;
Koji tvori grijeh od đavola je, jer đavo griješi od početka. Zato se javi sin Božij da raskopa djela đavolja.
Koji je god rođen od Boga ne čini grijeha, jer njegovo sjeme stoji u njemu, i ne može griješiti, jer je rođen od Boga" ( 1 poslanica Jovanova 3. 1 - 9 )

SAVRŠEN ČOVEK BOŽJI:

"Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi,
Da bude savršen čovjek Božij, za svako dobro djelo pripravljen" ( 2 Timotiju poslanica 3. 16 - 17 )

SAVRŠENI U LJUBAVI:

"I mi poznasmo i vjerovasmo ljubav koju Bog ima k nama. Bog je ljubav, i koji stoji u ljubavi, u Bogu stoji i Bog u njemu stoji.
Tijem se ljubav u nama savršuje da imamo slobodu na dan sudni; jer kao što je on i mi smo na svijetu ovom.
U ljubavi nema straha, nego savršena ljubav izgoni strah napolje; jer strah ima muku. A ko se boji nije savršen u ljubavi" ( 1 poslanica Jovanova 4. 16 - 18 )

SAVRŠENI UMOM:

"Braćo! Ne budite deca umom, nego pakošću detinjite, a umom budite savršeni" ( 1 poslanica Korinćanima 14. 20 )

SAVRŠENI U REČIMA:

"Jer svi pogrešujemo mnogo puta. Ali ko u riječi ne pogrješuje, onaj je savršen čovjek, može zauzdati i sve tijelo" ( Jakovu poslanica 3. 2 )

SAVRŠENI I BEZ IKAKVE MANE:

"Svaku radost imajte, braćo moja, kad padate u različne napasti,
Znajući da kušanje vaše vjere gradi trpljenje;
A trpljenje neka djelo dovršuje, da budete savršeni i cijeli bez ikake mane" ( Jakovu poslanica 1. 2 - 4 )

SAVRŠENI KAO BOG OTAC:

"Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen otac vaš nebeski" ( jevanđelje po Mateju 5. 48 )

JEDNAKI OBLIČJU SINA BOŽJEGA:

"A znamo da onima koji ljube Boga sve ide na dobro, koji su pozvani po namjerenju.
Jer koje naprijed pozna one i odredi da budu jednaki obličju sina njegova, da bi on bio prvorođeni među mnogom braćom" ( Rimljanima poslanica 8 28 - 29 )

MOLITVA APOSTOLA ZA SAVRŠENSTVO:

"Jer se radujemo kad mi slabimo, a vi jačate. A zato se i molimo Bogu, za vaše savršenstvo" ( 2 poslanica Korinćanima 13. 9 )

SAVRŠENI U VISINI MERE RASTA HRISTOVA:

"I on je dao jedne apostole, a jedne proroke, a jedne jevanđeliste, a jedne pastire i učitelje,
Da se sveti priprave za djelo službe, na sazidanje tijela Hristova;
Dokle dostignemo svi u jedinstvo vjere i poznanje sina Božijega, u čovjeka savršena, u mjeru rasta visine Hristove;
Da ne budemo više mala djeca, koju ljulja i zanosi svaki vjetar nauke, u laži čovječijoj, putem prijevare;
Nego vladajući se po istini u ljubavi da u svemu uzrastemo u onome koji je glava, Hristos.
Iz kojega je sve tijelo sastavljeno i sklopljeno svakijem zglavkom, da jedno drugome pomaže dobro po mjeri svakoga uda, i čini da raste tijelo na popravljanje samoga sebe u ljubavi" ( Efescima poslanica 4. 11 - 16 )

GLAVNO OBELEŽJE SVETIH:

"Ovde je trpljenje svetih, koji drže zapovesti Božije i veru Isusovu" ( otkrivenje Jovanovo 14. 12 )


IZVOR: blog - velike istine biblije
 

Prilozi

  • upload_2017-2-4_13-43-50.gif
    upload_2017-2-4_13-43-50.gif
    43 bajta · Pregleda: 1
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Postovanje Rise!
Drago mi je da si tu sa nama.
Ti pozivas citaoce foruma da izaberu da li ce slusati Hristove zapovesti ili 10 Bozjih zapovesti?
Da li si dobro razmislio kada si ovo napisao?
Prema tvojoj izjavi ti suprotstavljas Boga Oca, YHWEH sa Isusom Hristom. Da li si to hteo da kazees?
Ako je tako, ako Hristos ima svoje zapovesti a Bog Otac svoje i ako su drugacije pa cak i suprotne, onda Njih DVA nisu jedno, nemajuu isto Crstvo, nego su rivali jedan drugome, kao sto su nasi politicari.
Vidis Rise da ta tvoja izjava ne moze se uklopitu u biblijsko ucenje, pa cudi me otkuda da si se pridruzio Slapu?

Sve je Hristos rekao i cinio, bilo je u savrsenom, skladu sa Bozjim zakonom, a da nije tako, onda ne bi mogao biti Spasitelj.

Postovanje cika Miko,
Ne treba zaboraviti da je Isus Hrist POSREDNIK izmedju Jehove Boga i ljudi i u starom i u novom savezu.
Tako da su naredbe Jehove Boga iz starog zaveta samo preoblikovane u Novom savezu tako sto su neke zapovedi iz starog zaveta odbacene kao sto su slavljenje subote i davanje desetka.U novom savezu se to nigde ne trazi od hriscana.
Isus Hrist nam je preneo sve oceve zapovedi i te zapovedi mi slusamo.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Postovanje cika Miko,
Ne treba zaboraviti da je Isus Hrist POSREDNIK izmedju Jehove Boga i ljudi i u starom i u novom savezu.
Tako da su naredbe Jehove Boga iz starog zaveta samo preoblikovane u Novom savezu tako sto su neke zapovedi iz starog zaveta odbacene kao sto su slavljenje subote i davanje desetka.U novom savezu se to nigde ne trazi od hriscana.
Isus Hrist nam je preneo sve oceve zapovedi i te zapovedi mi slusamo.

Postovanje Rise!

Prvo, slazem se sa tobom da je Isus Hristos posrednik izmedju Boga i ljudi.
Isto tako slazem se da je On to bio i u Starom zavetu I UCESTVOVAO U STVARANJU

Medjutim, sta nikako ne mogu da shvatio kao sto ti shavatas, da je Zakon koga je YHWEH dao na Sinaju, bil falican ili nedovrsen pa su mu bile potrebne nekakve promene.

Molim te procitaj pazljivo samo tri teksta iz Biblije:

"Tako je dakle ZAKON SVET i zapovest sveta, pravedna i dobra." Rimljanima 7,12.

Ako je nesto sveto, pravedno i dobro, i ako je to dao savrseni Bog koji ne gresi, kakve promene su mu potrebne?

"Dela su ruku Njegovih istina i pravda; verne su sve zapovesti Njegove, TVRDE SU ZA VAVEK, OSNOVANE NA ISTINI I PRAVDI." Psalam 111,7.8.


Dali si zapazio to: TVRDE SU ZA VAVEK.
"Jer je ovo ljubav Bozja da zapovesti Njegove drzimo i zapovesti Njegove nisu teske." 1. Jovanova 5,3.

Sada sam usporedi sa tim biblijskim izjavama svoju izjavu u kojoj si napisao:

"Tako da su naredbe Jehove Boga iz starog zaveta samo preoblikovane u Novom savezu tako sto su neke zapovedi iz starog zaveta odbacene.

Ovo je hula na YHWEH i na NJEGOV SAVTSENI ZAKON.
Da je tako, to bi znacilo da Jehova nije znao kakav zakon je potreban, pa mu je potreban lektor, da odbaci sve greske i nedostatke, ili da da bolji zakon.
Ili da je Jehovin zakon prevazidjen, pa je potreban Ris da ga dopuni i ispravi.

Ako Biblija tvrdi da je Zakon pravedan, dobar, osnovan na istini i da zauvek vazi, ko smo mi smrtnici da to odbacujemo?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Postovanje Rise!

Prvo, slazem se sa tobom da je Isus Hristos posrednik izmedju Boga i ljudi.
Isto tako slazem se da je On to bio i u Starom zavetu I UCESTVOVAO U STVARANJU

Medjutim, sta nikako ne mogu da shvatio kao sto ti shavatas, da je Zakon koga je YHWEH dao na Sinaju, bil falican ili nedovrsen pa su mu bile potrebne nekakve promene.

Molim te procitaj pazljivo samo tri teksta iz Biblije:

"Tako je dakle ZAKON SVET i zapovest sveta, pravedna i dobra." Rimljanima 7,12.

Ako je nesto sveto, pravedno i dobro, i ako je to dao savrseni Bog koji ne gresi, kakve promene su mu potrebne?

"Dela su ruku Njegovih istina i pravda; verne su sve zapovesti Njegove, TVRDE SU ZA VAVEK, OSNOVANE NA ISTINI I PRAVDI." Psalam 111,7.8.


Dali si zapazio to: TVRDE SU ZA VAVEK.
"Jer je ovo ljubav Bozja da zapovesti Njegove drzimo i zapovesti Njegove nisu teske." 1. Jovanova 5,3.

Sada sam usporedi sa tim biblijskim izjavama svoju izjavu u kojoj si napisao:

"Tako da su naredbe Jehove Boga iz starog zaveta samo preoblikovane u Novom savezu tako sto su neke zapovedi iz starog zaveta odbacene.

Ovo je hula na YHWEH i na NJEGOV SAVTSENI ZAKON.
Da je tako, to bi znacilo da Jehova nije znao kakav zakon je potreban, pa mu je potreban lektor, da odbaci sve greske i nedostatke, ili da da bolji zakon.
Ili da je Jehovin zakon prevazidjen, pa je potreban Ris da ga dopuni i ispravi.

Ako Biblija tvrdi da je Zakon pravedan, dobar, osnovan na istini i da zauvek vazi, ko smo mi smrtnici da to odbacujemo?

Dragi moj cika Miko,
meni je drago da mozemo da vodimo kvalitetan i kulturan dijalog bez obzira sto se ne slazemo u svemu.

Eto ,sam si napisao kako se slazemo u nekim stvarima ,pa hajde da razmotrimo barem nesto sto se ovde ne razumemo najbolje.
1.Da sam ja rekao da je stari zavet falican pa da mu trebaju promene?
Moj odgovor je da je takav Zakon dat samo Jevrejima ,a ne svim ljudima kao prvo i osnovno.Kao drugo taj zakon je svima pokazao da su pod PROKLETSTVOM jer nema nikoga od ljudi ko moze da ga ispuni.Na 10 zapovedi " NE POZELI " svi padamo i vezani smo prokletstvom zakona ako ga ne ispunjavamo,pa cak ni dan danas niko od ljudi ne moze da ispuni tu 10 zapoved koja je namerno data. (Ovo je najkrace objasnnjenje)...,tek kad budemo postali savrseni nakon 1000 Hristovog kraljevanja ,tek tada cemo moci da ispunimo i tu 10 Bozju zapovest...(necu da sirim temu)
2.Poenta Novog zaveta je da Bozje zakone stavi ljudima u SRCE i Mozak!
Jeremija 31:
31 Evo, idu dani, govori Gospod, kad ću učiniti s domom Izrailjevim i s domom Judinim nov zavet,
32 Ne kao onaj zavet, koji učinih s ocima njihovim, kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje misirske, jer onaj zavet moj oni pokvariše, a ja im bejah muž, govori Gospod.
33 Nego ovo je zavet što ću učiniti s domom Izrailjevim posle ovih dana, govori Gospod: metnuću zavet svoj u njih, i na srcu njihovom napisaću ga, i biću im Bog i oni će mi biti narod.
34 I neće više učiti prijatelj prijatelja ni brat brata govoreći: Poznajte Gospoda; jer će me znati svi od malog do velikog, govori Gospod; jer ću im oprostiti bezakonja njihova, i grehe njihove neću više pominjati.

Nadam se da sam sada uspeo da pojasnim neke detalje i razlike kod ta dva zakona?(ovo je nesto najkrace)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Vidim da se rasplamsao dijalog oko Zakona Božijeg, i to je lepo jer se raspravlja o najbitnijoj stvari za Biblijskog vernika. Svaki Biblijski vernik se podrazumeva da poznaje zakon Božiji a to su svakako 10 Zapovesti kao najvažniji segment tog Zakona. Deset Zapovesti regulišu osnovu našeg odnsa prema Bogu i prema bližnjima. Dakle, to je osnova. Samim tim sve se treba graditi na toj osnovi. Za dalje i više je potrebno svakako da se on upiše u srcu i Zaokret je lepo naveo Jeremiju 31. To je svakako suština poštovanja Zakona kada on bude upisan u srcu. Međutim, ako je taj zakon upisan u srcu u tom slučaju mi moramo pokazati još doslednije poštovanje tog zakona u našim životima. Svakako da ja mogu pričati da je zakon u mom srcu ali ako se to ne vidi u mojim delima i ako ne postoji jasan pokazatelj da ga sprovodim onda je to prazna priča. Dakle Zakon se mora sprovoditi a ako on treba da bude upisan u srcu onda u tom moramo još doslednije pokazati to poštovanje. E zato ni jedna zapovest od tih 10 ne može biti ukinuta ili suspendovana iz naših života. Ako to važi za drugu-nemoj imati lika rezana nemoj im se klanjati niti služiti onda to važi i za četvrtu-seti se dana subotnjeg da ga svetkuješ, a to važi i za treću- ne uzimaj uzalud imana Gospoda Boga svoga uzalud....Ako je u srcu upisano ne psovanje Boga, onda je u srcu upisano i ne građenje lika rezanog niti služenje istim, kao i poštovanje subote...a takođe i poštovanje bližnjih...ne ubij, ne ukradi itd...Zato kada Jeremija govori o upisivanju zakona u srcu on u stvari podrazumeva da držimo zakon Gospodnji svim srcem....Ako jednu zapovest ne držimo onda imamo problem da objasnimo po kom kriterijumu držimo ostalih 9 ili 8...zato je na ispitu svaki hrišćanin i Biblijski vernik u doslednosti držanja zapovesti Božijih.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Vidim da se rasplamsao dijalog oko Zakona Božijeg, i to je lepo jer se raspravlja o najbitnijoj stvari za Biblijskog vernika. Svaki Biblijski vernik se podrazumeva da poznaje zakon Božiji a to su svakako 10 Zapovesti kao najvažniji segment tog Zakona. Deset Zapovesti regulišu osnovu našeg odnsa prema Bogu i prema bližnjima. Dakle, to je osnova. Samim tim sve se treba graditi na toj osnovi. Za dalje i više je potrebno svakako da se on upiše u srcu i Zaokret je lepo naveo Jeremiju 31. To je svakako suština poštovanja Zakona kada on bude upisan u srcu. Međutim, ako je taj zakon upisan u srcu u tom slučaju mi moramo pokazati još doslednije poštovanje tog zakona u našim životima. Svakako da ja mogu pričati da je zakon u mom srcu ali ako se to ne vidi u mojim delima i ako ne postoji jasan pokazatelj da ga sprovodim onda je to prazna priča. Dakle Zakon se mora sprovoditi a ako on treba da bude upisan u srcu onda u tom moramo još doslednije pokazati to poštovanje. E zato ni jedna zapovest od tih 10 ne može biti ukinuta ili suspendovana iz naših života. Ako to važi za drugu-nemoj imati lika rezana nemoj im se klanjati niti služiti onda to važi i za četvrtu-seti se dana subotnjeg da ga svetkuješ, a to važi i za treću- ne uzimaj uzalud imana Gospoda Boga svoga uzalud....Ako je u srcu upisano ne psovanje Boga, onda je u srcu upisano i ne građenje lika rezanog niti služenje istim, kao i poštovanje subote...a takođe i poštovanje bližnjih...ne ubij, ne ukradi itd...Zato kada Jeremija govori o upisivanju zakona u srcu on u stvari podrazumeva da držimo zakon Gospodnji svim srcem....Ako jednu zapovest ne držimo onda imamo problem da objasnimo po kom kriterijumu držimo ostalih 9 ili 8...zato je na ispitu svaki hrišćanin i Biblijski vernik u doslednosti držanja zapovesti Božijih.

Pozdrav.

Hvala Jovane,
lepo si primetio vise stvari.
ko ima zakon u srcu jos revnije treba da vrsi dela .
ipak smo mi ljudi i svi mi ,pa i ja ,mogo puta gresimo,pa se zato i molimo Bogu preko sina da nam oprosti nase grehe.

Slazem se ja sa vama i da ne treba izgovarati Bozje ima uzalud,i protiv idola.Sto se tice subote,dana odmora taj dan su jevrejske vodje pretvorile ljudima u ogroman teret,naprimer da nisu davali drugima da lece na taj dan bolesne,kao i mnoge druge obicaje koje su obicne uljude ozlojedile umesto da se raduju tom danu odmora i da uzivaju u citanju Biblije i obozavanju Boga. Ali deseta zapoved kaze sledece.
5:moj 5:21
21 Ne poželi ženu bližnjeg svog, ne poželi kuću bližnjeg svog, ni njivu njegovu, ni slugu njegovog, ni sluškinju njegovu, ni vola njegovog, ni magarca njegovog, niti išta šta je bližnjeg tvog.
Rimljanima 7:7,8
Šta ćemo dakle reći? Je li zakon greh? Bože sačuvaj! Nego ja greha ne poznah osim kroz zakon; jer ne znadoh za želju da zakon ne kaza: Ne zaželi.
8 A greh uze početak kroz zapovest, i načini u meni svaku želju; jer je greh bez zakona mrtav.
5.мој 11
26 Gle, iznosim danas pred vas blagoslov i prokletstvo:
 
Natrag
Top