Gramatičke nedoumice

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Prilozi su promenljive vrste reci koje idu uz glagole kao na primer: brzo( brzo se naljutio),uskoro,juce,hitro itd i mogu odredjivati vreme,mesto,nacin i td.
Predlozi su nepromenljive vrste reci ( uz,pri,sa,u,na) .
Kod kuce, na stolu, u skoli...
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Moze li mi ko reci koja je razlika izmedju priloga i prijedloga, i sta oznacavaju?



Prilozi su nepromijenjiva vrsta riječi koje se najčešće prilaže ispred glagola.

Vremenski prilozi; kada?
danas, večeras, jučer, sinoć, preksinoć, danas, sutra, preksutra, ljetos, proljetos, jesenas, zimus, preklani, obdan, obnoć, odmah, smjesta, sada, tada, onda, ikada, nikada, nekada, ponekad, katkad, uvijek, svagda, često, rijetko, rano, kasno, prije, poslije, potom, nedavno, skoro, uskoro, napokon...

otkada?
odsad, otad, oduvijek, odavna, odmalena...

dokada?
dosad, dotad, dogodine, dovečer...



Mjesni prilozi

gdje?
ovdje, tu, ondje, negdje, igdje, nigdje, onegdje, gore, dolje, unutra, vani, sprijeda, straga..."

kamo?
ovamo, onamo, tamo, nekamo, nikamo, ikamo, naprijed, natrag...

kuda?
ovuda, onuda, tuda, nikuda, nekuda, ikuda, kojekuda...

otkuda? odakle?
odavde, otud, odatle, odonud, niotkuda, odozgo, odozdo, odostraga, izdaleka, izvana, izbliza...

dokle? dokud?
donekle, dovle, dotle, donle



Uzročni prilozi

zašto? zbog čega?
zato, stoga



Posljedični prilozi

s kojom posljedicom?
uzalud, uzaman, utaman



Količinski prilozi


koliko?
ovoliko, toliko, onoliko, nekoliko, malo, premalo, više, manje, dosta, odveć, opet, još, sasvim, potpuno, previše

koliko puta?
jedanput, dvaput, triput, stoput



Načinski prilozi


kako?
ovako, onako, tako, nikako, nekako, ikako, svakojako, jedva, svejedno, odjednom, sjedećke, ležećke, potrbuške, naglas, napamet, nabolje, kriomice...


Načinski prilozi mogu nastati i od pridjeva:
brzo, brže, najbrže, više, najviše, lijepo, veselo, najveselije...
bratski, sestrinski, gospodski, ljudski' (Pozdravio me bratski.)




Copy/paste sa Wikipedie
 
Član
Učlanjen(a)
05.03.2010
Poruka
35
Sto se tice ovog srBski i srPski, tu se vodila citava polemika i nije se doslo do resenja. Ako bi gledali gramaticki ispravno bi bilo srPski, ali posto smo mi SrBi, a ne SrPi, kriticari su se pobunili i dosli do zakljucka da se pravilno kaze srBski.

slobadidi izvinjavam se za spam...

pa da..ali zato volimo kad dajemo poljuPce, da nam neko uzvrati i da nam makar jedan poljuBac... ;)
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Tozzinjo, to se zove jednačenje suglasnika po zvučnosti! To jest, kad se dva suglasnika različita po zvučnosti u riječi nađu jedan do drugog, nastavu suglasničke grupe koje su teške za izgovor ( ja sam se sjetio par primjera; napredak-napredka, kositi-kosidba). E, sad, da se takve riječi izgovarale sa što manje napora, jedan od suglasnika se mjenja, pa nastaju oblici; napretka i kosidba.

Zvučni suglasnici koji imaju svoje parnjake su (b-p; d-t; g-k; z-c; ž-š; đ-ć, đž-č), dok suglasnici f, x i c nemaju svoje parnjake.

Primjeri; zebem-zeb+sti-zepsti

gladak-glad+ko-glatko

top-tob+đžija-topđžija

bijeg-bijeg+stvo-bjekstvo

dan-svak+dašnji-svagdašnji

grizem-griz+ti-gristi

s+gusnuti se- zgusunuti se

težak-tež+ko-teško

zaduš+bina-zadužbina

na leđima-naleđ+ke-nalećke

naručiti-naruč+ba-naruđžba


Kao što rekoh, bezvučni suglasnici f, h i c nemaju zvučne parnjake, ali zvučni suglasnici ispred njih prelaze u svoje bezvučne parnjake ( raz+formirati-rasformirati; iz+forsirati-isforsirati; ob+hoditi se-ophoditi se; pred+hodnik-prethodnik)


Nadam se da su neke stravi jasnije. Vjerovatno si se ti želio našaliti, ali ja sam to iskoristio da malo objasnim ovo pravilo. AKo nekoga zanima nekakav konkretan primjer, neka mi se obrati na PVT.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Šta je pravilno?

Srbska reprezentacija.
ili
Reprezentacija Srbije.


Znam odgovor ali me zanima šta vi mislite.

Već danima na radiju slušam reklamu gde se pominju "srbski irci" wacko2
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sudeci po tome da je "Vojska Srbije" pravilno, onda valjda "Reprezentacija Srbije" :dntknw:
Ako nista drugo, bar mi lepse zvuci :smile:
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Šta je ispravnije (po meni je za sada i do sada)?

Za sada ili zasada

Do sada ili dosada
 
Natrag
Top