Gramatičke nedoumice

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Tacno da se kaze :sa Miroslavom, radovanom, ali je ispravno " sa Lazarem " .


AKo je ispravno u instrumentalu " s Lazarom" , bas me zanima kako bi to ime promjenila kroz sve padeze?!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tacno da se kaze :sa Miroslavom, radovanom, ali je ispravno " sa Lazarem " .


AKo je ispravno u instrumentalu " s Lazarom" , bas me zanima kako bi to ime promjenila kroz sve padeze?!

Pa necu menjati "sa Lazarom" kroz padeze nego "Lazar" i tu ne vidim problem niti vezu sa tim da je ispravno reci "Sa Lazarom" i "Sa Lazarem". Mozda nisam shvatila sta hoces da kazes pa nam objasni zasto je ispravno samo "Sa Lazarem" ;)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Tacno da se kaze :sa Miroslavom, radovanom, ali je ispravno " sa Lazarem " .
AKo je ispravno u instrumentalu " s Lazarom" , bas me zanima kako bi to ime promjenila kroz sve padeze?!
Pitala sam da mi kažeš, zašto tako misliš...Ne kažem da nisi u pravu, ali ne znam zašto jesi...
Evo ovako menjam Lazara kroz padeže...

Ko Lazar
Od koga Lazara
Kome Lazaru
Koga Lazara
Hej Lazare
S' kime Sa Lazarom
O kome O Lazaru...

Gde je greška...Nisam završila ''književnost'', ali nisam ni nepismena...Da se razumemo...
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Kog je roda reč bol? Sretao sam oba slučaja i meni je prirodniji muški rod.

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Tacno da se kaze :sa Miroslavom, radovanom, ali je ispravno " sa Lazarem " .


AKo je ispravno u instrumentalu " s Lazarom" , bas me zanima kako bi to ime promjenila kroz sve padeze?!

Da, to je dualizam. I nije jedini takav slučaj. Na primer, pravilno je reći idem putem i idem putom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Bila sam danas na kafi sa Branislavom. Ne postoji nacin da se zna da li je u pitanju Branislav ili Branislava i ne postoji nikakvo pravilo. To je samo jedna od zackoljica koje su napravili padezi.:???:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Bila sam danas na kafi sa Branislavom. Ne postoji nacin da se zna da li je u pitanju Branislav ili Branislava i ne postoji nikakvo pravilo. To je samo jedna od zackoljica koje su napravili padezi.:???:
Bila sam danas sa Brânislavom i sa Branislavôm:)

Usput, kako je ispravno - svo selo, ili sve selo?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Natrag
Top