Gde idemo posle smrti?

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Taramana, samo jedno pitanje za tebe.

Da li ima neko ucenje Jehovinih svedoka koje ti prihvatas kao ispravno?

Ima,to je odeća i odbacivanje idola tu smo saglasni.

Ovo te pitam iz razloga sto mi ne mozemo odbacivati svako ucenje odredjene verske zajednice SAMO ZATO sto ta zajednica ima to verovanje i uzimati to merilo da sudimo o nekome.
Ja licno prihvatam sve sto je po bibliji a u sta oni veruju, ali smatram da ima i ne biblijskih ucenja.

Mene ne zanima etiketa firme u koju ide već šta uči i živi li po milosti i reči.
Eto,ti reče ne sudi a onda kažeš da ne uče dobro usvemu zašto ih osudi?
Js nisu Hrišćani sem toga su lažni proroci i lažni učitelji u naj bitnijim stvarima i šta ja imam zajedničko sa njima?


Tacno, zivotodavna sila nikada ne umire - jer je to sila koja pokrece i daje zivot svoj tvorevini, ona postoji u svemu stvorenom.
Ona nije licnost vec sila koja ozivljava svu tvorevinu i odrzava svetove u svom postojecem stanju.

Tebi je energija i sila meni je ličnost Duha koja se žalosti,odlučuje,pečati,poučava,osvedočava,govori,daje darove.....


Ovaj tekst govori o novorodjenju Duhom Svetim.
Dakle, ovde se radi o Duhu Svetom koji je uporedjen sa duvanjem vetra ciji se glas cuje ali se on ne vidi.

Vidi se duhovnim očima a za svedočanstvo pokaza se kao vetar i kao golub i kao vatra da bi oni bez duhovnog vida bar telesnim videli znak.


AMIN!

To je ono sto i ja tvrdim na osnovu biblije.
Bog ce podici tog istog coveka i dace mu novo besmrtno telo prosvetljeno Bozjom slavom.
To ce biti isti covek koji je smrcu legao u grob - ista licnost.
On mu nece udahnuti licnost u obliku duha - vec ce udahnuti zivotodavnu silu i covek ce oziveti i ponovo POSTATI licnost.

Neće bracika, opet se boriš protiv istine.....piše da prorok izgovori i dođe duh na materiju i ona ožive energija ne radi što duh radi.Js takođe misle da se prikopčavanjem na Đerdap može energijom oživeti suva kost ili prah i u toj borbi ste na istoj strani i otuda stiže hula na dar govora u jezicima i ostale darove jer neko ide svojom mudrošću a neko onim što mu je otvoreno.


U ovim tekstovima u nekim prevodima umesto izraza "Dusa" soji izraz "zivot" tako da se ne radi o dusi koja je u coveku - vec o zivotu.
Prevod rade ljudi skloni jednoj ili drugoj opciji kao što Adv.prevode opraše haljine koji drže zapovesti a drugi opraše haljine krvlju jagnjetovom,tako svedoci na svoju vodenicu mudrost pretvaraju u Isusa i u prvo stvorenje.
Svaka firma na svoju vodenicu kao što rabini negiraju Isusa da je Mesija.
Što se tiče duše rekohda zavisi od konteksta može se reći i živ čovek.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisam nikoga osudio, već napisao da svedoci imaju neka biblijska učenja a neka ne.
Ti sudiš o nekome gledajući druge zajednice koje imaju određena biblijska učenja, i potom kažeš "Ah, evo jehovini svedoci ovo veruju, to znači da to nije istina" što ne mora da bude sklučaj, jer jedna zajednica može uz nebiblijska da ima i određena biblijska učenja, i zar njih treba odbaciti zato što ta zajednica u njih veruje.

Jehovini svedoci imaju više biblijskih učenja od onih koje si pomenuo.

Očigledno mešaš životodavnog duha koji je u čoveku sa Svetim Duhom, jer kažeš: "Tebi je energija i sila meni je ličnost Duha koja se žalosti,odlučuje,pečati,poučava,osvedočava,govori,daje darove"

Ovo su obeležja Svetog Duha koji je ličnost.

Ovde se diskutuje o duhu koji postoji u čoveku kao životodavna sila koju je Bog udahnuo u nos Adama.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
[QUOTE="mire000, .
Ja sam vec postavljao citate gde se u stihovima vidi da je Duh licnost.
Pa cu postaviti ponovo...
Ali prvo da postavim od EGW:

Duh, ljudski karakter, se vraća Bogu, da bude sačuvan.
U vaskrsenju će svaki čovek
imati svoj karakter. {E. G. Vajt, S.D.A. Biblijski Komentar Vol. 6, str. 1093} 1900



Mire, izvinjavam se sto si ponovo cekao dugo na moj odgovor.

Drago mo je da so naveo citat EHW.
Pogledao sam taj tekst, to je Manuskript od 1900. godine.
U Indelksu njenih spusa ovaj Manuskriupt ima ovakav naslov:

"DUH ILI DAH ZIVOTMI VRACA SE BOGFU

Dakler, u samom naslovu vidi se da se ne vraca Bogu coveko0ov duh nego Dah zivpotni, a to je ono sto je Bog utahnuo u coveka prilikom stvaranja.

Moram priznati da ovaj kratki manuskript sam po sebi nije bas dovoljno jasa.
Prva recenivca toga Manuskripta glasi: "Nas identitet i licnpost su SACUVANI U VASKRSENJU." To znavci da ce se nas identitet pojaviti prilikom vaskrsenja.


Zatim sledi revcenivca: "DIVNA BOZJA DELA SU TAJNA ZA COVEKA... Duh, KARAKTER COVECIJI Vravca se Bogu da bude savcuvan. Prilikom vaskrsenja svaki covek ce primiti svoj karaktetr. Bog ce u svoje vreme pozvati mrtve, dace im ponovo DAH ZIVOTNI i probuditi mrtve kosti u zivot, Ozivece ona ista licnos sa istim karakteriisatikama tako da ce prijatelji prepoznati prijatelje." Manuscript 76, 1900.




Sta je ovim EGW htela da kazer?

1. Da se Bogu vracxa Dah zivotni, ono sto nam je Bog dao prilikom stvaranja.
2, U isto vreme bice sacuvan nas karaktwr iz ovog zivota koga cemo istog primiti prilikom vaskrsenja
3. Da je to tajna koju mi ljudi ne mozemo razumeti.
Izgleda da kao sto se danas autorska pisana dela cuvaju i bibliotekama, tako ce se sacvati i ljudski karakte.
4. Isti karakter mrtvi ce priiti tek ptrilikom vaskrsenja, a ne pre ni posle.
5. To ne znaci da je covek svestan posle smrti. nego da ce se probuditi sa istim karakteristikama kakve su bile pre smrti.


Sve najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
[QUOTE="mire000, .
Ja sam vec postavljao citate gde se u stihovima vidi da je Duh licnost.
Pa cu postaviti ponovo...
Ali prvo da postavim od EGW:

Duh, ljudski karakter, se vraća Bogu, da bude sačuvan.
U vaskrsenju će svaki čovek
imati svoj karakter. {E. G. Vajt, S.D.A. Biblijski Komentar Vol. 6, str. 1093} 1900



Mire, izvinjavam se sto si ponovo cekao dugo na moj odgovor.

Drago mo je da so naveo citat EHW.
Pogledao sam taj tekst, to je Manuskript od 1900. godine.
U Indelksu njenih spusa ovaj Manuskriupt ima ovakav naslov:

"DUH ILI DAH ZIVOTMI VRACA SE BOGFU

Dakler, u samom naslovu vidi se da se ne vraca Bogu coveko0ov duh nego Dah zivpotni, a to je ono sto je Bog utahnuo u coveka prilikom stvaranja.

Moram priznati da ovaj kratki manuskript sam po sebi nije bas dovoljno jasa.
Prva recenivca toga Manuskripta glasi: "Nas identitet i licnpost su SACUVANI U VASKRSENJU." To znavci da ce se nas identitet pojaviti prilikom vaskrsenja.


Zatim sledi revcenivca: "DIVNA BOZJA DELA SU TAJNA ZA COVEKA... Duh, KARAKTER COVECIJI Vravca se Bogu da bude savcuvan. Prilikom vaskrsenja svaki covek ce primiti svoj karaktetr. Bog ce u svoje vreme pozvati mrtve, dace im ponovo DAH ZIVOTNI i probuditi mrtve kosti u zivot, Ozivece ona ista licnos sa istim karakteriisatikama tako da ce prijatelji prepoznati prijatelje." Manuscript 76, 1900.




Sta je ovim EGW htela da kazer?

1. Da se Bogu vracxa Dah zivotni, ono sto nam je Bog dao prilikom stvaranja.
2, U isto vreme bice sacuvan nas karaktwr iz ovog zivota koga cemo istog primiti prilikom vaskrsenja
3. Da je to tajna koju mi ljudi ne mozemo razumeti.
Izgleda da kao sto se danas autorska pisana dela cuvaju i bibliotekama, tako ce se sacvati i ljudski karakte.
4. Isti karakter mrtvi ce priiti tek ptrilikom vaskrsenja, a ne pre ni posle.
5. To ne znaci da je covek svestan posle smrti. nego da ce se probuditi sa istim karakteristikama kakve su bile pre smrti.


Sve najbolje

Pozdrav Marko.
Koliko je meni poznato naslov nije njen, a tekst mi se cini da govori o duhu kao licnosti?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Samo jos jedna napomena.
Nas karakter i licnost kao i nasa dela - zapisani su u Bozjem umu, on o svakom pojedincu ima sve informacije, a takodje one su zapisane u nebeskim knjigama.
Bog koji je svemoguc - na kraju ce uciniti suprotan efekat umiranju.
Kao sto se prilikom smrti sveg zivog materija pretvara u energiju, tako ce Bog na kraju uciniti suprotan proces - pretvorice energiju u materiju, ucinice novo stvaranje tog istog coveka koji je prilikom smrti legao u prah, udahnuce mu zivotodavnu silu i covek ce oziveti.

Ja Mire na neki nacin razumem tvoj stav.
Ti hoces da ukazes na to - da sam taj duh koji prilikom smrti napusta telo poseduje informacije o licnosti coveka u kome je bio, i ako to ne mora znaciti da je to sam covek koji je nastavio da zivi van tela u drugom obliku.

Mislim da ovo nije toliko ni bitno ako ne podrazumeva ucenje o navodnoj besmrtnosti ljudske duse ili duha koji nastavlja da egzistira van tela.

Bog u svakom slucaju ima sve informacije o nama i on ce nas na kraju stvoriti kao takve iste sa istom svesnoscu koju sada imamo na zemlji.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ja Mire na neki nacin razumem tvoj stav.
Ti hoces da ukazes na to - da sam taj duh koji prilikom smrti napusta telo poseduje informacije o licnosti coveka u kome je bio, i ako to ne mora znaciti da je to sam covek koji je nastavio da zivi van tela u drugom obliku.

Da upravo tako, ja ne tvrdim da covek nastavlja da zivi nakon smrti , vec da je Duh nosioc informacije.

Ja sam postavio citate gore, pa bih se sada osvrnuo na njih:

„A naše je građanstvo na nebesima, odakle željno očekujemo spasitelja, Gospoda Isusa Hrista, koji će naše poniženo tijelo preoblikovati da bude poput njegovog slavnog tijela, silom kojom može sve da pokori sebi.“ (Filipljanima 3:20-21; uporedi sa 2. Korinćanima 5,1-5).

Nase telo ce biti poput Hristovog.
Isus Hristos je vaskrsao u 'telu' , sto bi znacilo da cemo i mi imati telo, ali preoblikovano.
To bi potvrdilo Laodikejinu tezu, da je 'kompletan covek licnost = telo'.


Sije se tjelesno tijelo, a vaskrsava duhovno tijelo. Ako postoji tjelesno tijelo, postoji i duhovno…. I kao što nosimo obličje onoga koji je načinjen od praha, nosićemo i obličje onoga koji je nebeski.“ (1. Kor. 15:44, 49-50).

Ovde se kaze, da ce covek imati ''duhovno telo''.
I ako po ovim stihovima ispada da covek nece biti ''nacinjen od praha''.
Tada Laodikejina teza ''kompletan covek licnost = telo'' pada u vodu.


Duh je onaj koji oživljava, a tijelo ne vrijedi ništa. Riječi koje sam vam ja rekao jesu duh i život.”

Po ovom citatu ispada da je duh(energija) koja ozivljava, a ne licnost..


''Tada ćete znati da sam ja Gospod, kad otvorim vaše grobove i kad vas izvedem iz vaših grobova, narode moj. Udahnuću vam svoj Duh[DUH - RUAH], pa ćete oživjeti..''

Ovaj stih podrzava Laodikejinu tvrdnju, da je Duh energija koja ozivljava..
Ne kaze se da je Duh licnost covekova. Vec je to Bozji Duh..



... sto se tice ostalih citata koji spominju ''dusu koja se vraca u telo'' , moramo naglasiti da se Dusa cesto poistovecuje sa celim covekom, zatim sa 'krvlju' i sl...
Dakle ako bi smo ovde tumacili doslovno da je ''krv=dusa'' - dobili bismo: ''krv se vraca u telo'', sto nema smisla.
Mogli bismo da kazemo da se 'dusa poistovecuje sa zivotom' , i da je zato ''dusa=krv'', jer je to zivot.
Dakle Dusa u SZ, nije nikakav nezavisni elemenat.

Dalje sto se tice Duha u SZ i NZ, prema gornjim citatima, meni se cini da sam ja pogresio i da ''duh u coveku'' nije njegova 'licnost'.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sije se tjelesno tijelo, a vaskrsava duhovno tijelo. Ako postoji tjelesno tijelo, postoji i duhovno…. I kao što nosimo obličje onoga koji je načinjen od praha, nosićemo i obličje onoga koji je nebeski.“ (1. Kor. 15:44, 49-50).

Ovde se kaze, da ce covek imati ''duhovno telo''.
I ako po ovim stihovima ispada da covek nece biti ''nacinjen od praha''.
Tada Laodikejina teza ''kompletan covek licnost = telo'' pada u vodu..

Ne pada, jer čovek će dobiti novo fizičko telo i biće ista ličnost koja je bio u zemaljskom životu.
Ne neko drugo telo - već isto koje je imao za života, sastavljeno od finije materije od ove koju sada posedujemo - besmrtno, prosvetljeno Božjom slavom, jer će Bog otvoriti grobove i podići tog istog čoveka koji leži u grobu.

Čovek neće dobiti neko prozirno neopoipljivo telo poput duha, već fizičko telo, kao i Isus prilikom svog vaskrsenja kada su ga opipali i kada je jeo pred njima i obećao da će sa njima piti novog vina u carstvu nebeskom.

"И узе чашу и давши хвалу даде им говорећи: пијте из ње сви;
Јер је ово крв моја новога завјета која ће се пролити за многе ради отпуштења гријеха.
Кажем вам пак да нећу отсад пити од овога рода виноградскога
до онога дана кад ћу пити с вама новога у царству оца својега" ( Matej 26. 27 - 29 )

"А кад они ово говораху, и сам Исус стаде међу њима, и рече им: Мир вам.
А они се уплашише, и поплашени будући, мишљаху да виде духа.
И рече им: Шта се плашите? И зашто такве мисли улазе у срца ваша?

Видите руке моје и ноге моје: ја сам главом; опипајте ме и видите; јер дух тела и костију нема као што видите да ја имам.
И ово рекавши показа им руке и ноге.

А док они још не вероваху од радости и чуђаху се рече им: Имате ли овде шта за јело?
А они Му даше комад рибе печене, и меда у саћу.

И узевши изједе пред њима" ( Luka 24. 36 - 43 )
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne pada, jer čovek će dobiti novo fizičko telo i biće ista ličnost koja je bio u zemaljskom životu.
Ne neko drugo telo - već isto koje je imao za života, sastavljeno od finije materije od ove koju sada posedujemo - besmrtno, prosvetljeno Božjom slavom, jer će Bog otvoriti grobove i podići tog istog čoveka koji leži u grobu.

Čovek neće dobiti neko prozirno neopoipljivo telo poput duha, već fizičko telo, kao i Isus prilikom svog vaskrsenja kada su ga opipali i kada je jeo pred njima i obećao da će sa njima piti novog vina u carstvu nebeskom.

"И узе чашу и давши хвалу даде им говорећи: пијте из ње сви;
Јер је ово крв моја новога завјета која ће се пролити за многе ради отпуштења гријеха.
Кажем вам пак да нећу отсад пити од овога рода виноградскога
до онога дана кад ћу пити с вама новога у царству оца својега" ( Matej 26. 27 - 29 )

"А кад они ово говораху, и сам Исус стаде међу њима, и рече им: Мир вам.
А они се уплашише, и поплашени будући, мишљаху да виде духа.
И рече им: Шта се плашите? И зашто такве мисли улазе у срца ваша?

Видите руке моје и ноге моје: ја сам главом; опипајте ме и видите; јер дух тела и костију нема као што видите да ја имам.
И ово рекавши показа им руке и ноге.

А док они још не вероваху од радости и чуђаху се рече им: Имате ли овде шта за јело?
А они Му даше комад рибе печене, и меда у саћу.

И узевши изједе пред њима" ( Luka 24. 36 - 43 )

Da, hteo sam i ja to da postavim: ''duh tela i kostiju nema, kao sto vidite da ja imam''... :)
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
''I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.''

Eto toje čisti dokaz da duša ne umire , ili kako neko voli duh meni je to isto .
 
Natrag
Top