Gde idemo posle smrti?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Izraz "Duh" se u nekim tekstovima biblije ne odnosi na jedan deo čoveka koji postoji u njemu nezavisno od tela, već se na samog čoveka i njegovu bit, na ono što je u čoveku a deo je čoveka a što duh pokreće - osećanja i emocije, razum, moć misli..itd, što je nedeljivi deo čoveka.

To vidimo iz sledećih primera:

"И рече Марија: велича душа моја Господа.
И обрадова се дух мој Богу спасу мојему"
( Luka 1. 46 - 47 )

"И Ана се помоли и рече: развесели се срце моје у Господу; подиже се рог мој у Господу; отворише се уста моја на непријатеље моје, јер сам радосна ради спасења твојега" ( 1 knjiga Samuilova 2. 1 )

"А ја се уздам у милост твоју; радоваће се срце моје за спасење твоје" ( Pslam 13. 5 )

"Jer si me razveselio, Gospode, delima svojim, s dela ruku Tvojih radujem se" ( psalam 92. 4 )

"Velika je slava njegova Tvojom pomoću; slavu si i krasotu metnuo na nj.
Dao si mu blagoslove doveka, razveselio si ga radošću lica svog"
( psalam 21. 5 - 6 )

U tom kontekstu priloženi tekst govori o ljudima kao takvim, sa svim obeležjima koji ih čine, i u tom slucaju on bi trebao da glasi:

''Taj Duh, svedoci "nasem Duhu" da smo deca Bozja''

"Taj Dh svedoči "nama" da smo deca Božja"
Pa sam si sebi odgovorio, ' Duh se odnosi na razum i misli' dakle to je licnost čovekova. Lepo se vidi i kod Marije..
Ne možemo ovako filozofirati da je Duh nešto što ne piše.
Kada mi das stih da je 'duh energija' onda možemo tvrditi da je to i kod čoveka tako. U suprotnom svi tekstovi do sada postavljeni ovde govore da je Duh ličnost, kako kod čoveka, tako i kod Boga.
A ne znam zašto ignorišeš EGW, ona kaze to isto, pogledaj moj post gore...
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Vidom da ste se dobro raspricali, ali u isto vreme primecuje se da ponekad brkamo pojmove.

POSTOJE TRI RAZLICITA POJMA

1. Bostoji SVETI DUH koji je licnost, Trece lice Bozanstva. Posto je Bog on je svesnajuci i svugde prisutan, raspolaze silom i daje je po svome nahodjenju onima koji je traze. On se raduje, zalosti se, opominje, savetuje, ukorava; a to su sve atributi licnost,i a ne neke bezlicne sile.


2. Postoji duh ili dah zivotni koji je Bog prilikom stvaranja coveka udahnuo mu i pomocu te energije covek je oziveo. To nije Sveti Duh, ali Sveti Duh je ucestvovao u stvaranju sveta. Kao sto je covek primanjem daha zivotnoga od Boga prilikom stvaranja, OZIEO i postao zivo bice, tako odvajanjem istog daha od coveka , covek umire i ne postoji nikakva svesnost posle smrti.

.
Kada se u Bibliji kaze da se "DUH ili DAH vraca Bogu koji ga je dao" ne mislise na Svetog Duha, niti na ljudski duh, nego je rec o energiji koju je Bog dao coveku prilikom stvaranja pomocu koje je oziveo. Uzumanjem te iskre zivota, covek umire.


"Jevrejska rec ruah ili grcka, peneuma znaci dah, vetar ili duh. To je Bozja enetrgija ili princip zivota koji je pokrenuo ljudsko bice... To se odnosti na dah zivotni kao vamnicvu zivota koja je neophodna za postojanje licnosti... U smislu daha, taj dah je isti koga imaju i zivotinje. 'Jer sto biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona, tako ginu i oni, i SVI IMAJU ISTI DUH ili dah.' " Propovednik 3,19. (Biible Commentary, vol 8, p. 1040)

3. Postoji ljudski duh, to je nas um nasa licnost. To nije dah zivotni, a nije ni Sveti Duh. Preko naseg duga, uma, savesti, Sveti Duh moze da deluje na nas i da komunicira sa nama. Preko naseg duha: "OVAJ DUH SVEDOCI NASEM DUHU DA SMO DECA BOZJA."
Rimljanima 8,16.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
''Taj Duh, svedoci "nasem Duhu" da smo deca Bozja''

"Taj Dh svedoči "nama" da smo deca Božja"

NE,NE I NE!

Ne Kaže NAMA već našem duhu,tvoja peta je ti ali ne vredi joj svedočenje.
Ono što je od TELA to je telo a što je u nama od Duha rođeno je naš duh i po njemu stiže svedočanstvo a ne po nozi ili ruci.
Čovek telesno ostaje isti samo mu se duh rađa-pretapa.
Ne ide srce gore već duh.

SVAKI koji kaže da je Sveti Duh bezlična energija ne može sebe smatrati Hrišćaninom kao i onaj što nosi drugo jevanđelje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pa sam si sebi odgovorio, ' Duh se odnosi na razum i misli' dakle to je licnost čovekova. Lepo se vidi i kod Marije..
Ne možemo ovako filozofirati da je Duh nešto što ne piše.
Kada mi das stih da je 'duh energija' onda možemo tvrditi da je to i kod čoveka tako. U suprotnom svi tekstovi do sada postavljeni ovde govore da je Duh ličnost, kako kod čoveka, tako i kod Boga.
A ne znam zašto ignorišeš EGW, ona kaze to isto, pogledaj moj post gore...

Bitan je kontekst.

LICNOST coveka odnosno Marije - ali ne LICNOST Duha.

Dakle, u kontekstu biblije - nije se obradovao duh Marije kao licnost nezavisna od tela, jer bi u tom slucaju znacilo da se obradovao duh - ali da se nije obradovala Marija kao osoba.

To upravo stoji u bibliji, da radost duha ustvari znaci radost samog coveka.

"И рече Марија: велича душа моја Господа.
И обрадова се duh moj Богу спасу мојему" ( Luka 1. 46 - 47 )

"И Ана се помоли и рече: развесели се срце моје у Господу; подиже се рог мој у Господу; отворише се уста моја на непријатеље моје, јер сам радосна ради спасења твојега" ( 1 knjiga Samuilova 2. 1 )

"А ја се уздам у милост твоју; радоваће се срце моје за спасење твоје" ( Pslam 13. 5 )

"Jer si me razveselio, Gospode, delima svojim, s dela ruku Tvojih radujem se" ( psalam 92. 4 )

"Velika je slava njegova Tvojom pomoću; slavu si i krasotu metnuo na nj.
Dao si mu blagoslove doveka, razveselio si ga radošću lica svog"
( psalam 21. 5 - 6 )

Covekova licnost postoji samo dok je covek ziv i dok postoji veza koja spaja telo i duh kao zivotodavnu silu - licnost cini spoj tela i zivotodavnog duha.
Izlaskom duha iz tela - licnost prestaje da postoji.

Ovo mozemo uporediti jednostavnim primerom u kome recimo imamo motor jednog automobila.
Kada u ovaj motor sipamo gorivo - motor se pali i kola krecu.
Bez goriva motor ne funkcionise, a isto tako i gorivo odvojeno od motora nema odredjenu svrhu niti samo po sebi stvara efekat rada motora.
Jedino u koegzistenciji se dobija pravi efekat.

Duh nakon napustanja tela ne moze da bude licnost - jer tada bi to znacilo da covek nastavlja da zivi nakon smrti u nekom drugom obliku.

NE,NE I NE!

Ne Kaže NAMA već našem duhu,tvoja peta je ti ali ne vredi joj svedočenje.
Ono što je od TELA to je telo a što je u nama od Duha rođeno je naš duh i po njemu stiže svedočanstvo a ne po nozi ili ruci.
Čovek telesno ostaje isti samo mu se duh rađa-pretapa.
Ne ide srce gore već duh.

SVAKI koji kaže da je Sveti Duh bezlična energija ne može sebe smatrati Hrišćaninom kao i onaj što nosi drugo jevanđelje.

Pogledaj tekstove koje sam postavio gde duh oznacava covekovu licnost u stanju zivota i donosi efekte radosti, tuge, bola..itd.
Nakon smrti ta licnost ne postoji i sami efekti koji cine licnost prestaju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Bitan je kontekst.

LICNOST coveka odnosno Marije - ali ne LICNOST Duha.

Dakle, u kontekstu biblije - nije se obradovao duh Marije kao licnost nezavisna od tela, jer bi u tom slucaju znacilo da se obradovao duh - ali da se nije obradovala Marija kao osoba.

To upravo stoji u bibliji, da radost duha ustvari znaci radost samog coveka.

"И рече Марија: велича душа моја Господа.
И обрадова се duh moj Богу спасу мојему" ( Luka 1. 46 - 47 )

"И Ана се помоли и рече: развесели се срце моје у Господу; подиже се рог мој у Господу; отворише се уста моја на непријатеље моје, јер сам радосна ради спасења твојега" ( 1 knjiga Samuilova 2. 1 )

"А ја се уздам у милост твоју; радоваће се срце моје за спасење твоје" ( Pslam 13. 5 )

"Jer si me razveselio, Gospode, delima svojim, s dela ruku Tvojih radujem se" ( psalam 92. 4 )

"Velika je slava njegova Tvojom pomoću; slavu si i krasotu metnuo na nj.
Dao si mu blagoslove doveka, razveselio si ga radošću lica svog"
( psalam 21. 5 - 6 )

Covekova licnost postoji samo dok je covek ziv i dok postoji veza koja spaja telo i duh kao zivotodavnu silu - licnost cini spoj tela i zivotodavnog duha.
Izlaskom duha iz tela - licnost prestaje da postoji.

Ovo mozemo uporediti jednostavnim primerom u kome recimo imamo motor jednog automobila.
Kada u ovaj motor sipamo gorivo - motor se pali i kola krecu.
Bez goriva motor ne funkcionise, a isto tako i gorivo odvojeno od motora nema odredjenu svrhu niti samo po sebi stvara efekat rada motora.
Jedino u koegzistenciji se dobija pravi efekat.

Duh nakon napustanja tela ne moze da bude licnost - jer tada bi to znacilo da covek nastavlja da zivi nakon smrti u nekom drugom obliku.



Pogledaj tekstove koje sam postavio gde duh oznacava covekovu licnost u stanju zivota i donosi efekte radosti, tuge, bola..itd.
Nakon smrti ta licnost ne postoji i sami efekti koji cine licnost prestaju.
Laodikeja ti ovo pokušavaš da tumačis filozofski.

Evo recimo da si u pravu.
Čovekova licnost je spoj: tela+duha(energije) = duša živa.

Sada kad čovek umre, da bi dobio 'licnost' ti moraš da 'sakupis sav prah, telo i duh' i sve to uklopis u jedno. Ako mu slučajno das novo telo, to više neće biti "ista licnost ".
A biblija uči da ćemo 'dobiti novo telo'.
Shvataš li apsurd tvog učenja?

Ista licnost ne postoji bez istog tela po tebi, a mi ćemo dobiti 'novo telo', uči biblija.
Jesmo li mi onda ista osoba?

Biblija ne uči tako kako ti ucis, čovek poseduje u sebi nezavisan elemenat, koji je kao software i koji se može izvaditi i ubaciti u novo telo.
Da nije tako, ne bi ni Bog mogao čoveku dati "novo telo".
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Duh nakon napustanja tela ne moze da bude licnost - jer tada bi to znacilo da covek nastavlja da zivi nakon smrti u nekom drugom obliku.

Laki čovek je TELO u kojem prebiva duh koji mu je Bog DAO.
Razlika je u STVORITI i PRIMITI NE STVORENO.
Ne živi telo već ono što uđe u telo i izlazi iz tela.


Pogledaj tekstove koje sam postavio gde duh oznacava covekovu licnost u stanju zivota i donosi efekte radosti, tuge, bola..itd.

Neće biti.
Osećanja čovek ima kao reakciju na spoljnje faktore koji se preko receptora plasiraju u unutrašnje detektovanje i reagovanje adekvatno na pristigle informacije i to nije duh već telesna čula u sprezi sa nervnim jedinicama i refleksnim lukom kao i delom mozga koji se bavi tom selekcijom.
Kažeš da ,,duh oznacava covekovu licnost,, i onda čovek nije ličnost dok Duh Sveti ne dođe u njega...?


Nakon smrti ta licnost ne postoji i sami efekti koji cine licnost prestaju.

Duh ne umire shvati to jer bi onda Bog prvo morao stvoriti duha a pošto je i sam Duh onda je i On stvoren....zašto sebe uvezuješ u te zamke?
Pavle govori u SPOLJNJEM i UNUTRAŠNJEM ČOVEKU jedan je vidljiv telesno a drugi deluje kroz telo.Telo hoće protiv duha a duh protiv tela.Da je tako kako ti reče onda bi Bog ono što je prestalo postojati morao iznova stvarati i takostvoreno biće nebi moglo ići na sud jer nema svoj stari karakter zato što je nestao.....Laki,šta ti je?
Da li seto tako uči samo radi toga da bude različito od tradicije ili zato što tako uči onaj skakač?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire.

Bog će prilikom vaskrsenja podići tog istog čoveka koji je umro - učiniće suprotan efekat umiranju, podignuće čoveka iz praha zemaljskog.
On mu neće dati drugo telo - već to isto telo sa istim karakteristikama koje su ga krasile tokom zemaljskog života. samo obučeno u besmrtnost i prosvetljeno Božjom slavom.
U tom smislu biblija govori o novom telu, a ne o nekom drugom telu od ovoga koje sda imamo.
Bog će prilikom vaskrsenja udahnuti životodavnu silu u čoveka i čovekove funkcije će se pokrenuti i čovek će biti ista ličnost koja je bila tokom života.

Biblija upravo ovo uči.

--------------------------------------------------------------------

Taramana.

Napisao sam da duh duh u bibliji označava čovekovu ličnost ali samo u koegzistenciji sa telom.
Duh pokreće funkcije koje čine ličnost čoveka.
Čovekova ličnost se uglavnom svodi na telesnu strukturu koju pokreće duh ili sveprožimajuća životodavna sila.

U biblijskom konteksu ne postoji čovek koji bi nakon smrti nastavio da živi u nekom drugom obliku - tako da je ono što sam napisao moj konačni odgovor na ovaj problem.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Taramana.

Napisao sam da duh duh u bibliji označava čovekovu ličnost ali samo u koegzistenciji sa telom.
Duh pokreće funkcije koje čine ličnost čoveka.
Čovekova ličnost se uglavnom svodi na telesnu strukturu koju pokreće duh ili sveprožimajuća životodavna sila.

U biblijskom konteksu ne postoji čovek koji bi nakon smrti nastavio da živi u nekom drugom obliku - tako da je ono što sam napisao moj konačni odgovor na ovaj problem.

Bracika i tzv.Js kažu svoju konačnu odlukuda je Isus prvo stvorenje i da tajnu večeru ne uzimaju niti da više postoje darovi Duha nitiuh pečati za život čoveka a ipak im nije ispravna konačnica kao ni ova tvoja.
Niko ne kaže da čovek živi u drugom obliku jer mu nebi trebalo vaskrsenje ni otkup.
Ono što je DATO čoveku to NIJE STVORENO kao telo i ono ne umire već uzrokuje život.

Možeš li mi reći šta znači ovo:

3:7 Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
3:8 Duh diše gde hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovek koji je rođen od Duha.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
On mu neće dati drugo telo - već to isto telo sa istim karakteristikama koje su ga krasile tokom zemaljskog života. samo obučeno u besmrtnost i prosvetljeno Božjom slavom.

Necu ja pisati, neka kaze biblija:

„A naše je građanstvo na nebesima, odakle željno očekujemo spasitelja, Gospoda Isusa Hrista, koji će naše poniženo tijelo preoblikovati da bude poput njegovog slavnog tijela, silom kojom može sve da pokori sebi.“ (Filipljanima 3:20-21; uporedi sa 2. Korinćanima 5,1-5).


Sije se tjelesno tijelo, a vaskrsava duhovno tijelo. Ako postoji tjelesno tijelo, postoji i duhovno…. I kao što nosimo obličje onoga koji je načinjen od praha, nosićemo i obličje onoga koji je nebeski.“ (1. Kor. 15:44, 49-50).


'‘Suve kosti, čujte Gospodnju riječ. Ovako kaže Gospod tim kostima: ‘Udahnuću vam dah[DUH - RUAH] i vi ćete oživjeti. Staviću na vas tetive, obložiću vas mesom, pokriću vas kožom, udahnuću vam dah pa ćete oživjeti. Tada ćete znati da sam ja Gospod’.“



Duh je onaj koji oživljava, a tijelo ne vrijedi ništa. Riječi koje sam vam ja rekao jesu duh i život.”



''Tada ćete znati da sam ja Gospod, kad otvorim vaše grobove i kad vas izvedem iz vaših grobova, narode moj. Udahnuću vam svoj Duh[DUH - RUAH], pa ćete oživjeti, i naseliću vas u vašu zemlju. Tada ćete znati da sam ja, Gospod, tako rekao i tako učinio’, govori Gospod.“



''I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.''



''I dječak je kihnuo sedam puta, a zatim je otvorio oči.''




''A Pavao sišavši pade na njega, i zagrlivši ga reče: "Ne uznemirujte se, jer je duša njegova u njemu!"
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Taramana, samo jedno pitanje za tebe.

Da li ima neko ucenje Jehovinih svedoka koje ti prihvatas kao ispravno?

Ovo te pitam iz razloga sto mi ne mozemo odbacivati svako ucenje odredjene verske zajednice SAMO ZATO sto ta zajednica ima to verovanje i uzimati to merilo da sudimo o nekome.

Ja licno prihvatam sve sto je po bibliji a u sta oni veruju, ali smatram da ima i ne biblijskih ucenja.


Ono što je DATO čoveku to NIJE STVORENO kao telo i ono ne umire već uzrokuje život. .

Tacno, zivotodavna sila nikada ne umire - jer je to sila koja pokrece i daje zivot svoj tvorevini, ona postoji u svemu stvorenom.
Ona nije licnost vec sila koja ozivljava svu tvorevinu i odrzava svetove u svom postojecem stanju.

Možeš li mi reći šta znači ovo:

3:7 Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
3:8 Duh diše gde hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovek koji je rođen od Duha.

Ovaj tekst govori o novorodjenju Duhom Svetim.
Dakle, ovde se radi o Duhu Svetom koji je uporedjen sa duvanjem vetra ciji se glas cuje ali se on ne vidi.

Necu ja pisati, neka kaze biblija:

„A naše je građanstvo na nebesima, odakle željno očekujemo spasitelja, Gospoda Isusa Hrista, koji će naše poniženo tijelo preoblikovati da bude poput njegovog slavnog tijela, silom kojom može sve da pokori sebi.“ (Filipljanima 3:20-21; uporedi sa 2. Korinćanima 5,1-5).


Sije se tjelesno tijelo, a vaskrsava duhovno tijelo. Ako postoji tjelesno tijelo, postoji i duhovno…. I kao što nosimo obličje onoga koji je načinjen od praha, nosićemo i obličje onoga koji je nebeski.“ (1. Kor. 15:44, 49-50).

'‘Suve kosti, čujte Gospodnju riječ. Ovako kaže Gospod tim kostima: ‘Udahnuću vam dah[DUH - RUAH] i vi ćete oživjeti. Staviću na vas tetive, obložiću vas mesom, pokriću vas kožom, udahnuću vam dah pa ćete oživjeti. Tada ćete znati da sam ja Gospod’.“

Duh je onaj koji oživljava, a tijelo ne vrijedi ništa. Riječi koje sam vam ja rekao jesu duh i život.”

''Tada ćete znati da sam ja Gospod, kad otvorim vaše grobove i kad vas izvedem iz vaših grobova, narode moj. Udahnuću vam svoj Duh[DUH - RUAH], pa ćete oživjeti, i naseliću vas u vašu zemlju. Tada ćete znati da sam ja, Gospod, tako rekao i tako učinio’, govori Gospod."

AMIN!

To je ono sto i ja tvrdim na osnovu biblije.
Bog ce podici tog istog coveka i dace mu novo besmrtno telo prosvetljeno Bozjom slavom.
To ce biti isti covek koji je smrcu legao u grob - ista licnost.
On mu nece udahnuti licnost u obliku duha - vec ce udahnuti zivotodavnu silu i covek ce oziveti i ponovo POSTATI licnost.

''I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.''


''I dječak je kihnuo sedam puta, a zatim je otvorio oči.''

''A Pavao sišavši pade na njega, i zagrlivši ga reče: "Ne uznemirujte se, jer je duša njegova u njemu!"

U ovim tekstovima u nekim prevodima umesto izraza "Dusa" soji izraz "zivot" tako da se ne radi o dusi koja je u coveku - vec o zivotu.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top