Јесмо ли под благодаћу или још робујемо греху?

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
1. Шта ћемо дакле рећи? Хоћемо ли остати у греху да се благодат умножи? Боже сачувај!
2. Јер који умресмо греху како ћемо још живети у њему?
10. Јер шта умре, греху умре једанпут; а шта живи, Богу живи.
11. Тако и ви, дакле, држите себе да сте мртви греху а живи Богу у Христу Исусу Господу нашем.
12. Да не царује, дакле, грех у вашем смртном телу, да га слушате у сластима његовим;
13. Нити дајте удова својих греху за оружје неправде; него дајте себе Богу, као који сте живи из мртвих, и уде своје Богу за оружје правде.
14. Јер грех неће вама овладати, јер нисте под законом него под благодаћу. (Римаљанима 6)

Шта то значи? Благодат није дозвола да наставимо да грешимо јер закон не важи више (како поједини уче), већ благодаћу ми добијамо снаге да се супротставимо греху, тачније да кажемо НЕ греху. По томе знамо да ли смо под благодаћу или не, јесмо ли распели старог човека на крст са Господом или смо још у ланцима греха.

Благодат даје снагу самоконтроле и постајемо способни да се супротставимо искушењу. Дух Свети нас штити, учи и "јуначи" и живимо у духу, а грех нам постаје страно тело.
Тај слатки и преслатки грех који нас је заробио, који зна наше слабости и заводи наше очи, удове и срце, ум. Да, он нестаје благодаћу Божијом. До скоро нисам знао шта то значи, а годинама сам хришћанин. Зато могу да пишем о томе јер доживех да имам снагу да кажем НЕ! Зато и знам да сам под благодаћу, а увек сам се питао како могу да знам да ли сам на правом путу...

11. Јер се показа благодат Божја која спасава све људе,
12. Учећи нас да се одрекнемо безбожности и жеља овог света, и да поштено и праведно и побожно поживимо на овом свету,
13. Чекајући блажену наду и јављање славе великог Бога и Спаса нашег Исуса Христа,
14. Који је дао себе за нас да нас избави од сваког безакоња, и да очисти себи народ избрани који чезне за добрим делима.
15. Ово говори, и саветуј, и карај са сваком заповешћу да те нико не презире. (Титу 2)

Благодаћу сам се одрекао порока који су се као клинови забили под мојим ноктима, као кост срасли у моје навике. Покушавао сам све својом вољом и снагом, бодрио себе, покушавао разне технике, али тек својом вољом када се препустих вољи Божијој, осетих слободу и ланци отпадоше...коначно. Имате ли слично искуство и јесте ли доживели благодат Божију?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Naslov ove teme bi mogao da se nazove i "Kako nas Bog spasava od greha" i mislim da je to ključno pitanje od čijeg odgovora zavisi naše večno spasenje.

Svi znamo bar deklarativno iz biblijskog otkrivenja da je Isus umro na krstu za ljudske grehe, i da je nakon tog čina vaskrsao i otišao na nebo, ali verujem da vrlo mali broj od nas zna šta je suština te Hristove žrtve, i šta ona pretstavlja za svakog od nas pojedinačno, odnosno da li je Hristovom žrtvom na krstu konačno okončan Božanski plan spasenja, ili postoje još neki segmenti onoga što Isus danas čini, i ono što mi moramo da učinimo u tom pogledu..


U bibliji postoji jedan izraz "OPRAVDANJE VEROM" koji u sebi sadrži neke važne pojedinosti koje daju kompletan odgovor na gore postavljeno pitanje "Kako nas Bog spasava od greha, odnosno kako nas Bog opravdava da mi grešni ljudi možemo pred njim stajati kao pravedni.

Sledeći biblijski tekstovi govoire o ovome, a radi dobijanja jedne kompletne slike dobro je da se pročitaju u celini, ili pak pročitati u bibliji celu Jevrejima poslanicu da bi se dobio uvid u to šta Hristos danas čini za ljude na ovoj planeti u svojstvu spasenja palog čoveka:

"Opravdavši se, dakle, verom, imamo mir s Bogom kroz Gospoda svog Isusa Hrista,
Kroz kog i pristup nađosmo verom u ovu blagodat u kojoj stojimo, i hvalimo se nadanjem slave Božije.
Ne samo, pak, to nego se hvalimo i nevoljama, znajući da nevolja trpljenje gradi;
A trpljenje iskustvo, a iskustvo nadanje;
A nadanje neće se osramotiti, jer se ljubav Božija izli u srca naša Duhom Svetim koji je dat nama.Jer Hristos još kad slabi besmo umre u vreme svoje za bezbožnike.
Jer jedva ko umre za pravednika; za dobroga može biti da bi se ko usudio umreti.
Ali Bog pokazuje svoju ljubav k nama što Hristos još kad bijasmo grešnici umre za nas.
Mnogo ćemo, dakle, većma biti kroza Nj spaseni od gneva kad smo se sad opravdali krvlju Njegovom.
Jer kad smo se pomirili s Bogom smrću Sina njegovog dok smo još bili neprijatelji, mnogo ćemo se većma spasti u životu Njegovom kad smo se pomirili.
Ne samo, pak to, nego se hvalimo i Bogom kroz Gospoda svog Isusa Hrista, kroz kog sad primismo pomirenje.
Zato, kao što kroz jednog čoveka dođe na svet greh, i kroz greh smrt, i tako smrt uđe u sve ljude, jer svi sagrešiše.
Jer greh beše na svetu do zakona; ali se greh ne primaše kad ne beše zakona;
Nego carova smrt od Adama tja do Mojsija i nad onima koji nisu sagrešili prestupivši kao Adam, koji je prilika Onog koji htede doći.
Ali dar nije tako kao greh; jer kad kroz greh jednog pomreše mnogi, mnogo se veća blagodat Božija i dar izli izobilno na mnoge blagodaću jednog čoveka, Isusa Hrista.
I dar nije kao greh jednog: jer za greh jednog bi osuđenje, a dar od mnogih grehova opravdanje.
Jer kad za greh jednog carova smrt kroz jednog, koliko će većma oni koji primaju izobilje blagodati i dar pravde u životu carovati kroz jednog Isusa Hrista!
Zato, dakle, kao što za greh jednog dođe osuđenje na sve ljude, tako i pravdom jednog dođe na sve ljude opravdanje života.
Jer kao što neposlušanjem jednog čoveka postaše mnogi grešni, tako će i poslušanjem jednog biti mnogi pravedni.
A zakon dođe uz to da se umnoži greh; jer gde se umnoži greh onde se još većma umnoži blagodat,
Da kao što carova greh za smrt, tako i blagodat da caruje pravdom za život večni, kroz Isusa Hrista Gospoda našeg"

( Rimljanima poslanica 5 poglavlje ).




"Tako i prvi zavet imaše pravdu bogomoljstva i svetinju zemaljsku.
Jer skinija beše načinjena prva, u kojoj beše svećnjak i trpeza i postavljeni hlebovi, što se zove svetinja.
A za drugim zavesom beše skinija, koja se zove svetinja nad svetinjama,
Koja imaše zlatnu kadionicu, i kovčeg zaveta okovan svuda zlatom, u kome beše zlatan sud s manom, i palica Aronova, koja se beše omladila, i ploče zaveta.
A više njega behu heruvimi slave, koji osenjavahu oltar; o čemu se ne može sad govoriti redom.
A kad ovo beše tako uređeno, ulažahu sveštenici svagda u prvu skiniju i savršivahu službu Božiju.
A u drugu ulažaše jednom u godini sam poglavar sveštenički, ne bez krvi, koju prinosi za sebe i za narodna neznanja.
Ovim pokazivaše Duh Sveti da se još nije otvorio put svetih, dokle prva skinija stoji;
Koja ostade prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savesti onog koji služi.
Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.
Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu;
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?
I zato je novom zavetu posrednik, da kroz smrt, koja bi za otkup od prestupaka u prvom zavetu, obećanje večnog nasledstva prime zvani.
Jer gde je zavet valja da bude i smrt onog koji čini zavet.
Jer je zavet po smrti potvrđen: budući da nema nikakve sile dok je živ onaj koji ga je načinio.
Jer ni prvi nije utvrđen bez krvi.
Jer kad Mojsije izgovori sve zapovesti po zakonu svom narodu, onda uze krvi jarčije i teleće, s vodom i vunom crvenom i isopom, te pokropi i knjigu i sav narod.
Govoreći: Ovo je krv zaveta koji Bog načini s vama.
A tako i skiniju i sve sudove službene pokropi krvlju.
I gotovo sve se krvlju čisti po zakonu, i bez prolivanja krvi ne biva oproštenje.
Tako je trebalo da se obličja nebeskih ovima čiste, a sama nebeska boljim žrtvama od ovih.
Jer Hristos ne uđe u rukotvorenu svetinju, koja je prilika prave, nego u samo nebo, da se pokaže sad pred licem Božijim za nas;
Niti da mnogo puta prinosi sebe, kao što poglavar sveštenički ulazi u svetinju svake godine s krvlju tuđom:
Inače bi On morao mnogo puta stradati od postanja sveta; a sad jednom na svršetku veka javi se da svojom žrtvom satre greh.
I kao što je ljudima određeno jednom umreti, a potom sud:
Tako se i Hristos jednom prinese, da uzme mnogih grehe; a drugom će se javiti bez greha na spasenje onima koji Ga čekaju"

( Jevrejima poslanica 9 poglavlje ).

Dakle, ovi tekstovi govore o tome da je Hristos nakon vaskrsenja i odlaska na nebo preuzeo jednu drugu ulogu koju će obavljati do kraja istorije sveta, odnosno časa svog ponovnog dolaska, a to je uloga novozavetnog prvosveštenika ili posrednika u nebeskoj svetinji nad svetinjama pred prestolom Božjim, gde on prinosi zasluge svoje žrtve i krvi prolivene na krstu Golgote.
Kao što je i objašnjeno u navedenim biblijskim tekstovima, Bog je u starom zavetu rekao Mojsiju da načini svetinju, u kojoj je potom uspostavio obredni sistem prinošenja krvnih žrtava, koje su u svojoj simbolici pretstavljale Hrista koji će doći i žrtvovati se za ljudske grehe na krstu.
Dolaskom Isusa Hrista ovaj starozavetni zemaljski obredni sistem je prestao da važi, odnosno ukinut je pošto je pronašao svoje ispunjenje u Hristu i njegovoj žrtvi.
Hristos je ukinuo prinošenje žrtava i sam postao žrtva - novozavetno zrtveno jagnje, ukinuo je starozavetno sveštenstvo i sam postao naš prvosvešenik pred Božjim prestolom, ukinuo je starozavetnu svetinju i ceo njen obredni sistem i ušao u nebesku svetinju koje je ova prva zemaljska bila samo predslika.

Prema tome, Hristos danas na nebu u nebeskoj svetinji nad svetinjama vrši ulogu našeg prvosveštenika, odnosno zastupnika ili posrednika pred Bozjim prestolom, odnosno uračunava svakom čoveku koji se pokaje zasluge svoje prolivene krvi, i čini da taj čovek od tog trenutka biva proglašen pravednim kao da nije nikada grešio.
Sledeći segment Hristove prvosvesteničke službe je taj, da nam on pomaže da od trenutka kada smo se pokajali i obratili živimo jednim novim posvećenim životom bez greha, dajući nam silu svog Svetog Duha kroz svakodnevno predanje naše volje njemu.

U biblijskom kontekstu ovo se naziva spasenje Hristovom uračunatom i datom pravednošću.


Naime, Hristos nam danas uračunava zasluge svoje žrtve i prolivene krvi, i poklanja nam svoju uračunatu pravednost pod uslovom vere i pokajanja, koje uključuje priznanje greha, i napuštanje svega sto je u suprotnosti sa Božjom voljom.
Dok nam se datom pravednošću zahvaljujući njegovoj posredničkoj službi, daje dar Svetoga Duha, koji omogućuje da zivimo posvećenim životom u skladu sa načelima Božjeg zakona i da rastemo u milosti, preobražavajući naš život i karakter sličnim Hristovom životu i karakteru, dok dostignemo svi u visinu mere rasta Hristova.

Ovom Hristovom uračunatom i datom pravednošću mi možemo biti potpuno očišćeni i oslobodjeni od sile greha i dostići savršenstvo
karaktera i zapečaćenje pečatom živoga Boga, koji će nam omogućiti da u vreme bez posrednika kada Isus bude završio sluzbu u svetinji nad svetinjama živimo savršenom pravednošću i potpuno odražavamo Hristov lik.

Dakle, naše spasenje nije okončano Hristovom žrtvom, već se ono ostvaruje u saradnji Boga i svakog čoveka pojedinačno kroz gore opisanu nauku o opravdanju verom, gde mi kao i Bog imamo svog udela u svom ličnom spasenju, koje će se konačno i ostvariti prilikom Hristovog slavnog dolaska, ako ostanemo verni do kraja, i izgradimo karakter sličan Hristovom i dostignemo savršenstvo, koje nam je kroz Hristovu posredničku službu osigurano, ako ispunimo uslove pod kojima se ono postiže..
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Laodikeja: ...Sledeći segment Hristove prvosvesteničke službe je taj, da nam on pomaže da od trenutka kada smo se pokajali i obratili živimo jednim novim posvećenim životom bez greha, dajući nam silu svog Svetog Duha kroz svakodnevno predanje naše volje njemu.

A ispovjedati se? Ili se to podrazumjeva? :dtyste:
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A ispovjedati se? Ili se to podrazumjeva? :dtyste:


Naravno, u pokajanje i obracenje je prisutno i ispovedanje greha.

U biblijskom kontekstu izraz pokajanje znaci zalost zbog greha i okretanje od njega, ici suprotno, sto znaci da covek od casa kada se pokajao ili ispovedio svoje grehe Bogu, treba da zivi jednim drugacijim nacinom zivota od predjasnjeg u grehu.

Da se razumemo, biblija nigde ne govori da grehe trebamo ispovedati bilo kom coveku ili svesteniku.
Starozavetni Car David na nekoliko mesta kaze sledece: `ISPOVEDAM GOSPODU PRESTUPE SVOJE... ili GREH SVOJ KAZAH TEBI, I TI SKIDE S MENE KRIVICI GREHA MOJEGA, ZATO NEKA TI SE MOLI SVAKI SVETAC JER SE MOZES NACI... itd.

Sto se tice pokajanja, Bog zeli da kada smo se jednom pokajali i ispovedili svoje grehe, da vise ne padamo, vec da zivimo sa njim u zajednici, ali sto kaze i jedan govornik, hriscanski zivot ponekad ne ide pravom linijom, vec nekom krivudavom gde imamo i uspone i padove.
Zato apostol Jovan u svojim poslanicama napominje `DECICE KAZEM VAM DA NE GRESITE, ALI AKO KO SAGRESI IMAMO ZASTUPNIKA KOD OCA ISUSA HRISTA PRAVEDNIKA, I ON OCISCA GREHE NASE.

Ovo nije ohrabrenje da gresimo, vec upravo suprotno, Apostol kaze da ne gresimo, ali poznajuci ljudsku prirodu sklonu padovima kaze da AKO ko sagrsi imamo zastupnika Gospoda Isusa Hrista koji ociscava nase grehe i opravdava nas pred Bogom.
Osim toga, ako mi stalno padamo i kajemo se padamo i kajemo se, onda tu nema Duhovnog napretka, vec uvek tapkamo u mestu, i Bog uvek iznova mora da se suocava sa istim gresima bez da ih ostavimo i izvojujemo pobedu nad njima.
Bog nam daje svog Duha i on od nas ocekuje Duhovne rodove posvecenja, koje mozemo roditi ako se potpuno predamo u njegove ruke da nas on vodi i oblikuje..
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Laodikeja: Da se razumemo, biblija nigde ne govori da grehe trebamo ispovedati bilo kom coveku ili svesteniku.

U Pravoslavnoj crkvi, jednako kao u katoličkoj, sv. Ispovijed je jedan od sedam sakramenata i temelji se na riječima Isusa Krista: "Primite Duha Svetoga, kojima oprostite grijehe, bit će oprošteni, a kojima zadržite, zadržat će se."

Ovo drugo si lijepo napisao.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Мислио сам да упоредимо искуства, ја сам годинама био хришћанин (обични, да се тако изразим), али никакав ефекисни преокрет се није дешавао. Покушао сам својом снагом да се изборим са пороцима, својим слабостима. Ништа од тога није деловало, никаква прича, изучавање Писма или уздржавање "на силу". Кључно је да сам и даље старог човека држао живим, оставио сам своју вољу и свој пут. Слушао разне световне мудраце, угледао се на поједине свештенике који су били пуни смирености, мудрости и скромности. Али и даље ништа.

И онда сам
потпуно одбацио све световне науке, све што сам годинама сакупљао од информација, сваки духовни тренинг и покушаје да на силу (својом вољом) нешто променим. Онда ме не Он узео под своје. Не могу да опишем са речима како то изгледа када можеш своје слабости да "претапаш" у врлине, када можеш да шутнеш тај камен где си се стално спотицао и падао, када је грех постао нешто чега не морам да се уздржавам само, већ потпуно страна ствар, није више део мене. Не значи да не могу опет негде да се спотакнем, али у срцу умиру жеље за сластима овога света.

Људима звучим као неко ко је искочио из неке приче, али то не мења ствар: могу да се мирно супротставим ономе што до скоро нисам могао, што ме је држало у ланцима. То сам мислио да поделимо, имате ли сличног искуства?

Е, да, када се Отац и Син уселе у срце (стварно), дешева се ово:
А Господ је Дух: а где је Дух онде је слобода.
То је чудо које сам ја доживео на свом примеру, и нема те силе овога света и те философије да ме отргне више од Христа, јер сам слободан човек и своју слободу могу и да платим животом, али је не дам!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U Pravoslavnoj crkvi, jednako kao u katoličkoj, sv. Ispovijed je jedan od sedam sakramenata i temelji se na riječima Isusa Krista: "Primite Duha Svetoga, kojima oprostite grijehe, bit će oprošteni, a kojima zadržite, zadržat će se."

Ovo drugo si lijepo napisao.


Smatram da je to stvar tradicije, i da biblija ne poznaje ispovest pred sveštenikom.

Što se tiče susovih reči "Primite Duha Svetoga, kojima oprostite grijehe, bit će oprošteni, a kojima zadržite, zadržat će se.. Ono što može na prvi pogled zaključiti neko ko se prvi put susreće sa ovom izjavom, je naizgled činjenica da je Apostolima dato da opraštaju grehe, što je u biblijskom kontekstu potpuno pogrešno.
Iz biblijskog konteksta se ne može zaključiti da to nije bila praksa Apostola niti prvih Hrišćana.

Po bibliji samo Bog ima vlast da oprašta grehe, i sledeći biblijski tekstovi upućuju na to:

"Tada apostoli metnuše ruke na njih, i oni primiše Duha Svetog.

A kad vide Simon da se daje Duh Sveti kad apostoli metnu ruke, donese im novce
Govoreći: Dajte i meni ovu vlast da kad metnem ruke na koga primi Duha Svetog.
A Petar mu reče: Novci tvoji s tobom da budu u pogibao, što si pomislio da se dar Božji može dobiti za novce.
Nema tebi dela ni iseta u ovoj reči; jer srce tvoje nije pravo pred Bogom.
Pokaj se dakle od ove svoje pakosti, i moli se Bogu da bi ti se oprostila pomisao srca tvog.
Jer te vidim da si u gorkoj žuči i u svezi nepravde.
A Simon odgovarajući reče: Pomolite se vi Gospodu za mene da ne naiđe na mene ništa od ovog što rekoste"

( Dela Apostolska 8. 17 - 24 ).

Iz ovog teksta možemo videti da Apostoli kažu ovom čoveku da treba da se moli Bogu da bi mu se oprostio greh koji je učinio.
Pitanje je zašto, ako su Apostoli imali vlast da opraštaju grehe, oni su jednostavno mogli reći ovom čoveku da mu je oprošteno ili pak ne, ali oni to ne čine, već upućuju ovog čoveka da se moli Bogu za oproštenje.

Sledeći tekstovi govore o tome da Bogu trebamo ispovedati grehei da je on taj koji prašta:




"Ako kažemo da greha nemamo, sebe varamo, i istine nema u nama.
Ako priznajemo grehe svoje, veran je i pravedan da nam oprosti grehe naše, i očisti nas od svake nepravde"

( 1 poslanica Jovanova 1. 10 ).




"Iz dubine vičem k Tebi, Gospode!
Gospode! Čuj glas moj. Neka paze uši Tvoje na glas moljenja mog.
Ako ćeš na bezakonje gledati, Gospode, Gospode, ko će ostati?
Ali je u Tebe praštanje, da bi Te se bojali.
Čekam Gospoda; čeka duša moja; uzdam se u reč Njegovu.
Duša moja čeka Gospoda većma nego straže jutarnje, koje straže jutrom.
Neka čeka Izrailj Gospoda; jer je u Gospoda milost, i velik je u Njega otkup.
I On će otkupiti Izrailja od svih bezakonja Njegovih" ( Psalam 130 ).




"Blagosiljaj, dušo moja, Gospoda, i sve što je u meni sveto ime Njegovo.
Blagosiljaj, dušo moja, Gospoda, i ne zaboravljaj nijedno dobro što ti je učinio.
On ti prašta sve grehe i isceljuje sve bolesti tvoje;
Izbavlja od groba život tvoj, venčava te dobrotom i milošću;
Ispunja dobrim želje tvoje, ponavlja se kao u orla mladost tvoja"( Psalam 103. 1 - 5 ).





Ko je Bog kao Ti? Koji prašta bezakonje i prolazi prestupe ostatku od nasledstva svog, ne drži do veka gnev svoj, jer Mu je mila milost.
Opet će se smilovati na nas; pogaziće naša bezakonja; bacićeš u dubine morske sve grehe njihove.

( Knjiga prproka Miheja 7. 18 - 19 ).

Dakle, gornji tekst
"Primite Duha Svetoga, kojima oprostite grijehe, bit će oprošteni, a kojima zadržite, zadržat će se." treba shvatiti u kontekstu onoga što novi zavet govori o novozavetnoj crkvi kao stubu i tvrdji istine kako kaze jedan biblijski tekst, koja ima zadatak da objavljuje Jevandjelje svetu i upućuje ljude na kriterijume spasenja.
U tom smislu, crkvi je dat autoritet od samoga Boga, da ljude upućuje na to šta je prava spasonosna istina, i koji gresi po bibliji mogu biti oprošteni a koji ne, odnosno koje kriterijume čovek mora da ispuni da bi mu gresi bili oprošteni, i da bi on bio primljen u društvo vernih koji čine Božju crkvu.

Drugim rečima, izraz "KOJIMA OPROSTITE GREHE BIĆE OPROŠTENI.. ni u kom slučaju ne znače da Apostoli pa prema tome i crkva mogu opraštati grehe ljudima, već da oni imaju zadatak i autoritet da svakom čoveku prenesu uslove za oproštenje greha, i da svakoga ko te uslove ispuni prime u svoju zajednicu.
Sa druge strane izraz "A KOJIMA ZADRŽITE ZADRŽAĆE SE.. znače to, da svako ko ne ispuni ove uslove po kojima mu Bog može oprostiti, da takvog čoveka ne treba primiti u zajednicu vernih.

Ovo sve može biti ostvarljivo isključivo pod uslovom da samu crkvu vodi Bog i njegov Sveti Duh, što u današnjem vremenu nije baš tako, i iz tog razloga danas u mnogim crkvama imamo mnoštvo formalno krštenih vernika koji u sustini nikada nisu stvarno doživeli obraćenje, niti njihov život i odnos prema Bogu pokazuje da su doživeli promenu koju Bog svojim Duhom čini u istinski obraćenom čoveku.

Sa druge strane kada bi crkvu vodio Bog, i kada bi se u njenim redovima primenjivao ovaj sistem koji je Bog ostavio Apostolima i prvoj crkvi opisan u gornjem tekstu, ja lično mislim da bi danas crkve bile prazne, i u crkvenim klupama vrlo mali broj stvarno obraćenih krštenih vernika, jer gledajući današnje moralno stanje sveta pa time i crkava, vera kao takva pa s time i prava pobožnost je danas u velikoj krizi, i moze se sagledati u sledećim rečima biblije: "A GOSPOD KAD DODJE HOĆE LI NAĆI VERU NA ZEMLJI"



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Laodikeja: Smatram da je to stvar tradicije, i da biblija ne poznaje ispovest pred sveštenikom.

Razumijem. Protestanti ne priznaju apostolsku ni crkvenu predaju (ranokršćanske pisce, duhovne oce i naučitelje), ali pravoslavna i katolička crkva bazira svoj nauk na Objavi Isusa Krista po Evanđelju i predaji, pa se u crkva već od 12. stoljeća govori o 7 sakramenata, među njima i sv. Ispovijed
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Razumijem. Protestanti ne priznaju apostolsku ni crkvenu predaju (ranokršćanske pisce, duhovne oce i naučitelje), ali pravoslavna i katolička crkva bazira svoj nauk na Objavi Isusa Krista po Evanđelju i predaji, pa se u crkva već od 12. stoljeća govori o 7 sakramenata, među njima i sv. Ispovijed


Pre bi se reklo da Rimokatolicka i pravoslavna crkva bibliju tumace svetim predanjem, a ne bibliju samom biblijom, slicno kao sto moderni Judeizam tumaci stari zavet Talmudom i Misnom, ili Mormoni Mormonovom knjigom.

Za razliku od toga u protestantizmu postoji jedna parola koja glasi "SOLA SCRIPTURA, i znaci "Samo pismo"

Osim toga, u nauci postoji naucna disciplina poznatija kao hermenautika, odnosno princip po kome se tumace biblijski tekstovi.
Po tom principu biblija tumaci samu sebe, odnosno da bi se protumacili odredjeni tekstovi u bibliji, ili biblijski pojmovi i njihovo znacenje, moraju se pogledati drugi slicni tekstovi, ili ceo kontekst, jer u samoj bibliji se nalazi resenje takvih tezih tekstova.
Naprimer, u biblijskoj knjizi Otkrivenje postoje neki tekstovi u kojima se pominje more, ili odredjene zveri koje izlaze iz mora.
Obican citalac koji ne poznaje biblijski kontekst ne moze na prvi pogled da zna o cemu se tu govori ako ne pogleda druge tekstove u bibliji koji govore o slicnoj stvari, i koji objasnjavaju da more pretstavlja odredjene drzave ili narode, dok zveri pretstavljaju verske ili politicke sile.

Problem nekih crkava je taj sto svoju doktrinu grade upravo na jednom pojedinacnom tekstu ili biblijskoj izjavi, vadeci pojedine tekstove iz konteksta i tumaceci ih proizvoljno, ne poznajuci celinu koju kada bi sagledali uvideli bi da su bili u zabludi.
Tako danas mnogi veruju u nesto sto u stvari u bibliji ne postoji, vec nemarnim odnosnom prema Bozjoj reci zavedeni su od strane onih koji su uzeli pravo da rec Bozju tumace, nazalost u vecini slucajeva pogresno.

Kada bi se svi ljudi pridrzavali parole "SOLASCRIPTURA" imali bi bar u pola manje doktrinalnih razlika medju Hriscanskim crkvama, i mnogo manje zla koja te razlike stvaraju u svetu...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Naprimer, u biblijskoj knjizi Otkrivenje postoje neki tekstovi u kojima se pominje more, ili odredjene zveri koje izlaze iz mora.
Obican citalac koji ne poznaje biblijski kontekst ne moze na prvi pogled da zna o cemu se tu govori ako ne pogleda druge tekstove u bibliji koji govore o slicnoj stvari, i koji objasnjavaju da more pretstavlja odredjene drzave ili narode, dok zveri pretstavljaju verske ili politicke sile.
Pitam se, kada ovo čitam, kome je Bog namjenio svoje riječi - enigmatama ili običnom puku? Da li mu je bilo stalo da ga razumiju sva njegova stvorenja, ili neka odabrana elita? Hajde malo razmislite pa odgovorite.
 
Natrag
Top