Da li slaviti subotu ili nedelju

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
U svakom slucaju, moj unok se zaista obradovao, samo nastavi.

Nastavit ću, ali ne u nedogled. Neka ga zabavljaju i nasmijavaju ovi trubači dok ne nauči čitati, a onda će moći čitati što mu djed piše i smijati se.

Gde ti je komentar na ovu izjavu:

Nadbiskup Gaspar del Foso, nadbiskupo grada Redjija na tridentinskom sabor 18. I 1562. izjavio je:
“SUBOTA NAJISTAKNUTIJI DAN U ZAKONU, PROMENJEN JE U NEDELJU; OVAJ I SLICNI PROPISI NISU UKINUTI HRISTOVOM IZJAVOM, jer sma kaze da nije dosao da promeni zakon, vec da ga ispuni, NEGO SU PROMENJENi VLASVCU CRKVE.” Prorocka vera nasih otaca, sv I str. 478.

Slape, da li je ovaj tvoj nadbiskup na zvanicnom mestu rekao istinu?

Naravno.

Sta mislis je li to istina da Hristos nije ukinuo SUBOTU?

Pa nije Isus lažov. Ne reče li Isus: Mt 5,17: Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. Vidiš kako katolik razumije i drži do Isusovih riječi. A ne kao vi adventisti, licemjerno k'o papagaji ponavljate Isusove riječi - "ni slovce iz Zakona neće proći", a onda za potrebe obrane proročice proglasite da je 99.664 % Zakona ukinuto.

Sta mislis, ako su je apostoli promenili, zar to taj tvj nadbiskup ne zna?

Naravno da zna, i po njegovoj izjavi se vidi da zna.

A ako on zna, sto je u svakom slucaju tacno da on zna, sta se deslilo sa tvojim izjavam da su APOSTOLI ODREDILI NEDELJU UMESTO SUBOTE?

Kojom mojom izjavom? Urednik nije obrisao ništa od onoga što sam ja ovdje na forumu napisao, pa daj citiraj tu moju izjavu da je zajedno vidimo i prokomentiramo.

Posto to tvoji zvaniucnivci javno priznaju, zasto si pokusao da nas izvaras sirenjem magle, umesto da si to lepo i istinito rekao kao sto su to i oni izjavili "KATOLICKA CRKVA NAPRAVILA JE TU PROMENU."

Tebi se magla priviđa. Skini tu "Jeleninu krpu" s očiju pa ćeš vidjeti da nije do magle nego do krpe. Evo kronološki nekoliko izvadaka iz ove diskusije:

Izmedju ostalog to nam svedoci i istorija i katolicki katekizam:

''Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)
[jel lepo pise da je crkva ''prenela svetost sa subote na nedelju'',to je zamena! Ja licno imam tekst katekizma gde se to tvrdi]

To su napravili još apostoli. Nedjeljom su okupljali kršćane na Euharistiju i slavljenje Krista, a za subotu sveti Pavao kaže da je sjena, kao i svi ostali židovski blagdani.

Slape, ne zelim da te mucim mnogim pitanjima zato cu ti postaviti samo jedno. Da li je ovo istina ili nije?

"Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

Da li je istina da je Katolicka crkva prenela Subotu u nedelju?

Ja sam već odgovorio na pitanje baš uz ovakav citat. Dakle, ako te baš interesira onda potrži moj odgovor.

Tvoja crkva kaze da su ''zamenili'', lepo ti pise:

''Katolička crkva… [je] prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957) .

Dzabe ti izmisljas, kad tvoja crkva tvrdi drugacije..
Rekao sam ti, ako se ti ne slazes sa katekizmom sopstvene crkve idi pa reci njima..

Naravno da je katolička. Crkva je katolička (sveopća, jedna) od dana Pedesetnice, dakle od svog prvog dana.

Gde ti je odgovor na ovu izjavu:

"Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

Eno ga na nekoliko mjesta.

Pogledajte kako ta "Jelenina krpa" čovjeka naprosto učini slijepcem. Ne samo da ne vidi što je drugi iznio i napisao, nego ne vidi i ne zna što je i sam iznosio. Takvima zaista ne preostaje ništa drugo do priviđenja. Očito da od proročice baštine i tu "vještinu".

Nadam se da si shvatio u cemu je problem i da ces napokon odgovoriti na iznete istoriijske zapise.

Iznijet ću ja i po deseti put, ali to tebi ponovo neće pomoći da progledaš. Nije to ni do mene ni do tebe, sve je to do "krpe".
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
+
Što ti znači "uspostavio subotu"? Bog je sve dane uspostavio, još prije subote. Ako je Bog priopćio Adamu i Evi da odmaraju subotom, zašto nam to biblijski pisac taji? Još gore, ako su Adam i Eva odmarali subotom, zašto nam to biblijski pisac taji? Još gore, ako je potomstvo Adama i Eve odmaralo subotom, zašto nam biblijski pisac to taji? Ili su Adam i Eva bili gluhi, pa nisu čuli kada im je Bog zapovjedio subotni odmor pa nisu ni odmarali, ili je biblijski pisac imbecil i krivotvoritelj koji nam je tako važnu stvar zatajio? Samo su ove dvije varijante moguće ako ste vi adventisti u pravu. Dajte vi ipak protresite malo tu svoju proročicu.

Nraravno da je Subotu uspostavio u raju nakon stvaranja i da su ljudi pre potopa ziveli po zakonu Bozjem, to jasno pise u bibliji, i vec ti je vise puta dat odgovor po tom pitanju.



Kojem bogu se ti moliš kad ti "otkriva" stvari suprotne onome što piše u Bibliji?

Upravo je suprotno - da ti sve vreme iznosis ono sto nema nikakve dodirne tacke sa biblijom, tvoja licna misljenja proistekla iz tvog nepoznavanja biblijskog konteksta i pojmova zapisanih u bibliji.

Ja iznosim iskljucivo rec Bozju u svetlu biblijskog i istorijskog konteksta i to moze svako da vidi.

Ovo vam je "adventistička logika" - "Ako nismo u pravu mi adventisti, onda Bog griješi". Adventisti ovo baštine od proročice Jelene. Tako je Jelena "dala svjedočanstvo od Boga" prema kojem su morali skupljati novac i graditi Sanatorij. Novca i novca se skupilo i počelo se graditi. James White, muž Ellen White, vraća se sa liječenja i nezadovoljan što on nije vodio tu gradnju, naređuje da se sruši sve što je do tada bilo sagrađeno. Jelena dobiva "novo svjedočanstvo od Boga" u kojem piše da ono prvo "nije valjalo", i da treba krenuti iz početka. Tako se ponovo skuplja novac i gradnju Sanatorija vodi Jelenin muž James White. Pogledajte, nije pogriješila ni Jelena, nije pogriješio ni njezin muž James White, nego je pogriješio Bog, Bog je dao prvo svjedočanstvo koje nije valjalo.
:roll: Dosta valjanja. Kada diskutirate s adventistima i ne slažete se s njima, dvije su mogućnosti po njima. Prvo, ne znate i griješite vi, ili drugo, griješi Bog. Oni ne mogu griješiti, oni imaju spise svoje proročice, a ti spisi su "jedini i nepogrešivi tumač biblijskih principa". Točno ovako, adventisti za spise Ellen White deklariraju da je to "jedini i nepogrešivi tumač biblijskih principa" Zato je moguće da i Bog griješi prije njih.

Ovo je gruba insinuacija.

Ja nigde nisam napisao da "Ako nismo u pravu mi adventisti, onda Bog griješi"

Ja sam napisao kao odgovor na tvoju opasku - da ako nema Dekaloga prije Sinaja - da onda Bog gresi i da je kontradiktoran kada je izjavio da je Avram odrzao zapovesti i zakone Bozje.

Dakle, tvoja opaska nema smisla jer si izmislio nestoo sto ja nikada nisam izjavio niti je to stav Adventista - da "Ako nismo u pravu mi adventisti, onda Bog griješi"

Bog ne gresi i nije kontradiktoran - vec ga ti upravo tako cinis i sramotis ga a toga nisi ni svestan.

Adventisti ne grese, jer oni imaju istinu zasnovanu pootpuno na bibliji, i spisi Ellen White su potpuno zasnovani na bibliji - jer nadahnuce koje je vodilo biblijske pisce i sestru Ellen White je identicno.

Evo vam najboljeg primjera za ono što sam rekao gore, da će prije Bog pogriješiti nego adventisti. Bog je rekao, "Ovo je trajan zakon za vas", a onda dođu adventisti i kažu, "Nije tako, nije trajan". Bog može griješiti, ali adventisti ne.

Ti ne razmisljas kada nesto zelis da napises, vec pises kontradikcije koje same govore i razotkrivaju pogresnost onoga sto iznosis.

U ovoj tvrdnji "da je Bog dao stari zavet - odnosno sva starozavetna pravila u njemu ( prinosenje zrtava, obrezanje, praznovanje praznika ..itd..) kao nbesto sto vazi vecno" onda ti nesvesno tvrdis da Hriscani treba da postuju ceo stari zavet - da prinose zrtve, da se obrezuju, da praznuju praznike..itd, jer to je po tvojoj tvrdnji "vecno" odnosno - Bog to nije ukinuo u novom zavetu, vec to sve vazi za Hriscane.

Neka ti Bog pomogne da uvidis kakve apsurdnosti i kontradikcije iznosis.

Ja ostajem pri biblijskom kontekstu i onome sto sam izneo po tom pitanju u prethodnim komentarima, a taj moj odgovor glasi:

"Odgovor je taj - da je Bog neke stvari u bibliji izgovorio kao uslovne, odnosno - da je nesto moglo biti tako da je Izrailj ispunio uslove zaveta koji je Bog ucinio sa ovim narodom.

U tom slucaju - Bog bi ovaj narod blagoslovio i zaista bi tako bilo kako je Bog i rekao, ovaj narod bi bio podignut vise svih naroda i VECNO izvrsavao sve navedene tacke sadrzane u zavetu koji je Bog sklopio sa ovim narodom.

Ali posto ovaj narod nije ispunio uslove - Bog je raskinuo zavet sa ovim narodom, i ono sto je izrekao u smislu VECNO - predstavlja USLOVNU vecnost.

Za razliku od toga - deset zapovesti su vecne u pravom smislu te reci jer predstavljaju Bozanski ustav vladanja i ponasanja u Bozjem carstvu.


Ovakve podjele nema u Bibliji, ali kada se ne slaže ono što je u Bibliji i ono što tvrde adventisti, vidjeli smo, treba vjerovati adventistima.

Zao mi je sto to ne vidis iako je to svuda jasno naglaseno u starom zavetu - odnosno Mojsijevim knjigama.
Ne bih mogao da poverujem da nisi nikada citao stari zavet mada i to nije iskljuceno, vec jednostavno svesno gajis svoja misljenja i nisi spreman da ih zrtvujes radi biblijske istine.

Biblija jasno kaze da je osim Bozjeg zakona - deset zapovesti koje je Bog napisao svojim prstom na dve kamene ploce i koji je bio stavljen u kovceg zaveta a zapisano je u 20 poglavlju 2 knjige Mojsijeve, Bog dao i druge zakone i pravila od 21 glave:

"А ово су закони које ћеш им поставити:
Ако купиш роба Јеврејина, шест година нека ти служи, а седме нек отиде слободан без откупа..........
( i dajle )........." ( 1 Mojsijeva 21. 1 - 2 )

Dakle, Bog jasno deli zakone i osim deset zapovesti koje je dao u 20 poglavlju - on od 21 poglavlja kaze: А ово су закони које ћеш им поставити" i odnosi se na pravila obrednog zakona.



Dakle, Tora (Zakon) nije Dekalog.

Tora je OPSTI naziv za pet knjiga Mojsijevih, ali je asocijacija na zakon koji je Bog dao u "TORI" to je jasno.




A tumačiš je i provjeravaš "jedinim i nepogrešivim tumačem biblijskih principa" - Jeleninim spisima. Lako je tebi.

Pogresno.
Ja koristim iskljucivo bibliju i istorijski kontekst i nista ne proveravam spisima Ellen White, vec upravo suprotno - sve proveravam biblijom.




Ja ipak ostajem pri svojoj tvrdnji. Vi adventisti bi Isusa zbog kršenja subote razapeli naglavačke.

Gde nema vidljivog dela - tu je i optuzba bezpotrebna i predstavlja neozbiljnu opasku.

Za razliku od toga - srednjevekovna dela Rima ( progonstva, ubistva, lomace, tamnice i mucenja zbog vere u Hrista i bibliju ) - su svima dobro poznata.




Ja tvrdio da Dekalog ne postoji u Bibliji!? :roll::roll::roll::roll::roll:o_O :roll::roll::roll::roll:o_O

Tacno, ti si tvrdio da rec "dekalog" ne postoji u bibliji.
Osim ako se nisi nesvesno pogresno izrazio a ja shvatio onako kako si napisao i ako nisi tako mislio.

Po mom tumačenju ovo biste morali vi adventisti. Nas kršćane Zakon ničim ne obvezuje.

Točno, samo Isus nije rekao da "neće nestati ni slovce iz Dekaloga", Isus je rekao da "neće nestati ni slovce iz Zakona".

Obavezuje u slucaju da prihvatimo tvoju teoriju da Hristos u ovom tekstu govori o celom starom zavetu i starozavetnim pravilima i propisima ( prinosenju zrtava, obrezanju, praznovanju praznika..itd ), jer Hristos jasno naglasava u donjem tekstu:

"Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.
Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.
Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небескоме; а ко изврши и научи,тај ће се велики назвати у царству небескоме" ( Matej 5. 17 - 19 )

Dakle, ako se ovde radi o celom starom zavetu kako ti kazes - onda ti nesvesno tvrdis da Hriscani treba da prinose zrtve, da se obrezuju, da praznuju praznike..itd.

Nadam se da uvidjas svoju kontradiktornost i paradoksalnost.

Izraz "NAS HRISCANE" mije bas adekvatan za licnu identifikaciju.
Hriscanin je onaj ko je potpuno predan Hristu i ide putem posvecenja ziveci u stalnoj neprekidnoj zajednici sa njim - rastuci u veri pomocu Svetog duha koji prebiva u njemu i cini promenu kroz svakotrenutacno predanje svoje volje.

Sa ovim u vezi potrebno je naglasiti - da su verovanje i vera dva različita pojma, ali su usko povezani, jer verovanje je početak početka koje vremenom u skladu sa čovekovom voljom i koracima koje preduzima u tom pravcu - prelazi u jednu višu fazu žive nepokolebljive vere.

Vera ako nije ostvarena kroz živo neposredno iskustvo sa Bogom - nije vera, vec forma verovanja koja je samo jedna subjektivna misao ili pretpostavka da je to tako i ako za to ne postoje objektivni dokazi koji bi to posvedočili čoveku koji veruje.

Živa vera je most koji doseze do samog prestola svevišnjeg i koja se ostvaruje kroz lično neposredno iskustvo sa Bogom u kome čovek traži od Boga, a Gospod deluje u skladu sa čovekovom iskrenošću i namerom da primi Božje duhovne blagoslove i doživi otkrivenje njegove slave u svom ličnom životu i iskustvu.

Ja sam govorio o licemjerju adventista. Ti si tvrdio da bi skupljanje novca za siromašne subotom oskvrnulo subotu.

Ne, nego o ostavljanju kod svojih kuca i razmisljanju o materijalnim dobrima.
U svakom slucaju - izvadio si moje reci iz konteksta.



:roll::roll::roll: Pa će onda Pavao "odkuće dokuće".

Nije Pavao dolazio svake nedjelje, zato im kaže da se skuplja na način da se ne mora skupljati kada on dođe, možda će doći tek za pola godine. Kako će se izbjeći skupljanje tek kada dođe Pavao, ako recimo Pavao dolazi tek za pola godine? Samo na jedan način. Ako sav novac koji se prikupi u pola godine bude na jednom mjestu. Zato Pavao piše da "svakog prvog dana u tjednu stavljaju na stranu koliko uzmognu". Zašto svakog prvog dana u tjednu? Što je to moglo biti posebno u tom "prvom danu u tjednu"? Jesu li kršćani svakog prvog dana u tjednu igrali balote? Zar bi zaista bilo skrnavljenje subote kada bi se na taj način subotom iskazala ljubav prema ugnjetenima i sirotima? Marko je predlagao da je to zbog toga što je to bio prvi radni dan u tjednu, ali i to pade u vodu, u Korintu su sva javna događanja bila vezana uz posve drugačiji kalendar.

Da, zašto sveti Pavao određuje da to čine "svakog prvog dana u tjednu"?

Vec je dat odgovor, ali ti vise volis da zivis po svojim misljenjima i zeljama - i koliko se ovde vidi to tebe i zabavlja u opustenoj lezernosti, jer ti to i ne sakrivas.

Dao bih samo jos jedan komentar u vezi ovog Pavlovog saveta o ostavljanju novca u prvi dan.

Dakle, apostol Pavle kaze "da se u prvi dan ostavlja kod sebe novac za siromasne, da kada on dodje taj novac preuzme.
To znaci kao sto sam i napisao - da on nije dolazio u prvi dan da taj novac preuzme, vec u neki drugi dan u koji su se Hriscani okupljali.
Dakle, u ovom kontekstu - Hriscani se nisu okupljali u prvi dan nedelju, vec u neki drugi dan, i tada je apostol Pavle preuzimao sav taj novac od okupljenih ljudi.
Nije morao da ide od kuce do kuce, jer su svi ti ljudi bili okupljeni zajedno na jednom mestu.

Ovo je u potpunom skladu sa prethodno iznetim dokazima da su Hriscani postovali Subotu i da je tada apostol Pavle dolazio na Subotna okupljanja i preuzimao novac.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.258
Kakvi su to odgovori Slape? :)
To nisu odgovori, vec izbegavanje odgovora..

Sve jedno, ja sam moje dokazao gore, svako moze procitati i odluciti...
Jedome se divim kod tebe, da si ti i pored nemogucnosti da dokazes bilo sta, i dalje dosledan lazima, pa treba biti zaista tvrdoglav covek pa preci preko svega sto je ovde napisano..
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Slap je u pravu,postoji tu nešto što se na prvi pogled ne primećuje a to je da Slap ne odbacuje subotu već drži da je ona data Jevrejima i da su oni dužni po savezu je držati dok oni (Hrišćani)koji imaju savez u krvi Isusovoj nemaju tu obavezu kao ni obavezu obrezanja.
Tako i ja razumem i tu sam saglasan ali smatram da Hrišćaninu ništa ne smeta da izabere bolji put tj.da odmori u dan koji Bog za to odredi.Nije problem slaviti vaskrsenje Isusovo ili rođenje već je pitanje odmaramo li u dan koji Bog odvoji za odmor.
Isus subotu nije ukinuo niti bilo šta drugo i tu se Slap po mom shvatanju dobro izrazio jer tako stoje stvari.i
Problematično je onda kad tvrdi da je Pavle ukinuo subotu a to je odraz ne razumevanja konteksta i nasleđena tradicija koja zanemaruje izučavanje Biblije zato me ne čudi ta tvrdnja.
Nepotrebno je toliko baviti se danom koliko je potrebno paziti se od žiga i broja zveri.Žig i broj niukom slučaju nisu dani u sedmici.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nraravno da je Subotu uspostavio u raju nakon stvaranja i da su ljudi pre potopa ziveli po zakonu Bozjem, to jasno pise u bibliji, i vec ti je vise puta dat odgovor po tom pitanju.

Nisam ja tražio tvoje mišljenje o tome što piše u Bibliji. Tražio sam da mi citiraš gdje piše da ja Adamu zapovjeđen subotni odmor, ili gdje piše da je Adam subotom odmarao.

Adventisti ne grese, jer oni imaju istinu zasnovanu pootpuno na bibliji, i spisi Ellen White su potpuno zasnovani na bibliji - jer nadahnuce koje je vodilo biblijske pisce i sestru Ellen White je identicno.

Kako je onda u drugom svjedočanstvu, za koje kaže da je od Boga dobila, ono prvo proglasila pogrešnim, a i za njega tvrdi da je od Boga?

Ali posto ovaj narod nije ispunio uslove - Bog je raskinuo zavet sa ovim narodom, i ono sto je izrekao u smislu VECNO - predstavlja USLOVNU vecnost.

Za razliku od toga - deset zapovesti su vecne u pravom smislu te reci jer predstavljaju Bozanski ustav vladanja i ponasanja u Bozjem carstvu.

Neka ti bude. Bog kaže da je vječan, a ti kažeš da nije, i tvrdiš da si ti u pravu a ne Bog. Evo, svi mogu vidjeti da će jedan adventist prije reći da je Bog u krivu nego priznati svoju zabludu.

Tora je OPSTI naziv za pet knjiga Mojsijevih, ali je asocijacija na zakon koji je Bog dao u "TORI" to je jasno.

Dakle, Tora (Zakon) nije Dekalog.

Tacno, ti si tvrdio da rec "dekalog" ne postoji u bibliji.
Osim ako se nisi nesvesno pogresno izrazio a ja shvatio onako kako si napisao i ako nisi tako mislio.

Citiraj tu moju tvrdnju.

Ne, nego o ostavljanju kod svojih kuca i razmisljanju o materijalnim dobrima.
U svakom slucaju - izvadio si moje reci iz konteksta.

Nisam izvadio iz konteksta. Ti si tvrdio da bi prikupljanje novca za siromašne oskrnavilo subotu kao sveto vrijeme.

Dao bih samo jos jedan komentar u vezi ovog Pavlovog saveta o ostavljanju novca u prvi dan.

Dakle, u ovom kontekstu - Hriscani se nisu okupljali u prvi dan nedelju, vec u neki drugi dan, i tada je apostol Pavle preuzimao sav taj novac od okupljenih ljudi.
Nije morao da ide od kuce do kuce, jer su svi ti ljudi bili okupljeni zajedno na jednom mestu.

Kršćani se ne okupljaju u prvi dan, Pavao neće doći u prvi dan, a piše im da "svakog prvog dana u tjednu stavljaju na stranu koliko uzmognu". Zašto im Pavao piše da to čine "svakog prvog dana u tjednu"???

Ovo je u potpunom skladu sa prethodno iznetim dokazima da su Hriscani postovali Subotu i da je tada apostol Pavle dolazio na Subotna okupljanja i preuzimao novac.

:roll::roll::roll: 0:1 :roll::roll::roll: 0:2!

Dva autogola si zabio. Prvo, nije sveti Pavao dolazio na subotna okupljanja s kršćanima, nego bi ga oni koji su se subotom okupili natamburali, ili bi Pavao bježao spašavajući živu glavu od "tamburaša". I drugo, evo po tebi sveti Pavao "skrnavi subotu". Skupljao subotom novac, a ti prije reče kako je to skrnavljenje subote.

Kakvi su to odgovori Slape? :)
To nisu odgovori, vec izbegavanje odgovora..

Jesi li i ti ostao uskraćen za odgovor kao Marko? Pa skini i ti krpu.

Sve jedno, ja sam moje dokazao gore, svako moze procitati i odluciti...

Neka si ti dokazao.

Jedome se divim kod tebe, da si ti i pored nemogucnosti da dokazes bilo sta, i dalje dosledan lazima, pa treba biti zaista tvrdoglav covek pa preci preko svega sto je ovde napisano..

Nemoj se ničemu diviti kod mene, sve ti je ovo od krpe.

Tako i ja razumem i tu sam saglasan ali smatram da Hrišćaninu ništa ne smeta da izabere bolji put tj.da odmori u dan koji Bog za to odredi.Nije problem slaviti vaskrsenje Isusovo ili rođenje već je pitanje odmaramo li u dan koji Bog odvoji za odmor.

Zašto bi to bio "bolji put"?

Problematično je onda kad tvrdi da je Pavle ukinuo subotu a to je odraz ne razumevanja konteksta i nasleđena tradicija koja zanemaruje izučavanje Biblije zato me ne čudi ta tvrdnja.

OK, nije Pavao ukinuo subotu. I ne samo subotu, nije Pavao ukinuo ni obrezanje, ni prinošenje žrtava, ni plaćanje hramskog poreza i još mnoštvo toga. Pavao je samo, kao što su i svi apostoli zajedno okupljeni u Jeruzalemu, poručio kršćanima da nisu pod Mojsijevim Zakonom i da ga ne moraju opsluživati. Dakle, ni subotu.
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2013
Poruka
98
OK, nije Pavao ukinuo subotu. I ne samo subotu, nije Pavao ukinuo ni obrezanje, ni prinošenje žrtava, ni plaćanje hramskog poreza i još mnoštvo toga. Pavao je samo, kao što su i svi apostoli zajedno okupljeni u Jeruzalemu, poručio kršćanima da nisu pod Mojsijevim Zakonom i da ga ne moraju opsluživati. Dakle, ni subotu.

Kakve veze ima Mojsijev zakon (obredni zakon) i Zakonom Božjim???

Ako je Kristovom žrtvom ukinut Obredni zakon, nije Božji.

Da je ukinut Božji Zakon - što bi se dogodilo? Pa nas čovječe ne bi nas više bilo ovdje... propast i rasulo cjelokupnog Svemira i trijumf, pobjeda Sotone. pa šta je vama ljudima ukidati Zakon Božji, zaista je Gospod Bog milostiv i strpljiv.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
''Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

[jel lepo pise da je crkva ''prenela svetost sa subote na nedelju'',to je zamena! Ja licno imam tekst katekizma gde se to tvrdi]

Dobro jutro dobri prijatelju. Danas je izgleda potpuno novi i drtugacijhi dan od svih iz proslosti.


Cestitamo Slapu sto je ovde konacno javno priznao istinu.

Prvo, da je Katolicka crkva PRENELA SVETOST sa subote na nedelju.
Drugo da to JESATE ZAMENA.

Nadam se da cemo se svi sloziti da je ovim Slap priznao istinu, i ponistio sve ono sto je do sada mesecima tvrdio na ovoj temi, jer je posvcedocio da apostoli nisu dali nikakvu ODREDBU za ukidanje Subote i uspostavljanje nedelje. Vidis, Slape, sada se i ja slazem sa tobom.

Znavci da se Slap najzad slozio da tu promenu nije ucinio ni Hristos.


Pa ko ju je ucinio? Katolicki zvanicnici tvrde da je to ucinila KATOLICKA CRKVA.

Ovo je vazno da zapamtimo, jer to je veliki prilog za istinu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
''Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

[jel lepo pise da je crkva ''prenela svetost sa subote na nedelju'',to je zamena! Ja licno imam tekst katekizma gde se to tvrdi]

Dobro jutro dobri prijatelju. Danas je izgleda potpuno novi i drtugacijhi dan od svih iz proslosti.

Kao da si malo iza krpe provirio. Vidiš da ti je krpa zaklanjala pogled.

Cestitamo Slapu sto je ovde konacno javno priznao istinu.

Prvo, da je Katolicka crkva PRENELA SVETOST sa subote na nedelju.

Nemam ja u tome nikakve zasluge. Apostoli su to napravili.

Drugo da to JESATE ZAMENA.

Nije zamjena, kršćani nisu ni imali subotu da bi je mogli mijenjati.

Nadam se da cemo se svi sloziti da je ovim Slap priznao istinu, i ponistio sve ono sto je do sada mesecima tvrdio na ovoj temi,

Izgleda opet krpa.

jer je posvcedocio da apostoli nisu dali nikakvu ODREDBU za ukidanje Subote i uspostavljanje nedelje. Vidis, Slape, sada se i ja slazem sa tobom.

Apostoli su dali primjer, a kršćanima koji pripadaju katoličkoj i apostolskoj Crkvi to je sasvim dovoljno.

Znavci da se Slap najzad slozio da tu promenu nije ucinio ni Hristos.

A što bi to apostoli mogli i htjeli učiniti bez Isusa?

Pa ko ju je ucinio? Katolicki zvanicnici tvrde da je to ucinila KATOLICKA CRKVA.

Naravno, pa Crkva je stup i uporište istine.

Ovo je vazno da zapamtimo, jer to je veliki prilog za istinu.

Itekako važno, ali još je važnije maknuti krpu da bi čovjek to mogao zapamtiti.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nemam ja u tome nikakve zasluge. Apostoli su to napravili.


Do sada se Slap protivio Bibliji, a sada je poceo da se protivi i izjavi katolickih prelata.


Sad je poceo da tvrdi suprotno svojim nadbiskupima:

Njegovi prelati tvrdi da je KATOLICKA CRKVA UCINILA ZAMENU OD SUBOTE U NEDELJU.

Dobro je da primetite da Slap tvrdi DA TO NIJE ISTINA!


Slap tvrdi:
[QUOTENije zamjena, kršćani nisu ni imali subotu da bi je mogli mijenjati.[/QUOTE]


Ko ovde govori istinu? Slap, nadbiskupi ili nijedan od njih?

Posle svih tih nedoslednosti i suprotnosti koje Slap pokazuje prema svojim duhovnicim, ja mu se, ipak, zahvaljujem na saradnji.

Slape, hvala ti sto si gore spomenuo da je zamena subote u nedelju opisana i u katolickom Katehismu. Moram prtiznati da nisma se setio da to pogledam, a ima jedan katehisam, naslov mu je: A NEW CATECHISM.

Slape, da li i ti imas ovaj ili neki drugi. Posto vidis da je ovaj na engleskom, pokusacu da prevedem, a ako moj prevod ne bude pravilan mozes slobodno da me ispravis. Evo sta u njemu pise o nedelji:

"Neraditi to je imati skoro bozansko osecanje. Nedelja, Dan Gospodnji oznacen je na ovaj nacin. On treba da bude dan festivala, nesto vise od ljudskoga... To je disanje u Bozjoj atmosferi. Neraditi nikakvoga posla to je bozanski izraz.
"SUBOTA JE NACINJENA ZA COVEKA A NIJE COBVEK SUBOTE RADI" Marko 2,27. Od Novozavetnih vremena, hriscani su izabrali Dan vaskrsenja kao Dan Gospodnji. Dan POSLE SUBOTE bio je kada su dosli zajedno i slavili Evharistiju, i KASNIJE JE POSTAO NJIHOV SEDMICNI DAN ODMORA." A New Catechism, p. 340.


Slape, da li sam ja to dobro preveo?
Pise li tako i u tvom Katehizu?

1. Ovde je navedena Hristova izjava koja se odnosi na SUBOTU, kao da se to odnosi na nedelju.

2. Hristos nije rekao da je nedelja nacinjena za coiveka, nego SUBOTA.

3 I ovde se priznaje da su se hriuscani samo iz pocetka sakupljali, a DA JE KASNIJE TAJ DAN POSTO NJIHOV DAN OD ODMORA.

Sta Slap kaze na ovu zavrzlamu?

Slape,jos jednom, havla na saradnji
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top