Brojanica

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Slazem se Simi sa tobom da je brojanica odlican "podsetnik" za kakav smo se put odlucili u trenutku iskusenja. Samo njeno okretanje medju prstima bi moglo odlicno da posluzi kako bi odoleli grehu u trenutku njegovog pojavljivanja. A uocio sam i jednu razliku, doduse, ovde to nije tema ali hajde da kazem i to. U budistickoj praksi se preporucuje takodje jutarnja i vecernja meditacija. Jutarnja iz istog razloga, jer su tada najcistije misli i kako bi se covek koncentrisao na predstojeci dan a vecernja kako bi smirio misli koje su se tokom dana dosta uzburkale i kako bi pripremio sebe za san. A pomenuh razliku: kako kazes, u pravoslavnoj praksi se uvece covek opominje greha koje je napravio tokom dana. U budistickoj praksi se covek ohrabruje da se uvece seti ne svojih gresaka vec svih dobrih dela koje je ucinio ili koje je neko drugi ucinio ka njemu i da kontemplira ta dobra dela kako bi pospesio njihovo dalje ponavljanje. Da me neko ne shvati pogresno, ne mislim da je jedna praksa losa a druga dobra, vec samo uocavam razliku :)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
I ja se sležem sa Simijem. Jutarnja i večernja molitva je nešto uobičajeno...Međutim ono što je po meni mnogo bitnije i na šta sve vreme stavljam akcenat, jeste kako se molimo i kada. Neki ljudi se godinama mole ujutro i uveče, ali ništa nisu postigli molitvom. Imam osećaj da oni molitve izrecituju kao deo neke obaveze.
Imam koleginicu koja je pravi vernik!?... odlazi redovno u crkvu, radi molitve više puta dnevno i za sve to vreme nije uspela da promeni ništa kod sebe, pa makar u karakteru... Molitva je bitna ako znamo kako da se obratimo i kako da uspemo da menjamo, odnosno izgrađujemo sebe. Molitva ako je dobro shvaćena menja naš karakter, čini nas mirnijim ljudima, blaže naravi, lakše prevazilazimo neke teške situacije, eliminiše gordost... ako se radi od srca u momentu kada nama to dogovara, kada se osećamo da smo bliži Bogu, onda je to to. To je suština!
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Molitva je bitna ako znamo kako da se obratimo i kako da uspemo da menjamo, odnosno izgrađujemo sebe. Molitva ako je dobro shvaćena menja naš karakter, čini nas mirnijim ljudima, blaže naravi, lakše prevazilazimo neke teške situacije, eliminiše gordost... ako se radi od srca u momentu kada nama to dogovara, kada se osećamo da smo bliži Bogu, onda je to to. To je suština!

Za ovo bih ti dao 1000 hvala, ali moze samo jedno :)
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
@Mindfulness
U Pravoslavlju se ne spominju dobra dela, da covek ne bi postao gord. Sve sto ucinimo dobro je od Boga, Bog to zna i ne treba da spominjemo. :)

@dumspirospero Mislim da ipak ti i ne mozes znati sta je ona postigla. Sigurno je da ona molitva koja nije od srca nema svoju vrednost. Jaca je molitva GOSPODE OPROSTI(iz srca), nego li da procitas 3 strane neke molitve(reda radi).

Za mene je molitva razgovor sa Bogom. Kao sto ne volim kad mi se neko obrati onako mucki, kao da prica samnom samo zato sto mu je neko rekao da mora, tako isto je i sa Gospodom, siguran sam da ni On "ne voli" takav razgovor. Dobro znam kakva iskusenja covek prezivljava dok se moli, bar kod Pravoslavnih. Tako da je ponekad bolje i tako istrajati i biti uporan i ja sam siguran da ce nam Gospod pomoci i dati nam smirenje. Sad ono sto je po meni najbitnije jeste SRZ molitve, ne znam gde sam tacno procitao u Novom zavetu ne bih mogao tacno da citiram pa cu malo svojim recima: Kada se molite istite od Gospoda Carstvo nebesko, jer sve ovozemaljsko je prolazno, a Gospod zna sta je vama na zemlji potrebno pa ce vam i dati.
http://serbianforum.org/members/dumspirospero.html
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
@dumspirospero Mislim da ipak ti i ne mozes znati sta je ona postigla. Sigurno je da ona molitva koja nije od srca nema svoju vrednost. Jaca je molitva GOSPODE OPROSTI(iz srca), nego li da procitas 3 strane neke molitve(reda radi).

Simi, čim se ti tako vređaš, daleko si od prave molitve...Sve što sam napisala, napisala sam iz svoje duše, a ne iz knjiga. Pusti sad Novi zavet i šta ona govori... Imaš li neko pozitivno iskustvo, kada je molitva u pitanju, neki dobar savet..., kako se približiti Bogu, kroz podsvest ili drugačije, svako ko zna o čemu pričam, zna da to nije nimalo jednostavno...
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
^^ Zaista ne razumem zasto ovakav odgovor dobijam, nisam se uvredio ni u jednom tenutku. Ne vidim razlog zasto mislis da sam se uvredio, sad citam dva puta moj post i nije mi jasno. Ja sam izneo samo moje misljenje.
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
БРОЈАНИЦЕ


Молитва помоћу бројаница један је од најстаријих начина молитве, који су нарочито неговали православни монаси. Саме бројанице имају символички карактер. Обично су црне боје и тиме нас упућују да водимо трезвен и озбиљан живот у непрестаном покајању. Бројанице су исплетене од чисте овчије вуне, што нас подсећа да смо ми словесне овце Доброг Пастира Господа Христа који је сам као Јагањац Господњи пострадао за нас и избавио нас од вечне смрти. Мале бројанице обично имају 33 чворића. Постоје и веће бројанице од по 50, 100 или 300 чворића. По једном старом предању, био је један монах који је желео да начини вунену бројаницу да би одбројавао своје молитве, али ђаво му је стално развезивао чвориће које би исплео. једном му се јавио анђео и научио га да плете чворић који се састоји од седам уплетених крстова. То је један од најкомпликованијих чворова на свету. Овакву бројаницу ђаво није могао да расплете.


КАКО СЕ МОЛИМО ПОМОЋУ БРОЈАНИЦА

Поред молитва које се налазе у молитвенику и редовно се читају у одређено доба дана, Црква Христова благосиља својим верницима да све своје молитве могу надопунити или заменити кратким молитвама које се више пута учестало и сабрано понављају. Оне нам омогућавају и помажу да се лакше саберемо умом на саме речи молитве како нам ум не би лутао.
Како, дакле, да започнемо молитву? Сабравши мисли, узмемо левом руком куглицу бројанице (или крстић), држећи је лагано између палца и кажипрста. Осенимо се знаком часног крста десном руком и тихо почнемо одбројавајући сваку поједину молитву једним чворићем.
Најчешћа молитва којом се молимо ?на бројанице? је тзв. ИСУСОВА МОЛИТВА која гласи:
ГОСПОДЕ, ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖЈИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГА!
или у краћем облику:
ГОСПОДЕ, ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ МЕ!
ИСУСОВА МОЛИТВА је најважнија молитва сваког православног хришћанина. Она по црквеним правилима може да замени све друге. Будући освећена самим именом Христа Бога, она у наше срце низводи божанску благодат и уноси неисказани душевни мир када се учестало понавља. Многи православни хришћани толико су се навикли на ову молитву да непрестано имају у свом срцу и на уснама име Исуса Христа, па чак и за време сна, јер када се човек навикне на њу честим изговарањем она постаје механизам који се одвија као нпр. процес дисања. Највећа сила ове молитве лежи у самоме имену ИСУСА ХРИСТА, које изгони из нашег срца сваку сметњу и немир и уноси божански мир.
Поред ИСУСОВЕ МОЛИТВЕ уобичајено је да се хришћани моле и Пресветој Богородици и светитељима и то на следећи начин:
ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, СПАСИ МЕ ГРЕШНОГА!
СВЕТИ (име светитеља) МОЛИ БОГА ЗА МЕНЕ ГРЕШНОГА!
Помоћу бројанице можемо да се молимо за своје ближње, свој народ и то тако што на првом чворићу бројанице изговоримо следеће речи:
ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ СЛУГУ (слуге, слушкињу, народ) СВОГА _________ (име или више имена са списка), а на осталим чворићима не понављамо име онога за кога се молимо ако их има више, веће говоримо:
ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ ПОМЕНУТЕ СЛУГЕ СВОЈЕ!
Такође, можемо да се молимо и за упокојене сроднике:
ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, УПОКОЈ ДУШЕ УСНУЛИХ СЛУГУ СВОЈИХ ...(имена), а даље ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, УПОКОЈ ДУШЕ ПОМЕНУТИХ СЛУГУ СВОЈИХ!
Када смо сами добро је да изаберемо неко тихо место и да речи молитве говоримо шапатом. Православни хришћани најчешће се моле стојећи пред иконама и упаљеним кандилом, али могу да се моле и седећи или лежећи када смо телесно исцрпљени или болесни. Корисно је да се после сваке изговорене молитве прекстимо. На тај начин се наша пажња лакше веже за речи молитве. Међутим, молитва ?на бројанице? може да се практикује на сваком месту и у свакој ситуацији: у аутобусу, возу, чекаоници, приликом шетње или чак разговора у коме не учествујемо. Многи хришћани пред спавање осене крстом своју постељу и легну у кревет заједно са бројаницом тихо се молећи док не заспе. Ујутро, када се пробуде, одмах се лате бројанице и тако започну дан молитвом.
Веома је корисно одвојити увече пред спавање и ујутро по буђењу одређено време које ћемо посветити молитви ?на бројанице?. Апостол Павле нас учи да се ?молимо непрестано?. Свакако, када смо у друштву не можемо се молити на исти начин као када смо сами. У том случају не треба привлачити пажњу накаквим ?чудноватим? понашањем, већ напросто ћутећи у себи изговарати молитву пратећи је неприметно окретањем, бројанице. Молитва се у себи може сасвим лако вршити покретањем језика при затвореним устима и мисленим праћењем речи молитве. Укратко речено, можемо се молити увек и свугде, а да то нико други не зна осим Бога коме се молимо и нас самих. Свако намерно привлачење пажње других људи око нас страно је духу истинске молитве коју морамо да вршимо у покајању и смирењу, скромно и тихо у ?тајној одаји срца свога?.
Приликом молитве ?на бројанице? Свети Оци апсолутно забрањују било какво маштање и замишљање слика. Наша пажња мора искључиво бити сабрана на речи молитве. То се постиже упорним трудом и вежбањем пажње, али и полаганим произношењем молитве без журбе да што пре постигнемо одређени број. Бог чује и услишава само ону молитву која се сабрано врши. Ипак, пажњу је тешко одмах постићи и зато се саветује да се молитва и у тренуцима расејаности изговара, јер учесталим понављањем наш ум се постепено навикава на молитву и тако стиче пажњу у молитви. Заправо, најбољи начин да се научимо молитви јесте да одлучимо да је понављамо без обзира да ли успевали да се саберемо или не. Као што кап по кап воде може да издуби и најтврђи камен тако и учесталост молитве без обзира колико нам она још била расејана, може да доведе до чисте и сабране молитве. Бројаница се може у тренуцима када је не користимо држати у џепу, или ако је мала око руке. Ипак, није лепо привлачити пажњу својим бројаницама, а поготово играти се њима прстима у доколици. Оне служе искључиво за молитву, а не за игру или за украс. Према бројаницама смо дужни да имамо долично поштовање. Монаси и монахиње који плету бројанице и сами се моле за време свог рада и зато су бројанице плод молитве и њом су освећене.
Зато, браћо и сестре, прионимо на молитву Господу Исусу Христу и његовим светима за себе и за своје ближње, како бисмо за време овога краткога земаљскога живота задобили божанску благодат СВЕТОГА ДУХА, и удостојили се вечне награде на небесима. Господ је увек са нама, на сваком месту, јер Он нас учи да је Царство небеско у нама, у нашим срцима. Дакле, потребно је само да ми увек будемо са Њим кроз МОЛИТВУ и друге свете врлине. Немогуће је стећи ниједну хришћанску врлину без благодати Божје, а њу добијамо првенствено молитвом. Зато је МОЛИТВА - ЦАРИЦА ВРЛИНА које нас узводи ка самоме Богу и сједињује са њим.

(Светосавско звонце 3/95)

Kakve sad to veze ima sa svrhom? Da li ti pise u tim Svetim ocima koja je svrha brojanice? Molitva sam ti rekao da nije jer se molis i sa njom i bez nje. Pa zbog cega koristis onda brojanicu koja ima istu svrhu u svakoj religiji koja je koristi?
Па прочитај текст који сам ти сад оставио.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
@Mindfulness
U Pravoslavlju se ne spominju dobra dela, da covek ne bi postao gord. Sve sto ucinimo dobro je od Boga, Bog to zna i ne treba da spominjemo. :)

Znam Simi da se u pravoslavlju tj. medju pravoslavnim svestenstvom moze cuti nesto poput toga, da dobro prepustimo Bogu a da brinemo vise o svojih gresima i naravno, to ima svoju svrhu. Posto sam budista, ne volim da koristim rec "greh" ali umesto te reci volim da koristim termin "negativna dela koja prouzrokuju negativne posledice". Semanticki, ovo je razlicito ali zapravo nosi isto znacenje, samo reci malo drugacije deluju u ljudskom mozgu kada ih on indentifikuje tj. kroz svest spazi i analizira. Medju korisnicima ovog foruma postoji neka osoba koja u svom profilu ima napisano: "Kakve su ti misli, takav ti je zivot". To je uistinu tacno. Kada je neko previse zauzet svoji dobrim delima, naravno, on moze postati gord sto nikako nije ideja vecernjeg podsecanja na dobra dela tokom dana. Svrha podsecanja na dobr dela tokom tog dana (uglavnom se odnosi na dobra dela koja je neko nad nama sproveo) je da se u srcu osobe razvije zahvalnost prema drugim ljudima. Da covek shvati kako nije jedini na ovom svetu i kako se svet ne vrti oko njega vec da zivi sa drugim ljudima i da je zivot uzajamno posledican i da dobrim delima moze da usreci druge ljude oko njega kao sto su tog dana njemu drugi pomagali. To podsecanje na dobra dela opominje i ohrabruje na blagost, saosecajnost, radost i sve ostalo sto zivot cini boljim u zajednici. I na kraju, kao sto rekoh, "Kakve su ti misli, takav ti je zivot", emitovanjem takvih misli, prouzrokujes dalja dobra dela u svom zivotu.
I sto se tice gordosti; da ona moze ponekada da se javi. Osnova vezbanja meditacije (barem budisticke) je razvijanje svesnosti. Kada je svest dovoljno razvijena, ona indentifikuje pojavu gordosti i dopusta je da prodje. Kada se covek ne "uhvati" za takvu misao, vec je pusti da ode kako je i dosla, onda ta osoba ne postaje gorda - jer zapravo gordost nije sastavni deo te osobe.

Da ostanemo na temi - kakvu svrhu onda ima brojanica? Da stabilizuje nase misli, da tu bujicu sarenila svede na minimum i pripremi nase srce za molitvu ili meditaciju. Daljim okretanjem brojanice tokom molitve ili meditacije, mi zadrzavamo misli samo na taj sadasnji trenutak i na ono sto tada radimo - molimo se ili meditiramo.

Dodato posle 29 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Kod ovakvih poredjenja, bitno je uociti i jednu razliku koja dosta utice na rasudjivanje coveka kada vrsi poredjenje - a to je postojanje vise sile. U pravoslavlju imamo visi antitet, Boga, a u budizmu ga nemamo. Ali sta je zajednicko? Rad na sebi. Kao sto rece dumspirospero, molitve i uopste duhovni rad sluze tome da nesto promene u nama samima. Pa tako, bez obzira na postojanje Boga (postojao ili ne - ovde se ne postavlja to pitanje), rezultat duhovnog rada treba da bude pozitivna promena - promena koja nas cini boljim ljudima. Ako takva promena postoji, odabir religije je totalno nebitan. Bio pravoslavac, bio katolik, bio budista ili bilo sta drugo - ako te tvoja praksa cini boljim covekom (saosecajnijim, blagim, velikodusnim, svesnim....), onda si sigurno na dobrom putu.
 
Poslednja izmena:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Izvini Simi, imala sam osećaj da te je nešto dotaklo.
Naravno ovo je Forum, sloboda mišljenja mora da postoji. Lično svako mišljenje uvažavam, ma koje vere čovek bio, od svakoga se po nešto može pametno čuti i naučiti. Ja baš i nisam neki Forumaš, nemam toliko vremena, ali ova tema me stvarno zanima. I baš bih volela da čujem, neka iskustva, što se tiče molitvi...
U nekim sverama života, postigla sam rezultate kojima sam stvarno zadovoljna (Pre svega, manje trošim energije na glupe stvari, a posle opraštanja nekim ljudima, uopšte mi nije problem da ih prihvatim kakvi jesu i uz to da me njihovi komentari ne dotiču, pogotovo na poslu, jer sam okružena "vukovima", a nosim se sa njima sa lakoćom).
Međutim u nekim sverama, nikako da napredujem ili sam se previše vezala za neki cilj, ili prosto ne umem da uputim molitvu na pravi način...I to je razlog zbog čega se trudim da temu ne ostavimo samo na teoretisanju(imam i ja literature...), već da razmenimo neka iskustva, ako su od pomoći..., uvažavajući sve religije na forumu...zašto da ne...
 
Natrag
Top