Brojanica

Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
број

Па просто кад се користи православна хришћанска бројаница онда се молиш Б огу.А коме се ви будисти молите?
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ne znam kako se Budisti mole i kome, što se tiče Pravoslavaca, brojanice su shvaćene kao modni detalj, srebrne, zlatne, ovakve onakve... 10% ljudi zna stvarno čemu one služe. Kad se osećaš psihički loše, iscrpljeno ili beznadežno, pređeš jedan čvorić pa kažeš Presveta Bogorodice spasi mene grešnu~og i tako prelaziš svaku, sa istom molitvom, sve dok ne osetiš olakšanje... Naravno mogu se molitve uputiti drugim svecima, stvar lične vere...I to je to za početak, kada je vera u pitanju...
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
боја

Па по мени православне бројанице треба да буду црне бије можда чак и беле.Али у сваком случају треба да служе за молитву и ништа више.Не знам ко је написао.Можда преподобни Макарије оптински како већини мирјана не треба дозволити употребу бројанице јер нису ни оним основним,а то је молитвено правило из молитвеника овлада.Тј.није им прешло у навику да се моле ујутро и увече из молитвеника.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Па просто кад се користи православна хришћанска бројаница онда се молиш Б огу.А коме се ви будисти молите?

Svrha pravoslavne brojanice nije molitva. Mozes da se molis i bez brojanice, sve je jedno. Svrha brojanice je nesto drugo. Procitaj pazljivo uvodni post, odlicno je napisan.

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Па по мени православне бројанице треба да буду црне бије можда чак и беле.Али у сваком случају треба да служе за молитву и ништа више.Не знам ко је написао.Можда преподобни Макарије оптински како већини мирјана не треба дозволити употребу бројанице јер нису ни оним основним,а то је молитвено правило из молитвеника овлада.Тј.није им прешло у навику да се моле ујутро и увече из молитвеника.

Jel se molis iz navike ili iz duboke unutrasnje potrebe za kontaktom sa Bogom?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
друго

Svrha pravoslavne brojanice nije molitva. Mozes da se molis i bez brojanice, sve je jedno. Svrha brojanice je nesto drugo. Procitaj pazljivo uvodni post, odlicno je napisan.
Ти вероватно никад ниси читао Свете оце.Да јеси знао бида је то помоћно средство у обављању Исусове молитве.И други назив за православну бројаницу је мач духовни.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ти вероватно никад ниси читао Свете оце.Да јеси знао бида је то помоћно средство у обављању Исусове молитве.И други назив за православну бројаницу је мач духовни.

Kakve sad to veze ima sa svrhom? Da li ti pise u tim Svetim ocima koja je svrha brojanice? Molitva sam ti rekao da nije jer se molis i sa njom i bez nje. Pa zbog cega koristis onda brojanicu koja ima istu svrhu u svakoj religiji koja je koristi?
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Religija ne može da ima pravila u smislu, da moraš da se moliš i ujutro i uveče ili već nekim specijalnim redosledom. Niti je pravilo da oni koji se mole na takva način, da su pravi verniici i čiste duše. Nije to recept koji je neko zapisao. Ja sam u prethodnom postu navela samo neki primer, znači osnova je početi sa molitvom kada imaš potrebu da se obratiš Bogu, posle je to obraćanje češće...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Religija ne može da ima pravila u smislu, da moraš da se moliš i ujutro i uveče ili već nekim specijalnim redosledom. Niti je pravilo da oni koji se mole na takva način, da su pravi verniici i čiste duše. Nije to recept koji je neko zapisao. Ja sam u prethodnom postu navela samo neki primer, znači osnova je početi sa molitvom kada imaš potrebu da se obratiš Bogu, posle je to obraćanje češće...
Pa, neke religije imaju upravo takva pravila, - određene vremenske termine kada se treba moliti Bogu.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Da uglavnom religije imaju neke pravilnike... Ali lično smatram da su ti pravilnici odvratili ljude da veruju i da se obraćaju Bogu na pravi način. Ljudi postaju nesigurni, da li sam se pravilno obukao, da nisam nešto pogrešio kada sam ušao u crkvu... Prošle godine za Vaskrs nismo mogli da se pričestimo u Manastiru Preobraženje zato što nismo postili 40 dana na vodi. Da budem iskrena, ranijih godina nisu pravili to pitanje, jer ljudi skoro da nisu posećivali manastire i crkve, i kako to da su se pravila odjednom promenila i ko je to učinio, Bog? Malo sam skrenula sa teme...al eto...
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ne pise niko pravila kada treba da se neko moli, vec jednostavno molitva ujutru i uvece imaju prakticne razloge pa ih Sveti oci preporucuju npr. Ujutru je covek najcistijih misli, nije opterecen raznim stvarima u onoj meri koliko je tokom dana i jednostavno tada nam je najlakse da se usresredimo na molitvu. Sto se tice vecernjih odnosno molitvi pred spavanje one se preporucuju, jer bi covek trebao da zahvali Bogu za taj dan i da se priseti svih svojih grehova toga dana i da moli za oprost. Takodje treba da sam sebe opomene odnosno da stavi sebi do znanja da je to lose i da ne treba takve stvari da ponavlja i ukoliko sutra da pokusava da ih ispravi. Mislim da je molitva sa brojanicom jako dobra i da nekim ljudima pored molitve moze i posluziti i da ih poseti da ne ucine neko lose delo npr. Covek je u iskusenju i kada slucajno ili namerno pogledom predje preko brojanice, moze ga ohrabriti da krene dobrim putem, ako me razumete. Naravno da to nije njena svrha, ali moze i tu da pomogne dosta...
 
Natrag
Top