Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Jovane samo da ti objasnim ovaj moj citati iznad -- moje mišljenje je da EGW nije imala ništa protiv tzv. protestantskog vida trojstva (Godhead), jer ne bi napisala onda trio već duo, bila je protiv panteističkog prikaza tj. opisa trojstva kao što i je napisano u tom njenom spisu.


Ni ja to ne mislim. Trio ili Tri Božanska Bića uči Elen. I to je sasvim ispravno. Samo sam pomeno u kontekstu Pisma, da su to pojavni oblici Božanstva, u svetu stvarstva. Oni su u svojoj suštini daleko iznad toga. Pa sam u tom kontekstu pomenuo da ovi izrazi nama poznati nisu definitivni odnosi među Njima niti nazvi itd... već pojavni u svetu stvorenoga.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Jovane samo da ti objasnim ovaj moj citati iznad -- moje mišljenje je da EGW nije imala ništa protiv tzv. protestantskog vida trojstva (Godhead), jer ne bi napisala onda trio već duo, bila je protiv panteističkog prikaza tj. opisa trojstva kao što i je napisano u tom njenom spisu.

Treba uzeti u obzir da Ellen White sve ono što je napisala, nije napisala u mjesec niti u godinu dana. Ona je pisala (plagirala, krala) čitavih 70 godina, i zato nije moguće izvući bilo koju njezinu rečenicu i iz toga izvesti zaključak da je to njezin isključivi i nepromjenjeni stav. Dakle, ona je pisala svašta - i da je Isu Bog i da Isus nije Svemogući Bog. Međutim, ove njezine potpune suprotnosti, meni nisu dokaz da je Ellen White od Boga nadahnuta, meni su one dokaz da je Ellen White notorna laprdača. A notornim laprdačama, koje kažu - Isus nije Svemogući Bog - nadahnitelj sigurno nije Bog. A ako joj Bog nije nadahnitelj, sama Ellen White svjedoči za sebe da je to đavao - ili je od đavla, ili od Boga, nema polovično - ustvrdi Ellen White.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Treba uzeti u obzir da Ellen White sve ono što je napisala, nije napisala u mjesec niti u godinu dana. Ona je pisala (plagirala, krala) čitavih 70 godina, i zato nije moguće izvući bilo koju njezinu rečenicu i iz toga izvesti zaključak da je to njezin isključivi i nepromjenjeni stav. Dakle, ona je pisala svašta - i da je Isu Bog i da Isus nije Svemogući Bog. Međutim, ove njezine potpune suprotnosti, meni nisu dokaz da je Ellen White od Boga nadahnuta, meni su one dokaz da je Ellen White notorna laprdača. A notornim laprdačama, koje kažu - Isus nije Svemogući Bog - nadahnitelj sigurno nije Bog. A ako joj Bog nije nadahnitelj, sama Ellen White svjedoči za sebe da je to đavao - ili je od đavla, ili od Boga, nema polovično - ustvrdi Ellen White.

Istina, može se iz njenih spisa izvući i semi-arijanizam, možda i najviše. No nisam sigurna za arijanizam koji promoviraju anti-trinitarci danas. Uglavnom svašta se može zaključiti. Bolje se držati Biblije. Zbog toga su oni pomalo zbunjeni, imam razumijevanje za to, oni su samo ljudi kao i mi. Nebeski anđeli koje nam je poslao dragi Bog bdiju nad nama i plaču kad se svađamo između sebe.

Lijep pozdrav i svako dobro Vam želim!
Božji blagoslov
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Istina, može se iz njenih spisa izvući i semi-arijanizam, možda i najviše. No nisam sigurna za arijanizam koji promoviraju anti-trinitarci danas.

Istina, nije Ellen White napisala - Trojstvo je suprotno zdravom razumu, suprotno Svetom pismu i poganskog je podrijetla, ovo je napisao jedan drugi adventist. Ali, autor ovoga je netko tko je od prvaka adventista, prema tome i od Ellen White, delegiran da ljude poučava onome što su adventisti tada vjerovali. I drugo, imaj na umu, da je ovo objavljeno u časopisu koji je uređivao James White, i da je u ovom časopisu, pa i u ovom istom broju pisala i sama Ellen White i vidjela ovaj članak i prije objave, i očito nije imala nikakvu zamjerku na ovaj "dijabolični opis Trojstva". Ona ga jedino ovdje nije potpisala, ali on je tada bio i njezin.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Istina, može se iz njenih spisa izvući i semi-arijanizam, možda i najviše. No nisam sigurna za arijanizam koji promoviraju anti-trinitarci danas. Uglavnom svašta se može zaključiti. Bolje se držati Biblije. Zbog toga su oni pomalo zbunjeni, imam razumijevanje za to, oni su samo ljudi kao i mi. Nebeski anđeli koje nam je poslao dragi Bog bdiju nad nama i plaču kad se svađamo između sebe.

Lijep pozdrav i svako dobro Vam želim!
Božji blagoslov
Hajd ti meni reci razliku između semi-arijanizma koji se može naći u spisima EGW i arijanizma kakvom ga uče današnji antitrinitarijanci?
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Hajd ti meni reci razliku između semi-arijanizma koji se može naći u spisima EGW i arijanizma kakvom ga uče današnji antitrinitarijanci?
Problem je u izvrtanju činjenica i lažnom prikazu nekih stvari, same ASD prošlosti , nekih dokumenata i slično samo da bi voda išla na vaš mlin. Nažalost shvatiti ćete možda prekasno da je važnije nastojati biti nanovo rođen čovjek i raditi dobro, pročitaj evanđelje po Mateju poglavlje 25. pa će ti biti jasnije, ako zaista želiš biti biblijski kršćanin.
Da ta tema i nije toliko važna možeš vidjeti i po svjedočanstvu M.L. Andreasen-a koji nije bio neka negativna osoba niti osoba mutne prošlosti, a vjerovao je u trojstvo. Razmisli malo i o tome.
Tvoji prijatelji su napravili od te teme veliku stvar i da je to babilonsko vjerovanje, zbunili ljude, što je glupost jer adventisti kao Andreasen, Prescott i sl. ne bi to prihvatili.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nažalost shvatiti ćete možda prekasno da je važnije nastojati biti nanovo rođen čovjek i raditi dobro, pročitaj evanđelje po Mateju poglavlje 25. pa će ti biti jasnije, ako zaista želiš biti biblijski kršćanin.

Da su njima Evanđelja pasala, ne bi se prebacili na Antievanđelje. Jer, Evanđelja kažu - Bog je svoga Sina žrtvovao da se svaki grešnik spasi, sve do kraja svijeta, a Ellen White osam godina naučavala da je 22.10.1844. završilo vrijeme spasenja za grešnike. Grešnici, vama više nema spasenja - 'cijukala' je Ellen White.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Problem je u izvrtanju činjenica i lažnom prikazu nekih stvari, same ASD prošlosti , nekih dokumenata i slično samo da bi voda išla na vaš mlin. Nažalost shvatiti ćete možda prekasno da je važnije nastojati biti nanovo rođen čovjek i raditi dobro, pročitaj evanđelje po Mateju poglavlje 25. pa će ti biti jasnije, ako zaista želiš biti biblijski kršćanin.
Da ta tema i nije toliko važna možeš vidjeti i po svjedočanstvu M.L. Andreasen-a koji nije bio neka negativna osoba niti osoba mutne prošlosti, a vjerovao je u trojstvo. Razmisli malo i o tome.
Tvoji prijatelji su napravili od te teme veliku stvar i da je to babilonsko vjerovanje, zbunili ljude, što je glupost jer adventisti kao Andreasen, Prescott i sl. ne bi to prihvatili.
Nisam te to pitao, znam da je najvažnije imati odnos sa Kristom. Nego reci mi razliku između semi-arijanizma i antitrinitarnog arijanizma. Jer mnogi to na forumu ne razumiju. Isto tako da vidim i ja isto da li je antitrinitarni pokret arijanski ili semi-arijanski, pošto si rekla da se u spisima EGW može naći semi-arijasnko učenje. Reci svom slapu da je nanovorođenje važnije od doktrina, jer on stalno protura doktrine. Zanima me jako ta razlika, nemoj bježati od odgovora.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Reci svom slapu da je nanovorođenje važnije od doktrina, jer on stalno protura doktrine. Zanima me jako ta razlika, nemoj bježati od odgovora.

Najvažnije je vjerovati u pravoga Boga. Ne može se čovjek uopće nanovoroditi ako se klanja krivom bogu. A od svih krivih klanjatelja, najstrašnije bogohulje čine oni koji Bogu niječu da je Bog. Spasitelju i Bogu Isusu Kristu niječu da je Bog, dakle antikristi.
 
Natrag
Top