Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Звиждаљка

1.jpg

Звиждаљка спада у дрвене дувачке инструменте. Поред дрвета, звиждаљка се прави и од других материјала, нпр. од метала и керамике.
Постоји много врста, од полицијске до спортске, парне (користе се на бродовима и возовима). Парна звиждаљка користи пару као извор притиска, те таква звиждаљка може произвести звук изузетно високе висине.

Историја

Звиждаљка потиче из древне Кине. Кинески ноћни стражари дували су у врх жира да како би упозорили градове од напада Монгола. Године 1868, Џозеф Хадсон у Бирмингему, у Енглеској, направио је први звиждук звиждаљком у историји фудбала.

Полицијска звиждаљка

У неким земљама полицијска звиждаљка се у не употребљава. Уз буку аутомобила, звиждук се не чује у урбаним подручјима.

Сигнализационе звиждаљке

Звиждаљка се користи за сигнализацију на железничким саобраћајницама, бродовима и у фабрикама. Већина тих зивждаљки раде на пару због јачине звука. Железничке звиждаљке производе 3-4 различите фреквенције у исто време.
Бродске звиждаљке морају бити врло гласне збога безбедности на мору. Модерне бродске звиждаљке могу радити електрични или парни погон. Оне се могу чути најмање на десет миља удаљености.

Безбедносна звиждаљка

Звиждаљка се често користи као упозорење. Неки бициклисти користе звук звиждаљке као замену за звоно.

Спортска звиждаљка

Звиждаљку користе судије на спортским утакмицама. Неке судије користе различите врсте звиждаљке, али једна се највише користи, а то је „Фокс 40“.
„Фокс 40“ се користи у кошарци, хокеју, фудбалу и бројним другим спортовима.
Користи се још једна врста звиждаљке, посебно у рагбију, а то је „Громовник 58,5“. То је метална звиждаљка садржи куглицу од плуте. Употребљава се углавном због дизајна који омогућава да се добију дубоки звиждуци који се могу чути и до сто метара.

Извор: Википедија


Joш неке врсте звиждаљки:

Полицијска
2.jpg

За тренинг паса
3.jpg

Од пластике
4.jpg

Електронска
5.jpg



 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Hvala Crvendać na ovom tekstu...:) Sada znam da za mene ima nade, mislim ''muzičke nade''...Znam u zviždaljku...:lol:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ih, draga, ima puno instrumenata koji bi ti odgovarali. Pored zviždaljke, tu su i trijangl, razni zvončići, čegrtaljke, daire, drombulje... malo li je?
Al' drž' se ti ipak pevanja, to bolje radiš. Ljudski glas je ionako prvi i osnovni instrument. ;)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ih, draga, ima puno instrumenata koji bi ti odgovarali. Pored zviždaljke, tu su i trijangl, razni zvončići, čegrtaljke, daire, drombulje... malo li je?
Al' drž' se ti ipak pevanja, to bolje radiš. Ljudski glas je ionako prvi i osnovni instrument. ;)
Eeee Crvendać, kad bi ti znala kako pevam, sama bi mi ''strpala'' zviždaljku u usta...:lol:

U svakom slučaju hvala ti, već se osećam kao muzičar...Ali iskreno, zviždaljka me je ipak najviše iznenadila.....:)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Pa nema šta da iznenađuje, sve što može da proizvede zvuk može se nazvati instrumentom. A u pravim ustima, ili rukama, i na češlju ili testeri može da se Mocart.
Bilo je baš zanimljivih eksperimenata tog tipa, od sitnih kamenčića koji zveckaju u čaši, preko kojekakvih kantica koje koriste perkusionisti, do recimo usisivača na kojima je svirao naš Rambo.
Sve su to instrumenti... :)
 
Natrag
Top