Zvezdani sat

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
« ZVJEZDANI SAT
ISKUSTVO »

MARKO AURELIJE



Duša ima boju čovjekovih misli.
Istrajan rad sve pobjeđuje.
Izvršavaj svako svoje djelo na taj način kao da ti je poslednje u životu.
Kako je samo smiješan i nerealan čovjek koji je začuđen svaki put kad mu se desi nešto čudno u životu!
Tvoj život je izraz tvojih misli.
Ljudska duša samu sebe vrijeđa ako dopusti da je savlada naslada ili bol.
Porazno je kad u životu pojedinca prije klone duh nego tijelo.
Sve što se događa, događa se pravedno.
Ušutkaj svoju maštu; uzdrži svoje želje; ugasi razbuktalu lakomost. Neka ti duša bude samo svoja i jedino svoja.
Ne troši više svoje vrijeme raspravljajući o tome kakav bi dobar čovjek trebao biti. Budi to.
Uvijek idi najkraćim putem. Najkraći je put onaj koji je u skladu s prirodom; njega se drži kao spasonosnog i prema njemu sve govori i radi. To načelo oslobađa od tegoba i borbe od svake proračunosti i stava.
Sve ono što je lijepo, a bilo to što mu drago, lijepo je samo po sebi i svojom ljepotom završava u sebi, a i tim se ne hvali.
Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi usmjerili svaki svoj napor i svaku svoju misao.
Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Lijepo rečeno, ali o čemu raspravljamo?

Marko Aurelije je ovde izrekao puno mudrih misli i svaka od njih bi mogla biti tema pa ću ja kenuti sa prvom !!!
Duša ima boju čovjekovih misli.
Svako od nas ima dušu koju svojata kao svoju i svako od nas tu dušu hrani svojim mislima koje su većinom želju uma našega.
Koliko to i kako prihvaća duša u nama vidimo i osjetimo po količini radosti ili bola u njoj.
Zato i postoje teze kao
ranjena duša!!!
iskrena duša!!!
lijepa diša!!!
bogata duša ....
Međutim postoje i kontra opisi te duše u zavisnosti kako je mi i čime hranimo.
Što to mi u svojoj nesitosti u nju ugrađujemo i da li sva ta naša nesitost duši u nama odgovara?
Mogao bih o ovoj temi naširoko ali bi htio čuti i neko drugo meni nepoznato mišljenje.
Kao ova i druge mudrosti mogu biti svoje teme ako neko u njima sebe nađe !!!
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Stvarno su sve izreke prelijepe, ali evo, nađoh jednu, koja bi bila divna da je istinita, ali ja nešto nisam primjetila da je ostvariva u praksi.
Tvoj život je izraz tvojih misli
Eh, da je tako, kakav bi mi život bio.:)
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Stvarno su sve izreke prelijepe, ali evo, nađoh jednu, koja bi bila divna da je istinita, ali ja nešto nisam primjetila da je ostvariva u praksi.
Tvoj život je izraz tvojih misli
Eh, da je tako, kakav bi mi život bio.:)

Našla ti sebe ili ne u toj misli ona je životna istina.
Misli koje su usmerene one i vode za razliku od neusmerenih (razvodnjenih) koje lutaju.
Ni jedan lutalica nije vođa !!!
Kad misliš pozitivno i živit je takav ...
Kad misliš na život on to oseti i zahvalano ti to uzvraća
I tako šta god pomisliš u životu kreće od misli !!!

Dodaj tome i ovu mudrost
Istrajan rad sve pobjeđuje.
Kad misao koja je usmerena ima istrajanu podršku onda ima i šanse da uspije u svemu.
Bez istrajanog rada ostaje sve na početku i nikada nedonese rezultat !!!
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Našla ti sebe ili ne u toj misli ona je životna istina.
Misli koje su usmerene one i vode za razliku od neusmerenih (razvodnjenih) koje lutaju.
Ni jedan lutalica nije vođa !!!
Kad misliš pozitivno i živit je takav ...
Kad misliš na život on to oseti i zahvalano ti to uzvraća
I tako šta god pomisliš u životu kreće od misli !!!

Dodaj tome i ovu mudrost
Istrajan rad sve pobjeđuje.
Kad misao koja je usmerena ima istrajanu podršku onda ima i šanse da uspije u svemu.
Bez istrajanog rada ostaje sve na početku i nikada nedonese rezultat !!!

Ja mislim pozitivno, ali život mi nije uvijek pozitivan. Džabe se ja mogu na glavu pobosti od optimizma, život radi onako kako je naumio da mi radi, neko to zove sudbina, neko Božija volja, važno je kako ću se ja iskoprcati iz svega toga.

Nijedan lutalica nije vođa
Ne znam, imam nekada tih razvodnjenih misli, kada mi mozak omlitavi, ali nikada nisam poželjela da budem vođa u bilo čemu, čak ni u kolu, kada se igra. Vođa mora da ima neke određene odlike, koje ja sigurno nemam, niti ću ih ikada imati, a to je - ništa te ne može zaustaviti, gazi preko svih. Ovako rade uspješne vođe. Odbijala sam da budem i predsjednik odjeljenja i đeci sam govorila da ću im kosti slomiti ako se toga prihvate, jer su to uvijek i po pravilu čepovi i špijuni.

Kad misliš na život on to oseti i zahvalano ti to uzvraća
Pa kada sam ja mislila na život, gledajući ga kroz ružičaste naočare, život se odvijao izgleda neđe drugo, jer me tada nije ni gledao ni čuo. Sada kada imam naočare sa cilindrima, jer sam oćoravila od čitanja, život me možda i pogleda, ali je meni sada svejedno, baš me briga, ne mora sada ni da me gleda.

Sve u svemu, misli Aurelijeve su ovako lijepe i primamljive za čitanje, ali neizvodljive u praksi.
 
Natrag
Top