Žuti grličasti pločasti gušter

TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Prugonja od pola metra

Žuti grličasti pločasti gušter (Gerrhosaurus flavigularis) u prirodi obično živi na kamenitim, brdovitim i travnatim terenima. Njegov engleski naziv je Yellow Throated Plated Lizard, a potiče iz oblasti Južne Afrike. Voli suva i otvorena mesta. Spada u odlične plivače i ronioce, i voli da se sunča. Ima spljošteno telo i male, slabe noge.

36c1.jpg


Ovaj gušter naraste i do 60 cm, mada mu je prosečna veličina četrdesetak centimetara. Rep mu je čak i dvostruko duži od tela. Obojen je različitim nijansama braon, sa dve žute nizleđne pruge.

Može se držati u terarijumu od drveta, sa staklenom prednjom stranom i obaveznom ventilacijom. Praktikuju se i potpuno stakleni terarijumi, sa poklopcem koji ima rupe za ventilaciju. Veličina terarijuma treba da bude oko 120x60x60 cm, za jedinku ili par ovih guštera.

Kao podloga u terarijumu može da se koristi deblji sloj treseta jer ovi gušteri vole da kopaju. Po površini se postavlja drobljena kora drveta, ali dovoljno krupna da je gušter ne proguta. Kao dekoracija koristi se kamenje, zatim šuplji komadi drveta, i slično.

Neophodna temperatura u terarijumu je 26 stepeni C. U jednom delu terarijuma treba da bude ostvariva i viša temperatura, do 32 stepeni C, a noću ne bi trebalo da padne ispod 23 stepena C. Zato je i obavezno da u terarijumu postoji termoregulator koji će preduprediti pregrevanje ili preniske temperature za ovu vrstu guštera. Osim toga, u terarijum treba postaviti i nekoliko termometara koji će meriti temperaturu u njegovim karakterističnim delovima.

Kao posude za vodu mogu se koristiti one od keramike, jer su teže i ne mogu lako da se prevrnu. Vodu treba svakodnevno menjati.

Gušteru treba omogućiti skloništa u kojima će se skrivati od spoljnog sveta. Skloništa treba da budu u vidu nekakvih pećina, napravljenih od saksija ili izdubljenih kora drveta, ili prigodnih plastičnih kutija.
Ovaj gušter se u prirodi hrani različitim insektima, crvima i prezrelim plodovima koji su pali na zemlju. U terarijumu su adekvatan obrok cvrčci, mladi puževi, crvi, skakavci, gliste. Hranu povremeno treba posuti kalcijumovim prahom što je od značaja za pravilan razvoj guštera. Pošto je bitno da mu ishrana bude raznolika, dva puta nedeljno dodati voće i salatu.

Žuti grličasti pločasti gušter je po svojoj prirodi stidljiva životinja, ali se ipak može pripitomiti. Spada u miroljubive ljubimce, ali ako na neki način vlasnika doživi kao pretnju, hoće i da ugrize. Srećom, ugriz nije opasan.


Dugovečnsot

Ova vrsta guštera je poznata po svojoj dugovečnosti. Lako preguraju i deceniju, i žive do 12 godina. Pojedini primerci, uz adekvatnu negu, žive i duže.

Vlažnost

Treba održavati i dobar nivo vlažnosti u terarijumu. To je veoma jednostavno: mlaka voda se u vidu magle rasprši po terarijumu.

Razmnožavanje

Ženka guštera polaže ispod zemlje od dva jajeta do šest komada. Kad se izlegu, mladi gušteri su savršene kopije svojih roditelja.

Zov
 
Natrag
Top