Znamenitosti u vasem okruzenju

Član
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
39
Verovatno svako u svom okruzenju ima neku ocuvanu gradjevinu vrednu pomena, a za koju ljudi ili nisu culi ili ne znaju dovoljno o njoj... Mislim da bi bilo lepo da opisemo znamenitosti u Srbiji i da se upoznamo malo bolje sa nasom istorijom i kulturom nasih predaka...

Posto sam ja iz Baca, malog mesta u Juznoj Backoj, opisacu nekoliko ocuvanih gradjevina koje svedoce o proslosti.

U samom Bacu nalazi se Tvrdjava koja potice iz 14. veka. Spada u tzv. "vodene gradove" jer je bila opasana rekom Mostongom, pa se do nje moglo doci samo pokretnim mostom. Sagradjena je u periodu od 1338. do 1342. godine za vreme ugarskog vladara Karla Roberta Anzujskog. Tvrdjava je bila nekoliko puta rusena i spaljivana, a potpuno je onesposobljena tokom Rakocijeve bune (1702-1704).
Danas je to najstarija srednjevekovna tvrdjava u Vojvodini, ciji je graditelj bio i Petar Varadi (graditelj Petrovaradina). Tvrdjava je tada imala osam kula, kuhinju, hodnike, stalu, bunar i sl. Obuhvatala je i predgradje kao i kapiju "Siljak".
Jasno se vidi da je Tvrdjava imala osnovu nepravilnog petougla, na cijim su se bedemima nalazile kule. Zapoceta je i restauracija, a u Bacu se vec nekoliko godina, unutar delimicno porusenih bedema, odrzavaju Dani evropske bastine.
tvrdj 1.jpg

U starom predgradju nalazi se i Kalvarija sagradjena 1842. godine. Dok se priblizava nizoj gradjevini na kojoj se nalaze tri krsta, prolazi se pored cetrnaest stubova. Tako je simbolicno predstavljeno Hristovo stradanje.

Nedaleko od centra Baca podignut je i Franjevacki samostan. Temelj su mu postavili pripadnici vitesko-monaskog reda Templara jos 1169. godine. Izgradjen je u kasnoromanickom i ranogotickom stilu. Ukidanjem reda Templara pripao je Franjevcima 1301. godine. Prilikom turskih pohoda bio je delimicno porusen i pretvoren u minaret.
U samostanu se cuva italokritska slika iz 1687. kao i slika Tajne vecere iz 1737. godine. Veliko bogatstvo predstavlja i biblioteka u kojoj se nalaze knjige iz 15. veka. Takodje, cuvaju se i brojni predmeti iz manastira Manasije. Zbog rusenja i panjelja samostana, danas se na njemu mogu primetiti razni stilovi gradnje. Najstarije bogatstvo predstavlja apsida ili svetiliste i ostaci gotskih fresaka iz 15. veka, kao i masivni zvonik na osnovama iz 12. veka.
franjevacki_samostan.jpg
 
Natrag
Top