Zivotno zadovoljstvo

Učlanjen(a)
21.12.2012
Poruka
4
Elem, nikad do sada nisam bio uclanjen po ovim forumima, pa cu pokusati da ispostujem neku kvazi formu sto je vise moguce :)
Naime, imam, moglo bi se reci, problem sa devojkom koji me je naterao da se dublje upustim u razmisljanje po ko zna koji put.. Imam osecaj da sam mnogo zategnutiji od nje uopsteno sto se tice ljudskih odnosa, i po koji put mi se desava da ispadam ispaljeni covek koji je rezervisao vece za nju, a ona se po tome popisala...
Dok me jos niste popljuvali i oterali na neki 'love' deo foruma, zelim da postavim vama pitanje koje sebi postavljam dosta cesto..
Koliko verujete svojim instinktima kada donosite odluke u zivotu, a koliko racionalnom delu licnosti koji je u stanju da sagleda stvari iz skroz druge perspektive ? Perspektive koja je u stanju da uvidi posledice dela koja smo u stanju da ucinimo..
Koliko se opterecujete zapravo posledicama svojih dela ? Ja sam shvatio da to radim u prilicnoj meri.. Uzevsi za primer devojku, na pocetku veze sam se poprilicno morao dozirati da je ne ugusim, nazovimo to ''taktiziranjem'' iako prezirem koriscenje tog termina u ovom smislu.. Dakle, ''istaktizirao'' sam jedan period veze, da bismo sada i ona i ja bili potpuno opusteni i iskreni jedno prema drugome.. Dakle, dobio sam ono sto sam zeleo na samom pocetku.. Uopsteno, kojim putem vise koracate u svom zivotu ? Da li sebe konstantno terate na stvari koje vam u datom trenutku ne cine zadovoljstvo, ali ste svesni da ce vas na kraju puta dovesti do zeljenog cilja ( neka taj cilj bude rasturanje gitare, nabacivanje six pack-a, tecno govoriti strani jezik... ) , ili se vezete samo za trenutak i svako delovanje vam predstavlja trenutno zadovoljstvo, ne razmisljajuci o posledicama ?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
He, jesi li ti neki Makijavelista? Znaš ono - cilj opravdava sredstvo! Makijaveli (filozof i politički teoretičar iz 16. vijeka) je imao i ima pristalice i protivnike ove njegove maksime.
Čovjek ne može živjeti i djelovati samo po intuiciji i implusima. To je osobina životinja. Za razliku od njih, on (čovjek) ima svijest i umije da razmišlja. U stanju je da planira i da po tome planu postupa. Ako dobro ne planira, pa zbog toga nastupe negativne posledice po njega, to će ga istraumirati, ali i naučiti šta treba mijenjati u svojim postupcima.
No, isto tako je istina, da čovjek ne može živjeti samo po šablonima, jer koliko god bio racionalno biće, on je isto tako i duševno, odnosno, emotivno biće, što će reći, da se često, umjesto raciju, prepušta emocijama da ga vode. Najzadodvoljniji može biti onaj ko nađe sklad između razuma i emocija. Takav ima najviše šansi da osjeti ono što zovemo životnim zadovoljstvom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.12.2012
Poruka
4
Koliko volim da imam misli koje mi lete po glavi i jos uvek nisu definisane u reci, ali sam sasvim svestan njihovog znacenja, toliko isto volim i procitati/uvideti u necije tudje razmisljanje koje je slozeno u slova.. Zahvaljujem za post... i primeti da sam pocetnik koji se jako odusevljava sto je naisao na ovakav forum :D
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Sposobnost uzivanja zivota je od izuzetnog znacaja za mentalno zdravlje i svako ima svoju ideju kako uzivati u zivotu i biti srecan.
Svako je kapetan svoje ladje. Putovanje nekad nije ugodno ali izbor je uvek tvoj...kao i ... biti srecan ili ne.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Lepo je to rečeno: "Svako je kapetan svoje lađe". Problem je to što ti nisi uvek ili u najvažnijim stvarima kormilar svoje lađe već ti drugi krmane i samim tim prave ti šranja....
 
Član
Učlanjen(a)
13.12.2011
Poruka
63
Koliko verujete svojim instinktima kada donosite odluke u zivotu, a koliko racionalnom delu licnosti koji je u stanju da sagleda stvari iz skroz druge perspektive ?
Svojim instinktima verujem kao i svako, mada sam ranije više verovao instinktu nego razumu. Jer sada kada sagledam neku širu sliku svega vidim da sam činio neke besmislene greške...tako da sam sada u stanju da češće zastanem i dobro razmislim o mom sledećem životnom potezu, da vidim gde će me odvest, koje su posledice itd.
Dakle... U životu treba imati dovoljno smirenosti da se prihvate stvari koje se nemogu promeniti, hrabrosti da se izmene one koje mogu i mudrosti da se te dve stvari razlikuju.
 
Natrag
Top