Zimske olimpijske igre - Sochi 2014.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Italijanski bobista pozitivan na doping
JT
Italijanski reprezentativac u bobu Vilijam Frulani bio je pozitivan na doping i isključen je iz ekipe, saopštili su predstavnici italijanskog olimpijskog tima.

334582000530779173e499197914798_w640.jpg

Beta/AP Photo/David Goldman
Frulani je trebalo da bude član boba četvoroseda, ali će ga posle pozitivnog nalaza zameniti Samjuele Romanini, prva rezerva.

Takmičenje u četvorosedu na programu je u subotu i nedelju.

Frulani je drugi sportista u Sočiju koji je pozitivan na nedozvoljenu supstancu. Nemačka skijaška federacija saopštila je ranije da je njihov neimenovani takmičar u bijatlonu takođe pao na antidoping testu.
 
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Nemac pao na doping testu
Olimpijski komitet Nemačke saopštio je da su testovi jednog njegovog sportiste na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju pozitivni na doping.

69899994052fde8911cfb1997727716_w640.jpg
Nije navedeno o kom sportisti je reč, a to je prvi doping slučaj na Igrama u Sočiju.

U saopštenju se navodi da je Međunarodni olimpijski komitet obavestio Olimpijski komitet Nemačke da su rezultati "A" uzorka jednog sportiste bili pozitivni na nedozvoljene supstance i da će u petak biti analiziran "B" uzorak.
 
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Maske, visine, roštilj... (FOTO)
SO
Zimske olimpijske igre u Sočiju polako se bliže kraju, ali fotografi su i dalje inspiriani kao prvog dana.



Adam Pretty/Getty Images
Zato smo vam izdvojili najlepše fotografije 13. dana takmičenja, a vama ostaje samo da uživate.



Cameron Spencer/Getty Images
.



Mike Ehrmann/Getty Images
.



Alex Livesey/Getty Images
.



Alexander Hassenstein/Getty Images
.



Pool/Getty Images
.



Richard Heathcote/Getty Images
.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Alpsko skijanje


Šifrinova nova šampionka u slalomu

JT
Američka skijašica Mikaela Šifrin osvojila je zlato u slalomu na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.


1346337945307975ed31fb802645618_w640.jpg




Šifrinova je do zlata došla ukupnim vremenom od 1:44.54 minuta i postala prva američka olimpijska šampionka u slalomu od Barbare Kohran 1972. godine i Igara u Saporu.

Srebro je, sa 53 stotinke zaostatka, osvojila Austrijanka Marliz Šild, koja je tako ponovila rezultat iz Vankuvera, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našla njena sunarodnica Katrin Cetel.

Šifrinova je tako za manje od godinu dana kompletirala tri najveća dostignuća u slalomu, pošto je prošle sezone u Šladmingu postala svetska šampionka, a potom osvojila i mali Kristalni globus u toj disciplini. Takođe, treba napomenuti da je to učinila pre svog 19. rođendana koji je 13. marta i tako ispisala nove stranice istorije kao najmlađa olimpijska šampionka u slalomu.

Posle prve vožnje Šifrinova je imala 49 stotinki prednosti u odnosu na Mariju Hefl-Riš iz Nemačke, koja je branila titulu, i Tine Maze, koja je bila 18 stotinki dalje. Šildova je tada bila šesta, a Cetelova odmah iza nje.

U drugoj vožnji, kada je red došao na najbolje austrijske slalomašice, one su očekivano došle do prve pozicije, a Šildova je bila ubedljivo najbrža tada. Sve skijašice su redom grešile, uključujući i Maze i Hefl-Rišovu, pre nego što se Šifrinova našla na stazi. Amerikanka je napravila grešku u gornjem delu staze, umalo i proklizala, ali je do kraja odskijala odlično i zadržala prednost u odnosu na Šildovu.

Hefl-Rišova je na kraju bila četvrta, ispred dve švedske skijašice Fride Hansdoter i Emeli Vikstrem, Nastasije Nens iz Francuske i Maze. Među najboljih deset plasirale su se i Kanađanka Mari-Mišel Ganjon i Šarka Strahova iz Češke.

Srpska skijašica Nevena Ignjatović nije ostvarila plasman, pošto je izletela u prvoj vožnji.




Mikaela Šifrin – slalomaška senzacija
Jelena Trajković
Kada je pored najbolje slalomašice u istoriji Marliz Šild ona favoritkinja pred početak Zimskih olimpijskih igara u Sočiju, to je pokazatelj o kakvoj skijašici je reč. Mlada Amerikanka Mikaela Šifrin uspela je da se izbori da se od nje najviše očekuje zlato u slalomu, a ne od Marliz Šild, ali je udela u tome imala i povreda sjajne Austrijanke.


209448841152ee3bb1aa8c4946004327_w640.jpg



Sa samo 18 godina, Šifrinova je već svetska šampionka u slalomu i osvajačica malog Kristalnog globusa u toj disciplini. Logično, sledeći cilj joj je olimpijsko zlato, a zbog njenih rezultata i povrede glavne zvezde tima Sjedinjenih Država Lindzi Von, našla se u centru pažnje pred Soči.

Lepo je što imam priliku da pevam himnu na nekoliko trka pred Olimoijske igre. Nadam se da ću dobiti priliku da je pevam i u Sočiju“, rekla je Šifrinova.

Iako je još tinejdžerka, očekivanja od nje su velika, a iako bi za mnoge to bio teret, kod Šifrinove nije takav slučaj.

Ako me smatraju za konkurenta za medalju, to samo znači da ću pokušati da se borim za neko odličje. Ali, kada mi moja nana kaže da je moje skijanje drži u životu, mislim da je to mnogo veći pritisak nego bilo koja trka”, istakla je mlada američka skijašica.






Ceo svet skijanja zaludela je već na svom debiju u Svetskom kupu 2011. godine, dva dana pre svog 16. rođendana. Nekoliko nedelja kasnije osvojila je titulu šampionke Sjedinjenih Država u slalomu i najmlađa je Amerikanka koja je došla do takve titule.


Ljubitelje skijanja najviše oduševljava to što može da se vrati u igru kada je mnogi otpisuju. Tako je u decembru 2011. godine u austrijskom Lincu startovala i nije odskijala najbolje što zna prvu vožnju, ali je u nastavku zabeležila najbolje vreme i došla do prvog podijuma u karijeri.

Njena sreća možda je u tome što je popularnost Vonove štiti od toga da konstantno bude pod svetlima reflektora, jer je po rezultatima to zaslužila. Uprkos pritisku da bude sledeća američka zlatna devojka, izgleda da Šifrinovu to ne dotiče mnogo.

Kul je biti favorit pred Olimpijske igre. Ali, zamislite da ste u mojoj poziciji. Imam 18 godina i idem na Olimpijske igre, to je za mene ostvarenje snova”, naglasila je Šifrinova.





Izvor: B92
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Maze: U Sočiju moje poslednje OI
Izvor: Tanjug |
Dvostruka olimpijska šampionka u alpskom skijanju, Slovenka Tina Maze otkrila je da će joj Zimske olimpijske igre u Sočiju biti poslednje u karijeri.


213547732453030bad89594470832697_w640.jpg





"Ovo su mi poslednje Olimpijske igre, to je to", rekla je 30-godišnja Maze, koja je u Sočiju trijumfovala u spustu i veleslalomu.

Pored Maze, kraj olimpijske karijere najavila je i Nemica Marija Hefl Riš, koja je u Sočiju pobedila u superkombinaciji.

Sledeće Igre biće održane u južnokorejskom Pjongčangu 2018.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Bijatlon

Rusi iznenadili u bijatlonskoj štafeti

JT

Ruski bijatlonci napravili su veliko iznenađenje trijumfom u štafeti na 4x7,5 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.



14127394855308d5b39a54d383753619_w640.jpg



Prvo zlato Rusima u bijatlonu u Sočiju doneli su Dmitrij Malijško, Anton Šipulin, Jevgenij Ustjugov i Aleksej Volkov u vremenu od 1:12:15.9 sata, sa osam promašaja.

Drugo mesto zauzeli su Nemci, koji su imali tri i po sekunde zaostatka, dok su Austrijanci bili skoro 30 sekundi iza novih olimpijskih šampiona na trećem mestu.

Favorizovani Norvežani, među kojima je i bio rekorder po broju osvojenih medalja na Zimskim olimpijskim igrama Ole Ejnar Bjerndalen, morali su da se zadovolje četvrtom pozicijom.

Srebro Nemačkoj su doneli Danijel Bem, Erik Leser, Arnd Pajfer i Zimon Šemp, dok su za Austriju bronzu osvojili Zimon Eder, Dominik landertinger, Danijel Mesotič i Kristof Zuman.


Izvor: B92
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Skijaško trčanje

Bjergen bez premca, het-trik Norvežanki

Izvor: Tanjug |

Norveška takmičarka u kros kantriju Marit Bjergen osvojila je zlatnu medalju na 30 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.


520403106530885ce557e0759527250_w640.jpg




Srebro i bronza su takođe otišli u ruke Norvežankama – Terezi Johaug i Kristin Stermer Steiri. Bjergen je do trećeg zlata u Sočiju došla u vremenu 1:11,05,2 sata, pretekavši drugoplasiranu Johaug za 2,6 sekundi.

Bjergen se ovim šestim zlatom u karijeri pridružila bivšoj sovjetskoj takmičarki u brzom klizanju Lidiji Skoblikovoj i Ljubov Jegorovoj kao najuspešnija sportistkinja na zimskim Igrama svih vremena.

Ovo je takođe prvi het-trik u kros kantriju još od 1992. godine, kada je to pošlo za rukom Norvežanima Vegardu Ulvangu, Bjornu Deliju i Terje Langliju.



Norveška je ovim trijumfom pretposlednjeg dana ZOI povećala prednost na tabeli osvajača medalja sa ukupno 11 zlatnih medalja, ispred Rusije, Kanade i SAD koje imaju po devet.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Marit Bjergen – kraljica skijaškog trčanja

Jelena Trajković

Iako je još aktivna, Marit Bjergen je s punim pravom jedna od legendi Olimpijskih igara. Bjergenova je najuspešnija nordijska skijašica u istoriji tog sporta, a iza sebe ima sedam olimpijskih medalja – tri zlatne, tri srebrne i jednu bronzanu.




167157441252eb83833716e968362684_w640.jpg





Na prethodnim Igrama, u Vankuveru 2010. godine, bila je najuspešnija sportistkinja sa pet medalja, a tada je osvojila sve tri svoje zlatne. Bila je najbolja u individualnom sprintu, individualnoj poteri i zajedno sa norveškim timom u štafeti 4x5 kilometara.

Titulu najuspešnije takmičarke u skijaškom trčanju Bjergenova je zaslužila i zbog 12 titula svetske šampionke, odnosno 62 pobede u Svetskom kupu, kao i tri velika Kristalna globusa.

Uprkos svim tim uspesima, pred Soči Bjergenova ima veoma skromna očekivanja, a ona uključuju samo jedno zlato.

Moj cilj je jedno individualno zlato. Znam kako je teško osvojiti najsjajnije odličje, morate da imate odličan dan, mogu da se dese problemi sa vremenskim uslovima i tada je sve moguće”, rekla je Bjergenova.

Bjergenova ima reputaciju da uprkos uspesima čvrsto stoji na zemlji. Njena tri zlata u Vankuveru i potpuna dominacija u skijaškom trčanju predstavljaju svojevrstan povratak posle niza problema, kada je razmišljala da se povuče. Međutim, odlučila je da se ne preda, promenila je režim treninga, koncentrisala se na snagu i uspela u svojoj nameri.









Posebno je zanimljivo da je angažovala sportskog psihijatra Brit Tadžet-Fokel, koja radi sa plesačima Kraljevskog baleta u Londonu. Ona će biti sa njom u Sočiju da bi je savetovala i pomogla joj na putu ka ostvarenju ciljeva.

Norvežanka je posebno istakla da je naučila kako da se izbori sa visokim očekivanjima posle rezultata u Vankuveru, pošto je naredne godine na Svetskom prvenstvu na svom terenu osvojila četiri zlata.

Imam 33 godine i znam kako sve ovo da odnesem. Najvažnije je da se opustim i koncentrišem na ono što želim da postignem”, rekla je Bjergenova.

Iako je veteranka, Bjergenova odbija da kaže da li će joj Igre u Sočiju biti poslednje u karijeri, već ističe da će proceniti situaciju na kraju sezone.

Teško je reći, možda će ovo biti moje poslednje Igre. Ako ne budem više imala motivaciju, gotova sam”, istakla je Bjergenova.



Izvor: B92



 
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Marit Bjergen – kraljica skijaškog trčanja

Jelena Trajković

Iako je još aktivna, Marit Bjergen je s punim pravom jedna od legendi Olimpijskih igara. Bjergenova je najuspešnija nordijska skijašica u istoriji tog sporta, a iza sebe ima sedam olimpijskih medalja – tri zlatne, tri srebrne i jednu bronzanu.




167157441252eb83833716e968362684_w640.jpg





Na prethodnim Igrama, u Vankuveru 2010. godine, bila je najuspešnija sportistkinja sa pet medalja, a tada je osvojila sve tri svoje zlatne. Bila je najbolja u individualnom sprintu, individualnoj poteri i zajedno sa norveškim timom u štafeti 4x5 kilometara.

Titulu najuspešnije takmičarke u skijaškom trčanju Bjergenova je zaslužila i zbog 12 titula svetske šampionke, odnosno 62 pobede u Svetskom kupu, kao i tri velika Kristalna globusa.

Uprkos svim tim uspesima, pred Soči Bjergenova ima veoma skromna očekivanja, a ona uključuju samo jedno zlato.

Moj cilj je jedno individualno zlato. Znam kako je teško osvojiti najsjajnije odličje, morate da imate odličan dan, mogu da se dese problemi sa vremenskim uslovima i tada je sve moguće”, rekla je Bjergenova.

Bjergenova ima reputaciju da uprkos uspesima čvrsto stoji na zemlji. Njena tri zlata u Vankuveru i potpuna dominacija u skijaškom trčanju predstavljaju svojevrstan povratak posle niza problema, kada je razmišljala da se povuče. Međutim, odlučila je da se ne preda, promenila je režim treninga, koncentrisala se na snagu i uspela u svojoj nameri.









Posebno je zanimljivo da je angažovala sportskog psihijatra Brit Tadžet-Fokel, koja radi sa plesačima Kraljevskog baleta u Londonu. Ona će biti sa njom u Sočiju da bi je savetovala i pomogla joj na putu ka ostvarenju ciljeva.

Norvežanka je posebno istakla da je naučila kako da se izbori sa visokim očekivanjima posle rezultata u Vankuveru, pošto je naredne godine na Svetskom prvenstvu na svom terenu osvojila četiri zlata.

Imam 33 godine i znam kako sve ovo da odnesem. Najvažnije je da se opustim i koncentrišem na ono što želim da postignem”, rekla je Bjergenova.

Iako je veteranka, Bjergenova odbija da kaže da li će joj Igre u Sočiju biti poslednje u karijeri, već ističe da će proceniti situaciju na kraju sezone.

Teško je reći, možda će ovo biti moje poslednje Igre. Ako ne budem više imala motivaciju, gotova sam”, istakla je Bjergenova.



Izvor: B92
Ovo je pre ove Olimpijade, plus na ovim tri zlata, dva ekipna i jedno, ovo danas u pojedinacnoj, svaka cast!
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Amerikanci bez medalje u hokeju, Finci ih deklasirali sa 5:0 za bronzu


Hokejaška reprezentacija Finske osvojila je bronzanu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, pošto je u utakmici za treće mesto pobedila Sjedinjene Američke Države sa 5:0.


438282_mdf97048_f.jpg




Dvostruki strelac za Finsku bio je Temu Selane, dok su po jedan postigli Jusu Jokinen, Huso Hiotanen i Oli Mata.


Finci su pitanje pobednika rešili u poslednjoj trećini, kada su u prvih pet minuta postigli tri gola.


U finalu, u nedelju od 13 časova za olimpijsko zlato u Sočiju boriće se Švedska i Kanada.



izvor: Blic





 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top