Zemlja za cveće, malč i dekorativno kamenje

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=4]malč (granulacija do 5mm)[/h] Početni malč je produkt prerade kore drveta odnosno njenog mljevenja u procesu dobijanja malča prve klase i on spada u drugu klasu za dekoraciju jer je uglavnom presitne granulacije. Dobija se separiranjem odnosno prosijavanjem drvne prašine i drugih drvnih ostataka iz malča krupnije granulacije. (u našem malču ima do max. 5% drvne mase) Početni malč se stavlja u omjeru do 50% (5 cm) kao prvi sloj jer on se brzo razgradjuje i ima veću ph vrijednost odnosno kiselost tako da veoma brzo djeluje u borbi protiv rasta korova i doprinosi hranjenju i prozračivanju malčiranog zemljista. Analizama na Sarajevskom i Bijeljinskom institutu naš malč je certificiran sa ph 6,5 sto je više nego bilo koji humus koji je u prodaji na našem tržištu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Dekorativni bojeni malč je proizvod namijenjen za ukrašavanje uredjenih zelenih površina koje pored estetskog imaju i praktičan učinak. Razgradivost, ljepota boja i jednostavnost postavljanja kao i premještanja na neku drugu lokaciju čine ovaj proizvod nezaobilaznim u dekoraciji svih uređenih površina. Tehnika bojenja podrazumijeva korištenje organskih boja koje ne nanose nikakvu štetu biljkama pri razgradnji.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424




[h=4]Kada postaviti malč?[/h] Malč treba postavljati poslije sadnje biljaka ili prije nicanja korova ili temeljito treba očistiti površinu koju ćemo zastirati od trave i korova. (sastrugati ili dobro oplijeviti) Debljina sloja malča treba da bude u rasponu od 5 do 10 cm.(u zavisnosti od namjene) Radi sprečavanja mogućeg trulenja ili inficiranja stabla biljke u dijelu oko stabla malč mora biti udaljen min. 2 cm,. Period do potpune razgradnje malča je max. 5 godina, a nakon toga se mogu nanijeti novi slojevi po želji a u zavisnosti od debljine sloja nerazgradjenog malča.

malc-detalj.jpg
Najbolji rezultati se postižu kada se malč postavi u jesen nakon sadnje biljki. Do proljeća će se zbog padavina snijega razgraditi sloj od jednog centimetra i on će zakiseliti zamljište i dati korijenovom sistemu dovoljno hrane za bujan rast i zdrav izgled biljke. Takodjer u tom slučaju korov sigurno neće porasti jer svjetlost ne dopire u nadzemni dio ispod malča.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Postavljajem malča u Jesen ili rano Proljeće okolo biljki postići ćete da vaše biljke budu bujnijeg rasta, zdravijeg izgleda, uštedjet ćete vrijeme za zaljevanje jer kora ima moć upijanja tako da upijenom vodom tokom cijele godine održava zemljište vlažnim samo pomoću vode koju sakupi iz kišnice. (ako pogledate na vrelom ljetnom danu kada je kora zemlje suha i tvrda ispod malča vidjet ćete da je u veoma vlažnom stanju unutra iako sa vanjske strane izgleda da je suh kao i zemlja koja se nalazi pored njega.) U toku godine na već postavljeni malč možemo samo dodavati lagano po jedan tanji sloj novog malča kako bi osvježili vizuelni izgled i dobili dekorativnost te na taj način produžili vijek trajanja malča okolo biljke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=4]Koliko je potrebno malča?[/h] Da bi izračunali koliko je potrebno malča za određenu zelenu površinu potrebno je :

1. Izmjeriti širinu i dužinu zelene površine
2. Izračunjte površinu i pomnožite sa debljinom sloja malča
3. Jedna vreća MALČA od 50 litara PREKRIVA POVRŠINU OD 1M2 U DEBLJINI OD 5 CM

Primjer proračuna površine malča :

· Kvadratna zelena površina:
Dužina(m) x širina (m) x debljina mača (m)= X (m3)

· Zelena površina u obliku kruga :
3.14 x poluprečnik ² (m) x debljina malča (m) = X (m3)

· Zelena površina u obliku trougla:
Osnova(m) x visina(m) x debljina malča (m)=X(m3)

Kada je reč o nepravilnim oblicima zelenih površina vrši se procjena njihove površine.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=4]15 razloga zašto Malč???[/h] - Sprečava rast korova bez zagađivanja zemljišta i podzemnih voda hemijskim tvarima.
- Estetski uljepšava izgled zelenih površina čineći ih upečatljivim i urednim .
- Malčirane biljke su bujnije, imaju jači korijen i bolje koriste vlagu i đubriva u toku vegetacije.
- Malčirane biljke imaju jači korijen
- Malč sprečava nekontrolisano gubljenje vlage iz zemljišta isparavanjem.
- Sprečava pojavu pokorice na površini zemljišta i dozvoljava protok vode u zemljište.
- Kao dobar izolator održava optimalnu temperaturu zemljišta (zimi je čini toplijom a ljeti hladnijom)
- Popravlja stukturu zemljišta , sprečava zbijanje zemljišta, prozračuje zemljište
- Sprečava eroziju zemljišta
- Malč sprečava oštećenja prizemnih dijelova biljke prilikom košenja travnjaka.
- Razgradjeni malč se pretvara u humus hrani biljku i tako pojačava kvalitetu zemljišta
- Djelovanjem mikroorganizama pri razgradnji malč prozračuje zemljište i poboljšava mu kvalitet
- Malč zadržava vlažnost zemljišta
- Prisustvo malča smanjuje učestalost zalivanja
- Malč prekriva blatnjavo zemljište i olakšava pristup za održavanje
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=4]Kako postaviti malč?[/h]
sadnjainjega.jpg
Prije postavljanja malča potrebno je pripremiti površinu za malčiranje. Zemljište oko biljke se okopa, ukloni sav korov, a zatim zalije vodom. Neophodno je ukloniti sav korov jer ako ostane korijen korova on će da probije malč. Malč se istrese iz vreće, a zatim raspoređuje grabljicama i rukama oko biljke. Oko samog
stabla malč se ne nanosi, tj. nanosi se u tanjem sloju oko same sadnice, a rukama se otkloni od stabla drveta.

Debljina sloja malča koju je potrebno naneti je od 5cm do 10 cm. Ova debljina malča može da spriječi
pojavu korova, zadrži vodu za vrijeme suše i spriječi eroziju. Oko soliternog stabla na travnjaku malč se
postavlja da prekrije površinu koju obuhvata površinu širenja korijenovog sistema, a to je kod drveća oko
90 -180 cm (poluprečnik oko stabla).

Malč se može postavljati tokom cijele sezone. Ipak najbolje vrijeme je kasno proljeće poslije zagrijavanja
zemljišta. Na površini koja je malčirana kada je potrebno ponovno okopavanje i đubrenje samo se grabljicama otkloni stari sloj malča. Kada se zarši sa obradom zemljišta vrati se stari malč i doda ako je
potrebno 3-5 cm sloj novog malča.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Malč kore četinara


[h=3]kore četinara (bor, jela, smrča)[/h]
organski.jpg
Mix kora četinara se koristi najčesće u borbi protiv rasta korova a čine ga mljevene odnosno drobljene kore Bora, Jele i Smrče. Zbog prisustva visokog nivoa eteričnih ulja njena je trajnost u funkcionalnom i dekorativnom smislu duža nego kod ostalih tipova malča. Idealan je za zastiranje ravnijih površina, parkova, obdaništa, cvijetnih gredica i grobnih mjesta na kojima postiže pun funkcionalni kao i dekorativni efekt. Takodjer se koristi kao gazište na modernim relax stazama u hotelima, banjama, odmorištima itd. Separiranjem dobijamo više različitih granulacija koje klijenti biraju u zavisnosti od veličine prostora za malčiranje. Npr. za saksijsko cvijeće se koristi najsitnija granulacija (oko 10-15mm) kako bi se postigao pun funkcionalni i dekorativni efekat odnosno kako bi veličina granula kore bila simetrična sa veličinom saksije i kako bi razgradnja u tako malom prostoru bila uskladjena.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE="class: image-caption aligncenter"]
[TR]
[TD="class: ml"] [/TD]
[TD="class: mm"]
dekorquad.jpg
Višestruka primjena dekorativnog bojenog malča
[/TD]
[TD="class: mr"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: bl"] [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Malč treba postavljati poslije sadnje biljaka ili prije nicanja korova ili temeljito treba očistiti površinu koju ćemo zastirati od trave i korova. (počupati) Debljina sloja treba da bude u rasponu od 5 do 10 cm.(u zavisnosti od namjene).
kore-cetinara.jpg
Radi sprečavanja mogućeg trulenja ili inficiranja stabla biljke u dijelu oko stabla malč mora biti udaljen min. 2 cm,. Period do potpune razgradnje malča je max. 5 godina, a nakon toga se mogu nanijeti novi slojevi po želji a u zavisnosti od debljine sloja nerazgradjenog malča.
Malč se takodjer koristi i za uređenje pješačkih relax staza, dječijih igraonica na otvorenom, tobogana, grobnih mjesta, cvijetnih lijeha u parkovima, banjskim i planinskim šetalištima. Efekat koji se postiže u tim uslovima je vrhunski. Svaki ljubitelj prirode koji je bar jednom šetao stazom od malča će reći da je to posebno iskustvo .
 
Natrag
Top