Zbog tebe sam postao bolji čovek...

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
MENJAMO LI SE U VEZI
Zbog tebe sam postao bolji čovek...


news_1900.jpg
Možemo li, i u čemu, da promenimo osobu sa kojom smo: Najveći broj žena je uveren da mogu da promene čoveka sa kojim su, a istraživanja pokazuju da su takve namere među prvih pet razloga za raskid veze

Da li je moguće promeniti osobu sa kojom smo u vezi? Da li su ljudi već formirani karakteri koji se ne menjaju činjenicom da su zaljubljeni, ili promene, čak i ako uspemo da ih izazovemo, ne menjaju osobu suštinski? Da li neko zbog nas može da postane bolji čovek? Da li i mi sami možemo da se promenimo, popravimo, ispravimo neke svoje “greške” zbog osobe do koje nam je stalo? Jesmo li u stanju da se prilagodimo, prećutimo nešto što ranije nismo mogli, odustanemo od navika kojima smo robovali?

Psiholozi tvrde da su navike deo naše ličnosti koji nas bitno određuje i da one utiču na naš karakter, ali i na to kako će nas drugi doživljavati. One nas čine jedinstvenim osobama, bilo da su dobre ili loše. Kada započnete ljubavnu vezu, ništa od toga ne deluje kao problem, svet izgleda ružičast i svi problemi rešivi. Međutim, kada prođe ona prva, najlepša faza zaljubljenosti, karakteri polako dolaze do izražaja i od spremnosti na kompromise mnogo toga počne da zavisi.

-Žene su, tvrde stručnjaci, uverenije da mogu da promene čoveka sa kojim su, i vrlo često pokušavaju da utiču na karakter i navike muškarca u kog su zaljubljene.

Istraživanja pokazuju da su takve tendencije među prvih pet razloga za raskid veze, čak i kada su emocije vrlo intenzivne.

-Žene, dakle, češće vide sebe kao osobe koje će svog partnera “urazumiti”. Međutim, muškarci to ne vide tako, upozoravaju psiholozi. Upravo suprotno, smatraju da žene tako žele da ih kontrolišu, sputavaju i poseduju.


Renomirani američki psiholog, dr A. Berk, tvrdi da su ljudi formirani karakteri i da su moguće samo minimalne promene, najčešće u svakodnevnim navikama i ritualima.

Možda možete “naučiti” svog dečka ili muža da spušta dasku na toaletu, ali ga ne možete naterati da bude veran, ako to nije. Karakterne crte se ne menjaju, tvrde stručnjaci, a tajna uspešne ljubavne veze svodi se samo na jedno jednostavno pravilo, kaže doktor Berk, a to je sposobnost da nekog prihvatimo onakvog kakav jeste.

Pokušaj da promenimo partnera vrlo je težak i najverovatnije će negativno uticati na vezu. Najbolje rešenje je da pokušamo da se nosimo sa svim njegovim/njenim nesavršenostima. Setite se da nema savršenih ljudi, možda samo savršenih jedno za drugo. I to ne samo jedna, postoji više savršenih osoba za svakog od nas, tvrde stručnjaci!.....

Ako imate ozbiljnih problema, želite drastičnu promenu u svom emotivnom životu, a osoba sa kojom ste u vezi ne želi da učini nijedan ustupak, možda je vreme da nastavite dalje, svako svojim putem, savetuje dr Berk.

Psiholozi tvrde da svaka ozbiljna promena koja se događa u čoveku ima mnogo dublje korene i smisao. To gotovo nikada nije zbog partnera i ljubavi... Reč je o komplikovanijim emocijama, duševnim stanjima, okolnostima...

Zbog toga, pre nego što krenete u nemoguću misiju menjanja nekoga, razmislite zašto to činite i šta je to što vam suštinski smeta. Preispitajte i sebe pre nego što počnete sa osudama. Dopustite partneru da vas zavoli zbog onoga što ste vi i dajte mu istu mogućnost za uzvrat. Strpljenje ima svoje granice, bilo vaše ili njegovo.

Iako predivna i neophodna, ljubav nije svemoguća! Ljudi se menjaju u skladu sa svojim izborima i kapacitetima za promene, ali je potpuno pogrešno ući u vezu ili brak sa očekivanjima da ćete vremenom “izgraditi” drugačijeg čoveka, odnosno ženu. Kompromis je u redu, ali ne uvek i ne po svaku cenu, tvrde psiholozi. Doslednost sebi jedan je od glavnih preduslova da bi veza funkcionisala, da biste uopšte bili u stanju da volite iskreno, tvrde psiholozi.

Razlike ne moraju da budu kamen spoticanja, naročito ako nisu prevelike i nepremostive i mogu biti “začin” vezi. Istraživanja pokazuju da se razlike u karakterima i navikama upotpunjuju, tačnije, da se bolje slažu ljudi različitih karaktera. Mada, ni to nije pravilo bez izuzetka. Stratistike potvrđuju da parovi posle nekoliko godina zajedničkog života počnu da usvajaju navike jedan od drugog, a neki istraživači tvrde da nije redak slučaj i da počnu fizički da liče.


Promene su često i prirodan tok stvari i dogodile bi se i da vaš partner nije u vezi sa vama. Kako se odnos između dvoje ljudi gradi i postaje ozbiljniji, menjaju se i navike, prioriteti, potrebe. Ali, to ne znači da se neko karakterno promenio. Suština njegovog bića ostaće ista. Šta god vi uradili!

ISTE ŽELJE, RAZLIČITI KARAKTERI

Dvoje mladih ljudi snažno se volelo, ubrzo i venčalo, ali ona nije želela decu, već uspešnu karijeru. Muž je silno želeo potomstvo, postepeno se otuđivao, vremenom našao drugu, i na kraju zatražio i formalan ravod. Jednostavno, nije bio spreman da žrtvuje svoje želje i svoj život. Da li osuđujete ovakav potez ili ga opravdavate? Mišljenja su sigurno podeljena, ali poenta priče jeste sistem vrednosti i način razmišljanja koji su, po rečima stručnjaka, presudni faktori hoće li neka veza opstati ili ne.

Dakle, što su oni sličniji, čak i ako ste partner i vi karakterno potpuno drugačiji, veća je verovatnoća da ćete ostati zajedno.

Kvalitet ljubavnog odnosa manje zavisi od karakternih osobina partnera, a više od od životnih stavova, ubeđenja i “pravila” koja poštuju. Ako ste i vi i partner, na primer, tradicionalisti i imate slične poglede na život, razlike u karakteru i temperamentu ne bi trebalo da budu prepreka skladnom emotivnom funkcionisanju.
Dakle, birajte čoveka/ženu koji ima iste, ili barem slične životne planove, želje, stremljenja. Razgovarajte i saznajte šta od života i budućnosti želi vaša druga polovina, a onda se odlučujte za trajniji odnos.

DECA NAS NAJVIŠE MENJAJU

Iako se, dokazano je, muškarci “opiru” promenama više nego žene, postoji jedno životno razdoblje kada su “mekši” nego inače. To je trenutak kada postanu očevi. Velika većina nije sklona da se menja zbog voljene žene, ali zbog deteta jeste i to bez pogovora.
Istraživanja pokazuju da se najveći broj muškaraca tada usvoji drugačija pravila ponašanja, navike i prioritete. Sitne navike menjaju se preko noći, ali i neke karakteristike ličnosti, pa tako mnogi postaju odgovorniji, smireniji, stabilniji i lako usvajaju drugačiji životni stil.

DRAGI, HOĆEŠ LI, MOLIM TE...

Načina na koje ljudi pokušavaju da promene svoje partnere ima bezbroj. Neki se ljute, drugi prete raskidom, treći postavljaju ultimatume i vraćaju neprihvatanje sugestija “istom merom”. Iako su psiholozi saglasni da prave promene zapravo nema, jer su karakteri već formirani, tvrde da su neki načini manipulacije partnerima, ipak, uspešniji od drugih.

Tako žene koje su umilne i od svojih mladića i muževa traže sve sa osmehom, uz pogled koji šalje poruku “ja sam jadna mala nezaštićena devojčica kojoj je potreban muškarac kao što si ti”, mnogo lakše dolaze do onoga što žele.
Bilo da se radi o sitnim ili onim malo ozbiljnijim stvarima, fine, nežne žene, koje ne podižu glas i ne ulaze u bespotrebne rasprave mnogo lakše stižu do svog cilja.

Izvor: Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
167
Ako mi je baš stalo do osobe sa kojom sam u vezi, a vidim da ga moji neki postupci i ponašanje nerviraju, povređuju, trudiću se da se popravim, da bi nam bilo lepše u vezi i sa što manje svađe. Naravno, to isto očekujem i od njega, da se bar malo prilagodi meni, vezi. Tolerancija i poštovanje.yes3
 
Učlanjen(a)
24.04.2010
Poruka
5.966
Ako mi je baš stalo do osobe sa kojom sam u vezi, a vidim da ga moji neki postupci i ponašanje nerviraju, povređuju, trudiću se da se popravim, da bi nam bilo lepše u vezi i sa što manje svađe. Naravno, to isto očekujem i od njega, da se bar malo prilagodi meni, vezi. Tolerancija i poštovanje.yes3

takodje. imam isto misljenje kao i ti. ako od nje zahtevam da se promeni uradicu i ja isto. zene vole paznju. nije poenta biti badza u vezi pogotovu ako tu ima ljubavi. neznost i toplina otvaraju sva vrata. zato, po meni, izraz papucar i ne treba shvatati kao izraz
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Prva dva odgovora mi se sviđaju, to je poenta i suština ljubavi, nemam više "plavaca" za danas da se zahvalim...
Koliko daješ toliko ti se vraća, da ne računam ona hm... "bolesna stanja" u vezi, kad neko očajnički i na svaki način želi da veza uspe, a ovo drugo se bahati i to nemilice iskorišćava...
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Uh, sad ću ja da mu ga dam po filozofiranju...

Mislim da sve to ima veze i sa godinama. Moj muž i ja smo zajedno jako, jako mnogo godina i bez obzira što smo bili punoletni ipak smo još odrastali i sazrevali. Odrastali i sazrevali zajedno! Puno stvari tipa ja ili ti postalo je mi...
E, sad da smo se upoznali danas sa ovoliko godina išlo bi teže - jednostavno imamo puno ja stvari koje nam odgovaraju i teško da mogu da postanu mi stvari.
Mislim da je najveća greška ako ti nešto kod partnera smeta da se nadaš da će se to rešiti samo od sebe tj da ćeš uspeti da ga promeniš. Najbolje je da ste sličnih karaktera i naravi i da jedno drugom poštujete i uvažavate razlike..


ps. makar u životu nikad ništa ne dobila već sve sama morala - nikad se ne bi spuštala na taj nivo - ja sam jadna i bespomoćna!
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2010
Poruka
151
Ne mozemo mi jedno drugo promeniti,takvi smo kakvi smo i tako smo se i zavoleli...I ako meni nesto smeta kod njega ili njemu kod mene,trudimo se da popravimo,ali da se promenimo,ne verujem...Samo da pokusamo da kontrolisemo to sto nervira naseg partnera ... :)
 
Član
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruka
933
Ne mozemo mi jedno drugo promeniti,takvi smo kakvi smo i tako smo se i zavoleli...I ako meni nesto smeta kod njega ili njemu kod mene,trudimo se da popravimo,ali da se promenimo,ne verujem...Samo da pokusamo da kontrolisemo to sto nervira naseg partnera ... :)

Sad to primeni u praksi :)
 
Natrag
Top