Zbog krize, sve više samoubistava

Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
[h=1]Zbog krize, sve više samoubistava[/h]B92


Atina -- U Grčkoj ove godine zabeležen rekordan broj samoubistava u Evropi. Stručnjaci smatraju da je to posledica nezapamćene ekonomske krize u toj zemlji.

11601965334eef4977b196f601112034_368x526.jpg


Prema podacima grčkog Ministarstva zdravlja, 40 odsto više Grka oduzelo je sebi život od januara do marta ove godine nego u istom periodu 2010.

Analitičari ocenjuju da su rigorozne mere štednje koje preduzima vlada i teška ekonomska kriza presudno doprineli naglom porastu broj samoubistava, prenosi londonski "Gardijan".

U Grčkoj je pre krize inače bio najniži broj samoubistava ili 1,8 na 100.000 stanovnika. Sada je taj broj skoro udvostručen i najviši je na evropskom kontinentu, i pored toga što pravoslavna crkva u toj zemlji uskraćuje verski obred prilikom sahrane osoba koje su digle ruku na sebe.

Prema podacima ministarstva u porastu je i broj pokušaja samoubistava.

"Nikada nije u pitanju samo jedan problem. Ljudi koji putem telefona govore o nameri da izvrše samoubistvo skoro uvek pominju dugovanja, nezaposlenost i strah od otkaza", rekla je Eleni Bejkari, psihijatar u nevladinoj organizaciji "Klimaka", koja ima stalno otvorenu telefonsku liniju za pomoć osobama sa namerama da dignu ruku na sebe .

Ta nevladina organizacija je pre krize imala u proseku deset poziva dnevno, a sada ih je deset puta više.

 
Natrag
Top