Zbog izbora štede na putevima, a ne na platama i penzijama

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Aranžman sa MMF pokazao bezidejnost Vlade

Zbog izbora štede na putevima, a ne na platama i penzijama



Izvor: Blic Bojana Stamenković, Bojana Anđelić | 02. 09. 2011. - 13:30h | Foto: N. Petrović

BEOGRAD - Novi aranžman države sa MMF-om pokazao je svu bezidejnost Vlade da zacrtane planove sprovde u delo pa su se prognoze o rastu BDP-a, nižem deficitu i još nižoj inflaciji ispostavile kao potpuno netačne ili samo delimično tačne.

172349_0803-mmf-cvetkovic-foto-nenad-petrovic_f.jpg

I u MMF svesni da ne mogu da očekuju od Vlade da štedi pred izbore

Neumerena javna potrošnja uzima danak, pa vlasti tek sada pominju štednju i to na gradnji lokalnih puteva. Postavlja se, međutim, pitanje zašto Vlada ranije nije pravila uštede i to na konto javne potrošnje. Privrednici i ekonomisti imaju jedinstven odgovor - ovakve odluke su imale za cilj poboljšanje rejtinga vladajućih stranaka pred izbore.

Država, naime, zbog manjka u kasi planira da uštedi na zaustavljanju ulaganja u kapitalne investicije, na smanjenju izdataka za nabavku roba i usluga, a biće usporeno i kreditiranje subvencija.

Koji će kapitalni projekti biti zaustavljeni i odloženi znaće se, međutim, tek posle rebalansa budžeta za 2011. godinu. Potpredsednica Vlade Verica Kalanović za “Blic” kaže da je sa MMF-om dogovoren samo okvir kapitalnih ulaganja i da je njime predviđena ušteda od šest do sedam milijardi dinara, što je veliki deo planiranih ulaganja u infrastrukturu.

Šta je sve lošije
- prognozirani rast BDP sa tri odsto smanjen je na dva u 2011. godini
- budžetski deficit je sa četiri povećan na 4,5 odsto
- smanjen izvoz u odnosu na prethodnu godinu
- manje je stranih investicija u odnosu na prethodnu godinu
- veća potrošnja u javnom sektoru

- Lista tih projekata od kojih će se odustati biće napravljena posle rebalansa budžeta jer će ministarstva tek tada znati sa koliko novca raspolažu i koliko će morati da uštede - objašnjava Kalanović.

Ona kaže da je situacija takva da u ukupnoj štednji koja mora da se ostvari izdvajanja za kapitalne projekte predstavljaju veliki deo.


- Manjak od 60 do 70 miliona evra za ove namene je mnogo novca i to će dovesti do usporavanja razvoja pojedinih područja u Srbiji - zaključila je potpredsednica Vlade.


Ako će smanjenje ulaganja u gradnju infrastrukture usporiti razvoj pojedinih gradova, onda će trenutna situacija u srpskoj ekonomiji svakako dovesti do stagnacije privrede, smatraju stručnjaci. Privrednici i ekonomisti se slažu da je Vlada uoči izborne godine više trošila, nego što je povlačila dobre ekonomske poteze.
Vladimir Gligorov, saradnik bečkog Instituta za međunarodne ekonomske studije, kaže da su infrastrukturni projekti obično prvo na čemu se štedi.


- MMF je to posredno objasnio rekavši da je teško očekivati da se štedi na potrošnji pred izbore. Tačno je, da su odluke o povećanjima plata i penzija imale za cilj poboljšanje izgleda vladajućih stranaka na sledećim izborima. Pravo pitanje jeste kako će izgledati budžet za sledeću godinu i kako će se naći dodatne pare za kupovinu glasova, budući da su izbori planirani tek za april ili maj - ističe Gligorov.


Komentarišući loše procene o rastu BDP-a, Gligorov navodi da su one nepouzdane.


- Ove godine se ne očekuje neko značajnije ubrzanje rasta u odnosu na prošlu godinu. Može se govoriti o tri godine privredne stagnacije. MMF očekuje promene u privrednoj politici sa novom vladom, što bi moglo da promeni stvari od 2013. nadalje, ali to ostaje da se vidi - objašnjava Gligorov.


Kako dodaje, za zemlju koja ima veoma visoku stopu nezaposlenosti i rastući broj siromašnih, duži period stagnacije ili spori rast je veoma loš.


Privrednici: Država više da štedi, ali ne na ulaganjima

I sami srpski privrednici smatraju da će se naći pred neprijatnim alternativama u narednom periodu i slažu se da je država morala mnogo više da štedi. Kako ističu, štednja nije zakidanje na ulaganjima, već na potrošnji.


Toplica Spasojević, direktor ITM-a, objašnjava da je umanjena stopa rasta odraz stanja srpske privrede.

- Neophodno je da se naprave nove mere da bi se pospešio rast zaposlenosti i poslovne aktivnosti. Srbija mora da se okrene ekonomiji i svojim preduzetnicima. To znači da moramo da tražimo uštede na drugim mestima, a ne da zakidamo na subvencijama, jer će privreda biti manje konkurentna, a već je ozbiljno ugrožena - kaže Spasojević i dodaje da je Vlada u proteklom periodu sigurno imala druge prioritete, kao što su dolazeći izbori zbog čega je trošeno više nego što treba.

Nemanja Popov, direktor “Centroproizvoda”, ističe da je aranžman sam po sebi dobra stvar, jer podrazumeva kontrolu budžeta.
- Međutim, ovo zahteva veću odgovornost prema štednji neko što je to bio slučaj. Veliku odgovornost snosi i sama privreda, za poslove privatnika ne može da snosi odgovornost samo vlada. Ipak, mislim da postoje i drugi oblici štednje, osim na infrastrukturi, jer ono što je investicija nije štednja, štedi se na troškovima - kaže Popov.

Miroslav Bogićević, generalni direktor kompanije “Farmakom”, kaže da će aranžman da podigne rejting Srbije.
- Ne može da se štedi haotično i ne može se stalno smanjivati broj ljudi, ne može više ni da otpuštamo. Potrebno je da se sve državne pare stave pod kontrolu, kao i da se ulaže u poljoprivredu i proizvodnju. Povećanje plata i penzija sada jednostavno nije dobro - kaže Bogićević.
 
Natrag
Top